Ingezonden stukken. 6. Aanvraag om crediet van de commissie belast met het uitreiken schoenenbonnen. 7. Voorstel inzake verpachting grond be stemd voor Alg. begraafplaats. 8. Behandeling salarisregeling Burgemeester en Secretaris. 9. Idem betreffende den Gem.-Ontvanger. 10. Voorstel inzake adres mevr. de wed. P. J. v. d. Sande. 11. Benoeming leden stembureau voor de verkiezing leden Kamer van Koophandel en fabrieken. 12. Voorstel inzake adres gem.-werklieden om duurtetoeslag. 13. Mededeeling omtrent adres van mej. Veranneman (verloflokaal), 14. Vaststelling der gemeente-begrooting voor 1919 en in verband daarmede: a. Behandeling voorstel om Ged. Staten in overweging te geven om de jaarwedden der Wethouders te brengen van f600 op f800; b. wijziging van de jaarwedderegeling agen ten van politie; c. goedkeuring begrooting der brandweer voor 1919; d. idem van de commissiën tot wering van schoolverzuim e. wijziging huishoudelijk reglement dier commissiën f. verhooging subsidie aan de ambachtsschool te Hulst g. toekenning subsidie aan de chr. bewaar school h. toekenning van eene toelage van f200 aan het muziekgezelschap «De Vereenigde Werklieden» i. behandeling verzoek vroedvrouw te Sluiskil om verhooging salaris j. verhooging subsidie aan de vereen, tot ziekenverzorging tot t 1Ü00 en toekenning; k. goedkeuring begrooting burg. armbestuur 1919 en toekenning subsidie; 1. idem goedkeuring begrooting Kamer van koophandel en fabrieken 1919 m. behandeling verzoek verhooging salaris telefoonkantoorboekhouder. Axel De Directie der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappjj is verplicht tengevolge van de vele ziektegevallen onder het personeel, met ingang van 5 November een zeer beperkte dienstregeling in te voeren. We ontvingen de opgave van deze gewijzigde dienstregeling echter te laat om ze nog in dit nummer op te nemen. Axel. Sinds Vrijdagmiddag wordt een aller- geweluigste kanonnede vernomen van onze Zuid grens, zoodat alles staat te schudden. Alles wjjst er op, dat de strijd thans ook in de on middellijke nabjjheid van onze grenzen gevoerd wordt. Zondag werd, behalve de donder van het geschut, ook duidelijk het geknetter van geweervuur gehoord. Vrjjdag weid hier algemeen een massa vluchtelingen verwacht, doch naar men zegt was de electrische draadversperring een beletsel om over te komen. Bp de bezoeken, welke we den laatsten tjjd van -reemde vliegtuigen krjjgen, wordt steeds gruoter brutaliteit, aan den dag gelegd. VrpUagavond bewoog zich op geringe hoogte zoo'n luchtmonster boven onze gemeente en bleef daar geruimen tjjd rondvliegen, zoodat velen angstige oogenblikken doormaakten. Alle lichten werden direct gedoofd. Gelukkig bleven we voor minder aangename verrassingen ge spaard. '8 Nachts kwamen nog eenige machines over gevlogen. Zondagmiddag konden we een luchtgevecht waarnemen bezuiden onze gemeente. Kort hierna kwam een groote Duitsche tweedekker op slechts een paar honderd meter hoogte overgevlogen. Een hevig geweervuur werd er op geopend, doch niettegenstaande dat keerde de machine viermaal achter elkaar op dezelfde g» ringe hoogte. De Spaansche ziekte blijft hare slacht offers eischen onder de hier gedetacheerde militairen. Zaterdag overleed alhier weer een militair aan deze gevreesde ziekte. Zondag had alhier de voortzetting plaats van de door de voetbalvereeniging »Wilhel- mina« georganiseerde wedstrijden. De ontmoeting »D.O.T.O (Zuiddorpe) »S.M.S.« (Stoppeldijk) eindigde in een geljjk spel (1 1), niettegenstaande een uur werd verlengd. »Blauw-Wit« van Kloosterzande en »Oranje« van Sas vaD Gent waren niet opgekomen, zoodat deze vereenigingen ook niet meer voor eeu prijs in aanmerking kwamen. Het lot besliste ten slotte dan ook over de 5e en 6e prya, welke resp. werden behaald door »S.M.S.« en »D.O.T.O.« Sas van Gent. Zaterdagmorgen vier uur hebben de Duitsche posten bewesten Sas van Gent de grenzen verlaten, het leger tiekt te rug achter de kanaallinie Selzaete— Gent, ter wijl in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag in 't Zuiden en Westen branden werden waarge nomen en overal de wegen werden opgeblazen. De inwoners van de aan het kanaal van zate naar Gent gelegen plaatsen hebben cgmg gekregea hunne woningen te ver- i. i'uizeuden komen alhier aan en worden a.ri speciale treinen naar Terneuzen overge bracht. Selzaete ligt reeds onder artillerievuur. De hoofdwacht der geallieerden is op komst, men verwacht hier hevige gevechten. Druppelsgewijs komen Duitschers zich ter interneering bij onze grenswacht melden, pa trouilles zijn steeds hier in de nabijheid met elkaar in contact. Met ingang van Donderdag 1.1. is het spoorwegverkeer over de Belgische grens tus- schen Sas van Gent en Selzaete stop gezet. Nadat in den avond van Donderdag 11. van de Duitsche militaire overheid de komst van een groot aantal vluchtelingen naar hier was aangekondigd, zijn Vrjjdagmorgen door de Ned. militairen de doorlaatposten afgezet om de eventueele komst van vluchtelingen te be letten. Wat met dezen onbegrijpeljjken maatregel in verband mag staan, is tot nu toe onbekend. Schoondijke Zondag vergaderden alhier een twintigtal bestuursleden van de kiesver- eenigingen in het district Sluis om te beraad slagen over de samenwerking van alle vrijzin nigen bjj de verkiezing van provinciale sta tenleden, naar aanleiding van een ontvangen schrijven van dea vrjjz. bond. Het idee werd met algemeene 'instemming begroet, doch waar de partpen der vrijzinnigen gescheiden oprukken, meende men dat de sa menwerking ijdel zou bljjken, of dat de eene of andere vrijzinnige partjj in het gedrang zou raken. Daarom werd besloten een af wachtende hou ding aan te nemen en bij een eventueele ver gadering van den bond door afgevaardigden onze kieskring te doen vertegenwoordigen. Oostburg. Geslaagd voor acte vrjje- en orde- oefeningen de heer H. P. de Hullu alhier. IJzendijke. Geslaagd voor acte vrije- en ordeoeleningen de heer M. J. Poissonnier alhier Middelburg. Het was Zaterdag wel een ongeluksdag hier. Nadat des middags op den hoek van de Langedeltt en de Burg een man door een rijtuig was aangereden, maar na in een apotheek op zijn verhaal te zjjn gekomen te voet weer huiswaarts kon keeren, kwamen des avonds op dën hoek van de Singelstraat en de Koepoortstraat twee rijtuigen met elkaar in botsing, waardoor een der rjjtuigen nogal ernstig beschadigd werd en van het hoekhuis twee ruiten werden vernield. Gelukkig liep alles zonder persoonljjke ongelukken af. De inzittende dames moesten te voet hun freg naar den schouwburg vervolgen. Zaterdagavond is ten bate van het Plaat- seljjk Steuncomité in den Schouwburg alhier opgevoerd de opera Don Juan van Mozart. Waar het hier een opvoering door dilettanten voor een liefdadig doel geldt, zou kritiek uit den booze zjjn, maar daarom is het des te aan genamer te kunnen constateeren, dat de leider, de heer Louis Boer, de solisten en de overige medewerkenden allen met grooten ijver zich in hun taak bleken te hebben ingewerkt. Het decoratief was ook uitstekend verzorgd en alles bijeen hebben de bezoekers een avond van groot kunstgenot gesmaakt. Met de tentoonstelling van eenige doe ken uit het tjjdelijk gesloten kunstmuseum, doet de vereeniging «Voor de Kunst» een goed werk, en heeft zij een ware keurcoilectie voor de liefhebbers van schilderskunst bjjeen gebracht. Vooral de werken van Henriëtte Bonner, Thereze Schwartze en de heeren J. F. en W. J. Schütz zijn steeds een genot voor de oogen. Hulde aan gevallen strijders. Y.issingen. Zaterdag heeft op de begraaf plaats „Vreehof" alhier een vaderlandsche be tooging plaats gehad, georganiseerd bij de gra ven der aldaar begraven strjjders der gealli eerde legers door den Belgische Vaderlandschen Bond „Herdenken om te strjjden. De Belgen waren daartoe in optocht naar het kerkhof gekomen met zich voerende een groot wit kruis, waarop de woorden: „Aan de roemrjjke ge allieerde strijders Aux glorieux combattants allies. R. I. P." Na aankomst op het kerkhof werd dit kruis geplant bij de graven van elf Engelsche en twee Belgische soldaten, waarna het door pater Huismans werd gewjjd. Door verschillende sprekers werd daarop het woord gevoerd, terwijl de vlaggen der geas- soieerde rijken werden geheschen. Tot slot werden tal van kransen en bloemen op de gra ven neergelegd, waarna de door honderden bjjgewoonde plechtigheid was geëindigd. Zaterdag kwamen alhier 140 Fransche krjjgsgevangenen aan, die Zondag naar Bres- kens overstaken om over België naar hun vaderland terug te keeren. Op de reede alhier ankerden Zaterdag de Duitsche stoombooten „Venus" en „Marga- retha Holzer", komende van Antwerpen. Zon dag zjjn ze binnendoor naar Rotterdam ver trokken. Wegens het heerschen van de Spaansehe griep is de Rjjks hoogere buigerschool alhier voorloopig voor een week gesloten. In het na burige Oost- en West-Souburg, een plaats van 4000 zielen, kwamen in een week niet minder dan 10 sterfgevallen voor. Geslaagd voor acte vrjje- en orde-oefe ningen Mej. L. E. Roest alhier. Geslaagd voor acte Wiskunde L. O. (art. 86) de heer A. C. Abrahamse alhier. Goes. De geldleening dezer gemeonte ten behoeve van de gemeentegasfabriek, ad. f40.000 is geplaatst bjj het kantoor Goes der Natio nale Bankvereeniging. Maandag zjjn de eerste acht woningen voltooid geworden, welke door de Bouwver- eeniging «Nieuw-Goes» zijn gebouwd. Bjj B. en W. dezer gemeente zjjn plan nen in voorbereiding om te geraken tot het aanleggen van z.g. volkstuintjes. Donderdagavond had alhier de eerste vergadering plaats van de Commissie van Ad vies inzake de schoenen- en lederdistributie onder leiding van dhr. I. D. Fransen van de Putte, wethouder dezer gemeente. De heer van de Putte zette in 't kort de werkzaamheden der Commissie uiteen en deel de mede dat deze niet zoo gemakkeljjk wa ren, maar hoopte dat de Commissie door krachtige samenwerking, de door haar aan genomen taak zoude mogen volbrengen. Ver volgens werden tot voorzitter, secretaris, 2e voorzitter en 2e secretaris, respectievelijk be noemd de heeren J. de Kruijter, A. M. Over- hoff, W. Braamse en W. jD. de Beste. Hoewel eerst door den Minister van L., N. en H. werd bepaald, dat het aantal leden van de alhier gezetelde Brandstoffencommissie moest worden vermeerderd, is door Z.Exc. voornoemd medegedeeld, dat het bjj nader in zien vooralsnog niet noodig wordt geoordeeld de Brandstoffencommissie alhier uit te breiden. Bereids waren een aantal aanvragen bjj B. en W. ingekomen van verschillende plaatseljjke organisaties om een lid van hun vereeniging in de Brandstoffencommissie zitting te doen nemen. Donderdag 7 Nov. a.s. komt de Raad dezer gemeente bjjeen. O. m. zal behandeld worden de benoeming van een plaatsvervangend Wethouder, wegens overljjden van den heer A. S. J. Dekker. Heden is alhier door den Burgemeester in bezit genomen pl.m. 135 K.G. oud lood en pl.m. 6.5 K.G. theelood, een en ander op last van den Minister van L., N. en H Bjj Kon. besluit van 1 dezer is benoemd tot ieeraar aan de R. H. B. S. alhier Dr. W. 8. Unger, Ieeraar aan de tt. H. B. S. te Terneuzen en te Vlissingen. Weiueldinge. Alhier is de geheele collectie broodkaarten voor het nieuwe tjjdvak, ongeveer 9000 stuks, gestolen. De kaarten waren opge borgen in een gesloten en verzegelde kist, die met een mes werd geopend. Hoedekenskerke. Uit goede bron verne men we, dat hier 2 kommiezen zullen ge plaatst worden. Dat de tijdsomstandigheden njjpen, bljjkt wel hieruit, dat alle moeite om een kosthuis vast te krijgen, tot hiertoe ver- geefsch is geweest. Donderdagavond hield de Groeae Kruis- vereeniging haar jaarvergadering, waarin 20 leden aanwezig waren. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedge keurd. De ontvangsten bedroegen over het afge- loopen jaar (1918), f 108,50, de uitgaven f 31,995, zoodat een goed slot van f 76,50s viel te boeken. Wegen periodieke aftreding van dhr. J. Ermerins en wegens vertrek van dhr. W. Drenth, werd eerstgenoemde met groote meer derheid herkozen, terwjjl in de vacature Drenth Dr. Becking werd benoemd. Er werd besloten om met andere corpora ties mede te werken, teneinde een wijkver pleegster te kunnen aanstellen en hoogstens per jaar hier f 80 voor te geven, de minimum contributie werd hierdoor van f 0.50 op f 1 gebracht. Door Dr. Becking werd het doel hiervan uiteengezet. Het bestuur kreeg machtiging voor zoover de kas het toelaat de noodige artikelen aan te schaffen die noodig mochten bljjken in het aanstaande jaar. Zaterdagmorgen vroeg werd door de rijksambtenaren een zekere D. L. van hier aangehouden met ongeveer 30 pond boter, deze werd in beslag genomen. Ook werd van Cr B. te Kwadendamme een groote party boter ingerekend. Sctaore. Wegeus het heerschen van de Spaan sche griep is de school alhier voorloopig ge sloten. Van het personeel is ziek, terwijl van de 114 leerlingen zich Maandagmorgen slechts 10 aanmelden. ierseke. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men, zonder verlof van den eige naar, den heer C. d. K., een varken van pl.m. 150 pond geslacht en vervoerd, terwjjl de daders tot heden onbekend bleven. Er dient bjj vermeld, dat de landbouwschuur geheel afzonderljjk op een eenzame plaats staat. De heer L. B. had te Rotterdam petro leum besteld voor zjjn motorvaartuig. Na enkele dagen kreeg hjj bericht dat de petro leum, na storting van 2700 gulden op een bank, afgezonden zou worden. Na storting van het bedrag kwam het bestelde niet en bleek hjj de dupe van een oplichting. De zaak is in onderzoek. St. Mrirtensdijk. De arbeider P. van Z. alhier had door de gladheid het ongeluk van zijn met bieten geladen wagen te vallen en een been te breken. Wegens het heerschen van de Spaansche griep alhier, is de openbare school gesloten. Voor het beroep naar de Ned. Herv Kerk alhier is door Ds. IJ. Doornveld te Oene bedankt. Door het bestuur der Coöperatieve Elec trische Centrale is benoemd tot le machinist de heer L. Polderman Mz. en tot 2e machinist bode de heer J. Hage Jz. Stavenisse. Als een vreemd verschijnsel kan wel gemeld worden, dat 1.1. Zaterdag de boeren alhier hun boter leverden voor f2.95, terwijl de ingezetenen in den winkel f 4.40 per K.G, moesten betalen. Voorwaar wel een te groot verschil In de Maandag gehouden gemeenteraads zitting werd besloten tot partitele wjjziging der bouwverordening inzake het sloopen van monumentale gebouwen. Besloten werd het herhalingsonderwjjs voortaan te beloon en met f 1 per lesuur. Voorts werd er een regeling getroffen inzake de keuring van uit nood geslacht vee. De aansluiting aan de Electrische Cen trale alhier heeft heden plaats gehad. Zonnemaire. Bjj Kon. besluit van 2 dezer is benoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer H. J. Roelvink. Geslaagd voor hoofdonderwijzeres aan een bewaarschool (akte B) Mej. Th. Huiser alhier. Brouwershaven. Ingevolge verzoek van Ged. Staten om de positie van het gemeenteperso- neel ter seeretarie te regelen, werd in een vergadering voorgesteld den tegenwoordigen ambtenaar den titel van commies ter secretarie toe te kennen en hem daarvoor een salaris van f600 te geven en tevens 1175 toelage voor jhet innen van schoolgelden enz. Krjjgt de commies een andere bezoldigde gemeente betrekking, dan wordt het salaris als zoodanig opnieuw vastgesteld met dien verstande, dat hjj als gt meenteambtenaar ten allen tjjde een minimum inkomen van f 600 zal hebben. Beleefd verzoek ik plaatsing van onder staande. Een ernstig woord aan de kiezers voor de Kauier van Koophandel van Terneazen. Wederom staat eene verkiezing voor de dpur, en wordt gjj opgeroepen om op 8 No vember a.s. uw stemplicht te vervullen. Het geldt hier op de eerste plaats een plicht tegenover u zeiven, en dat wordt bjj eene verkiezing voor de Kamer van Koophan del helaas veelal over 't hoofd gezien. De Kamer van Koophandel is een door den staat officieel erkend lichaam, en als zooda nig moet zjj in vele gevallen, in handels-, in dustrie- en landbouwbelangen advies uitbren gen. Nu zult gjj het toch wel met mij eens zyn, dat het van groot belang is, dat derge lijke, soms zeer ingrjjpende adviezen, gegeven worden door menschen die in staat zyn om een gezond oordeel te vellen, dat aan het al gemeen van eene plaats ten goede komtdoor menschen met een voldoende ondervinding en algemeene zakenkennis, die uit ervaring be- grjjpen en grootendeels voorzien, welke re sultaten hunne adviezen voor Terneuzen be reiken kunnen menschen die niet afwachten, en zich niet enkel beperken tot het geven van adviezen, doch die volkomen inzien wat er moet aangepakt worden om Terneuzen groot en welvarend te maken, en die zelf het initiatief weten te nemen. In de vier verloopen oorlogsjaren is onze Kamer van Koophandel niet voor feiten ko men te staan van ingrypenden aarddoch juist in de toekomst, die ons weldra den vrede brengen zalen die alle handen weder aan 't werk zal zetten, en waarin wjj met binnenlandsche en buitenlandsche concurrentie absolute rekening zullen moeten houden, heb ben wjj in de Kamer van Koophandel man nen noodig met eene meer dan oppervlakkige en binnenlandsche ervaring en handelskennis mannen die vooral ook den handel en het verkeer met hef. buitenland, waarop onze plaats vooral is aangewezen, bewerkstelligen kunnen. EeD zeer gewichtig, en voor ons allen be- langrjjk arbeidsveld, is voor onze Kamer van Koophandel in de toekomst weggelegd. Ook van regeeringswege is eene herziening betref fende de Kamers van Koophandel aanstaande, waardoor zjj nog meer kracht en invloed voor de welvaart van hare omgeving zal kunnen aanwenden. Geachte kiezers, slaat deze woorden niet in den wind, door ze eenvoudig te lezen, en verder ter zjj de te leggen, en niet te gaan stemmen, want dan slaat gjj uw eigen ruiten in, en zult gjj u later ook een welverdiend verwjjt moeten maken, indien gjj ondervindt, dat in andere plaatsenfabrieken, reederjjen, handelsondernemingen, landbouw, neringdoen den stand enz. bloeien en nieuwe instellingen verrjjzen, en daarentegen uwe geboorteplaats Terneuzen, en daardoor ook uwe eigen on dernemingen, waaraan gjj zooveel zorg ea

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2