Een goede Raad. ir U;t het Thoolsche Land. Proviiicieiiieuws. Mede deeling. Landbouw op een manier, waarmede wjj geen vrede kun nen hebben. Die bladen kregen nieuw voedsel na de niet zeer duid-lyke tafelrede van den Belgischen Koning Ie Parijs. Dat Nederland gemist kan worden, blykt meer en meer door de houding tegenover onze landgenooten in België aangenomen. Ieder die in de grensstreken verkeert, zal hebben opgemerkt hoe aanmatigend, om van beleedigend nog maar niet te spreken, de hou ding der Belgen, die hier zoo lang gastvrijheid genoten, is. Er wordt wel beweerd, dat men niet erg vriendelijk is voor de Hollanders vanwege het smokkelen, doch teek3nend is het, vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen algemeen bekend, dat bij 10 smokkelaars 9 Belgen waren. Wanneer men daar over de grens eens aan wou denken. Bovendien zouden al die dingen nog geen hetze wettigen als momenteel tegen ons ge voerd. Onzes inziens is deze actie een voortzetting van die van vóór den oorlog, toen ook hier en daar reeds stemmen opgingen om Zeeuwsch- Vlaanderen bij België te voegen. Wij zijn hier wel altijd stiefmoederlijk door overig Nederland behandeld, wat misschien mede 'jjn oorzaak vindt door onze isolatie, maar daarom zouden we geenszins wenschen Belg te worden. Wjj voelen ons hier ook Nederlander en wenschen dat te blijven. gevoelde behoefte van het meer moderne ge meenschapsmiddel te voorzien, waarnaar het «eiland» reikhalzend uitziet, is het einde van den oorlog een zegen Herhaaldelijk hoorde men, als er spiake was van de uitvoeiing van eenig belangrijk werk dat wegens de tijdsomstandigheden moest wor den uitgesteld, «tot na den oorlog Indien aangaande ééne zaak deze tot stop woord gereduceerde uitdrukking niet is ge bleken te zjjn een holle phrase, dan is 't wel die nopens den spoorweg welke ons eiland met West Noord-Braband en door dezen ijzeren weg, met het algemeen verkeer, verbindt. Nauwelijks toch is de eerste wapenstilstand als inleiding van den vrede gesloten, of ter stond is de onderbroken draad der onderhan- lingen over deze belangrijke communicatie weer opgenomen. Tegenover het niet te loochenen algemeen belang dat met deze verbinding is gediend, ljjkt het wel wat apocrief, dat een onzer dor- pen zich afzijdig van deze zaak houdt. Da argumenten die destijds tot niet aanslui ting hebben geleid, mogen door de troebele crisisjaren, die achter ons liggen, wat weg gedoezeld zijn, het resultaat is vooralsnog het zelfde gebleven. Deze enghartigheid zou te verklaren zijn in eene plaats die van den polsslag van het maat schappelijk verkeer niets gevoelde en ook niets zou kunnen beseffen van den invloed eener snellere beweging op dat verkeer, maar als men hoort dat niet minder dan de gemeente Stavenisse opnieuw moet worden aangespoord en in de gelegenheid gesteld om alsnog aan haar gewijzigd idee uiting te geven en met de overige gemeenten van hare sympathie blijk te geven, dan vraagt men zich toch onwille keurig af of Stavenisse wel zoo kleingeestig mag zjjn of zoo terughoudend mag worden bestuurd, dat het zjjn eigen belang uit het oog zou verliezen. Nochtans zal het niet kunnen verhinderen, dat de plannen worden doorgezet en mèt of zonder haar de noodige aanvragen om finan- ciëele steun voor deze practisch geprojecteerde ljjn aan de verschillende bestuurslichamen worden toegezonden. Men rekent daar natuurlijk op een goed onthaal. Het eiland Tholen is eon nijver en zeer productief land, dat tot dusver niet over zoo danige snelle vervoermiddelen beschikt als aan' de eiscben van den tegenwoordigen tijd (en grondslag liggen. Dit motief zal wel niet nader behoeven te worden uiteen gezet, allerminst voor de Staten van ons gewest, van wie met grond mag wor den verwacht dat zij, in weerwil van hunne toekomstige nieuwe samenstelling, zeker niet minder geavanceerde denkbeelden zullen hul digen nopens de uitingen van den geest des tjjds ten dezen, dan het college dat nu wel dra in staat van politieke ontbinding zal zijn en te voren steeds blyk gaf de verschillende deelen van Zeeland in elke poging tot ontwik keling van communicatie-middelen krachtig te steunen en te bevorderen. Hoeveel te meer dan zullen deze plannen een vruchtbare bodem vinden, nu het geldt een streek uit zjjn isolement te verlossen en die tot dusver zeer zelden een beroep op de provinciale fondsen deed. Want geïsoleerd is bet eiland Tholen de eenige verbinding met de buitenwereld, zoodra. met de pont over de Eendracht de vaste wal is bereikt, is heb gewone trammetje naar Ber gen op Zoom dat, ook al door de tijdsom- standighedi n. enkele reizen heeft ingekrompen. Binnenslands zelve is er geen enkel open baar middel van vervoer, de epnige omnibus- dienst van St. AJaartensdjjk en tusschen gele gen plaatsen naar Ttiolen is een der vele offers die aan de criiis den tol betaalden. Al was 't dus maar alleen om in de lang Slijk op de wegen. Aan de colleges van Burgemeester en Wet houders in Zeeland is door Ged. Staten de volgende circulaire gezonden Bjj ons College zijn klachten ingediend, dat door het vele sljjk op de wegen het be hoorlijk gebruik van de kunstwegen in hooge mate belemmerd wordt. Vermits onder behoorlijk onderhoud van de wegen, dat in hoofdstuk IV van het Regle ment op de wegen en voetpaden aan de on derhoudsverplichtingen is opgelegd, verstaan moet worden, dat de weg steeds kan dienen voor het doel, waarvoor hij is aangelegd, komt de onderhoudsplichtige te kort in zijn taak, indien het aanwezige slijk zulk gebruik van den weg belemmert. Met het oog op de bepaling in art. 41 van het Reglement, waarbij de zorg dat de w e- gen en voetpaden met de kunstwer ken behoorlijk onderhouden worden door hen, die daartoe verplicht zjjn, is opgedragen aan het dageljjksch bestuur der gemeente, hebben wjj de eer de Colleges van Burgemeester en Wethouders uit te noodigen toe te zien, dat het sljjk van de kunstwegen door de onder houdsplichtigen worde verwyderd zóó dat een behoorljjk gebruik van den weg mogeljjk' is. Axel. Dinsdagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer Koole een zeer druk Dezochte vergadering gehouden, uitgeschreven door het comité van actie inzake annexatie van Zeeuwsch-Vlaanderen. Na afloop trokken een groot aantal bezoekers dezer vergadering, waarvan velen getooid met oranje in rood wit blauw, onder het zingen vaderlandsche liederen door de straten van Tot laat in den avond dlurde het enthousias me voort. - Alhier is opgericht eene afdeeling Axel'' van den nationalen bond van handels en kantoorbedienden «Mercurius». Het bestuur bestaat uit de heeren J. F. Futselaar, voorzitter W. H. August jjn, secre taris en C. L. van Damme, penningmeester. Sas vau Gent. Maandagnamiddag zijn langs hier een dertigtal Fransche vluchtelingen naar hun land teruggekeerd. Zij waren afkomstig uit de omstreken van lloubai. Zaamslag. Gisteravond werd in het hotel «de Appel» alhier eene druk bezochte protest vergadering gehouden om propaganda te maken tegen het aunexionistisch drijven van sommige kringen en persorganen in het buitenland waarvan de bedoeling is Zeeuwsch-Vlaanderen los te maken van Nederland en het bre.igen onder een vreemd bestuur. Bjj den aanvang werd door de vergadering met veel geestdrift het volkslied gezongen, waarop de voorzitter de heer J. de hiaker Czn. landbouwer te Zaamslag met een korte toespraak het doel van de samenkomst nader uiteen zette, waarbij bjj deed uitkomen van welk buitengewoon belang deze zaak is voor alle bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Na hem werd nog het woord gevoerd door heeren predikanten dezer gemeente, die een kort verslag gaven van de den vorigen dag te Schoondjjke gehouden protestvergadering, waar een centraal comité van actie werd op gericht. Die vergadering bestond uit zoo goed als alle gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen, eene volledige vertegenwoordiging dus van de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking. Treffend was bet daar op te merken hoe bjj allen eenzelfde gevoel ovarheerschte n,l. dat van saamhoorig- heid van alle bewoners van Z.-Vl. onderling en het overige Nederland. Eenstemmig ver klaarde' men Nederlander te willen bljjven en er werd besloten deze gezindheid, waar noodig met kracht aan te wakkeren en met alle redeljjke middelen de pogingen te ver ijdelen om Zeeuwsch-Vlaanderen van Nederland los te scheureD. Met het oog daarop werd dan ook in de vergadering een plaatselijk comité van accie opgericht eu werd besloten lijsten ter teeke- ning te laten circuleeren om alle meerderjarige ingezetenen van Zaamslag in de gelegenheid ^"stellen om zich bij deze beweging aan te sluiten en te laten bljjken van hun verlangen om Nederlanders te blijven. Na een woord van dankzegging van den voorzitter en het zingen van het Wilhelmus ging de zeet geslaagde vergadering uiteen. Oostburg. Bjj de ouders van Izaak van de Gezelle alhier is j.l Maandag bericht van de Amerikaansche regeering ontvangen dat hun zoon bjj het offensiet in Frankrjjk den 15den October j.l. is gesneuveld. Hij was ruim 25 jaar oud en op 18-jarigen leettijd van hier naar Amerika vertrokken. Van de regeering was bij zijn ouders dezen zomer een bewijs ontvangen, dat bij verzekerd was door den Am. Staat tot een bedrag van 10.000 dollars, uit te keeren bij zjjn overljjden of invalidi- teitscbap. Middelburg. De afdeeling Walcheren van de Nederlandsche reisvereeniging hield Woens dagavond in de sociëteit St Joris eene bijeen komst, die werd bijgewoond door talrijke leden en genoodigden. Het hoofddoel was het om de aanwezigen in de gelegenheid te stellen, gezeten op hun stoel eene reis temaken doorNoord-Amerika van New-York naar San Francisco en zulks aan de hand van talrijke fraaie lichtbeelden, waar bij de heer Th. C. van Boven, die ongeveer 5 jaar in de nieuwe wereld heeft gewoond zjjne medeleden op zeer onderhoudende wijze over het leven aldaar zoowel in de steden als op het platteland, in het rotsgebergte en de prairiën inleidden. Het was een zeer leerzame, maar tevens zeer aangename reis die de dames eu heeren op deze wijze maakten. Door zang en voordracht werd op verdienstelijke wjjze het overige deel vau den avond aangevuld en de commissie voor het organiseeren van kunst en feestavonden van deze afdeeling mag met voldoening op dezen axond terugzien. Bjj den aanvang der bjjeenkomst herdacht de heer A. C. Hildernisse, de afdeelingsvoor- zitter twee leden, die in de laatste maanden door den dood aan de afdeeling zijn ontrukt. De politie alhier heeft aangehouden een dievenbende, bestaande uit vjjf jongens van respectieveljjk 14, 14, 13, 10 en 9 jaar, die zich aan verschillende diefstallen hebben schul dig gemaakt o.a. van 10 flesschen cognac aan boord van een schip en van 5 flesschen port, de inhoud van de flesschen lieten zjj in het kanaal leegloopen, terwjjl zjj de flesschen bjj een opkooper verkochten. Ook namen zjj vijf bussen benzine weg, ieder inhoudende 10 liter. Toen de politie een onderzoek in de woning van een der jongens instelde, was reeds een lamp en een machine met het gevaarlijk goedje goedje gevnld, daar men het voor petroleum had gehouden. De jongens werden na opgemaakt verbaal heen gezonden, maar gisterenavond bevonden zich drie hunner reeds weer in arrest wt ;ei8 diefstal van steenkolen. Goes. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 17 December j.l., des avonds 8 uur, onder voorzitterschap van den heer D. D. van den Bout. Met kennisgeving afwezig de heeren E. C. van Dissel en W. Kakebeeke, Eén vacature. De voorzitter deelde mede dat aan den bur gemeester, dhr. Hajenius, wederom 3 maanden ziekteverlof is verleend, doch dat er veel hoop is, dat hjj daarna zjjn functie weder zal kun- neb aanvaarden. Eveneens werd mededeelir.g gedaan dat dë afname der Centrale Keuken steeds vermin derd, doch nog niet in die mate, dat B. en W. met eenig voorstel moeten komen. Voor kennisgeving werden aangenomen de navolgende ingekomen stukken 1. Procesverbaal van kasopneming bjj den Gemeente-Ontvanger. 2. Adres van den Nederlandschen Federa tieven Bond van Personeel in openbaren dienst, houdende verzoek betere aibeidsvoorwaarden voor het gemeentepersoneel in te voeren. 3. Bericht van den heer G. Kieft te Am sterdam, dat hij zjjn benoeming tot leeraar in de gymnastiek aan de O. L. School voor M.U.L.O. en school B aanneemt. 4. Goedkeuring van 's Raadsbesluit d d. 29 November 1918, No. 5, houdende vaststelling eener verordening op het Grondbedrijf. 5. Goedkeuring van 's Raadsbesluit d.d. 29 November 1918, No. 8, houdeade verkoop van grond in de Voorstad Vastgesteld werden de notulen van de vorige vergadering. Afscbrjjving van Hoofdelijken Omslag wer., verleend aan B. C. A. Lindeman en .afschrjj ving van schoolgeld aan J. Crucq. Vervolgens had de benoeming plaats van leden in diverse commissies Besloten werd toe te treden als buitenge woon lid van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland en de jaarlijksche contributie te bepalen op f 25. Aangenomen werd een voorstel om de na volgende straatnamen te geven aan de straten in z g. «Nieuw Goes» Wilhelminastraat, Terwelstraat, Rimmelandstraar, Rimmelands- plein, Piccardtstraat, Blaaubeenstraat, De Witt Hamerstraat, Jacoba van Beijerenstraat, Em- mastraat, Blanckstraat, Poldermanstraat en Vosmaerstraat, terwijl tevens werd besloten het geheele straf encomplex samen te vatten tot een nieuwe wijk onder letter I. In verband daarmede werden nog eenige verordeningen, waarin de wijkverdeeling en straataanduiding zfyn omschreven, gewijzigd. Teneinde het venten van rondtrekkende personen te beteugelen, waarover den laatsten tijd vele klachten werden ontvangen, werd de verordening betreffende openbare plaatsen enz. enz. gewijzigd. Aangenomen werd een voorstel tot het ne men van een aandeel in de op te richten «N.V. Handels- en VerlichtiDgscentrale voor Gemeentelijke Gasbedrijven», waarvan de kos ten zullen worden bestreden uit de middelen der gasfabriek. Na eene langdurige bespreking werd vast- ge 'eld eene nieuwe verordening op het beh er vau bet Gasbedrijf, alsmede eene nieuwe instructie voor den Directeur van dat bedrijf. Besloten werd tot verlenging der met de Coöperatievi Centrale Raiffeisenbank aangegane tijdelijke geldleening ad f 25000 tot 1 April 1 (tl Q É-pnrpn ppnp rpnfp van d-V'tV't. uer niet toelaten af te lossen daar nog geen H. omslag is ontvangen over het dienstjaar 1918-19. Vervolgens werd de gemeentebegrooting voor 1918 gewijzigd. Besloten werd tot het verleenen van een verhoogd voorschot aan de Bouwvereeniging «Nieuw-Goes» voor den bouw var 15 arbei derswoningen. Vastgesteld werden de voor- loopige pensioensgrondslagen van verschillende gemeente-ambtenaren. In de rondvraag werden nog eenige bespre kingen gehouden inzake het schoonhoudén der straten door de gemeentereiniging en het even tueel onteigenen van stoepen in de V oorstad. Hierna ging ie Raad over in een geheime zitting. Daarna sluiting. Dinsdagmiddag vervoegde zich bij den heer K. in de Lange Vorststraat een ongeveer 16-jarig meisje met bet verzoek eenige gou den ringetjes mede te mogen nemen naar haar moeder, welke volgens haar zeggen wachte in een hotel. Toen ze geen keuze kon doen, vroeg ze gouden horloges op zicht, welke haar werden mede gegeven. Zonder zich echter naar het hotel te begeven, ging ze naar een anderen goudsmidswinkel en verkocht aldaar de horloges. Gelukkig is men deze jeugdige oplichteres op 't spoor. Schore. Donderdagmorgen sloeg de bliksem in het telefoonkantoor alhier. Een begin van brand werd gebluscht. Alle telefoonverbin dingen werden verbroken. Ook eenige telefoon palen werden afgeslagen. Hoedekenskerke. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk alhier, werden tot ouderling herbenoemd dhr. M. J. Bakker en tot diaken J. de Waal. Baarland. Dhr. J. de Mol, geboren alhier, thans agent van politie te Amsterdam, is be noemd tot rijksveldwachter aldaar. Wissenherke. Thans verheugd ook deze gemeente zich in het bezit van electrisch licht, aangelegd door de Mij Electra te Vlissingen. De laatste dagen der vorige week, toen de cang van zaken onderzocht en beproefd werd, kwam er nu en dan slagnatie voor tengevolge van het rek! en van een dry triem of een detect aan een klein onderdeel aan den motor. Doch thans zijn blijkbaar die moeilijkheden verhol pen immers' de tot dusver aangebrachte lam pen verspreidden Maandag j.l. een licht door de woning, dat aan de gelukkige bezitters het gevoel gat O.W.ers te zyn op verlichtings- gebied. Zoo in het vervolg de installatie zich even kloek gedraagt als op den eersten avond Da het «proefstoomen», dan kan Electra te vreden zyn en mag de gemeente gefeliciteerd worden. Binnen 14 dagen ot 3 weken kan ook de centrale te Kamperland in werking zijn. M. C. Poortvliet. In de Woensdag gehouden gemeenteraadsvergadering werden de onder- wyzerssalarissen, volgens het onderwerp van B. en W. welke in overeenstemming was met den inhoud der circulaire van Ged. Staten, vastgesteld. Den kantoorhouder van het telefoonkantoor werd f 40 verhooging salaris toegekend in gaande 1 Januari 1919. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren J. C. Endhoven en J. P. Gebraad. 1919 tegen eene rente van 4'/, pCt. per jaar, aangezien de geldmiddelen der gemeentekas (Knip dit uit). Bij een ot meer der navolgende verschijn selen, vaak de eerste voorteekenen der Spaan- scbe griep, als gevoel van ziekzjjn, pijn in den rug, hoofdpijnen, koude rillingen, koorts, koort sig gevoel en keelpijn zal in de meeste gevallen 't gebruik van 4 X daags 2 Sanaperin-tabletten U sooedig doen opknappen. Gevoelt gy U tevens koortsig neem dan gelijktijdig met de Sanaperin-tabletten ook 4 X daags *2 Mjjnhardt's Koorts-tabletten. Doen zich echter naast een of meer der genoemde verschijnselen ook hoest of keelpijn voor, dan kan men met het gebruik van Sa naperin-tabletten alleen niet volstaan, doch gorgele in geval van keelpijn ook eenige malen daags met een oplossing van glorin-tabletten, welke ook als voorbehoedmiddel tegen besmet ting kunnen worden aangemerkt, daar zjj mond en keel ontsmetten. Gepaard gaande met hoest gebruike men behalve de Sanaperin-tabletten ook eenige Anga-bonbons of zoo de hoest hard nekkiger is, wat Anga siroop. De meeste dro gisten en apoth. hebben deze artikelen wel voorhanden. Commissie van beroep Scheurwet, De minister van landbouw heeft bepaald In elke provincie wordt ingesteld een com missie van beroep, gevestigd ten kantore van het provinciaal productiekantoor, aan wiens beslissing het beroep tegen beschikkingen, ge nomen krachtens het eerste lid van art. 1 der

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2