VLISSINGSCIIK COUR A NT. -0. Woensdag; 1S42. 16 FcLruarii. zicli liij ..lie K-nikliaiidclar1" Courant geschiedt geregeld driemaal per week. De prijs van hel drie maanden fa,a5, en franco per post f a,5o. Men abonneert 'ostdirepteurcn in het Rijk. m* AJ\ crlcnti< DoodhoI.e n worden geplaatst idiiiatingcn ■gel daarboven 20 Ct. behalve Iuitgezonderd lln lot C regels f 1,2. voor iedere plaalsin relijks-. Geboorte- ENGELAND. LONDEN den 9. Febr. De Koning van Pruissen heeft aan H. M. de Koningin ten geschenke gezonden 6 porce- leine vazen elk G voeten hoog met prachtig schilderwerk. Dezelve waren te Antwerpen tegen zeeschade voor 100,000 fr. verzekerd. Den 27. Jan. is te Oporto (Portugal) het charter van don Pedro afgekondigd en een voorloopig gouvernement onder bevel van Cosla Cabral aangesteld. Deze revolutie heeft weerklank in Lissabon gegeven. Het ministerie is afgetreden en een ander aangesteld onder het bestuur van den hertog van Palmella. Volgens sommige dagbladen had de muzijk der Por- tugesche troepen te Coïrnbra den 23. Jan. bij het uitgaan der kerk liet gezang van het Charter van don Pedro ge speeld en was zulks algemeen toegejuicht. Ook zou men door de telegraaf berigl uit Lissabon hebben dat men al daar niet zonder ongerustheid voor de gevolgen der revo lutie was. FRANKRIJK. PARIJSden 9. Februarij. Dezer dagen spraken wij met een woord van twee ongelukken door sneeuwvallen veroorzaakt; zie hier de bijzonderheden welke van dezelve gemeld worden. Vooreerst schrijft men van Moncstier de ClermontSedert eenige dagen is er zulk eene hoeveel heid sneeuw gevallen dat da oudste lieden zich niet her inneren er zoo veel gezien te hebben. In den nacht van den 25 op den 20 Januarij is eene sneeuw-lavinevan den berg St. Paul nedervallende een huis komen overstelpen hetwelk te Farseijres onder de gemeente Roissard gelegen was. Dit huis werd door den heer Roux deszelfs vrouw twee kinderen en een dienstbole bewoond het is door de lavine geheel en al verbrijzeld en onder een ontzettende ophooging van sneeuw verdwenen. Van dit ongeluk don volgenden ochtend berigt ontvangen hebbende, zijn de in woners van Monesticr allen te zamen naar de plaats ge togen waar het voorgevallen was. Vijf urea lang heb ben meer dan honderd inenschen gearbeid om de sneeuw en daarna het puin der woning uit den weg te ruimen doch hun ijver is vruchteloos geweest, onder het inge storte huis hebben zij niets dan vijf deerlijk misvormde lijken gevonden. Geheel het gezin was om het leven ge komen. De omstandigheden van het andere geval zijn nog ake liger. Een verschrikkelijke ramp (dus schrijft men van Foix in het departement «Ie l'Arriögc) door de gestreng heid van het jaargetijde te weeg gebragtheeft ons ar rondissement in verslagenheid gedompeld. Den 26 Janu arij ten 5 ure des morgensheeft eene geweldige groote sneeuw-lavine van meer dan 500 metres of Ned. ellen nederko.mendein hare vaart het gehucht van Artigues ontmoethetwelk tot de gemeente van Au/.ac behoort en aan den voet der hooge bergen gelegen isdie Frank rijk van Spanje scheiden. Het berigt van dit treurgeval werd eerst des avonds vrij laat bij den maire van Auzac ontvangen cn daar het gehucht van Artigues meer dan twee myraimeters van de hoofdplaats der gemeente ver wijderd ligtwas het eerst den volgenden morgen dat de maire door de gendarmerie van het kanton en een vijf tigtal nationale gardes verzeld zich naar de plaats bege ven kon om de ongelukkige bewoners te helpen. Dit goede voornemen kon niets batenal de huizen waaruit het gehucht bestond waren onderstboven gewor pen en hadden in hunnen val de bewoners verpletterd. In een derzclve is een vader gevonden, midden lusschcn zijne vier kinderen. Nergens was het spoor van ecnig le vend wezen te zien zoodat de maire en zijne bedrukte togtgenooten in de hoofdplaats teruggekomen zijn niets medebrengend dan eenige lijkenwelke men er ter aarde besteld hoeft. Uit Toulon werd dezer dagen het volgende verhaal van eene wonderdadige redding uit doodsgevaar gemeld. Den 21. Januarij is door een Sjrdinisch schip van Cagliari te Algiers terug gebragt de persoon van Joseph Chabeux matroos van de directie der haven van Bona die iu den avond van den 28. December onder de zonder lingste omstandigheden - verdwenen was. Hij behoorde tot de bemanning van een vaartuighetwelk eene schuit voortsleepte met welke de havendirectio van Bona steen kolen deed bezorgen aan eene in zee liggende stoomboot. Togen zes uren in den avond terwijl de bemanning van het vaartuig zich beijverde om de schuit weder naar wal te slopen draaide de wind die allandig werd en zoodanig opstak, dat de schipper het onmogelijke inzag, om er met zoo weinig manschap in te slagen. IIij maakte de schuit alzoo vast aan eene dreg en er den enkelen Chabeux op latende ging hij met zijn vaartuig verder voort naar Bona, om versterking van manschap te halen. Maar terug komende op de plaats waar hij de schuit gelateu had zag hij niets meer het was reeds donkerde zee stond hol en na meer dan eenc vergeefsehe poging tot vinding van den ongelukkige moest hij zonder hem naar de haven t;rug keeren. Joseph Chabeuxdien men van dat oogen- blik af verloren waande, was, daar de dreg door de woe de der golven gebroken was met zijne schuit in veile zee gedreven. Vijf dagen lang dreef de ongelukkige alzoo op goed ge luk zonder iets te eten of te drinken te hebben het gemis van water was hetgene hem het meest deed lijden her haalde malen poogde hij van het zeewater te drinken maar nimmer was hij in staat het in to zwelgen en verschrik kelijk was het middel waartoe hij van tijd tot tijd zijne toevlugt nam om den onuitstaanbaren brand van de hem kwellende dorst een oogenblik te verzachten. Na verloop eindelijk van die vijf angstvolle dagen werd de schuit waargenomen door een Sardinisch schip hetwelk Chabeux aan boord nam en hem te Cagliari aan wal zette waar hij zich inscheepte op het schip hetwelk hem naar Algiers heeft terug gebragt. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 9. Februarij. Uit het heden aan de Tweede Kamer aangeboden nieuw ontwerp van wet op de burgerlijke pensioenen ontleenen wij de vol gende bepalingen Pensioen wordt verleend aan burgerlijke ambtenaren in de volgende gevallen a aan hen dieden ouderdom van vijf cn zestig jaren vervuld en den Lande veertig jaren gediend hebbende verlangen mogten hun ambt neder te leggen b aan lien die uit hoofde van ziels- of ligchaams- gebreken voor de waarneming van hun ambt ongeschikt worden c aan hen die ten gevolge van hervorming of vereenvoudiging in het bestuur, en dus in 's Lands algemeen belangaftreden en aan wie geen wachtgeld wordt toegelegd of die na dit gedurende drie jaren ge noten te hebben niet zijn geplaatstd aan hen die in en door de dadelijke uitoefening hunner functien volstrekt buiten staat worden gesteld om den Lande langer te die nen mitsgaders e, aan do weduwen en weezen wier man nen of vaders, in en door de dadelijke uitoefening hunner functien omgekomen of ten gevolge van in die uitoe fening bekomen wonden binnen een jaar daarnaover leden zijn. De ambtenaren in 's Itijks ovcrzcesche bezittingen zijn onder de ten deze bedoelde burgerlijke ambtenaren niet begrepen. Diensten naar aanleiding van bijzondere commissien bewezen zullen nimmer met pensioen kunnen vergolden worden. Tijdelijke diensten even/nin ten ware deze on- middclijk door vaste aanstellingen mogten zijn opgevolgd geworden. Als diensttijd zal ook worden aangemerkt de tijd ge durende welken wachtgeld genoten is door eenen ambte naar, die, ten gevolge van hervorming, vereenvoudiging in het bestuurof om andere redenen in 's Lands alge meen belang, tijdelijk uit de dienst ia ontslagen. De diensttijd wordt gerekend niet vroeger te beginnen dan met den ouderdom van 18 jaren en te eindigen met den dag der aftreding. Militaire diensten worden alleen berekend naar haren werkelijke/i duur zonder eenige verhooging voor veldtog- ten of wat dies meer zij. Diensten in 's Ilijks overzeesche bezittingen komen niet in aanmerking. Alle aanspraak op het verkrijgen van pensioen.gaat ver loren voor hem die behalve in eenige andere gevallen ontslag verkrijgt op eigen verzoek of die het zij ten ge volge eene infamcrcnde straf, het zij uit hoofde van wan gedrag van zijnen post wordt ontzet of dien eigendunke lijk verlaat. Voor hem, evenwel, die, na op eigen verzoek ont slagen te zijn geweest, later mogt worden herplaatstzul len de diensten vóór dat ontslag en na de herplaatsing bewezen gelijkelijk geldig zijn. Hij zal echter bij zijne herplaatsing met nieuw aange stelde ambtenaren gelijk staanwat betreft de verpligting aan dezen opgelegd ten zij de redenen welke hem tot het vragen van ontslag bewogen aanleiding mogten ge ven om die verpligtingen op te heffen of te wijzigen in welk geval het don Koning blijft voorbehouden daarom trentbij bijzondere beschikking, naar billijkheid te voor zien. Ten einde de schatkist in het bezwaar der burgerlijke pensioenen te gemoet te komen zal op de Wedde of be looning aan burgerlijke .ambtenaren het zij bij de wet het zij door of van wege den Koning reeds toegekend of in hat vervolg toe te kennen worden ingehouden 2% pet. Op de wedde of belooning van hem die na de invoe ring oezer wet voor liet eerst eene vaste aanstelling of ook voor het eerste eene vaste belooning verkrijgt zal worden ingehouden 50 pet.betaalbaar in den loop ran de twee eerste jaren. Gelijke 50 pet.betaalbaar in d«« loop van het eerste jaar, zal worden ingehouden van elke verhooging van wedde of belooning die aan de ambtenaren ten deel mogt vallen. De belooning of het gedeelte der belooningwaarvan da korting van 50 pet. wordt ingehouden zal zoo lang deze voortduurtniet aan de korting van 2% pet. onderwor pen zijn. De wedden van f 100 of daar beneden zijn van de beido kortingen vrijgesteld. De wedden van ƒ100 of minder zijn enkel vrijgesteld van de korting van 50 per cent. Ten aanzien van ambtenaren die meer dan óénen post bekleeden zullen de vorenstaande bepalingen op het ver- eonigd bedrag hunner wedden worden toegepast. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onlangs aan de heeren gouverneurs der provinciën verzocht bom voor of uiterlijk op don eersten Julij aanstaande te doen geworden de met dc meest mogelijke naauwkeurigheid opgemaakte tabellen nopens de instellingen van welda digheid in hunne provincie over liet dienstjaar 1811 en zulks overeenkomstig de laatst opgegevene modellen en voorschriften. Tevens zijn de gewestelijke besturen verzocht weder te willen zorgen dat alle besturen van instellingen van weldadigheid omtrent welke inlichtingen worden ver langd zonder eenige uitzonderingtot het verstrekken derzelve worden uitgenoodigd en dat voorts op eeno doeltreffende wijze pogingen worden aangewend om te weeg te brengen dat degenen die vroeger daarmede in gebreke mogten zijn gebleven thans tot het inzenden daarvan overgaan. Door Zijne Majesteit is bij besluit van den 8. Februarij -1812n°. 60 vergund bet bestaan te Meppol, gemeente Zweeloo (provincie Drenthe) van eene Christelijko afgescheidene gemeentebestuurd volgens de bepalingen van h 't reglement der Christelijke afgescheidene gemeente te Groningen. Te Amsterdam is eene65 jarige vrouw verdronken; toen het lijk gevonden was spoedde Dientje Steulen zich derwaarts en liet haar derdehalfjarig dochtertje alleen welks kleedcrtjes door eene gebrekkige in het vertrek aanwezige stoof met vuur. vlam hebben gevat, waardoor het kind zoo deerlijk gebrand is dat het aan de gevolgen is overleden. Op den 17 Januarij werd, onder de gemeente Pergh in een dennenbosch de zoogenaamde Bekcrmarkt gelegen tussclien Vossenweg en Dassenbooms allée omtrent l/\ uurs van den algcincenen weggevonden een manspersoon in eene min of meer zittende houding steunende tegen een dennenboom zijnde gekleed met donker bruine bcverscho jas met roode geruite voering in de voorpanden zwart zijden vestzwart lakensche broek een paar halve laar zen hebbende eene donkerkleurige pet of kap drie passen voor zich liggende. Bij liet onderzoek bleek genoegzaam dat dit ligchaam reeds lang en naar berekening wel 2 k 3 maanden van het leven was beroofd geweest hebbende een toeh,tiende strop van touw of zaksbaud om den halsterwijl de vier dubbele koord van zaksband op de halve lengte van het geheeldoor langdurigheid van tijd het zij door verrot ting of door de zwaarte van het ligchaam gebroken was terwijl het overige gedeelte van den strop nog aan den boom ter hoogte van ruim 2 cl van don grond vastge maakt is gevonden. Uit een bij denzelven gevonden zakboekje of portefeuil le kan men niets dan onzin opmaken in hetzelve wer den echter de woorden Leegmeer en Emmerik in Duitsclio taal, doch gebrekkig, geschreven, gevonden. Aan denzelven beeft men bij de schouwing geene an dere uiterlijke teekenen van geweld kunnen bespeuren en men vermeent het er dus voor te moeten houden dat deze ongelukkige zich aan zelfmoord heeft schuldig ge maakt.

Vlissingse Courant | 1842 | | pagina 1