VLISSINGSCIIE COURANT. No. 106. 1843. Maandag 4 September. Do uitgave deier Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs van het alianncmenl is voor drie maanden f 2,25en franco per post 2.5o. Advcrtention worden geplaatst 4 20 Ct. de regel, uitgezonderd Huwelijks-, Geboorte-: en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van 1 rot 6 regels f 1,20 is, en voor elke regel daarboven 20 Ct.behalve 35 Ct. zegelregt voor iedere plaatsing. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. NIEUWSTIJDINGEN. ITALIË. NAPELS den 16. Augustus. Io de kerk dell An num ia t a heeft Maandag eene verschrikkelijke wanorde plaats gehad. In die kerk waren ter gelegenheid van Maria Hemelvaartalle kostbaarheden en kleedcren van de Heilige Maagd ten toon gesteld. De toeloop van het volk over welks oogmerken verscheidene geruchlen in omloop zijn was zoo grootdatin weerwil van de ruimte der kerk waarvan het schip door 24 Korintische zuilen van wit marmer gedragen wordter een vreesseüjk gedrang en wanorde ontstonden waartoe de Oieven en zakkenrol lers het hunne zullen bijgebragt hebben. Aan de deur der kerk stond eene compagnie Zwitsers, welke last ont ving de orde te handhaven. Het volk verzette zich tegen de soldaten met dolken en messen zoodat men een moord dadig gevecht in de kerk te gemoet zag. Inmiddels had men eene afdeeling Sicilianen van den wachtpost Porta Capuana en eenige stukken geschut ontboden om vrees onder het volk te brengen en des noods met geweld de orde te herstellen. In de kerken werden eenige schoten in de lucht gedaan en dit had een gewensehle uitwer king. In het gevecht zijn verscheidene personen gedood en gek west. Een 20tal dezer laatsten zijn naar het hospitaal gebragt. be kerk door bloedvergieten ontheiligd blijft voor de godsdienst gesloten tot dat de aartsbisschop dezelve op nieuw zal ingewijd hebben. DUITSCIILAND. Uit Beckenried aan het Vierwaldsladter-meer schrijft men dat op den 13. Augustus de bliksem aldaar in een huis aan liet ineer is geslagen bewoond door een Engelscliman die met een dagblad in zijne hand voor het openstaande raam zat te lezen. De bliksem sloeg hot dag blad aan stukken, vloog langs den muur, smolt een rol met geld t# zamen verscheurde den zijden deken van het bed en sloeg de deur uit. De linkerhand van den Engelsch - man zag er donkerhlaauw en gekrast uit en is geheel verlamd verscheidene uren lang kon hij niet spreken. Zijn dochtertje speelde tien schreden van zijn raam in het grasen deerde niets. Zij 9chreidc toen zij haren vader stijf en onbeweeglijk zag zitten. FHA.NK.RTJIC De berigten uit Madrid toopen tot den 21.: er heerschtc eene vrij sterke gisting in die hoofdstad. De maatregelen door het ministerie Lopez tot herstel der orde genomen worden door velen, als te gestreng gegispt; vooral wordt algemeen afgekeurd het besluit van den generaal Figueras waarbij de doodstraf wordt gedreigd aan al wie verstand houding met Espartero of zijne aanhangers zou blijven onderhouden. Ook te Barcelona blijft liet nog altij l woelighet oproer is er nog niet ten onder gehragl en het verlaten der stad door hen die wat te verliezen hebben gaat er oog altijd voort. Te Bouvaincourlin het arrondissement van Peronne zijn ernstige onlusten voorgevallen. De gendarmerie is door het graauw ten getale van tusichmi de twee en drie hon derd meoschen met steenworpen vervolgd geworden drie gendarmes zijn gekwetst een werkman heeft eenen steen tegen het hoofd gekregen en is op de plaats dood gebleven. Van de paarden van de gendarmerie zijn er vele gewond; de wanorde is groot geweest. Hetgene aanleiding tot de aaak gegeven heeft, is het volgende; Het te Peronne gevestigd gesticht van weldadigheid had eene ligte verhooging van huur van des zelfs pachters gevorderd. Deze hebben geen ginoegen hierin genomen en de huur is hun opgezegd geworden maar wijl liet »aad reeds in den grond was is de waarde daarvan hun door het gesticht vergoed geworden. Toen nu de oogsttijd daar was heeft het gesticht willen innen maar de boeren hebben zich hiertogen verzet de werklieden met den dood bedreigende. De gendarmerie is verschenen om de werklieden te beschermenmaar zij is met steen worpen outvangen er zijn versperringen opgeworpen ge worden en er is een waar gevecht begonnen. Tegen drie ure in den morgen is de onder-prefektaan liet hoofd van het geheel® garnizoen van Peronne. ter plaatse aangekomen. Het gevolg hiervan is geweesthot uit een looperv der muiters maar ouder bedreigingdat zij de omliggende dorpen in opstand brengen en met zeisten en hooivorken gewapend zouden terug komen. De onder-prefekt heeft van zijne kant nieuwo versterkingen doen aanrukken en drie dagen lang den tijd dat het innen van den oogst geduurd heeft, zijn de troepen, tot bescherming der werk lieden in de velden blijven caroperen. De hoeren hierdoor in ontzag gehouden hebben hunne bedreiging van penen te hernieuwen aanval niet durven volvoeren. De maire en de veldwachterdie zich gedurende het rumoer schuil liadden gehouden zijn afgezet. Het fort van "Vincennes is bestemd tot centraal depot x'an artillerie der vestingwerken om Parijs. Dit depot Lcvat reeds 150 of 200 stukken geschut en meer dan 50 mortieren 100 andere stukken en nog 50 mortieren zullen nog dit jaar hierbij gevoegd worden. Dit depot zal onder toezigt worden gesteld van eer. rog. artillerie 4 kompagniën genie een bat. jagers van Orleans en 2 reg. iofanterie. Het fort Mont Valcrien zal alleen met geschut worden versterkt de overige forten zullen alleen door een of 2 bat. infanterie bezet worden. In tijd van nood kan men in 24 uren al liet geschut uit het depot van Vincennes op de forten brengen. ENGELAND. Men leest in den Worcestershire-Chronicle Een buitengewoon verschijnsel is hier gedurende den regen van voorleden maandag waargenomen een aanzienlijk getal kikvorsclien is namelijk op de aarde nedergevallen. Vooral te Stourbridge en de omstreken heoft men er bij duizen den opgemerkt. In Porter-Street en op den weg naar Birmingham was het getal ongdoofulijk. BELG IE. Men leest in het Bulletin des Ttib'inauxMen her innert zich dat de generaal van der Meere te Brussel wegens zamenzwering ter dood veroordeeld gratie van Koning Leopold bekomen heeft en in vrijheid is gesteld mits hij het vasteland van Europa verliet. Zoodra hij op vrije voeten was begaf hij zich naar Frankrijk en vesligde zich te Parijs, alwaar hij door den staat zijner financiën genoodzaakt werd te blijven. Gedurende eenigen lijd heeft de overheid de oogen gesloten omtrent dit ongeoorloofd# verblijf. Maar dit inoest eenmaal een eii.de nemen en de generaal die geene acht uloeg op de hem herhaaldelijk, gedane waarschuwingen is eenige dagen geleden op een mandaat van den prefekt van policie in hechtenis geno men doch kort daarna toen hij op zijn woord van eer beloofde om Europa te verlaten weder in vrijheid ge steld. Op dit oogenblik is hij onder zeil naar Zuid-Ame— rika. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE, den 30. Augustus. Meden morgen is de Centrale Afdeeling van de Tweede Kamer der Sta— ten—Generaal vergaderd geweest, over de ontwerpen tan wet betrekkelijk de hegrootingswetlen voor 1SV4 en 1845. Daarna heeft zij eene bijeenkomst met de rapporteurs gehou den over de voordragt van wet houdende eene belasting op de inkomsten. Tegen half twee ure heeft de Kamer eene zitting ge houden waarin de Centrale Afdeeling haar algemeen ver slag nopens hel ontwerp van wet ten aanzien van het legt van successie beeft gedaan. Ongeveer de helft van de leden welke zich aanvanke lijk reeds tegen zoodanige belasting hadden verklaard hebben bij gelegenheid van de nadere deliberation over het onderwerp dat ongunstig oordeel herhaald en stellig te kennen gegeven dat zij in geen geval hunne stem tot die heffing welke zij in beginsel moesten afkeuren zou den kunnen geven. Een grooter getal eclitpr heeft zich deswege thans niet verklaarddeels omdat zij zich het eindnunleel wen9chten voor te behouden deels wijl zij zich nog niet genoegzaam ingeiiclit achtten om de gepastheid van de invoering der voorgedragen belasting te kunnen be- oordeelen. Laatstbedoelde leden waren van gevoelen dat men na de redenen bij het voorloopig verslag uiteen ge zet niet dan in de hoogste noodzakelijkheid tot invoering van zulk eene bedenkelijke heffing behoorde over te gaan dat het oordeel omtrent die hooge noodzakelijkheid afhing niet alleen van de kennis der raming van behoeften van de vorsclullende onderdeden der staatshuishouding voor de beide opvolgende jaren welke men mogt verwachten dat sedert het aanbieden dezer wet en dor slaats-begrooling in hel begin der Zitting, eene zeer beteekcneiide verandering en inkorting zal hebben onderdaanmaar ook van de kennis der verschillende middelen waarmede .men aoht de uitgaven te kunnen bestrijden en die evenzeer in ver band tot den min gunsligen finantielcn toestand van het IIijk hoogst belangrijke wijzigingen zullen hebben oo- dorvnnden Die leden meenden derhalve met het gansche stelsel van den nieuwen Mini-ter van Finantieo tot stuur van de geldelijke behoeften des Lands bekend te moeten zijn voor en aleer met vrucht over een afzonderlijk onderdeel een bepaald oordeel te vefipn. Trouwens de Regering zelve hau onder 9 der beantwoording ten betooge van de noodzakelijkheid der verheuging van bestaande belastingen of van de invoering van nieuwe, zich beroepen op de gewijzigde begroolinecn voor 1844 cn 1845 waarvan de inzage al/oo ter beoordeel ins van liet onderhavig wetsont werp een noodwendig vpreisclite scheen. Hel slot van liet verslag luidt als volst En hiermede vermeent de Centrale Afdeeling haar alge meen verslag te kunnen besluiten daar het haar uit hoofde van de wijze waarop het gewijzigd wetsontwerp laatstelijk in de Afdeelingen is behandeld geworden niet wel doenlijk voorkomt om niet betrekking tot de denk wijze van de meerderheid dor leden opzigtens dat ontwerp, in meerdere of meer bepaalde ontwikkeimg te komen en het haar even min mogelijk is om te bepalen of de nader door de Regering kenbaar gemaakte grouden al dan niet bij sommigen ingaog hebben gevonden of om welke rede nen men bij de aanvankelijk voorgebragle bedenkingen is blijven volharden. Zooveel schijnt echter zeker, dat de groole meerderheid niet dan schoorvoetende en als door de noodzakelijkheid gedrongen er toe zal kunnen besluiten om hare goedkeuring aan liet onderhavig wetsontwerp te hechten weshalve het wenschelijk voorkomt dat bij ge legenheid van d# openbare discussie» daaroveraangaande» het punt betrekkelijk de noodzakelijkheid der voordragt, door de Regering de meest mogelijke inlichtingen gegeven worden. De dag der beraadslagingen over hel bovengemelde ont werp is voorloopig nog niet bepaald. Vervolgens heeft de Kamer eene zitting met gesloli n deuren gehouden waarin Z. E*c. de Minister van Marine eenige inlichtingen ten aanzien zijner begroeting heeft gegeven. 'sGRAVENHAGE, den 31. Augustus. Het wetsontwerp nopens eene belasting op de inkomsten van renten ambten en vaste bezittingen ontmoet zooveel tegenstand in de Afdeelingen van de Tweede Kamer dat men hij de Regering op de intrekkeng óf vervanging daarvan zou bedacht zijn. In plaats van dat ontwerp zmi er eene voordragt worden gedaau lot invoering et tl er alge- meene belasting op de inkomsten. GRONINGEN den 28. Augustus. Nadat gisteren i» eenige kerken hier ter stede door toepasselijke leerredenen of opwekkenJe aanspraken godsdienstig herinnerd Werd aan den gedenkdag van Groningens beleg in 1672. wordt deze gedenkwaardige dag lieden met bijzondere» luister gevierd. De nationale vlaggen uit bijna alle huizen wapperende het drukke gewoel op de straten de militaire vn andere muzijk welke men hoorde aanheffen en de talrijke ook van elders tot dit feest zamen gestroomde menigte geven vooral met het sclioone weder waarmede de feestviering van dezen dag begunstigd wordtaan de stad zulk ten vrolijk aanzien dat dc gemoederen daardoor reeds lot vreugde gestemd worden. De luisterrijke harddraverij waardoor de sociëteit de Eendragt ondeisteiind door eene be langrijke geldelijke bijdrage van wege de Stads Regeringen van eenige liefhebbers van dergelijke volksfeesten, het ge noegen op dezen dag 7.00 aanzienlijk heeft willen verhoo- gen is in de beste orde en tot genoegen van allen die er deel in namen afgeloopen. De genoemde sociëteit aan welke sedert vele jaren het bestuur over de hier icr stede plaats gehad hebbende harddraverijen steeds is opgedragen geworden en die nimmer moeite en kosten ontzag om dal geliefkoosde volksvermaak hier in stand te houden en allen luister bij te zetten heeft lieden op nieuw getoond hoe wel zij be rekend voor die taak is. Twee en twintig paarden waar onder eenige der meest bekende en beroemdste harddravers uit deze provincie uit Vriesland en Holland hebben aan dezen wedloop deel genomen die door eene ontelbare schare aanschouwers van hier en van elders zamengekomen werd bijgewoond en onder liet spelen van het muzijk korps van het hier in garnizoen liggend 4e regement infanterie, plaats had. De rijke prijs bestaande in een volledig Wugcnge- reide zwaar met Zilver beslagen is na ccuen rooeije— lijken wedstrijd, behaald door het bruin langstaart merric- paardtoebehoorendc aan den Hear K. S. Wiersema wonende te Hichtum bereden door den eigenaardo premie zijnde een brillont Gouden Horologie is ten deel gevallen aan het zwart langstaart ruinpanrrl genaamd de Vlugge loebehoorende aan den Heer W. van Loon wonende te Harlingen bereden door J. P. de Boer. Ook de onderscheidene inrigtingen \an weldadigheid heb ben zoo veel de omstandigheden dit toelieten in de feestvie ring gedeeld de kinderen in de slods bewaarschool en in In t groene weeshuis en de 90 werklieden welke thans nog arbeiden in het werkhuis van het algemeen diaken-gezel schap zijn feestelijk onthaald. Heden avond wordt in den schouwburg een representatie gegeven welke be sloten zal worden met eene op dezen dag toepasselijke alle gorische tooneel-vertooningbestaande in eene hulde der kunsten aan het feestvierend Groningen op den 28 Augustus 1843. Nt afloop hiervan zal de Heer Fougeroux welke zich met zijn gezelschap pantomimisle» *p de thans hier invallende kermis bevindteene groole féte cliampêtre geven op de onbeplantedaartoe expres ontheindc ossemarkt, "welk hier vreemd schouwspel wij hopen, dat door eene groote menigte toeschouwers zal worden bezocht. In onder scheidene sociëteiten en koffijhoizen hebben vele zich lot mu/ijK— en danspartijen vereenigd cm dezen dag in vro lijkheid en genoegen te besluiten. Het stedelijk bestuur van Middelburg heeft de bezwaren doen kennen welke vnnr de Provincie Zeeland in bet alge meen en voor «Ie stad Middelburg in het bijzonder, uil de j aanneming van het ontwerp van wel tot wijziging der reg- terlijke organisatie zullen ontslaan. Uit de vereeniciiig van bei geregtshof van Zeeland met dat van Zuid-Holland te vestigen te 's Gisveuliagc zou I voortvloeien l 1°. dat het criminele regt voor het geheel en 2°. dat liet correctionnele en burgelijke regt in hooger

Vlissingse Courant | 1843 | | pagina 1