Kam er-o verzicht Proviiu ienieuws. Per Holl, Spoor werden van uit Am sterdam naar Yeenendaal verzonden de be- noodigde wittebroodkaarten voor bet eerst volgende tijdvak. Bij aankomst aldaar bleek de verzegeling verbroken en de kist openge broken. Na telling bleken er plm. 1200 kaarten ontvreemd te zjjn. Ons brood. Naar de «Tel.» meldt, zal, tjjdeljjk althans, de tarwebloem, waarvan ons zoogenaamde wittebrood gebakken wordt, bestaan uit een mengsel van zuivere tarwebloem en rogge bloem. Het lijnmeel, hetwelk (in klein per centage trouwens) er in voorkwam, is reeds eenige weken uit de mélange verdwenen, maar ook het aardappelmeel, dat mor niet minder dan 40 pet. bijgemengd werd, zal tijdelijk achterwege bljjven, tot van den nieuwen oogst weer voldoende verkregen is, om in het ge- heele gemaal als bjjmengsel gebezigd te kun nen worden. Aardappeldrogerijen. Deze week zullen de navolgende aardappel - drogerjjen in werking komen K. en J. Wil- kens te Ommelanderwjjk, de Krim te Dedems- vaart, Erica te Hoogezand. Dageljjks zullen resp. vier, acht en acht wagons voor con sumptie ongeschikte aardappels worden ge droogd. De moeilijkheid omzeild.. In verband met het feit, dat thans een vrouw lid is van de Tweede Kamer, ontbreekt boven de Koninklijke boodschappen, ten ge leide van ingediende wetsontwerpen even als bjj de Troonrede het geval was de gebruikelijke aanhef Mjjne Heeren. Baker, den minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten gehouden heeft, wordt een strijd op groote schaal verwacht. Op het gevechtsterrein in Macedonië zetten de Fransche, Servische en Grieksche troepen bun offensieve bewegingen voort. Het Bul- gaarsche stafbericht maakt melding van het afslaan van aanvallen op verschillende punten. De Fransche staf, meldt daarentegen, dat de geallieerden verdere vorderingen maakten, en or.danks den hardnekkigsten tegenstand eenige dorpen waaronder Gradenitza en hoog testellingen bezet hebben. Hun front strekt zich thans uit over een breedte van 85 kilo meter en op sommige punten zjjn zij vjjftien kilometer vooruitgekomen. Woensdag zijn de Serviërs recht door het Bulgaarsche front gebroken. Hun cavalerie bereikte Polsjo, 30 kilometer benoorden het oorspronkelijke front. Ds* Oorlog. Overzicht. In het gebied ten Noordwesten en ten Zuid westen van St. Quentin, waar twee dagen lang een betrekkelijke rust geheerscht had, zjjn de Engelschen en Franschen wederom tot den aanval overgegaan op een front, dat zich van Gouzeaucourt tot het terrein boven la Fére uitstrekt. Volgens de staf berichten uit Londen en Paijjs hebben zjj daarbij aanzien lijke vorderingen gemaakt, met name de En gelschen, die tusschen Gouzeaucourt en Hol- non opereerden en ondanks den hevigen te genstand der Duitschers hun linie overal vooruitbrachten. Westwaarts van Bellicourt dat ongeveer dertien kilometer boven St. Quentin aan de Somme gelegen is. tegenover Hargicourt drongen zij tot een diepte van bijna vijf kilometer in de Duitsche verdedi gingswerken. Hun nieuwe linie loopt thans langs den rand van Villers-Guislain (ten Zuidoosten van Gouzeaucourt) over Epehy en Oostwaarts van Hargicourt en le Werquier naar Fresnoy-1 -Petit, vjjf kilometer ten Noordwesten van St. Quentin, vlak vóór de Hindenburg-linie. Zuidwaarts sloot zich de stormaanval der Franschen troepen aan, die op bet front aan beide zjjden van den onderkant der Somme- bocht hun stellingen over een lengte van twaalf kilometer tot een gemiddelde diepte van twee kilometer vooruit wisten te bren gen en Fontaine les-Clercs waarvan zjj de buitenwjjken reeds bereikt hadden ge heel veroverden. Vergeleken bjj de groote offensieve bewe gingen van den laatsten tijd kan deze jongste aanval der Geallieerden niet als een werke- ljjh groote slag worden beschouwd, doch zjjn de resultaten, die bereikt werden niettemin van veel beteekenis. Terwijl de hoofdmacht van het Duitsche leger sedert den zevenden September in zijn nieuwe gevechtsstelÜDgen stond, was het voorterrein daarvan grooten- deels nog in het bezit der Duitsche achter hoeden en dekkingsatdeelingen gebleven. Het terugwerpen der dekkingstroepen op dehoofd- stellingen, om eindeljjk' met deze de, voor de inleiding van den grooten- slag vereischte, nauwe gevechtsvoeling te krijgen, was der halve het streven der Entente-divisies. Deze zoo lang mogelijk vast te houden d.w.z. zoolang de daarvoor in te zetten krach ten en de hierbjj te brengen offers met het beoogde doel in overeenstemming bleven was de taak der verdedigers. Hoewel de Duitschers een herhaling of een vermeerdering zelfs van de geweldige krachts inspanning der Geallieerden verwachtten, maakte de loop der gebeurtenissen bjj den aanval van gisteren toch den indruk, dat de stoot min of meer eeir verrassing voor hen was. De Engelschen zijn nu over hun oude stellingen van Maart 1918, welke de Duit schers nog bezet hielden, vooruitgedrongen en hebben zich van de daar achter gelegen bui tenwerken der Hindenburg-linie meester ge maakt. Op het Italiaansche oorlogsterrein is den laatsten tijd de bedrijvigheid zoowel van het geschut als van de infanterie merkbaar toe genomen. Aan het bergfront ter weerszoden van de Brenta hebben de aanvallen der Ita lianen en de tegenaanvallen der Oostenrjjkers elkaar met snelheid afgewisseld, zonder dat echter tot dusver groote resultaten verkregen zjjn. Elders hadden levendige verkenningsge vecht' n plaats In verband met deze vermeer derde actie en de beraadslaging, welke gene raal Diaz onlangs met Foch, Clemenceau en Eerste Kamer., Bjj de mededeeling van zjjn herbenoeming tot voorzitter der Eerste Kamer heeft baron Van Voorst tot Voorst een harteljjk speecbje gehouden, waarin ook het spoorwegongeluk bjj Weesp niet vergeten werd. Met groote erkente- Ijjkheid zijn benoeming aanvaardende wees de heer Van Voorst op de ernstige tjjdsomstan- digheden, welke nog droeviger zjjn dan een jaar geleden, de zorgen van alle lagen der maat- schappjj stjjgen meer en meer, het steunen van de Overheid waar mogeljjk wordt steeds noodiger. Wederom -,.as aan de Kamer een lid door den dood ontvallen. De Voorzitter heeft wglen den heer Laan, die 13 jaar lid was van dit col lege, herdacht, zijn rechtschapenheid, eenvoud en vaderlandsliefde geëerd. De Eerste Kamer beantwoordt in tegen stelling met de Tweede Kamer de Troon rede met een adres van antwoord. In een ver gadering der secties, na afloop der openbare gehouden, is de commissie aangewezen voor het ontwerpen van een adres, dat dan meestal, na dat het nog gewjjzigd is, soms zelfs nader ge- wjjzigd, in openbare vergadering in behan deling komt. Tweede Kamer. Het nieuwe reglement van orde bepaalt, dat in de dagen, dat de Kamer nog geen voorzitter heeft, niet meer de nestor der ieden, maar de laatst afgetreden president de vergadering leidt. Dus presideerde weer m-. Fock. Bekoopt, zakelijk en toch harteljjk klonk het welkomstwoord, dat aanving met innig medegevoel en harteljjke deelneming met de slachtoffers van het spoorwegongeluk bjj Weesp en hun nagelaten betrekkingen. Mr. Fock heette vervolgens de nieuwe leden har telijk welkom en herinnerde er aan, dat de eerste werkzaamheid van de nieuwe Kamer is het onderzoek van de geloofsbrieven harer leden. Sommige van die geloofsbrieven zjjn (door de nieuwe kiesmethode) tot duizendtal len stuks papier geworden en dat onderzoek zal dus langer duren dan vroeger. De voor zitter kon dan ook nog niet zeggen, wanneer hjj de Kamer weer zou bjjeenroepen. Dank bracht mr. Fock aan de niet opnieuw gekozen leden voor wat zjj in het algemeen belang hebben gedaan. Hjj voegde hieraan den wensch toe, dat de nieuwe Kamer moge streven naar handhaving van de traditie om de parlementaire vrjjheid van spreken in eere te houden, elkaar ondanks verschil van standpunt te waardeeren en eikaars mee ning te eerbiedigen. De Kamer applaudiseer- de luid, wat een belofte inhield Minister De Vries diende hierna de Staats- begrooting in. Hij liet daaraan eenige wel gekozen woorden over het spoorwegongeluk vooraf gaan. Zoodra de commissie voor de geloofsbrieven gereed is, vergadert de Kamer weer. Schutter echtgenoote van W. J. P. C. Ro- derkerke 27 jaar Bergen op Zoom. Ter Neuzen. Naar wjj vernemen zal alhier binnenkort weder een nieuwe bankinstelling worden gevestigd, n.l. een bijkantoor van de Bank-Associatie Wertheim Comperts 1834 en Credietvereeniging 1858. Als directeur zal optreden de heer J. A. Klaassen, bankier al hier, terwjjl als adviseur en plaatsvervangend directeur is benoemd de heer Mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg. Van deze associatie, die in de voornaamste plaatsen van Zeeland reeds "bjjkantoren vestigde, be draagt het kapitaal 20 millioen gulden. - Bij gelegenheid van het festival zullen late treinen vertrekken in de richting Hulst te 9.30 uur en in de richting Sas van Gent te 10.30 uur. De Zeeuwsch-Vlaamsche Tram zal in de richting Philippine te 7.40 uur en in de richting Axel te 9 uur trammen laten rjjden. Men mag zeggen, dat de eerste twee feestdagen niet tegengevallen zjjn. Was het weder Woensdag eerst dreigend, het knapte weldra op. Door »De Vereenigde Werklieden* werd eene muzikale wandeling gemaakt, waarbij op ieder wedstrijdterrein eenige nummers ten ge- hoore werden gebracht Bjj den zwemwedstrjjd voor jongens over 40 M werd wakker gezwommen. J. v. d. Pejjl, A. IJsebaert en P. Laurens behaalden hier de prjjzen, Voor den wedstrjjd over 80 M. waren geen deelnemers, voor dien over 600 M. een negen tal. Dit was een mooi, spannend nummer, waarbjj door de deelnemers veel gepresteerd werd. Eerst aankomende was Dr. Middelberg, tweede dhr. Duizendstra, derde de heer L. Schalk, vierde M. Moggré, vjjfde W. van Spengen te »Axel, zerde de heer De Smidt van Sas van Gent. De deelnemers, waarbjj geen plaatsnaam vermeld wordt, waren van Terneuzen. Voor bet schieten op de liggende prang en voor hoogschieten waren een flink aantal schutters. Door te weinig deelneming ging de roei- wedstrjjd niet door. Heel wat vreemdelingen waren in de stad. De vliegwedstrijd op Donderdagmorgen had met hevigen wind te kampen, zoodot heel wat werk in korten tjjd gehavend was. Een drietal trotseerde flink de hevige rukwinden. Deze wedstrjjd is Vrijdag herhaald. 's Middags had de duurloop plaats, waarbjj kranig geloopen werd. Baert, De Vos en De Smidt waren eerst aankomenden, vierde was De Leeuw. Drie medailles werden uitgereikt. Op de Markt had plaats de wedloop met hindernissen voor jongens van 1216 jaar. Hierbjj waren verschillende cadeaux uitgeloofd. De belangstelling vo<Tr deze en de andere wedstrjjden bleek groot. Prijzen werden hierbjj gewonnen door A. de Vree, H. Koomans, C. Hamelinck, P. Laurens, J. v. d. Pejjl, M. Dees, W. Loof, J. de Smidt, Buijze, Axel, P. Meer- tens en P. Lauret. Bjj het hoog springen voor ouderen werd goed gesprongen. Winners waren A. Ljjbiart, Heek, Van Slugs, Axel, M. Klaassen, J. de Jager, E. de Jaeger, allen van Koewacht en De Smidt van Sas van Gent. De aardappelloop vóór meisjes trok veel deelneemsters. Hierbjj werden 31 prjjzen uit gereikt. De meeste attractie had de gymnastiekoefe ning voor meisjes en gymnastische standen voor jongens onder leiding van den heer Duizendstra. Dit succesvolle nummer is Vrijdagmiddag herhaald. De muziek verleende ook heden hare gewaar deerde medewerking. Provinciale Staten van Zeeland. De opening der najaarszitting van de Pro vinciale Staten van Zeeland is bepaald op Dinsdag 3 December des avonds te halt acht. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft aan J. Oerlemans te Bergen op Zoom, indertjjd uitgezet, voorwaardeljjk vergunning verleend in zjjn gezagsgebied terug te keeren. De opperbevelhebber van land- en zee macht, overwegende dat de aanwezigheid van de hier onder genoemde personen in het in staat van beleg verklaarde grensgebied moet worden gevaarlijk geacht te zjjn voor de rust en algemeene veiligheid heeft den toegang tot en het verbljjf binnen de in staat van beleg verklaarde gemeenten behoorende o.a. tot de werken der Westerschelde ontzegd aan Johannes Wansink, 37 jaar te Doornenburg (gemeente Bemmel), Cornelis Johannes Schr.ei- ner, 27 jaar te Njjmegen, Hjjman Cohen 28 jaar, te Njjmegen, Johannes flermanus Ar- rianus Vos, 22 jaar, te Roosendaal, Johannes IJzermans, 30 jaar, Roosendaal, Johannes Marinus Jacobus Feenstra, 29 jaar, Rotter dam, Johannes Goossens, 25 jaar, te Bergen op Zoom en Elisabeth Suzanna Josephan Sas van. Gent. De sedert 1 Juni 1917 bestaande Kamer van Koophandel alhier wijst in haar jaarverslag er op, dat de gevolgen van den oorlog voor Nederland zeker niet het minst worden gevoeld door deze gemeente met haar uitgebreide nijverheid, nu het ver keer met het buitenland zoo goed als geheel is gesloten. De aardrjjkskundige ligging van Sas van Gent, «aan den zelfkant van Neder land," wjjst Sas van Gent als het ware ge heel aan op het betrekken van grondstoffen en andere behoeften uit België. In het bjj - zonder werd een levendig handelsverkeer on derhouden met het naburige Gent. De ge brekkige verbinding met het deel van Ne derland benoorden de Schelde maakt het zelfs in vredestjjd bezwaarlijk nauwe handelsbetrek kingen aan te knoopen. Nu het verkeer tot een minimum is beperkt, worden de nadee- lige gevolgen van de geïsoleerde ligging van Sas van Gent ten opzichte van dat deel van Nederland des te meer ondervonden. Ofschoon een deel der industrie te Sas van Gent stag natie in haar bedrjjf ondervindt door gebrek aan grondstoffen, steeds stjjgende vrachtprjj- zen, regeeringsmaatregelen enz. zelfs moes tén eenige fabrieken haar bedrjjf geheel stop zetten van een ander deel moet worden getuigd, dat in weerwil van den oorlog, of beter, als gevolg daarvan de toestand niet on bevredigend is. Een nieuwe industrie ontwikkelde zich te Sas van Gent in 1917. n.l. een vlasfaünek, annex groentendrogerjj. De handel heeft te Sas van Gent niet zoo'n vlucht genomen als de njjverheidde om standigheid dat er geen weekmarkt wordt ge houden, is hieraan niet vreemd. De handel bepaalt zich hoofdzakeljjk tot bouwmaterialen, welke handel niet onbelang- rjjk is, als gevolg van de gunstige ligging aan kanaal, spoor en tram. Het verslag constateert, dat tengevolge van den oorlog de handel te Sas van Gent in ver schillende opzichten eerder voor- dan achter uit gaat, vooral ook omdat de gemeente meer dan voorheen op zichzelf is aangewezen. Omtrent den toestand der voornaamste tak ken van nijverheid te Sas van Gent behelst het verslag bjjzonderheden. Axel. In den nacht van Woensdag op Donderdag zjjn ten nadeele van den tuinier M, alhier een partij booneu gestolen, welke nog buiten op het land stonden. Van het geval is aangifte gedaan bjj de politie. Middelburg. Aangenomen het beroep naar de Ger. gemeente te Ridderkerk door Ds. J. R. van Oordt albier. De Christeljjke bestuurdersbond heeft in een adres aan den heer burgemeester be toogd, dat vleeschverstrekking op lederkaarten niet aan het doel beantwoordt, daar velen met minder dan f 1000 inkomen geen leder- kaart hebben. Voorgesteld wordt vleesch be neden kostprijs te verstrekken aan hen, die tot f1200 verdienen; tegen kostprjjs aan hen, die een inkomen genieten van f 1200 tot f 2400 en tegen boogeren prjjs aan hen, die boogere inkomens genieten, alles volgens het kohier van den hooldeljjken omslag. Voorts wordt gevraagd controle op de distributie door ande ren dan belanghebbenden te doen plaats heb ben en overleg te plegen met belanghebben den bjj wjjziging der distributieregeling. Vlissingen. In de beden (Vrjjdag) gehou den vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling geJaan van een schrjjven van de commissie voor de Huldiging van Frans Nae- rebout, dat die huldiging moest worden uit gesteld en indien de fondsen het toelaten nog voor den winter, maar anders in het volgen de voorjaar zal plaats hebben. t Onder de overgelegde stukken bevond zich een afschrift van een adres door Burg. en Weth. aan den minister van landbouw ge richt, waarin zjj protesteeren tegen het weder aan wjj zen van de exporteursvereeniging «Ons Belang» te Goes als tusschenpersoon voor de voorziening in aardappelen, waarmede men vroeger veel onaangenaamheden heeft gehad, terwjjl het gaan van de zaken der aardappe len over de veiling zoo goed van stapel liep. In het antwoord op dit schrjjven, deelt de minister mede, dat hij meent, dat ei geen enkele reden bestaat om te vreezen, dat de afwikkeling van zaken door «Ons Belang» minder geregeld zal geschieden dan door de. veilingen. Van de voorstellen die behandeld werden noemen wjj dat tot vaststelling van de reke ning der groenten en fruitveiling, die aan- wjjst een tekort van f 1480.90, terwjjl de commercieele boekhouding een goed slot van f2301.331/, aangeeft, dit komt door dat de rekening volgens de gpmeenteljjke (provinci ale) bepalingen moet bevatten alle gedane uit gaven en in dit geval ook hernieuwen en aan schaffen van manden en de deelname in het kapitaal van de N. U. M., de winst- en ver liesrekening loopt echter over de gewone zaken. Ook werd ter vaststelling aangeboden de gemeenterekening over 1917, welke aanwjjst in ontvang f 1.066.590.73en in uitgaaf f 1.109.469.93, alzoo een nadeelig slot van f42.879.19'/,. Burg. en Weth. stellen om financieele re denen voor geen subsidie te verleenen voor het Rust en vacantieoord van gemeenteambte naren. Het aanstellen van een directeur van het havenbedrjjt wordt voorgesteld om dat een krachtige leiding voor dit bedrjjf zeer nood- zakeljjk is en omdat de jaarwedde ad f 4000 door het bedrjjf zelf kan worden bekostigd. Voor het plaatsen van een stoomcarousel met zweetcarousel van 5 tot 13 October biedt de firma Hooze in totaal aan de gemeente f'2000 en voor liefdadige doeleinden in het geheel f800, o.a. f200 aan de armen. Voor de stoomcaroussel alleen wil zjj betalen f 1500 en f 600 voor liefdadige doeleinden, o.a. f 150 aan de armen. Op het vliegterrein tusschen Vlissin'gen en Souburg is het Zondag gedaalde Engelsche vliegtuig gedemonteerd. Door het omslaan van dit vliegtuig kwam het terecht op den daar op schildwacht staanden milicien de Groot uit Amsterdam, die terstond dood was. Aan de algemeene beschouwingen in het jaarverslag van de Kamer van Koophan vdel over 1917 ontleenen wjj, dat door het groot aantal bestellingen, die o.a. de Maat- schappjj de Schelde had, het werk aan die fa briek kon worden voortgezet, al drong gebrek aan grondstoffen en materiaal tot verminde ring van den werktjjd tot 5 dagen ieder van 8 uur. In het visschersbedrijf werd met af wisselend geluk gewerkt. De aangevoerde visch kan tegen zeer hooge prgzen worden verkocht. Door de sluizen kwamen 3794 binnensche pen tegen 5238 in 1916,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2