De Oorlog. Binnenland. Provinuicuieuws. als Aandplaats heeft, geacht moei worden el ders, waar hg als reserve tweede luitenant, der landweer in garnizoen i zijn hoofdverblijf te hebben. Goedgekeurd werden 103 raadsbesluiten tot het aangaan van geldleeningen, tot een geza- menljjk bedrag van f 1 672.715. Naar aanleiding van een circulaire van den Minister van Financiën hebben Ged. Staten in een uitvoerig antwoord uiteengezet, dat vdgens hunne meening, alleen de gemeenten Vlissingen, Terneuzen, Middelburg en Schore in deze provincie voor een uitkeering uit de opbrengst der Oorlogswinstbelasting in aanmer king kunnen komen en zij hebben met genoe gen gezien dat op het ingediend wetsontwerp voor Terneuzen en Vlissingen subsidiën van t 120 000 en 1116.400 zijn uitgetrokken. In 20 gemeenten had in het verslagjaar opneming van de kassen der gemeente-ont vangers plaats, slechts in zes gemeenten kwam de stand der kas met de boeking overeen. De opnemingen gaven aanleiding om aan Burg. en Weth. van vjjf gemeenten opmerkingen te maken. Subsidiën voor behoeftige gemeenten werden ever 1917 niet aangevraagd. Overzicht. Noyon was altoos voor de Franschen een waarschuwing. Wanneer het in Parijs wel eens wat gortig toeging, placht Clemenceau te zeggen Denk er om, dat de Duitschers te Noyon staan, honderd kilometers van Parijs I Toen kwam de dag dat de Duitschers ge noodzaakt werden Noyon te ontruimen, terug te trekken achter de Hindenburg-linie. En met gejuich werd dit in Frankrijk ver nomen. Noyon was bevrijd, en een groot gebied bovendien. De Duitschers moesten terug. Maar zij bleven niet in de nieuwe linie. Bij het offensief in het voorjaar on dernomen werd Noyon weder bezetop 25 Maart waren de Duitschers weder te Noyon. Ja, zij rukten zelfs nog verder en men begon reeds te denken dat zij opnieuw hun troepen op Parijs wilden richten toen aan de Marne voor de tweede maal de kans voor hen keerde. Foch, met de Engelsch- Fransch-Amerikaansche legers weder tot het offensief overging en hen geleidelijk nood zaakte tot den terugtocht. Thans staan de Duitschers nog te Noyon, maar waarschijnlijk zullen zij er aiet lang meer zijn, want het offensief der Geallieer den breidt zich uit. Nadat het tusschen Ancre en Matz tot stilstand was gekomen, begon Foch tusschen Matz en Aisne, en thans heeft Haig ten Noorden van de Ancre een aanval begonnen. Zoo stooten de le gers der Geallieerden thans tegen de beide armen van den rechthoek, die Lassigny tot hoekpunt had. Deze plaats is thans echter in handen der Franschen gevallen en Noyon, dat daarop in aanmerking kwam om tot punt van den rechthoek te dienen, wordt zoo van nabij bedreigd, dat de val er aanstaande lijkt. De Franschen hebben ten Z. van de plaats zich- een weg gebaand door de dichte bosschen van Ourscamps en Car- lepont. De buitenwijken van Chiry-Ours- camps, tusschen Oise en Divette, zijn be reikt. De Franschen staan thans aan de Oise tusschen Sempigny en Pontoise. Drin gen zij uit het Westen van uit Lassigny langs het dal der Divette naar Noyon op, dan moet ook dit belangrijke knooppunt van straat- en spoorwegen worden prijsgegeven en zal het gemakkelijk vallen de Oise ten Z. van Noyon over te trekken. Bij Pontoise buigt het tront zuidoostwaarts, over Blérancourt, St. Aubin, Vézaponin, Tar- tiers, Cuisy-en-Almont en Osly-Courtil, naar de Aisne. Foch poogt hier voortdurend oostwaarts verder te dringen om den strook tusschen Oise en Aisne van vijanden te zuiveren. Daar die strook echter geleidelijk b-ieeder wordt, nemen de hier gemaakte vorderingen ook met den dag af. De nieuwe aanval der Engelschen zette ten N. van de Ancre in over een front tot aan Moyenneville. De stoot is hier gericht tegen Bapaume. Door de verovering van Achietle-Grand staan Haigs troepen thans 4 K.M. van deze plaats. Courcelles, Ablainze- ville. Bucquoy, Noyenneville en Pruisau- mont zijn vermeesterd. Slaagt Haig er in Bapaume te bereiken of althans de Ancre ten Z. daarvan om te trekken, dan zou het kunnen gebeuren, dat het Duitsche front aan de Ancre, tot aan Albert, prijsgegeven moet worden, wat dan tengevolge zou hebben, dat ook tusschen Albert en de Somme en tus schen Somme en Avre de toestand geheél Verandert. Dit is misschien ook wel het doel van den Engelschen aanval. Het feit ech ter, dat de Duitschers reeds tot tegenaan vallen zijn overgegaan maakt het twijfelach tig of Haig het belangrijke Rapaume zal kunnen bereiken on de Ancrestelling aan het wankelen zal kunnen brengen. Graan a it Amerika. Reuter seint uit New-York Op verzoek der Nederlaudsche regeering heeft de War Trade Board toegestaan, dat de Nieuw-Amsterdam lU.000 ton graan naar Ne derland zal meenemen, op voorwaarde, dat het stoomschip bij zyn volgende reis een lading voor de Belgische Relief commissie zal ver voeren. Inkwartiering. Naar aanleiding van de daarover ook van officieele zijde ingekomen bezwaren, vooral met het oog op de voeding, zal de inkwartie ring van militairen bij burgers, waar zulks mogeljjk is, worden opgeheven en zullen de militairen gehuisvest worden in loodsen of andere gebouwen. In de plaats van schoenen. Bij het heerschende gebrek aan leeren schoe nen worden, naar men meldt, beukenhouten sandalen iu den handel gebracht, die door een stukje leer in het miadeu buigzaam genjaakt zijn en met ieereu riemen en een leeren hiel stuk zijn afgewerkt. Natuurljjk is dit alleen zomerdracht. Voor den winter wordt echter een vetleeren schoen met een iepenhouten zool in den handel ge bracht. Belgische grens gesloten. Het Eindh. Dagbl. verneemt, dat vanaf 25 Aug. de Belgische grens, wegens groote troe penverplaatsingen in België zal worden ge sloten. Beschuldiging tegen Minister P o s t h u m a. De heer W. Wessels, landbouwer te Aver eest, heeft het volgende adres gezonden aan de Koningin «Mevrouw, Met den meesten eerbiëd neem ik, Willem Wessels, landbouwer in het Achterveld te Avereest, de vrijheid aan Uwe Majesteit het volgende mee te deelen De vorige week Maandag werden te mjjnen huize op last van den Minister van Land bouw in bezit genomen twee koeien en twee schapen, zulks krachtens art. 9 der Distribu- tiewet 1916 en naar aanleiding waarvan ik Zaterdag d.a.v. den gebruikeljjken bon ont ving, uit welks toezending reeds volgt, dat er van geen verbeurdverklaring maar van inbe zitneming sprake was. Ter zake daarvan beschuldig ik den Mi nister van Landbouw van 1. Het r.emen van een beschikking, wetende daarmee te handelen in strijd met de Distri butiewet (art. 355 III W. y. Str.) 2. Het met bewustheid jegens mij plegen van misbruik van gezag (art. 365 Wv. Str.) Zoo iemand, dan deze Minister, weet, dat art. 9 der Disiributiewet als strafmiddel niet mag worden gebezigd dat met die strek king dat artikel niet tot wet verheven is. Z. exc. toch verdedigde de wet in de Kamer en stelde zijn contra signe bij de uitgifte, onder de wet. En desniettegenstaande is door dezen Mi nister dat art. 9 op mij, met de bedoeling om te straffen, toegepast. Waarom Omdat vermoed werd, dat ik voor eenigen tijd een schaap geslacht had en men het nu raadzaam achtte «en voorbeeld te stellen. Echter, de Minister van Landbouw is wel distributor, maar nog geen dicator en vandaar deze klacht, waaraan, naar ik zeer hoop, door Uwe Majesteit gevolg zal worden gegeven.* Uitgewisseldekrggsgevangenen. De hos[ itaalschepen „Sindoro" en «Zee land» zyn Woensdagavond uit Boston in En geland aan de Lloydkade te Rot'erdam terug gekeerd. Aan boord van de „Sindoro" bevinden zich 11 officieren, waaronder 3 brancardpatiënten, 17 krankzinnigen, 1 officier en 40 man van den geneeskundigen dienst, 118 militairen, waaronder 37 brancardpatienten, 160 burgers, vrouwen en kinderen. De »Zeeland« brengt mede 19 militairen, allen brancardpatienten, 71 burgers, waaronder twee brancardpatienten, 86 vroowen en kin deren. Allen zijn voor Duitschland bestemd, behalve een officier, die in ons land geïnter neerd wordt. Donderdag werden de hospitaalschepen ge lost, de burgers vertrokken met den trein naar Goch en de militairen en gewonden werden in het hospitaal Holland opgenomen, waar zij tot Vrijdag verbleven en vervolgens n etjeenhos- pitaaltrein naar Duitschland vertrokken. De hospitaalschepen »Sindoro« en »Zeeland« vertrekken Zaterdag weder naar Engeland en nemen dan de 8 krankzinnigen mede, die van een vorig transport zjjn achtergebleven. Het standbeeld der De Witten. Dinsdag 20 Aug. den dag, waarop in 1672 de gebroeders De Witt door het Haagsche grauw werden vermoord, is te Doidrecht een standbeeld te hunner eer onthuld op de Visch- brug. Prof. dr. H. Brugmans sprak daarbjj een rede uit, waarin hij de beteekenis der beide broeders deed uitkomen. Na een rede van den voorzitter van hét comité, baron Sweerts de Landas Wyborgh, onthulde deze het standbeeld en droeg het over am het gemeentebestuur van Dordrecht. Het monument vertoont Johan de Witt, zittende in een leunstoel, waarachter Cornelis de Witt, met een arm steunende op den stoél, staande is afgebeeld. De by na levensgroote bronzen groep staat op een zandsteenen voet stuk en rust tegen een achterwand van dezelfde grondstof. Het standbeeld is vervaardigd door den beeld houwer Toon Dupuis. Ten slotte voerde de burgemeester van Dordrecht, de heer Wichers, het woord. Het kolengebrek by de Provinciale Stoombootdiensten Het kolenrantsoen voor de Prov. Stoom bootdiensten zal met September weder belang rijk wordi'n ingekrompen en zal daardoor ook de dienst weder een nieuwe beperking onder gaan. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen in de eerste plaats de dienst op de ljj- nen Terneuzen--Vlissingen en Terneuzen Ransweeit zeer te beperken en wellicht geheel te staken. In het laatste geval zou dus het Oostelijk gedeelte va Zeeuwsch-Vlaand :ren met de overkant der Schelde alleen verbonden zijn door de ljjn WalzoordenVlake of met de Zeeuwsch-Vlaamsche tram over Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Een deel van een verordening ingetrokken. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft eene verorde ning uitgevaardigd; waarbij art. 4 der veror de ing van 29 Augustus 1917 en van de af zonderlijke verordening voor de gemeente RiiJand-Bath van dienzelfden datum worden ingetrokken. Bedoelde artikels 4 luidden Het is verbo den paarden of vee te slachten of te doen slachten, tenzy het slachten gedekt wordt door eene bijzondere of doorloopende vergunning afgegeven door of namens een inspecteur der directe belastingen, inv oerrechten en accijnzen. De commandant der stelling van de mon den der Maas en der Schelde heeft ingetrokken zijn besluit van 15 Mei j 1., waarby het ver blijf in zijn gezagsgebied werd ontzegd aan Petrus Philippus van Gelderen, indertijd, wo nende te Hulst, thans verblyf houdende in het llijkskrankzinnigengesticht te Medenblik. Ter Neuzen. Zooals bekend is. zal eene commissie in de kermisweek eenige feestelijk heden organisceren, die eene groote attractie beloven te worden. Dit blijkt uit het programma in de verga dering van Donderdag 1.1. voorloopig vastge steld. Zwemwedstrijden over korten en langen af stand, duurlojp. hardloo; en met hindernissen, stoelrjjden op fietsen voo- meisjes in Axelsche kleederdracht gymnastiek voor meisjes, gym nastische groepen, vliegerwedstrijd, ringrijdery, zoo mogelijk colonne-, geweer-, boogschietin- gen op hoogteprang en liggende prang, ziedaar een overzicht van wat. geboden zal worden. Op Zaterdag 21 September zal een festival plaais hebben. Bij gunstig weder zal ongetwijfeld gedurende de feestdagen een druk bezoek aan onze plaats te beurt vallen. Axel. Naar we vernemen, zullen in den loop der volgende maand door de voetbalver- oeniging „Wilhelmiua' alhier seriewedstrjjden worden gehouden. Wilhelmina" zal ook deelnemen aan de wedstrijden, uitgeschreven door hare zusterver- eeniging «Blauw-Wit» te Kloostcrzande. Sas van Gent Door het Productiekantoor te Middelburg is last gegeven tot vernieling van eene nog al belangrijke party diverse zaden, wassende iu den Poelpolder, onder deze gemeente. Het spreekt vanzelf, dat de schade die be trokken personen daardoor ondergaan, hen wel eenigszins zal belet'en zich in 't vervolg met het verbouwen van dergelijke gewassen bezig te houden Philippine. Btj_Kon. besluit van 16 dezer is, met ingang van 1 September, aan den heer E. Cuelenaere, op zjjn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester dezer gemeente. Zanmslag.De heeren D. Sanderse eu S. P. Anthonisse alhier, slaagden te 's Graven- hage voor het examen Frausch 1. o. Cadzaad. Woensdagavond te kwart over negen is onder deze gemeente een Duitsche vliegmachine, tweedekker, nabjj de hofstede van De Keuning gedaald. Zjj was gemerkt op den staart L. V. G. 4 en L. 4 G. C. 1698. De inzit,ende vliegei Fritz Rietsel werd geïnter neerd en naar Oostburg gebracht. Op het vliegtuig staat een machinegeweer. Bjj de da ling is de schroef beschadigd. Hulst. 41 iven- deze gemeente vertoonde zich een, vermoedelijk Duitsche vliegmachine, die hevig door onze militairen beschoten werd en daarna in de richting van België verdween. Oostburg. Van half elf tot half een werd Woensdagavond weder een zeer hevige bom aanval gedaan op Zeebrugge, Brugge en om streken. Hej afweergeschut was zeer hevig. Ook het Nederlandsche afweergeschut bjj Oad- zand was in actie. Naar men ons nader uit Middelburg meldt werd tijdens een der aanvallen waargenomen, dat twee vliegtuigen (buiten de territoriale wateren) brandend in zee stortten. Woensdagmiddag kon men in deze ge meente het ongewone schouwspel gadeslaan, dat een schip op een wagen door vier paarden getrokken werd. Dit schip had vanaf demobili satie in de kaai van Sluis gelegen eD werd nu op deze wijze overgebracht naar Breskens. Als het goed gelukt zullen er vermoedelijk meerdere volgen. Door Jen Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's rijks directe be lastingen alhier, de heer O. I. Kense, alhièr. biervliet. Woensdagavond 9 uur vloog een vliegmachine uit het zuiden, zeer laag dwars over het gehucht Driewegen, slechts 20 a 25 Meter boven de huizen, zoodat elk meende, dat het vliegtoestel, een tweedekker, dalen zou. Men kon de beide inzittende personen duide lijk waarnemen. Even buiten Driewegen kozen de vliegeniers een westelijke richting en stegen weer hooger. Een paar uren later was het afweer ge schut op een tweetal plaatsen, richting Knocke en Zeebrugge in volle werking. Den ganschen dag was het geronk van vlie- gertoestellen te hooren geweest, zoodat ver meed mag worden dat voornoemde machine de koe s kwijt geiaakt was. Middelburg. Tot directeur van het le- vensmiddelenbedrijf is benoemd de heer H. P, Staal, thans in geljjke betrekking te Mun tendam. Zondagmorgen te 8 uur geeft het Mid- delburgsch muziekkorps weder eene uitvoering van plechtige muziek in de Abdy. Tot leeraar in de aardrijkskunde en ge schiedenis aan de middelbare handelsschool en in de aardrijkskunde aan de middelbare han delsavondschool alhier is benoemd de heer G.W. Paap, candidaat in de Ned. Letteren, leeraar aan de Christoljjke H. B. S. te Leeuwarden. Vlissingen. Donderdag j.l. werd door het Ministerie van Marine aanbesteed het in orde maken van een terrein tot landing van vlieg tuigen. Minste inschrijver was de heer J. van der Valk Lz. te Amsterdam voor f 295.400. Domburg. De heer C. Smallegange alhier slaagde te Breda -oor de hoofdacfe. Goes. Naar de N. Z. Ct. meldt, heeft de Centrale R-Kath. Kiesvereeniging in het Sta tendistrict Goes een motie aangenomen, waarin als haar meeDing aan dei^ Provincialen Bond wordt bekend gemaakt, dat, gezien den uitslag van de Tweede-Kamerverkiezing, de Katholieke zetels in Zeeland zoo mogelyk als volgt moeten worden verdeeld voor de Prov. Staten 5 in den kieskring Hulst, 1 in deu kieskring Sluis,, een voor de kringen Middelburg, Vlissingen, Tholen en Zierikzee en één voor den kring Goes. Krabbend ij ke. Voor het examen M. O. Boekhouden slaagde te 's Gravenhage, de'heer W. E. Wailes, alhier. Wissen kerke. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres voor de O. L. School hebben zich 41 sollicitanten aangemeld. De voordracht bevat in alphabetische volg orde Je namen der volgende sollicitanten A. J. M. van Beek te Den Bommel, C. M. lsta te Wissenkerke, J. J. v. d. Linde te Goes, P. Thielman te ^ommelsdyk, L Visser te Kruiningen en J. W. Vyverberg te Ooster- land. De benoeming zal plaats hebben op 26 Augustus a s. In den nacht van Zondag op Maandag hebben eenige tot nu toe nog onbekende die ven, uit een schuurtje, toebehoorende aan den molenaar B., 2 zakken gersteméel ontvreemd. Den 21 en dezer schonk ons een van die zeldzame zachte avonden, waarop het mogelijk is, zonder gevaar voor kouvatten op bank ot stoel voor de deur uit te rusten van het werk van den dag. Op dien avond bracht ons ge mengd koor »Zang en Vriendschap* ons de bdogst aangename veirassing van een concert op de muziektent Fan 8 tot 10 uur het laatste deel bjj het .licht van carbidlampen deed het gezelschap een uitgebreid program hooren van eenvoueige en minder eenvoudige liederen, op de zeer verdienstelijke wjjze uit gevoerd, waaraan het ons heeft gewoon ge maakt. Een groot publiek uit alle standen en van eiken leeftyd op den drempel van het Kerkplein bij de tent b.v. zat een lange ry kinderen van 6 tot 10 jaar volgde in adem- looze stilte de uitvoering der pakkende stuk ken. Zoom uitvoering, waarbjj executanten en hoorders geheel in elkander opgaan, doet ons 't btzit van »Zang en Vriendschap* dubbel waardeeren. Het program gat afwisseling van ernst en scherts. Dok werd bet gemengd koor eenmaal vervangen door een dubbel mannenkwartet en eenmaal daor een bariton solo van den musicus Ed. Flipse. P e p i t a zonder de minste struike ling uitgebracht, lakte harteljjk applaus uit. Een klokkelied, waarin een helder bin-bam- bom warm opklonk uit een ondergrond van zware, gedragen klokketonen, ontroerde de hoorders sterk. En zou zou ik kunnen door gaan. Doch het beste van den avond ligt gewis hierin, dat het gezelschap zich onder de be kwame leiding van zjjn directeur, den heer C. Flipse, zooveel studie en moeite getroostende, in een omerpoosde aandacht de welverdiende waardeering der ingezetenen ondervinden mocht; dit getuigt voor de hooge waarde van het geleverde werk en van de beschavende kracht die van goed gezang uitgaat. Kamperland. By den heer J. alhier zjjn 2 hoopen tarwe ontvreemd. De daders zyn onbekend. Tholen. Geslaagd te 's Gravenhage acte Fransch L. O. dhr. J. J. Bierens, alhier. Door de" ambtenaren der belastingen werd Donderdagmiddag een stuk vleesch in beslag genomen uit een ter verzending aan wezig pakket ten Postkautoie alhier.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2