binnenland. .P ro vincienieuws. Gemengd Nieuwe. Arbeidsloonen 1915183.000 Mark bij 34.000 arbeidsdagen d. i. 5.34 Mark per man. 1916 304.000 Mark bij 53.000 arbeidsdagen, d. i. 5.72 Mark per man. 1917 385.000 Mark bij 59.000 arbeidsdagen, d. i. .6.47 Mark per man. 1918 683.000 Mark bij 71.000 arbeidsdagen, d. i. 9.24 Mark" per man. 1919574.000 Mark bij 40.000 arbeidsdagen, d. i. 13.74 Mark per man. Arbeidsprestatie 1915 1 man per jaar 115.000 K.G., d. i. 376 K.G. per dag. 1916: 1 man per jaar 103.000 K.G., d. i. 336 K G. per dag. 19171 man per jaar 102.000 K.G., d. i. 336 K.G. per dag. 19181 man per jaar 103.000 K.G., d. i. 342 K.G. per dag. 1919: 1 man per jaar 43.000 K.G., d. i. 141 K.G. per dag. Met het oog op de naderende economische catastrofe acht de Hamburgsche Kamer Jvan Koophandel het derhalve haar plicht, er op aan te dringen, dat het loon weer in over eenstemming met de werkelijke arbeidspres tatie wordt gebracht. De wederinvoering van het stukwerk is op het oogenblik een levens- eisch voor de Duitsche nijverheid. Trouwens, ook in de arbeidersklasse begint deze over tuiging zich baan te breken, getuige eenige artikelen in het hoofdorgaan der meerder heidssocialisten, de »Vörwarts«, waarin o. a. deze fundamenteele zin voorkwam: »Het stukwerk is, verstandig toegepast, de recht vaardigste grondslag voor de bepaling van het arbeidsloon.* De Kamer van Koophandel is ten slotte van meening, dat het bij wederinvoering van het stukwerk in de eerste plaats noodzakelijk zal zijn, bij de vaststelling der arbeidebepa- lingen terzelfder tijd een minimumloon over een te komen, waarbij het er vooral op aan komt, dat het verschil tusschen het gegaran deerde loon en de door het stukwerk te be reiken verhoogingen zoodanig wordt vastge steld, dat voor den arbeider de prikkel tot intensieve inspanning van alle krachten blijft. Ook de Hamburgsche metaalarbeiders-heb ben een uitspraak goedgekeurd, waarin wordt vastgesteld dat de invoering van het stukwerk voor het herstel der nijverheid en het geheele bedrijfsleven volstrekt noodzakelijk is ge worden. Bjj nader inzien bljjkt, dat de aardappel oogst in Duitschland lang niet zoo goed is uitgevallen als men aanvankeljjk dacht. In een deel van Zuid-en West-Duitscbland is de oogst wel is waar goed, in het Oosten daarentegen slecht. Ook in de Mark Branden burg is door de droogte veel bedorven. Voorts is dit jaar 6 pCt. oppervlakte minder verbouwd en is slechts ongeveer */t van de aardappelen in vredestjjd gepoot. Met het verlies door de by vredesverdrag afgestane streken is de voor raad op zjjn hoogst 50 pCt. van dien in vredes tyd en men vreest, dat de steden niet voldoende voorzien zullen kunnen worden. Van opheffen der distributie kan derhalve geen sprake zyn. De Koningin naar Indiëf Een telegram uit Weltevreden meldt, dat het aantal betuigingen van instemming met het adres in zake een bezoek van H. M. de Koningin aan Indië, reeds het millioen heeft o vei schreden. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft een hoeveelheid rijst gekocht, die het mogelijk maakt iedere veertien dagen een half pond per inwoner beschikbaar te stellen. Een tweede verhooging der Posttarieven? Naar men weet, zullen de nieuwe postta rieven met 1 November a.s. in werking treden. Het Persbureau Vaz Dias verneemt, dat er nu raeds aan gewerkt wordt, om een nieuw ontwerp samen te stellen voor een tweede verhooging der posttarieven, omdat verwacht wordt, dat door de eerste verhooging de kos ten van het bedrijf niet gedekt zullen worden. Het tekort op den dienst der Posterijen be draagt ongeveer 14 millioen. Bij informatie is de juistheid van het bericht gebleken. Men vreesde echter, dat het tekort nog grooter zal zijn. Kaas. Men meldt aan het Utr. Dbld. Het heeft indertijd geheeten, dat de uitvoer van kaas zou worden stopgezet. En wat ge beurt er nu i De prima Mei- en Junikaas, de zoogenaamde belegen volvette kaas, gaat het land uit en de winkeliers mogen de Septem ber- of Octoberkaas verkoopen aan hun klan ten, een kaassoort die minder van kwaliteit is. Het publiek is geneigd de schuld te werpen op de winkeliers en klaagt over kaas, waar bijna geen smaak aan is. De winkelier kan er niets aan doen de schuld ligt bij de rijksregeling en daar alleen. In handelskringen begrijpt men van deze politiek absoluut niemendal. Het is, ter voor lichting van het publiek, wel eens goed hier precies te zeggen waar de schoen wringt, opdat men geen verwijten richte, waar geen ver wyten verdiend zyn. Prins August Wilhelm. Naar men verneemt zal August Wilhelm, de vierde zoon van den gewezen Duitschen keizer, op 22 dezer e«n bezoek brengen van enkele dagen aan zijn ouders te Amerongen. Op dien dag verjaart de ex-keizerin. Schoenenreparatie. Naar uit een ingezonden stuk in de N. R. Ct. blijkt, kost te Rotterdam (en dat zal wel overal het geval zijn) het repareeren van een paar heerenschoenen (zolen en achterlappen) f 5, dameslaarzen id. id. f 3.60. Ter verge lijking worden tevens de prijzen vermeld, die een handelaar in lederfournituren voor losse halve zolen en achterlappen van uitstekende kwaliteit vraagtheeren (grootste maat) halve zolen en achterlappen f 1 90, dameshalve zolen en achterlappen f 1.25. Aan het repareeren van een paar heeren- of damesschoenen wordt dus resp. f3.10 en f 2.35 verdiend, 't Kan schikken 1 Bovendien deelt een andere inzender in genoemd blad mede, dat een schoenmakez hem verzekerde, zeer goed een paar schoenen (heeren) te kunnen voorzien van zolen en hakken tegen den prijs van f 3.50. Hij was echter niet vrij, daar hij zich verbonden had niet onder den prijs f5.50 per reparatie, halve zolen en hakken, te zullen werken, op straffe van f 500 boete, terwijl er dan ook alle kans bestond, tevens met boycot voor het verkrijgen van leder te worden getroffen. Door een aantal omwonende personen van het Hellegat (Zeeuwsch-Vlaanderen 0. D.) is een verzoekschrift tot den Minister van Finan ciën gericht teneinde te geraken totindjjking van een gedeelte van 't Hellegat. Een afschrift van dit verzoekschrift is ge zonden aan onzen afgevaardigde, Jhr. U. de Muralt, met verzoek de noodige steun hieraan te willen verleenen. In de dienstregeling der Maatschappij „Zeeland zal we Ier een verandering worden gebracht. De mailboot, welke Dinsdags van Vlissingen vertrekt zal niet meer op Donderdag doch op Woensdag uit Engeland terugkeeren. Vanaf 1 November zal des Woensdags zoowel van Vlissingen als van Folkestone een boot ver trekken. De slechte treinverbinding van Zeeland met Holland. Door het dageljjksch bestuur van de Ver- eeniging van handelaren in granen, zaden en peulvruchten, is een adres aan den minister van waterstaat verzonden, waarin gewezen wordt op de zeer ongunstige positie, welke Zeeland inneemt inzake het spoorwegverkeer, vergeleken by het overige deel van Nederland. Slechts eens per dag vertrekt een sneltrein van Vlissingen en wel des avonds te 6.56. De Zeeuwen vragen zich af waarom bjjv. Maastricht 4 sneltreinen per dag heeft. De bezoekers van de Maandagbeurs te Rotterdam moeten reeds 5.55 des morgens weg om dan nog bjjna twee uur na de opening der beurs in Rotterdam te zyn, terwijl de provinciale stoombi.otdiensten op de Schalde het onmoge- Ijjk maken, dat bjjv. van Breskens de Maan- dagochtendbeurs te Rotterdam kan worden bezocht. De verbinding met Zeeuwsch-Vlaan- deren O. D. maakt het noodzakeljjk, zeer in de vroegte te vertrekken of nachteljjke reizen te maken. Men vraagt zich dan ook af of men met geweld de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen naar de markten te Brugge, Gent en Antwerpen wil doen gaan. Pogingen van Kamers van Koophandel by de directiën had geen succes en adressanten verwachten meer steun van de Nederlandsche regeering en verzoeken den minister een on derzoek te doen instellen of de Zeeuwsche klachten gegrond zjjn en zoo ja of dan niet het belang van Zeeland in de eerste plaats maar niet veel minder het belang van Neder land eischt, dat de spoortreinverbindingen in Zeeland worden verbeterd of uitgebreid. Ter Neuzen- By Kon. besluit van 7 Oct. 1919, no. 27, is als blijk van goedkeuringen tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loöelyk ge tuigschrift toegekend aan C. Heyens, Ijjn- werker by de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg My., wonende alhier, wegens redding van een drenkeling. Axel. In een alhier gehouden vergadering van de atdeeling „Axel" van den Nationalen bond van handels- en kantoorbedienden Mer- curius werd, nadat door den voorzitter, den heer W, H. Augusteyn, de besliste nood zakelijkheid daartoe was bepleit, besloten tot het houden van een cursus in het boekhouden. 10 deelnemers hebben zich voor dezen cursus aangemeld. Als leeraar aan dezen cursus zal optreden de heer W. C. Vellekoop van Ter Neuzen. Ten nadeele van zekere W. is nabjj het station Drie Behou wen een rjjwiel, dat hjj een oogenblik onbeheerd liet, ontvreemd. Sas van Geut- In de suikerfabriek «Sas van Gent» is Maandag de campagne begonnen, zoodat thans beide fabrieken in werking zyn. Naar het zich laat aanzien, zal de campagne dit jaar langer dan gewoonlyk duren. Vlissingen Donderdag werd namens den raad in zyn oude samenstelling aaa den oud burgemeester Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koadekerke een album aangeboden met photo's van den raad,- het college van R -en W het raadhuis, de woning van Jhr. van Doorn en .tal van kiekjes van verschillende stadsgedeelten. Middelburg. De commissaris van politie alhier waarschuwt met klem togen het in huis hebben van de vliegenvangers, merk Fini H. W. K. Mucki if Locke, daar uit een ingestelc onderzoek is gebleken, dat deze vliegenvangers een zeer groote hoeveelheid arsenicum-vergift bevatten. In de vergadering van de vereeniging van Vrjjzinnig-Hervormden alhier werd de naam veranderd in Vereeniging van Vrijzin nige Hervormden. Die oogenschjjnljjk kleine verandering is om financieeie redenen voor de vereeniging van groot belang. De door het bestuur ontworpen nieuwe statuten werden na ampele bespreking aangenomen en het doel van de vereeniging is thans, het vrijzinnig godsdienstig beginsel in het algemeen en in de Ned. Herv. Kerk te Middelburg in het hij zonder te handhaven en te versterken, wat men o.a. zal traehten te bereiken door het houden van godsdienstoefeningen en het be vorderen van godsdienstonderwijs in vrijzin nigen geest. Goes. Alhier is opgericht een onderafdee- ling Zuid-en Noord-Beveland van den Neder- landschen Bond van Gemeente-Ambtenaren. Tot voorzitter is gekozen de heer J. L. Richel, burgemeester van Borssele. Hoedekenskorke. In de plaats van dhr. M. Stejjn, die niet kon worden toegelaten als zoodanig is tot lid van den gemeenteraad ge kozen verklaard de heer J. Bal." lot waterbouwkundig ambtenaar te Oos- ter- en Sirjansland by Zierikzee is benoemd de heer A. J. Koetse, thans in geljjke betrek king alhier werkzaam. G. C. St- Filipsland. Bedankt voor de toezeg ging van beroep bjj de Ned. Herv. Kerk al hier door Ds. D. M. Vermet te Herwynen. St. Maartensdijk. Naar verluidt is het kerk gebouw der Geref. Gemeente alhier voor af braak verkocht. Bjj de Woensdag gehouden stemming voor gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier zyn herkozen de heeren G. C. de Wilde, N. J. Bierens, N. Noom Joh.z. en Chf. Kauffman, allen periodiek at- tredenden. In de tusschentjjdsche verkiezing verkreeg geen der candidaten de volstrekte meerderheid een nieuwe vrjje stemming wordt uitgeschreven. Ter waarschuwing. Een firma te Deventer heeft dezer dagen van een ontvanger der registratie een brief ont vangen waarin ze verplicht werd binnen acht dagen een boete van 2 maal f 100 ten kantore van dien ambtenaar te storten ter zake dat zjj verzuimd had den datum op twee plakzegels aan te geven. Spoken. Het spookt tegenwoordig te 's Bosch, in de hoofdstad van Noord-Brabant I Nauwelyks is de duisternis ingevallen of geruischloos en als bjj tooverslag, groot en breed en stom, en natuurlyk met vreeseljjke grjjsknokkels ver schijnt een griezelig geraamte in strakke witte heid langs de muren van het St. Pietersplein. Plots verplaatst het zich op de daken en zweeft statig het geboomte in. De held, die het wagen durtt op het spook af te stappen, ziet het een reusachtig zwaard uittrexken Om van te rillenMannen staan vervaard in afwachting en vrouwen slaken gilletjes. De politie heeft moeite om de nieuwsgierigen, die er zich verdringen en anstig dooreen we melen, ordeljjk té houden. 't Is dan ook iets verschrikkelijks! En dat in onze verlichte eeuw 1 In een Geldersche gemeente werd een man door de politie gearresteerd, wjjl hjj nog een drietal maanden gevangenisstraf moest onder gaan, toen hjj na het voltrekken van zyn hu- weljjk met zjjn bruid de trouwzaal verliet. De bruid moest alleen huiswaarts keeren. Te Oldebroek heeft de 28-jarige J. Wen sing een schot in de borst gekregen, waar door hjj doodeljjk werd getroffen. Hjj was met zyn zwager, W. E. uit stroopen gegaan, toen het geweer van laatstgenoemde bij het laden plotseling afging en den ander trof. Te Haarlemmermeer is de weduwe Sp. uit het naburige Aalsmeer aangereden door een fietsrijder. Bewusteloos werd zy opgenomen en bjj een familielid, den onderwjjzer M., binnen gedragen. De vrouw is niet meer tot bewustzjjn gekomen en thans aan de gevolgen overleden. De bordjes verhangen. Het smokkelen naar Duitschland is afgeloo- pen, maar nu gaat het juist in omgekeerde richting. Te Ileurne bjj Aalten zyn aan de grenspost 177 fietsen en 80 flesschen pain-elixer in be slag genomen, wegens frauduleuzen invoer. Weer Spaansche griep. Te Glauerbru^ zjjn gedurende de laatste dagen vele gevaiien van Spaanscüe griep ge constateerd. De ziekte is niet kwaadaardig. lerwjjl eenige heeren op de Ruweheide aan den Molenschotschen Djjk aan liet jagen bjj Breda aan het jagen waren, vonden zjj in een greppel een Ijjk, dat in verren staat van ontbinding verkeerde. De kleeding wees uit, dat het van een manspersoon moest zjjn, ter wjjl de soort kleeimg en de sieraden er op wjjzen, dat het iemand van den gegoeden stand moest zyn. De justitie is met de vondst in kennis ge steld. 8 Landeljjke eenvoud. Uit een Kamerverslag: De heer Braat heeft zyn eerste sporen ver dient. Deze nieuwe afgevaardigde van den Plat- telandersbond, die de Kamer een zwjjnerjj meende te 'mogen noemen, lag heden met een zyner onderste ledematen languit op zyn les senaar, De oorzitter moest een commies griffier op den geachten afgevaardigde afzen den, om hem tot andere houding te bewegen. Van staatkundig belang was dit incident niet wjj meenden 't echter als teeaen des tyds en als een gevolg van het opkomen van belangen groepen aan de vergetelheid te moeten ont rukken. Dezelfde heer Braat heeft, schoon nauwe- lyks Kamerlid, een interpellatie aangevraagd. Hjj wil ïuterpelleeren over den melkprjjs, die hem, blykens de inkleeding van zyn vraag, te laag is. W at van een Plattelandersbon- der te verwachten was. In het pakhuis van den koopman W. R. aan den Vletkreek te Rotterdam heeft de politie voor eenige duizenden guldens goederen in be- slag genomen, die bleken afkomstig te zyn van een inbraak in de confectiefabriek van J. F. Uesselman aan de Warmoezierstraat aldaar. Een inwoner van IJmuiden, die eenige maanden geleden zjjn rywiel uit de gang van zyn woning miste, werd gisteren aangenaam verrast toen hjj van den onbekenden leener het karretje franco per spoor terug ontving. Geen sch aa t sen rjj den op Zondag. In de raadsvergadering van Ede kwam gis teren in behandeling een verzoek van de Ede- sche jjsclub om financieeie tusschenkomst der gemeente Eede i. z. wateraanvoer voor de aan te leggen banen. De raad besloot o.m. hiertoe met 9 tegen 6 stemmen aan het verzoek te voldoen, mits er des Zondags niet zou worden gereden. Oplichterstruc. Zekere A. de B zich noemende A. v. Z., ont- slageu agent van het 's Gravenhaagsche pre- mie-obligatiekantoor, vervoegde zich onla-'gs te Apeldoorn bjj eenige houders van premie- loten, zich voordoende als agent en vragende het nummer van hun obligatie te mogen zien. Wanneer hjj dat nummer had gezien, zeide hjj «Ik feliciteer u. U heeft een prys van f800 (of f 1200) getrokken». De houder van de obligatie, verheugd over dit buitenkansje, vroeg dan wat hem nu te doen stond, waarop A. de B. te kennen gaf, dat men eerst naar den Haag moest, om de obligatie vol te storten, dat daarna op die volgestorte obli gatie een bewjjs werd afgegeven, waarmede men zich ter afstempeling naar Amsteidam moest begeven, om vervolgens weer in den Haag het geld te kunnen ontvangen. Waar de houder van de obligatie al heel gauw te kennen gaf, dat hjj dezen gang van zaken erg omslachtig vond, bood A. de B. zich aan dat zaakje op te knappen. Hy rekende dan uit hoeveel gestort moest worden, hoeveel kosten voor administratie, zegel enz. in rekening moest worden gebracht, schreef een kwitantie uit, ont ving de gelden met de obligatie en verdween om niets meer van zich te laten hooren. Voor zoover thans bekend zyn in Apeldoorn twee personen het slachtoffer van zyn praktij ken geworden, welke hjj met kleine variaties toepaste. Een poging bjj een derde faalde, door dat deze zelf de zaak wilde behandelen. Aangezien de verdachte, die ook elders op lichting pleegde, te Hengelo is aangehouden, verzoekt de Apeldoornsche politie alle eventueele slachtoffers zich aan haar bureau te vervoegen. Het Raadslid J. P. v. d. B. te Ophemert heeft twee zjjner arbeiders, naar hjj zegt, uit zelfverdediging messteken toegebracht. Een hunner, zekere de B. verkeert tengevolge van een diepen steek in den rug in levensgevaar. Sedert 11 October is te Amsterdam spoorloos verdwenen de 21-jarige Hendricus Josephus Maria Hendrik Byvank, die voor zjjn patroon by de Incasso-bank f 10.737.51 had geïnd. De politie heeft eenige aanwjjzingen, dat hjj onder allerlei valsche namen en titels in goede hotels hier te lande verblyf houdt. De politie verzoekt zyn opsporing. De stoomtrawler Anna, van de Algemeene Visscherjj Maatschappjj, heeft gister te IJmui den binnen gesleept den verlaten Zweedschen driemastschoener Anna, thuisbehoorende te Raade. De lading bestaat uit duigen. De dek last schjjnt geheel weggeslagen te zyn. Om trent de opvarenden is niets bekend. De schoe ner drjjtt op de lading en is opgepikt bj boei 2 Te Rotterdam is aangehouden de kan toorbediende bjj het distritiebureau C. G. W., verdacht van diefstal van broodkaarten.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1919 | | pagina 2