VLISSIAGSCHE No. 119. I. VAN VELSEN. 28 dezer zij" alhier rijst. van den Griffier Iin gen op Dings- voormiddags ten in hct Liu is van partij Goederen K 00 LIJ ZEUS ;N, SCHOPPEN. EWIGTEN eon OERENGEREED- 3DEREN cn dat Missingen is ge- f 1000 en op Ici'daan. Rotterdam. ur. m. 3vm. 5,30 5. - C, G- 7. Maandag De iiilg.-ivc deter Courant geschiedt gce^cld driemaal per week. Dc prijs van liet abonnciDciit is voor drie maanden I' a,a5<-.< franco per post f 2.5o. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Posldiieeteureu i liet Rijk. tgetonderd Huwelijks-, Geboono- G regel» f 1,20 is en voor eiken iedere plaatsing. Brieven franco. INGEZONDEN STUK;- 6,30 S WART Sloop op ccn nieuw 8 en voor \rMimii. Zulk eene hoop moest men welondanks zich-zclven in den laalsten tijd opvatten. Een ontwerp van wet aangenomen waardoorzonder de region der schuldhoudcrs te krenken een aan onze linancien anders nog twee eeuwen voortknagende kanker wordt uitgesneden. Een ander ontwerp dat onvolledig wasbij al het goede dat het inhield door eene kernachtige minderheid der Tweede Kamer fel bestreden en alleen aangenomen doordien één Minister en een tweetal ministeriele Jonk- hecrcn de zetels die zij in de Tweede Kamer bekleeden nog niet aan hunne opvolgers hadden ingeruimd, door de Eerste Kamer verworpen. Een Minister, wien een bijnaam gegeven was, welke zijne volhardende geaardheid aanduiddeeindelijk het ont slag gevraagd en verkregen. Het bedanken door andere staatslieden voor diens por tefeuille, zoolang niet vooraf aan eenige wenschcn wordt tegemoet gekomen. Geruchten van 's Konings gezindheid tot benoeming van een (eenstemmig werkend ministerie, voorgezeten door ecnen President van den Raad. Geruchten van de aftreding van eenige oude Ministers en mannen als een Falck een van Nes als hunne op volgers gedoodverwd. Geruchten van de intrekking der bezuinigde Begrooting van 71 millioenom tijd te winnen eene nog zuiniger berekende iu te voeren. Wenken in de Tweede Kamer gege\en, niet maar al leen tot eene nadere meer afdoende wijziging der grond wet maar ook tot invoering van Belastingen welke niet op den minvermogende drukken zouden. Waarlijkdit een en ander doet hoop ontstaan dat wij een nieuw een gelukkiger tijdperk te gemoet gaan dat een betere geest in onze mannen van ungt en invloed ge varen isdat hunne oogen zijn opengegaan voor de uiter sten waarmede land en volk ook nu nog bedreigd wor den zoo wij niet met den meest mogelijken spoed het dwaalspoor waarin wij ons gedurende meer dan het vierde cener eeuw bevonden, verlaten en op den goeden, regtcn weg tot het waarachtige volksgeluk leidende terug begeven. JIct waarachtige volksgeluk Wal vordert hetzelve in Nederland Wie zal het ontkennen dat hiertoe voornamelijk ook behoort: dat de rjjken hunne eigendommen rustig en vei lig genieten en bezitten zullen inaar dat zij daarentegen welwillend liefderijk behulpzaam tot de opbeuring en den voorspoed der overige klassen zullen medewerken en niet, ten koste der welvaart van deze. alleen voor zieli- zelvcn en dc hunnen zorgen en schrapen zullennaar de vermeerdering de verdubbeling van luinnen rijkdom zoo het zijn kan, strevende; onverschillig of daarbij liet groot ste deel des volks moet worden uitgep.ut en uitgemergeld. Voor den middelstand gelegenheid tot de uitoefening met goed gevolg velerlei takken van Nijverheid tot het schoppen en doen vlocijen velerlei bronnen van bestaan en nutte bedrijvigheid tot het wedijveren in een en ander inet de ons omringende volken tot de vermeerdering van eigenen welstand, en het genot van heilrijke vruchten op noeste vlijt en onvermoeide inspanning dor krachten van ligchaam en geest. Voor den mingogooden stand gelegenheid om te arbei den om het bcnoodigde levensonderhoud zelf te verdie nen om een betrekkelijk aandeel te smaken in het ge- noegelijke des levensgelegenheid ook oin zich te vere delen en te beschaven om mede te wandelen en te stre ven op den weg van zedelijke verbetering en volmaking. Bij dit alles, gevoel van tevredenheid van overeenstem- niiijgvan een algemeen streven naar één en hetzelfde doelhet geluk het welzijn van alten ieder in zijnen stand en zijne betrekkinggevoel ecner billijke verdecling I van lusten en lasten in den Staat door de landsregering voor ieder naar gelang zijner bekwaamheid zijner ge schiktheidzijner behoeften en aanspraken. Is het dit of is het dit niet wat tot hot algemeene het waarachtige volksgeluk in Nederland leiden moet Zoo ja welnu dan moet er veel veranderd worden wat thans bestaatdan motjten de rijken en aanzien lijken enne andere gedragslijn willen volgen dan zij tol hiertoe volgden, namelijk zooveel mogelijk alle voordeden al de vruchten der krachtsinspanning var\ de overige klas sen tot zich te trekken cn alleen zichzelven en de hun nen voorspoed cn welvaart le bezorgen. Zij moeten er in toestemmen naar evenredigheid van hun vermogen en hunner inkomsten te dragen in de lasten die Üe staats huishouding vorderten niet willen dat de middelstand en de minvermogende klasse daarin langer verre boven hunne krachten deden. Zij moeten wanneer de rege ring pogingen aanwendt, om het evenwigt in die lasten, om het nationaal crediet te horstellen haar daarin kracht dadig ondersteunen. Zij moeten het voorbeeld geven van zeiven vertrouwen te stellen in onze toekomst, en in stede van hunne kapitalen in vreemde fondsen te plaatsen die beleggen in Nederlandscli staatspapier, of in Nederland- sclie ondernemingen van Nijverheid. Daardoor .zullen de kapitalen in Nederland gemakkelijker verkrijgbaar worden en de ontwikkeling veler takken van Industrie vergemak kelijkt cn vermindert daardoor de standaard der rente zij zullen dit ruimschoots vergoed zien door dc grooterc rcéle en zekere waarde welke hunne bezittingen zullen verkregen hebben en de zekerheid van liet voortdurend rustig veilig bezit en genot hunner goederen zoo voor zichzelven als voor hunne kinderen en verder door liet gezigt van alom ontluikenJe welvaart en vermindering der ellende cn der armlasten. Zij moeten vooral allaten van hunnen invloed te bezi gen tot liet doen vertegenwoordigen der natie door man nen zonder doorzigt en politisehe kennis zonder zelfstan digheid en onafhankelijkheid van karakter; maar-dien in vloed gebruikenom in alle besturen en openbare betrek kingen mannen te doen plaats nemen welke met deze deugdelijke eigenschappen zijn toegerust. Dan maar dan ook alleen kan cr hoop ontstaan dat ons land' goed zal bestuurd worden en wij inet geringe middelen en krach ten nogtans iets gewigligsiets groots waar het vcr- eiseht wordtzullen kunnen uitrigten. Men zal ons misschien locroepen gij maakt u illusien;, gij predikt voor doove ooren uw verlangen behoort tot de vrome wenschen uwe stem is die des roependen in de woestijne. Niet zeker, zeggen wij. Wie had durven verwachten dat «Ie Eerste Kamer nog ooit teeltenen van leven geven zoude? Wie, dat de Minister van Buiten- landsclie Zaken vóór zijnen dood zijn portefeuille zou nederleggen Wie dat meerdere staatslieden zouden wei geren die portefeuille te aanvaarden indien sommige door hen verlangde voorwaarden niet werden vervuld Wie dat ceue couversie-wet zou doorgaan die gcene groote voordeden aan de rijke schuldhouders en speculanten ver- schallen moest? Wie, dat zulke getrouwe regerings-man- ucn als de Jonkheeren Beegaarts en de Jonge van Cam* i'E.vs Nieuwxand uit de Tweede Kamer zouden worden geweerd Wie dat men eencn Luzac cenen Fockema tot leden van den Staatsraad roepen, dat men ecnen van Nes en Thorbeckk met het ridderkruis omhangen dat men eencn vroeger zoo oppositcn Scuimmeli'Enmnck lot Minister verheffen zou Dat alles zijn zaken waarvan men ook voor ecnigen tijd gezegd zou hebben dat zij behoorden lol het onmogelijke, dat het verlangen daarnaar onder de vrome wenschen moest worden gerangschikt en evenwel wij zien nu dit allesen is h ook al gróotendeels .een gevolg der noodzakelijkheidwie zal ontkennendat cr evenzeer noodzakelijkheid beslaat, dat de rijken eens tot een milder en vrijzinniger tot een minder egoïstisch stelsel komen dan tot hiertoe door hen gevolgd werd Zoo eens de tijd gekomen ware dat zij dit inzagen en zich eens be keerden al ware het maar op dezelfde wijze als vroeger een ziekentrooster eencn ter dool veroordeelde bekeerde, van wien hij verhaaldedat hij hem geene liefde tot God had kunnen inboezemen, maar vrees voor den duivel en dat zijne hekeering niettemin zeker was? Waarlijk inen moet niet te ligt wanhopen I nieuwstijdingen. DUIT.SC HLAND. FRANKFORT, den 29. September. Men meldt uit Un- ruhstad van den 23. dezerEergisteren heeft onze stad een ailerjammerlijkst ongeluk getroffen. Door eenen feilen brand welke men niet heeft kunnen stuiten zijn in dcii_ korten tijd van 2 uren 1 li huizen in den asch gelegd en 'omstreeks GOO personen tot onze burgerij en inwoners behooreudezijn bij den naderenden winter van dak en vermogen beroofd. In liet Nederlandsche paleis te Berlijn worden naar men meldttoebereidselen gemaakt tot ontvangst van den graaf en de gravin van Nassau, welke in het midden der aanstaande maand aldaar verwacht worden. De graaf vuit Nassau is voornemens om dezen winter gelijk den vorigen in Berlijn door te brengen waardoor van zeiven de ge ruchten eener spoedige reis des graven naar 's Gravenhage worden tegengesproken. Het jongste nummer der Jireslaucr Courant bc.vat liet volgende artikel: Piiaag, 21 September. Bij de groote manoeuvres in den omtrek van Gutten- berg heeft gisteren een bedroevend voorval hetwelk van ernstige gevolgen had kunnen zijn plaats gehad. Op het oogenblik dat Z. K. tl. de Prins van Pruissen zich bij de Jagers bevond die de voorhoede uitmaakten en als tirail leurs verspreid waren, werd dezelve aan het been gewond door een schot (waai schijn lijk aarde en een daarin gewik keld steentje.) Men begrijpt de algemeene verslagenheid. Gelukkig bleek de wond bij de dadelijk gevolgde verbin ding slechts vari ecnen ligten aard en zonder het minste gevaar te zijn. Z. K. H. heeft de geheele manoeuvre, ofschoon in een rijtuig kunnen blijven bijwonen. Brieven uit Aquila (in de Abruzzen) maken gewag van aldaar plaats gehad hebbende onlustenover welks karakter echter nog niets naders bekend is. Zoo het schijnt is het oogenblik daartoe waargenomen toen bij gelegenheid van het Picdigrotten-feest (dat te Napels niet bijzondere» luister gevierd is) alle troepen en gendarmen in de hoofdstad zamengetrokken waren. De kommandant van Aijuila kononcl Tam far iisbenevens eene bij hem wachthoudende» soldaat, in zijn huis vermoord geworden, öndertusschc» schijnt de rust weder hersteld te zijn. "Misschien was slechts persoonlijke wraak de beweegreden. FRANKRIJK. PARIJS, den 27. September. Men spreekt van eene poging die gedaan zou zijn om in liet paleis van St. Clou I binnen te dringen met oogmerk om de zonen van den hertog van Orleans namelijk den graaf van Parijs en den hertog van Charlres op te ligten. De schildwacht zou door het losbranden van zijn geweer de drie kwaadwil ligen die niet dat doel derwaaits gekomen waren., op do vlugt bobben gejaagd.- Rij gelegenheid der inwijding van den ijzeren spoor weg tusschen Straatsburg en Bazel heeft men de traps wijze voortgangen in de snelheid van liet verkeer tusschen die beide steden berekend. Driehonderd jaren geleden, werden daartoe acht dagen vereischt voor tweehonderd en vijftig jaren werd de weg in zesvoor honderd cri vijftig jaren in vier dagen, sedert den aanvang dezer eeuw in twee en een halven dag afgelegd en thans zal men dien in twee uren over kunnen rijden. Hiermede nog niet voldaan voorspelt hij die zich met deze berekening heeft bozig gehouden dat men in liet begin der volgende eeuw, door middel van navr willekeur bestuurde gevleu gelde ballons elkander binnen anderhalve minuut zal kun nen bezoeken. BELGTE. BRUSSEL den 2S. September. De Septemberfeesten schijnen ons bestuur bevreesdheid te hebben aangejaagd ten minste de troepen waren des nachts in de kazernen geconsigneerd dc paarden hieven gezadeld en de. oppcr- otïicieren der verschillende wapens zag men des nachts op het ministerie van oorlog. De vreugde over de glorieuse ging met vrees voor oproer gepaard. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE, den 2S. September. Rij Konink lijk besluit van den 20. Mei II. is vastgesteld deflS.'i® Koninklijke Nederlandsche loterij welke bestaan zal uit 26,000 lolen 13.000 prijzen en 55 premien. De collecte der 185" loterij zal geopend worden op maandag den 25. October iS'ilen worden gesloten op, zaturdag den G.

Vlissingse Courant | 1841 | | pagina 1