Stoom-Piano-fabriek. ANTOIIE DUES, MIDDEL HURG. Visscherij. Gemengd Nieuws. Laatste berichtea. Advertentiën. Opgaaf voorraad Manufacturen en Goiifecttegoederen, Van d'Eê tot Hontenisse, Van Hulst tot aan Cadzand, Dat blijft ons eigen landje, Maar deel van Nederland. Middelburg. De gemeenteraad heeft in eeno Zaterdag j.l. gehouden vergadering be oem.l tot wethouder, inplaats van mr. ,T. J. Heijse, unie-liberaal, die als zoodanig had bedankt, mr. A. A. de Veer, anti-rev. Ofschoon de raad slechts 3 rechtsche en 14 linksche leden telt, werd de heer de Veer bij eerste stemming met 10 stemmen gekozen. Besloten werd voor het gasverbruik evenals voor enkele maanden het geval was speruren in te voeren en wel op Zon- en feestdagen van 8 tot 11 en van 12 tot 4 uur en des Zaterdags van 1 tot 4 uur. Behandeld werd de algemeene salarisherzie ning van de gemeenteambtenaren. De voor naamste jaarwedden werden vastgesteld, zooals die waren voorgesteld, nadat besloten was de thans geldende duurtetoeslag ook voorloopig voor drie maanden te behouden. 1 e jaarwedden van den burgemeester en secretaris werden bepaald op t 5000, die van den gemeente ontvanger op 1 3000-f3600. Voor de wet houders was voorgesteld f 1200, doch op voor stel van den heer OndeMjjk, sociaal-democraat werd het op f 1500 bepaald. Bij de onderwijzersjaarwedden stelde de heer mr. Adriaanse, vrjjz.-dem., voor de jaarwedden te bepalen van f'1000—f 2000, in plaats van f 1000f 1800, dit werd verworpen met 11 tegen 5 stemmen. De heer Onderdijk stelde toen voor dan voor de hoofden te bepalen een maximum van f 2300 in plaats van f2500. Hierover staakten de steramen. Een poging van den. heer Adriaanse om aan de regeling terugwerkende kracht te geven tot 1 Juli 1918 mislukte, slechts 6 leden ver klaarden zich bier voor, terwijl een tweede poging om dit dan te bepalen voor de beamb ten, die duurtetoeslag ontvangen, mislukte eveeeens en werd mot 12 tegen 5 stemmen verworpen. By Kon. besluit is met ingang van 1 Januari aan J. de Koning, op haar verzoek eervol ontslag verleend als leerares aan de II. H. B. S. alhier. Mee wjjziging in zooverre van het Kon be sluit van 30 Augustus 1918 is met ingang van 1 Janua'i 1919 benoemd tot leerares aan de R. H. B. S mej. H. E. A. Velthuis, thans tjjdeljjk leerares aan die school. -- By de memorie van antwoord op hoofd stuk Va der Staatsbegrooting voor 1919 is het Rijkssubsidie voor de industrie- en huishoud school alhier verhoogd met t 4750 en mitsdien gebracht op f 9500. Besloten werd niet in te gaan op eei uit de vergadering opgekomen idee om nu de helft der coupons te aanvaarden als de maat schappij bereid is later als" er winst wordt gemaakt het overschietende uit te keeren. Evenm.n vond instemming een idee om aan te raden in het geheel niet uit te keeren. Ten slotte ging men accoord met uitkeering van de coupons tegen den koers van» den dag, zoodat die koers door de directie iedere keer voor 14 dagen wordt vastgesteld. De heeren mr. J. A. Heijse te Middelburg, J. A. van Heel te Goes, Sentmau te Rotterdam en do Gock te 's Gravenhage werden in een comité benoemd om de oprichting van eene vereer.i- ging van de belangen der pandbriefhouders voor te bereiden. Goes Tengevolge van de langdurige va- cantie aan de scholen, in verband met het heerschen vau de Spaansche griep, hebben B. en W. dezer gemeente besloten de Kerstvacautie aan de openbare scholen te bekorten en wel zoo, dat reeds 3 Januari 1919 de lessen een aanvang nemen, terwijl Zaterd g d.a.v. den geheeleu dag les zal worden gegeven. Ook zjjn de uren waarop Herhalingsonder- wijs wordt gegeven zoodanig gewijzigd dat de ondervonden schade geheel kan worden inge haald. Tot administrateur van de Woningbouw- vereeniging «Nieuw Goes» is aangesteld dc heer J. Lodder alhier. Ylis8ingeu. Maandagavond werd de Vrijdag geschorste vergadering van den gemeenteraad voortgezet. Bij de behandeling van de begrooting van het Algemeen Armbestuur werd de wensche- lykheid betoogd betere maatregelen te nemen voor het verzorgen van haifweezen, door op name van hen in de weesschool of anderszins. Dit zal door B. en W. worden gepraeadviseerd. Goedgekeurd werden de begrootiugen voor de veiling, het havenbedrijf, de bodenexploitatie en het grondbedrijf, waarna de gemeentebe- grooting werd behandeld Uitgebreide algemeene beschouwingen wer den gehouden, waarbij tot meer gewenschte verbeteringen werd gepleit, o.a. op het gebied van den geneeskundigen armenzorg, het hou den van meer raadsvergaderingen, verbetering van de bestrijding van den woningnood, van het alcoholisme, rechtspositie van de ambte naren enz. De discussies hierover vorderden bijna twee en een half uur lijd en het was haast over half elf toen men aan de artikelsgewijze be handeling begon. Hierbjj deelde de burgemeester mede dat de politie niet mat 8 doch met 11 agenten moet worden uitgebreid en bovendien met een hoofd agent en een inspecteur. De jaarwedde van den klokkenist werd op voorstel van den heer Heusel van f 220 op f 300 gebracht. Te 12 uur werd de vergadering wederom verdaagd tot Vrijdagavond half acht. 's Gravenpolder. Op de Vrijdagavond ge houden vergadering der Groene Kruisafdeeling bleken de ontvangsten over het afgeloopen jaar te hebben bedragen f 175,56 en de uit gaven f 176,91. Gekozen tot afgevaardigde naar de alge- rheene vergadering de heer A. Geelhoed en tot diens plaatsvervanger de heer 0. Verhulst. Herkozen tot voorzitter Ds. D. Gerretsen. Sch re. Benoemd met ingang van 1 Jan. 1919 tot stationschef te Vlake de heer Du Saar, thans werkzaam aan het station te Amsterdam. Hoedekeoskerke. In den nacht van 20 op 21 Dec. werd alhier een partij, vertegenwoor digende 68 kistjes bokking en 5 vaten gar nalen, geladen in het vaartuig R. L. 2, liggen de in de haven, in beslag genomen, duor de rijksambtenaren. Staveni Vergadering gemeenteraad 23 Dec. Er werd be-loten, op voorstel van B. en W., in overleg met den heer Arr. School opziener, niet in te gaan op de ingekomen sollicitatie van een onderwijzer met verplichte hoofdacte. fin de vacature J. Droogendijk (per. aft.) en die verzocht had niet meer in aan merking te komen, werd als lid van het Burgel. Armbestuur benoemd de heer C. L Potappel. Herbenoemd werden (met 1 Mrt. per. aftr.) als lid der com. tot wering van schoolverzuim de heeren C. Steendjjk, J. v. Oost en C. W. P. W. Hansseos. In de ingezonden regeling der onderwijzersjaarwedden werd op voorstel van If. H. Ged. Staten een kleine wijziging gebracht. Als gemeentewerkman werd benoemd 1\ de Rijke. Besloten werd aan H. M. de Koningin ont heffing te vragen van het bepaolde in art. 48* der wet op het L. O. Als ook werd nog een wjjziging gebracht in de verordening op de heffing van ksdegeld. Stavenisse. In de vleeschdistributie alhier Ziel' kzifi. Door Gedep. Staten is op verzoek na den heer L. Doeleman alhier eer vol ontslag verleend als lid der commissie van aanslag voor de inkomstenbelasting standplaats Zierikzee. lerseke. De vorige week werden verzonden naar het binnenland 50 ton en naar België 2550 ton mosselen. De schippers werden in België goed ont vangen, waar men verheugd was weer mosselen te kunnen betrekken. De verwoesting van de griep. De geneeskundige medewerker van de Times schat hat er over de geheele wereld in de af geloopen 12 weken 6 mülioen menschen aan griep en longontsteking zijn bezweken, in alle landen heelt het zakenleven door de epi demie geleden en zijn ontzaglijke verliezen aan productie-kracht en door den handel ge leden. Men heeft geschat dat de oorlog in 4V» jaar 20 millioen menschenlevens heeft gekostin dienzeliden tijd zou de griep in haai epidemische tempo 108 millioen gedood hebbenDe bezoeken van de Gotha's aan Londen waren maar een zomersch buitje in vergelijking met den zondvloed van kiemen, die Londen nu bestookt. De vliegeraanvallen kostten Londen enkele honderden levens, de griep kostte het meer dan 10,000. Nooit sedert den Zwarten Dood heeft zulk een plaag de wereld geteisterd, nooit is een plaag de wereld met stoïcynscher kalmte op genomen. In Engilsch-lndië zijn alleen 3 millioen sterfgevallen voorgekomen. In Kaap stad bleven 2v00 kinderen onverzorgd achter, in Australië werden openbare diensten ont redderd. Amerika en Canada werden vreeseljjk geteisterd. In Ontario stierven alleen 108 dokters op 5000 menschen tot November. Een groot aantal Amerikaansche indianen is bezweken, in Barcelona heelt de sterfte 1200 menschon daags bedragen. Frankrijk, Duitsch- iand, Oosteuryk hebben eveneens hun tol aan de ziekte betaald. Nog alljjd verkeert men in twijfel, of niet het een of andere niet ontdekte organisme hjj de ziekte in het spel is. Als de wereld de noodige middelen had bezeten, om de plaag te bestrijden, dan had men 6 milioen men schenlevens kannen behouden. De behoefte aan een nieuw toezicht op de openbare ge zondheidsmaatregelen is nooit duidelijker aan getoond. Twee dagen geden is uit Gorinchem over Geldermalsem - Utrecht naar Amsterdam een postza met waardevolle stukken ver zonden deze postzak is niet terecht gekomen. Blijkens bij het departement van buiten- landsche zaken ontvangen bericht is bij de bevoegde autoriteit te Antwerpen niets bekend, dat een Nederlandsch onderdaan daar onlangs om het leven zou zijn gebracht. Een smaadschrift aan de galg. In den loop der tyden heeft menig schrjj- ver of drukker, die het gewaagd had in ge schriften te zondigen tegen de gestelde mach ten met den beul kennis gemaakt, maar dat een smaadschrift dat lot onderging is een zeld zaamheid. Toch is dit gebeurd. Tn «Archief», uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen, deel 18, wor den door mr. A. Meerkamp van Embden de bizonderheden medegedeeld, betrekking heb bende op zulk een geval. In het beschreven geval waren eischers een barones van St. Jansteen en een oudschepen te Hulst, Willem de Grjjs, die in het jaar 1721 op heftige wijze werden aangevallen in een anoniem geschrift en deswege te zamen met den baljuw eene vervolging tegen den onbekenden schrijver van het paskwil instel den. De schrijver kon echter niet ontdekt worden en derhalve oordeelden de eischers het gepast hun eigenlijken eisch niet te rich ten tegen den gedaagde maar tegen het eere- roovend geschrift. Zij eischen dan dat het bewuste geschrift bij vonnis zou verklaard worden een fameus en valsch libel te zijn en dat het zou verooi deeld worden om te worden opgehangen aan de galg, gegeeseld, gebrand merkt en verbrand. De eisch is vreemd, maar nog vreemder is het, zegt mr. Meerkamp van Embden, dat het gerecht er geen bezwaren tegen had. En zoo zeide het vonnis dat geveld werd dan ook, conform den eisch «Ende condemneren tselve valsch ende eere- roovent geschrifte ten costen van de eijschers eerstelijk gebragt te worden ter plaatse ordi- naer, om aldaer ten toon aan de galg) daertoe op te regten) eenige tijd gehangen te worden, door den scherpregter met roeden gegeezelt, gebrantmerkt ende daerna door denzelven scherpregter met vier publijck te worden ver brand». De executie had plaats onmiddellijk na de uitspraak. Het gerecht had het naar het schijnt niet onnuttig geacht, den toeschouwers die de strafvoltrekking zouden by wonen, te gelasten, dat te doen „met behoorlijke agtinge, respect en de eerbiedinge'', en dat wel «op pene van arbitraire correctie». Of tegen dit verbod ook gezondigd is, werd echter niet vermeld. De politie te Leiden heeft gisteren een Rus gearresteerd, W. H. genaamd, die bij een rij wielhandelaar twee paarden te koop aanbood, die hij bleek gestolen te hebben uit een weide in de Haarlemmermeer. Verder heeft de Leidsche politie een schuit met cement aangehouden, die^ eveneens bleek gestolen te zijn. De dadors zijn gearresteerd. Spoorwegongeluk. Berichten uit Luik maken melding van een ernstig spoorwegongeluk dat de vurige week nabjj Huy heeft plaats gehad met den trein, die met Geallieerde soldaten op weg was naar Luik. De trein was zoo vol, dat een aantal Schotsche soldaten boven op de wagens was geklommen. Tusschen Huy en Stottey moest een tunnel worden gepasseerd, die zoo laag was, dat de onvoorzichtigen letterljjk werden verpletterd. Ruim 20 personen wer ien gedood en een groot aantal ernstig gewond. Op het rangeerterrein te Zwolle is Za terdag de 9-jarige L. T. met het hoofd tus schen twee buffers bekneld geraakt en dood gedrukt. 'tKanverkeeren. Den 29sten Juli 1791 verscheen in de Fran- sche Nationale Vergadering de boekdrukker Louis Victor Pa vie uit Angers en overreikte den voorzitter het eerste exemplaar van de juist door hem voleindigde geographie waarbjj Frankrjjk volgens besluit der Nat. Verg. voor het eerst in 83 departem uten was ingedeeld Burger Pavie ontving levendige bewijzen van erkentelijkheid voor dit werk. Bjj den opstand in de Vendee veranderde Pavie echter van koers en drukte de proclama ties van het katholieke le^er, wat hem na korten tijd onder de guillotine bracht. 't Zelfde, alleen wat krachtiger. «Geen ge id of goed at te geven aan mijn weggeloopen huisvrouw enz. komt in onze tegenwoordige dagbladen veel voor. Nieuw is het echter niet, reeds in 1873 verscheen een dergelyke annonce in een te Chicago verscho nend blad, ofschoon de opsteller, op „Far West»-manier zyn mededeeling had opgesteld. Zy luidde Belooning en waarschuwing. Mjjn vrouw, Barbara Nicscheu, geboren Röslern is weggeloopen of mij ontstolen. Wie haar terug brengt sla ik de hersens in of doorzeef hem met m'n revolver. En daar ik mijn eigen schulden niet betaal, is het zeer waarschijnlijk, dat ik ook de hare niet zal betalen. In de tijdeljjk onbewoonde villa van mevr. v. d. B., aan de Arnhemsche straatweg te Velp, is ingebroken. Blijkbaar zijn de dieven door een kelderraam binnengekomen. Zij heb ben in de woning veel schade aan het meubi lair toegebracht en een groote party tafelzilver ontvreemd. Op de bruihkoolonderneming Brunahilde bjj Brunswijk is Zaterdag de werkman K. by een botsing van twee treinen zoo ernstig ge wond, dat hjj na korten tjjd aan de gevolgen bezweek. De spaansche griep in de Ver- eenigde Staten. Een brief uit San Francisco aan de N. R. C. d.d. 3 November meldt ons het volgende: Wat we daarvan gek opkeken toen we uit Washington hier aankwamenIedereen ge muilband zonder uitzondering iedereen neus en mond zjjn verborgen achter een vierdubbele gazen kap, dus van boven tot onder de oogen, van onderen tot over ie kin van achteren vastgeknoopt of met bandjes vastgemaakt. Politie-verordening tegen de influenza, die hier op schrikbarende %vjjze heerscht, met velerlei complicaties, als pneumonie e.d., on langs 97 sterfgevallen in 24 uur. Aan het dragen van maskers wordt streng de band ge houden en inderdaad is de toestand verbeterd na de invoering van dezen maatregel. Zelfs in het hotel is iedereen verplicht het masker te dragen, kelners, kamermeisjes, bellhops, tele foon-juffrouwen, de office-heeren, allemaal. Fairmont-hotel is heerlijk gelegen, in hoog gedeelte van Frisco, het is nooit overvol en vele families zijn er het heele jaar. Toen we aankwamen kregen we van de management een briefje, inhoudende, dat we dadelijk naar bid moesten wanneer we ons ziek voelden, men zou c.q. goed voor ons zorgen, nota bene er was een vaste pleegzuster en er waren vijf inwonende doctoren 1 kennissen hebben we hier niet, maar me dunkt, dat je zelfs heele goede kunt voorbijloopen zonder ze te her kennen dit ingrijpen van de politie lykt me wel zoo nuttig als haar optreden tegen «on beschermde hoedenpennen» in de Haagsche tram en meer afdoende want op straat wordt iedere ongemaskerde feitelijk gearresteerd, mee genomen en opgesloten. Over een paar dagen vaart de boot en de commandant heeft order gegeven dat niet vroeger dan vier dagen na het uitvaren van de Golden Gate de muil banden mogen afgelegd worden. Eerst dan is er démasqué. Een winkelier te Vlissingen ontdekte Zaterdagavond in zijn achter den winkel ge legen kamer een man verborgen in een bed stede. Deze man, zich ontdekt ziende, wierp zich op den winkelier en verwondde hem bloedend met een mes. De dader nam daarop ij lings de vlucht, doch is later door de politie opgespoord. Hy legde een volledige bekente nis af. Tevens is aangehouden een medeplich tige, die tot taak had den winkelier in den winkel aan den praat te houden. Beide ver dachten zyn ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. De verwonding van den winkelier is geluk kig niet ernstig. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt in herinnering circ. No. 252 Afd. C. Z. T. dato 5 Dec., waarin opgave wordt gevorderd van alle personen en vennootschappen der totale voorraad manufacturen of confectie- goederen, welke zy onder zich hadden op 10 Dec. 1.1. anders dan voor eigen gebruik of voor gebruik door hun gezin en welker om- schryviug voorkomt op de door hetRjjkskan- toor voor Manufacturen toegezonden Ijjst. Zij, die geen ljjst ter invulling hebben ontvangen, zyn verplicht deze onmiddelljjk aan dit Rijkskantoor aan te vragen. Ter Neuzen, 20 December 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. en alle soorten i»P M<m vrage Geïllustreerde Prijscouranten, In de Maandagmiddag alhiar gehouden vergadering van pandbriethouders der alge meene maatschappij tot aankoopen en beleenen van met vruchtgebruik of periodieke uitkee- ringen belaste waarden te Middelburg, waren zeer velen opgekomen ter bespreking van de circulaire door de directie toegezonden en waarin medegedeeld dat met Januari de rente slechts ten deele kan worden betaald. is eon groote verbetering gebracht. Tot dus verre werden de runderen in Tholen geslacht en dan hel vleesch hier heen per as vervoerd, om gewoonlijk 3 dagen later gedistribueerd te worden. Thans worden de runderen hier ter plaatse geslacht.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 3