zijne uren tusscfojJ jelijk was te bcpaleo arte ging. erdenkingen uitgepm Ti dood, ten gevolgd het schaakbord. Xoea hetwelk van den vol. nen toebehoorendie lieteit van High-streel voor het einde van de ;er te hebben benoemd' het be7.it van hare reg. ware zij roet ceneii k de schaak-socieleit 't. en Heer Blocbevindt heeft cenen Fransch- De sociëteit heeft ;ens sommige regtsge. daar zij gclooven. stelt, in staat ora dc iet codicil zullen ver- )g wel eenige ecuwee VLISSINGSCHE tot licdun zijn alhier l« houtwaren; Henrietta, H, Freeman, van Kew-Yorl, passagiers en stukgoederen Celery, J. Curlie, met icidc van Londen. ut; Vintage, A. Snon, van niestvan Lissabonm«: Cbarlcslown, met katoen, Gazelle, W. Buchanor, J. Rombouts, van Rui- ze reedo naar Zee gezeild: ;edo van Texel naar zee luitenant ter zee Tongbet- lerlandsch koopvaardyschip an boord 70 man koloni- 1 Tol, bestemd naar d« dat het van Amsterdam .ei ti Ifoodwegens zwaw i5 February totaal verom cene "Welgeschapene CLERCQgeliefde C. VERHOEFF. lieven deze algemeens dere aan te merken. eed nn een langdurig IA ROSALIA W11- leeitijd van circa 21 MUSQUITIER isie Korps Mariniers ANTI MUSQUITIER, ;lerlijkc Aulhorisatie, middags ten 12 uren, 97 fusten IJZE- NK2 kisten met balen GEEL ZAAD, er beschadigdvoort- iauser Plijlschip Mi- ags vóór en in den or een ieder te zien, ïwcndijk. ranairs J. BORGK- veti franco. Heeren BURGEMEES- op Woensdag den verloot worden, oen c aanzienlijke partij a een Gulden zestig HEI VOORT. Gr.» onder Directie ran len Voor de tweede [DING, of DE BOER f drie bedrijven, unit1 T. is. IA HET BAL. 'AL. honderdjarige spel met Zang XOSENVELDT ^of- uit HELMERS ge* E SWART. tlicuroetijöingm. NEDERLANDEN. VLISSINGENden 23 April. Wij vernemen dat de op den dorpc Rencssc, zich geopenbaard hebbende heerschende longziek te, onder dc runderen van de erven Vis zich nog op geene andere boerderijen heeft vertoonden dat lot stuiting van den verderen voortgang dezer ziekte al liet op cerstgemelde hofstede nog aanwezige rundvee op hoog gezag is gedood geworden. Gisteren is uit het 5° District dezer Provincie alhier aan- gebragt 1 Belgische Oyerloopcrlaatst gediend [hebbende bij ile Pompiers uit Gent gedeserteerd. lil bet Algemeen Handelsblad van den 20 dezer leest men dqn volgende blief: «Kapitein B. C. Jasltigezagvoerder van bet schip de vier Gebroedersden 10 dezer behouden in Texel gearriveerd, rap porteert daags tevoren genoodzaakt te zijn geweest lot behoud zijns boderas op de hoogte van Egmond te ankeren, om reden er geene Loodsen in zee waren en hij befspéurJe de stroom het schip op de kust zou zetten. Van half tien lol twee uren 's nachts aldaar geankerd liggende, heeft genoemde Kapilein alle half uren een kanonschot doen lossen, om een loods te scioen; dan te vergeefsgecnc Loodsboot werd ontwaard. De stroom alsloen veranderende en dc Kapitein deze ligplaats niet langer veilig keurende heeft toen het anker geligt en koers gezet naar het schulpegaten hoegenaamd geene loodsen bespeurt, voordat bij den volgenden morgen reeds lot aan de buitenion genaderd was. Wij nemen deze gelegenheid te baat om de aandacht der le zers van uw blad te vestigen, op de gevaren welke onze tehuis komende bodems loopen door het niet uitkomen van Loodsen uit onze Zeegaten ten einde dc schepen langs onze kust in de galen te loodsen." Wat bovengenoemde Kapt. Jaski ondervonden heeftwas in den lualstcn tijd het lot van vele zoo vreemde als nationale bo dems en dikwerf in een saizoen waarin een bevaren loods meer dan ooit noodig ja onmisbaar is. Niet allen waren zoo geluk kig aan die gevaren te onisnappen. Reeds is aan het niet ver schijnen van Loodsen zelfs op aanhoudend schieten het verlies vau schoone bodems te wijten. Het ware dus te wenschcn dat bij de steeds toenemende bloei van onze Scheepvaarten de zoo lofwaardige zucht om steeds meer en meer verbeteringen in ons zeewezen in te voeren de aandacht der bevoegde autori teiten ook op ons Loodswezen viel, en de daarin zoo noodzake lijke verbeterings-maatregelen werden tot stand gebragt ten einde onze Zeelieden voor gevaaren onze RcedersKooplie den en Assuradeurs voor schade te boeden. In hel hetzelfde blad van den 21 dczerleest men het volgende Wij hebben twee brieven ontvangen van een Geldersman en (tn oude Zeeuw slrckkende ter bestrijding van eeu ingezonden artikel, welks schrijver in Gelderland heeft opgemerkt, dal op l van dc bemeste of vette gronden de koolzaadplant nog groen is en reeds nieuwe loten schiet, weshalve hij den landbouwers aan raadt, die velden niet te spoedig te doen omploegen voor zomer granen. De Geldersman beweert, dat van de 1000 bunders toolzaad geene 10 middelmatig uitvallen en van de 1000 plan ten zelfs niet ééne behouden is, zoodal ook alle perceelcn in Zee land en elders omgeploegd worden of reeds zijn. De oude Zeeuw verwijst naar het Verslag over den Landbouw voor. de 3 eerste maaDilen 1838, terwijl cene 40jarigc ondervinding hem geene herinnering geeftdat het gewas 7.00 totaal verloren is gegaan ah ditmaal, niet alleen in Zeeland, maar ook in het land van Cadzand Axel en Hulst het geval is. Beiden bejammeren het dat ileie ramp de landbouwende klasse zeer gevoelig treffen zal." MIDDELBURG, den 20 April. Het hof van assises in deze provincie heeft deszclfs zittingen voor bet eerste kwartaal van den loopenden jare op Zaturdag den 14 dezer maand gesloten. Behalve de twee zakenwaarvan wij reeds in ons N°. van Dingsdag den 10 verslag gaven, zijn voor hetzelve nog tien an— dere behandeld. Zes van deze hadden de misdaad van diefstal let verzwarende omstandigheden ten onderwerp twee betroffen Voed willige verwondingen waardoor aan de verwonde personen feletsel tot persoonlijken arbeid gedureude meer dan twintig da- was veroorzaaktin ééne gold het de misdaad van vaNchheid V onderhandsche geschriften en hetdes bewustgebruik ma len van dezelve, en in ééne die van moedwillige brandslich- 'l3g. Een der van diefstal beschuldigde personen werd verklaard schuldig en dadelijk in vrijheid gesteld, zoo als ook bet ge- 'al was met de beide personen die wegens moedwillige verwon ding teregt stonden. Dc overige der genen die van diefstal be- •chuldigd warenwerden daarvan met of zonder de verzwarende •iDslandigheden schuldig verklaarden tot meerder of minder langdurige confinementslrafTen of gevangenzetting veroordeeld tcr- "ijl de schuldigde aan de misdaad van valschheid lot te pronk- slelling ophot schavotconfuiemenlslraf en geldboete verwezen werd. De meesthelangrijko zaak was ccbler die wegens de brandslich- ,inS> in wolke de debat ton op Donderdag den 12 Apvil-11.wer- den gehouden. De beschuldigde, een 19 jarig meisje stond 'oor het hof te regt ter zake van op twee achtereenvolgende dagen in de maand December 1837 moedwillig brand te hebben gesticht in cene schuur, aan hare ouders toebehoorende welke 'Usschen twee andere schuren die bet eigendom waren van haar 'eeerade personen in stond. Zij erkende voor het hof, gelijk zij ®ok reeds vroeger gedaan had dat zij den brand op den eer sten dag, moedwillig en met boos opzet, uit haat tegen hare moeder, geslicht had, door het werpen van eénc test met vuur over of tusschen eenig stroo en stoppelsdoch beweerde dat de brand op den tweeden dag bij ongeluk of toeval ontslaan was, bij gelegenheid dat zij met cene teel met aschwaarin zich nog eenig vuur bevond, en hetwelk er was uitgewaaid, door de schuur ging, om die teel in ecnen aschbak te ledigen. Nadat de beschuldiging door den Heer procureur crimineel ge adstrueerd en de doodstraf tegen haar geëischt was cn nadat vervolgens door haren raadsman al het mogelijke iu haar belang was bijgchrngt werd de uitspraak door het hof geremitteerd tot den volgende morgen als wanneer zij door hetzelve conform het resumé der acle van beschuldiging, werd schuldig verklaard: 1° aan hel moedwillig in den brand sicken van brandbare stof fen, derwijze geplaatst om den brand mede te dcelcn aan een ge bouw en 2°. aan het moedwillig iu den brand steken van het zelfde gebouw cn dienteng volgc gecondcmnccrd tot de dood straf met den strop door hel verworgen aan cene paal. Na deze uitspraak werd de veroordeelde, door den voorzitter, de wel-Edel gestrenge lieer Mr. E. R. van Nes can Meerkerk op eene 7.00 gepaste als gemoedelijke wijze toegesproken en naar wij vernemen zoude er voor haar een request om gratie aan Z. M. woeden ingediend. 'sGRAVENHAGE den 21 April. Men verwacht dat bij de aanslaande Assises in deze residentie zal te regt staan Ilendrika Dirksen beschuldigd van mocdwilligen manslaggepleegd aan baar 13jarig zoontje Johannes. Er beslaat eenig vermoeden, dal verstandsverbijstering deze onnatuurlijke daad veroorzaakt bebbe. Men verneemtital Z. K. II. Prins Frederik dezer dagen belangrijke aankoopen van grouden in de nabuurschap der resi dentie heeft gedaan. Naar men wilzou onder anderen Z. K. II. eigenaar geworden 7.ijn van bel huis de Paauio gelegen aan den straatweg van 'sGravenhage naar Leijden. Volgens parlikulier berigt is Z. K. H. Prins Hendrik den 13 Februarij 11 in volmaakte gezondheid van zijne binnenlandsche reis te Calcutta teruggekomen. Z. K. H. was voornemens den 17 Februarij van daar naar Madras te stevenen. De equipage van het fregat Bellonaalsook die van de Snelheid, genoten eene goede gezondheid. Van Schiermonnikoog schrijft men den 14 dezer: Giste ren morgen is in onze nabijheid gestrand eene brik. Dadelijk begaf zich de reddingsboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Rcd- ding-Mualschappij aldaargeplaatst onder bet geleide van den plaatselijken bestuurder, den Heer H. A. Zeilinga naar het schip; tot twee reizen toe echter sloeg de zee haar vol water, tot dat zij des namiddags eene derde poging deed om het te bereiken; doch, in weerwil van alle hunne bijkans boven racn- scbelijkhcid vermogen ontwikkelde inspanningen en krachten mogl het den bootclingen niet gelukken op het wrak eenig mensch te bespeuren zijnde vermoedelijk de equipagie in zee verdronken daar de beide sloepen van de brik sedert aan strand kwamen. Het schip heet, gelijk uit de scheepspapieren sedert is gebleken Choise kapilein John Forsten komende van Sun derland en gedestilleerd naar Hamburg geladen met steenkolen. Uit 's Hertogenbosch wordt dd. 20 April het volgende gemeld: Gisteren middag heeft Iheodorus Koenen schuldig aan moe dermoord te Vierlingbcekde doodstraf alhier ondergaan. Aan houdend lol op zijne laatste oogcnhlikkeu door zijnen geestelij ken herder bijgestaan verneemt mendut hij vol berouw en leedwezen over zijne afschuwelijke misdaden met gelatendhcid en vol vertrouwen op God de eeuwigheid is ingegaan. APPINGEDAM deti 17 April. Hier heeft dezer dagen een ongeluk plaats gphad dat wél tot een waarschuwend voorbeeld ma* worden bekend gemaaktinzonderheid ook voor de bewo ners van het land alwaar met het lcven-verwoeslcnd gift dik wijls zoo onvoorzigtig wordt omgegaan. In zeker huisgezin bad men ergens, tot verdelging van rotten of muizen, een bord met kool, waarin rottenkruid was, ter ne dergezet. Dc gewone voorzorgom hel boven het bereik van de kinderbandjes tc stellen, scheen ditmaal te zijn verzuimt, zoodat dit de noodlottige oorzaak is geweest dat een lief aan vallig kindje van naauwelijks vijf jaren natuurlijk onbekend met het verraad van een altijd vijandigen dood van dezen schotel des verderfs heeft geproefd en ten gevolge hiervan na een lijden van twee dagen aan het ouderhart is onlscheurd. ENGELAND. LONDEN, den 18 April. Buiten de premie van drie honderd ponden stcrliug door den lerschen Lord-Luitenant op het ont dekken der moordenaars van den Heer Austin Cooper gesteld heeft de Regering van Tipperary daarop eene belooniug van vijftien honderd ponden uitgeloofd. Van New-York had men te Londen lijding tol den 27 Maart. Hel proces der Kanadasche rebellen had to Moronto aan vang genomeu. Men had gepoogd cenen royalistischeu Officier te vermoorden die eene depeche van Sir John Colhome aan den Geueraal IVood overbragt, en die tol de armee der Vereenigde Staten behoorde. Deze poging was op het grondgebied der Ame- rikaansche republiek in de stad Alborough beproefd geworden. Ue jplegtigheid van het beëedigen der Constitutie, door de Koning van Portugal, op den 4 dezer, zijnde tevens haar ne gentiende verjaardag is in de beste orde en zonder eenige ver storing der rust afgcloopen. In de bij die gelegenheid gehou den aanspraak legde H. M. hoofdzakelijk haar vertrouwen aan

Vlissingse Courant | 1838 | | pagina 1