Htcutvslijftttignt. NEDERLANDEN. VLISSINGEN den 12 Maart. Hel water is algemeen op de Nederlandsche rivieren vallende, en zijn zij of geheel van ijs be vrijdof slechts met cenig nog afkomend drijfijs bezet. Daar al- zoo hel gevaar voor dezen winter kan geacht worden geweken le zijn, hebben de dijksbesluren reeds de dijklcgeringen .verlaten en zullen de ambtenaren van dén waterstaat, die zich, als naar, gewoonipnaar do puntftit^ waar, bij voorkomende rampen, hunne tegenwoordigheid het nuttigst kon zijn hadden begeven weldra weder naar hunne gewone verblijfplaatsen terugkeeren. Door den Keer Provincialen Kommandant van Zeeland is op het laatst der vorige maand eene order uitgevaardigdter bekoming van lijsten der Heeren Officieren van 's Konings troe penonder bevel van den Heer Generaal-Majoor Schuurman welke leden zijn der Maatschappij vau Weldadigheid, of die zulks verlangen te worden en zijn de Heeren plaatselijke en garnizoeus Kommandanlen verzocht, dat voor het geval in hunne ond'erhoo- rige kommandementen zich Officieren mogtcn bevindenwelke geene leden zijn van die Maatschappij dezelve wel speciaal tot de aanvaarding van hel lidmaatschap lc willen doen uiinoodigen, en eene naandijst te zenden van de Heeren Officieren welke mog- ten weigeren aan bet lidmaatschap deel le nemen, ten einde Zijne Koninkli jke Hoogheid den Voorzittcr^daarvan inzage te kunnen geven. 'sGRAVENHAGE, don 9 Maart. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden raiddag omstreeks drie ure uit Noord-Draband in deze residentie teruggekeerd. Door het Engelsche en Buitenlandschc Bijbelgenootschap le Londen is, ten behoeve der Koninklijke bibliotheek alhier, een geschenk gedaan van ecu exemplaar der door dat Genootschap uitgegeven bijbels in onderscheiden talen bestaande de verza melingen dier bijbels uit 11(5 banden, waarin de bijbeltekst is vervat in niet minder dan 85 talen. Zijne Majesteit heeft, als een blijk van erkentenis wegens het gedaan geschenk, aan dat Gerronlschap doen aanbieden de gouden medaille, ter waarde van honderd ducalenvoorzien met een toepasselijk opschrift. Naar men verneemt heeft de Heer E. C. Disbrowc Gezant van het 1 Ver.ceuigd Koningrijk van Groot-Brittanje bij ons Hof, de heuschheid gehad om veel toe te bicngen tot bevordering vare' dal geschenk, waarvoor Roogstdezolve aan Zijne Excel!, zijnen dank beeft doen betuigen. Men verneemt dat de officiers van gezondheid Raparino Meijer en Smitdie voor de Oost-Indien bestemd zijn, voor- loopig aan de ouderneming van den generaal-majoor Verveer zullen worden toegovoegd en tot na bet eindigen di er expe ditieop de goudkust verblijven zullen. Blijkens de Javasche Courant van 8 November, heeft liet Gouvernement met den Sultan van Linga eene nadere overeen komst getroffen, ter wering van de zecroovcrijtot uildelging van welk kwaad ook dc Britsch-Indische besturen gczaracnllijk met de Nederlaudsch-Indiscbe krachtdadige maatregelen in het werk stellen. UTRECHT den 8 Maart. Uit dezelfde bron door welke wij in de gclcgcndheid waren om het eerste melding te maken van het nu voorgedragen ontwerp eenes ijzeren spoorwegs van Rot terdam naar Utrecht, als verlakking van den weg naar Arnhem, alsmede van de plaatsen waar dezelve zal beginnen en doorfoo- pen (zie onze Courant van 2 Feb.) hebben wij vernomen dal in geval dit ontwerp van wet door dc Kamers wordt aangenomen daarmede al zeer spoedig een aanvang zal worden gemaakt zoo dat alleen dat gedeelte van dien weg, hetwelk door de droogma kerij der Moordrechlsche-plas zal worden gelegdwachten moet op de onderhanden zijnde geheelc uilmaling van die waterkolk. Men heeft allen grond om to hopen dat die droogmaking, duor de nu in volle werking zijnde stoomrnolcns binnen twee jareu zal voleindigd zijn en dal de kaveling der te verkoopen gron den volgens bet afbakenen van dien spoorwegzal geregeld wordeo, Uil Nijmegen wordt dd. 5 Maart bet volgende gemeld Dc reglbank van correctionele politie alhier heeftbij vonnis van den 3 dezer, Amoldus Rykenbakenracester lc Drulen die beschuldigd was van strafwaardig verzuim van de vereisebte voorzorgen ombij den hoogen graad der tijdens hel overlij den van zijnen ongelukkigen krankzinnigen zoon geheerscht heb bende koude het bevriezen van denzei ven tc beletten en daar door do onwillekeurige oorzaak geweest te zijn van deszelfs dood door bevriezing van de hem ten laste gelegde misdaad geheel vrijgesproken op grond niet alleen dat de aangevoerde rede nen niet voldoende bewezen zijn maar dat het zelfs ten proeessc gebleken isdat de beschuldigde steeds de meeste zorg eD ge negenheid voor zijn kind betoond beeftterwijl bet overigens met duidelijk is, dal het bewuste overlijden inderdaad aan be vriezing is toe te schrijven. Den 3 dezer is te Kampen een nachtwaker in zijn diglge- slotcn huisje dood gevonden hebbende een potje met doove ko len bij zich. Te Luxemburg is eene dame op een bal verschenen met een kleed van uitstekend fraai ijros de. Naples waarvoor zij de zijde van hare eigene zijwormen gewonnen en eigenhandig gehaspeld had. ENGELAND. LONDEN, den G Maart. Do bcriglen uit Opper-Kunada in de Aracriknansche dagbladen bevestigen volkomen de laalslvorigo lijdingen volgens welke de opstand geheel was gedempt en de bewoners op nieuw hunne gewone bezigheden hadden herval. De Montreal llorald echter zegt dat in het graafschap Oca cl ie de Kanadicrs bij voortduring de Brilsche bevolking bedrcigdeik Papineau s broeder bevond zich lc Montreal en zoude lc regt gesteld worden, ter zake van hoogverraad. FRANKRIJK. PARIJö den 7 Maart.' Tegenwoordig bedraagt het getal der pastoors in Frankrijk 3,301 van welke 2,527 een jaarlijks Irac- tement van 1200 francs trekken en de overige een van 1500 francs. liet getal kapellanen is 25,300 waarvan 23,660 die be neden de zestig jaren oud zijn 800 francs en 2,700 die meer dan zeventig jaren lellen 1000 francs genieten. Men berekent dat omtrent 10,000 gemeenten nog geene geestelijken hebben en van openbare godsdienstoefeningen verslo ken blijven. "et bevestigd zich dat de Hertogin van Orleans zich in gezegende omstandigheden bevindt. Eenige brieven van de grenzen meldendat de door den legerbrigadier Flinter behaalde overwinning de heilrijkste gevol gen voor do zaak der Koningin zal kunnen hebben. Die over winning beeft den geest der constitutionele troepen met nieuwen strijdlust bezield en het gerucht verspreidt zichdat de Gene raal Espartcro zich gereed houdtom eenen besJisscnden slag te slaan, en dat bij de Carlislen op alle punten gaat aanvallen. Se dert geruimen lijd echter is de Generaal E spurter o steeds op het punt om eer algemeen en beslissend gevecht tc leveren enis hel oogenblik om te handelen daardan treedt hij altijd terug. Het 7.oude ons dus niet bevreemden indien hij nogmaals dc gun- stige gelegenheid ontglippen en de Gar'istcu den moed hernemen liet. Ons gouvernement laat langs de Spaansche grenzen op alle reizigers nanuvvkeurig acht geven. Men meent dat de Prinses van Beyra in Spanje poogt te dringen. Men tracht in dit oogenblik de kwestie dor interventie in Spanje wederom aan de orde van den dag te brengen en wij zijn zelfs tamelijk geneigd te geloovcn dat het ministerie niet met leedwezen deze aangelegenheid wederom op het tapijt zoude zien brengen vermits hetzelve er steeds op bedacht is allerlei soort van middelen te baat le nemen om de voorstanders der renten-conversie uit het veld te slaan. Daaraan is welligt toe- teschrijven dat de minislericele dagbladen tol dus verre nopens do tegenwoordigheid van den generaal Bourmont in Spanje het stilzwijgen hebben bewaard. Het is zeker, dat aan dit berigt hetwelk eerst slechts een zeer los gerucht was waaraan niemand het minste gewigt hechtte, sedert eenige dagen meer en meer geloof wordt gegeven. Indien het waarheid isdat de Fransche generaal in het hoofdkwartier van Don Carlos was aangekomen en aldaar een Frausch legioen met de witte kokarde organiseerde zoude het kabinet dor Tui- leriën gedwongen zijn lot eene interventie le besluiten of het zoude geene dc minste zorg meer voor de belangen van Frank rijk moeten hebbenwelks veiligheid dus in ernstig gevaar zoude gebragt zijn. Overigens herinnert men zich de woorden door den lieer Molé van op hel spreekgestoelte der afgevaardigden-ka mer uilgesproken tijdens de discussie over het antwoord-adres op de troonrede. De minister van builcntendsche zaken zcido toen, dat indien Don Carlos verstandhouding hield met de le gitimisten van het Zuiden indien hij Fransche emigranten tot zich liep alsdan liet oogenblik zoude gekomen zijn om gewa penderhand in Spanje binnen te rukken vermits de belangen vaa Frankrijk daarin zouden betrokken zijn. DUITSCIILAND. FRANKFORT, den 5 Maart. Men meldt uit Munster, dd. 3 dezer De gezamenlijke herbergiers der gemeente Slromberg en de berberghouders le Bergeler kerspel Ocldehebben zich op straffe van 1-5 daalders aan de armenkas le betalenver bonden den bun als dronkaards bekenden of als zoodanigeu aangeduiden geen brandewijn tc leveren noch ook zulke per sonen zelfs al komen zij nuchteren hunne herberg in aldaar tc dulden. Eene soortgelijke verbindtenis is onder de logement houders eu herbergiers der stad Duimen en der landelijke ge meenten Duimen, Oslcrwick lluilwick en Darfeld aangegaan. Volgens berigt uit Wezel is de schade am velden, wei landen, gebouwen en vee, welke de ovcrslrooraing tusschen die stad en Emmerik aangerigt heeftonberekenbaar. Van enkele pachters zijn bij den snellen aandrang des wafers 200 schapen en 20 stuks horenvee verongelukt. Ook verscheidene menschen heb ben daarbij hel leven verloren. Uit Berlijn wordt »ld. 3 Maart hd volgende gemeld Gisteren is een koerier naar Muuchnn afgereisd die zegt men den Koning van Beijeren wegens zijne onvriendschappelijke handelwijze tegen Pruisscn bij dc Krulsche aangelegenheidhet ultimatum onzer regering moet over brengen. Men gelooft dat het zelfs tol eene vriendschapsbreuk met het Beijersche Hof zal komen en onze gezant uit Muhchcn terug zal worden geroepen. Te gelijkcr tijd is ook eene estafette aan den bondsdag naar Frankfort a/ M. met ernstige en gewiglige depeches afgevaardigd geworden. Bcijcreii zal wederom dc zachtmoedigheid van onzen regt vaardigen Koning ondervinden die hem met eenen wenk zóu Je kunnen tuchtigen en vernederen.

Vlissingse Courant | 1838 | | pagina 1