Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland. De bekeuring van Dob IPretty. No. 2985 Zaterdag 8 November 1919 90e jaargang IN Y ALIDITEITS W ET. v. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 90 cent, voor het buitenland met verhooging der bijkomende porto's. Adyertentien worden aangenomen bij de Redactie, den boekhandelaar M. De Jonge te Ter Neuzen en den drukker A. P. Huubregsen te Goes, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 cent; elke regel meer 12 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letter naar plaatsruimte Redactie-Adres Postbus, Goes. Deze Courant verschjjnt eiken Vrijdagavond en wordt uitgegeven door de N.V. Zeeuwsch Nieuwsblad, gevestigd te Ter Neuzen. In ons vorig artikel eindigden we met een enkele mededeeling omtrent de vrye premiën. Ter nadere uitwerking hieromtrent het vol gende Wanneer een verplicht verzekerde zjjn ver zekering vervallen verklaart, blpveu do voor hem gestorte premiën zyn eigendom en wor den op zpn naam gehoekt-als zoogenaamde vrye premiën; do verplichte verzekering gaat bjj de vervallenverklaring over in een vrye verzekering. Deze vrije verzekering geelt hem gelegenheid door te blijven betalen wat hy wil en wanneer hjj wil en geeit hem recht op invaliditeitsrente en ouderdomsrente. Hoe meer gestort, hoe hooger de rente later zal zijn. Zoodra nadere uitvoeringsbepalingen zjjn gegeven, zal op deze kwestie worden teruggekomen. En dan nog verschillende be palingen die, alhoewel geen verband met de zaak houdende, toch bekend moeten zjjn en dus hier vermeld zullen worden. Het nakomen van de verplichtingen den werkgever in de I. W. opgelegd, kan voor groote lichamen en ondernemingen redelijker wijs niet den leider oi leiders worden opge legd. Daarom wordt in art. 12 toegestaan, een wettelyken vertegenwoordiger aan te wijzen. Het formulier van aanwyzing moet onderteekend zyn door werkgever en ver tegenwoordiger en is by den ilaad van Arbeid te verkrijgen. Wat schippers betreft, is hy die het gezag op het schip uitoefent, tevens aausprakelyk voor het nakomen der verplichtingen, Voor een buitenslands gevestigden werk gever wordt de persoon, die ter plaatse waar het werk hier te lande wordt verricht, met de leiding is belast, als werkgever (dus als aansprakelijk persoon) aangemerkt. Voor verzekerings- of waarborgsmaatschap- pijeu of voor een rechtspersoonlijkheid bezit tende instelling, worden de leden van het bestuur als werkgever beschouwd. En ten aanzien van arbeiders in dienst van Rijk of publiekrechtelijk lichaam wordt als werkgever beschouwd de persoon, die de on middellijke leiding heeft van den tak van dienst, waaraan de verzekerde is verbonden. Ter verduidelijking zy hierbij vermeld, dat niet alle arbeiders in dienst by het Ryk of een publiekrechtelijk lichaam pensioengerech tigd en dus vrygesteld zyn van verzekerings plicht. De werkgever is verplicht aan den li. v. A. inzage te verleenen van boeken, beschei den en stukken, voor zoover deze betrekking Naar het Engelsch van W. W. Jacobs. 4. o— «Ik zal mjjzelven wel weten te verdedigen,» antwoordde Bob. «Ik heb geen voet op 't ge bied van den landheer gezet, en dien zak op minstens honderd meterB van zyn erf ver- wjjderd gevonden.» «Komaan, geen praatjes meer 1» zei mynheer Gutts nu tot Lewis. «Trek je kleeren uit en fa er in 1 Men zou waarlyk denken dat je aug bent voor 'n beetje koud water!» «Waar kwam de zak zoowat terecht vroeg Lewis. Bob wees met zyn vinger de plaats aan waar hy dacht dat hy lag, maar zy vertrouw den hem natuurlyk niet, en nadat Lewis bibberend over de yselyke kou geklaagd had, begon hy zich heel langzaam te ontkleeden. «Ik zou er niets op tegen hebben om jou ten pieiziere er zeil in te gaan,» zei Bob, «maar deze sloot is zoo vol met krabben en padden, en ik zou doodsbang zyn, dat die vieze kleverige beesten tegen my op kruipen, en bovendien zyn er zulke diepe kuilei in. En wat er ook mocht gebeuren, zorg dat je hooid boven water bljjit, want anders kan het je 't leven kosten. De modder hier is vergiftig 1» heblfen op den arbeid en het loon van een arbeider. Ieder is verplicht aan het Bestuur der Rijksverzekeringsbank en den R. v. A. de verlangde inlichtingen te geven omtrent zaken en feiten ten opzichte van hemzelven, van hem in wiens dienst hy gewerkt heeft of werkt, of van hem die in zyn dienst werkt of gewerkt heeft. Indien dit verzocht wordt, moeten die inlichtingen schriftelijk gegeven worden binnen den schriftelijk te stellen termyn. Rentekaarten moeten voor het verstrijken van den geldigheidsduur by den R. v. A. worden ingeleverd, hetgeen kan geschieden per post. Deze inlevering moet geschieden, indien er niet genoeg open zegelvakken zyn voor de te plakken zegels. Bewaart de werk gever de kaart, dan rust deze verplichting op den werkgever. Onmiddellijk na inzending wordt de nieuwe rentekaart toegezonden. Mochten rentekaar ten verloren gaan, dan worden geplakte zegels alleen dan medegeteld, indien ten ge noegen van het Bestuur der Rijksverzeke ringsbank kan worden aangetoond, dat deze rentekaart door brand of op andere wijze is verloren gegaanhierbij moet tevens aange toond worden het aantal en de klasse dei- zegels, die geplakt waren. ieder die arbeider wordt, is verplicht zich binnen 14 dagen nadat hij arbeider is ge worden, aan te melden om alle inlichtingen te geven. De arbeider, die buiten Nederland in eeu in Nederland gevestigde onderneming werkt en binnen het Ryk woont, behoort tot de loonklasse, waartoe hy zou behooren, indien hy werate in de gemeente, waar de onder neming (waarin hy arbeid verricht) is geves tigd. Was hy echter voor zyn vertrek naar het buitenland hier te lande werkzaam in die, onderneming, dan behoort hy tot de klasse, waartoe hy hier te lande benoorde voor zyn vertrek naar het buitenland. Alle stukken, opgemaakt ter uitvoering van bepalingen by of krachtens deze wet gegeven, zyn vrjj van zegel en van de for maliteit van registratie. Dwangbevelen en verzoekschriften aan den burgerlykeu rech ter en de daarop verleende schikkingen zyn hiervan uitgezonderd. En tot slot een enkele opmerking naar aanleiding van het voornemen van enkele werkgevers om hunne verplichtingen na te komen overeenkomstig het gestelde in art. 40. Er is thans in oprichting een v Pensioen- Risico- Vereeniging"waarbjj de werkgevers hunne arbeiders kunnen verzekeren voor invaliditeit en ouderdom; komt deze onder neming tot stand, dan zullen de arbeiders Veldwachter Lewis deed alsof hy niet uaar hem luisterde. Toen hy eindeljjk ontkleed was, stapte hy met zyn eene been in de sloot en bleet staan, hoewel Smith, die het water met zyn hand keurde, zei dat het bjjna warm was. Daarna stapte Lewis ook met zyn andere been er in, en begon, tot aan zjjn knieën in 't water, voorzichtig voort te waden. «Ik kan 't niet vi vinden I» zeide hy klappertandend. «Je hebt nog niet gezocht» zei mynheer Cutts; loop voort; dacht je 't dan onmiddellijk te vinden? Zoek eens in 't midden.» Lewis begaf zich naar 't midden en stond daar tot aan zyn hals in 't water, terwjjl hy met zijn voet in 't rond tastte, waarpp hy luid op Bob Pretty en half luid op den opzichter vloekte. «Hoor eens, ik ga naar huis,» zei Bob, opstaande. «Ik ben te weekhartig om een mensch te zien verdrinken.» «Je bljjft hier,» riep mynheer Gutts, hem by den arm grypend. «Waarvoor?» vroeg Bob; je hebt het recht niet om my hier te houden.» «Houd hem vast, Joe,» gebood mynheer Cutts. Smith greep hem bjj den anderen arm, ter- wjjl Lewis het zoeken naar den zak staakte, om naar d i worsteling te zien. Bob verweerde zich dappe -, en 'n paar keer scheelde het zeer weinig ol njj had mynbeer Cutts iu de sloot doen tuimelen, maar ten laatste gal hy het werkende by werkgevers die aangesloten zijn bjj die Vereeniging niet verzekeringsplich- tig zjjn. Eerste voorwaarde is dat die ver eeniging door de Kroon goedgekeurd wordt, wat nog te bezien staat. Vele arbeiders, thans bjj werkgevers met dit voornemen" werkende, zullen na 3 December al lang weer bjj een andere werkgever zjjn. De eenvoudige mededeeling van dit voornemen aan den Raad van Arbeid op dit oogenblik (dus bij de in- vulliug van een aanmeldingsformulier^ is dus niet voldoendetegen 3 December zullen zulke werkgevers aan den Raad dan nog moeten indienen een lijst van arbeiders in hun dienst, waarbij vooral zeer nauwkeurig moet worden vermeld: naam, voornaam, ge boortedag en jaar en woonadres van den arbeider. In een volgend artikel nemen we ons voor mededeelingeu te doen over de preventieve werking der wet. Hoe de keizerin Duitschland verliet. Een te Munehen verschynend blad geelt het verhaal van een ooggetuige over het vertrek van de keizerin op 9 November van het vorig jaar. De rood-blauwe jongens drongen in het koninkljjk slot binnen. Prins Max van Baden had aan de keizerin geen waarschuwing gege ven. De leider der matrozen sprak tot baar: »l) heeft tien minuten tyd, liuadige Frau, om uw spullen by elkaar te pakken. By de poort staat een rytuig. Maakt wat voort.* De keizerin sidderde en wist niet wat te doen. Lang<zaam nam zy van haar schryttatel de portretten van haar kinderen. Na tien mi nuten snauwde de matrozenleider haar toe: Vooruit nu, Gnadige Frau, de lien minuten zyn om. Pakt uw rommel bjj elkaar. Wij heb ben geen tyd.« Niemand dacht er aan de keizerin te helpen. De aanvoerder zeide tot haar, dat zij zichzelf maar bukken moest. De keizerin zag hem verbaasd aan, pakte de portretten en sprak: >Voor inyn kinderen buk ik mij graag.Twee minuten later reed zy weg in de November- koude, zonder hoed en mantel, slechts bege leid door haar kamermeisje. Nog steeds: Landru. Thans is deze moderne Blauwbaard gecon fronteerd met verschelden getuigen in zake de verdwyning van de zesde zijner verloofden, mevr. de wed. Golomb, geb. Anna Moreau, die tot December 1916 in de rue Rodier te Parjjs woonde. Bonin, de rechter van instructie, heelt kunnen vaststellen, dat zij den avond van den op, en legde zich onder bedreiging met «zyn advocaat» in het gras neder. Smith hield hem vast, terwyl mynheer Gutts aan Lewis de verschillende plaatsen bleef aanwjjzen, waar hy nog niet gezocht had. Voor de laatste plek die hy aanduidde was bepaald 'n veel langer persoon noodig geweest, maar dat bemerkten zij eerst te laat en de geluiden die veld wachter Lewis uitstiet, toen zyn mmd weer boven de modder uitkwam, waren verschrik kelijk om aan te hooren. «Je moest er maar uitkomen,» zei mynheer Gutts; je voert toch niets uitl We weten nu waar we zyn, en we zullen de sloot bewa ken tot het dag wordt ot Smith moest het nu eens'willen probeeren? «Och, 't zal. wel gauw dag wezen, denk ik,» zei Smith. Lewis kwam dus uit de sloot en draafde op en neer om zich te drogen, veegde zich zoo goed en kwaad het ging met 'n zakdoek at, waarna hy zich rillend en klappertandend begon aan te kleeden. Toen hy zjju heind aan had, bleef hy in de andere kleedingstukken schommelen, alsof hy naar 't een of ander voorwerp zocht. «Denk nu maar niet om je veldflesch,» zei mynheer Gutts; «kleed je liever zoo gauw mogelyk aanl» «Veldflesch?» riep Lewis op klagenden toon. «Ik zoek..., myn broek!» «Je broek?» vroeg Smith, die hem uu Hielp 27en December 1917 niet meer in leven was. Den 25en had Landru er voor gezorgd, een gemeenschappelijke vriendin te waarschuwen, dat mevr. Goloinb haar den len Januari niet zou kunnen ontmoeten, zooals afgesproken was. In Februari 1918 liet hij aan deze vriendin een mandje met bloemen overhandigen, datz.g. door mevr. Colomb gezonden was. Ten slotte begaf hy zich naar den concierge van de, rue Rodier 15, om naar mevr. Golomb te infor- meeren, maar in werkelykheid om te weten te komen, of haar familie zich niet ongerust gemaakt had over haar verdwyning. De meu belen waren reeds lang door Landru en zyn zoon weggevoerd. De Simplon-expresstrein is, volgens een bericht uit Parjjs, te Pont sur Yonne door den trein van Parjjs naar Genève, die tien uur na hem vertrekt, achterop en in elkaar gereden. De laatste wagens werden door den hevigen schok geheel verbryzeld. Er zjjn 20 dooden en meer dan 100 gewonden, van wie 35 zeer ernstig. De sluitseinen van den aangereden trein waren in orde en de oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. Dinsdagmiddag 2 uur zyn de laatste oorlogsbruidjes van Amerikaansche soldaten, 9 in getal, uit Brest per stoomboot naar Amerika vertrokken. Zondag waren er 173 vertrokken. De echtgenoote van den Amerikaanschen ge zant zeide: »lk ben trotsch op onze Ameri kaansche joqgens. Voor zoover ik weet is van d- -yna 3600 oorlogsbruidjes, die wijnaarde V. S. hebben gezonden, er slechts één terug gekomen. Van het totaal waren IFransch, 7S Engelsch en het andere vijtde was samen gesteld uit 21 nationaliteiten. De bruidjes waren van 15 tot 55 jaar. Eenigen hadden uit een vorig huwelyk 3 ot 4 kinderen. 45-urige werkweek. De Eerste Kamer heeft de Arbeidswet aan genomen. Spoedig zal de Koningin haar be krachtigen. Daarna op nader te bepalen tydstip treedt zy in werking. Dan zal Nederland inzake de beperking van den arbeidsduur zelfs verder zyn gegaan dan de internationale arbeidswetgeving voorschrytt. De Eerste Kamer heeft het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. In de Tweede Kamer stemden alleen de communisten tegen. Er was dus zeldzame eenstemmigheid. Zoo krjjgen dan vele arbeiders spoedig, en vele anderen over eenigen tjjd, hun 8-uren uag, hun vry en Zaterdagmiddag. Een stuk levensvreugde 1 zoeken. «Ik heb al myn kleeren op elkander ge legd,» zei Lewis, byna huilend. «En waar is myn broek nou? Ik ben half kapot van de kou! Waar is myn beroek?» «Hy had hem van avond nog aan,» zei Bob»; want ik heb er op gelet!» «Hy moet hier toch ergens liggen,» zei mynheer Gutts; «waarom kyk je niet be ter uit?» Hy liep zoekend op en neer terwjjl Lewis als 'n bezetene in 't rond sprong. «'t Zou best mogelyk zjjn,» hernam Bob Pretty op belangstellenden toon tot Smith «dat jjj of mynheer Cutts, onder het worstelen met my de broek in de sloot gesmeten hebt. Nu ik er over nadenk, herinner ik me, een plomp gehoord te hebben.» «Hy heeft het gedaan, mynheer Cutts,» riep Smith; maar dat hindert ons niet, zooveel te zwaarder zal zyn straf zijn!» «Maar 't hindert my well» schreeuwde Lewis. «Dat zal ik je inpeperen, Bob Pretty. Wacht maar op myn procesverbaal. Daarvoor zal je een maand extra hebbendaar kun je zeker van zjjnl» «Maak je nu maar niet druk over my.» antwoordde Bob; «loop liever naar huis eu trek een broek aan. Wat mij betreft, ik heb een gerust geweten, ik heb dien zak gevonden.» (Slot volgt.) UWSBLAD. - - -r--

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1919 | | pagina 1