wj ontdekt wordende en oplreJcnde en aan het werk öioetcndenief alleen zich r.clven jammerlijk te leur geleld /.ouden vinden, maar ook tol teleurstelling strekken zouden van liet Nederlandsclie volk hetwelk men zulke wonderdadige verwachtingen van hen had doen opvallen. Wij mogen inmiddels niet ontveinzen dat de zaai- jers tan onrust rn wantrouwen een tijdstip voor hun werk gekozen hebben »an dien aard dat de braven en weidenkenden in* den lande mogen toezien. De bciiooiic .mi rligling is groot en dringend. De vruchten van he£ werk der Regering behoeven tijil om lot rijpheid Ie komen. Het bezadigde ordelie vende Nederlandsclie volk moet zich daarvan overtuigd houden moet de ongen openen voor heigeen onder de tegenwoordige Regering reeds gedaan is nog- eiken dag gedaan wordten bij voortduring zal worden ver- ngt om hel algemeeue geluk van dat volk van lieverlede op meer hechte grondslagen Ie vestigen hel kan noch mag vergelen welken akker de nieu- we Regering te bebouwen vond en dan zal het zich onthouden van geloof te slaan aan die staatkundige goochelaarswelke aan dat volk diets maken dat onder die Regering Nederland langs zoo meer zijn ongeluk te gemoel gaat. Wii in tijds tege.n deze mannen gewaarschuwd limine oogmerken ontsluijcrd en aangetoond heeft wnt de Regering wil en werkt verrigt cenen voor Vaderland en Koning nuttigen arbeid. Mij werkt mede om die eendragt te helpen bewaren zonder welke niets goeds gesticht kan worden en otn die kracht van de Regering te behouden welke Zij tot volbrenging barer moeijclijkc laak zoo noodzakelijk behoeft. NIEUWSTIJDINGEN. ITALIË. De courant van Milaan van den 27. April H. berigt dat den vorigen dag op .het oogenblik toen de Aartsher tog Onderkoniog van Lombardyevan een gedaan toertje terug kwam, een lastdrager, Giovanni Silfnni geheeten terwijl hij den Prins een Smeekschrift toereikte bijna ge lijktijdig hem in de zijde eenen steek toebragt met een klein stuk ijzer zonder snede en ook niet geslepen. Ge- lukkiglijk heeft de onder-koning alleenlijk eene kneuzing meurlrissurebekomen en men heeft in den dader iemand herkend die sedert lang aan krankzinnigheid onderwor pen was. Bij verschillende vroegere gelegenheden had die ongelukkige daden van denzelfden aard begaan. ENGELAND. In den Standard van den 23 April leest men dat de heer Arkwrightzoon van den beroemden uilvinder der Mull-Jenmj en de grootste kapitalist van Europa dezer dagen op zijne goederen in Derbyshire is overleden men gelooftdat hij in alle soorten van openbare fondsen meer geld geplaatst had dan eenig ander Britsch onderdaan. Zijn jaarlijksch inkomen werd op vijf millioenen ponden sterling geschat. Te Beading gaf men den 20. April een treurspel de Loots genaamd. De lieer Harrington een Amerikaselie acteur die kortelings bij den schouwburg te Londen is aangenomen vervulde de rol van Tom-Cufjin. Op liet einde van het tweede bedrijf haalt hij uit zijn' gordel een pistool waarmede hij kapit. Borogheliff bedreigt. Bij ongeluk verwart het pistool in den* gordel endoor bet met geweld er uit te halen gaat het afen wondt hem zoodanig dat hij aan de gevolgen is overleden. Hij laat vrouw en cenige jonge kinderen achter. FRANKRIJK. PARIJSdon 2. Mei. Gisteren is 's konings naamdag rustig afgcloopen. De menigte heeft deel genomen aan de volksfeesten zonder zich aan wanorde schuldig te maken. In de Elysesche velden werden op twee daartoe opgerigte looneelen militaire pantomimes gegeven. De vuurwerken waren bij uitstek prachtig. Het bedrag der inschrijvingen ten vonrdeele van de fdagtolTers van Guadeloupe beliep den 28. April 1,550.552 franken. Men verneemtdat Ibrahim'Pacha een uitstap zal doen naar Parijs. In Spanje is men eene groolq, Carlistische zamen- zwering op 't spoor. NEDERLANDEN. I'TRECHT den 3. Mei. Gisteren avond werd alhier met meer dan gewone plegtiglieid ter aarde besteld het stoffelijk overblijfsel van den student Fried. Haas uit Cns- tellaun (Rhijn Pruissen) voor eenige dagen alhier over leden. Zijne vrienden wilden hem deze laatste eeren wel op eene wijze als zulks bij hen te lande gebruikelijk is bewijzen. Het lijk werd in een lijkwagen onder fakkel licht en voorafgegaan van treur-muziek door de stad voorbij het akademie-gebouw naar de grafplaats gevoerd. Achter dezen wagen volgden twee aan twee eerst de duitscbe en daarna eene menigte gewone studenten allen met fak kels in de hand. De regeling van dezen stoet was toe vertrouwd aan vier duitscbe studenten daartoe op eene eigenaardige wijze als ceremonie-meesters gekleed. Op de grafplaats gekomen schaarden allen zich in eenen cirkel om de kist en werd door 8 Duitschers een graflied ge zongen. Een hunner hield daarna eene korte doch roe rende lijkrede waarin hij zoowol des jonselings deugden als diens gebeden levensloop aanhaalde. De fakkels door studenten gedragen werden nadat de kist in het graf was gelaten allen op eenen hoop geworpen en vormden eene verbazende vlam waarbij door de 8 zangers bege leid door de muzijk een laatsten xang werd aangeheven. De stoet keerde daarna wétter door de muzijk voorafgegaan huiswaarts. I I.OENEN AAN DE VECHT, der» 4. Md. Gisteren avond ten half zes ureheeftvoor de tweede maal in korten tijd (leze plaats een hevige braml getroffen. Door liet onvoorzigtig uitstorten van lieete ascli op eene door de langdurige droogte zeer ligt ontbrandbaar geworden mestvalt is eerst eene schuur toen een hooiberg een ander schuurtje eene groote stalling van de Logement houders Wed, Veldhuizen benovens vijf woningen in brand geraakt. Onder deze laatste was er eene van zeke ren Jan Kok vader van een vrij behoeftig hqJsgezin die al wat hij bezat verloren heeft. Behalve de drie spui ten der gemeente hebben ook die van Breukelen Vree-' land en Loenderslootbenevens tvyee kleinere bijzondere spuiten den brand helpen blusschen welke omstreeks acht ure gedempt was. 's HERTOGENBOSCH den 3. Mei. Men verneemt", dat Kooplieden dezer stad voornemens zijn zich tot de kamer van koophandel en Fabrieken tc wenden ten einde voorzie ningen tegen den handel van vreemdelingen in glasaar dewerk en andere voorwerpen te erlangen die het land af— loopen en slechts van een gering of zoo men het noemt Centers-Patent voorzien zijn. Deze vreemdelingen verkno pen hunne waren verre beneden den inkoopsprijs waar door groote nadeelen aan den handel worden toegebragtmen beeft reden te hopen, dat aan deze misbruiken paal, en perk zal worden gesteld. Men zegt tevens dat ook an dere kooplieden in steden dezer .provincie hetzelfde voor beeld zullen volgen. Bij arrest van 2 Mei II. heeft liet Hof van Noord - Brabanrt uitspraak gedaan in de bekende zaak van den heer Frank togen het Israëlitisch Kerkbestuur te Til burg. Het Hof heeft bij dit arrest verworpen de middelen van nietigheid en niet- ontvankelijkheid door hot geïnt. bestuur tegen het appel opgeworpen voorts hetzelve niet-'ontvankelijk verklaard in het aangeboden getuigen- bewijs en ongegrond irt deszelfs vordering. VLISSINGEN den-6. Mei. Heden arriveerde alhier, per stoomboot van Bergen op Zoom het 1® bataillon van hpt 2° regement infanterie met den stafsterk 25 officieren en 300 manschappen ten einde alhier garnizoen te houden. Men verneemt uit Delftdat de in de zaak betrokken autoriteiten de noodzakelijkheid inziende tot afbraak van den toren van eene der kerken aldaarzich dezer dagen tot Z. M. den Koning gewend hebben ter bekoming der in dezen vereisclite autorisatien. MENGELINGEN. Het Beeo. In don helft van 1782 ontving de heelmeester Locis Thevenet te Calais schriftelijke doch zonder naamteek> - niug gelatene uitnoodigingom zich den volgendpn dag naar een nabij den straatweg van Parijs gelegen landhuis te begeven en al liet tot. eene amputatie (lid-afzetting) noodipe mede te brengen. Theifnrt was toen wijd en zijd als de bekwaamste man in zijne kunst bekend; bet was zelfs niets ongewoons, dat'men hem over het kanaal naar Engeland halen liet om van zijne ervaring gebruik te maken. Hij had lang bij het leger gediend iets barsch in zijn gelaat en toch moest men hein wegens zijne natuurlijke goedaardigheid liefhebben. Thevenet verwonderde zich over het naamlooze briefje. Tijd uur en plaats waren mot de grootste naauwkeurig- heid opgegeven wannppr en waar mén hem verwachtte, maar, zon als gezegd is. dp onderleekening ontbrak Waarschijnlijk wil een van onze gekken mij een blaauwtje laten loopendacht hij en ging niet. Drie dagen daarna ontving hij dezelfde uitnoodiging maar-vnog dringender met hel berigtdat er des morgens te negen ure een rijtuig voor zijne deur zoude staan om hem af te halpn. Inderdaad den volgenden morgen verscheen er met den klokslag van negen een prachtige opene wagen. Thevenet maakte verder geene pligtplegingen en zette zich in het rijtuig. Voor de poort vroeg hij den koetsier Naar wicn brengt §«j "'ij Deze antwoordde" Things unknown to me I am iwt concerned hetgeen 'omtrent zno veel beteekeneu moet als; hetgeen ik niet weet. bezwaart mij niet. Dus pen Eugelseliman. «Gij zijt een 'vlegel hervatte The venet. Eindelijk hield de wagen voor liet aangeduide landhuis stil: «Bij wicri moet ik /ij» wie woont hier? wie i- liier ziek?" vroeg Thevenet, vóór hij uitsteeg, aan den koetsier. Deze gaf liet vorige antwoord en de wondheeler bedankte op de vorige 'wijze. Aan de huisdeur ontving hein een schoon jongman van omstreeks achtentwintig jaren die fiein een trap op iri eene groote kamer voerde. Zijne spraak verried dat hij een Brit was. Thevenet sprpk hem dus in het Engelscfi aan en bekwam een vriendelijk antwoord. Gij 'hebt mij laten ontbieden zeide de wondarts. Ik ben u zeer verpligt voor de moeite die gij geno men hebt met mij te bezoeken antwoorde de Brit geliefd gij plaats te-nemen Hier staat chocolade kofTij wijn in geval gij vóór de operatie nog iets gebruiken wilt." «Toon mij eerst den patient, sir Ik moet het on gemak onderzoeken en zien of eene afzetting noo- dig zij." «Zij is noodig, mijnheer Thevenet; ga slechts zitten. Ik heb alle vertrouwen in u. Hoor mij aanHier is eene beurs met 100 guinjes ik bestem ze voor u als betaling voor de operatie die gij zult bewerkstelligen liet blijft met daarbij, als gij haar gelukkig ten einde brengt. Bij gebreke van dien of wanneer gij weigert mijn wenseli vervullen ziet gij hier d" scherp geladen pistool. Gij zijt in mijn geweld ik sc iiet u God mij neder.' «Sir. uwe pistool vrees ik niet; mmV wit verlangt gij kom maar voor den dag met de zaak zonucr voorrede. AVal heb ik hier te verrigten «Gij moet mij hel regferbeen afzetlén." a Van ganscher harte sir en indien gij het verkiest het hoofd nog daarenboven. Maar als ik wel hebhet been schjj.nl zeer gezond te zijn. Gij sprongt de trappen voor mij op als een koordendanser. Wat mankceru hut been." u Niets. Ik wcnsch het Ie mankeren." Sir gij zijt een gek. Dat raakt u nietmijnheer Thevenet.'' Wat heeft het kostelijke been voor kwaad uit- gerigt?"' «Niets! Maar hebt gij besloten, het mij weg to nemen «Sir, ik ken u niet; brengt mij bewijzen voor den dag van uw overigens gezond mensclienverstand."" a Wilt gij aan mijn verzoek voldoen mijnheer T. Sirz'oodra gij mij eene grOndige reiien geeft voor uwe verminking/' «Ik kan u thans de waarheid niet zeggen wolligt over een jaar. Maar ik wed mijnheer ik wed dat gij zelf. na verloop van'een jaar tijds, bekennen zult, dat mijne grónden de edelste waren om van dit been bevrijd te worden.'' Ik wed nietwanneer gij mij niet uwen naam uwe .woonplaats, familie, beroepsbezigheden opgeeft." Dit alles zult gij in het vervolg vernemen. Thans niet, lk bid u houd mij voor een man »an eer." Een man van eer dreigt zijn arts niet met pistolen; Ik heb pligten zelfs jegens u als onbekende, lk vermink ii niet zonder noodzakelijkheid. Hebt gij lust, om do sluipmoordenaar eens onschuldigen huisvaders te worden schiet dan toe.", «Goed, mijnheer Thevenet," zeide de Brit, on nam de pistool ik zal u niet neerschieten maar dningen wil ik u tpcli om mij liet been af te nemen. Wat gij iii.-t uit inschikkelijkheid voor mij, niet uit liefde tot |icloo- ningof uit vrees voor den kogel doetmoet gij mij uit medelijden toestaan." En hoe dat dan sir T' a lk verpletter mij zelf het been met een schoten nog wel hier op deze plaatsvoor uwe oogen." De Brit zette zich ncêrnam de pistool en hield de tromp vlak boven de knie. De heer Thevenf.t wilde tocpringen om het schot af te weren. Verroer u nietzeide de Brit«of ik druk afantwoord mij slcchls op deze eenige vraag wilt gij mijne smarten zonder nood zakelijkheid verzwaren en verlengen Sir gij zijt een gek uw wil zal evenwel geschieden. Ik neem u het verwenschte been af. Alles werd voor de operatie in orde gebragt. Zoodra de insnijding beginnen zou stak de Engelse.hman zijne pijp aan en zwoerdat zij hem niet zou uitgaan. Hij hield woord. Het been lag dood op den vloer de Brit rookte voort. De heer Thevenet verrigtte zijn werk meesterlijk. De kranke werd door zijne kunst weèr in vrij korten tijd genezen. Hij beloonde zijnen arts dien hij ieder dag honger schatte dankte met tranen van vreugde voor h?t wegneme/J van zijn been en zeilde met zijn houten kunstbeen naar Engeland terug. Ongeveer achttien weken na het vertrek des Engelsch- rnans ontving de heer Thevenet eenen brief uit Engeland ten naastenbij van den volgenden inhoud (Vervolg hierna.) ADVERTENTIEN. STOOMJAGTEN, varende tusschen MiddelburgDordrecht Rotterdam cn op alle daar tnsscbcn gelegen Plaatsen. Mei 1843. Van Middelburg. Van Rotterdam. ur. m. ur. m. Dingsdng 9, vra. 7, Dingsdag 9, vm. 11. Woensd. 10, 7,30 Woensd. 10, 3.30 Dondcrd. 11 9. Donderd. 11 3,30 Vrijdag 12, 10, Vrijdag 12, 4. Zaturdag 13, - 11, Zaturdag 13, 4, -j-Zondag 14 - 4, Zondag 11, 4,30 ZEETIJDINGEN. VLISSINGEN den 6. Mei. Sedert den 4. dezer zijn albicr tor roede gekomen. Voor Antwerpen bestemd Jannette C. J. Divoori Sl. Ubes zout Philotnene J. D. Christen Liverpool, zoul en koffij Glide, J. Walkoler, laast van Cowes, katoen; La Clcnience O, A. Ninleman Cello Tliaiilher H. Chapman Londen beide stukgoed. Voor Vlissingen bcsleind Tculordon H. Aijton Sunderland steenkolen. Voor Gend bestemd Bcltcrophon ft. Schooder Wisraar tarwe. 1 Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomeu en van deze reode naar zee gezeild. Noord-kaap, L. C. Bruins, Dronfhciradie Flora, H. Bram- sted Noorwegen Sirius J. Frelwurit Liverpool the Lain»:, R. Hudson Stoklon I.eland J. Wessels Newport allen bal last AjaxL. C. Hoh Hamburg, suiker. Van Gend gezeild Prudence Jean, J. 51. Lainé, avontuur; ballast. Rcgtcn voor de maand Mei. per mud. Invoer. (lil voer. Tarwe en gepelde SpcH f i,oo vrij. Rogge -o,i5 f o,3o Gerst en Mout - o,5o vrij. Boekweit o,3o. llaver - 0,7» vrij To Vlissingen Lij k. "W. VAJi BIERfN.

Vlissingse Courant | 1843 | | pagina 2