VLÏSSINGSCIIE 0.79. 184». Maandu» «Ql-.- COURANT. 3 Julij. De uitgave deter Courant geschiedt geregeld driemaal per week. Oe prijs van hel abonnement •worden geplaatst a ao Ct. de regel, uitgezonderd Huwelijks-, Geboorte- en Doodbckeiidmakiiiganvva ao Ct. behalve 35 Cl. zcgclregt voor iedere plaatsing. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren drie maanden prijs a5en franco per post f 2,5o. Advertentien i tot 6 regels f 1,20 is, en voor elke regel daarboven in hel Rijk. Brieven franco. Advertentie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD VLISSINGEN; Brengen ter kennis van de daarbij belanghebben den dal Je KERMIS of JAARMARKT binnen deze Stad een aanvang zal nemen op Maandag den 10. Julij aan staande, en eindigen op Vrijdag den 21. daaiaanvol— gcnde zullende op die Kermis geene Bedelaars, Draai borden Gochelaars Horoskooptrekkers Loterijspelers of kwakzalvers worden toegelaten noch zulke personen «elke zoover gevorderd wordtvan geen patent zijn voor zien wordende de Kooplieden enz. uitgenoodigdom zich vóór den 4. Julij aanstaandeinet franco brieven en im-t opgavein Nederlandscbe Maataan den Marktmees ter alhier te adresseren ter bekoming der benoodigde standplaats. Vlissingen den 8. Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VAN DER SWALME Ter Ordonnantie van Hun Ed. Achtbare S. VAN DER SWALME, Secretaris. [NIEUWSTIJDINGEN. TURKIJE. In Bosnië worden de Christenen bij voortduring door de Turken onderdruktwaarom vele de wijk naar Oo»- I urijk nemen. Te Ceteoje hadden zicli GOOI) ontevredenen vereenigd doch de Vizier heeft hen uiteen gedreven en cenige personen doen ophangen waarbij de zoon van deu een», beroemde Hassan-Aga. ZWEDEN. STOKHOLM den 8. Junij. Onze wetten gelijkheid voor hel regl medebrengende zondeven ook zelfs den Koning hier niet van uit eo waarborgen liern niet tegen de onaan genaamheid van in een burgerlijk proces betrokken te kunnen worden. De penige uitzondering welke de wet daarstell is dat de Koning niet anders gedagvaard kan worden dan voor het koninklijk hof, oader welks cegtsge- bii'd zijne residentie behoort. Het voeren van een proces tegen den Koning is even wel een liuogstzeldzaam iels en gedurende de heide laatst lorige regeringen heeft zulks geene plaats gehad. Thans echter doet het geval zich voor. Koning Karei Jan is de renige eigenaar der mijnen van Lapland en zeker Heer 'f. Grave die beweert door 's Kouings administratie ovir die mijnen in zijne regtcn verkort te wezen heeft den Koning voor hel koninklijke hof van Zweden Sivea Uof- rael) doen dagvaarden. Dit proces, hetwelk de algemecne nieuwsgierigheid niet weinig prikkelt, zal in het begin van Julij moeten dienen. FRANKRIJK.. Iti ons departement de l'Ain aan de grenzen van dal van de Rhone, waren gedurende der» atgeloopen herfat ui winter jaaers en wilddieven met eenen ijver vervolgd geworden waarvan men nog nimmer een voorbeeld gezien had. Voornamelijk hadden twee veldwachters zich in deze aiiibtsvlijt onderscheiden geen atrnoper vermogt hun te ontsnappen zij volgden ttjn spoor met de scherpzinnigheid en volharding van Neord-Amerikaansche roodhuiden. On telbaar bijna waren de aanhoudingen door hen gedaan telkens echler gedoogden zij dat de aangehoudene met lieu in schikking kwam en voor 20 of 30 franca bleef l'ij gewoonlijk niet alleen van verdere bekommering vrij naar kreeg ook verlof om zijn jagen voort te zetten. Zulk een gedrag moest de oplettendheid der regering tot »ih trekken en niet lang duurde hel, of men ontdpkte du rle/e ijverige jagtliandliavers geene veldwachters waren, 'vlucht van deze ontdekking krijgende waren onze beide seuilowai-hters ook even snel verdwenen; doch natuurlijk adden zij zich aan te veel personen vertoond om niet een tembaar signalement na te. laten. Met hulp van hetzelve is 0 een in het departement de l'Ain de ander kort daarna Lyon zolfa gevat. Deze laatste zich op zijne zwemkunst crlalcndesprong nogloen men hem grijpen wilde 11 de Rhone doch door zijne kleederen bezwaard en door 'l-n sterken stroom medegesleept moest hij om hulp roe pen en zich gevangon geven. BELCvlE. Op hel Muntplein Ie Brussel zijn proeven geno ten mei ladder* op wielenvervaardigd door den Heer Goutert van Molenheke-Sint-Jao en welke dienen moe- 'i'n om in geval van brand water Ie kunnen sloften op muren welke «non op geene andere wijze, uit hoofde •UI den gloed des vuurs. zou kunnen naderen, alsmede, mii ineiischen Ie redden uit boven verdiepingen wanneer *'e onderste verdieping aan het branden is iels dat vroc- 8pr onmogelijk was. Een toestel van. denzelfden aard, is re?(ls in Engeland in gebruik. NEDERLANDEN. GRAVENHAGE den 29. Junij. De Staats- Courant wheUt liet volgende Het is bekend dat zich in ooderscheidene gedeelten van Borneo vrij talrijke koloniën van Chinezen bevinden die zich vooral bezig houden met liet graven van goud en met den handel. Berigten van Java maken rilè'iding dat in het laatst van 1841, de te Lanfong en Mandor, op de westkust van Ror. neo gevestigde Chinezen door de bayaksrbe bevolking van Landak zijn aangevallen met dat gevolgdat de Chinezen uit het landschap Landak zijn verjaagd nadat ongeveer 300 hunner het leven hadden verloren. Als oorzaak van deze gebeurtenis wordt opgeven de ver regaande verdrukking die de Dayakkers van den kant der Chinezen moesten ondergaan. Tusschen de heide strijdende partijen was epne soort van wapenstilstand gesloten in afwachting van de uitspraak die door het Nederlandsche Gouvernement in hunne geschil len zou worden gedaan. Op den 7. January is het woonhuis van den tabaks fabrikant C. Vreede in de residentie Rembang benevens drie schuren gevuld met droogen tabak door brand ver nield de oorzaak werd aan oinooizigligheid van een der bedienden toegeschreven en de schade op ongeveer f 25,000 begroot. In de residentie Madioen heeft op 12 dezer maan») eene hevige windvlaag gewoed eb zijn daardoor, behalve de schade aan's Gouvernemeuts gebmwen, ongeveer 70.000 kofïijboomen uit den grond gerukt en 30 droogschuren omgewaaid. Men verneemt dat in den voorgestelden maatregel tot suppressie der muzijk hij de infanterie de keurkorp sen niet zijn begrepen en dien ten gevolge de grenadiers en jagers hunne muzijk zullen behouden. ROTTERDAM den 28 Junij. Gisteren werd op 's Rijks werf alhier inet goed gevolg te water gelaten Zr. Ms. stoomschip Vesuvius, van 7 stukken. Nadat 11H. KK. HH. prins Hendrik der Nederlanden en de Erfgroothertog Saksen Weimar Eiseimch hi -rvan getuigen waren g» weest waarbij Zijne Exc. de Minister van Marine almede tegen woordig washebben die Vorstelijke Personen onder geleide van den kapitein ter zee Ver heull directeur der marine alhier de magazijnen van Rijks werf in oogen- schouw genomen en zijn na eenige ververschingen bij den Directeur dw Marine gebruikt te hebben naar de residentie teruggekeerd. ASSEN, den 26. Junij. Als belangrijk nieuws voorliet' wapen der infanterie, kunnen wij met zekerheid melden dat de sergeant P. A. van Swigcheni van het 4. regemert infanterie thans in garnizoen alhier een onfeilbaar mid del heeft uitgevonden om met meer dan gewonen spoed met het tegenwoordig in gebruik zijnde slaggeweer Ie laden en te vuren. Den 14. dezer heeft bij eene proef zijner uitvinding genomen en in tegenwoordighuid van den heer 1. luitenant van Langenkommandant van liet detache ment negen wisse schoten binnen eene minuut door eene schijf gehragt. Het geheim aan welks opsporing de uit vinder jaren lang werkzaam wasis gelegen in het za- mengpslel der patronen. Bij de tegenwoordige zamenstel- ling der patronen kan in ééne minuut ten hoogste twee maal geladen en gelost worden. Men verneemt dat de heer Lipman te Amsterdam afgetreden is als lid van de Hoofd-Commissie voor de zaken der Israëliten in Nederland. Den 25. dezer des avonds omstreeks 10 ure is te Amerongen door het steken met een mei erne /ware verwonding io de dij toegebragt aan zekeren ütto Eder- vetn oud 24 jaren daglooner aldaar die weinige oogen- hlikken daarna aan de gevo'lgen is overleden. De vermoe delijke dader is bereids in verzekering genomen. Naar wij vernemen zal het .Hoog Militair Geregtshof vermoedelijk eerst na de vacanlie uitspraak doen op het appeldoor den korporaal A. L. van Os ingesteld tegen het vonnis van den krijgsraad van het provinciaal komman dement van N. Holland waarbij hij wegens doodslag vergezeld van diefstal roet verzwarende omstandigheden is ter dood veroordeeld. Fa* Stem's heeft den 29. dezer bgkend zijn oom vergiftigd te hebben. INGEZONDEN STUKKEN. Geschiedenis der Joden in Nederland door Advocaat Koenen te Amsterdam. Waarde Simon I Ongaarne kocht ik tegen Imogen prijs hpt dour u verlangde exemplaar van de door advo caat Koenen te Amsterdam geschreveneen door het Provinciaal, Ulrcclilsclie genootschap van kunsten, welen— schappen etc. bekroonde, «geschiedenis der Joden in Nederland." Wat mag de reden zijn die het genootschap heeft bewo gen juist deze en goeue andore stof tol prijsvraag uit Ie kippen Wilde men opzettelijk den Nederlander van de Joodsrlie godsdienst tot onderwerp eener verhandeling Kiezen waarom dan in een meer lapdsbroederlijken en echt Christelijke» zin, de keuze niet liever bepaald, lot eene proef van onderzoek naar middelen leidende tol de verzwakking pn gehoole nilroeijing der vooroordcelen «overal en In zoo verre dezelve, in Nederland, voor als nog tegen de belijders van de Joodsche godsdienst beslaan In plaats der lamentabele woordspeling van Atiuas wij hebben niet anders gevraagd dan eene zachte ballingschap «en eene niet harde herbergzaamheid," kon bet'titel blad met het volgende motto hehhen geprijkt A la religion dhcrclemcnt fidele o Seis doux conipalissant«agecomme ellc» a Et sans noyer aulrui a gagncr |p port a La clómonce a raiso» el la coiere a tort Dans nos jours passagers de peincs de misères, feu fa ii Is du mème Dicu vivons du moins en frère», o Aidons nous l'un en l\ilitre a porter nos fardeaux Nous marchons tous coürliés sous les poid» de nos maux. Die veeltijds ten onregt verguisde Voltaire uit wiens schriften ik de bovenstaande regelen ontleen wist het wel Simon hij sloeg wel eens deo zak maar meende den ezel dit doen er trouwens wel moerwie was toch die democ- dige Athias mol zijnp zachte ballingschap en niet harde herbergzaamheid? Nur zwei Tugenden gibt's," zegt de kernachtige Schiller O waren sie immer verenigt Immer die Gute gros immer die Groszc auch gut." Diu- I gen uit de voorwereld. In hel blijspel de doove of het I huis 10! volk" betaalt de kapitein zijn gelag: «nu zyn vy f kamp" roept hij zijn schnónzono toe. 1 In ile betrekking van Rpgqrinirs-lid der stad Amsterdam zou de schrijver zich, jegens zijne noodlijdendeIsraëliti— i sr.he stadgenooten meer verdienstelijk hebben gemaakt 1 ware hij eenegen geweest, zijn invloed aan te wenden, I om aan allen die daarop aanspraak hebben het hun toe- komende deel van den openbaren onderstand te verschaffen van welk voorregl die ongelukkigen steeds verstoken blij— I ven de geschiedenis buns kerkgenoolsehaps bionen het lieve vaderland stilt geen honger leenigt geene ellende maar wij hebben het meermalen gezien te Amsterdam heerscht' in de smaken der mens'chen eene ontzettende en onbegrijpelijke verscheidenheid I Naar hetgeen door wa»rheidslievenden en onpartijdigen door kwaadwillende» en welmeenemlen door zwartgalligpi» en Philantropen door vrienden en vijanden zoo over het algemeen al* in het bijzonder vóór en legen de Joden werd gesflhreven en gewreven komt mij in allen eerbifd gesproken heden ten dage de herkaauwing van het stroeve onderwerp hors de saisnn geheel schadelijk onuoodig en overtollig voor: de letterkunde en weienschap worden door al die lelijke dingenin nieuwen tooi ge- doschtluttel verrijkt; de burgerlijke en godsdienstige eendragt en verdraagzaamheid lijden er nadeel bij de ver heffing der Israëliten zou men bijna zeggen ligt niet zigtbanr in liet plan des schrijvers de geschiedenis van het Christendom heeft reden zich er over te beklagen maar SiMO.vwelke aanleidingen bestonden er dan voor het vragen jclirijven en bekroonen der geschiedenis in kwestie Ik rade hetmen oordeplde eene alleiding in de tegen woordige staatkundige oogenblikken niet ondienstig, en nam de Joden te haalen dan Simon f 4.20 voor ieder expmplaar geeft geene slechte rekening of wilde de EJel I Achtbare e ne fijn gesponnen satire aan het daglicht bren gen Of wild# ZEdA. den geprangden boezem lucht geven en even al* de meest bezielde dichter van Nederland de schimmen wereld met een geest verrijken. Of wilde hij door middel van de interlocution des Heiligen Bf.hnardl'S en de ad wezen van den engelachtigen D'Aqöinus eigena grondbeginselen ontwikkelen, eigene, veelligl hamdatisehc gevoelens doen uitbotten? Ik en weet het niet; het werk is in alten geval slechts door het Utrachtsche genootschap bekroond. De schrijver 't is zonderling spant liet gelieele Joodiclie geslacht voor den historie-wagen van het Christendom, en matigt zich, nu en dan wel eens hel regt aan op den 1 bok te springen en de overblijfselen der uitverkoren Gods op eene geduchte wijze den zweep over de heupen te «meeren. ZEdA. ontvouwt z.cer vromelijk, de gcschied-rol van den zevenden hemel en wanneer 7ij tot de a*rde reiktdart beweert hij wel overlegd dat bij de wetgeving van 1796 de Joden in Nederland slechts par combinaison tot liet stem- en burgerregt f werden toegelaten, maar niet regt streets en bijnameb. v. Simon No. 1 tot 10betalen den maaltijd deze betaling geeft aan ieder hunner het regt om aan te zitten maar dat No. 10 zoodanig regt voor zich zeiven zou bezitten staal nergens beschreven eene soort van scheeve regtsgeleerdheid van hetzelfde slag als liet weglaten der laatste woorden in privillegien van Koning Philips de schrijver i* lid van den slcdclijkeu raad te Amsterdam. In het bijzonder schijnt ZEdA. op het stem- en biiTger- regt zijne pijlen te mikken; en wel ingezien wat beteek ent liet eer Bic Als men my bij voorkomende gelegenheid iiituoodigt kiezers te stemmen dan schrijf ik" V. op het biljet van Has vanilates. Men vergeet ook niet u te verhalen dat alleen de om~ wentelingsgezifidi! club onder de spreuk o Felix Libep- I late," Inkop het Hollandsche burgerregt was, en hetzelve l stormenderhand heeft overrompeld terwijl de parnaasim Ider beide Joodcche gemeenten te Amsterdam meteen aantal gevestigde welgeztnden even of bet mandaat der geheclc Jooilsclie bevolking van Nederjand in huime handen be rustte ofkcerig van de emancipatie waren en van gcuou

Vlissingse Courant | 1843 | | pagina 1