VLISSINGSCHE COURANT. Jfi No. 84. Vrijdag 1841 14 Julij. I)c uitgave «letcr Courant geschiedt geregeld driemaal per vvorden geplaatst a 20 Ct. de regel, uitgezonderd Huwelijks-, ao Ct.behalve 35 CL zegelregt voor iedere plaatsing. Men week. De prijs van Geboorte- en Ooodbe' ihonneert zich bij alle end ui ikitigen Roek handel.11 waarvan do n en Pnsldir. inden f 2,25, posl I 2,So. Advcrlenlien 1 voor elke regel daarboven Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD VLISSINGEN; Brengen bij deze tet kennis van de In- en Opge- 7.elenen Dal Zijne Majesteit onze geëerbiedigde Koning bel Ier refitle dezer Stad liggende Eskader inspecterende deze Siail hoogstwaarschijnlijk ook mcl een bezoek val vereeren cn dal bij die gelegenheid op Vrijdag Zalurdag den veertienden en vijftienden dezer maand van de Stedelijke Publieke Gebouwen de vlag gen zullen worden uitgestoken en wijders dal in den avond van den 14. van stadswege aan illuminatie zal plaats hebben. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze tvorden afgekondigd en aangeplakt Ier plaatse waar zulk* gebruikelijk is tc geschieden mitsgaders in de Vlissingsche Courant geplaatst. Vgissingen den 12 Julij 1-843. Burgemeester en Wethouders voorn3. A. VAN OER SWALME. Ter Ordnnnancie van Hun Ed. Achlb. S. VAN DER SWALME. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 8. Julij. Hoo ver de dweeperij kan paan blijkt uit het volgende. In liet Wurtetnbergsche vlek Crelingen wellis bewoners de secte der Swedenbor- gisnen toegedaan zijn geeft een bakker zich voor den Heiland uiteen landman voor den apostel Petrus en een meisje voor de heilige Maria. De Heiland draast een wit kleed en een kroon van goudpapier, en heeft dikwijls wonderlijke invallen. De policjc is tusschen beide gekomen om deze onvoegzame handelwijze te keer te gaan. ENGELAND. Dezer dagen verkocht een bakker le Wans ford Sloclces een zijner kinderen een aanlig tweejarig meisje in eene kroeg aan een lerschen koopman in linnens voor 3 guinies. De konper nam het kind aanstonds op zijne kar mod* naar Stamford terwijl Siockes zich naar huis begaf en zijne vrouw, die juist Van den handel gehoord hadin wanhoop vond. De buren maakten liet hem nu echter zoo heet dat hij beloofde zijn kind te zullen terug knopen hij spoedde zich dien ten gevolge naar Stamford en de Ier gaf hem zijn kind voor den koopprij» terug. BELGIE. BRUSSELden 8. Julij. He.t onwedar heeft in de laatste dagen hier en daar ongelukken veroorzaakt. Te BrafTe bij Doornik zijn onderanderen 2 kinderen door den bliksem gedood. Het voetstuk waarop het slandheeld van ftubens te Antwerpen rusten moet zal denkelijk den 1. Augustus voltooid zijn en bet beeld den 17. dier maand hierop geplaatst worden. In een Brussels dagblad leest men onder dag- trekening van 9 dezer bét volgende Het on weder van gisteren nacht heeft tot een der ver wonderlijkste natuurverschijnselen aanleiding gegeven het welk alleen door de theorie der elektriciteit schijnt te kunnen worden verklaard. Bij een bewoner der voorstad lidlos namelijk, was pene kagchel in het meidenvertrek sedert verscheiden weken tnet hout en papier gevuld en in deze kamer was ook hoegenaamd geen licht of vuur toenop bet oogenhlik waarin de donder scheen los te barsten, de kagchel plotseling aan het branden raakte, en in weinige minuten de brandbare stoffen die zij bevatte verleerdp. Niets bijzonders is op de plaats waar de kag- 1 hel stond opgemerkt, en «Ie pijp vertoonde niet het ge ringste spoor van den doortogt van eenig vreemd ligehaam noch eenige schijn van verwarring." Gisteren namiddag is op den Bergschenplas nipt ver «an deze stad, een treurig ongeluk gebeurd. Door bel omslaan van een schuitje waarin zich zeven personen cn een kind bevonden zijnde drie daarvan allen alhier woon achtig waaronder een man en zijne huisvrouw in het water omgekomen, NEDERLANDEN. VL1SSINGENden 13. Julij. In den namiddag van don 11. dezer is Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden met Z. M. stoomjagt de Leeuw op bet eskader aangeko men. Ook Z. E. den Minister van Marine is op Jdien zelfden dag alhier gearriveerd en heeft reeds op den vol lenden dag een aanvang gemaakt om het eskader met de meeste naauwgezcthcid te inspecteren cn gaat ook daarmede nog heden voort. Z. AI. stoomschip de Bromo heeft gisteren avond om streeks half 9 ure op onze roede het anker geworpen zoodat het eskader thans voltallig is. Heden avond wordt ook hier Z. E. de Minister van Fi- nantien gewacht. Verscheidene personen van hoogen rang waaronder een Adjudant des Konings zijn bereids hier aangekomen en het laat zich uit de reeds gemaa\tc toebereidselen ook van de zij«,e dar stedelijke regering wel aanzien dat men zich allezins beijveilom Z M. den Koning waar diglijk te ontvangen en Hoogstdeszelfs kort verblijf alhier zoo veel mogelijk te veraangenamen. Naar men verneemt is door -Z. Exc. den Minister van Oorlog eene Commissie van officieren benoemdom de handleiding ten dienste van de Instructeurs der Infanterie tot de beoefening der sedert eenigen tijd bij het leger ingevoer de bajonet vechtkunst te vereenvoudigen. Deze Commissie zal op den 10 September aanstaande, te Gorinchem met hare werkzaamheden eenen aanvang nemen; terwijl die werkzaamheden op den 1 October daar aanvolgende geheel zouden moeten afgeloopen zijn. Men verneemt da! II. Zondag een bedroevend ongeluk op de Maas bij Rotterdam beeft plaats gehad. Een man en vrouw m-t bun 3—ja rig zoontje doen met een bootje een pjeiziérloglje op dezelve. Terwijl de man roeit, komt de Nijiifegsche ^.toomboot bun in de vaart te gemoet dit maakt de vrouw zoo zeer beangst dat zij haren echtgenoot 0111 den hals klemt en hem zoo doende het roeijen belet. Het gevolg daarvan was, dat de boot door den stroom opgedreven omkantelde en de beide lieden onmiddellijk zijn verdronken. Nog gelukkig beeft een matroos bel zoontje dat reeds zinkende was kunnen redden. GEMENGDE BERIGTEN. Het congres van Bogalo verandert de grondwet. Tot spijl der Arnhemschc Courant blijven de Stateu-Ge- neraal hun' nagel behouden. Engè >e Sue is ziek de laatste verborgenheden van Parijs blijven 'nog penigen tijd caché. Te Leeuwarden hebben de ooijevaars hooien raa t gehouden wegens inkwartiering op een schoorsteen. Koningin Victoria zal zelfs haar kind zogen. De Delf- havensche kermis is verhuisd zonder permissie—biljet van wijk meestersproces-verbaal tegen den mallemolen en de wafelkramen; do middeneeuwsche bouwtrant van den nieu wen armhuis-gevel duldt geene kermis-pret. Mad. Rachel komt comedie spelen te Berlijn. Te Weenen heeft een tijger een kinderarm gesnoept. Z. M. de Graaf van Nassau doet aan de Provincie Gelderlandde renten van f 30.000 present. Hot Uddeler meer was met eene doorluchtige visch-partij vereerd men heeft ook eene wedren gehouden en op de valken jagt gemaakt; men is dus op het water op da aarde en in den hemel bezig geweest. Christophurus Columbus vertrekt van Amster dam naar Batavia. Maarschalk Soult gaat op reis om zich de maat van een nieuw graf te laten nomen zijne rollpga's zullen hun staatsijver in de baden bekoelen Parijs zal zonder Ministers en de Ministers zonder Parijs zijn. Absalon is acht dagen ziek geweest to Passaroong en is te Zoetelief gestorven. Aan een directeur der academie van beeldende kunsten werd de eikenkroon ge schonken Holland en Oud-Maltha zullen weldra sijno- nijmen zijn. Lodewijk Philips staat nog stevig op de beenen dot zijne Fransche Majesteit op twee officieren zou geleund liebben is louter laster. De Jersnhe Stele heeft Peel en Wellington voor vagebonden gescholden zulke onbeleefdheid is men alleen van Ieren te wachten. De ex-Minister Rochussen is in een Belgisch Ambassadeur geconverteerd, zoo Sully, zoo Coriolanus. - Schulden aflossen zonder geld is het nee plus ultra der finnncie-kunst, De Gouverneur van Noord-Braband heeft de Provin— ciale-S'aten hartroerend aangesproken en lekker getracteerd. Er is eene vliegende volks-scbuit in correspondentie gebragt Br-mdon te Amsterdam is aan het opruimen. Te Parijs heeft het dirigerend personeel der openbare bank bet beurs -spel te ver gedreven Afonsieur le directeur onder-directeur cn andere voorname hansen van de bank zijn naar de kast gebrast. De kraan te Nijmegen zit met den bek in oen grond de jasers hebben haar geknipt mooi leap- voor de burgemeesters. D O'Connell maakt veel geraas en weinig ivo). Van het van Bnrens proces tegen het RotUwdamsche wijk-reglement zegt «Ie krant niets meer. Versche Java Couranten bij Hamel te Am sterdam. Notaris Bijvoet heeft een bij-ambt gekregen de cliënten die hij niet aan kantoor helpthelpt hij aan het gouverneraents huis. Tusschen Holland en Brahaod zijn 49 schapen gestolen men dacht dat het tusschen Holland cn Braband eerlijk toeging. Te Amsterdam wil een bekwaam tuinmandie gehuwd is en de broeijerij verstaat geplaatst worden. Het manifest der commissie van weldadigheid begiunende Wij Frederik etc. etc. etc" is voor ouee.ht verklaard; wie heeft het dan in het Han delsblad geplaatst In de meeste streken van America wordt eene gunstige vlugi in de geldelijke aangelegen heden waargenomen. Tusschen een pakhuismeester bij liet rijks entrepot en een lid der Staten-Gereraal Jigt hoegenaamd geene kloof meer. In September zul len do Gobuigers zich vermaken de Koning der Belgen, met zijne huisvrouw de Koningin reizen er henen. Morhange helpt de inenschen sub rosa van de wandluizen. De Amsterdammers hebben tegen wil en dank Philips den 2. en den Carilinaal Granvelie toegejuicht. Vollen- hoven ijvert voor Hoogheemraden zonder traclement en zonder nichten en neven waar zullen zij in den tegen woordige dagen e» bedorven lijd te vinden zijn. Het gewestelijk beshuir vau Noord - Holland verkondigt armoede. Het ÜlrechlKche genootschap speculeert in de vriesschen koophandel vóór en tijdens Karei de Groote. Bij Sijbrandi te Amsterdam is pest en brand te koop. Esparlero heeft Spanje in de maag. De ond Lutheranen beginnen Pruissen te verlatende Koning wil hen tegenhouden. Een Zwaluw gevangen van 119 jaar en dadelijk naar liet Besjes-huis gebragt. Het is onbekend waar de Vesuvius die le Rotterdam is afgeloopen vuur zal spuwen. De Vlissingsche Courant zegt dat het Handelsblad veel goed en veel kwaad kan <iQen het Handelsblad kon geen van beide doen en daarbij goede rekening vinden. De Koning van Hanover is ziek Hume bezoekt hein vlijtig, ware Orestes en Pijiarles. Davids en Jonathans en al het geen overigens de vriendschap heeft vereeuwigd! Indie» Faber van Riemsdijk eene vrouw ware dan zoude zij zeker jonger dan Professor Thorbecke zijn. MENGELINGEN. De nieuwe Kolonie te Suriname. Reeds is de WelEw. Heer J. H. Betting naar Suriname vertrokken ten einde een begin te maken met de kolo nisatie aldaar. Zoodra de boomen geveld en de grond alzoo ter bebouwing gereed gemaakt zal zijn zullen 50 huis gezinnen uit ons vaderland derwaarts vertrekken en later nog 150 huisgezinnen met de Predikanten A. tan den Braxd- buf en D. Copyn volgen, in een der Katbolijke bladen heeft men er den spot mede gedreven dat de leiding dier kolonisatie aan drie Predikanten werd toevertrouwd ter wijl daarentegen het Hundelsblad opmerkte dat hunne bekendheid met den landbouw hen daartoe geschikt maikle. Beide deze beschouwingen zijn naar onze meening ver keerd; want de kennis die deze Predikanten van onzen vaderlandschen landbouw mogten bezitten zal hun bij eeno geheel andere cultuur van vreemde gewassen weinig baten doch aan den anderen kaot is het geen dolzinnig plan om de leiding eener kolonie aan geestelijken toe le vertrou wen. Wij willen thans geheel in het midden laten de gunstige werking welke deze nieuwe kolonie op de uit breiding van het Christendom in die streken kan hebben doch het toezigt dezer geestelijken over dezelve kan niet anders als gunstig werken. Het spreekt van zelfs dat zij zich niet bij uitsluiting mei do geheele directie dezer nieuwe kolonie kunnen be lasten. Voor de wijze van inrigting derzelvehet ont ginnen van den grond en de keuze van voortbrengselen welke men wil bouwen moeten andere opzigtersaan hen aansluiten, en wel personen aldaar woonachtig en bekend zoowel met de cultuur als den geheelen toestand onzer bezittingen aldaar. Doch geen dezer opzigters die na tuurlijk aan de nieuwe kolonisten vreemd en onbekend zijn zal ooit eenen zondanigen morelen invloed op hea kunnen uitoefenen als de geestelijken die met de kolo nisten uit het vaderland zijn vertrokken en met hen hunne geheele toekomst in het wel slagen der kolonie hebben gevestigd. Meer dan ieder ander zulten zij in staat zijn de kolonisten lot moed en volharding aan te vuren, hen te troosten in hunneu tegenspoed en het algemeen mis noegen of neerslagtigbeid over te leur gestelde verwach tingen te voorkomen. Ook in de keuze der kolonisten zijn zij uit persoonlijke ondervinding of die hunner ambt- gi'iiooten alhier beter in de gelegenheidzich omtrent het karakter en de geaardheid der zich daartoe aanmeldende personen te vergewissen. Deze keuze toch w vau het hoogste belang. Meermalen beeft men koloniën trachten te slichten uit schuim der natie of lieden die men in het moederland niet kon gebruiken, doch steeds met engelok- kig gevolg. Alleen dan wanneer met militaire discipline

Vlissingse Courant | 1843 | | pagina 1