Binnenland. Proviucienieuws. Landbouw ook ton zuiden van Zeeuwsch-Vlaanderen. Tk wil openlijk verklaren, dat, indien wij het onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen lieten zoo als het nu is, in al zijn geledingen ambachts- onderwjjs, lager onderwi;s, normaal onderwijs enz., het toch nog verre zou staan boven het onderwjjs, dat op het oogenblik in België kan worden verkregen. In geen jaren is in België dergelijk goed onderwijs te verwachten als thans in Zeeuwsch-Vlaanderen te krijgen is. De heer Wijnkoop merkt daar zeer terecht op, dat de aanwezigheid van de openbare school de oorzaak is dat het onderwjjs bij ons zooveel beter is dan in België. Ik onderschrjjf die meening ten volle. Wordt er in Zeeuwsch- Vlaanderen een analphabeet gevonden, dan is het altjjd een Belg. Mjjnheer de VoorzitterIk meen hier te spreken namens alle mannen en vrouwen in Zeeuwsch-Vlaanderen, en vooral namens de bewoners van het voormalige 4de district van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat ten westeu van de Braakman is gelegen, wanneer ik den Minister hartelijk dank zeg voor de oprichting van een Rjjks H, B S. aldaar. Ik spreek ook namens die mannen en vrouwen, wanneer ik niet alleen de hoop uitspreek maar ook den eisch stel, dat zjj hun kinderen als echte Nederlanders naar die H. B. S. zullen zenden en dat tot in lengte van dagen de H. B. S. te Oostburg een onvervalschte Nederlandsche H.B.S. zal bljjven. De Geassocieerden verhoogen ons Rantsoen. De Geassocieerden zullen, naar het Hbld. verneemt, verschillende rantsoenen, overeen gekomen bjj het agreement, verhoogen. Het graanrantsoen wordt van 375.000 ton op 600.000 t( n gebracht, het veevoederrant soen van 300.000 ton op 750.000 ton. Ook worden verschillende industrie-rantsoenen ver hoogd. De belangrijkste verhooging is die van gatoen. Het rantsoen wordt van 24.000 op 36.000 ton gebracht. De Kolenvoorziening. Volgens de Tel. staat het er thans met de kolenvoorziening van ons land wat beter voor. In het begin van Februari zal de achtste een heid worden gedistribueerd. Petroleum. Naar men aan het N v. d. D. meldt, zal de vrjje handel in petroleum spoedig intreden. Nederlandsche maatschappijen in het Noorden des lands hebben controleurs en verkoopers aangesteld om reeds 1 Februari hun werk te beginnen. Onze sigarenvoorraad. In verband met de vrijwel algeheele stopzet ting van de sigarenfabricage te Dt venter, ver nemen wjj, dat de fabrieken opgepropt liggen met voorraden sigaren, waarvoor echter, we gens geringen uitvoer, grootendeels afzetgebied ontbreekt, ln geheel Nederland moeten circa 2 milliard sigaren in.de fabrieken zjjn opge stapeld, wat ^eteekent dat voor de binnenland- sche consumptie er 7 jaar voorraad is. Maar de grondstof der tabak is zoo goed als verbruikt. Nederlandsche K o 1 e 9* De netto-productie der staats- en particuliere kolenmjjnen in Zuid-Limburg over 1918 be draagt 3,423,000 ton (v. j. 3,007.000 ton). De Zuid-Limburgsche bruinkoolvelden heb ben in 1918 1,365,000 ton bruinkolen opge leverd, tegen ongeveer 10,000 ton in 1917, toen de exploitatie pas was aangevangen. Het scheepvaart-departement der Ver. Staten deelt mede dat alle opgevorderde Ned. schepen, met uitzondering van die, welke zich in reg>-eringsdienst bevinden, aan hun eigenaren zul en worden teruggegeven, zoodra zij in de Amerikaansche havens beschikbaar zijn. Aanstaande Zaterdag om ze3 uur zuilen de Amerongsche Christelijke Zangvereeniging De Lofstem en het aldaar bestaande dubbel mannenkwartet eenige liederen zingen op het Kasteel Amerongen ten overstaan van den ge wezen Duitschen Keizer en de Keizerin en de graleljjke familie. Het zullen op verlangen van den gewezen keizer meest vaderlandsche lie- deren zjjn. Tusschen de kieskringen der Liberale Unie in de prov. kieskringen Middelburg en Vlis- singen is overeenstemming verkregen over de volgende geljjkluidende lijst van candidaten voor de Prov. Staten 1. Mr. F. J. Sprenger te Middelburg, 2. J. C. Paap te Vlissingen, 3. J. P. Vermaas te Vlissingen, 4. C. Franse te Kleverskerke, 5 Mr. J. W. Zjj 1st ra te Mid delburg. 6. W. Kakebeeke te Goes, 7. D. L. U. van Raalte te Vlissingen, 8. J J. Holthujjzen te O. en W. Souburg, 9. A. van Maanen te Vlissingen. Verbindingsweg O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Amendement De Mural t. Dinsdag j.l. heeft Z.E. de Minister van Wa terstaat overgenomen het amendement de Mu- ralt omtrent den verbindingsweg tusschen O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen Z.E. had hoop, dat dezen zomer de weg zou worden aangelegd. Naar men verneemt, zjjn alle spoorwegen op Belgisch gebied met ingang van 20 dezer door den staat in exploitatie genomen Alleen de particuliere spoorwegen GentTer- neuzen en Mechele.iTerneuzen zjjn daaronder nog niet begrepen, doch zullen volgen. De maatregel heeft waarschijnljjk ten doel orde te scheppen in den ontredderden foestand van het spoorwegverkeer. De Koningin heeft nog telegrammen houdende betuiging van hulde «n trouw ont vangen 0. a. van de leden der Muziekvereeni- ging Sint Cecilia te Stoppeldjjk, de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen, de vereeniging van Weri.mansbelang te Axel, de afdeeling Axel van den Natioualen Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius en de afdeeling Hulst van den Bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel De Post. Algemeen Protest comité. IJzendijke. Vergadering gehouden op 17 Januari. Aanwezig alle leden. De voorzitter heet de leden welkom. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Het Nederlandsch verbond van vakvereeni- gingen heeft bericht dat de heer J. Oudegeest uitstedig is en dus niet kon berichten of hjj als lid van het eerecomité zal toetreden. Van het classikaal bestuur van IJzendjjke is een schrjjven ontvangen dat het zich aan sluit bjj de verschillende protesten. Een schrjjven is ontvangen van de afdeeling Neuzen van den Nederlandschen bond van post en telegraafbeambten „De Post". De heer P. Brakman te Hilversum heeft aan het comité bericht, dat er zich te Hilver sum een comité van Zeeuwen gevormd heeft om onze actie zedeljjk te steunen. Tal van ljjsten met handteekeningen zjjn binnen gekomen en met vreugde kan gecon stateerd worden, dat er schitterend op de lijsten geteekend is. De secretaris brengt verslag uit van de actie der verschillende plaatseljjke comité's. Axel. Bij het al graven van een stuk land aan den Buthdjjk alhier heeft men op een diepte van pl.m. 1 M. een aantal menscheljjke ge raamten en gedeelten daarvan gevonden. Ook heeft men daar ter plaatse stukken van oude geweren opgedolven. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1918 5562 zielen. De vermeerdering is 65 personen. Sas van Gent. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een bekende smokkelaar, ge naamd Prudent Willaert, afkomstig van Sas van Gent, welke juist een paar dagen vergun ning tot terugkeer in hot bezette gebied had bekomen, even bewesten de kom der gemeente alhier bjj eene smokkelpartjj, door soldaat- kommiezen aangeschoten. De toestand van het slachtoffer van dit smokkeldrama, welke door een kogel in de zjjde werd getroffen is vrjj ernstig. Verplaatst met iugang van 1 Februari a.s. de kantoorbediende 2e klasse M. Verbrugge van hier naar Axel. Te dezer stede woidt een post der rjjks- veldwacht gestationeeid. In verband hiermede is, ingaande 25 Januari a.s., overgeplaatst van Veenhuizen naar hier, de brigadier-titulair der rjjksveldwacht B. de Kousemaker. Door insnjjding van een ruit is inge broken in het gymnastieklokaal van school A, dat als opslagplaats der gemeenteljjke distri butie gebruikt wordt. Gestolen zjjn ruim 30 kazen, Een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld. Z. K. Ossenisse. De door de vergadering van inge landen van het waterschap >De vereenigde Polders van Ossenisse* opgemaakte voordracht ter benoeming van een djjkgraaf, bestaat uit de navolgende personen 1. A-»J. Rosseel al hier, 2. P. de Waal-de Vulder alhier, 3. Jos. Bujjsrogge te Hontenisse. Oostburg. Voor het eerst sinds langen tjjd is er hier Donderdag weer een vliegmachine gezien. Het vliegtuig bewoog zich op groote hoogte in Westeljjke richting. Niettegenstaande den sterken wind bewoog het zich mef groote snelheid, Op de namenljjst hier onlangs aan de huizen ter teekening aangehoden, komen ruim 1200 handteekeningen voor van personen die tegen annexatie protesteeren. Zaamslag- Na heel wat Jobsgeduld te heb- Len geoefend, heeft thans een deel der kom electrisch licht gekregen. Het licht is zeer goed. Jammer, dat het niet tegen November er ge weest is. Nu gaan de dagen lengen, en is de grootste nood geleden. Z. K Koewacht. Tot onderwjjzeros aan de R. K. Meisjesschool alhier is benoemd Mej. M. Buyck te IJzendjjke. Retranchement. Onder deze gemeente heeft men Dinsdagmorgen vermoord gevonden in en nabjj hun woning, het hoog bejaarde echtpaar J. Perels; wonende in den Olieslagerspolder. De vrouw lag onder het bed en de man gedeel- teljjk onder een mesthoop verborgen. De moord is verinoedeljjk in den nacht van Zaterdag op Zondag al gebeurd. De echtelieden woonden zeer eenzaam. De dader van het misdrjjf heeft de vrouw den hals afgesneden, terwjjl de man bljjkbaar is dood geschoten. Een Belg, die in de omgeving rond zwierf en thans is verdwenen, wordt voor den dader gehouden. St Kruis. Tot hoofd der openbare lagere school is benoemd de heer J. F. de Windt alhier. Overslag. Voor de vacante betrekking van onderwjjzeres alhier hebben zich 16 sollicitan ten aangemeld. Biervliet- Twee ziekten, die in deze ge meente zelden voorkomen, zjjn in het begin dezer week geconstateerd, n.l. typhus en diphte- ritis, zoodat nu twee woningen van de-bekende opschriften voorzien zjjn. Vlissingen. Alhier is een conducteur der staatsspoor gearresteerd, die zich beeft schuldig gemaakt aan diefstal van goederen uit koffers in den bagagewagen. Bjj huiszoeking zijn nog verschillende goederen gevonden, afkomstig van diefstal van per spoor verzonden goederen. De conducteur heeft bekend en is naar Middelburg overgebracht. De alhier gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders der Koninkljjke maatschappjj „De Schelde" heeft de voorgestelde statutenwjjziging met alge- meene stemmen aangenomen en verder haar goedkeuring gehecht aan een voorstel tot het sluiten van een contra'ct met de op te richten naamlooze vennootschap „Nationaal Bezit van aandeelen der Koninkljjke maatschappjj De Schelde." De heer Jos. van Raalte heeft het voor nemen te kennen gegeven, om in den loop van dit jaar ontslag als directeur te verzoeken. In verband hiermede is met ingang van 1 Mei a.s. tot directeur benoemd de heer H. C. Wesseling c. i., onderdirecteur van gemeente werken te Rotterdam. Een jongen die een koffertje voor een Franschen krjjgsgevangene zou dragen, is daar mee vandoor gegaan. De politie slaagde er in den jongen op te sporen en heeft ook het kof fertje waarin 500 Mark en andere voorwerpen van waarde waren, weder terug gevonden. Het was opengebroken en het geil er uit verdwenen. Al het vermiste werd door de politie opge spoord en weder aan den Franschman terug gegeven. Een gedeelte van den buit was aan een buurman gegeven. De ouders van den jongen en de huurlieden zjjn nu gearresteerd wegens heling. M. C. Goes. Bljjkens de stukken van den gemeen teraad meenen B. en W., dat hoewel het debiet der Centrale Keuken den la.itsten tjjd ver mindert, tot algeheele opheffing nog niet kan worden besloten. Zij stellen voor een crediet van ton hoogste f 2000 te verleenen. De finaneieele commissie deelt mee, gaarne te vernemen, door welke categorieën van in gezetenen thans nog in hoo dzaak van de keu ken wordt gebruik gemaakt. Ook ontving zjj gaarne een overzicht van de exploitatie over het afgeloopen jaar. M. C. Daar de bouw van nog 15 woningen in Nieuw-Goes het noodig maakt weer een deel der geprojecteerde Piccardstraat met trottoirs en rioleeringen aan te brengen, stellen B. en W. voor tegeljjkertjjd over te gaan tot door trekking van de Wilhelminastraat en aanleg van de Terwelstraat. In de eerste plaats zal de gewenschte verkoop van b uwterreiuen slechts dan kunnen plaats hebben, wanneer althans de hoofd verkeerswegen zullen zjjn aan gelegd, voorts is de aanleg van den parallel weg langs de spoorljjn (Terwelstraat) van groot belang voor de veiling en zal het tot stand komen van de Wilhelminastraat in niet geringe mate het verkeer in de Voorstad doen vermin deren, hetgeen zeer zeker de beste wjjze mag heeten van verbetering van den onhoudbaren toestand aldaar. Ten slotte is de aanleg dezer straten een geschikt middel tot bestrijding van de toenemende werkloosheid daar ter plaatse. De kosten worden geraamd als volgtbe strating verlenging Piccardstraat f 2900, rio- leering f 650 bestrating Wilhelminastraat en Terwelstraat f23000, rioleering f7000, sa men f 33550. De fin. commissie heeft geen bezwaar doch vraagt hoe de verbinding van de Terwelstraat met het Stationsplein zal worden daargesteld. Wil men daar een dam leggen, of de geheele sloot dempen Ook vraagt ze ol de demping van de slooten langs den stationsweg binnen atzienbaren tjjd mag worden verwacht. Voor bestrating en rioleering heeft de ge meente f 34000 noodig, voor aankoop huisjes Bocht van Guinea f 1000, voor bestrating Heerni8seweg en Nieuw-Goes f2500, samen f 37500. Aangezien in de f 2500 is begrepen f1850 voos. de bestrating van den Heernisse- weg, zal moeten worden geleend f 2850 (t 1000 plus f 1850) terwijl f34650 voor het grond- bedrjjf zal moeten worden opgenomen afge rond op f2900 en f34700. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan ad ten hoogste f37600, waarvan voor de gemeente f2900 en voor het grondbedi jjf f 34700, rente ten hoogste 5'l, pet., at te lossen in jaarljjksche termjjnen van tenminste f 1000. M. C. 's Heer Hendrikskinderen. Bjj de Donder dag j.l. ten overstaan van Notaris J. C. A. Huvers te Kapelle gehouden publieke verkoo- ping van 2.6340 H.A. (6 gem. 214roede) bouwland, gelegen aan het Zoute Wegving alhier, werd kooper de heer G. A. J. Vorster- man van Oyen q. q. te Goes, voor do som van f 10072.50. Ond-Vosseineer. Alhier zijn bjjna zonder uitzondering langs djjken en wegen de knot wilgen gerooid op sommige plaatsen, vooral langs de overigens geheel onbeplante tuinen in de Heerljjkheic, gaven deze wel eenige af wisseling in het eentonige landschap. Deland- gebruikers, welkt hun beteelde gronden on- middelljjk langs die wegen liggende hebben, zien ze gaarne verdwijnen. Scherpenisse. Maandagavond j,l. hield de Coöperatieve Electriciteitsmaatschappjj alhier een algemeene ledenvergadering, waarin 61 leden tegenwoordig waren en 6 leden door volmacht waren vertegenwoordigd. liet huishoudeljjk reglement werd onver anderd vastgesteld Het salaris van den boekhouder werd voor 1919 vastgesteld op f125 en voor den machi nist op f800, met een jaarljjksche verhooging van t 50 tot een maximum van f 1200. De bestaande commissie van oprichting werd op voorstel van dhr. Polderman bjj acclamatie verkozen tot definitief bestuur. Tot 7e lid werd gekozen dhr. D. Dujjnhouwer. Tot machinist werd met 65 van de 67 stem men gekozen dhr. J. van der Mejjden te Zie- rikzee. Als boekhouder werd gekozen dhr. W. van der Graaff, gep. brievengaarder alhier. Bijzondere omstandigheden uitgesloten, kan er op 3 Februari met de electrische verlich ting worden aangevangen. Het aantal aanslui tingen geeft reden tot tevredenheid. M. C. Op initiatief van dhr. G. J. de Wilde te St. Maartensdjjk werd Dinsdag alhier een vergadering belegd tot het oprichten van een vereeniging voor paardenfokkerij De ver eeniging werd geconstitueerd en zal den naam dragen van „Bond van Paardenfokkers op 't eiland Tholen." Ruim 60 leden traden toe. Tot eere voorzitter werd met algemeene stemmen gekozen Jhr. J. van Vredenburg, algemeen voorzitter van het Nederlandsch Paardenstamboek. Tot voorzitter dhr. J. A. de Graaf alhier en tot secretaris dhr. G. J. de Wilde, bestuurslid van het Nederlandsch Trekpaardenstamboek. Het bestuur bestaat uit 7 leden. De ver eeniging stelt zich ten doel te helpen bevor deren de paardenfokkerij op 't eiland Tholen door 't houden van lezingen eu cursussen in paardenkennis, het houden van fokdagen eu veuh'iikeuringeu. De contributie bedraagt f 5 per jaar voor leden en f 2 50 voor do nateurs. Er zal getracht worden reeds dezen zomer een fokdag te houden. Stikstofm est. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mede De verdere onderhandelingen met de geas socieerde regeerir.gen hebben ertoe geleid, dat het rantsoen stikstofmest voor Nederland, het welk in den vorn van Chilisalpeter zal worden aangevoerd, werd verhoogd van 45,000 ton tot op de behoefte dezerzjjds begroot op 125,000 ton. Het zal hierdoor mogeljjk zjjn de behoefte aan stikstofmest voor het a.s. voorjaar geheel te dekken en er zal naar worden gestreefd de bedoelde hoeveel! eden, welke door de geassoci eerde regeeringen aan de Nederlandsche re geering worden overgegeven, ten spoedigste hier te lande aar. te voeren. Met dezen aanvoer is bereids een aanvang gemaakt en er mag onvoorziene omstan digheden voorbehouden met grond worden verwacht, dat het geheele quantum binnen enkele maanden ter beschikking van den Ne derlandschen landbouw staat. De St'.ct. no. 17 bevat een door den minister van landbouw, njjverheid en handel vastgestelde regeling betreffende suikerbieten- pulp. welke zal gelden, indien tot distributie van deze pulp moet worden overgegaan. De Coöp. Veevoederfabriek voor Zeeland en Westel. Noord-Brabant is thans voltooid en treedt dezer dagen in werking, teneinde volgens het procédé van dr. Jenny Weyerman varkensvoer te bereiden uit mosselen (ei".» it), aardappelschillen (zetmeel) en fijn stroo (ten einde een verzad'gende massa te vormen). Men hoopt aldus te voorzien in den vetnood. Met het Rjjkskantoor voor afvalstoffen in den Land bouw is een zeer vooideelig contract afge sloten. Met het nieuwe voer genomen proeven le verden uitnemende resultaten De regeering stelt den export van mosselen van de behoefte der fabriek afhankeljjk, terwjjl de beste 25 pet. van den mouseloogst in ons land als volks- voedsel beschikbaar bljjtt. De aardappelschillen zal de regeering leveren door bemiddeling van de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Goes. De prjjs van het voer zal bedragen f 24 per 100 K.G. Loopt de kostenden prjjs hooger, dan schiet de regeering bjj. De fabriek bestaat uit een drooginrichting door middel van heete lucht en een maalinrich ting en wordt gedreven door een zuiggasin- stallatie met een motor van 100 P.K. De1 fa briek heeft een eapiciteit van 10 a 12.000 K.G. in de 24 uur. Directeur is de heer I'. van Iwaarden. Vervoer van gedorscht graan en peulvruchten. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening vestigt er de aandacht van

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1919 | | pagina 2