ml VLISSINGSCHE BN.) erlandscho Muddc. f 5,5o |o Erwten - 6,5o - 4,4o -ia,a5 - 8,5o Bingsdag, 4 December 1838, publicatie. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS der STAD VLISSINGEtï, Breugen bij deze ter kennis van de Belanghebbenden Dat bij hun is ingekomen en ter invordering in handen van den Heer Ontvanger dor Directe Belastingen alhier is gesteld het door Zijne Excellentie den Heerc Staatsraad Gouverneur dezer Provincieexecutoir verklaarde kohier del" Personele Belasting N°. 7 wegens ambtshalve gedane aanslagen over het Dienstjaar 183;. Wordende mitsdien de daarop voorkomende Belastingschuldigen bij deze ernstig aangemaandom ter voorkoming van alle onaan genaamheden het door dezelve verschuldigde binnen den bepaal den lijd in handen van voornoemden Ontvanger te voldoen. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden af gekondigd en aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruikelijk is te geschiedenmitsgaders in de Stads-Courant geplaatst. Vmssikgek, deu 30 November 1838. Burgemeester en Wethouders voorn. A. van der SWALME. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtb. S. var der SWALME Secretaris. ttifmusttjötngra. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 28 November. In de zitting van do Tweede Kamer der Slaten-Generaal van heden hebben de be raadslagingen plaats gehad over het ontwerp van wet, houdende cene suppleloire begrooting voor hel loopende jaar. De Heeren SchimmelpenninckLuzac en van Dam van Issellhebben daarover bet woord gevoerd en zich tegen het ontwerp verklaard. In het algemeen merkten zij op, dat de vaststelling van zulke suppletoire begrootingen hoogst gevaarlijk is, daar hierdoor de jaarlijksche begroolingen slechts hersenschimmen worden; dat dergelijke buitengewone begroolingen niet dan bij het bestaan van ovcrwiglige redenen behooren te worden voorgedragen en aangeno men dat de uitgaven, welk»» thans grond tot deze voordragt heb ben, geenszins onvoorzien waren; dat hare goedkeuring thans weinig beleekent, daar als het ware daarop nlsnu niet is terug te ko men; dat, in bet tegengestelde geval, op die uitgave nog al liet een cn ander zou zijn aan te merken; dat, wat onder anderen betreft de uitgaven voor het Nedcrlandsch buitengewoon gezant schap te Londenbij de krooning der Koningindeze geens zins waren overeen te brengen met den bekrompen toestand onzer geldmiddelen; terwijl, voegde een der leden er bijde waardig heid van den Staat er hoegenaamd niets bij wint, of onze ge zant te Londen met een gezant een er groote mogendheid in fraaiheid van equipagietalrijkheid, van bedienden, kostbaarheid van rij tuigen en keurigheid van spijzen wedijvert; dal veeleer de op volging der grootste zuinigheid in uitgaven de inkrimping der lasten van de Natie en dc opvolging van onkreukbare trouw in de volvoering onzer vcrbindlenissen veel meer achting zullen ver zekeren; men voegde er bij, dat deze uitgaven met de som van ƒ500,000, die bij de begrooting ter beschikking van dé Regering kon worden gesteld, konden worden gedekt, enz. Do Heer van Dam van Issell erkende dat de tijdsomstandigheden drukkend waren; dat de toestand der Regering moeijolijk was, dat zij te regt mogt verwachten dal het adres der Kamers geene ijdele klank zijen zij zich bereid zullen tooncnom zich alle opof feringen te getroostentot verdediging van de eer en belangen des Vaderlands; dat hij bereid is met woord en daad daartoe mede te werken doch dat zijne Betrekking hem verbiedt een blind vertrouwen te schenken dat zijn eed hem verhindert van deu grondwetligen weg af lo wijken dat bij geene vrijheid vindt de binnenlandsche aangelegenheden te veronachtzamenomdat de buitcnlaudscbo verwikkeld zijn ja dat hij veeleer gelooft dat de kracht naar buiten door de orde van binnen behoort te worden geruggeslcund. Zijne Exc. de minister van financien beeft het ontwerp verde- Tcr stemming overgegaan zijnde hebben zich 32 leden voor cn 12 legen bel ontwerp verklaard hetwelk dienvolgens is aangenomen en aan de Eerste Kamer /al worden gezonden. In het dagblad van 's Gravenhage leest men het volgende Naar wij vernemen is de gedenkpenningwelke door den fleer D. van der Keilenstempelsnijder aan 's Rijks munt rervaardigd werd Ier gedachtenis aan het heugchelijke feest der vijf cn twintigste verjaring der terugkomst van onzen gecerhie- digden en geliefden Koning aan de stranden van Schcveningen afgewerkt en heeft die kunstenaar de eer gehad een exemplaar Tan dit gedenkstuk, in persoon, aan Z. M. aan te bieden. Deze penning welke ter grootte is van dien op het Noord-Hollandsche Kanaalstelt aan de eene zij do voor het met een eiken krans versierde hoofd des Koningsrnet het opschrilt Guliclmus I. per XXP anti os Rest Neerlandiae. d. i. Willeni I gedurende 25 jaren Koning van Nederland. Op de keerzijde ziet men bet Koningschapvoorgesteld in de gedaante eener op antieke wijs gekleedde, roet een Konink lijken mantel en kroon versierde vrouw zittende op den ach tersteven van een Grieksch of Romeinsch schipwaaropals zinnebeeld de hoorn des overvloeds afgebeeld is en in dc han den houdende een roer waarmede zij het schip door het water stuurt. Achter haar is opgerigt een vlaggcnstokvan welken een wimpel over baar hoofd wappertin welken het getalroerk XXV staat. Bozen aan leest- men Manu tenebo. d. i. letterlijk Ik zal (hot roer) in de hand houden meer vrij lk zal het mij toevertrouwde bestuur handhaven ccnc toespe ling op de zinspreuk der Nassau's Jo Mantiendrai. Onder aan slaan de jaargetallen MDCCCXIU. MDCCCXXXVUI. Omtrent het onlangs vermelde wegens de te Harderwijk gevoelde aardbeving meldt de Nymeegsche Courant nog de vol gende bijzonderheden Het is maar al te waardat bierop den 20 Ootober des morgens kwartier voor zes ureeen hevige schok is gevoeld. Dezelve werd voorafgegaan door een geluid als van eenen rol lenden donder. Hij is aan olie kanten van de stad waargeno men maar hoofdzakelijk aan deri zeekantwaar hij zoo hevig was dat de gebouwen schuddedeo en een ieder ten bedde uit vloog om te zien wat er gebeurde. In den s'al van de er ven Geldermanwaar dc knechto liezig waren de lijkkoets aan te spannenwas de scbok zoo sterk dat men zich daarin niet waagde maar naar builen snelde. De Vischpoort heeft volgens getuigenis van den daarop wonenden portiereene zoodanige schudding ondervonden dat men voor instorting vreesde." ENGELAND. LONDEN den 28 November. In den Times van den 27 dezer leest men het volgende gewiglig borigt Onze berigten uit 's Gravenhagegeschreven Zalurdag mor gen na het vertrek van dc geregelde brievenmaal melden dat in de voorstellen vau wege de Conferentie in Londen door dc Gezanten van de drie Mogendheden Rusland, Pruissen en Oosten rijk aan do Nederlandscho Regering onderworpen onvoorwaar delijk door den Koning der Nederlanden is bewilligd. Hel scliijut derhalve, dat het vraagstuk omtrent de schuld is afgehandeld, en dat het raecrendeclzoo niet het geheel van de hinderpalen, die zich tegen eene eindrogeling lusschcn de beide landen ver— zeltedon tc boven gekomen zijn. Men wil dal door do Fransche Regering aan de Conferentie een voorstel, ten behoeve van Belgte is gedaan met oogmerkdat het laatste Luxemburg en Limburg zou mogen behouden tegen betaling van eene ge- evenredigde geldsom doch dat men ten stelligste de behande ling van dal voorstel had afgeslagen daar zulks aanleiding zou hébben gegeven om op nienw het geheele veld der discussien te openen. Deze poging mislukt zijnde, zoo onderstelt men thans dat de toestemming van Frankrijk lot eene eindschikking zal worden gegeven blijvende alleen dc overweging over hoe dit geheel aannemelijk aan bet Belgische volk zal kunnen worden gemaakten dat Loid Palmerston le gelukkig zou zijn om van eene kittelachtige zaak als deze ontslagen te worden al ware het ook alleen dat hij één aangenaam bcrigt zou kunnen geven bij de wederopening van het Parlement. Een Engclscb schip onder bevel van kapt. Bulley heeft de srclsle reis gemaaktwaarvan men immer voorbeelden kan aanwijzen; het vertrok namelijk den 17 Januarij dezes jaars van Liverpool naar Singapore en China nam ter cerstgemelde plaatse eene nieuwe lading in welke liet in China losttcwerd daar wederom bevracht en kwam den 21) October van Caulon in Douvcr terug, en zulks in weerwil het aanhoudend met tegen wind had geworsteld. FRANKRIJK. PARIJSden 26 November. Gisteren was de diligence van Lafilltc, naar Geneve bestemd, vol met Italiaansche bannelingen die, krachtens de amnestie van Oostenrijk, naar hun vaderland - terug keeren. De meeste waren in 1821 van daar vertrokken. Men telt thans in Frankrijk 121 oorlogsplaalsen en forten, en daaronder 21 van den eersten rang48 van den tweeden en 52 van den derden rang. De aankondiging van dc Londensehe bladen dat Frank rijk eeno verklaring van Engeland heeft gevorderd, of, indien Pruissen een deel van Belgie in bezit nam Engeland Frankrijk zou ondersteunenals dez.e laatstgenoemde mogendheid troepen deed aanrukken om den Belgen te hulp te komen en dat bel Brilscbe ministerie dezo aanvraag ontkennend heeft beantwoord, heeft hier geloof, en doet vooronderstellen dal men aart de zijde van Duilschland in dc daad gezind is om maatregelen tc nemen welke den Belgen ontzag zouden kunnen iuboezemen. Hier te lande schijnt men zich echter te vleijcn dal de geest vaa tegenstand in de Rijn-provinciën reeds te zeer is toegeno-

Vlissingse Courant | 1838 | | pagina 1