Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland. No. 2898 Woensdag 31 Juli 1918 29e jaargang Ons Volk en de vrijzinnige politiek. n. Landbouw. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent, voor het buitenland met verhooging der bijkomende porto's. Advertentien worden aangenomen by den boekhandelaar M. De Jonge te Ter Neuzen en den drukker A. P. Huijbregsen te Goes. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letter naar plaatsruimte Redactie-AdresGroote Kade 27, Goes. Telef. No. 74. Dez6\Courant verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond en wordt uitgegeven door de N. V. Zeeuwsch Nieuwsblad, gevestigd te - er l euzen. In een vorig artikel wezen wy op twee oorzaken van tijdeljjken aard, die bjj de ver kiezingen ten onzen ongunate werkten, op het verzet tegen het zittend kabinet en de onderlinge verdeeldheid. V' aar de vraag rijst of het vrijzinnig beginsel inderdaad het ge voelen van een kleine minderheid in het Ne- derlandsche volk is geworden, dient echter meer in het oog gevat, dat dit niet van ty- deljjken aard is. Hierbjj dient allereerst opgemerkt, dat de krachtige verkiezingsactie van 1913 en de toen behaalde overwinning op teleurstelling is uitgeloopen. Deze heelt zich thans gewro ken. Zooals de Sociaal-democratische party na het weigeren om mede te regeeren Am sterdam III voor zich verloren zag gaan, zoo heeft au de geheele vry zinnige party onder vonden, dat de kiezer maar niet telkens kan worden opgewarmd voor dingen, die, als het er op aan komt, heel anders bekokstoofd worden door een klein groepje potenfaafjes, dan hem met klem en vuurwerk in verga deringen is voorgehouden. Zoover leelt de kiezer niet van de gewichtigheid van het Binnenhof of hy bespeurt hier toch wel hoe het land ligt. Velen hebben dan de onaange name eigenschap van zich niet twee maal aan denzelfden steen te willen stooten. Weet men een verkiezingsleus op te stellen, die met groot vertoon ea in allerlei vormen wordt uitgebazuind' dan kan dit verwarringsmiddel misschien nog een krachtige suggestie uit oefenen, zoodat de schitterende toekomst het miserabel verleden doet verbleken. Doch ont breekt znlk een leuze en komt het meer op de nuchtere werkelykheid aan, dan werkt de ontmoedigde teleurstelling onverdoofd na. Zoo is het thans geweest. En de heeren, die zoo lustig, en soms zoo fanatiek, hebben medegewerkt aan de hoogst eigenaardige toepassing, die zij aan de onder- wij s-paragraaf van het concentratie-program hebben gegeven, kunnen thans zien welk een opgewekte kracht er voor de liberalen uit gaat van een beleid, als zij in bondgenoot schap met Cort van der Linden en de rech terzijde hebben meenen te moeten voeren. Zij zyn er in geslaagd om bij verreweg de meeste vrijzinnige onderwijzers den lust tot meedoen in den strjjd totaal te dooven. Wat hadden deze menschen er aan, dat Vry-liberalen en Unie-liberalen verbeteringen hadden weten aan te brengen in art. 192 Hadden zy niet gezien hoe het gros der vrij zinnigen dit nauweljjks duldde en begeerig was om het oorspronkelijk voorstel, dat in flagianten strjjd was met het concentratie- manifest, zoo snel mogelijk te slikken Men kon wel hoonen in de pers, medeleden be- lachen en bespotten in de Tweede Kamer, party-genoten te ljjl gaan als waren het gif tige tegenstanders en lonken naar rechts, tot genoegen en vermaak van hen die zich mees ters in de politiek wanen en heeren der si tuatie maar buiten de Kamer wordt dat genoegen niet stteds gedeeld en de hoon niet druk bewonderd. De doorsnee-kiezer heeft hier gelukkig een degelyk gevoel van fatsoen en betamelijkheid. Hjj denkt aan wat men hem voorhield en wat hy nu ziet gebeuren, en krjjgt genoeg van partyen waar zulke dingen bovendrijven en worden gesavoureerd. Wjj hebben elkander aangespoord om te werken by deze verkiezingen maar oude vrienden, die anders gewoon waren veel te doen, die in hun dorpen in.loed hadden en die steunpilaren waren der organisatie, zaten nu stil neer en deden niets. Zjj hadden alle vertrouwen verloren. Soms klonken hunne stemmen in onze vergaderingen met groote bitterheid en spoorden zy aan op niemand te stemmen, doch meestal bleven zy verre en kwamen zelts daar niet toe. Op de vergadering van de Liberale Unie in 1916 hebben wjj het den heeren de Meester, Roodhujjzen, BorgesiuB, de kapiteins van het schip, toegeroepen dat op deze wyze het schip zinkt. De geheele vergadering was daarbjj toen op onze hand. Wy zullen voorbjjgaan aan de wjjze, waarop de opmerking toen is beantwoord, omdat het in huishoudelijke ver gadering geschiedde, doch vragen thans of men soms meent, dat wat nu gebeurd is bui ten verband staat met wat toen reeds ieder «melde. Buiten werkers gaat het nu eenmaal by een verkiezing niethet politiek beleid, dat by de vrjjzinnigen den boventoon voerde, heeft niet beter weten te doen dan de wer kers van zich vervreemden. Wy stellen dit als voorbeeld voorop in ons betoog. Doch het is inderdaad slechts een voorbeeld. Want de indruk, dien de periode 1913—1918 op politiek gebied achterlaat, is in het algemeen, dat links het wel won, doch sedert heeft toegelaten, dat over het hoofd der vrijzinnigen heen werd geregeerd, beur telings ten genoege van rood en van rechts. De eerste fout werd gemaakt door de vrije liberalen, die uit socialistenvrees weigerden een concentratie-kabinet te vormen en op deze wyze bevorderden, dat een extra-parlemen tair kabinet tot stand kwam, dat de vrijzin nigen met koude beleefdheid vjjf jaar heeft genegeerd. Dit is echter door de vrijzinnige partyen in stilte mokkend, doch doorgaans met vroolyk gezicht geduld. Werd het iemand te bar, de partijgenooten zagen er niet tegen op hem in de Kamer spottend te laten staan. Dacht men, dat de kiezer zoo dom was, dat hij niet zag hoe vryzinnig politiek er in scheen te bestaan eigen huis steentje voor steentje af te breken Het was dan by ieder afzonderljjk geval wel slechts een steentje minder, doch de buitenstaander voelde dege lyk, dat het een ander ding was in verkie- zingsspeeches te oreeren dan in de Tweede Kamer te spreken en te stemmen. Wy hebben een predikant gekend van een dergeljjke vrijzinnigheid, dat hy in verschil lende plaatsen de heksluiter voor de vryzi.n- nigen is gefeest. Na zyn vertrek kwam er stee-vast een orthodoxe meerderheid. Wat deze man voor zyn gemeenten was is Cort van der Linden voor onze vrijzinnige partyen ge weest, De heksluiter, de man, die de lyn van Thorbecke zou voortzetten, doch niet aan Thorbecke'8 eik transigeer niet» herinnerd kon worden zonder uit te barsten in heitigen toorn, was uit ancter hout gesneden dan de beroemde schrijver van de Narede. Slag op slag mokte men in onze kringen en wistmen hoe men by den neus werd geleid. Doch steeds heeft de meerderheid der vrjj zinnigen het geduld, eerst onder den indruk van ministerieel te moeten zyn, daarna onder den dekmantel van den noodtoestand, eerst zonder protest, daarna met protest doch steeds bukkend en steeds buigend voor den opgelegden wil. W y hebben nu gezien, hoe dat den kiezers beviel. Bertling dorst men aan en daarna Pleyte ook. Doch toen deze laatste bleef was het ook goed en Cort kon veilig uitdagen, hjj zat immers als Jupiter op den Olympus Er was dan wel toorn, dat men bij vóór- overleg was gepasseerd en voor een voldon gen feit werd gesteld doch men liet toe dat men verwaarloosd werd en verzwakte daardoor in toenemende mate eigen positie. De flinkheid, waarmede in 1913 is opge treden werd gevold door voorzichtige, weeke- ljjke toegevendheid steeds maar weer, by de financiëele plannen van Treub, de eedswet, het gezantschap by den H. Stoel, de inrich ting der mobilisatie, de distributie, de onder wijzerssalarissen en wat al niet meer. Tot het machtsvertoon van het krachtministerie (in dagen dat Nolens in politieken kring maar steeds minister zonder portefeuille *„erd ge noemd) zich ten slotte verliep in krakeel van de. dienaren der kroon ten aanhoore van het Parlement en het Kabinet, eindeijjk als van zelf, nadat rechts er uit had gezogen wat het kon, in enkele maanden ineenschrompelde en plat in elkaar zonk. Slechts de eenheids-man Treub kon zich daarin niet voegen. Hjj avon tuurde op nieuwe toekomst, liet zijn «Loods» het denkbeeld van eeu program-ministerie op peren, waarin een heel goede minister van Financiën zou moeten zitten Doch de ande ren verdwijnen als schimmen in het rjjk der pensioenen. Zal de liberale party ooit weer tot kracht komen, dan heeft zjj te beseffen dat het niet alleen de verkiezingsspeeches zyn, die een kiezing beheerschen, doch ook de ruggegra.t die men in het Parlement toont te hebben. Wij moeten ons in dit verband tot groote trekken bepalen en kunnen er niet aan den ken de verschillende gevallen, hierboven ge noemd, in bijzonderheden te schetsen. De bui tenwacht kan de malaise kwalyk zóó hebben gevoeld, als zy die het meemaakten van wets ontwerp tot wetsontwerp, van maaud tot maand. Toch heeft ook zy het wel degelyk be speurd. Gansch het denkbeeld, dat de ver kiezingen de tjjd zyn voor een „Cryc en dat daarnaast zich dan de eigenlijke politiek af speelt naar het schema dat den potentaatjes past, is uit den tjjd. Het moge dienstig zijn geweest in tijden toen men het gevaarlyk vond te voren te belynen wat men wiffie hoe meer bewust bet kiezersvolk wordt, hoe meer het komedie doorschouwt. Laten wjj ons dit voor gezegd houden en naar vermogen medewerken aan politieke flinkheid en ten slotte zal het ook met ons wel weer gaan. B. D. E. De oogstvooruitzichten op onze Oosteljjke zandgronden. Men schrjjft aan de «N. R. C. Door de voortdurende afwisseling van neer slag en zonneschijn is het koren gedurende de laatste dagen zeer aangerjjpt. Op de hoo- gere akkers heeft het maaien van de rogge reeds een aanvang genomen. Zoo het zich laat aanzien zal de opbrengst niet teleurstel len integendeelhet stroo heeft zich de jongste weken flink ontwikkeld en het zaaid is van meer dan middelmatige grootte. Op verschillende akkers, waar we eens een kijkje gingen nemen, zagen we ferme, goedgevulde aren, waarin we 50 tot 80 flink ontwikkelde korrels telden. By den buitengewonen oogst van 't vorig jaar wat dit aantal over het ge heel genomen niet grooter. Met uitzondering van de roggevelden, waar de late nachtvorsten schade deden, zal dus de roggeoogst ook dit jaar zonder twijfel de ver wachtingen verre overtreffen. De eerste hooi oogst is in deze streken over 't geheel bitter tegengevallen. Wel is de kwaliteit goed, maar de kwantiteit was ver beueden het mid delmatige. Een fliuke strooopbreugst kan hier dus een aanzienljjk tekort nog eenigszins aanvullen. De nieuwe aardappelen op onze zandgronden vallen tot nog toe zeer mee. De knollen zyn flink ontwikkeld en uitstekend van smaak. De opbrengst van de vroege soorten is zeer goed. De haver staat nage noeg algemeen prachtig. Jammer, dat er door de nachtvorsten zooveel boekweit is ver nield. Wat onbeschadigd bleef, staat alge meen zeer goed. De gerst, hoewel haar verbouw in deze streken er niet op vooruit is gegaan, staat eveneens best. Dank zij den overvloedigen neerslag der laatste weken hebben zich de verschillende hakvruchten uitstekend ontwik keld. Vooral die op gescheurd grasland doeu het buitengewoon goed. En over de insecten schade, die zich vóór enkele weken zodrei gend liet aanzien, heeft men tot nog toe wei nig te klagen. De boonen en andere peul gewassen staan algemeen vrij goed. Voor deze gewassen is het echter te hopen, dat er de eerstkomende weken wat minder regen valt en er meer zonneschijn komt, vooral nu er zulke groote oppervlakten voor de boonencul tuur in gebruik zjjn genomen. De ooftteelt zal dit jaar in de z indstreken niet meevallenperen zijn er zeer weinig. Een geheel nieuw gewas, dat dit jaar .voor het eerst hier wordt geteeld, i3 de tabaks plant. Sommigen -zyn deze nieuwe cultuur begonnen op vrij groote schaala 1 II. A., anderen op bescheiden plekjes. We vree zen hier echter teleuistelling en wegens te geringe vruchtbaarheid van den grond zelf en wegens «te onvoldoende bemesting. Maar de tijd zal leeren. Aardappelen. Het bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Het was te verwachten, dat tengevolge van het kleine broodrantsoen het aardappel ver- hruik grooter zou zijn, en in verband daar mede had dan ook de minister van landbouw, nijverheid en handel bepaald, dat geen aard appelen mochten worden uitgevoerd, voordat de binnenlandsche behoefte geheel was ge dekt. Wat nu de voorziening voor het binnen land aangaat, worden in 1917 van 2 tot 17 Juli geveild 19 millioen K.G. aardappelen daarbij kwamen dan nog de hoeveelheden, die buiten de veilingen om werden gekocht, be nevens de fijne zandaardappelen, die buiten don maximumprijs stonden. In hetzelfde tijd vak van dit jaar werden geveild 55 millioen K.G. Op deze wijze doorgaande, zou het on mogelijk zyn voldoende vroege aardappelen beschikbaar te stellen, en zou men dus ge noodzaakt zyn te vroeg aan de latere of wel winteraardappelen te beginnen. Maar boven dien zou een geregeld verbruik van zoo groote hoeveelheden aardappelen de verwachting wek ken, dat ook gedurende den winter op even groote quantiteiten zou mogen gerekend wor den. Dat zal de aardappel-oogst echter niet toelaten, indien er nog voldoende aardappelen zullen overblijven voor het maken van aard appelmeel en aardappelpoeder ten behoeve van onze broodvoorziening. Een en ander heeft er toe geleid, dat aan het Rjjks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen opdracht is gegeven om maatregelen te nemen ten einde de afneming van aardappelen te beperken tot hetgeen voor menschelyke voeding noodig is en aan het' Rykskantoor voor Groenten en Fruit om er voor te waken, dat er niet meer wordt uitgevoerd dan strikt noodzakelijk is. Naar wij vernemen is, nadat ongeveer 1000 wagons vroege aardappelen naar Duitschland verzouden waren, de verdere uitvoer stopgezet, aangezien de aardappelen hier te lande voor de consumtie beuoodigd waren. In verband hier mede zullen wij niet de 50.000 ton steenko len, die Duitschland in ruil voor vroege aard appelen had toegezegd, ontvangen. Intusschen ZEEUWSCH NIEUWSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 1