Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland, W erkver deeling. De moord in de sportwereld. No. 2937 Zaterdag 14 December 1918 29e jaargang. Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenland. Kechtzaken ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 90 cent, voor het buitenland met verhooging 'der bijkomende porto's. Advertentien worden aangenomen bij de Redactie, den boekhandelaar M. De Jonge te Ter Neuzen en den drukker A. P. Huijbregsen te Goes, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met B regels 60 cent; elke regel meer 12 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letter naar plaatsruimte Redactie-AdresGroote Kade 27, Goes. Telef. No. 74. Deze Courant verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond en wordt uitgegeven door de N. V. Zeeuwsch Nieuwsblad, gevestigd te Ter Neuzen. Werkverdeeling is iets wat men in onze party steeds niet heeft verstaan. Gaan wy in gedachten na, wie vóór en voor ons het werk deden, dan zyu het dezelfde mannen, nu eens met het woord, dan weer met de pen. En ook thans is daaraan nog weinig veranderd. Zoo zagen wij het dezer dagen weer bij de verspreiding van ons Manifest. Het noemen of aanduiden van personen doet niet terzake, maar feit is dat zij, die in onze party ver- trouwensposten vervullen en daardoor dus hun werk doen, het ook weer waren, die hier moesten helpen en zoodoende ook anderer werk deden. Daarvan bederft men niet maar een party wel. Beginselen leggen verplichting op. Wordt dit niet door een geheele partij gevoeld, dan kan een zoodanige party als geheel nooit de verplichtingen nakomen, welke zy tegenover hare beginselen heeft. Het dubbel werken van enkelen kan nooit het niets-doen van anderen geheel vergoeden, de invloed van de party naar buiten ljjdt daardoor schade. Ieder heeft een taak op deze wereld, ook ten opzichte van zijn politieke overtuiging. Deze kan groot of klein zijn, aanleg, roeping en ook beschikbare tijd geven hier de maat aan. Maar niet mogen dit doen de gemak zucht van den een of het plichtsbesef van den ander. Er zyn helaas voorbeelden aan te wijzen hoe te ver gedreven gemakzucht van den een leidde tot overmatig plichtsbesef van den ander. Hiervan was ook de party het slacht offer. Een politieke party is wel een organisatie, doch niet een in alle onderdeelen georgani seerd geheel. Niet kan aan ieder een bepaalde taak worden aangewezen, afgescheiden nog van het feit, dat bij gemis van repressaille- maatregel, zulks opzichzelf weinig zou baten. Maar wel weet ieder wat hy of zy kan doen. Welnu, er is in den komenden tyd, er is nu, voor ons veel te doen. Wjj moeten onze beginselen propageeren, wy moeten onze wenschen tot stand brengen. Langs den weg der orde, door overtuiging. Wjj mogen niet, noch als organisatie, noch als persoon, ons aan elke medewerking onttrekken. Men zorge voor een goede werkverdeeling, eerste eisch van democratie. Ieder zal voor zich hebben te bepalen hoe en in welke mate hy kan medewerken maar men geve in elk geval aan den oproep gehoor. Dat voor hen, die daartoe bij machte zyn, ook het verschaffen van financiëelen steun,. plicht is, spreekt van zelf. Ook ten deze was vaak elke werkver deeling zoek. Het beleven van sociale hervormingen moet FEUILLETON. eiken waarachtigen liberaal een vreugde zijn. Het besef daaraan te hebben medegewerkt geeft een bljjvende voldoening. J. B. AMENT. 2. -cr- Op de wielerbaan gekomen richtte hij zyn schreden naar de box vau Giomerci. Met een looper verschafte hij zich toegang. Na een kort onderzoek, hetwelk bljjkbaar niets op leverde, bezocht hij ook de box van Tuteur.(Aan- dachtig onderzocht hij de ruimte. Eensklaps bukte njj zich. Achter de wielen van de baan- karren had hy iets ontdekt. Een rose papiertje, de achterzjjde van een couvert waaraan niets bizonders dan alleen een zwaar geparfumeerde lucht. Er kwam zooiets als voldoening in den blik van den speurder. Hy meende den draad van het drama te voelen. En op üet middenterrein wachtte by het bezoek van den commissaris en zijn helpers af, Hij memoreerde mes.hond.schoenen portefeuille rose papiertje. Het mes en de portefeuille schakelde hy voorloopig uit. De hond, de schoenen en het rose papiertje bleven zyn gedachten bezighouden. Hij com bineerde, liggende op het middenterrein, de ééne sigaret na de andere rookende. Giomerei Ja, dat heerschap moest hy zien. De volgens den commissaris heetgebakerde Onmiskenbaar komt Zeeuwsch-Vlaanderen in den huidigen tijd minstens even vaak en luide op de lippen als het tijdens den oorlog in de gedachten opkwam en slechts gelispeld werd. Nu komt tot volle uiting dat de Schelde en daarmede Zeeuwsch- Vlaanderea aan België moeten worden teruggegeven We zullen niet nagaan in hoeverre in dezen een beroep op het tractaat van 1839 grond voor deze stelling heeft. Meer derzake bevoeg den zullen dat kunnen beoordeelen. Toch is de gansche beweging eonigszins voorzien. Hoe vaak is niet de verzuchting geslaakt, dat uit den ontzettenden wereldoorlog maar geen over weldigende overwinnaar zou te voorschijn treden, opdat voor ons land de positie niet nog moeilijker zou worden na den oorlog dan ze tjjdens dit verschiikkelijk wereldgebeuren was. De annexatie-vrees heeft altijd menigeen bekropener is ook van de zy de van hen, die hier een schuilplaat 3 zochten en vonden, steeds mede gedreigd, welke bedreiging nu als 't ware wordt omgezet in een eisch. En als daar door bezadigde zuiderburen op kalmeerenden toon geprotesteerd wordt tegen dien landhonger van hunne landgenooten die weliswaar niet het officieële België vertegen woordigen, dan tempert wel eenigszins de vrees voor die te voorziene moeilijkheden, maar nu de roes der overwinning zoo over- heerschend is, vraagt men zich wel eens be zorgd ai, niet of zulke buiten elke verant- woordeljjkheidstaande elementen zouden kunnen zegevieren, maar wel of niet het belang van deze of gene of meerdere der mogendheden zou kunnen medebrengen dat eene wijziging der kaart van Europa ten dezen noodzakelyk is. En dan kan men zich beroepen op het hooge doel dat de Entente zich voor oogen stelde met den grooten strijd, die het ook voerde voor de kleine staten, dan heeft men eenvoudig toe te geven ofMen kan er niet aan denken. En toch is ons land voor het oogenblik een prooi in de vangarmen van den laster. De polsslag van dit veelhoofdig monster gaat al sneller en sneller en van alle zjjden schijnt een monstercampagne op touw gezet. Een der vele tirades die den landhonger zpu moeten bevxedigen, is de stelselmatige achteruitzetting en de stiefmoederlijke behande ling die steeds op Zeeuwsch-Vlaanderen is toegepast. Italiaan. De grootste tegenstander vnn den Eranschman Tuteur. Hem moest hy een val strik leggen. Hy sprong op en wandelde naar den uitgang der baan, zyn oogen strak op den grond^ gericht. Daar op eens versnelde hij zijn pas en wandelde met haastige passen den commissaris en zyn helpers tegemoet, die zich op den weg vertoonden. «Tja zei de commissaris, zij hebben niets ontdekt. Geen levend wezen in het bosch ge zien.» «Zoo hebt jullie ook niet-levende wezens gezien b.v. het kadaver van een hond De beambten knikten ontkennend. »Breng my dan naar het gedeelte van het bosch hetwelk zwaar met mos is begroeid. En u, mynheer de commissaris, u moet van middag Giomerei nydig laten maken. Niet eerder echter dan ik aanwezig ben. Hoe u het doet laat mij koud. Een ander dan u moet twist met hem zoeken en hem dreigen te slaan En terwijl de detectieve wegliep, mompelde de commissaris: ik dacht het welGiomerci is natuurlyk de schuldigo. Ik zal hem in het oog houden. De moord op Tuteur had alle gemoederen in beweging gebracht. Het publiek was er vol van. Op den populairen rang slaakte men woedende kreten en den moordenaar zouden ze «kelen». Een schande. Zoo'n fjjne rjjder. Nu is 't waar dat van uit Zeeuwsch-Vlaan deren meermalen stemmen zijn opgegaan die er op wezen, dat men in Den Haag de be langen van dezen zelfkant van het land te veel uit het oog verloor. Maar dat mag voor een vreemde staat nog geen aanleiding .zijn om zich dan hit lot van die streek zelf aan te trekken. In dien vorm hebben we daarvan dan ook nooit gehoord. Het lykt dan ook meer op een gelegenheids-frase, waarvan de toepassing meer zou zjjn in het belang van den nieuwen voogd, dan van het pleegkind. Daar is echter wel eene verandering ten goede gekomen in den laatsten tijd. Al is niet de hoofdzaak de stichting van een rijks hoogere burgerschool in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De daarover geuite vreugde zal hoogstwaar schijnlijk spoedig niet onvermengd blyken. Want we gelooven niet dat dit in de eerste plaats iets is waaraan dat district behoefte heeft. Niet dat ze niet uitstekend is voor menigeen die zyn kinderen zulk eene ontwik keling kan doen genieten, maar in het alge meen openbaart zich meer behoefte aan zoo danig uitgebreid ouderwijs waarvan ook het kind des volks kan profiteeren. Maar ze zal er nu komen en napleiten baat niet. De handen- inéén om Zeeuwsch-Vlaanderen voor Nederland te behouden. Liberale Unie. De gewone jaarlijksche algemeene vergade ring der Liberale Unie is bepaald op Vrydag 10 en Zaterdag 11 Januari 19l9. In deze vergadering komt o.a. aan de orde de vervulling der plaatsen in het hoofdbestuur, opengevallen door de periodieke aftreding der heeren Mr. P. Bink, Mr. H. ISmeenge en G. W. Stroink, allen herkiesbaar. Het hoofdbe stuur deelt naar aanleiding van artikel 8 der 3tatuten mede, dat door de centrale kiesver- eemgingen, aideelingen en correspondenten geen andere candidaten aan den secretaris zijn opgegeven en dat het hoofdbestuur de volgende namen heeft toegevoegd aan de ijjst van can didaten lo. vacatnre-Rink Mr. P. J. de Kanter (Dordrecht)2o. vacature-Smeenge, Mr. G. A. Boon (Leeuwarden)3o. vacature-iStroink H. P. J. Bloemers, (Velp). Minister-crisis aan Buiten- landsche Zaken? Volgens de „Msb." is de kans groot, dat jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken, zijn portefeuille zal neerleggen. in dat geval zal de heer jhr. mr. de Marees Hy had ^den wedstryd in zyn zak. «Vergeet Giomerci niet!» riep een ander. «Die levert 't 'm ook. Het had een wedstrijdje geworden om te zoenen. Een banddikte, man.» Tuteur Giomerci ging het van mond tot mond. Er zat iets dreigends in. En toen Giomerci op het middenterrein verscheen, dacht Jan Publiek veelmaar het schortte zyn uitspraak op. By het luiden van de bel kwam de detec tive op het middenterrein, lly bestudeerde Giomerci en terwijl hij den commissaris voor bijliep fluisterde hy „Laat den Italiaan be dreigen". De wedstrijd-commissaris was door den politieman in het vertrouwen genomen. Toen by het luiden van de bel de Italiaan niet spoedig aan de start verscheen, stapte de wed- stryd-commissaris op hem toe, deed dol-driftig. wond zich op en dreigde Giomerci. Deze dekte zichkeek star verwonderd en over het gelaat van den detective vloog een glimlach. De 30 K.M. waren getrapt. De renners stegen af, kleedden zich en wachtten op het middenterrein, terwijl het tusschennummer van het programma werd afgereden. Giomerci praatte over Tuteur. Vol mede lijden en diep bewogen. «De arme jongen». De bekoring was voor hem Giomerci van den weustryd af. Het was thans een wed- van Swinderen, onze gezant te Londen, hem opvolgen. Gerst uit Nederland naar België De redacteur der Maasb. te Brussel seint d d. 7 Dec. Naar wij uit welingelichte bron vernemen zou de nieuwe Comptoir Nationaal (de Belgische inkoopcentrale) eeD hoeveelheid gerst aan de Nederlandsche regeering hebben gevraagd voor de bierbrouweryen, in ruil voor dezelfde hoe veelheid tarwe en rogge die België aan Neder land zou leveren. De beweging tegen de inlyving van Limburg. De Provinciale Staten van Limburg hebben de volgende motie aangenomen De Prov. Staten van Limburg, gezien de in omvang toenemende actie, die in het buiten land en voornamelijk in de pers openlyk en onbelemmerd wordt gevoerd en waarvan het doel is de inlyving van Limburg geheel of gedeeltelyk by een ander landovertuigd, dat de overgroote meerderheid van Limburg's bevolking een afscheiding van overig Nederland volstrekt en onvoorwaardelijk verwerpt, pro testeeren met alle kracht tegen elke poging daartoe verklaren nadrukkelijk met voorop stelling van de nationale eenheid en saamhoo- righeid, dat Nederland een en onverdeeld ver bonden wil en moet blyven met Nederland. In een Dinsdagavond te Maastricht ge houden vergadering van het voorloopig comité van de anni-annexionistische actie is besloten, die actie tot een algemeen Limburgscln te maken en iedereen gelegenheid te geven er adhaesie aan te betuigen. Waarschjjnlyk zal dit gebeuren in den vorm van een petitionne ment met handteekeningen. In een de volgende week te houden vergadering zal een bestuur gekozea worden. Spionnage. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van C. J. S., chauffeur te Nymegen, thans gedetineerd, die terecht heeft gestaan ter zake dat hij den matroos van de kustwacht te Galzand, Arts, heeft trachten over te halen hem inlichtingen en bescheiden te verstrekken omtrent het mijnveld by Zeeland en het seinstelsel aldaar, en van den by den verplegingsdienst te Nymegen gedetacheerden sergeant Murkens heeft trachten te krygen gegevens omtrent een tweede mobilisatie en de legering van troepen om Nymegen. Overeen komstig den eisch werd beklaagde veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. stryd zonder strijd. Zijn grootste tegenstander was niet meer. De commissaris kuchte en keek tersluiks den Italiaan aan. De detective schilde een appel met het mes waarmede de moord was gepleegd. Juist toen Giomerci naar hem keek plaatste hy de punt van het mes in de tafel en het lemmet trilde. Giomerci keek naar het mes en instinctief ging zyn hand naar zijn zak. Een verwonde ring teekende zyn gelaatstrekken. „Monsieur", vroeg hy den detective, «hoe komt u aan dit mes» De speurder was opgesprongen en zyn oogen fel in die van den Italiaan borende, vroeg hy «is dat mes dan ^an u Giomerci knikte bevestigend. «Dit mes, Giomerci, vond ik vanmorgen in den rug van Tuteur», zeide de detectieve koel. De Italiaan wankelde. De commissaris legde zwaar zyn bol-dikke hand op den schouder van den Italiaan, die direct van het midden terrein werd weggevoerd, doch niet dan nadat de detective iets van de jas van den arrestant had afgehaald en dit zorgvuldig in zyn porte feuille had gestopt. En weer vloog die geheimzinnige glimlach over zjjn gelaat. Hy meende den draad voor het onderzoek thans vast in zjjne vingors to voelen. Wordt vervolgd.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 1