No. 19. 1842 VLISSINGSCH E €0 5!II A NT. Maandag ilczei Courant jjcschie-.lt geregeld driem-ial pe is voor drii.' maanden f j, >5cn franco per pust 1' Boi.-Uiatidul.ircii en Postdirecteuren in hel llijk. ---- loiiderd Huwelijks- tie re pbntsinrr. I!ri< NIEUWSTIJDINGEN. DU1TSGRLAND. FRANKFORT, den 8 Februarij. Men meldt uit Dront- heim del. 23 Jan.Gisteren avond heeft men hier epn zwaren brand gehad door welken omstreeks de 300 (an deren zeggen zelfs 800) huizen in de asc.lt zijn gelegd. Van de openbare gebouwen is het .hospitaal afgebrand maar de. kerk gered. FRANKRIJK. PARIJSden 7. Februarij. In de herberg <le. Lu Bastide bij Langogne komen dezer dagen 2 reizigers aan om het middagmaal te gebruiken. Fr wordt cenc flesch wijn gebragt, en naauwelijks hebben zij er van gedronken of zij vallen neder en sterven on-Jer de geweldigste stuipen. De justitie toegesneld verklaartdat de reizigers vergiftigd zijn en houden de kasteleines er van verdacht. Deze laatste drinktten bewijze van hare onschuld ook een glas wijn en sterft op dezelfde wijs. Nu slaat nier. de wijlden open, waarin weinig ineer in is; doch wat vindt men een doode hagedis Salumandredie waarschijnlijk jn het vat was gekropen in den wijn was verdronken en Alien drank had vergiftigd. Onze dagbladen deelen uit het Indische blad Bengal- Jlurcurugunstige berigten omtrent den voortgang der krijgsverriglingen togen China mede. Den eersten October hebben de Engclsclien., voor de tweede maal. Ting-haï hoofdstad van het eiland Chusan eii den lOn en 13n dier maand op het vaste land de steden Chinhné en Ningpo de eerste aan den mond der rivier van laatstgeinelden naam de andere fiooger op aan dezelve gelegen vermees tert!. Veel geschut en kleinder wapentuig buskruid rijstenz. is bij deze gelegenheden in hunne handen ge vallen en de veslingwerken der Chinezen ofschoon zij dezelvevooral te Ting-haï zeer vermeerderd hadden hebben geenen tegenstand kunnen bicden. Des te treuriger zijn de tijdingen welke hetzelfde blad uit de landen ten noord-westen van den Iiulostan mede deelt!. Zie hier wat het nommcr van dien Harcaru van 20 December II. behelst Heden zijn wij verpligt aan onze lezers te melden dat geheel Afghanistan onder de wapenen is dat de opstand zich tot voor de poorten van Jut palcis des Schah's vertoont. Een nieuwe souvercin is door liet volk uitgeroepen geworden de pogingen onzer troepen om den opstand te dempen zijn ontoereikend geweest. Wij hebben aan officieren en soldaten veel ver loren en al onze troepen aan gene zijde van den Indus zijn in den gevaarlijksten toestand. In een woordnog nimmer hebben wij onzen lezercn zoo noodlottige tijdingen gegeven als wij thans gedwongen zijn hun mede te deelen." NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 9 Februarij. Heden morgen heeft Zijne Pruissischo Majesteitmet Hoogstdeszelfs talrijk ge volt deze residentie verlaten, na eou hartelijk afscheid va:i ile Koninklijke Familie te hebben genomen. Hoogst- jdezelve zal te Arnhem overnachten en vervolgens morgen ochtend over Wezel en Dusseldorp naar Keulen begeven. Daar Z. M. verlangd had alhier het striktst incognito te bewaren zijn ter zijner eere gueno buitengewone feesten aangerigt. Heden heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare werkzaamheden hervat. Ten gevolge der ongesteld heid van den voorzitter den lieer van Dam van Issell bekleedt tie lieer Barker tijdelijk het voorzitterschap. Als stellig wordt verzekerd, dat Z. M. tie Koning der Nederlanden van het niet ratificeren van het bekeju] tractaat tussrhon Luxemburg on Pruissen zou zijn terug gekomen en rui dat tractaat geratificeerd heeft. De na dere bijzonderheden dienaangaande worden nog te genmet gezien. Z. M. heeft, hij besluit van den 7. dezer de vor- eischtn tïiagtiging verstrektom de miliciens der ligling van iS'rl die hij de" verschillende korpsen der armee in reserve zijn geplaatst, voor den tijd van drie maanden en wel van den 23 Mei tot den 25 Augustus dezes jaars, in werkelijke dienst op te roepon ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Uit het Weekblad van het R gl blijkt, dat d« Hooge llaad verworpen heeft het beroep in cassatie ingesteld door UI. J. Rienks tegen een arrest van het Provinciaal Hof van -Vriesland waarbij hij ter zake van een in het dagblad, de Tolk der Vrijheid geplaatst artikel, getiteld ffls. is veroordeeld. In 1840 bedroog de sterkte der bevolking in de negen strafgevangenissen in dit ltijk, gemiddeld naar de drieninan- delijkschc staten, 271'i-te weten; 2403 mannen en 30ü vrouwen Bij afwisseling heeft die sterkte bedragen 3693 personen, waarvan 33!5 inlanders en 378 vreemden; of 948 gehuwden en 274-8 ongehuwde» of, naar de geloofs belijdenis, 2174- Hervormden 1397 R. Katliolijkenen 122 Israeliten. Van de 3698 personen konden 2258 bij hunne aankomst ltVzen en schrijven 1435 die zulks niet konden; 62.3 konden lezen en schrijven hij het ontslag 810 hadden zulks bij het verlaten van het gesticht niet genoeg geleerd 781 zijn binnen liet gesticht disciplinair gestraft cd 2811 zijü ongestraft gebleven. LEEUWARDEN, den 6 Februarij. In den afgcloopen nacht, ten half drie ure, bij stil weer, is de dorpstoren van het nabij gelegen Boxtim die zich ter hoogte van meer dan 30 Ned. el boven den beganen grond verhief ingestort, en aan de zuidzijde tot zelfs beneden het aan grenzende Kerkdak afgebroken. Ofschoon de zwakke staat van den toren wel eene tijdige herstelling of vernieuwing had vcreischtgeschiede de instorting toch plotselijk zoo dat zelfs den vorigon avond de thans verbrijzelde klokken van dcnzelven zijn geluid geweest,, zonder dat men eenig dadelijk, gevaar vermoedde. Het kerkgebouw heeft mer kelijke schade geleden doch men heeft voor het overige geen ongeluk te betreuren. GOES den 8. Februarij. Op den 1 dezer maand bad het volgende noodlottige voorval binnen de gemeente Hon- tenisse plaats Met het vallen van den avond was de dienstmeid van den landman F. flri/eeen meisje van om streeks 20 jaren oud, van de Hofstede vertrokken om hare kameraad een eind wegs naar derzelver woning op een nabijgelegen gehucht uitgeleide te doen. Niet terugkomen de veronderstelde men eerst, dat zij, zooals wel meermalen gebeurd was bij dezen of genen zich zoude ophouden doch toen zij den gansehen nacht op zich had laten wachten werd er reeds met het aanbreken van den dag een der knechts afgezonden om haar te gaan opzoeken. Deze keerde echter al spoedig terug met het'berigtdat zij opkorten afstand van de liofsiede aan den binnenpad in dc sloot lag. Bij onderzoek bleek dat de ongelukkige korte oogenblik- ken na het verlaten horer kameraadop den terugweg ge weldadig moet zijn aangevallenen door hevig toegebragte slagen op het hoofd is afgemaaktzijnde haar vervolgens de kleederen van het ligchaam gescheurtde draagband van den rok om den hals geklemd en alzoo het "lijk in de nabijgelegen sloot geworpen. Ofschoon da plaats waar het lijk gevonden werd allezins blijken droegdat er eene hevige worsteling had plaats gehad was er niet één ge tuige aanwezigdie omtrent het gebeurde eenige de minste bijzonderheid of inlichting koude bijbrengen. Ondanks de naau« keurige onderzoekingen door de Justi tie die zich op bekomen berigt naar de plaats van lut onheil heeft begeven is het nog niet mogen gelukken den dader te ontdekken doch men vleit zich niet zonder grond daarin alsnog te zullen slagen en bij het voorgezette onder zoek de aanleiding en ware tocdragt van deze gruweldaad op Ie sporen en aan den dag te brengen. Het meisje 't welk aldus van 't leven is beroofd moet zeer schoon en door vele minnaars gezocht geweest zijn. Volgens gissingen of eerder geruchten zou teleurgestelde liefde of minnewraak tot dezen gruwel hebben gevoerd. Alsdan zou dit voorval menigmaal erkénde waarheden op eene schrikwekkende wijze bevestigen dat schoonheid een gevaarlijk goed is en dutals liefde in haat verandert die haat de ergste is. MENGELINGEN. Sc4s ovcs* cSc ficgeuwoopdlge nnsazSek—kospjp— eesi bij de pegSmentera JsafjïisilerJe. Bij menigvuldige veranderingen welke sedert een kort tijdbestek, bij allowapenen \an liet leger hebben plaats gehad met liet kennelijk doel om onder meerder bozuining tevens verbetering en sierlijkheid in te voeren en daardoor aart den militairen stand zoo mogelijk meer aanlokkelijks te geven is het te verwonderen dat men in sommige opxigten voor de bataljons infanterie juist in eene tegenovergestelde rioting is werkzaam geweest. Toen voor eenigen' tijd in de couranten de hoop werd opgewekt, dat de regiments staf muziek-korpsen zou den worden gesupprimeerd en vervangen door een korps horenhlazers bij ieder bataljon omdat do eerstgenoemde zoowel voor liet rijk als voor dc officieren te kostbaar geoordeeld en geacht werden niet te beantwoorden aan liet doel waarvoor die muziek was tlanrgesteld namelijk tot genoegen en veraangenaming van liet gehaele regiment toen verheugde zich ieder officier en mindere in dit voor- uitzigt met uitzondering wettigt van de regiments-korn- mandantendiede stafmuziek steeds aan hunne zijde hebbende gewoon zijn dezelve als hun eigendom te be schouwen en zich in derzelver strooiende harmonie te ver lustigen op elke plaats waar zij zicli bevinden, zonder zich te bekreunen aan ten minste der oificieren vau het regiment, die, niet hunne bataljons elders gedetacheerd, jaren lang verstoken blijven van dat genot, waarvoor zij, niettemin hunne geldelijke bijdragen evenzeer ten oiler moeten brengen. Heeft men later over deze afse-haGiiig die kommandanten niet geraadpleegd Men zou zulks ge- looven want het omgekeerde had plaats; de regements slaf-muziek werd behouden en de horen-muziek-korpsen bij verschillende bataljons door de officieren, op eigene kos ten en met veel moeite reeds vroeger georganiseerd en van kostbare instrumenten voorzien werden tot grooteergenis dier officieren en ook van dc ingezetenen der garnizoens plaatsen waar geene regimenis-staven gevestigd zijn eerst, ten beiioeve van andere korpsen van de beste sujetten beroofd en daarna geheel vernietigd. Is dan die regements staf-muziek 1°. in overeenstemming met de bezuiniging Is /ij 2°. tot genoegen van hdt ge- heele regement Is zij 3". doelmatig Het rijk betaalt jaarlijks tot instandhouding der bedoel de muziek-korpsen 2,800, terwijl de officier,n verpligt zijn hetzij men er dan genot van heeft of nietdaartoe maandelijks te contribuerenal naar mate er schuld is. Er wordt alzoo eeae aanzienlijke som tot die instandhou ding vereiseht. De ontkenning der tweede vraag vcreischt geen betoog. De bataljons zijn voor het meerder deel ver van hunne regiments-kommandanten cn alzoo vari hare muziek verwij derd en de zamentiekking dier korpsen is te zeldzaam, dan dat men zulks hier in aanmerking zou kunnen nemen. Wat het doelmatige betreftWanneer het al gebeurt dat liet regiment bijeen en op niarsch is dan wordt du muziek alleen gehoord door het voormarcherende bataljon het volgende hoort nog slechts ten deete muziek zonder zamenhang en. de overige bataljons kunnen zicli vergenoe gen met het geluid van eenige s'.agcn op de Turksche troin hetwelk (zoo de wind gunstig is) Ut dezelve overwaait. Manoeuvreren tie bataljons op zich zei ven zoo als bij tie verspreiding derzelven over het ri,k gelijk gezogd is jaren achtereen en in eene kleine armee, 90k in heiveld, meerendeels geschied dan is men geheel verstoken van dat wegslepend maatgeluid zoo dienstbaar lot opwekking en aanmoediging van de troepdie hetzelve volgt. Wio kent niet de gelukkige cn schier wonderdadige uitwerkse len van eene iu het veld ter goeder ure en plaatse aan- gebragte muziek Wie weet niet hoe hetzelve den geest in vervoering en daardoor den krijgsman iu ecnen toestand brengen kan die hem ook tot de stoutste ondernemingen moed geeft terwijl de trom het hart koud laat en noch voor militair, noch our burgerij eenige aantrekkelijkheid heeft? Of zou in vredeslijds de burger hierbij moeten vergeten worden Weet men dan nietdat diezelfde inu- zick-korpsen lot verhooging van liet algemeen genoegen tot de onderlinge harmonie lusschen de twee zou scherp afgescheidene standen der maatschappij zoo veel kunnen bijdragen Een cn ander schijnt inlusschen zoo door dc bataljons- chefs als door de officieren wel te zijn begrepen getuigo hiervan tie schoone horen-muziek die bij zoo vele bataljons der armeezonder eenige ondersteuning van rijkswege weleer aanwezig was, en lot onderbond waarvan «Ie eieren zichvolgaarne eene dubbele contributie getroust hebben. Zijn dan de regimeuts-mnziek-korpsen geon/Jfus in over eenstemming met de bezuiniging noch lot genoegen van het geheele regimentnoch doelmatig waarom dan niet die kopsen gesupprimeerd en vervangen door korpsen hoorn-blazers hij de bataljons? Konden deze laatste» zicli al niet geheel souteneren f 2800 behoefden voorzeker daartoe aan ieder regiment niet te worden verstrekt terwijl de officieren uit eigen ambitie gaarne aanmerkelijke bij dragen leveren zouden. Wilde men hiertoe overgaan men roti alsdan kunnen aanvangen met 8 tamboers af te schaften tiaar het alsdan overblijvende 8tal genoegzaam zou zijn voor de dienst eu om den pas aan te geven wanneer do muziek ophoudt. Voorts zou men bij ieder bataljon i kapelmeester niet' den rang van serjant-majooren bij iedere compagnie? oenen ïnuziekant-horenblazer met tien rang van seijaut benevens nog een effectief horenblazer kunnen plaaiscn aan welkt? beidt» sujetten, naar bekwaamheid, eenige loelagu, uit liet muziek-fotuls zou kunnen worden toegestaan boven' de soldij der 2 afgeschafte tamboers waarvoor 2ij bij do compagnie in de plaats treden. Eindelijk zou men bij do' zoodanige» nog 2 élève horenblazers per kompagnw kunnen voegen welke slechts soldaten-tractemcnt zouden behoeven te genieten. Het gecombineerde korps zou alzoo per bataljon bestaan uit 1 kapelmeester 4 muziekant-horenblazers 4 effectieve horenblazers en 8 élève-horenblazerswelk personeel sterk genoeg zijn zou om eene goede horen-' muziek uit te voeren. Door- zo danige, formitic, nu zou men in eene» korteql ij - u I

Vlissingse Courant | 1842 | | pagina 1