Provincienieuws. Gemengd Nieuws. mogelijk ware, mr. Troelstra strafrechtelijk te vervolgen wegens zzn opruiende taal in de rwie te Rotterdam. De voorzitter, mr. Van Schnk, lid der Tweede Kamer, antwoorde, dat er voor een rechtsvervolging zeer waarschijn lijk wel termen aanwezig waien, doch dat hij het zeer verstandig van de regeering vond, dat ze daartoe niet was overgegaan. Uit de vergadering werd nog gezegd, dat de heer Troelstra blijkens zijn laatste schrijven in «Het Volk» nog steeds voortgaat-de revo lutie te verdedigen en dat hij daardoor als staatsgevaarlijk kan worden vervolgd. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat tusschen Neder land en België het rechtstreeksch telegraaf- ve-Veer tegen de daardoor geldige tarieven hers'eld is. Slaolie. De minister van Landbouw heeft opgeheven het in de desbetreffende beschikking van 22 Augustus 1918 vervatte verbod tot aflevering en vervoer voor zooveel betreft slaolie (arachis- olie) in flesschen. Zeep. Bjj kon. besluit is bepaald, dat het uit voerverbod op zeep in eiken vorm zoodanig wordt gewijzigd, dat de uitvoer van zeep en zeej surt ogaten in eiken vorm verboden is. s. an dit besluit kan in bjjzondere gevallen <nt h tfing worden verleend. Thee. De nini-ter van Landbouw heeft ingetrok- fci-n de beschikking *an 26 Januari 1918, h> u end het verbod van aflevering van thee j s drank of op welke andere wijze ook in hotel* ot cafés, restaurants, wachtkamers, kajuiten en dergelijke. Goedkoop voedsel voor behoeftige n. De minister van Landbouw heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen medege deeld. dat het hem voorkomt, dat er redenen a uwezig zijn om ook verschillende particu- cei-.eni./ingen, die zich ten doel stellen i ige kinderen en armen van goedkoop voedsel te voorzien, in dezelfde gunstige be palingen te doen deelen als reeds getroffen zijn voor centrale of coöperatieve keukens. Deze bepalingen zijn in hoofdzaak de vol gende de vereenigingen en lichamen die daarvoor in aanmerking komen, worden in staat ge steld de hieronder vermelde percentages van distributiegoederen zonder invordering van bons af te leveren, t.w. aardappelen 5-0 pet., peulvruchten 50 pet., terwjjl bovendien zal worden beschikbaar gesteld, per afgeleverde portie stamppot5 gram vet, 100 gram goed koop vleesch en beenderen, 20 gram zachte kaas per afgeleverde portie soep 100 gram goedkoop vleesch en beenderenper afgele verde portie melkspjjsK.G. geconden seerde taptemelk. Het in den stamppot te verwerken goed- koope vleesch, zal in de eerste plaats moeten bestaan uit den zoogen aamden hutspot. De minister verzoekt nu aan de gemeente besturen aan het Rijks Centrail Administra tiekantoor voor de Distributie van Levens middelen mededeeling te willen doen van de vereenigingen, die naar haar oordeel voor de verstrekking van bedoelde extra levensmidde len in aanmerking komen, alsmede van de hoeveelheden, die daartoe benoodigd zjjn. Paardenvleesch. Het plan bestaat bij de Regeering, het vleesch van 34,000 distributiepaarden voor het grootste deel te laten bevriezen, om het in tjjden van nood te gebruiken. Een interview met den gewezen Duitschen kroonprins. Volgens bericht dd. 4 December uit New- York heeft de gewezen Duitsche kroonprins in den loop van een lang gesprek met een correspondent van de »Associated Press* Maan dag op Wieringen gezegd »Ik heb nergens atstand van gedaan en geen e document onderteekend, maar als de Duit- i!' t regeering mocht besluiten een republiek te stichten overeenkomstig die van Amerika en Frankrjjk. zal ik volkomen tevreden zijn als ik als eenvoudig burger naar Dnitschland kan terugkeeren en bereid zijn om alles te doen ten einde mijn land bjj te staan.* Ik vroeg hem, wat hij als het-keerpunt van den oorlog beschouwde. De kroonprins ant woordde »Ik ben overtuigd dal we in het begin van October 1914 den oorlog verloren. Ik achtte onze positie hopeloos na den slag aan de Marne, dien we niet verloren zouden hebben, indien de leiders van drn generalen staf het niet op de zenuwen hadden gehad. Ik trachtte den generalen staf over te halen toen den vrede zoo mogelijk te bewerkstelligen, zelfs ten koste van groote opofferingen, waarbjj ii f- EIzrs- Lotharingen zou kunnen prjjs- g ven maar mjj werd te verstaan gegeven, voor riiyn eigen zaken tejzorgen en mijn werk zaamheid tot de aanvoering van mijn legers te beperken.* Reppend van het begin van den oorlog zei de kroonprins «Tegen alle berichten in, tot nu toe buiten Duitschland verspreid, heb ik den oorlog nooit gewenscht en het oogenblik daartoe allerongeschikst geacht. Van meet af aan vreesde ik, dat Engeland zich in het ge schil zou mengen, maar Prins Hendrik (van Pruisen) en de andere leden mijner familie waren het daar niet mee eens.» De prins was nogal bitter gestemd ten aan zien van het werk van den generalen staf, die, naar hij volhield, de schuld was van de vele vergissingen, o.a. het groote Maartoffen sief van dit jaar, dat hem tegen zijn eigen inzicht in werd opgedragen. De prins ver klaarde, dut Ludendorff de groote drijfkracht van Duitscbland's oorlogsbedrjj vigheid was, tei wijl Hindenburg alleen in naam de leider was. Ludendorff en zijn staf onderschatten voortdurend de vijandelijke strijdkrachten en geloofden nooit, dat Amerika's aandeel aan soldaten zoo groot was als de feiten hebben uitgewezen. Hij noemde zich een bewonderaar van Wilson, die naar hij stellig verwacht, een rechtvaardigen vrede voor het Duitsche volk tot stand zal brengen. Ned. zeelieden beboet. Vrjjdag 22 Novemter hebben in het Man sion House te Londen terecht gestaan 6 der opvarenden van het Nederlandscbe stoomschip Eemstroom, beschuldigd van een poging om 34 pond cacao uit te voeren ter waarde van 3.4/p. s. De cacao was verstopt gevonden tusschen eenige vuursteenen. De donkeyman erkende, dat de cacao aan hem en de andere 5 toebehoorde en beweerde, dat deze bestemd was voor hun vrouwen en kinderen in Neder land. Zij zijn ieder beboet voor 3.3/9 p. s. De kapitein heeft de gevorderde sommen betaald. De Christelijk-historische Statenkieskring Zeeland heett voor de Provinciale Staten can- didaat gesteld de heeren W. van Oeveren te Wolfaartsdijk H. J. van den Ouden te Ter neazen mr. H. Landsheer te Middelburg P. F. van Hensel te Vlissingen C. J. Boo gaard te KerkwerveA. Geluk te Tholen C. Schippers te Breskens en D. J. Dees te Terneuzen. Oostbnrg. De heei R. de Bakker, onder wijzer aan de ambachtsschool alhier in het timmervak en vakteekenen, is in geljjke be trekking te Hoorn benoemd en heeft deze benoeming aangenomen. Middelburg. De politie alhier is den laatsten tijd gelukkig met het aanhouden van inbrekers. Zondag j.l. werd tijdens afwezig heid van de bewoners ingebroken in de woning van A. v. S. aan den Seisweg R 126} nabij de gemeente Grjjpskerke Eerst was getracht de woning van achter binnen te treden, toen dit niet gelukte werd een raampje in den zjjgevel stuk geslagen waardoor het geopend kon worden. In het huis werd een deur ge- forceerd en ook een kabinet, waaruit f 153 werd ontvreemd. Nadat de politie direct was gewaarschuwd stelde deze een uitgebreid onderzoek in en hield aan S. D. A., H de R. en W. de R. allen personen, die reeds eerder met de politie in aanraking zjjn geweest. Aanvankelijk ontkenden zij, maar toen be zwarende bewijzen tegen hen werden aange bracht, bekenden zij tevens dat zjj zich op den Biddag reeds onder Koudekerke aan in braak en diefstal van f 40 hebben schuldig gemaakt. Van eerstgenoemde inbraak gelukte het de politie nog f 123 in beslag te nemen. Ylissiugeii. Geslaagd voor het voorloopig machinistendiploma, B. Legemate, leerling van de «De Rujjterschool» alhier. Goes. Door den burgemeester dezer ge meente is het volgende telegram ontvangen »Namens den Minister van Binuenlandsche Zaken verzoek ik U dringend vluchtelingen niet naar Rotterdam te iaten vertrekken anders dan met officieele transporten, Vluchtelingen, die voor eigen rekening gaan, moeten ge waarschuwd worden, dat alle hotels te Rot terdam overvol zjjn. Commissaris der Koningin, (get.) Djjckmee8ter. Schore. Om het gasverbruik alhier te beperken, is met terugwerkende kracht tot 1 Dec. de prijs aldus geregeld tot 25 M3 25 cent per M', van 25—50 M3 30 cent en boven 50 M' 40 cent per M3. Stavenisse. De Minister van Landbouw heeft vastgesteld voor deze gemeente een maximumprijs voor vleesch van f 2.30 per K G. St. Maartensdijk. Zeker geen bedrijf en bjjna geeD plaats welke zoozeer de algemeene belangstelling heeft; die men bovendien zoo uitgebreid mogelijk anderen wil doen deel achtig worden als de electrificatie in onze gemeente. Niet waar, elk onderdeel, dat tot voltooiing van het geheel moet medewerken en broks gewijze wordt aangevoerd en achtereenvol gens wordt uitgevoerd, wordt tot in de kleinste bjjzonderhedee den volke kond gedaan. Ook is critiek niet uitgebleven. Immers, we kregen haar onder de oogen naar aan leiding van de benoeming van een hoofdma chinist voor het bedrijf door het voorloopig bestuur. Men schreef dien benoemde minder voldoende bekwaamheden voor die functie toe en achtte mitsdien die keuze ongeldig. Nu kan die benoeming uit dien hoofde in derdaad falicant uitloopen, echter alleen voor die zeden is ze niet ongeldig. Wel voorbarig. Want onwillekeurig rjjst de vraag, waarom dat voorloopig comité deze belangrijke benoe ming niet heeft overgelaten aan het definitief bestuur, hetwelk dan natuurlijk ook de ver dere verantwoordelijkheid voor die keuze zou dragen. Al wat voorloopig is, draagt uit den aard der zaak een vaag karakter, zoo ook dut. van dit comité. Niettemin de benoeming is geschied en in plaats van nu door miidel van een couran tenbericht critiek uit te oefenen hetgeen zijn nut kan hebben als eenig ander middel om daaraan uiting te geven, ontbreekt had men op eene algemeene vergadering het voorloopig bestuur daarover kunnen interpel- leeren. Ieder deelnemend ingezetene toch heeft, in hoedanigheid van coöperatief aandeelhou der, een zeker recht van controle, waarvan hij op eene vergadering gebruik kau maken. Eigenlijk hadden we zoo'n vergadering reeds verwacht, nu de koninklijke bewilliging op de statuten is verkregen en de vereeniging als geconstitueerd kan beschouwd worden, waar door feiteljjk de taak van het voorloopig co mité als geëindigd wordt geacht en een de finitief bestuur in de plaats treedt, hetzjj be staande uit evenveel en dezelfde leden als waaruit het voorloopig comité is samenge steld, hetzij met toevoeging van enkele nieuwe leden, waardoor de verantwoordelijkheid over wat meerdere schouderen wordt verdeeld. Wat we wel gekregen hebbeneen kort resumé van een vergadering van een comité, dat in den vorm van de meer weidsch gewor den perscommuniqué's eenige mededeelingen deed omtrent den maximumprjjs van den huis- aanleg. Zulke inlichtingen zijn best, wel te verstaan het begrip er van, maar na de wettige con stitueering een wettig bestuur. Daar komt 't nu allereerst op aan. Daarover later Oud-Vossemeer. Alhier doet zich op een hoeve een geval van mond- en klauwzeer voor onder het rundvee. Spaansche Griep. Bjj de politie in de Lange Torenstraat te Rotterdam is kennis gegeven, dat sedert Zater dag in logementjes in de Tweede Lombard straat, Lange Baanstraat, Lange Frankenstraat en Oppert 15 personen na een kortstondig ziek zjjn, aan Spaansche griep zjjn overleden. In de. ouderljjke woning aan de Hendrik straat te Rotterdam zijn gisteravond van de 2- jarige J. H., die met vier broertjes en zusjes alleen thuis was, de kleertjes.in brand geraakt door het omvallen van een kaars. Het meisje kreeg zulae hevige brandwonden, dat het kort nadat de moeder thuis kwam, die een bood- sdhap gedaan had, aan de gevolgen is over leden. De politie te Leiden heeft pioces-verbaal opgemaakt tegen een pseudo-huiskuecht we géns oplichting. De man had in een der plaat selijke bladen een advertentie geplaatst, waarin een voorname familie wegens vertrek naar Indië voor haar kanarie een goed tehuis zocht. Het diertje kostte niets, slechts moesten de advertentiekosten worden vergoed. Gegadigden moesten hun brieven adresseeren onder een bepaald nummer aan het bureau van het blad. In dezelfde advertentie werd tevens een baboe gevraagd. Het is gebleken, dat tal van gegadigden voor de kanarie op deze adverte ïtie geschre ven hebben. De steller van de advertentie bracht, als huisknecht gekleed, een of Iwee dagen later in een kooitje de kanarie. Het beestje, zoo zeide hij, zoag het heele huis bjj elkaar en was zoo mak dat het uit de hand at. De kosten der advertentie bedroegen f 2.05, waar.van hjj een kwitantie toonde. La ter bleek dat de man een sluwe oplichter was. Meer dan veertig menscben heeft hjj op deze wijze aan een kanarie geholpen, die geen uitstekend zingend mannetje was, maar een pop, die geen bek open deed en ten hoogste een waarde van twee kwartjes had. Bjj velen kreeg de «huisknecht» bovendien nog een fooitje voor de moeite. Twaalf duizend gulden verduisterd. Op telegrafisch verzoek van den commis saris van politie te Rotterdam is aangehou den de soldaat W. S., in garnizoen te Zwarte- waal, die zich schuldig gemaakt had aan ver duistering van f 12.000 ten nadeele van de firma Van L„ gevestigd aan de Zwaerdecroon- straat te Rotterdam. Hjj was als boekhouder aldaar in betrekking geweest en had de ver duistering gepleegd door boeken en chèques te vervalschen. Woensdagnacht zjjn te Halfweg twee zoons van schipper Venema, liggende met zjjn vaartuig aan de suikerfabriek aldaar, in het vooronder, waar zjj sliepen, door kolendamp gestikt. Het zijn twee jongens van 15 tot 18 jaar oud. Woensdagmiddag speelden te Vaals drie schooljongens uit Vaais en Gemmenich, on geveer 10 12 jaar oud, met een handgranaat, welke zjj in het bosch hadden gevonden. Plot seling ontplofte de granaat, met het gevolg, dat den jongen uit Uemmenich de hand werd afgeslagen, terwjjl de beide jongens uit Vaals zoo ernstig aan de borst werden verwond, dat zjj na eenige oogenblikken overleden. In een Oosterirjjksch blad wordt gewag gemaakt van de hypothese van een dokter (het is niet meer dan een hypothese) dat het ernstige karakler van de Spaansche griep ver klaard zou moeten worden uit het gebrek aan kalk in het oorlogsvoedsel. Anderen verklaren het weer, geljjk men weet, uit gebrek aan vet. Beide kunnen iets te maken hebben met grooter of kleiner weerstandsvermogen, maar als men zich zet aan de oplossing van het raadsel van de griep, zal men niet alleen het materiaal uit de gerantsoereerde oorlog voerende en neutrale landen, maar uit de ge- heele wereld moeten gebruiken. Men weet hoeveel slachtoffers de griep o.a. in Engelsch Iniië, .Amerika en Zuid-Afrika gemaakt heeft. Vooral in dit laatste land was toch zeker geen voedselgebrek of verandering van voeding tengevolge van den oorlog ingetreden. Er zij ook geneeskundigen, die denken aan een infectie die van de slagvelden gekomen is, door een overmatige aanwezigheid van streptococcen enz op de ljjkenvelden die juist in den positie-oorlog een veel grooter gevaar opleveren dan in den bewegingsoorlog. De oude ervaring uit de geschiedenis, dat hongersnood en epidemieën in het gevolg van den oorlog komen, is in elk geval opnieuw bewaarheid. Diefstal van ^jjftien duizend Mark. De Venlosche politie arresteerde aan het station aldaar den Oostenrijker Max Keers, verdacht van diefstal van 15.000 Mark, te Den 1 laag gepleegd. K. dreef aldaar met een paar andere personen een handelszaak en had het geld door een wissellooper laten innen, waarna hjj zich uit de voeten had gemaakt. De wissellooper beweerde eerst het bedrag te hebben verloren, maar viel al spoedig door de mand. Voor den herbouw van België. Eerlar.g zal de Union des villes et des vil lages Beiges een congres te Brussel bjjeen roepen van al de Belgische vereenigingen, die zich inlaten met de bouwkunst en met de aanverwmte njjverheidsvakken, ten einde de vraagstukken te bestudeeren in verband met den herbouw/ der verwoeste steden en dorpen. Reeds is de medewerking toegezegd van de openbare besturen en men hoopt een gezamen- ljjke oplossing te vinden wat betreft de archi tectuur en een reglement te kunnen vaststel len, waarbij alle poging tot accaparement zou verijdeld worien. Belangrjjke esthetische kwesties staan op de dagorde. De Times meldtDe intergeallieerde con ferentie heeft beraadslaagd over den duur van den wapenstilstand, die waarschjjnljjk verlengd zal worden. De algemeene vredesconferentie zal te Parijs gehouden worden, waarschjjnljjk tegen het einde van Januari. F o ch over den volgenden oorlog. Het Parysche weekblad Aux Ecoutes ver telt Na de vergadering van de Academie van wetenschappen, onderhield maarschalk Foch zich met eenige leden, waaronder Emile Pic- ard. Foch zeide Deze oorlog is afschuweljjk en schrik wekkend geweest, omdat hjj industrieel was. Maar de volgende zal nog verschrikkelijker zjjn. Men zal alle krachten gebruiken. Welk een desolatie Gelooft gij dan aan een volgenden oor log vroeg een der aanwezigen aan den maar schalk. Helaas, antwoordde hij, Duitschland be reidt hem voor.... Nieuwe vliegtuigtypes. De Echo de Paris publiceert de volgende mededeelingen over de aflevering van de Duit sche vliegtuigen Bjjna alle vliegtuigen, die van Duitschland zijn opgeëischt volgens de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag, bevinden zich thans in de handen der Geallieerden. Onder deze zjjn er talrjjke van een nieuwe type, waarvan er nog geen enkel door ons buit gemaakt is en wel in het bjjzonder een gevechtsvliegtuig, een tweedekker met draaienden motor. Dit type is van een klasse, die bepaald superieur is aan de tot dusver bekende machines. An dere vliegtuigen van een nieuw type waren speciaal bestemd voor infanterie-aanvallen. Geknoei met bons. Het geknoei met de levensmiddelenbons neemt te Amsterdam steeds toe. Gisteren zjjn, zooals het politierapport vermeldt, niet minder dan 5 personen, die handel dreven in distributiebons, gearresteerd. Bij allen zyn bjj fouilleering een hoeveelheid bons gevonden, terwjjl bjj een huiszoeking in een woning in de Jolen Houttuinen beslag is gelegd op 700 broodkaarten en 400 aanvullingsbroodkaarten. Een man wordt verdacht van diefstal van een groote party levensmiddelenbons uit de Stadsdrukker jj. De wereld wil bedrogen worden, Een Hollander, die «zich respecteert», koopt tegenwoordig slechts artikelen met een Engelsch of Fransch cachet. Daarvan zjjn tallooze voor-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2