VLI8 SINGSCBÖE No. 37. u. JJingsdag 27 Maart 1838. jt's ajv C O ITB' A N T. ..J ttituiösttjöingcn. NEDERLANDEN. VLISSINGEN den 26 Maart. Heden is alhier uit het 5° Dis trict deter Provincie aangebragt 1 Belgische Deserteurlaatst gediend hebbende bij het Regiment Grenadiers uit Leuven ge deserteerd. Naar men verneemtzullen in het laatst dezer of in hot begin der volgende maand de navolgende schepen naar de kust van Guinea vertrekken, tol overbrenging der expeditie, welke onder den generaal Verveer tegen het Ilantijnsche opperhoofd moet ageren, als Zr. Ms. korvet Amphitrite kapitein-luitenant Tengheryen brik Mercuurkapitein luitenant Tuning en het transportschip de Mericedeluitenant 1° klasse Stort. Van we- ge bet Departement van Marine "zijn de noodige hevelen gege ven, dat deze schepen legen 20' dezer, in gereedheid zullen zijn. Naar men verneemt zijn er gedurende dezen winter alleen uit Schcvcningeneen 20tal zoogenaamde bommen ter koopvaar dij op Engeland en Belgie gevaren. Dezelve behoorden tol de kantoren van de Heeren P. Varkenvisser en Kouwenhoven Pais. Daaruit blijkt, dat de geheerscht hebbende felle koude gelukkig nog eenig vertier en levendigheid in dit dorp heeft doen ont staan waarover men zich dubbel mag verheugenomdat er de armoede zeer hoog geslegen was. Ook verneemt men dat de 45 van hetzelfde dorpdit jaar lor steurharing-visscherij uitgeruste schepen de zoo aanzienlijke boeveelheid van 9,200,000 haringen hebben opgeleverd hetgeen doet zien dal ook dit voorname deel der visscherij aldaar steeds meer en meer vooruitgaan. In de alhier ontvangen Surinaamsche Couranten, die tot den 7 Fobruarij 11. loopen vindon wij het treurige bcrigt van het overlijden in den nacht van den 1 op den 2 Fcbruarij van Z. Ex. den Heer generaal-majoor Abraham de Veeroud gouverneur der kolonie Suriname Ridder der Orde van den Nc- derlandschen Leeuw en van het Legioen van Eerin den ouder dom van ruim 73 jaren. Bij een besluit van den gouverneur-generaal is het voort- oan verboden-z«ïöwenaaiudc Chinesche nieuwelingen op Java aan te brengen,; voor ieder Chinees die aan land wordt gezel, zal de gezagvoerder van het vaartuig f 50 boete betalen, behalve eenc gelijke somindien zoodanig Chinees niet weder wordt nit- geroerdmaar bij hel vertrek des vaarluigs nog aan wal wordt gevonden. Volgens berigten van ICediri zijn, ten gevolge van buiten gewoon zware regens voornamelijk in het zuidelijk gedeelte der flfileeliug Ngrowo in hel laatst der maand October jl. gevallen de rivierenen daaronder vooral de Kalie Kedong tot eene ver baasde hoogte gestegen geweest. Door den snellen stroom werden aardklompen en zware stee- nen medegevoerd, zijnde in de dessa Kalie Kidangdrie hui ten aan den voet eens bergs gelegen onder zulk ecnen aard klomp groolenduels bedolven waardoor ongelukkig vijf kinderen het leven hebben verloren. De overige bewouers dier buizen hebben zich met veel moeite gered «foor de vlugt naar een hooger gedeelte van den berg. AMSTERDAMden 23 Maart. Wij zijn van goederhand on- «lerrigtdal Z. M. den KoningHoogstdeszelfs Gezant te Londen Jlir. S. Dedelgemagtigd heefLtot het tcekencn der 24 artike len. Men verzekerd vrij stelligdat Z. M. daartoe inzonderheid is overgegaan op de vriendschappelijke en minnelijke vertoogen ran de gezanten van Engeland en Frankrijk die te 's Gravenhage resideren, en welke gezanten sedert die gc'wiglige gebeurtenis, over dit ontwerp, dagclijkschc coufercnlie met onzen minister van builonlandsche zaken baron Verstolk van Soelen houden. Ter beurze van Amsterdam, liep het 'gerucht, «lat Z. M. het ontwerp van wet, betrekkelijk de spoorweg op Arnhemen de droogmaking van het Haarlemmermeerin zoo verre heeft in getrokken. dat hetzelve in de tegenwoordige zitting geen punt van beraadslaging zal worden; onder voorbehoud nogtans, het- wlve bij de volgende zitting in October nader voor te dragen. Men verzekerdo tevens, dat de andere finanliëele wetten gaaf zul len doorgaan. In verband met hetgeen is medegedeeld géworden omtrent hel houden eencr conferentie te Londen is het niet onbelangrijk over te nemen hel volgende berigtdat wij in den Commerce Beige lezen Bij het Gouvernement zijn lieden morgen depêches van onzen ambassadeur te Londen ontvangen betreffende de aanneming der 24 artikelen door Koning Willem 11. Maandag hebben de Ilee- teo Dkdel en van de Weyeraan het Foreign office met Lord Palmerslon gearbeid. *s GRAVENHAGE den 22 Maart. Naar men verneemt, is van Regeringswege aan den Heer J. A. Hagendoorn alhierde goed keuring verleendter opriglijig cencr naarnlooze maatschappij ten doel hebbende, het'geven van voorschot aan aannemers van publieke werken 's Rijks ambtenaren en gepensioneerden. De rive zal den titel voeren van Voorschot- en Administratie-Maat- 'chappy, en ter dezer slede gevestigd worden. Hel kapitaal dier maatschappij is bepaald op f 400,000 verdeeld in 400 aandeden, ieder a ƒ1,000. Reeds is een groot getal aandeden geplaatst terwijl lot plaalsiog van de nog overige, de inschrijving vonrioö- Nf? is opengesteldaan hel kommissie-kantoor der lïeereu J. A. Hagendoorn en comp. alhier, en bij de Hecrcn Kerkhoven en cornp.effecten-makelaars te Amsterdam bij wie de exemplaren der statuten voorbanden en verkrijgbaar gestold zijn. Heden is plotseling overleden de hoog.wdgcb. Heer Hen drik baron Fagel voormalige gezant van den Koning der Ne derlanden bij het Londensche Mof. Zijne Exc. bevond zich juist in het hotel van den Pruissischen gezant graaf von Lottum. Het gedeelte der schuld ten laste van België, dat Holland sedert acht jaren betaalt, en waarvoor hetzelve leeningen gedaan heeft, zal aanleiding geven tot groot' twistgeschrijf (controverse); maar dit is slechts een onderschikt punt, cri wat liet ook mag zijn, dat de tegenstand van Koning Willem overwonnen heeft, ieder gelooft hetzoo neemt dit niet wegdat de zaak dezelfde blijften dat de erkeuning der scheiding is en zijn zalhet ge volg van de onderteckeniug der vier en twintig artikelen. In hel Handelsblad van 20 Maartlezen wij het volgende onder den titel Stemming van Vertrouwen: Do uitslag der zitting onzer Tweede Kamer van vertegenwoor diging van 23 dezer is eenc gewigtige gebeurtenis. Die Kamer heeft eenstemmig die zelfde voordragt van buitengewone oorlogs kosten aangenomen, legen welke nog voor weinige dagen zoo vele stemmen nadrukkelijk uil baren boezem waren opgegaan; diezelfde voordragt, welker lot zoo twijfelachtig was, cn wier verwerping, hoe men ook over de gevolgen daarvan moge gedacht hebben, een bewijs zou zijn geweest, dal de meerderheid der Kamer voor die handelwijze was, welke de regering thans gevolgd heeft. Doch cere de regeringdat zij hel niet tol die altijd to be treuren botsing heeft laten komen. Met eerste en gewisselijk voornaam gevolg daarvan is de bevcs- liging van de eenstemmigheid en het vertrouwen tusschcn verte genwoordiging en bestuur. Eenstemmig stond de eerste de aan gevraagde geffien toe; men wilde geen vertrouwen met wantrou wen vergelden." Edelmoedige beantwoording van eene edelmoe dige handeling. De vertegenwoordiging diukle alzoo het zegel op de mccning van, wij durven het veilig zeggen, de overgroote meerderheid der Natie, die vóór de bereidverklaring der Tegering tot aanneming van de 24 artikelen zijudc eene openlijke vre delievende daad legen het loeslaan van buitengewone gelden voor oorlóg of de voortduring der spanning en onzekerheid gezind was, dóch thans, daar hel onmiskenbaar betreft geldelijke opoffe ringen rnn vrede te bekomen nu bespeurt men duidelijkdat de natie niet bekrompen denkten met eene warmte uilgaven wil dekkendie een geweuscht einde niet meer in den weg staan. Want vroeger werd in der daad liet steeds verder verlengen van den oorlogs-locstand een bezwaar cn een kwaadniet slechts mid dellijk maar onmiddellijk, tegen bel geloof aan de opregtheid van Nederland. Zes of zeven jaren hield die toestand aan welke den staatkundigen gezigt«'inder van het vaderland al meer en meer benevelde. Eindelijk (bel is onze rondborstige afgevaardigde Suhimmelpenninck die zich aldus laat hooren) eindelijk kwam de laatste mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken ons overtuigen dat Zijne Majesteit der natie een gevoelig offer bragl, en dat men, in overeenstemming met onze redelijke wen- schen, thans zoodanige afdoende middelen tot schikking nam, als welke wij billijker wijze rnogtcn verlangen. Wg moeten met dank baarheid erkennen, dal de honing de belangen zi/ner Dynastie ten deze. aan die der natie ondergeschikt maakt." Juist hetzelfde gevoelhetwelk onze vertegenwoordiging tol het eenparig beamen van de ouderwerpclijke voordragt gebragt heeft, bcei't ons te voren geleid om, na de veranderde omstandigheden,, in die aanneming welker gepastheid wij vroegermet beschei denheid betwijfelden, geen dadelijk bezwaar te zien. WeJIigt, en wij hopen zulks ten vurigste, dat de toegestane gelden niet eens over liet gehcele jaar noodig zullen wezen. De veranderde omstandighedenhet verlangen om den slap der regering met edelmoedigheid le beantwoorden, regtvaardigen alzoo de wijziging van gevoelen der vertegenwoordiging cn ook van liet onze: op gemelde gronden steunt de pleglige eenstemmige verkondiging van vertrouwen onzer Tweede Kamer van de Algeracene Stalen. Onder de merkwaardige woordenin de zitting dezer kamer van 23 dezer gesproken, bchooren die van denzelfdqn afgevaardigde, dien wij reeds hebben bij gebragtdaarbij zegt: dal verscheiden leden en ook bij zich overtuigden dathoezeer de scheuring van het rijk te betreuren was, wij niet meer tot bet verleden konden terugkeeren dat alzoo eene spoedige afscheiding van cn schikking met Belgie wenscnelijk geacht werd." Juist hieraan had en hoeft men behoefteeo om aan het ver langen der vertegenwoordigers cn hel volk daartoe met echt Nederlandsche waardigheid geuit, tegemoet te koin«m, is de Re gering lot den stap gekomen die de Natie als herlevendigt en met vreugde vervult. Een ander vertegenwoordiger «le Heer van Hemertverklaarde «lat hij dien gewlgtigcn stap lot beëindiging onzer geschillen niet wilde hcoordcclcn dat bij aan den tijd zou mocteu over laten om hier te beslissen en eene uitspraak te doen welke hij niet zou durven vooruilloopen. Doch een wezenlijk voordeel zag die redenaar reeds door dien stap geboren bevestiging van vertrouwen op de regering, voorkoming van verwijl, van onwil of laauwheid. De minister van finantien beeft «lo voordragt niet noodig ge— hat! in den' eigenlijke zin le verdedigen. In de betrekking, welke Hij in de kamer met Hun Ed. Mog. de eer had te bo- kleeden achtte hij hel gepast tc kennen te geven dat in zijn oog de wet niet daarom aanprijzing verdient, omdat liet uil den laatste mededeeling' ^au den minister van buitenlandsche zaken

Vlissingse Courant | 1838 | | pagina 1