Vrijdag Do uitgave deier Courant g.scliiedl geregeld driemaal ner «eek. De prija van liet ahonueniont is voor driemaanden a a5en franco per port 1 J.So. Adverlenlicn voorden geplaatst a ao Ct. de regel, uilgetonderd Huwelijks-, Geboorte- en Doodbekcndmakingenwaarvan de prijs van 1 lot 6 regels f 1,20 isen voor elke regel daarboven 30 Ct. behalve 35 Ct. zegelregt voor iedero plaatsing. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in bel Rijk. brieven iranco. BBMTTWl—MMOinilwmillW»! IH—W .WJUWWIJOTIgmWBB» "Verantwoordelijke Ministers. Bij dat ellendig broddelwerk 't welk lieet de ïicrziening der grondwet is de verantwoordelijk- !ieid der Ministers uitgedrukt. Wat dit intus- schcn beteekent schijnt de regering niet te begrijpen. Elk besluit des Konings ook dat houdende de benoeming van een ambtenaar be hoeft het contrascing van eenen Ministerdat wil zeggen van eenen staatsmandie doordron gen van liet gewigt zijner roeping genoegzame mafhankclijkheid bezitom dat contraseign te weigerenindien hij het besluit des Konings onwettig onstaalkundig of onraadzaam oordeelt. Be verantwoordelijkheid der Ministers plaatst hen alzoo op een hoogor standpuntdan dat van eenvoudige dienaren des Konings en bevat de verpligtingom tot die hooge betrekking nooit icinand te roepen die gewoon aan blinde gehoorzaamheid den Koning zijn contrascing niet zoude durven weigeren. Dc verantwoordelijk heid roept tot het ministerie alleen mannen die door stand gewoonte en karakter een waarborg opleverendat zij in het belang van den staat 'tun contrascing zouden durven weigeren en bepaaldelijk niet zouden willen mede werken om eenen ambtgenoot te benoemendie noch genoegzame zelfstandigheid noeh genoegzaam talent bezat om zoo gewigtige betrekking te bekleeden. Heeft men ooit deze eenvoudige waarheid be grepen Neen, ook dit voorschrift der grondw wet is een doode letter geworden. Brie Adju danten des Konings zijn thans Ministers; drie hoofd-officieren die de subordinatie als het ware hebben ingezogen on in merg cn been er van doordrongen zijn. Als Adjudanten des Konings zullen zij blindelings aan 's Konings bevelen moeten gehoorzamen hoe zal men van hen als Ministers kunnen verwachten dat zij den Koning hun contraseing zullen weigeren Dc laatste benoeming vooral van den Gene raal de Lassara heeft diep getroffen allen die nog hoopten dat de constitutionele beginselen eindelijk ingang bij de regering zouden vinden. De Generaal de Lassara is het type van mili taire onderwerping. De beoordooling van de daden van het gezag is in zijn oog een heilig schennis, dc afkeuring er van misdaad. In lagen stand geboren zoude hij oen goede lakkei zijn geweest; in hoogeren stand een goed ka merheer. Ilij weentals de Koning weent is vrolijk als de Koning vrolijk is. Reikt de band aan dengeendie door den Koning wei wordt ontvangen en ontwijkt hemdie den Koning mishaagthij zou willen dat een ieder 7.00 handelde, om dusdoende allen tegenstand te fnuiken. Dat alles kan zijne waarde hebben bet kan uit beginsel voortspruiten liet is een j burgerdeugd in Ruslandmaar onzin in eencri j constitutionelen Minister 's Mans militaire loopbaan kennen wij tc weinig om dezelve te beoordcelen zijne deugden als man bloedver want en slil burger betwisten wij niet maar waar vertoopde hij zich immer of is ooit bekend geweest als staatsman of diplomaat Maar wat zal de Generaal de Lassara dan zijn als Minister van Buitenlandsehe Zaken Ilij zal zijn de restaurateur der diplomaten en de Adjudant des Konings hij heeft dus nog een dubbelde betrek king boven de heeren List en Rijk. die alleen Adjudanten des Konings zijn verantwoordelijke Ministers zoeken wij te vergeefs in mannen wier plaats eigenlijk is in de antichambre des Konings en in zijn gevolg. Is de heer Sciïimmelpennikck zoo versuftse dert hij de kamer verliet dat hij hiervan niets meer begrijpt Indien wij wel onderrigt zijn dan heeft de heer Baud eens zijn contraseign op de benoeming van een hoog ambtenaar gewei gerd; wij zijn benieuwd welke Minister de be noeming van den Generaal Lassara zal teeke nen of zoude men de medeteekening van eenen Minister even als bij dc benoeming van den heer vak der IIbim voor onnoodig houden Armzalige verantwoordelijkheid En dan wil het Nieuwsblad ons nog geheel in dc verte een ver moeden eener schaduw van hoop geven op eene herziening dor grondvyet en echt constitutionele beginselen. Zoo iemand vatbaar voor overtuiging is, dan is het de Korting bij ons vooral moeten dus de verkeerdheden die plaats hebben worden toegeschreven aan hendie den Koning omrin gen of zich bij hem indringen zij moeten de zelve tegengaan maar zij doen het niet en het is alzoo de zaak der drukpersom rond en zonder bijoogmerken met de hand op het hart dc waarheid te zeggen. De regering het is bedroevend voor den man die zijn vaderland lief liceft, de regering gaat dagelijks achteruit inde openbare schatting. NIEUWSTIJDINGEN. ENGELAND. Te Sheffield is onlangs te middernacht een gedeelte der fahrijk—gehouwen van den Heer Jabotson door eeoe soort van helsch werktuig in de lucht gesprongen. Ge lukkig is niemand gek welstmaar het was er op Aangelegd, om den gazometer te bereiken waardoor de gevolgen al lervreselijkst zouden geweest zijn. Dit werd echter ver hinderd door eenen zwaren ijzeren scheidsmuur. Eene vergadering van kooplieden en fahrijkanten heeft eene premie van 1000 pond op de ontdekking der daders ge steld «laar ook elders dergelijke uitbarstingen bewerk stelligd of dreigementen gedaan zijn. FRANKRIJK. De geschiedenis van liet hprgen der lading van het cchip Telemachus is eindelijk afgeloopen. Een door den m aris der onderneming in liel Journal du Byvre geplaatst berigt verwittigd de aktichouders dat de lading te Quil- lebeiif op de kaai is nedergelegd. Zij beslaat in 52 stukken timmerhout. Er was op den Telemachus ook eene aan zienlijke hoeveelheid vaten ingescheept maar men heeft daarvan slechts de brokken wedergevonden welke bewij zen dat zij niets dan taik cn olie hebben ingehpuden. Tot op den 23. September was er veel zand in. het schip gebleven maar opzettelijk daarin gemaakte openingen heb ben doorgang aan den stroom verschaft; de hooge getijden van September zijn genoegzaam geweest-, om al'het zand weg te spoelen. Alslocn heeft men de naauwkeurigste nnsporingen kunnen doen en men heeft de zekerheid be komen dat de meening als of er dingen van veel waarde m den Telemachus bevat waren een volstrekte hersenschim was. Thans blijft er van dat schip niets meer over, dan een misvormde romp. Binnen kort zal er door het mari tiem bewind tot den verkoop van lading en schip worden overgegaan. Volgens de laatste telling bedraagt de bevolking van Frankrijk op dit oogenblik 34,494,875 zielen j in 1839 be droeg het getal 33.540,000 zielen. In 1700 was de be volking slechts 19,069.000 ziele». Uit dit officiële overzigt blijkt, dat in 1% eeuw de bevolking van dit land bijna verdubbeld is. Het departement van de Seinehetwelk een van de kleinste departementen van Frankrijk istelt alleen eeue bevolking van ongeveer 1'j mihoen. -- Binnen weinig dagen >1 thi w? -.«n Belgic tot in de stad Valenciennes gereed zijn deze omstandig heid gevoegd bij de inwijding van den spoorweg van Ver— viers naar Aken zal Frankrijk met Duilschland in verhand bteneen. Dit is tot nog toe de langste spoorweglijn die in Europa bestaat, want dezelve is niet minder duo 100 ureo lang. NEDERLANDEN. 's Gil A V EN H AGE den 16 October. Heden is de gewone Zitting der S'atun-Generaal door Z. M. den Koning met de gebruikelijke pleglighedcn geopend. De Koning heeft, op den Troon gezeten de volgende Aan spraak gehouden Edel Mogende IIeeren I Het strekt Mij tot genoegen bij de opening der tegen woordige zitting, aan Uw Ede! Mogenden te kunnen mede- deelen dat de vriendschappelijke betrekkingen waarin Nederland zich tot de andere Mogendheden g plaatst bevindt geene veranderingen hebben ondergaan. De gemengde Ncderlandsche en Belgische Commission hebben hare taak voleindigd zoodat men zich thans over de regeling der aangelegenheden tusschcn beide Staten mag verheugen. In verband met de verstrekte middelen is «Ie toestand van 's Rijks Zeemagt voldoende te achten. Vereenvoudigingen en verbeteringen alleng9 ingevoerd zullen ons Zeewezen in vergelijking mot dat van andere Natiënniet achterlijk doen zijn. Aan do Landmagt zal Ik alsnu die inrigting doen geven welke bestaanbaar is met de toegestemde middelen. Desgelijks blijf Ik Mijne zorg toewijden aan het zoo veel mogelijk in goeden staat brengen en onderhouden onzer passive verdedigings-middelen. De Overzeesche Bezittingen genieten eene volkomen» rustdoch ondervinden den invloed van dc lage prijzen harer voortbrengselen. Het Binnenlandsch Bestuur blijft regelmatig en met orde werken. Ofschoon in sommige takken van Handel en Nijverheid even als in hel vorig jaar een mindere bloei is npgemerKl zijn echter van den anderen kant de berigten wegens den oogst en den toestand van den Landbouw bevredigend. Omtrent den staat van het Onderwijsen van dc beoefe ning der Wetenschappen en Kunsten mag het gunstigst getuigenis worden afgelegd. Aan de droogmaking van het Haarlemmer-Meer wordt met kracht gearbeid. De overwegingen nopens nieuwe wettelijke bepalingen op het Armwezen gaan voort met eene naauwgezcthcid welke aan het gewigt der zaak geëvenredigd is. Reeds is de voorbereiding van onderscheidene am'ero belangrijke wetsontwerpen aanmerkelijk gevorderd. Onder meerderen is dit het geval met die omtrent de uitoefening van het Stemregt in de steden en ten platte landeen de be voegdheid om deel te nemen aan de Provinciale en Plaat selijke Besturen omtrent de Schutterijen en om trent de uitoefening der onderscheidene takken van Genees kunde. Behalve de tweede Titels welke nog aan het Tarief van Geregtskosten in burgerlijke zaken ontbreken vullen in den loop dezer zitting ter overweging bij Uw E'.l. Mog. worden ingediend eenige ontwerpen van wet tot het daar- stelleu van veranderingen in het eerste Boek van hot Wetboek van Strafregtwaarvan de vaststelling aan die van de 'beide andere gedeelten deszelfde» Wetboek dient vooraf te gaan. Men is overigens onledig met het voorbereiden zoowol van eenige noodzakelijke wijzigingen in de burgerlijke regtsvordering en in de strafvordering als van de wettelijke regeling van andere daarmede in verband staande onder werpen. De nog niet vastgestelde hoofdstukken der Begrootirig van Staatsuitgaven zullen eerlang aan Uw Edel Mogenden worden voorgelegd. Eene volkomene regeling van 's Rijks geldmiddelen on het, herstel van liet verbroken financieel evenwigtblijft het voorworp Mijner ernstige zorgen. Nederland zal anti zijne verbindtenissen gestand doen en zal de pligten niet mis kennenwelker vervulling even heilig als staatkundig is. Dc atloop der jongste beraadslagingen doet Mij mot ver trouwen rekenen op de medewerking van Uw Edel Mo genden om de buitengewone lasten die gevorderd mogten worden naar doeltreffende beginselen te verdeelcn. Geen buitengewone last kan op Mijne onderdanen gelegd worden, welke Ik en evenzeer Mijn beminde oudste Zoon niet steeds bereid zullen zijn mede te helpen dragen. Welken min guustigen invloed de omstandigheden ook op 's lands welvaart mogen hebben uitgeoefend wij bezitten nog altijd belangrijke hulpbronnen. Met bedaard overleg om-Jende naar de meest geschikte middelen om ze te» nutte van den Staat aan te wenden mogen Wij bij orde en spaarzaamheid in het beheer der openbare geldmiddelen en mits de veerkracht der Regering door de eendragt des Volks worde gesterkt de toekomst zonder te angstvallige bezorgdheid te gemoet gaan; ja zelfs, onder den zegen des Allerhoogste» meer voorspoedige dagen met vertrouwen I verbeiden. I In de verecnigde zitting der beide Kamerswelke heden tot de opening van dc tegenwoordige Zitting van

Vlissingse Courant | 1843 | | pagina 1