Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland. Potter's verlof. No. 2977 Saterdag 6 September 1919 30e jaargang Buitenland. Binnenland. Provmeienieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 90 oent, voor het buitenland met yerhooging der bijkomende porto's. Advertentien worden aangenomen by de Redactie, den boekhandelaar M. De Jonge te Ter Neuzen en den drukker A. P. Huubbegsen te Goes, ADVERTENTIEPRIJS: |Van 1 tot en met 5 regels 60 cent; elke regel meer 12 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letter naar plaatsruimte Redactie-Adres Postbus, Goes. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond en wordt uitgegeven door de N. V. Zeeuwsch Nieuwsblad, gevestigd te Ter Neuzen. De imigratie in Amerika. Bij het congres is een wetsvoorstel op de immigratie ingediend zoo meldt een H.N.- bericht uit Washington waarin bepaald wordt, dat iedere buitenlander kan worden gedeporteerd, indien hij niet binnen een jaar, nadat hij daartoe het recht verkregen heeft, een verklaring aflegt, dat hij zich wil laten naturaliseeren of zich laat naturaliseeren. Alle buitenlanders zijn verder verplicht zich iedere 6 maanden aan te melden bij de com missie van arbeid. Alle immigranten zijn ver plicht, als zij zich in Amerika willen vestigen vóór hun vertrek uit hun eigen land hun paspoort te laten viseeren door den Ameri- kaanschen consul van dat land en zij moeten er in toestemmen burgers van Amerika te worden. Volgens strikte bepalingen zijn de genen, die burgers van Amerika wenschen te worden, verplicht de Engelsche taal te lee- ren. Immigranten, die de V. S. verlaten, voordat zij burgers van Amerika geworden zijn, mogen niet terugkeeren, tenzij zij ver trokken zijn met de toestemming van het Departement van Arbeid. De monarchistische beweging in Hongarije. Naar aanleiding van den val der Hongaar- sche regeering, schrijft de bijzondere corres pondent der Frankfurter Ztg., dat niet kan worden ontkend, dat de monarchistische bewe ging steeds aan kracht wint onder de ambtena ren, de burgerlijke intelligentie en in het bij zonder onder de boeren. Zelfs in de kringen, die beslist tegen den terugkeer der Halsburgers zijn, denkt men toch aan het herstel der mo narchie, waarbij ook de gedachte, den troon aan een Engelschen prins aan te bieden, een rol speelt. Lovaszy, de afgetreden minister van buitenlandsche zaken is van meening, dat de vraagmonarchie of republiek, niet tot inzet der verkiezingen mag worden gemaakt en de beslissing daarover eerst in een later stadium der politieke ontwikkeling mag worden ge nomen. Voorloopig moest de eerste en belang rijkste taak der nationale vergadering zijn, een politiek van vrede naar binnen en naar buiten te voeren, waardoor de economische en sociale opbouw des lands zou worden gewaarschuwd. FEUILLETON. 1. o— Peleg Potter had zich geheel en al over werkt. Als een der hoofden van de groote bankiersfirma Brooks en Potter, herinnerde hij zich den dag niet, waarop hij tijd had gehad eens rustig te eten, en de kunst van slapen had hij geheel verleerd. „Gij moet vacantie nemen, vriend," .ver klaarde Brooks, het hoofd der firma, ernstig; „het gaat zoo niet langer. Als» gij aan den arbeid blijft, zult gij doodziek "worden. Potter schudde het hoofd. „Gij weet heel goed, dat het onmogelijk is. De kassier ligt te bed en ik moet alles regelen omtrent de Trans-Atlantische Telegraaf en Hier zwierven zijne gedachten weer af. Brooks, die niet zonder reden verontrust was, begaf zich naar zijn eigen kantoor, riep zijn particulier secretaris en gaf hem de noodige inlichtingen, waarna hij telephoneerde aan de bureaux van eene groote stoomvaartlijn. De „Victoria Regina" zou dien dag om twaalf uur naar West-Indië vertrekken en hij besprak de allerbeste kajuit aan dek voor zijn zieken compagnon. „Eene maand op het water, zonder werk of beursberichten, zal hem weer genezen," dacht hij. Kwart vóór twaalven werd Potter, ondanks al zijn tegenstribbelen, aan boord en in zijn hut gebracht en eenige minuten later was de reis begonnen. Twee dagen na deze onverwachte gebeur tenis, ontwaakte Peleg Potter geheel verkwikt uit de verdooving die zich van hem had Wat is dat? Uit Londen .wordt bericht, dat daar ter stede nogal druk gesproken wordt over een geheim zinnige gebeurtenis in Norfolk, waar de pas torie onbewoonbaar werd, doordat plotseling verschillende soorten olie, zooals petroleum, paraffine en ook spiritus van de zolderingen en muren begonnen te druipen? De predikant, die de pastorie bewoont, be merkte eerst een onwelriekende geur, die toe nam, totdat de olie bobbels begon te vormen en ten slotte begon neer te druppelen, zoodat de predikant wel genoodzaai t was zgn huis te verlaten. Verschillende theorieën worden over dit buitengewoon verschijnsel opgeworpen, hetwelk sedert 23 Augustus onophoudelijk voortduurt, Een daarvan luidt, dat er reeds langer dan 40 jaar in een winkel van het dorp petroleum verkocht wordt; de gemorste olie zou in den weeken grond zgn gedrongen, zich daar heb ben verzameld en nu weer naar boven wellen. Een tweede lezing vermoedt, dat de lekkage uit de pastorie zelve kwam, waar de predikant petroleum gebruikte, maar men acht het ook niet onmogeljjk, dat de olie alkomstig is uit een dichtbjj gelegen bron, daar reeds lang ge leden geconstateerd is, dat er zich in Norfolk een petroleum-houdende aardlaag moet bevin den. De olie zou dan door een capillaire wer king langs de muren naar boven zgn gezogen. Getorpedeerd. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat den 30en Augustus de torpedojager Victoria in de Oostzee is getorpedeerd. Men vermoedt, dat 8 leden der bemanning verdronken zgn. Het schip zonk in vgf minuten. De eerste vrouwelijke wethouder. De eerste vrouwelijke wethouder in ons land is mevrouw Hofman-Poot (Unie-lib.) te Oostzaan. De gewezen Duitsche keizer. De gewezen Duitsche keizer zal vermoe delijk in Januari van Amerongen naar Doorn vertrekken. De bruinkoolproductie blijft sterk ach teruitgaan. De netto-opbrengst der Limburg- meester gemaakt. De deur zijner hut stond open en hij keek naar buiten. Eene jonge dame lag in een leuningstoel over het wijde water uit te staren. Potter kon, in weerwil van haar blauwe voile, duidelijk haar fijn pro fiel zien. Hij riep luide om zijn knecht en zij wendde op dat geluid het hoofd om. Op hetzelfde oogenblik vertoonde de bediende zich op den drempel. „In 's Hemelsnaam, Buster," mompelde de bankier, „sluit die d?ur en zeg mij, wat het heeft te beteekenen dat ik op een schip ben." Al spoedig had hij de waarheid vernomen. Hij herinderde zich niets meer van den laatsten dag, door hem aan land doorgebracht, maar gevoelde zich reeds oneindig beter en wilde er niet van hooren nog langer te blijven lig gen. Hij zond Buster weg, om de passa gierslijst te halen en haastte zich op te staan en zich aan te kleeden. Het eerste wat hij op de passagierslijst opmerkte, was, dat zijn naam er aan ontbrak, wat licht verklaarbaar was door het feit, dat men eerst te elfder ure plaats voor hem had besproken. Hij las er verscheidene bekende namen op, maar geen die bij de jonge dame in den leuningstoel scheen te voegen en andermaal zond hij zijn kamerdienaar weg, om te gaan vernemen hoe zij heette; want haar gelaat boezemde hem eene belangstelling in, waar van hij zich geen verklaring wist te geven. „Miss Alice Emery," vertelde Buster, vijf minuten later; „haar vader ligt ziek in zijne kajuit en de jonge dame kent verder nie mand aan boord en eet alleen in de eetzaal." „Vraag dan aan den hofmeester, of ik morgen niet naast haar kan geplaatst worden aan het ontbijt." sche groeven was in Juni nog 112.362 ton, en over de maand Juli bedraagt ze slechts 85.715 ton. Bg het bedrgf zgn nog een 1400 werklieden betrokken. De stakingsziekte. De noodlottige uitwerking der stakingsmanie komt wellicht nergens zoo duidelijk uit als in de sterk verminderde kolenproductie, zegt het Centrum. Het tekort aan kolen wordt een steeds ern stiger vraagstuk. En dit niet slechts om het tekort zelf, maar ook omdat het niet arbeiden en niet willen arbeiden van een zoo groot aantal mgnwerkers tengevolge heeft, dat in verschillende andere bedrgven niet kan worden gewerkt. Het industrieele leven wordt bedreigd met ernstige belemmering, hetgeen kan leidqn tot een belangrgke werkloosheidscrisis. Het maatschappelijk leven bestaat nu een maal uit verschillende schakels of raderen, die passen en grijpen in elkaar. Bij de huidige stakingsepidemie wordt dit maar al te veel uit het oog verloren. Men staakt er maar op los, zonder zich te bekommeren om de eischen der voortbrenging en zonder zich af te vragen, of men ook aan anderen het werken onmogelijk maakt. Zoo raakt dus niet slechts de productie in 't gedrang, doch ook de vrgheid. En heelt een minderheid dikwijls slechts een kleine, maar erg rumoerige minderheid het in de hand haar wil op te dringen aan de meerderheid, en niet alleen in het eigen bedrijf, maar ook in daaraan verwante of daarvan af hankelijke vakken. En van deze tirannie betaalt dan de gansche maatschappij het gelag. Dienst Zeeland. Te beginnen met 15 September zal de dienst der Maatschappij Zeeland worden uitgebreid en zal van Vlissingen worden gevaren op Maan dag, Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag; van Folkestone op Zondag, Dinsdag, Woens dag, Vrgdag en Zaterdag. Behalve de Oranje- Nassau, welke thans in de vaart is, zal ook de Prins Hendrik in dienst komen. Den volgenden dag was Potter inderdaad sterk genoeg om zich weder buiten zijne hut te bewegen. Hij gevoelde zich een ander mensch. Welk een ellendig leven had hij toch achter zich liggen. Al zijn tijd ert gedachten te verspillen aan de vraag, hoe men anderen verarmen zou om zelf nog rijker te worden 1 Hij was blij, een tijdlang aan zulk eene taak onttrokken te zijn. Tot dusverre was hij zelfs met eens in de gelegenheid geweest, aan vrouwen te denken, en nu oefende het voor- uitzicht alleen, dat mooie, stille en eenzame meisje weer te zien, reeds eene betoovering op hem uit. Toen hij de eetzaal binnentrad, scheen iedereen bezig te lezen. Niemand lette op hem. Hij kreeg eene plaats rechts van de onbekende, terwijl de stoel aan hare linker hand open "bleef. Er lag een donkere blos op haar gelaat, dat over haar bord heen gebogen was. Voor hem lag een grijs vel papier met vier bedrukte bladzijden en daarop las hij: „De Trans-Atlantische Heraut, och- tend-éditie", en daaronder„De „Victoria Regina" is in voortdurende verbinding met het buitenland. Op elk uur van den dag of nacht kunnen er berichten naar Engeland worden afgezonden volgens het Marconi- stelsel." Bijna verontwaardigd schoof Potter het blad van zich af. Kon men dan nergens meer buiten couranten en nieuwstijdingen leven? Hij wilde de courant reeds onder rafel wer pen, toen zijn oog toevallig op eenige rege len viel, die hem deden opschrikken. Reusachtige oplichter ij. „Henri Soule, de kassier der groote ban kiers firma Brooks en Potter, is verdwenen. De heer F. C. O. M. Hom bach, voorz. van het Zeeuwsch-Vlaamsch-Waterleiding-Co- mité te Hulst, ontving in antwoord op het door hem aan Hare Majesteit de Koningin gezonden telegram het volgende antwoord: Hare Majesteit de Koningin vernam met zeer veel belangstelling de geslaagde proef ter ver krijging van drinkwater, van zoo groote waarde voor Zeeuwsch-Vlaanderen's bevolking. Hare Majesteit is ten hoogste erkentelgk voor den eersten dronk op Jloogstderzelver uitgebracht en draagt mg op het Drinkwaterleiding-comité haren zeer oprechten dank te betuigen voor dien dronk aan Hare Majesteit en Hoogstder- zelver Huis gewijd. Adjudant van Dienst, Ruys. Ter Neuzen. Het hoofd van een der ge- meentescholen alhier ontving uit Brussel een briefkaart, waarin een zekere Mevr. Wed. Braeckmans aanbood de leerlingen zijner school kosteloos te komen fotografeeren. Men verzocht een Nederlandsche en een Belgische vlag voor handen te hebben opdat die met de groep leerlingen tegelijk zou kunnen gefotografeerd worden. Natuurlijk is dit aanbod afgewezen. In de Dinsdag gehouden raadszitting werden tot wethouders benoemd de heeren L. J. Geelhoedt en L. Th. van Hasselt (bei den lib.) Hoek. In de Dinsdag alhier gehouden raads vergadering werden tot wethouders gekozen de heeren A. J. Guiran (lib.) en A. Dieleman (a.r Middelburg. De heer J. J. Klaijsen, station chef alhier, heeft Maandag den dag herdacht, waarop hij voor 40 jaar bg de 3. S. in dienst trad. Het personeel van het station zorgde dat deke dag niet onopgemerkt voorbijging. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werden tot wethouders ge kozen de heeren Mr. A. A. de Veer (anti-rev.) en J. Onderdgk (soc.-dem.) De gemeenteraad besloot tot aankoop van 23 H.A. grond en tot het aangaan eener tyde- lij ke geldleening van f 150.000 daarvoor. Hoofdplaat. Vrgdag heeft onder deze ge meente een oeverafgchuiving plaats gehad. Over een lengte van 150 M. is de geheele 3teenglooiing weggeslagen. Op enkele meters Zijne boeken wijzen een tekort aan van over de twaalf ton. Detectiven volgen zijn spoor. Zijne dochter is met hem verdwenen. Het bankiershuis kan den slag dragen, maar looft een belooning van honderd twintig duizend gulden uit voor de inhechtenisneming van den dief." Potter keek onwillekeurig zijn mooie buur vrouw aan. Zij had het hoofd niet opgeheven en hij meende dat er tranen over haar gelaat rolden. Zij stond thans plotseling op en ver liet de zaal. Op hetzelfde oogenblik hoorde de jonge bankier een eindweegs verderop zeggen „Ik kan u verklaren dat het zoo is. Ik ken de firma door en door en ging zelfs school met Potter. Hij is dapper als een leeuw, voorzichtig als een hyena en heeft niet meer hart dan een steen." De spreker keek toevallig op en ontmoette Potter's kouden, minachtenden blik. Maar Ananias Eli liet zich niet gauw uit het veld slaan. Hij was rijk maar bezat geen tehuis en was een dier zwervelingen, die steeds rondreizen en iedereen en toch eigenlijk nie mand kennen. „Vergeef mij," zeide de bankier„gij schijnt dien mijnheer Potter dus goed te kennen?" „Obijzonder goed, mijnheer. Men zegt dat hij aan hersenverlamming wegsterft. Hij heeft zich overwerkt. De man is niet ouder dan acht en dertig en ziet er uit als iemand van vijftig. Die geldwolven zijn treurige sin jeurs. Ik reis liever. En gij, wat voert gij uit „O! ik ben een dier treurige sinjeurs," antwoordde Potter bedaard: „en neem eens vacantie." (Wordt vervolgd.) ZEEUWSCH iEUWS

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1919 | | pagina 1