Bingsdag, 6 January 1835. VLI&SINGSCHE Deie COURANT word gerqjeld dricuia.tf in dc Week nil,gegeven te weten op Dingsdng Donderdag en Zjtui'dag. De pi ijs derzelvo in dne maanden is fi,ib cn franco per post a, 75 de abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen de lxM.iling geschiedt comptant of bij bet einde van ieder trimester. De adveilenlien worden berekend a a5 Cs. per regel niet uitzondering der Huwelijks-, Geboorte-en Dood- bckondm.ikingon waarvan de prijs van êcn lol zes regels is f >,5o, on \oor icderen regel daarboven 25 Cs; dezelve behooren des morgens vóór tien uren bij den Uitgever dezer te worden ingezondenwil men die in liet eerst tiil Ie i»ev<"> Nii'-imrr geplaatst hebben. cou IttfttKisttjatttgrn. NEDERLANDEN. VLISSINGENden 5 January. Z M. de Koning heeft, over eenkomstig hetgeen door den Duilschen Bondsdagin deszclfs zit ting "van den 30 October besloten is, -voor het Groot-Hertogdom Luxemburg twee der scheidsregters benoemd, welke deze .nieuwe reglbank moet uilmaken; dezelve zijn de Heercn Stift, referenda ris en de Heer Münchendoctor in de regtsgcleerhcid en lid der regerings-commissie te Luxemburg. Uit Breinen wordt van den 22 December het navolgende gemeld: In de laatste tijden is Bremen van jaar lot jaar al meer en meer de hoofdstapelplaats geworden voor den Amcrikaan- scheninzonderheid den Noord-Amerikaanschen Tabakwaarvoor vroeger Holland bekend stond. Dit was een gevolg van de bijzon dere sterke gemeenschap lusschen onze handelstad en de Yercenigde Stalenwelke in de laatste jaren aanmerkelijk is toegenomen. Men berekend, dat hier tegenwoordig jaarlijks gemiddeld ruim 50,000 vaten Amcrikaansehe Tabak aankomen en in den handel worden gebragl. Zulk een' grootcn handel in Tabak, drijft geene andere Europesche koopstad. Doordien ditmaal de Tabaksoogst in Hongarye is mislukt, zoo was de Oostenrijksche regie genoodzaakt, het ontbrekende voor hare behoeftedoor den aankoop van vreem de Tabak te vergoeden. Zij zond derhalve Kommissarisscn naar Amsterdamwaar deze echter noch «en' genoegzamen voorraad noch zoo billijke prijzen aantroffen als hier. Derhalve verlieten zij Holland, zonder hunnen last te kunnen volvoeren en kwamen dus te Bremen, alwaar zij 4700 vaten hebben gekocht. Ten gevolge hiervan, zijn de pakhuizen zoo ten ccncmaal geledigd, dat op dit oogcnbllk niet meer dan 8000 vaten Tabak, bier ter markt aan wezig zijn. Gedurende het jaar 1834 zijn in de Maas en Goeree bin nengekomen 1888 schepen. In hetzelfde jaar zijn uitgezeild 1988 schepen, behalve de vischhockcrs jagers haringbuizen en schepen die van Rotterdam, Dordrecht, Schiedam, enz., langs de Zceuw- sche stroomen zijn ingekomen of uitgezeild, of die binnen door langs de wadden van HamburgBremenenz.zijn gearriveerd of derwaarts vertrokken. ENGELSCIIE BERIGTEN. LONDEN, den 31 December. Alle onzekerheid omtrent de al of niet ontbinding van het Parlement heeft nu opgehoudendaar bij Koninklijke proclamatie van verleden Maandaghet tegenwoor dig Parlement ontbonden is cn een nieuw legen den 19 Febrnarij om alsdan tol afdoening van zaken te vergaderen, bijeengeroepen wordt. Van de zamenslelüug van het Wetgevend Ligchaani zal grootcndccls de rust en welvaart van het Land voor ceu aantal jaren afhangendaar het ontegenzeggelijk reeds in zijne eerste zitting aan het Rijk zoo vele rampen berokkenen kanals in een gewonen mcnschcn-lecftijd niet kunnen hersteld worden. Daarom raden dan ook de bladen die bet Ministerie voorslaande kie zers ten ernstigste aanhunne stemmen niet te geven aan orn- wentelingsgezindcn noch aan tegenstanders van alle hervormingen maar hunne keus te vestigen op verstandige en brave mannen tlie van beide partijen onafhankelijk zijn en een juistcn middelweg weten te houden. De Oppositie daarentegen vaart voort met zoo veel mogelijk de natie op te zetten legen een Bestuur, dat zij wil doen voorkomen als vijandig aan alle verbeteringen, die naar haar oordeel Kerk en Staat zoo zeer behoeven. Het is dus le voorzien, dal de verkiezingen ditmaal met meer dan gewonen ijver cn drift betwist zul'cn worden. Lord Slormonteen der leden van de Thesaurie die zich te Nor wich bevindt ora zich lot lid van het Parlement te doen verkiezen is, aldaar op de korenbeurs komende, door cenige honderd men- schen op hel lijf gevallen en mishandeld. Voornamelijk aan de manmoedige tusschcnkomsl van den kandidaat der Whigsden Heer Gurneybeeft bij te danken, dat hij hel leven in dezen schan delijken oploop niet heeft verloren. Ziehier de proclamatiede ontbinding van het Parlement be treffende, den 30 December 11. in het officieel Blad de Gazette bekend gemaakt William Rex. Aangezien wij na en met overleg van onzen geheimen Raad, goedgevonden hebben hel tegenwoordig Parlement, dat lot 15 Januarij aanstaande geprorogeerd was, le ontbindenzoo is hetdat wij tot dat einde deze Koninklijke proclamatie afkondi gen, en door dezelve het tegenwoordig Parlement ontbinden; zijnde de geestelijke cn wereldlijke Lords, de ridders en burgers, en einde lijk de Kommissarissen voor de provinciën en vlekken, tot de Ka mer der Gemeente behoorendc, ontslagen, van zich op den 15 Janua rij bij de vereeniging van het Parlement te vertoonen. Verlangende en voornemens zijnde, zoo veel mogelijk, ons Volk zamen te roepen, om slem in het Parlement te hebben, zoo maken wij bij deze aan alle onze welbeminde onderdanen onzen Koninklijken wil en ons goedvinden, om bet Parlement te hernieuwen, bekend, en wij verklaren daarenboven, dat wij, in overeenstemming met onzen geheimen Raad, aan onzen Kanselier voor bet gedeelte des vereenigden KoningrijksGrool-Brillanje genaamd, om aan onzen Kanselier voor Ierland, last hebben gegeven, en onzen wil onver wijld, in behoorlijken vorm, en overeenkomstig de wet, te doen ken nen, ten einde een nieuw Parlement to doen zamenroepen, gelijk wij bij deze zijn doende, onder het groot-zegel van het vcreenigd Ko ningrijk, terwijl wij willen, dat er onverwijld af kondiging van ge schiede door onze gemelde Kanselierselk voor zoo veel hem aan gaat, opdat de geestelijke en wereldlijke Lords en de Leden van het Huis der Gemeenten, die een deel van hel nieuwe Parlement zullen moeten uitmaken, kunnen worden benoemd, cn tegenwoordig zijn bij het gemelde Parlement, welks werkzaamheden donderdag den 19 February aanstaande eenen aanvang zullen nemen. «Gedaan in ons Paleis te Brighton, den 29 December 1834, het vijfde jaar van onze Regering. God behoede den Koning." In een volks-oploop, welke onlangs in Ierland heeft plaats gehad hebben twaalf menschen het leven verloren. Men verneemt daaromtrent cenige bijzonderheden. Een detachement van het 29° regementbenevens ecnige dragonders hadden zich naar hel dorp Gortroe. begeven ten einde de inzameling der belastingen te be schermen. Ten 10 uur ter plaatse gekomen, vonden zij ccne groolc menigte volksgoed met stokken gewapend op eene boogie bij eenverzameld. Velen onder hen schenen welvarende landbouwers de oproerige gezindheid welke zij lieten blijkennoopte de over heid om dadelijk de wel legen de zamcnrollingen af te lezen. Dit geschiedde ten elf uur. Sommigen gehoorzaamden hierop, doch de moesten geraakten nog meer aan bet woeden, cn gaven hun voornemen te kennen zich met geweld tegen de militaire magt te verzetten en vielen reeds enkele soldaten aan. Een kapitein daarop het bevel ontvangen hebbende eene plaats in te nemenwelke het digst met volk bezet waswerd ingesloten cn zijne onder hebbende manschappen geslagen. Ziende dat alle overtuiging hier nutteloos werdgaf hij hevel om te vurenhetgeen uitgevoerd werd. Hol volk sloof uit eendoch verzamelde zich nog eenmaal en kwetste een ander kapitein benevens eenigen zijner soldalen. Hierop werd er nogmaals vuur gegeven waarop de zamenroüing uit een ging, cn men vondt 12 dooden op de plaats. Dit had plaats ten 12 uur. De gehccle zaak was nu in den tijd van twee minuten beslist. Den 19 dezer vierde zekere Jonk Lowellsinds vcrscheide ja ren te Brighton van de weldadigheid der Koninklijke familie levende., zijnen 102n verjaardag. In zijne jeugd oefende hij het beroep uit van reizend ketellapper, en vroegtijdig huwde hij zijne eerste vrouw, bij welke hij 22 kinderen, en daaronder 16 zoons, won; kort daarna hertrouwd zijndekreeg hij hij zijne tweede vrouw nog 20 kindereu, waaronder 12 toons. In alles won hij dus het verbazend getal van 42 kinderen hij twee vrouwen. Hij geniet nog eene volmaakte gezondheid en bezit genoegzaam alle zijne vermogens. FRANSCHE BERIGTEN. PARIJS, den 31 December. Wij vernemen op7.igtelijk de oor zaak van Prins Talleyrand's ongesteldheid de navolgende bijzonder heden Het einde van zijn verlof ziende naderen, en gevoelende, dat zijne gezondheid hem niet toeliet, naar Londen terug te keeren, wilde de oudste der diplomalen ten minste zelf zijnen opvolger aanwij zen; weshalve hij den Heer Reyneval aauloonde als den man, die het geschiktst was om zijne plaats le vervullen. Hij verwachtte niet den minsten tegenstand zoodat zijne vcrba/.ing gcene perken kenile, toen men hem, in bondige gezegden, een weigerend antwoord gaf. Eene meer uitwijkende weigering doch even zeer onverwacht was ook het antwoord, dal hij ontving op zijn verzoek wegens de bevor dering van den Heer Jfacourt, die sints eenige maanden den post van Zaakgelastigde te Londen waarneemt. Over deze dubbele weigering niet minder vertoornd dan verrastvergat de Heer de Talleyrand zijne gewone gelatenheid, en dc schokdien hij ondervond, was zoo geweldig, dat hem, bij den afloop des gesprpksde beenen beefden en bij kon niet dan met veel moeite zijn rijtuig bereiken. Te hun gekomen ondervond hij ccnen langdnrigcn aanval van bezwijming, gevolgd van hevige koorts. De bijstand der Geneeshecrcn deed, wel is waar, in weinige dagen deze verschijnselen, waarover zijne vrien den bezorgd waren geworden, verdwijnen maar men is niet te min nog niet geheel en al vri) van vrees voor de gevolgen, welke zulk eene zcnuwschokking op zijnen ouderdom hebben kan." (Cour. Franc.) Dc Qitotidienne meldt het volgende artikel: Op het oogen- blikwaarop de meer of min vijandelijke toebereidselen welke de Hollandsche en Belgische Gouvernementen elk van zijne zijde ma ken het vraagstuk eener gewapende interventie op nieuw ter tafel kunnen brengen achten wij het niet ondienstig den waren staat der zaken te dezen opzigtenaar luid van zeer juiste berig- tenkenbaar te maken. Zie denzelven hier in weinige woorden. Het vraagstuk der interventie in Belgie is te Berlyn gedurende het verblijf van Keizer Nikolaus aldaar, opzettelijk behandeld ge worden. Hel is opgelost geworden op eene wijze om eene inter ventie in belgie als een casus belli le doen beschouwen. Er is beslist dat geene vreemde interventie in belgie voortaan in gevalle

Vlissingse Courant | 1835 | | pagina 1