Visseherij. Gemengd Nieirws. Staten-Generaal. Gemeente-publicaties. Militie, Landweer en Landstorm. Laatste berichten. lerseke Slechts ongeveer 400 ton mosselen werden gedurende de afgeloopen week ge leverd. Brninisse. Gedurende de vorige week wer den van hier verzonden naar Holland 750 ton nen mosselen ad f 3 50 tot f 5 per ton naar kwaliteit. Uitvoer van oesters. De oesterverzending naar Duitschland is weer hervat. De Nederlandsche wagons rjjden tot Bentheim, waar de oesters worden over geladen. Met België wordt druk onderhandeld. Men denkt ook daar spoedig verlof tot invoer te krijgen. Zondagnacht heeft de hotelhouder B. te Tilburg door het openstaan van een gaskraan den dood gevonden door gasverstikking. De vergrootende trap Een humoristisch l»d van ons Kabinet, ver oorloofde zich een rustig eu eerwaardig lid der Tweede Kamer aan te klampen met de ernstige beschuldiging, dat hij nog gevaar lijker was dan Wijnkoop. Wie? Ik? Ja, u. Maar hoe dan P Wel dat is maar Winkoop, doch u is Wijnkooper. We behoeven wel niet te vertellen wie het guitig lid van het ministerie, zoomin als wie de aldus aangeklampte volksvertegenwoordiger was. Lied van trouw. Eerbiedig opgedragen aan H. M. Koningin Wilhelmina. Wilhelmina van Oranje, Koningin van Nederland, Bljjf ons onverveard regeeren Met Uw Vorstelijke hand, In U bljjven wij vereeren Godsdienst. Recht en Majesteit, Dankbaar zullen wjj U steunen Bjj Uw wjjs en sterk beleid. bis. Neen. zij zullen nimmer raken Aan Uw Scepter en Uw kroon. Wjj staan trouw en welgewapend Rond Uw Koninklijken Troon. Al wat naar Uw macht zou grjjpen, Slaan we neer als moordgespuis. En we strijden voor de glorie Van ons fier Oranjehuis, bis. In gevaar en revolutie Geven wij ons goed en bloed, Treden wij aaneengesloten Eiken vijand tegemoet. Holland zal U nimmer laten Rust en vrede om U heen, Wilhelmina van Oranje Holland altijd met U één. big. Hier geen lage Christenmoorden, Geen verdeel-en-heersch geweld, Hier geen valsche vreemdelingen Aan het hoofd van macht en geld. Hier geen internationalen, Hier geen Staat in onzen Staat Ieder werkman en soldaat Is de wensch van eiken burger bis. Op het Heilig Evangelie, Op ons Heilig Rood-Wit-Blauw, Op ons dierbare Oranje Zweren wij U allen trouw. Leve onze Kroonprinsesse, Heel ons Koninklijk Gezin, Leve onze Wilhelmina Leve onze Koningin bis., J. U. SPEENHOFF. Duitschland verloor tot 31 Oct. 1918 in den oorlog 1.580.000 dooden. Bovendien worden 260.000 man vermist490.000 zijn gevangen genomen, 4.000000 gewond. Engeland telde op 10 Nov. 1918 aan dooden, gewonden, vermisten en gevangenen 3.049.991 man. De 30 jarige arbeider S. P. te Gronin gen is in de suikerfabriek der firma W. A. Scholten aldaar door de as van een machine gegrepen en gedood. Vrijdagavond is de vrouw van A. W. te Emmercompascuum op vermoeden van smok kelen doodgeschoten. Op het congres van de Duitsche ver- eeniging tot verzorging der verminkten is medegedeeld, dat men op den lsten Juli van dit jaar reeds rekening had te houden met L60.000 ernstig verminkte soldaten, die reeds uit de ziekenhuizen weren ontslagen en dat zich daaronder 45.000 fabrieksarbeiders be vonden. Het aantal gezonde arbeiders en ar beidsters in Duitschland bedraagt 8 millioen, zoodat op 180 gezonde werkkrachten 1 ver minkte zou komen. Deze verhouding is niet zóo, dat men zou kunnen spreken van een overstrooming der nijverheid met verminkten. De werkgevers moeten daarom worden aange spoord, ook de ernstig verminkten, zelfs de geamputeerdeu, aan hun passend werk te hel pen. Zjj mogen niet in den waan verkeeren, reeds genoeg te hebben gedaan door licht ver minkten te werk te stellen, want dit is bjj het heerschend gebrek aan werkkrachten eer der een voordeel dan een nadeel voor den werkgever. Volgens een mededeeling in den lijjks- dag zijn in het Duitsche leger 180,000 man schappen door de griep aangetast. Het aantal ernstige gevallen bleef binnen matige grenzen. Zaterdagavond is de kolen werker C. van der te Rotterdam, aan boord van een aan de Maaskade ligge .d schip, tengevolge van de gladheid van het dek uitgegleden, in de Maas gevallen en verdronken. Zjjn lijk is door de rivierpolitie opgehaald. Een telegram van de stad Brus sel aan Koningin Wilhelmina. De waarnemend burgemeester van Brussel, de heer Lemonnier, heeft het volgend tele gram aau onze Koningin gezonden Op het oogenblik harer bevrijding zendt de stad Brussel aan H. M. de Koningin der Nederlanden hare eerbiedige hulde. Zjj zal altjjd de herinnering bewaren aan de broeder- Ijjke hulp, haar door het Nederlandsche volk bewezen, alsmede aan de toewijding, welke haar betoond is door den uitstekenden gezant der Nederlanden, den heer van Vollenhoven. Te Minden (Westfalen) heeft een pa- troelje voor de veiligheid na een gevecht 84 leden van een rooverbende gevangen genomen. De drie belhamers werden op de plaats zelf doodgeschoten. De gewezen Duitsche Kroonprins is Zaterdag ter interneering op het eiland Wieringen aangekomen. Een correspondent van de N. R. Crt, meldt daaromtrent Toen het jacht van den rjjkswaterstaat, dat bij het zonnige weer reeds van zeer ver op zee zichtbaar was, langzaam het haventje nader le, stond de gewezen kroonprins op de achterplecht naar het eiland te turen. Niet geheel slaagde hij erin, zich een allure van volkomen onverschilligheid te geven voor wat nu nog verder over hem komen zou. Intus- schen stonden de eilanders, op het havenhoofd opgehoopt, hem aan te gapen en zich onaan- dor nljjk kalm te verbazen over zijn eenigszins buitengewone uitrusting; een sterk getailleer de, nut bont afgezette bruine overjas met grooten bonten kraag, jocky pet en bruine beenkappen voltooiden de opvallende tenue van den prim veldheer op retraite. Bij het aan wal stappen was bet welkom der bevolking niet bepaald hartelijk. De offi cier-betaalmeester, die reeds eenige dagen op het eiland was om kwartier te maken, stram in de militaire houding, met den burgerhoed die zonderling deed bjj zjjn uniform, in de haud, bracht zichtbaar ontroerd het saluut. Hij deed daarna zooveel mogelijk moeite om het ontschepen vlug in zjjn werk te doen gaan, en slechts enkele oogenblikken duurde het hoffeljjke afscheidnemen van de autori teiten van den rijkswaterstaat, die den zee tocht hadden meegemaakt. Daarna zette de simpele stoet van 5 rij tuigen zich in bewe ging naar Oosterland, aan den anderen hoek van het eiland. 's Avonds was de belangstelling der eilan ders eenigszins verlevendigd, bijna al het jonge volk uit de buurt van het haventje was op den djjk bijeengekomen. Toen het langer wachten werd, zelfs uren langer, dan aanvan kelijk in uitzicht was gesteld, toen werd het een gezellige boel en wist ook menig jeugdig Wieringer met zijn Wieringsche schoone rustige plekjes te vinden op den djjk, waar het dorp was weggeloopen en nog het gezang der hotsende dorpelingen weerklonk. In een onaanzienlijk herbergje, waarvan de gelag kamer maar flauwtjes door een enkel zuinig petroleum pitje verlicht was, vonden elkaar de collega's van de binnen- en buitenlandsche pers vertegenwoordigers o.a. van Daily Mail, Daily Chronicle, New York World en Mor- ning Post, die in den loop van den dag de zware pelgrimage naar Oosterland volbracht hadden, om hun nieuwsgierigheid te bevredi gen naar den aard van des kroonprinsen bal lingsoord. Indien bjj hen wraakgierige ge voelens deze vriendelijke belangstelling hebben aangewakkerd, móeten zij volkomen bevredigd zijn heengegaan, lntusschen was het vinnig koud geworden, er hing een zware dikke mist laag over de woelig geworden zee en alle Wieringsche visscherslui waren het er over eens, dat het een volslagen onmogelijkheid was om van Enkhuizen uit zonder ongeval tusschen de uitgestrekte ondiepte de smalle vaargeul te vinden, welke van zee uit in het Wieringer haventje leidt. Algemeen gelooide men, toen het 10 uur in den avond was ge worden, dat de boot van den rjjks waterstaat mei den ex-kroonprins aan boord, als zjj den tocht gewaagd' had, hier of daar vastgeloopen moest zyu, om niet eerder dan by hoogwater te kunnen vlot komen en zoo deed de burge meester de rjjtuige.i, die den gewezen kroon prins en diens gevolg zouden afhalen, maar vertrekken. De boodschap aan zjjne hoogheid, mocht de boot nog aankomen, werd achter gelaten, dat kjjl dan maar beter deed aan boord te overnachten, dan zou de man hem des morgens wel komen halen. Ook dit deed wel weer scherp uitkomen, dat Wieringen minder complimenten met deD gewezen kroon prins maakt dan deze in zijn vroegere loop baan gewoon is geweest. De roode vlag. Vanwege de autoriteiten te Delf zeil is aan den gezagvoerder van een ter reede aange komen stoomschip uit Emden medegedeeld dat hij de roode vlag, welke het schip voer de. moest verwjjderen. Het zou anders niet in de haven worden toegelaten. De doodeljjke draad. De doodeljjke draad is thans langs de ge- heele grens buiten werking gesteld, zoodat het verkeer naar en van België weer vrij is. Hiervan wordt druk gebruik gemaakt. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat de uitvoer van horloges over Frankrijk en En geland met bestemming naar Nederland uit gesloten is, tenzij geconsigneerd aan de N. O. T. Dank zjj een dergelijke contóle in de noorde- 1 ke (Scandinavische) landen, is voor deze landen het embargo opgeheven. Henry Ford, de bekende schatrjjke automobielfabrikant en vredespropagandist, trekt zich terug uit de leiding van zjjn auto zaken. Hjj gaat nu een Amerikaansch week blad uitgeven. Ford is naar men zich her inneren zal een voorstander en propagan dist geweest voor den wereldvrede door arbi trage. Om daarvoor stemming te maken be zocht hjj vóór den oorlog met een gezelschap medestanders Europa. Veel heelt die tocht niet opgeleverd. In de jaren, dat de V. St zelf aan den oorlog medededen, stelde Ford zjjn fabrieken in dienst van de regeering, zoowel voor de vervaardiging van auto's als voor den bouw van duikbooten en duikboot- j egers. Misschien wordt nu de vredespropa- ganda weer hervat. In het militair hospitaal te Utrecht zijn 29 gewonden van de ontploffing bij Ha- mont opgenomen. Het zjjn allen Duitschers met ernstige verwondingen aan aangezicht en vooral aan de oogen. De overbrenging naar deze inrichting is geschied in het bizonder met het oog op de oogheelkundige behande ling. Gasdiefstal. De Apeldoornsche politie is een geraffineer- den gasdiefstal op het spoor gekomen, Het is gebleken, dat in een gebouw aan de Hoofd straat aldaar een clandestiene gasleiding lag. In den kelder was een gat in den buiten muur geslagen waarin een buis was aange legd, zoodat het mogeljjk werd buiten den meter om gas te betrekken. Hoelang deze leiding dienst heeft gedaan zal wel vastge steld kunnen worden zeker is reeds, dat de gemeente Apeldoorn op deze manier voor ongeveer f 1000 benadeeld is. Hoewel de eige naar aanvoert niet te hebben geweten, dat deze leiding er lag, heeft de politie proces verbaal opgemaakt. Indien de leiding inder daad reeds bestond voordat de tegenwoordige vennootschap het gebouw exploiteerde, dan is ten minste 5 jaar achtereen buiten den meter om gas verbruikt. De gérant moet de gemeente hebben aan geboden haar schadeloos te stellen. De diefstal is door een der leden van het personeel uitgebracht. De ex-keizerin van Duitschland is ter vereenvoudiging van haar huishouden van het Nieuwe Palcis te Potsdam bjj prins Eitel Friedrich in villa Ingenheim ingetrokken. Tweede Kamer. Zitting van Vrjjdag. Besloten wordt de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting niet te beginnen vóór 3 December en het ontwerp-Marchaut betref fende het vrouwenkiesrecht den 4den Decem ber in de afdeelingen te onderzoeken. De militaire interpellaties worden voort gezet. De heer de Savornin Lohman (c.-h.) trekt zjjn motie in, omdat zjj nieuwe en langdurige debatten zou veroorzaken. De heer Nolens (r.-k.) zal tegen de motie- Rink stemmen, omdat ze overbodig en niet dnideljjk en niets meer dan een fraze is. De heer van der Voort van Zjjp (a.-r.) is het met den heer Nolens eens. De heer Van de Laar (C.S.P.) komt er te gen op dat hjj een draaital en een werktuig der reactie zou zjjn. De heer Visser van IJzendoorn (v.-l.) zal voor de doodonschuldige motie-Rink stem men, omdat tegenstemmen tot een verkeerde gevolgtrekking zou kunnen leiden. De heer Schaper (S. D. A. P protesteert tegen het optreden van den heer van de Laar, die de regeering opruit tegen de socialisten en de sociale hervormingen. De heer Rink (u-1.1 verklaart zjjn motie te handhaven, omdat hjj wil doen uitkomen, d.t hervormingen onmiddellyk noodig zjjn. De heer Wjjnkoop P.) beveelt de motie- Kruyt) onmiddelljjke demobilisatie) aan, o m. met de opmerking dat bljjkens een couranten bericht de Entente mogendheden zullen pro testeeren tegen het doorlaten van Duitsche troepen door Limburg. De heer van Doorn (u.-l.) merkt op, dat slechts ongewapende troepen worden doorge laten. Minister Ruys de Beerenbrouck zegt dat de opmeiking van den heer van Doorn juist is. Van een protest is niets bekend. De regeering heeft reden om aan te nemen, dat van een protest, nu óf later, geen sprake zal zjjn. De regeering acht de motie-Rink overbodig. Stemmingen. De motie-Wjjk (aanstelling van de commissie van onderzoek naar de oorzaak van de muite rijen in het leger met vertegenwoordigers van militaire bonden) wordt verworpen met 41 tegen 38 stemmen. De motie-Kolthek (Straffeloosheid der mui ters, zonder de daden .der muiters goed te keuren) wordt verworpen met 51 tegen 19 stemmen. (Voor de S. D. A. P., tegen o.m. de heeren Wjjnkoop en Kruyt). De motie-Kruyt (onmiddelljjke volledige demobilisatie) wordt verworpen met 78 tegen 2 stemmen. (Voor de aanwezige revolutionaire socialisten). De motie-ter Laan (spoedige demobilisatie, naar huis zenden dienstweigeraars, afdoende regeling der militaire vergoedingen, regeling voor dienstweigeraars, opheffing van den staat van beleg wordt verworpen met 58 tegen 21 stemmen. (Voor de S. D. A. P. en de revolu tionairen). De motie-Rink (onmiddelljjke invoering van groote democratische hervormingen) wordt aan genomen met 43 tegen 38 stemmen. (Tegen de rechterzjjde, behalve de heer van de Laar). De motie-Kruyt (vrjjlating van dienstwei geraars) wordt verworpen met 76 tegen 3 stemmen. (Voor de heeren Wjjnkoop, Kruyt en v. d. Laar). Aan de orde is daarna het wetsontwerp voor rentelooze voorschotten aan tramwegen. Verbljjf buitenslands, buitenlandsche zeevaart en zeevisscberjj buitenslands, De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van dienstplichtigen der landmacht met onbepaald (klein) verlot, dat zij, die zich buitenslands binnen Europa wenschen op te houden of de buitenlandsche zeevaart of de buitenlandsche zeevisscherjj wenschen uit te oefenen, daartoe toestemming moeten vragen aan den Commissaris der Koningin in deze provincie te Middelburg. Voor verbljjf buiten Europa moet de toe stemming worden gevraagd aan den Minister van Oorlog. Ter Neuzen, 18 November 1918. De Burgemeester, J. HUIZINGA. Tweede Kamer. In de zitting van heden was aan de orde het in de vorige week van de agenda afge voerde ontwerp tot goedkeuring van de over eenkomst met de stoomvaartmaatschappij «Zee land» omtrent een maildienst tusschen Vlis- singen en Queensbourgh. De heer Hegkoop dient een motie in om de Kamer de wen- scheljjkheid van Staatsexploitatie voor deze ljjn te doen uitspreken. Hg wenscht een vliegtuig postdienst tusschen ons land en Engeland en bepleit vaststelling van arbeidsvoorwaarden in overleg met de vakorganisaties. Het voorstel van den voorzitter om de motie te behandelen op een nader te bepalen dag wordt aange nomen met 43 tegen 16 stemmen. MIDDELBURG. Bjj de heden alhier ge houden verkiezing van zes leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden 70 stem men uitgebracht. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 36. De stemmen waren als volgt verdeeldmr. J. A. Hejjse 64, jhr. A. E. Boddaert 65, W. Bosman 65, mr. G. J. Sprenger 63, A. C. de Vos 63, J. A. Maas 23, M. Boogerd 43. Herkozen zjjn dus de aftredende leden, de heeren Hejjse, Boddaert, Bosman, Sprenger en de Vos. De aftredenden en de heer Maas waren candidaat gesteld door Handelsbelang, terwjjl een groep leden dezer vereeniging in plaats van den heer Maas den heer Boogerd had aanbevolen. VLISSINGEN. Burgemeester en wethou ders stellen voor den 8-urigen arbeidsdag voor de gemeentewerklieden in te voeren. IERSEKE. Heden werd de heerSipsma, opziener der visscherjjen, door zekeren V. S. een oud bjkende der justitie, op straat aan gevallen, geschopt en een snede in het ge laat toegebracht, waarvoor dokters hulp moest worden ingeroepen. Wraakneming naar aanleiding van een vroeger proces schjjnt de drjjfveer te zjjn geweest tot dezen aan val.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 3