Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland. t«ti gcrwmerst Coup! Na den strijd. N aklanken. No. 2958 Zaterdag 26 April 1919 30e jaargang Het congres der S. D. A. P. Buitenland. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 90 cent, voor het buitenland met verhooging der bekomende porto's. Ad verten tien worden aangenomen bij de Redactie, den boekhandelaar M. De Jonge te Ter Neuzen en den drukker A. P. Huijbbegsen te Goes. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 cent; elke regel meer 12 cent. abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letter naar plaatsruimte Redactie-AdresGroote Kade 27, Goes. Telei. No. 74. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdagavond en wordt uitgegeven door de N. V. Zeeuwsch Nieuwsblad, gevestigd te Ter Neuzen. Rechts heeft by de -verkiezingen voor de Provinciale Staten de meerderheid behaald. De Eerste Kamer blyft rechts. Mocht op grond van de /erkiezingen voor de Tweede Kamer het vorige jaar de voor spelling gewaagd worden, dat de Provinciale Staten van Zuid-Rolland zouden omgaan, die voorspelling had reeds haar effect verloren in de revolutieweek van November 1918. Velen, die neutraal staan ten opzichte van de politiek, die bij het dry ven der kerkelijke partjjen links stemmen, kozen nu uit vrees voor revolutiebedreiging juist de andere zijde. Wy gaan dan ook accoord met wat een onzer dagbladen opmerkteEr is niet gestemd voor eene recbtsche meerderheid, er is in het bijzonder front gemaakt tegen de idee van revolutie, er is gestemd voor orde en gezag. Dit had tot gevolg, dat de S. D. A. P. tien duizenden stemmen minder verwierf dan in 1918. Toch is de rechtsche overwinning geene sterke. Dat juist geeft hoop voor de toekomst. Rechts zal op grond van het aantal ge kozenen moeilijk van de gematigde richting tot een uitersten koers kunnen overslaan. Troelstra heeft door zyne handelwijze te Rotterdam en in de Tweede Kamer de alles behalve bewonderenswaardigestuurmanskunst van dit kabmet doen vergeten, hij heeft met zyn kardinale fout de binnen- en buitenlaud- scbe fouten van dit kabinet gedekt. Wy, die er niet blind voor gebleven zyn, zouden het zeer betreurd hebben, zoo de rechterzijde eene groote overwinning had behaald. Wat onze party, die der Liberale ünie, betreft, ze is in de meeste gewesten in stem- menaantal vooi uitgegaan. In stemmenaantal niet in aantal zetels. Dat is natuurlijk verminderd, nu het stelsel van evenreuige vertegenwoordiging voor het eerst is toegepast bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Volgende stemmingen eerst zullen ook in het aantal zetels een beeld van voor- of achteruitgang geven. In onze proviucie zijn weer een flink aantal stemmen op de .Liberale Ünie Uitgebracht. Zeelaud is voor onze party een bolwerk ge bleven. Ondanks de aanvallen èn van sociaal-demo craten èu van vrijzinnig-democraten op onze linie. Evenals bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben die gestreden, alsof er geen rechtsche partyen meer waren, alsof er geen clericalisme bestond. Dat is hun zaak. Maar het is niettemin goed er de aandacht op te vestigen. in dat licht bezien, mogeu wy nog meer FEUILLETON. Op een brandend heeten Juli-middag stond de express-trein Londen-Dover in het Londen Bridge station gereed. Onder de reizigers, die op het perron het sein van vertrek afwachtten, bevond zich een heer van middelbaren leeftijd, die aandachtig een met reusachtige letters gedrukt biljet stond te lezen, dat aan de deur der wacht kamer was op en. Dit biljet was van den volgenden inhoi c50O pond sterling belot ning voor dengene, die inlichtingen kan geven, welke de aanhou ding tengevolge hebben van Charles Win- tringham, beschuldigd van roof en moord op verschillende spoorlijnen van het Vereenigd Koninkryk. Het signalement van genoemden Wintringham is als volgt: leeftyd ongeveer 22 jaar, middelbare lengte, groote blauwe oogen en mooie tanden Bovendien beett hy even boven de kin wat men gewoonlyk noemt een moedervlek.» «Wat een Adonis!» mompelde hy, na deze tevreden zyn over het aantal stemmen in onze provincie behaald. En nu aan den arbeid. Geregeld onze ideeën gepropageerd. In verschillende streken kan meer, veel meer gedaan worden, om onze party vooruit te brengen. Onze partij, die er wezen mag en wezen moet, de party wars van revolutie, maar even zeer tegen de reactie. (Ingezonden.) Wat my als bewoner van Z.-Vlaanderen en wel van het O. Deel, het kwade deel voor onze beginselen, genoegen doet en moed geeft aan onze strydere in dit moeilijkste deel van Zee land, dat is, dat uit deze streek twee mannen der Liberale Unie worden afgevaardigd naar ons Provinciaal College. Maar er is gewerkt, waarmede ik als toe schouwer niet gaarne zou beweren, dat in andere deelen onzer provincie niet zou gewerkt zyn. Wij hebben de h.h. De Muralt en v. d. Peijl zien optreden in Terneuzen, we zagen 7an Kleef en de mannen van Neuzen iu West- dorpe en Sas van Gent, daarna de maand April was reeds aangevangen werden de ideeën onzer par.ij ten gehoore gebracht op Overslag en Koewacht voor een aandechüg publiek, en, naar de stemming uitwees, gansch niet zonder succes. Daarna trad 's Maandags Van Kleef nog op te Hoek. Er was actie. Er moet actie zijn. En het succes bracht zyne belooning voor dit volhar dend streven. Het whs een moeilijke strijd, deze strijd tusschen het uiterste links, dat niet wou er kennen gedwaald te hebben en de reactionaire, clericale stroomingen, die ons bedreigden ter rechterzjjde. Er is gestreden in O. Z.-Vlaanderen, er werd gevochten in het W. Deel. Breskens zag eene goed bezochte vergadering voor De Muralt en v. d. Peyl. Van Kleef sprak dien etrsten Zaterdag iu April, te Sluis voor eene volle zaal. 's Zondags, toen men te Nieuw-Namen bil jetten plakte voor den anti-rev. candidaat, deed Van Kleef door het levende woord onze gedachten leven voor eene groote schare te Zuidzande en in den namiddag van dien dag voerde hy, bijgestaan door, De Muralt, eene kloeke propaganda voor onze beginselen te Oostburg, waar eene groote schare blijk gaf van medeleven iu onze beweging. Het had misschien beter kunnen zyn, vooral in het lVe, maar we moeten dankbaar er kennen, dat er gewerkt is. En met die laatste werkiDg voor ons, zullen beschrijving te hebben gelezen. «De woeste moordenaars worden toch door diefstal tot hun daden gebracht. Dat stemt tot nadenken.» «Conducteur,» aldus sprak hy een beambte aan, «zou ik geen coupéalleen kunnen krygen «Er zijn vele reizigers, mynheer. Waar moet u heen «Naar Sandwich.» «Dan moet u te Minster oveistappen.» «Ja, dat weet ik wel,» antwoordde de rei ziger ongeduldig. «Ik vraag alleen maar, of je mij een vrije coupé kunt bezorgen.» Onder het spreken haalde hy zyn beurs te voorschijn en stopte den conducteur een goud stuk in de hand. «Gaat u maar mee, mynheer» zei de beambte, die nu geen tegenwerping meer maakte. Het resultaat begrypen de lezers reeds. De gouden sleutel, die al zoovele deuren opende, gaf ook hier toegang tot een gereserveerde coupé, waarin de angstvallige reiziger zich behagelyk neerzette. Hy sioeg de «Times» open en was weldra in de lectuur van het beursoverzicht verdiept. Nauwelyks had hy van eenige bizonderheden dezer interressante rubriek kennis genomen, toen de conducteur opnieuw aan het portier van de coupé verscheen en zei «Excuseer mynheer, hier is een alleenreizende wij zorgen, dat er meer dan anderbalven man voor de Unie bljjft (het droom- en troostbeeld, aan den heer Lindeyer, het nieuwe statenlid te Sas van Gent, verschenen). Wij hebben hoop op de toekomst. Ais wij maar willen Ende desespereert niet Een kiezer uit O. Z.- Vlaanderen. Met meer dan gewone belangstelling is door alle partijen (we mogen zeggenook door de regeering) gezien naar het congres der S.D.A.P. .ül was deze party op grond van de uit spraak der stembus van 1918 allerminst „re- gierungsfahig", al keuren wjj alien te linker en te rechterzijde het ondemocratisch optreden nog wel in naam der democratie zèlt van die party af, wy vergeten als ernstige politici niet, dat een kwait van het Nederland- sche volk, om wélke reden dan ook, achter die partij stond, zoodat ze had en heeft eene aan merkelijke beteekenis in de politieke en maat schappelijke beteekenis van ons land. Zoo en zoo alleen, hebben ook wij gezien naar de algemeene vergadering van deze z.g. „party des volks.5' En met de woelingen om ons heen en met de herinnering aan de Novemberdagen in ons eigen land hebben wy met aandacht, met gretige aandacht kennis genomen van eem partij, die niet de onze is, maar waarvan wy den invloed als machtige organisatie, ten goede ot ten kwade, nimmer hebben miskend. W ij kunnen in ons kort bestek noch de een heidsmotie (een knap, zij het ook bedriegelijk stuk werk), noch de eclatante rede van den leider, den heer Troelstra, afdrukken, noch ingaan op de redevoeringen der pro- ot contra mannen. Wjj kunnen alleen zeer kort onzen indruk weergeven over dit congres. En dan zeggen wy, dat deze indruk is een teleurstellende, dat deze indruk tevens eene waarschuwing xs voor ieder, die als wy, niet langs den weg der revolutie, maar langs dien der evolutie (al wenschen wy het sneller dan in het matte regeeringstempo) de hervormin gen nastreeft, door tyd en omstandigheden verlangd, ja dringend geboden. Meer dan immer te voren waren alle dis- cussie's, alle uitspraken en stemmingen ge- bonnen aan, gegroepeerd om één persoon, den machtigen, schoon o.i. niet krachtigen leider (wy denken niet alleen aan 1918, maar ook aan 1908). Zoo iemand in ons vaderland tevreden kan zyn en innerlijk zal juichen als nimmer te voren, dan is het mr. Pieter Jelle Troelstra De gematigde elementen hebben het alle af moeten leggen. jonge dame, die anders den trein zou missen. Zou mynheer misschien zoo vriendelijk willen zyn «Ik wil mynheer volstrekt niet storen en zai den volgenden trein nemen» viel een zacht, lijn stemmetje den conducteur in de rede. «Volstrekt niet, juffrouw. Doe open, con ducteur, en laat de juffrouw plaats nemen.» De conducteur, die dank zy de ontsteltenis door het biljet in 4e wachtkamer onder het reizend publiek veroorzaakt, een tweede looi in den zak liet glyden, opende spoedig het por tier. De jonge dame wipte de coupé binnen, groette haren reisgenoot en nam plaats. Van tijd tot tyd wierp de oude heer over zyn courant een nieuwsgierigen, bewonderen- den blik op zyn reisgenoote. Zij was smaakvol gekleed haar zijden toilet verhoogde nog den glans harer schoonheid en deêd hare gracieuse gestalte voortreffelijk uitkomen. Hare gelaat strekken waren lyu en regelmatig, terwijl haar weelderige, zwarte haardos eigenaaidig aistak by haar opmerkelijk bieeke teint. Na eenige alledaagsche opmerkingen, zooals men die altijd op reis te hooren krygt, waren beide weldra in een levendig gesprek gewik keld, de jonge daoie inwendig gevleid, dat hare opmerkingen met de meeste attentie werden aangehoord, de beursman zich uitput- Vliegen, Schaper, 7an Kol e.a. zy vielen de een na den ander. Ze moesten ondergaan tegenover de massa der vergadering. Schitterend is Troelstra uit dezen congres- strjjd te voorschijn gekomen. Maar wij hebben met bezorgdheid dezen uitslag gezien. Het gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel heeft in de S.. D. A. P. bedenkelyke afmetingen aangenomen. En daarom zij waakzaamheid ook voor de toekomst geboden. Vooruitgang, blijft ons parool Maar de weg er toe zal zijn de weg der orde De vredesconterentie. De Duitsehe legeering heeft geantwoord op de mededeeiing van de geallieerde en geasso cieerde regeeringen, dat zij haar voorwaarden aanvaardt. Zij zal gedelegeerden naar Versailles zenden, die van de noodige volmachten zyn voorzien. In deze bekendmaking wordt er niet gespro ken over de Duitsehe veronderstelling, dat er nu ook onderhandeld zal worden, noch over het voorbehoud, dat de Duitschers hebben ge maakt over (le vrijheid van beweging. De vorm van het bericht uuidt er niettemin op, dat de geallieerden nu de Duitschers wel zuilen laten komen. Dezen verwachten in alle gevat nog weer een antwoord van de geallieerden. Daar mee is de vrede weer eenige dagen vertraagd. Dat wordt nu stellig 1 Mei, en voor den derden van die maand zullen wij over den inhoud nog niets weten, evenmin als wy er nog iets van weten, ot de geallieerden niet by de overhan diging gedachtenwisseling zullen toelaten, want daarover is van geallieerde zyde nog niets gezegd. Dat de Duitscheis het vurig wenschtu, beduidt natuurlijk niets. De Duitsehe regeering schijm in geen ge\ al voornemens, botweg de onderteekening te wei geren. Veeleer zai zij met tegenvoorstellen aankomen, niet alleen over het volkeren verbond, maar ook Over alle andere kwesties nopens den vrede. Wordt discussie over die tegenvoorstel len niet toegestaan, dan wendt de regeeriug zich tot de Nationale Vergadering. Deze kan dan tot teekenen of niet-teekenen machtigen. Durft zy evenwel de verantwoording niet aan, dan kan zy nog altijd een referendum laten uitschryven. De uitslag van zulk een referen dum kan, als de volksstemming zoo blyft als zy nu is, niet twijfelachtig zyn »teekenen«. Naar uit Parijs wordt gemeld, is de alge meene indruk, dat de Duitschers zullen tee kenen, althans wanneer de huidige Duitsehe regeering, als het zoover is, nog overeind staat. Want de jongste uit Duitschiand ont- tendo om het gesprek zoo aangenaam moge lijk gaande te houden. Zy hadden het uver het reizen met dei express-trein, over spoor wegongelukken, ja, zelts over de misdaden uie nu en dan op de spoorwegen voorkomen. De oude heer herinnerde ook nog aan het biljet betreffende Charles Wintringham, dat de dame zeker ook wel zou hebben opge merkt en toonde zich eenigermate ongerust Doch zijn reisgenoote lachte maar. Zy was in het minst niet bevreesd en bovendien, hoe zou men ook ongerust kunnen zijn, wanneer men zich beschermd ziet door een zoo ridder lijk reisgenoot Bij dit compliment maakte de beursman een hoffeljjke buiging en gat hy een wending aan het gesprek. Even later had de trein het station lun- bridge bereikt. Op hetzelfde oogenblik liep een zwaarge bouwd man op den trein toe en trachtte een plaats maebtig te worden. «Geen plaats meer mynheer, alle waggons zyn bezet», riep de con lucteur. «ik moet met dezen trein mee, al zou ik ook bij den machinist moeten staan», ant woordde de reiziger op kaimen beslisten toon. Een zaak van liet hoogste gewicht eischt myue tegenwoordigheid te Dover en het minste

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1919 | | pagina 1