VLISSINGSCHE' V C O U B' A P jjingsdag13 February 1838. No. 19. ■t tlwutosfijdingcn. jvederlanden. VLISSINGEN, den 12 February. Naar men verneemt, is bij Koninklijk besluit bepaald, dat tot aanmoediging der dienstneming bij het Korps Mariniers de navolgende handgelden zullen wor den uitgereiktals Voor de reeds ge«'ienden of de zoodanigen welke zich na vol- bragtén diensttijd »ari'" zes ju ren zullen reen gageren Vijftij* Gulden in slede van Dertig Guldenzoo als vroeger is bepaald. Voor de ongedienden almede vopr zes jaren van Dertig tot iVyf en Dertig Gulden, in plaats van Twintig Gulden. Terwijl verder tullen kunnen aangenomen worden, jongelin gen den ouderdom van Zestien jaren hebbende bereiktmits zich voo. Acht jaren te verbinden en van een gezond en goed ligchaamsgestel zijnde zullende aan zoodanige jongelingen eene premie van Tien Gulden worde» toegekend. In de Avondbode van den 9 dezer leest men onder den titel Revolutie onder anderen het volgende omtrent de vrijheid der drukpers In het Koningrijk der Nederlanden bestond nimmer eene censuur." In de Belgische Provinciën had de roemryko revolutie plaats, ten einde de vryheid tegen den door hen gebaten Vorst to ver dedigen en thans ja de grondwet heeft Belgie de drukpers vrijheid op hel papier gewaarborgdmaar wanneer een blad niet aan het Gouvernement bevaltworden de guides naar deszelfs werkplaats gezonden, om de drukpersen te vernielen." In onze getrouw geblevene Noordelijke Provinciën alwaar wij nog altoos voortleven onder het Bestuur van Vader Willem, die, wat onze naburen ook zeggen mogen door Zijne dwingelandij nog niet zoo ver is gebragt, dat hij in iedere schaduw een sluip moordenaar meent te zienmaa,r die de hutten der armoede even zoo gerust binnentreed als Zijn eigen palcisten einde in dc schamele woning de smarten der noodlijdenden te lenigen; in onze getrouwe gewestenzeggen wij bestaat noch censuurnoch de gedachte aan deszelfs bespiedende policie ieder hij zij burger of vreemdelinguit zijne staalkundige gevoelens op eene bcschei- dene wijze, zonder gevaar te loopen van hierdoor in do geringste moeijelijkhcid gewikkeld te worden en echter is dit het land hetwelk als ecnen onoverkomelijkcn dam den stroom der revo lutionaire woelingen tot nog toe heeft tegen gehouden." Ziedaar een voorbeeld van het nuthetwelk de revolutien der vrijheid aanbrengen; waarheden doen oneindig meer af, dan schoonschijnende redeneringen. Den 11 dezer, zijn alhier uit het 4° District dezer Pro vincie aangebragt 2 Belgische overloopcrslaatst gediend heb bende bij het 3° en 6° Regiment Infanterie, to Breskens aange- gekomen en uit Doornik en het Hazegras gedeserteerd. In Vriesland hebben in de laatste dagen weder luisterrijke hardrijderijen op schaatsen plaats gehad. Te Harlingen hebben 90 der meest geoefende rijders naar don prijs gedongen. Deze bestond iri f 125cn is behaald door H. R. Knobbe vad Colder- wolde de premie (f 50) door Bote H. van der Kolk van War- tema, Tc Oldeboorn drongen 88 rijders naar den prijsdezelve is behaald door K. D. van der Wal van Blessum de premie door R. P. Stobbe van Tjalbird. Om ook den zeeman een denkbeeld van de buitengewoon snelle vaart der Vriesschc hard rijders te geven, wordt in de Leeuwarder-Courant aangemerkt, dat de gewezen kotter de Snelheid gevoerd door wijlen Kapi tein D. Hinxt (welk vaartuig door zijne bijzondere snelle vaart beroemd is) 15 mijlen in eene wacht heeft afgelegd cn dat de bekende hardrijder T. U. Huizenstra van Tcrzoolwelke bij de jongste wedloopen op schaatsenmeermalen eene baan van 160 Ned. ellen binnen 14 seconden heeft afgereden met gelijke snelheid voortgaande, meer dan 22 mijlen in eene wacht zou af leggen. MIDDELBURG den 9 February. Gisteren middagomstreeks 1 uur, had in dit eiland weder een zware brand plaats, onder de gemeente Vrouwenpolder, op de hofstede in pacht bewoond door den landman Jan Kempe dezelve ontstond zoo plotseling datia den tijd van anderhalf uurniettegenstaande spoedig loe- gebragte hulp met de aangesnelde brandspuiten van Serooskerke Gapingc Ooslkapclle cn Domburg de geheele schuur waarin 24 stuks hoornvee, 1 paard, een goede voorraad van hooi, stroo en ongedorscht graan benevens een aantal landbouwers-gerecd- schappeu eene prooi der vlammen is geworden. Van dc oor zaak van dezen brand is niets ontdekt. De ongelukkige bewoner ziet zich met zijn talrijk gezin en zijnen bij hem inwonenden ouden vader en moederin de treu rigste omstandigheid gedompeld, daar zijn geheel beslaan hierme de is vernietigd cn zijne uilziglen in de toekomst allerdonkerst zijnindien niet de bekende milddadigheid onzer stad- cn land- genoolen hem in dezen nood tc hulp kome. ARNHEMden 9 February. "Wij vernemen dat er tusschen Wamel en Brcmelin de Waaleen ijsdam ligtdie aldaar op geschoven is toen het ijs zich in dc rivier vastzette. Sedert is die ijsdam dagelijks sterker geworden en heeft zelfs zoodanig in dikte toegenomen dat bij eene boringwelke dezer dagen door een' beambte van den waterstaat is gedaan 15 voeten ijs en slechts ééne el water onder het ijs gevonden fe. De WaaUlroom met zijne groole menigte zandplaten, levert op meer dan eene plaats uit hoofde van de ondiepte der rivierveelvuldige gelegenheid op lot het vormenvan zulke zwaro ijsdaramendie bij hoogen waterstand doorgaans oorzaken worden van geweldige overstroo- mingen. Dan toch vindt het van boven afkomende ijs hier een' tegenstandwelke den stroom dwiogtom een nieuw bed te zoeken eu in zulke omstandigheden is geen dijk hoog of sterk genoeg, om aan do kracht van ijs of water tegenstand te bieden. Bij de felle koude in dc vorige maand heeft het volgende voorval te Dratenin Maas en Waal plaats gehad. Eeu zinneloos jongman werd aldaar door zijnen vader in een nokin het achterdeel van het huisopgesloten gehouden. Do razernij van den ongelukkige was zoo hoog gestegen dat hij als hoogst gevaarlijk voor de publieke veiligheid moest geacht wor den en daarom waren reeds de noodige maatregelen genomen tot eene geregtelijke interdictie van den krankzinnige. Het hok in hetwelk de ongelukkige opgesloten was had met zware eiken planken moeten bekleed eu versterkt wordenten einde het uitbreken voor te komen daar de krachten van den waan zinnige buitengewoon groot waren. Zijne kleederen verscheurde hij een bed dat zijn vader hem gegeven had was desgelijks door hem vernield, gelijk mede cenige bossen stroo, welke hem tot ligging waren verstrekt. Toen echter de nijpende koude met eiken dag strenger werd eu alles, wat niet goed bedekt, bekleed en verwarmd was, be vroor gaf de ongelukkige op zekeren avond te kennen van koude te zullen omkomen hij smeekte om bij het vuur te worden toegelaten en bood aan zich gedwee handen en voe len te zullen laten bindenals men dit verlangdedoch alles te vergeefs. De vader laat hem in zijn hok opgesloten en des morgens vindt men hem, naakt gelijk hij was, ter neder zit tende verstijfd - dood In den avond van den 16 Januarij 11. ontstond er brand in den schoorsteen van de boerenwoningnabij het huis Hoeke- lum onder Wagcningen gelegen, die, bij de felle koude en gebrek nan handenop dat tijdstip de noodloltigsle gevolgen zoude hebben gehad in een huismet hooi en stroo opgevuld en omringd van gebouwenmet stroo gedektindien niet do timmermansbaas Joost Mekking te Bennekom woonachtig toe vallig daar voorbij gaande, in huis was gekomen. Zonder aar zelen beklimt hij het dak met zich nemeude eene bergsprei waarmede bij den recdj fel brandendeu schoorsteen stopt dien hij alstocnheneden gekomen gemakkelijk dempte. Door den eigenaar is hiervan kennis gegeven aan de directie der brand— waar-borg-maatschappij van den Heer de Jong tc Amsterdam waarbij de woning voor brandschade verzekerd is, die daarop on middellijk, onder vleijende dankbetuiging, aan genoemden Joost Mekking eene premie van f 30 heeft doen uitbetalen. FRANKRIJK. PARIJS den 0 February. In den afgeloopcn nachtlegen 2 ure heeft eene patrouille der nationale gardo een persoou vinden lig gen op een sloep in de straat Richelieu. Iiij was verstijfd van koude co als verlamd (paralysé) hij was bijna naakt, als zijnde slechts in een hemd gekleed. De wacht beeft hem in do bibli otheek gebrngten na hem verwarmd te hebben is het geble ken te zijn de jonge heer Boud 23 jaren student in dö medicijnen. Hij verklaart zich te herinneren, dat hij des avonds wat veel had gedronken; dat hij naar het bal Musard wilde gaan dat hij waarschijnlijk gevallen is, cn dat hij in dien beschonken toestand door roovers is uitgekleed die zelfs zijne kousen cn laarzen hebben mede genomen. Hij heeft om andere kleederen gezonden ten einde voor den commissaris van politie van het kwartier te verschijnen om ver slag van zijn avontuur te doen. Na cenige lessen te hebben ontvan gen is de jonge beer kunnen vertrekken. De Ministers van oorlog en binncnlandscho zaken houden zich onledig met het oprigtcn van nieuwe ligioeuen gendarmerie welke in hel zuiden van Frankrijk zullen worden geplaatst. De bezetting van Parijs beslaat tegenwoordig uit 10 rege- menten infauterie, 3 rcg. kavalleric cn 1 rcg. artillerie. In Afri ka bevinden zich 13 reg. in Italië l op Korsika 1 liet op- servatiekorps aan dc Pyrcncën is zamcngeslcM uit li rcg. en door geheel Frankrijk zijn nog 100 reg. verdeeld. Al deze troe pen vormen een totaal van 152 reg. eu eeno cfFektievc sterkte van nagenoeg 300,000 man. De Heer Arago heeft van dcu sterrekundige Herix de New- hoven eene verhandeling over de in Amerika waargenomen slcr- verschielingen ontvangen. Uit de berekeningeu van dien ge leerde zoude moeten blijken dat iedcren nacht door den gehce- len dampkring van den aarbul 3000 dier verschijnselen zichtbaar worden. Over Havre ontvangt men het berigt uit Ncw-OrJeans dat wederom twee groote stoomboolen zijn vergaan dc een Black" Hawk genaamd in den nacht van 27 December op haren logt van Natchez naar Natchitochesten gevolge van het springen der ketels waardoor verscheiden menschen het leven verloren of wonden bekomen hebben do andere Vicksburg geheeten is den 29 December tusschen Vicksburg en New-Orleans in brand ge raakt de reizigers hebben zich welen te redden. Uit Madrid wordt dd. 27 Januari] als volgt geschreven Hel schijnt dat het Fransche gouvernement cenige subsidien heeft aangebodenmaar men weet nog nièl van welken aard noch in welken vormmen gelooft noglaxis dat dezelve verre beneden ouzo behoefte zullen wezen. Men vreest voor stoornis der rust in dc provinciënen ook

Vlissingse Courant | 1838 | | pagina 1