Binnenland, Provincienieuws. Buitenland. Nederland en de Volkerenbond. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede Aan Harer Majesteits gezantschap te Parijs en aan jhr. Loudon is dezer dagen opdracht gegeven aan het vredescongres en aan presi dent Wilson mededeeling te doen van het rap port, dat onlangs van de commissie van voor bereiding voor de derde vredesconferentie werd ontvangen over de beginselen, welke aan een Volkerenbond zouden kunnen worden ten grondslag gelegd. De bedoeling is, onder voorbehoud van de zienBwjjze der regeering, ten aanzien van bij zonderheden, daarmede van Nederlandsche zjjde een bljjk van belangstelling te geven, en in dit vraagstuk voorhanden gegevens ter be schikking van het congres te stellen. Te vo ren was reeds onder de aandacht van de con ferentie gebracht, dat de regeering verwacht, dat bjjaldien vraagstukken over afgelegen heden in behandeling zouden worden geno men, die Nederland aangaan, of den Staten als zoodanig in het algemeen betreffen, Nederland tot de beraadslagingen zal worden toegelaten. Inbeslagneming van eengroote party ljjnolie. Naar wjj vernemen is dezer dagen door de afdeeling contróle van het gemeentelijk dis tributiebedrijf te Amsterdam onder leid. van dhr. Aalders, hoofdcontroleur, een hoeveelheid van 10.000 vaten ljjnolie, inhoudende 132.763 kilo, die bestemd was voor den kettinghandel en te Amsterdam was opgeslagen, in beslag ge nomen. Deze inbeslagneming beteekent een reus achtige schadepost voor den opkooper. Deze ljjnolie wordt tegenwoordig tegen f 3 per kilo cversmokkeld» de in den kettinghandel gel dende waarde voor deze enorme partij bedroeg dus bjjna f400.000. De regeering, die de ljjn olie heeft doorgezonden naar Van den Berg margarinefabrieken, heeft de waarde van deze smokkelwaar bepaald op f0 75 per kilo. De eigenaar krjjgt dus een schadepost van onge veer f300.000 te boeken. Zuid-Am erikaansch vee. Naar wjj vernemen heeft de Bond van Vee handelaren aan den Minister van Landbouw verzocht vee als deklast uit Zuid-Amerika te betrekken. De prjjzen van dit vee zullen aan merkelijk lager zjjn dan die van bevroren vleesch, omdat het invriezen zelf en ook het vervoer van bevroren vleesch aanzienljjke kos ten met zich brengt. Tegen het anneiionisme. Het comité dat ter gelegenheid van de groote nationale betooging, welke op Donderdag 6 Februari in het Gebouw voor K. en W. te 's Gravenhage zal worden gehouden voor de eenheid van Nederland, in verband met de annexionistische geruchten in de buitenlandsche peis, de leiding heeft, bestaat uit de heeren Mr. D. Fock, president van de Tweede Kamer, voorzitterM. Bongaerts, lid van de Tweede Kamer, le secretaris-penningmeesterjhr. R. R. L. de Muralt, lid van de Tweede Kamer, 2e secretaris en uit de leden: douair.jhr. Mr. W, Snouck Hurgronje, jonkvr. de Stners, Mr. H. C. Dresselhuys, lid van de Tweede Kamer, Willy Martens, voorzitter van Pulchri Studio, Dr. J. L. C, Meihuizen, Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwjjk, referendaris. Waarschjjnljjk zullen Regeering en andere hooge autoriteiten een eere-comité vormen en zal de Koningin verzocht worden de bijeen komst bjj te wonen. Veevoeder uit Amerika. Uit zeer goede bron wordt gemeld, dat het Bureau voor Voedselvoorziening van de V. S. heeft aangeboden om 150.000 ton Amerikaan- sche gerst te verkoopen voor het gebruik van de Nederlandsche Regeering, hetgeen, te be schouwen is als^een gedeelte van het veevoeder rantsoen, doch niet als een voorschot op de toegestane voedselvoorziening. Aanvoeren. Het s.s. »Nautilus« is met een lading carbid en papier te Rotterdam binnengekomen, Geen militaire kommiezen. Er is dezer dagen meegedeeld, dat het aan tal militaire kommiezen, dat thans rond 6000 bedraagt, zou worden uitgebreid met 2000 man. Van bevoegde zjjde deelt men aan de Avp. thans mee, dat dit bericht volkomen onjuist is en er eerder wordt gedacht aan inkrimping van het korps. Onbeperkte aanvoer van varkens vleesch toegestaan. De N. O. T. heeft bericht ontvangen, dat varkensvleesch en andere varkensproducten voortaan kunnen worden aangevoerd, zonder aan eenig rantsoen te zjjn gebonden. Verkiezing Provinciale Staten. In de Zaterdag j.l. te Middelburg gehouden gecombineerde vergadering van den Provin cialen Verkiezingsraad en Afgevaardigden van de Provinciale Kiesvereenigingen der Liberale Unie werden de candidatenljjsten vastgesteld als volgt A. Kieskringen Middelburg en VHissingen. 1. Mr. F. J. Sprenger te Middelburg, 2. J. O. Paap, Vlissingen, 3. J. P. Vermaas, Vlissingen, 4. C. Franse, Kleverskerke, 5. Mr. J. W. Zjjlstra, Middelburg, 6. W. Kakebeeke, Goes, 7. D. L. H van Raalte, Vlissingen, 8. J. J. Holthujjzen, O. en W. Souburg, 9. A. van Maanen, Vlissingen. B. Kieskring Zierikzee. 1. A. van der Wejjde, 2. J. W v. Oeveren, 3. B. Giljam, 4. Mr. H. Polvliet, 5 J. M. van den Bout, 6. C. Blom, 7. A. C. van der Vliet, 8. H. E. Beelaerts van Emmichoven, 9. V. M. Krepel, 10. L. Doeleman. C. Kieskring Sluis. 1. P. Erasmus, Cadzand, 2. M. A. Bleiker, Schooidjjke, 3. D. H. van Zuijen, Breskeos, 4. P. M. Dikkenberg, Zuidzande, 5. A. I. Leenhouts, Retranchement, 6. C. v. Dixhoorn, Waterlandkerkje, 7. J. de Hullu, Breskens, 8. Iz. Brevet, Sluis, 9. J. B. Becu Sr., Groede, 10. W. P. Verplanke Wz., Biervliet. D. Kieskring Hulst. J. R. G. E. Nolson, Ter Neuzen, 2. Ph. J. v. Dixhoorn, Axel, 3. L. J. Geelhoedt, Ter Neuzen, 4. J. Stolk, Zaamslag, 5. G. Vogel vanger, Hulst. Ten aanzien van de gelijkluidende candidaten- Ijjst in te dienen door de kieskringen Goes en Tholen, werd besloten, dat de gecombineerde besturen van de Provinciale Kiesvereenigingen in die districten nog nader overleg zouden plegen. Intusschen zal deze lijst spoedig zjjn vastgesteld en in het eerstvolgend nr. dezer courant kunnen worden gepubliceerd. H. M. de Koningin heeft nog telegram men van trouw en aanhankelijkheid ontvan gen van: de Vereeniging Vrouwenkiesrecht te Terneuzen en omstreken, de afd. Hulst van de R K. Werkl. vereeniging, de afd. Eede van den Chr. Boerenbond, de R. K. bevolking van Sluiskil en van het Muziekgezelschap Oefening baart Kunst en vanu t een vergade ring van ingezetenen van Hoofdplaat. Ter Neu;en. In de maand Maart a.s. zal te 's Gravenhage een examen worden gehouden voor de betrekking van telegrafist of kantoor bediende voor den dienst te Amsterdam, Rot terdam en 's Gravenhage. Aanmelding behoort schrifteljjk te geschieden bjj den Secretaris der Examencoramis iën bjj den Post- en Telegraafdiens' te 's Gravenhage vóór 20 Februari a.s. Inlichtingen /jjn te verkrjjgen bij den direc teur van het Post-en Telegraafkantoor alhier. De St. Ct. No. 24 bevat de kon. goed gekeurde statuten van den Zeeuwsch-Viaam- scheu Bond van Dorjjsslagers, gevestigd alhier. Axel. In de Dinsdag gehouden raadsverga dering werden de onder wjjzerssalarissen zoo geregeld, dat het hoofd begint met f 1600 en 4 tweejaarljjksche verhoogiEgen krjjgt van f 200 en een onderwjjzer van f 800 na 10 dienstjaren geleidelijk opklimt tot f' 1550, Op advies van Ged. Staten werd het salaris van de wethouders bepaald op f 25 en dat van ambtenaar van den burgerlijken stand op f 270. Het salaris van den secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim werd verhoogd tot f 50. Een verzoek van Wed. W. v. Fraeyenhove werd gesteld in handen van de distributie commissie. Tot onderwjjzer werd benoemd de beer A A. A. Minjon met 6 stemmende heer A. J. Platteeuw verkreeg 4 stemmen. Een ontwerp-verordening voor arbeids be middeling werd als definitief vastgesteld. Eveneens werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de algemeene begraafplaats. Aan het muziekgezelschap »Concordia* zal op haar verzoek f 300 subsidie worden verleend. Het plan om pogingen te doen ter verkrjj- ging van een verlenging van het kanaal Axel- Sassing tot Hulst, vond algemeene instemming. In de commissie tot vaststelling van het kohier hootdeljjke omslag werden benoemd de heeren F. Dekker, J. de Fejjter, J. de Kraker en J, M. Oggel. Bij de omvraag herinnerde de heer J. Smies aan de belofte uit de vorige vergadering tot beter politietoezicht bjj begraving. Het spjjt hem dat het tegendeel bewezen is. De voorzitter drukte zjjn spijt uit, te meei als hoofd der politie, in dezen de gemeente politie niet te kunnen verdedigen. Hjj noemde het ergerljjk zooals de veldwachters zich hier van hun taak kwjjten en beloofde strenge maatregelen te nemen, opdat hierin ten spoe digste verbetering komt Ax. Ct. St. Jansteen. De loop der bevolking over 1918 was als volgt: Geboren 49 m.. 56 vr., totaal 105. Gevestigd 144 m., 122 vr., totaal 266. Overleden 25 m., 26 vr., totaal 51. Vertrokken 150 m., 118 vr., totaal 268. Bevolking op 31 Dec. 1917 1787 m., 1691 vr., totaal 3478. Bevolking op 31 Dec. 1918 1805 m., 1725 vr., totaal 3530. Alzoo vermeerderd met 52 personen. Er werden 27 huweljjken gesloten. Als levenloos aangegeven 6 kinderen, waar van 4 uit andere gemeenten (België). Cadzand. Onder deze gemeente is een En- gelsch vliegtuig, bemand met een kapitein en een luit. in het Zwin neergekomen. Zjj waren ongedeerd, maar van de machine was de schroef gebroken. De reddingsboot heeft de vliegmachine in veiligheid gebracht. Breskeus. Benoemd tot koster by de Ned. Herv. Gem. alhier de heer A. van Bortel. Middelburg. Bjj Kon. besluit is, op verzoek van Mr. A. A. de Veer, ingetrokken het Kon. besluit van 12 December 1918, voor zooveel betreft diens benoeming tot iid van het distri butiegerecht van eersten aanleg alhier, en is benoemd tot lid van dat gerecht, Mr M. P. Sipkes, kantonrechter te Middelburg. Naar Aanleiding van het dezer dagen opgenomen bericht inzake het verleenen van rechtsingang wegens poging tot uitbreken uit het huis van bewaring, meldt de Midd. Ct.: Ofschoon wjj van officieele zjjde geen inlich tingen konden krjjgen, is het ons toch mogen gelukken de volgende betrouwbare bijzonder heden te vernemen. Ongeveer 14 dagen geleden besloten een 8-tal gedetineerden om gezamenljjk een poging tot ontvluchting en overrompeling van de be waarders te wagen zy zouden dit doen als zjj van de gezamenlijke zaal naar hun salcoven* werden gebracht. Zjj worden des avonds name lijk met vier personen tegeljjk naar boven naar hun slaapvertrekken gebracht Toen ze op den bewusten avond naar boven gingen, vielen zjj daar den bewaker aan en ontnam"i hem zijn sabel en de sleutels, tersvjjl zij tracnit i met halsdoeken te binden, na hem eerst mei plagen verwond te hebben. Intusschen hadden de vier andere oproermakers beneden den ande ren bewaarder aangevallen en getracht hem te binden, wat hun aanvankeljjk gelukte. Den bewaarder, die boven was aangevallen, gelukte het zjjn sabel terug te kregen en zich naar beneden te spoeden, waar hjj juist bjjtjjds kwam toen men b-zig was met de sleutels de deur te openen. Hjj sloeg zijn sabel op een man, die daarmede bezig was, in twee stuk ken, waarop hij ook de sleutels weer in zjjn bezit kreeg. Ook gelukte het dezen bewaarder, de gevangenen weder allen in de gezamenlijke zaal te krjjgen en de deur daarvan te sluiten, waarop hij den directeur ging roepen. Deze begaf zich gewapend met een revolver in de zaal en hield de gevangenen in bedwang, tot dat de telefonisch geroepen politie verscheen, die een onderzoek instilde dat den geheelen avond en den volgendf-n dag duurde en dat zeker wel de oorzaak zal zijn voor het thans verleenen van rechtsingang tegen de oproer makers. De mauufacturiers hebben vergaderd ter bespreking hunner houding tegenover den winkel, waar van gemeentewege naast de rjjkskleeding, thans ook stukgoederen wor den verkocht en aan oene commissie opge dragen om bjj den burgemeester de belangen van de manufacturiers te bepleiten. De heer K. Huizenga, leeraar aan de Chr. Kweekschool alhier, slaagde aan de hooge- school te Groningen voor het doctoraal examen Nieuwe Letteren. Vlissingen. Van 31 dezer at zal de brief en pakketpost voor Engeland en verder gelegen landen wederom van Nederland naar Engeland worden verzonden met de schepen van de stoom vaartmaatschappij »Zeeland«. Het vertrek diex schepen van hier zal plaats hebben op iederen Maandag, Woensdag en Vrjjdag, des morgens te ongeveer 7 uur. De mailboot »Zeeland«, die heden den dienst zal hervatten, zal te Gravesend bunkeren; De officier van gezondheid F. Meerburg wordt van Willemsoord overgeplaatst naar hier, aan boord van H. M. instructieschip „Schor pioen." De torpedoboot G'14, aan boord waarvan den 11 Januari een ketelontploffing heeft plaats gehad en welk vaartuig toen in het droogdok werd opgenomen om Jhet gat in den bodem dicht te maken, heeft thans het dok verlaten en is overgebracht naar de werf »de Schelde* om daar verder gerepareerd te worden. Goes. Onze oud-stadgenoot S. G. Eman, directeur van het post- en telegraafkantoor te Onderdendam, is in geljjke betrekking benoemd te Bellingwolde. De voordracht ter benoeming van een deurwaarder bjj de Arondissements-Rechtbank albiei, vacature dbr. J. C. H. Hollmann, be staat uit de heeren 1. J. M. de Kok te 's Gravenpolder 2, C. Willeboordse3. Van der Horst. Door den heer J. M. van Rhee is met ingang van 1 Februari a s. ontslag aangevraagd als controleur by het Levensmiddelenbedrjjf alhier. Naar men ons mededeelt zal in deze vaca ture niet meer worden voorzien. G. Ct. Er heeft zich alhier een comité gevormd van personen van verschillende gezindten, het welk ten doel heeft een vergadering te beleg gen teneinde adhaesie te betuigen aan t request van het Landeljjk Comité van Teleurgestelde Oud-Verlofgangers aan de Tweede Kamer. Dit request dringt aan op het uitbetalen van een geldeljjke vergoeding aan degenen, die vóór 1 Aug. 1918 met klein verlof zijn gegaan, om zoodoende de onbillijkheid weg te nemen, die ontstaan is door de minisferieele beschikking, om aan degenen, die na 1 Aug. 1918 den militairen dienst verlieten, een ruime vergoe ding toe te kennen. G. Ct. De heer P. R.intmeesfer, directeur van het postkantoor alhier, verplaatst naar Deven ter, zal met ingang van 15 Februari e. k. het beheer van genoemd kantoor overnemen. Ter voorziening in de vacature ontstaan dsor het verleenen van eervol ontslag aan den heer A. .T. van Nieu wenhujjzen als lid van het Burgerlijk Armbestuur alhier (afd. Weeshuis) worden aanbevolen de heeren J. M. Mol en W. Kakebeeke, Schone. In de^Donderdagmiddag gehouden landsvergadering was van den minister van binnenlaudsche zaken bericht ontvangen, dat aan deze gemeente een buitengewoon sub sidie is toegekend volgens art. 53 L. O. van f1600 en dat de verordening op de outsmet- tingskosten is goedgekeurd. Het salaris van den ambtenaar van den burgerlijken stand wordt gebracht op f 90, dat van de wethou ders op f50. Het presentiegeld der raads leden wordt vastgesteld op f 80. De raad besluit het geld van de wet van 23 Febr. 1918 over 1918 aan de onderwijzers toe te kennen. De raad besluit den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te bepalen op f 400 en voor elk kind beneden 15 jaar op f 50 S voor oDgehuwden en weduwnaars, geen kostwinners, op f300. De hondenbelasting wordt gebracht op f 5 per hond. De opcenten op de' personeele belasting zullen dit jaar f 250 meer moeten opbrengen. Tot leden /an het stembureau worden gekozen W. Rjjn, Johs. Glerum en M. Karelse. De kantonnier krygt f 100 verhooging. Besloten wordt geen brandkast aan te schaffen. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. St. Maartensdijk. In de Woensdag gehou den raadsvergadering werd besloten een licht punt voor straatverlichting te plaatsen bjj D. de Viet. »Achter Bosch* Het traktement van don gemeenterriniger werd verhoogd met f 25, dat van de gemeente woningen-opzichter werd gebracht jvan f 1.50 op f 2 per woning. De jaarwedden der Wethouders en Ambtenaien Burgerlyken Stand werden op het door Ged. Staten voorgeschreven minimum vastgesteld. De huur der gemeentewoningen werd verhoogd. Vrije woning of 100 vergoeding daarvoor voor den gemeenteveldwachter kou de goedkeuring van den Raad niet krjjgen Reclame floofde- Ijjken Omslag van J. L. Geluk werd niet in behandeling genomen, omdat deze te laat was ingekomen. Aan L. de Wilde werd vergunning verleend tot verbouwing van zijn onbewoonbaar verklaarde woning. Tholen. Beroepen tot predikant bjj de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. J. H. Gvnuing te Hoo- geveen. Wegens gebrek aan brandstof zyn de scholen alhier gesloten. Dover Oostende. De eerste mailboot, die sedert den oorlog tusschen Dover en Oostende loopt, heeft Dover Dinsochtend met 332 passagiers, bagage en muil verlaten. Zij wordt Maandag terug ver wacht. Druppelsgewijs worden de verliezen be kend die de verschillende legers in den wereld oorlog hebben geleden. Nu geeft de Servische minister van oorlog de volgende statistiek in het licht, dit ter aanvulling van een vroeger bericht. Servië mobiliseerde 757,343 man. Vóór het offensief op den Balkan verloor het aan op de slagvelden gesneuvelde en aan wond of ziekte bezweken mannen 320,925. De verliezen gedurende het laatste offensief, dat de capitu latie van Bulgarjje en de bevrjjding van Servië bewerkte, konden nog niet worden vastgesteld, maar bjj dit aantal moeten nog enkele tien duizenden worden geteld, zoodat het totale aantal der Servische verliezen, dat derhalve de sterfte der mannelijke bevolking van het vroegere koninkrijk Servië weergeeft 335.000 tot 340.000 man bedraagt. In dit aantal zjjn de verliezen der vrijwillige Zuid-Slavische troepen, die eveneens ernstig werden geteis- derd, daar hun verliezen den 70.000 te boven gingen, niet begrepen. De toegebrachte schade wordt op zes miljard geschat. Odier, tot vóór enkele weken Zwitsersch gezant te St. Petersburg, is zoek. Den 19den December heeft zijn familie het laatste een brief van hem uit St. Petersburg gekregen, 1 December gedagteekend. Men vermoedt, dat de gewezen gezant en zyn opvolger beiden in gjjzeling worden gehouden. Ook het straatleven te Berljjn heeft een omwenteling ondergaan. Zoo bestaan er dobbel- gelegenheden in de open luchtj De Potsdamer Platz is het middelpunt dier nieuwe verschijn selen. Daar ziet men als straattypen een orgel man in veldgrjjs, een man, die kranten en prentkaarten verkoopt, benevens de schoenen poetst en den worsthandelaar. Daar is nu de man bijgekomen, die warme pannekoeken te koop biedt, één mark de twee.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1919 | | pagina 2