alles wat zich legen dit beginsel aankant als ontij dig en ongeschikt zal hebben verworpen. Wij weten het de waarJige schrijver zal ons de openbaring van bet verschil in onie mceningen niet euvel duiden. Hij zal bemerken wat tot/ zoeken wat wij wenschen gelijk wij ligtelijk ontdekten waarheen xgne pogingen gerigt zijn. In hel doel beslaat geen verschil alleen in de keuze der middelen. Mogen dc meest geschikte aan welke zijde dan ook voorge dragen al spoedig worden te werk gesteld om aan de zich al verder en verder uitbreidende ellende in ons werelddeel eindelijk krachtdadig paal en perk le stellen Pultlicatic. BURGEMEESTER WETHOUDERS DEB STAD VL1SSINGEN In aanmerking nemende datingevolge ontvangene medcdeeling in eene der Gemeenten van deze Provincie waarin zich Fortificatie-werken bevinden van tijd lot tijd overtredingen der wet van dcD 16. November 1814 N°. 55(Staatsblad N°. 106) worden geconstateerden willende voorkomen dal zulks ook in of onder deze Stad plaits hebbeherinneren bij deze de Ingezetenen aan de voormelde wet, bepalingen inhoudende omlrent de Mi litaire 's'Lands gronden en gebouwen, en het bouwen en aatdeggen van woningentuinen boomgaarden of andere gestichten in den omtrek van vestingen sterkten posten en linien van defensie mitsgaders het doen van verlimmcringco of veianderingen van laatstbedoelde enz.; met aanmaning om inden verboden kring de r fortificatiën geenc nieuwe gehouwen te slichten noch aan die welke aldaar reeds mogten bestaan eenige met de voormelde wet strijdige vertimmeringen te doen dan na daartoe de vereischte vergunning van liet Departement van Oorlog te hebben verkregen kunnende ingeval van twijfel of het terrien waarop men verlangt te bouwen of waarop het gebouw aan helwelke eenige verandering moet worden bewerkstelligd staande is, binnen den verboden kring dor vestingwerken gelegen isde ter dezpr zake benoodigde inlichting bij den eerstaanwezende!! Officier der Genie alhier worden ingewonnen. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden afgekondigd en aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruikelijk is te geschieden mitsgaders in de Vlissingsche en Middelburgsclie Couranten worder. geplaatst. Vlissingen den 14. Fehruarij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VAN DEB SWALME. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. S. VAN DER SWALME. Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. VAN DEN RIJN, den 11. Febniarij. De landverhui zingen naar Noord-Araerika nemen reeds weder eenen aan vang. Volgens alle berigten zal het getal landverhuizers dat van het verleden jaar aanmerkelijk overtreffen en slechts de toenemende moeijelijkheid om bij de veelvuldige verkoopingen zijne landerijen behoorlijk aan den man te brengen veroorzaakt nog gedeeltelijk eene onvrijwillige vertraging der plannen. De landverhuizers beweren alge meen dat, bij het steeds toenemend gebrek van andere verdiensten het niet meer mogrlijk is van eene kleine grondbezitting te bestaan en dat zij dus gedwongen zijn ten minste voor hunne kindereneen ruimer bestaan op te zoeken. PORTUGAL. SANTAREM den 2. Fel narij. Zie hier een voorval waarbij de wreedheid en het bijgeloof zich op eene vreese- lijke wijze met elkander hebben gepaard. Een dier heidensdie men eigano noemt had een paard gebragt naar de kermis ven Vallade, ten einde .».Unpi>n Tcrwiil een landbouwer bezig was over het dier met den verkooper te onderhandelen zeide een andere boer Doe geenen l a idel met dien schelm van een eigano want gij zoudt zeker bedrogen worden of zijn paard heeft gebreken of bot is gestolen en gij zoudt vervolgd worden als heeler."' Woedenddat bij eenen koop zag verbrekendie op het punt stond geslo ten te worden trekt de heiden een nies en vermoordt met verscheiden steken den onvoorzigtigen raadgever. Ver scheiden arbeidersdie in eene schuur werkten waren getuigen geweest van deze gebeurtenis zij vervolgden den moordenaar die de vlugt had genomen en belaagden hem als een wild dier. Nadat zij hem nedergeslagen hadden en hem dood waanden verborgen zij hem onder een hoop gierstenstroo. Des anderen daags wilden zij zien wat er van dea eigano geworden was. Zij vonden hem nog in leven bij zijne volle kennismaar ten gevolge van zijne zware wonden buiten staatom zich van het tooneel van dezen dubbelen moord te verwijderen. Toen ondanks zijn bidden en smeeken om aan de gewone jus titie overgeleverd te worden maakten zij hem afsneden hem in stukken en bedekten het lijk even als den vorigen dag met gierstenstroo. Nogtans gelo.'fden zij niet genoeg gedaan te hebben om een wezen dat zij als een vampijr beschouwden te beletten weder levend te worden. Zij hebben dc treurige overblijfselen van den eigano eerst na verloop van vijf dagen begraven toen zij zich door eene vrij vergevorderde verrotting hadden verzekerd dat hij wezenlijk dood was. Te Oporto hadden in het begin dezer maand ver ontrustende bewegingen plaats gegrepen ten gevolge van de meening der ingezetenen dat de commissieaan welke de overslag van zekere belasting is opgedragen de ntecstcn hunner veel meer dan in het vorig jaar wilde doen be talen en zulks alleen uit persoonlijke baatzuchtnaardien aan de leden dier commissie één ten honderd van liet bedrag der belasting is toegestaan. Om de gemoederen tot bedaren te brengen deed de Gouverneur bij procla matie bekend maken dat wellig-l eene vergissing had plaats gehad weshalve de commissie alles op nieuw over zou rekenen maar zulks was olie in het vuur want het volk rukte overal deze proclamatie af onder het geschreeuw weg met de belasting! weg met de Ministers! weg melde roovers die ons willen uitplunderen Nadat de menigte een persoon ontzet had die onder het afscheuren van de proclamatie door de politie was gegrepen kwam een sterk piket dragonders op de been en bezette de toegangen van het gebouw der munieipalitcit. De oproerigen drongen echter op d^ze dragonders in noodzaakten hen tot wijken joegen een detachtement infanterie insgelijks op de vlugt en verspreidden zich vervolgens, om naar hunne woningen^ terug te keeren. Dus stonden dc zaken Lij het vertrek der stoomboot. Rij bet ontvangen dezer tijdingen te Lissabon was aan den graaf St. Maria de taak opgedragen naar Oporto te gaan en hel bevel over de troepen aldaar op zich te nemen. Men meent dat de eenige reden tot misnoegen bij de ingezetenen dier stad niet in het drukkende der belastingen ligt maar tevens in het vermoedelijk oogmerk der Regering, om hunne belangen aan die der fabrijkanten op te offeren door de schikkingen wegens het liandelstractaat welke door lord Aberdeen zijn voorgeslagen niet in te willigen. ENGELAND. Er bestaat geen voorbeeld dat de stormen van ecnon winter zoovele menschenlevens gekost en zoo groole schade veroorzaakt hebben. Volgens eene officieele opgave verongelukten bij den verschrikkelijken storm in den nat ht van 13. Januarij 180 schepen en verloren 453 menschcn het leven 154 van deze schepen strandden aan de En— gelsche kust. De waarde van al d 'te schepen en ladingen wordt op 585.000 p. sl. (/"7,020,000) berekend. - FRANKRIJK. Men leest in de Progrès van de Saone en Loire: Meer dan honderd menscheii waren Zatm dag in de gras velden van St. Laurent tegenwoordig hij eene zonderlinge jagt. Een ontzaggelijk wild zwijn vervolgd door drie ontzaggelijke honden was van alle kanten ingesloten door met stokken en ge.weren gewapende mannen. De strijd wos vreesselijk de bebloede bonden vochten moedig het wilde zwijn verdedigde zich kloek. Meermalen wierp het zich in de plassen die door het vallen der wateren van de Saone waren achtergebleven en zoo wel in het water als op de weide werd het door deszelfs hardnekkige vijanden onophoudelijk vervolgd. De kamp was te ongelijk het zwijn was uitgeput, toen e^tt jager tusschen de vech tenden inliep zonder van eénig ander wapen voorzien te zijn dan eenen stok. Het zwijn vliegt op hem afeen angstkreet slijgt op uit de menigte en verbeeld u de alge- meene verbazing toen men den man en het wilde dier zich met elkander ziet vereenigen om aan de honden weerstand te bieden 1 Weldra is het raadsel opgelost de jager voedde sedert acht maanden het wilde zwijn, dat hem erkend had en om bescherming vroeg. Men leest in de Echo Saimurais In den nacht vao den 16. op den 17. Januarij heeft men te Saumuraan de Loireen in de omstreken het volgende natui rver— schijnsel waargenomen. Des nachts, omstreeks 3 ure, rag men otno glinsterende otar oan cJcri grrigU'inder ver— schijnen en zich langzaam van het oosten naar het westen bewegen en weder naa* het oosten terugkeeren. Deze beweging duurde lai ger dan 2 uren zonder dat het licht noch in helderheid, noch in grootte vermini! r 'v. Tegen 6 ure veranderde deze ster in eens tot een glansrijken en lichtenden hol in schijn grooter en helderder dan de maan. Dezelve rigtte zich nu naar het zuidoosten en bleef tot den dagrr.iad de voorwerpen verlichten. Bij het verdwijnen hoorde men geene onlplolTing en liet zij geen spoor achter. Deze vuurbollen zijn niets dan waterstofgas hetwelk zich in den dampkring ophoopt zich aldaar met zwavelachtige en andere dampen vereenigt door de wrij ving in brand geraakt en zich als een lichtgevende bol vertoont. BELGIE. GENT den 14. Februarij. De Kerselaarberg te Audc- naardc is gedurende dc verledene week zoo sterk in beweging gekomendat een> ^gedeelte lands over eene uitgestrektheid van meer van 70 mèlers en ter hoogte van vier ol vijf voeten met grond van geinelden berg bedekt is. Sedert de eerste verzetting van dezen berg heeft men nog eeene zoo geweldige bemerkt als die welko thans plaats, heelt. Er leeft in liet groole Godshuis te Brussel een man van 108 jaren lierman Jankers genaamd. Hij geniet de beste gezondheid en heeft oolangs nog een uitstapje naar deze stad gedaan. Den 16. February. Men spreekt er van dat de Heercn van der Meerevan Laclhen en Verpraat Dog deze week in vrijheid gesteld zouden worden. Ook de directeur van de gevangenis, die ter zake van de ontvlugthg van van 'der Smissen van 2ijnen post ontzet was. zou daarin hersteld worde», en de stokbewaarder, die terzelfder zake lot een jaar gevangenisstraf veroordeeld was zou gratie bekomen. NEDERLANDEN. Men m"ldt uit 's Gravenliage van den 18. dezer: Zoo men verneemtis er bij de herhaling der aanvrage aan de korpsen der infanterie van het leger, voor de 1® en 2e luitenants voor de dienst in onze Oost-Indische bezittingen, de ampliatie gevoegd, dat gemelde daailoe gencgene officieren f"200. meer als do gewone gr. ifioalie zullen bekomen; en, zoo men vei zekert hebben zich reeds verscheidene officieren van verschillende korpsen voor die dienst aangeboden. Ook is er van wege het Depar tement van oorlog eene opioeping gedaan aan alle officieren der armeedie reeds twee jaren von het hun in het jaar 1840 aangebodene groot verlof hebben gebruik gemaakt, om onmiddelijk hunne korpsen te n joigneren en aldaar hunne dienstbetrekkingen te hervatten." Men verneemt dat er aan het nationaal gedenk teeken ter cere van J. C. J. van Speyk hetwelk uit vrjwil ige bijdragen te Egmond aan Zee is opgvrigtnaar de toe— koning van den architect J. U. Zocher nog een afsluitend lick ontbreekt en er eenige hinderlijke zaudhooglen mouten verwerkt worden. T«'n einde de kosten van een en ander te bestrijden ziet hel licht de afbeelding van het monu ment waarvan de opbrengst door den architect tot het opgegeven doel zal worden aangewend. De prijs van ieder exemplaar is f 4. UTRECHT. Reeds meermalen stonden voor onze Hoven of Regtbanken wegens diefstallen kinderen teregtwelke daartoe door bejaarde personen verleid en aangespoord waren die door de/.ê verfoeijelijke handelwijze zich huiten het hereik der wet meenden te stellen en wel het voor deel des misdrijfs doch niet dc straf aan hetzelve verbon den poogden te dcelen in welke bt rekening zij echter eene groote misrekening maakten. Een dergelijk treurig voorval had onlangs te Utrecht plaats en is deze week voor het provinciaal geregtshof alhier behandeld. Een jongetje van 10 jaar was als loopjongen in dienst hij eenen kleedermaker alwaar ook zijn vader als knecht werkte. Toevallig bij zekeren Kk aan hui9 gekomen werd hem door dezen gevraagd, of bij niet een stuk voering van den winket zijns meesters konde medebrengen dat hij alsdan wat moois zoude ontvangen. Het kind hierdoor uitgeloktnam bij zijnen meesters een stuk voering uit de kast bragt het bij K. die hel kind hiervoor eenige centen en een prentenboekje gaf. Eenigen tijd daarna zeide K. dat hij weder voering noodig had, waarop het kind hem nogmaals een stuk voering bragt en daarvoor, eene boterham en 20 cents ontving, terwijl K. deze beide stukken *oor f 8 verkocht. Toen eindelijk een derde stuk ontvreemd vwril kwam de zaak aan het licht, waarop zoowel het kind als genoemde K. de zaak beleden. De adv. gen. eischte tegen K. eene gevangenisstraf van 13 maanden en tegen het kind één dag gevangen zetting. Het hof echter vond geene genoegzame bewijzen aan wezig, om daaruit te kunnen vaststcdlen dat liet kind. in de zin der wet k«n geacht worden met onderscheid ten deze gehandeld te hebben zoodat de gpplecgde daad aan hetzelve niet als misdrijf konde worden toegerekend doch K. werd door hetzelve voor eerloos verklaard en tot vijfjarige tuchthuisstraf veroordeeld. CORRESPONDENTIE. De brief van Simon in ons volgend Nommer. ZEETIJDINGEN. VM.SStNGEN den ai Februarij. Sedert den 18 dezer zijn alhier ter reede gekomen. Voor Antwerpen bestemd Tic Harniina F. Hinrirlis Mariagor garsl. Voor Rotterdam bestemd He FboenixJ. Soerbier Riga, rogge en lijnzaad. Van Antwerpen zijn dc Schelde afgekomen en van deze recdo naar zee gezeild. Maria Elisabeth IV. Fokker Golitenburg Tbouws Mary II. Clark New-Cnslle heide ballast. Van Vlissingen gezeild Admiraal Ilcemslcsk J. E. Stramplcr Amsterdam hallist l'a a ia. Tc Vlisüingen, bij A. W. VAN BIEREN.

Vlissingse Courant | 1843 | | pagina 2