VLSSSIJXGSCHE COURANT. No. 73. peculation E. A. Hul: Eugenie, H. H, Brahms stukgoederen HastArchangel Euphr Memel. iNTIEN. oedig van eene WelgescW VAN DROXGELEN J. ENGELS, missavis bij liet Loodswen r Monden \an de Schelde, ïg aan Vrienden en R de Stad. YTTEXHOOVEX zal, unij 1841 des voor mi dij hi t Venduhuis op de fe.l bliek en aan den mees.. F GOEDEREN bestaande edikantcn en een Mangtlj Boeken Prenten ScÜ stollencene partij Selul in-IJzer- cn Vaatwcrt esenteerd. voor een ieder te zien. UOOYEX zal op Vrijd', -iddags ten 3 uren in aan de IJzeren Brug aan den meestbiedenden te Verkoopen Fmet daarnevens sfcjsnl WAGENHUISzeer -p van Stalhouder helm 'ordtstaande en gelege Groote Marktwijk C. d sectie E. no. 565. groot 5 R. 30 Ellen Groote Markttegen lie -rsgang te Vlissingen k; no. 558- len zullen na afzonderVij tc zamen in massa word staande en gelegen te Vfc olstraat wijk D. no. lï ekend sectie E. no. 720. dag van den verkoop w dels uit de hand te K>;>, r ADRIAAX G ROE Ml genoemden Notaris, ts nij 1841 des middags k het huis C. no. ii-7 RRÏEPAARDbenevens WEEBANKS WAGENS, PAARDENTUIG STALti t meer zal worden verkoop voor een ieder AGTEI usschen ROTTERDAM. 1841. Van Rotterdam. uf.® Zondag 20 Dingsdag 22 Woensdag 23 Vrijdag 25 Zaturdag 26 Zondag 27 Dingsdag 29 Woensdag 30 [Vrijdag 2 te dagen duurt de overva en tegenstands des stroooi: C. J. DE SWART. - 9, 10, 10, il, 12, 3 Maandag 21 Jnnij. Het Weekblad van het Regt bevat in zijn n°. van 17 dezer het onderstaande beliartigingswaardige artikel. Dat de Vlissingsche Courant de daarin uitgedrukte gevoe lens deeltblijkt reeds uit haar n°. van den 2 February jl. toen men nog eerst voorzag, dat zou bunnen gebeurefi' wat sedert gebeurd is. Men is met regt eenigzins nieuws gierig, of de/.e en andere welmeenende wenken en pogin gen al dan niet van eenig gunstig gevolg zullen zijn voor de veroordeeldeu. Of volharden tegen de publieke opinie in, (met gevaar, om de toeneming der door den Koning reeds verworvene populariteit tegen te gaan,) nog'altijd het kenmerk der Nederlandsche regering blijven moet. Men vraagtvoor dat geval wat kunnen de mannen be oogen die den Koning daartoe raden Hebben zij er goede redenen voor, zvvaarwigtiger en meer afdoende dan diewelke de pers voor eene tegenovergestelde wijze van handelen heeft aangevoerd men geve die dan op cn de natie zal ze eerbiedigen en er in berusten. Heeft men echter zulke redenen niet[schroomt men aan de natie te zeggenicqarojn men zoo onverbiddelijk isgaat men maar voort met suygen en volharden welk opregt vaderlander zal dit dan kunnen goedkeuren het in over eenstemming achten met hetgeen men in eenen constitu- tionelen staat, aan de natie, aan de publieke opinie ver schuldigd is? Zou dit gecne minachting verraden voor liet algemeen oordcel en reeds deswegeniet hoogst onraadzaam zijn Wij hopen nog op iets betersen vleijen onsdat de vrijzinnige mannen, welke den Koning naderen niet ver zuimen zullen om Z. M. deze zaak uit het ware oog punt te doen beschouwen ten einde H. D.alsnog te rugkomende op het vroeger genomene besluitmoge ge hoor geven aan den met bescheidenheid door de dagblad pers geuiten wcoscli van al wat wel denkt onder de Na tie en hetwelk de eer en den roem van zijnen Vorst op- regtelijk bemint. GRATIE. Daar zijn geen gevaarlijker menschen in een land dan zij die alle de daden der grooten en magtigen vergoden en bcwierooken dan zij die voor Koningen en Vorsten geene andere taal hebben dan die der lage en kruipende vleijerij. Ons Nederland heeft dithelaas maar ai te veel met schade en schande ondervonden en waarlijk dit kan niet genoeg worden herhaald opdat men met het oog op het voorledenewake voor de toekomstopdat men toezie cn zorge dat men niet het land nieuwe rampen berokkenc en onzen tweeden Willem bederve door hem te verblin den met zijne gebreken door hem wijs te maken dat er geen einde aan zijne deugden en grootheid zijn kan. Onze lezers weten genoeg, dat wij geenszins schroornen de handeling van onzen Koning of van Zijne Ministers te prijzen wanneer wij mecnen dat dezelve dit verdienen maar liet is juist daarom dat wij even onbeschroomd la ken alles wat in onze oogen verkeerd is. Tot dit laatste vatten wij heden de pen op met kracht en, ernst willen wij heden bestrijden eenen maatregal on langs door den Koning en zijne Regering genomen. Wij zullen spreken over een onderwerp waarover wij met opzet hebben gezwegen zoo lang er nog een flaauwe hoop bestond dat men van zelve op eene treurige dwaling zou terugkomen, Maar nu wij eenmaal tot spreken hebben besloten zul len wij dan ook zeggen alles wat in ons oog waarheid is en zoo wij hopen in korte verstaanbare woorden want wij bezitten haar niet, en wij benijden haar niet, de kunst om onze afkeurende stem te doen voorafgaan door eene menigte verontschuldigingen en complimenten en haar i" te klceden in eene reeks van zoetsappige woorden pleisters voor dc wond ten einde zoo mogelijk het on aangename der zaak door schoone woorden te verbloemen. Zie hier waarover wij klagen. Ook wij hebben sedert lang ja van den aanvang af met afkeuring met leedwezen met ergernis zelfs gade- geslagcn de hardnekkige vervolgingen tegen de schrijvers °n den uitgever van den Tolk der Vrijheid; niet omdat wy ons willen opwerpen als onbepaalde verdedigers of be wonderaars van alles wat in dit blad is geschreven en ge drukt. ook nietomdat wij het voor onmogelijk houden liet één of ander daarvan naar de strengste letter der straf wet tc plooijen maar omdat wij die vervolgingen houden voor onstaatkundig gevaarlijk en onregtvaardig. Or staalkundig omdat het eene onbetwistbare waarheid is. dat geene Regering dan in den uitersten nood, als tot cen laatste redmiddel hare toevlugt moet nemen tot stel selmatige vervolging van politieke misdrijven zij versterkt daardoor hare vijanden wekt belangstelling en medelijden jegens hen op bij de menigtedie hen al spoedig als mar telaars hunner gevoelens en gedachten begint tc beschouwen. Gevaarlyk omdat' het almede eene waarheid is, die de geschiedenis van alle tijden geleerd heeftdat die gestadige herhaalde vervolgingen van dezelfde personen op dezelfde plaats om dezelfde redenen op den duur cene zeer ver keerde uitwerking hebben. Onregtvaardig eindelijk en dit bovenal. Wanneer men toch al eens wil aannemen dat onze Regering zoo ver ge komen is,, om inderdaad hare vijanden of tegenstanders met de wapenen der Strafwet te moeten bestrijden dan ook moeten die vervolgingen op straffe van onregtvaardig te worden algemeen zijn dan moet men niet den kleinen dief ophangen en den grooten laten loopen dan moet men niet één bij uitsluiting vervolgenen weder vervolgen en altijd vervolgen en de overigen ongemoeid laten. Dit is niet regtvaardigdit is niet billijk; de wet, die voor allen gelijk ismoet ook voor cn tegen allen gelijke lijk worden toegepast en gehandhaafd. En toch wat vreemd schouwspel hebben wij in Neder land zien vertoonen Of is de Tolk der Vryheid het eenige oppositie-blad 'Of is er in andere bladen jnooit iets gezegd in deze dagen dat niet met gelijk regtaanlei ding tot vervolging en veroordeeling had kunnen geven? En zoo al neen dan zal het toch wel niet zijn tegen te spreken dot wij eenen tijd lang zijn bestormd gewor den door een aantal schandelijke schotschriften waarin het wemelde van lage en vuile aantijgingen niet tegen de Regering, maar tegen individuen, tegen het koninklijke Huis, tegen deszelfs leden en wel bepaaldelijk tegen den weleer zoo 'vergoden en gevleidenthans zoo laaghartig verguisden Willem l oproerkroeten waarover ieder wel denkende welke staatkundige partij ook toegedaan, zich ergerde en verontwaardigde. En toch tegen dat alles zag men de Regeringliet Departement van Justitiehet O- penbaar Ministerie stil zitten tegen dit alles geene vervol ging geene Strafwetgeene veroordeeling geene gevan genis geen schavot. En waarom niet Was bet, omdat men dit lage geschreeuw verachtte Was het omdat men het vreesde Wij zullen het niet onderzoeken maar wij hoezeer ook geene vervolging willende uitlokken brengen daarvoor der Regering volstrekt ome. hulde niet. Wij zouden dit eerst uoen, als men dienzelfden weg bewandelde met allen; want wij herhalen het vervolg allen of niemand. Maar wij vragen integendeelals gij mei die allen zoo zachtmoedig te werk gaatwaarom moeten wij dan ieder oogenblik nieuwe vervolgingen zien aanvangen en volhou den tegen den uitgever en de schrijvers van dit ééne blad en tegen hen alleen Waarom moet dan aan dien uit gever als hij zich voor u vernedertals hij genade vraagtdie genade worden geweigerd Waarom moet hij op hetzelfde oogenblik bijna dat zijn verzoek wordt afge wezen geboeid en geketend door Gronings straten nnar dc gevangenis gevoerd worden Waarom mogt de bede zijner vrouw en kinderen dat gij hem ten minste in hun ne nabijheid laten zoudtniet verhoord worden Zullen wij waarheid 'spreken dan moeten wij zeggen dat voor ons de reden van dit bedroevende onderscheid niet in liet duistere ligtwij zullen er ons echter niet mede inlaten; wij zouden daartoe ons moeten verdiepen in staatkundige beschouwingenwaarmede wij ons niet willen bezig houden. Genoeg is het ons te zeggendat zulk cene ongelijke behandeling niet regtvaardig kau ge noemd worden. Ware de vervolging al goed to maken gratie had aan Bolt toen hij schuld bekende toen hij berouw toonde niet geweigerd moeten worden. Het Handelsblad van 10 Jiitiij II. heeft aangetoonddat daartoe nooit meerdere omstandigheden te zamen liepen dan hier, opgronden, waarmede wij ous grootendeels ver eenigen. Het is zoo wij leven in eenen tijd van verzoening de Koning heeft zijne komst tot den troon door daden van grootmoedigheid willen kenmerken een generaal pardon werd verleend aan veroordeelde militairen maar waarom pok niet aan burgerlijke veroordeeldenWij hebben dit meermalen gevraagdmaar wij wachten nog naar het ant woord. Maar hier vooral was het schoon geweest te vergeven de Koning wil zeker zijn vijanden niet haten maar hun wel doen ten einde hen ie noodzaken zijne vrienden tc worden en zich met hem te verbroederen Hg de Ko ning zijn Huisis aangerand cn beleedigdwaar kau ooit schooner gelegenheid zijn om wareopregte groot moedigheid te toonen hier vooral had men den Koning de inspraak van zijn eigen hart moeten laten volgen en dan had hij zeker genade geschonken. Wij zullen er niet eens van spreken dat die ontijdige I gestrengheid een blocijcnd huisgezin in het verderf stort j eene onschuldige vrouw met drie kinderen in armoede en I ellenden kan brengen want dit is het gewone lot van hen die het ongeluk treft eenen misdadiger tot echtgenoot of vader te hebben. Maar inderdaad als men alle driften ter zijde stelten bedaard wil redeneren dan was tocli het misdrijf van dien Bolt zoo verschrikkelijk groot niet. Verdedigen willen wij zijne handelingen niet; want op zich zelve zijn zij verkeerd het aanheffen van oproerige krec- ten hoe dan ook met welk doel dan ook is nooit ge heel te verschooncn maar het kan somtijds vergefelyk zijn. En dat was het hier. Immers vergeet toch niet dien ker- mis-nachtdie wafelkraamdie wijnplengingen en feest dronken. Want als gij daaraan denkt dan zult gij met ons komen tot het besluit dat bier minder te denken valt aan opzettelijke boosaardigheid en zucht om onrust en ontevredenheid te zaaijen dan wel aan eéne opgewondene dronken bui van jeugdige loszinnigheid. Neen dat had men niet zoo hoog moeten opnemener is niets wat die geacharneerde vervolgingen wettigtregt- vaardigt. Waren wij geroepen den Koning onze meening te doen kennen wij zouden hem toespreken zonder haat en zonder vrees en zeggen a Sire het was een Slechte een ver derfelijke raad dien men u gaf, toen men u de afwijzing van het verzoek om gratie van Bolt deed onderschrijven er is daarover maar ééne stem in geheel het land ééne stem van afkeuringhet is groot en zoel zijne vijan den te vergeven en geloof onsééne enkele daad van grootmoedigheid zal u meer vrienden baren zal uw bestuur meer doen beminnen en eerbiedigen meer kracht bijzetten dan eene reeks van hatelijke en strenge vervolgingen daarom keer terug zoo lang het nog tijd iswant het is edel het is groot ook voor eenen Koning om dwa lingen te erkennen en te herstellen. Daarom Koning wij smccken wij bidden u nietmaar wij raden u schenk nog genade aan Bolt, aan Meeter aan Rievks en zoo zij u dezelve niet vragen biedt ze hun edelmoedig aan en vooral gelast uwe dienaren dat zij die lieden met vrede laten uwe wijsheid Vordert dit van u uw eigen belang raadt liet u aan gebiedt het u. Sire beproef eens deze goede daad en gij zult zien welke heerlijke welke zoete vruchten gij er van plukken zultbij uwen eersten togt naar Groningen." NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORTden 13. Ju nij. Men heeft thans stel lige tijdingen omtrent een zwaren branddie den 29. der vorige maand in de hongaarsche stad Kaschau ge woed en meer dan honderd huizen waaronder het pa leis van don Bisschop vernield heeft. In een berigt, door de Leipziger Allgem. Zeil. me degedeeld komt onder dagteekening van 5 Januarij uit Batavia (zoo het schijnt uit een' brief van eenen Duitschen ambtenaar aldaar getrokken) het volgende berigt voor: Daar in de jongste tijden de goudmijnen op Sumatra ten gevolge eencr betere bearbeiding zoo veel te meer zijn beginnen op te leveren is onze regering thans voor nemens ook in het district Gorandalo op Celebes oost kust aanwezige goudmijnen op nieuw in bearbeiding te brengen. Sedert verscheiden jaren werd in die goudmij nen niet meer gewerktwant ofschoon de hoeveelheid van het gewonnen goud niet onaanmerkelijk was zoo werden van den kant der beambten aldaar aan onze regering zoo veel bewerkingskosten in rekening gebragtdat zij besloot om het goudgraven bij Goran lalo voorshands te slaken. Vaartuigen dezer dagen uit Bankok in het koningrijk Siam alhier aangekomen, heliben de tijding gebragt', dat de Siamezische vloot omstreeks het midden van November II. eene overwinning ter zee op het eskader van Cochin- china behaald en hetzelve vernield heeft." ENGELAND. LONDENden 12. Junij. Lange kolommen in onze dagpapieren blijven nog vervuld met de bijzonderheden van den schrikkelijken brand die den grooten paarden- schouwburg van Astley vernield heeft. Tot den 9. des morgens zijn de spuiten op het puin blijven werken dat nog des avonds van dien dag zware wolken rooks uitgaf. Niet minder dan 31 huizen zijn behalve het vernielde tooneel-gebouwbij dezen brand beschadigd. Het nader onderzoek heeft doen blijkendat de brand ontstaan moet zijn op een der bcneden-looneelvloerenwaar eenig zaag sel lag op hetwelk door de reten van eenen boven-vloer eenig vuur gevallen moet zijn gedurende de vertooni»^ van het verbranden van Woodstock een tconeel behoo- rende tot het den vorigen avond gespeelde stuk dc oor logen van Olivier Cromwell. Dc schade bedraagt meer dan 30,000 pond. De tegenwoordige huurder heer Du- I crowis nevens zijn gezin niet dan met de uiterste moei-

Vlissingse Courant | 1841 | | pagina 1