VLISSINGSCHE No\ 58 zijn geweest hanne Pruissische Rijnge- van de aanzienlijke welke daarin de an de in de Pi'uissi- rokken legerkorpsen lertniet minder dan onder) die aan den stade zullen komen, t de thans bestaande idreigd en dat men and toevallende land- onaangenaamheden een geruststellende :rkt. Het ijs in den Me- •ns met paarden kon losgeraakt. Op ver- rstoppingen ontstaan voet boven den ge- drie vierde mijl bree- :l meer gelijkt. Bij bben zich ijsblokken den dijk niet geheel Ie Paus heeft zijne le- ennen gegeven door ,igen lijd in den Ker- te schenken. Ver- igelijks de Pauselijke EN. >tbarenu is hij hij naar Parijs. De spoedig zal gaan be- N, )DELBURG flcderlandscho Nudde. f6,o* Groene Erwten - 7,00 [eb- 4,2o cboonen - 0,00 olzaad-10,00 - 8,00 I- 7'5° f 33,oo p. v. -35,5o a a - 34,oo a .f 9,00 per 100 stuk. -64,00 b io45 a jrood 18 cent. Roggen- i alhier ter Rcede ge- aren cn tynzaad. ze Reede naar Zee gezeild ukgoedcren Louiso J.F. J. Schaeper, naar Livcr- ,uneamet stukgoederen ie, D. Boulin, naar Bor- naar Hamburg met sluk- iburg met ballost. ren de WelEerwaarde meritus Predikant van pingsdag, 14 Mei 1839. COURANT. tlirutöstijötngrit. bekend dat hij zijne DRANKEN en KRUI- OostzijdeLilt. G. door den Heer J. F. gunst van zijne ge- cIIen hoogfe rusten ne allezins prompte en T. C. DOMMISSE. de vrijheid aan bare en te bcrigtco dat ,OUTEN-VISCH enz. onder belofte eener ieders gunstalzoo ig die haar getroffen onder Gods zegen noodige onderhoud lo de HAND TE KOOP. ER. bij den Smid STER' NEDERLANDEN. YLISSINGENden 13 Mei. Z. M. heeft lot Dirocleurcn van vregc den handel bij de cntrcpot-inrigling te Middelburgbuilen bezwaar van bet Rijkbenoemd en aangesteld de Heeren B. Bomme en jonkh. fV. R. Boddaerlcerstgemelde gedurende vier jaren en de tweede gedurende drie jaren met bepaling echterdat deze benoeming zal geacht worden te zijn verval len indien binnen 1 jaar geen volledig lokaal voor bet alge meen entrepot vereischt wordende zal zijn aangewezen. ZIERIKZEE den 9 Mei. Te Ellemeet (eiland Schouwen) heeft den 5 en 6 dezer eene hoogst zeldzame feestviering plaats gehad. In die, slechts 420 zielen tellende gemeente, waren twee paren oude lieden Jakob Verseput en Jakobus van Neuren die zich verblijden mogten in eene vijftigjarige huwelgksveree- niging. Daar deze eenvoudige en behoeftige daglooners geheel onvermogend waren om zelve bij deze heugchelijke gelegenheid eenig feest te viei'en heeft zich eene Kommissie tot dat doel vereenigd bestaande uit de Heeren 11. M. C. van Ooslerzee predikant der Gemeente, L. van LangeraadN. van den Bout, Nz. en J. Schalkwijk Jr. Zij bad het genoegen bun denk beeld zoodanigen weerklank te zien vinden dat zoo goed als nie mand van eenig vermogen in de gemeente nagelaten beeft, bet lijne hieraan tot te brengen. Op den 5nden eigelijken gedenkdag, weiden de grijze paren met het rijtuig van den Heer J. M. Schalkwijk Burgemeester der gemeentein staatsie gereden naar de kerk te Eikerzee (waaronder Ellemeet kerkelijk behoort), alwaar de bovengenoemde leeraar voor eene overgrooteook van elders zamengevloeide schare eene te dezer gelegenheid passende godsdienstige rede hield over Spreu ken 16, vs. 31: de grijsheid is eene sierlijke kroon zij wordt op den weg der geregtigheid gebonden. De gouden-bruilofts paren werden vervolgens met hunne naaste bloedverwanten ont haald op eene doelmatige wijze eenvoudig naar de eenvoudig heid van hunnen stand. Den volgenden dag vereenigden zich jngereer 40 personen verre de meeslen eenigzins gegoeden dier gemeente en reden met de hoofdpersonen van het feest naar den onlangs gebouwden lichttoren bij Haamstede alwaar het een en ander werd bczigligd en ecnige vervcrschingen aangeboden. Hierna keerde de trein voldaan ook over de onderweg bespeurde be langstelling naar Ellemeet terug alwaar allen deel namen aan eenen eenvoudigen maaltijd. Door ruime en welwillende medewerking had de Kommissie hel genoegenna den afloop van alles bij plegtigen zegewensch aan ieder der twee feestvierende paren nog f 20 in goud tot een aandenken te kunnen ter hand stellen. Eenige jongelingen hadden hunne belangstelling in hel feest aan den dag gelegd door bet versieren van de woningen der oude lieden het uil steken van vlaggen enz. welke door den Burgemeester der gemeente elders onthaald deelden in de vreugde vau den dag. AMSTERDAM den 7 Mei. Betrekkelijk het ontwerp van de hang- of kettingbrug over het Y, van den Ingenieur Brade wordt ons nog berigtdat de wijdie van 200 ellen voor de grootste bespanningen de geraiddelste is van de stoutste wel ke van dien aard tot nog toe bestaan. Die van de hangbrug over de Menni welke het eiland Anglesea van de vaste kust van Engeland scheidt, heeft slechts 170 ellen; terwijl die van Frcy- burg in Zwitserlandwelke de grootste bespanning van de tot nog toe gebouwde hangbruggen beval 270 ellen wijdte heefl. De ecrslgemelde brug over de Menai (zegt de inzender) be staat voor ruim de helft uit eene hangende Inug van voormelde bespanningen voor de andere helft uit eene vaste steenen brug van 7 bogen welke op steenen pijlers en landlioofdeu van 20 te zamen uitmakende eene lengte van 320 DE SWART. ellen. Zij heeft ongeveer 1,300,000 gekost; terwijl de brug van Freyburg in Zwitserland die uit slechts eene bespanning met 2 Jandhoofden en 2 poorten bestaalen ongeveer dezelfde lengte heeft, slechts f 300,000 heeft gekost. Dit groot verschil komt hoofdzakelijk daaruit voort dat de eerste brug gedeeltelijk be- elait uit eenen steenen brugop Logen rustendeen bewijst alzoo de aanmerkelijke besparing van kosten welke de ketting bruggen boven de vaste bruggen opleveren. Deze economie is in het onderhavige geval nog vermeerderd door hel gebruik van ijzerdraad. Elk der beide kettingen van de brug van Fryhurg bestaat uit 2000 ijzerdraden en de proeven van de Heeren Se- guin en comp. en andere hebben bewezen dat het ijzerdraad bij gelijkheid van sloffe de dubl ele kracht heeft. Als men in ijzerfabrijken hier te lande insgelijks zich op de fabrijkaadje van draad wilde toeleggen dan zoude dit nog voor de constructie j.der onderhavige brug eene groote besparing kunnen opleveren. Als men de som voor de hangbrug die over hel Y geraamd is, vergelijkt met die, welke de brug van Freyburg en meer 1 andere van ijzerdraad gemaakte bruggen zoo als bij voorbeeld die over de Róhne bij Tournon gekost hebben 'dan schijnt daaruit te blijken, dal de raming van twee en een half millioen voor de onderhavige brug niet te laag is gesteld. Bij de berekening der baten welke de onderhavige brug lot goedmaking van renten en de kosten van onderhoud en opzigt kan opleveren heeft men den grondslag aangenomen van twee maal de tegenwoordige circulatienaar een tariefhetwelk min der zijn zou dan dc kosten zijn van het vervoer met do te genwoordig beslaande middelen. Avondbode 's HERTOGENBOSCHden 8 Mei. In den afgcloopcn nacht om 11 ure ontdekte men brand aan het huis van den Heere Burgemeester der Gemeente Bouckhnvcn gelegen aan de Maas, 1 en een half uur van deze stad welke zoo spoedig toenam dat gezegd huis al spoedig met al de zich daarin bevindende pa pieren enz. eene prooi der vlammen werd en tevens nog vier huizen zijn afgebrand hoeveel de door dien brand veroorzaakte schade is wordt nog niet gemeld. De 1° Luitenant Magazijnmeester der artillerie welke zich op den 26° der vorige maand eene wonde aan de keel had toege- braglis weder zoodanig herstelddat hij het hospitaal kondo verlaten doch is door een der Heeren Plaats-Majoors daaruit ge haald en met een rijtuig naar het huis van verzekering ovcr- gebragt. ENGELAND. LONDEN, den 8 Mei. De béraadslaging over het miuisteriëel voorstel tot tijdelijke opheffing van de staatsregeling op Jamaika heeft eene belangrijke uitkomst gehi d Het Ministerie Melbourne is dien ten gevolge afgetreden. De Times zegtdat ten laatste eene meerderheid van 5 in een huis van 600 leden aan dat bestuur geleerd heeftwat het onder 25 millioenen zielen alleen beweerdo niet te weten dat het namelijk geheel onbekwaan was om de zaken der Brit— sche Monarchie te besturen, dat verachtingswaardige Ministers alle moeijelijkhedcn op de schouders hunner opvolgers gelaten hebben en vooral die van West-Indië en Kanada dat zij de betrekkin gen met Rusland en hel Oosten zoo verward hebben dat dezelve bijna onoplosbaar zijn dat zij nu O'Connell verlaten aan dien snoodaard al de vrijheid gevende om den opstand der Ieren te bewerkenwaarmede hij lang gedreigd heeft; dat zij de char- tcristen gewapend achterlaten enz." Het spreekt van zelvcn dat uit alle de gevolgtrekking wordt ontleend dal alleen de Tories in staat zijn het land wel te be sturen. Mogt het echter daartoe komen dan heeft men weder eene even geduchte oppositie in de gevallene partij le wachten die slechts door derzelver herstelling aan het gezag zal kunnen bevredigd worden. Het Engelsche Gouvernement stelt ticb voor een museum van nationale opvoeding op te riglen waar Toor jaarlijks 20,000 a 30,000 p. st. zullen noodig zijn, en het welk in de eerste plaats beslaan zal in eene normale school van onderwijzers en vervolgens in 2 modelscholen voor kinderen van 3 tot 7 en van 7 lot 14 jaren waarnaar vervolgens alle andere scholen ingerigt zullen worden. Men is voornemens hij het gewone onderwijs ook ligchaamsoefening cn onderrigt in handwerken te voegen. Het godsdienstig onderwijs hel welk in Engeland een gedeella van het schoolonderwijs uitmaaktzal door personen van verschil lende belijdenis gegeven worden. Het plan zal echter om i'e laatstgenoemde bijzonderheid naar men verwacht grooten te genstand in het Parlement vinden. Uit de Hollandsehe kolonie tc Port Natal zijn van de Kaap de Goede Hoop bcrigten ontvangen tol 9 Januarij. De Bevel hebber der Hollandsehe kolonisten Petrorius had de Zoela's ge slagen cn hunnen Koning Dinhaan naar de binnenlauden terug gedreven. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 7 Mei. Een brief uil Westfalen meldt dat de gezondheidstoestand van den Aartsbisschop van Keulen boog;t bedenkelijk is. Uit Stutgard schrijft men dal op den 2 dezer, het hu welijks-contract benevens alle dc daarbij beboorende actcn betreffende het huwelijk van den Prins van Oranje zijn onder— teekend geworden. Z. K. H. was op den 4° aldaar aangekomen en aan het Koninklijk slot afgestapt. Volgens eenen brief uit Eich bij Andernach van den 6 Mei, zijn daar des avonds te voren 17 woonhuizen en 14 schuren met de daartoe bchoorende stallingen in den asch gelegd de bewoners hadden ter naauwernood lijd om hun leven te redden, Uit Petersburg verneemt men dd, 27 April dat mee in Rusland seder het jaar 1709 geen voorbeelddat de rivieren eerst met 30 April van ijs zijn bevrijd geraakt met onder scheidene rivieren zal zulks dit jaar nog langer duren. Men meldt uit Riga dd. 29 AprilHet ijs in dc Duna ligt nog zoo vast dat men er in alle rigtingen zonder gevaar over rijdt de laatste ijsgang die in de geschiedenis opgelee- kend is, was anno 1582 den 29 April. Men meldt uit Si. Petersburg dd. 28 April: Dc Norditche Bienc behelst een berigt nopens het onlangs gebouwde winter paleis, hetwelk bijzonder prnchlig zijn moet. In December 1837 bleven er van een kolossaal gebouwhetwelk gedurende zes Re geringen een sieraad des residentie was slechts naakte door het vuur zwartgebrande muren over. Op Keizerlijk bevel werd cr

Vlissingse Courant | 1839 | | pagina 1