Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland. t ;ltal Nabetrachting. No. 2892 Woensdag 10 Juli 1918 29e jaargang Do nieuwe Kamer, Landbouw. Provinuieuieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent, voor het buitenland met verhooging der bijkomende porto's. Advertentien worden aangenomen bij den boekhandelaar M. De Jonge te Ter Neuzen en den drukker A. P. Huijbregsen te Goes, ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letter naar plaatsruimte Redactie-AdresGroote Kade 27, Goes. Telef. No. 74. Deze Courant 'verschijnt eiken Dingdag- en" Vrijdagavond en wordt uitgegeven door de N. V. Zeeuwsch Nieuwsblad, gevestigd te er Keuzen. De nieuwe Tweede Kamer is nu aldus saam- gesteld Liberale Unie De Muralt, Lely, Fock, van Doorn, Otto, Rink. Vrijzinnig-Democraten Ketelaar, van Bere- )feteijn* Marchant, Teenstra, Oud. Vrij-Liberalen Dresselhuys, Visser v. lJzen- doorn, van Rappard en Niemeijer. Katholieken Loeff, Fleskeus, Wintermans, Deckers, Swane, Bogaardt, Van Rjjckevorssel, A. H. A. Arts, Juten, van Wjjnbergen, van Sckaik, de Wijckersloot, Haasevoet, Bulten, Kolkman, Stulemeijer, Kooien, Kuiper, van Dijk, Bomans, van de Bilt, Reijmer Frujjtier, Engels, van Vuuren, Kolens, Bongaerts, van Groenendaal, Hermans, Poels. Anti-Revolutionairen Idenburg, v. d. Voort van Zijp, van der Molen. Monté Verloren, Beumer, Rutgers, Mr. Heemskerk, Smeenk, de Wilde, Scheurer, Duymaer van Twist, A. Coljjn, Zjjlstra. x Christelijk-Historisehen de Savornin Loh- man, de Visser, Snoeck Henkemans, Schok king, van Veen, de Geer, Weitkamp. S, D. A Partij Oudegeest, Kleerekooper, Hermans, J. ter Laan, De Zeeuw, Suze Groe- neweg, Heijkoop, Zadelhoff, K. ter Laan, Os- sendorp, Troelstra, Van der Tempel, Dugs, Van der Waerden, Hugenholtz, Helsdingen, Albarda, Schaper, Wannes, Rugge, De Jonge, Gerhard. Neutrale Party Ter Hall. Christelijk Sociale Partij VaD de Laar. Christen Democraten A. P. Staalman. Economische Bond: Ireub, De Buisonjéen De Groot. Bond van Christen Socialisten Kruyt. Weermachtbond Wjjk. S. D. Party Wijnkoop, Van Ravesteijn S. Party Kolthek. Plattelanders Links Bos. Middenstand Partij A. Staalmau. stemmen 229622 stemmen hebben er slechts 83164 verworven. Waarschijnlijk heeft via de S. D. A. P. een stemmen verschuiving plaats gehad naar de S. D. P., terwjjl tevens de Unie een groot aantal stemmen zal hebben af moeten staan aan Econ. Bond, Plattelandersbond en andere nieuwe groepen. Daar komt nog bij, dat vooral voor de Unie de opmerking geldt, dat de 114811 stemmen in 1913 lang niet alle Liberale-Uniestemmen waren, maar ook vrij-liberale en -vryz.-democratische stemmen bevatten. Wat de Vryzinnig-Democraten betreft, deze slaan, na hun kouwe drukte van voor de verkie zing, een figuur, dat aan het belachelyke grenst, leder, die het gekoketteer dezer menschen in en buiten de Kamer met de S. D. A. P. en met de «rechtsche democraten» gadesloeg en hun gezwets hooide, kreeg den indruk, dat Merchant de toekomstige leider van een «de- moc.atisch» blok zou worden %n de vryz.-dem. party in dat fameuze blok de toonaangevende party. EJoch, de kiezers zenden hen naar huis met 5 zetels. In Zeeland zijn ze door Unie-Liberalen ge klopt met ruim 10.000 tegen ruim 2900 zelfs konden ze in sommige gemeenten van het overwegend linksche Schouwen niet meer halen dan 2 of 3 stemmenHet spijt ons èn om onze vryz -dem. broeders èn om den wille der vryzinnigheid, dat ze van zoo'n koude kermis zijn thuis gekomen, maar verdiend is de opstopper en we willen hopen, heilzaam ook. F- Wanneer wij den uitslag der algemeene verkiezing overzien, springen twee feiten in het oog ten eerste de verpletterende neder laag der vrijzinnigen en ten tweede de aanwas der soc. dem. zetels. Over de oorzaken hiervan in een volgend artikel. Vergelijken we de cijfers van 1913 met die van 1918, dan zien we, dat thans ongeveer tweemaal zooveel stemmen zijn uitgebracht als den vorigen keer. Om een gelijke verhou ding te bewaren tusschen de partijen, zou het niet voldoende zijn geweest, wanneer elke party twee maal zooveel stemmen had ver worven, want met de oude districtsverdeeling waren de S. D. A. P. en R. K. beslist in het nadeel. ïn de groote steden kon nl. het enorme aantal socialistische stemmen byna geen effect sorteeren. Thans is dit anders. En op grond van de cijfers meenen wij te kunnen consta- teeren, dat de S. D. A. P. zyn vergroot aantal zetels uitsluitend heeft te danken aan de even redige vertegenwoordiging. In 1913 werden n.l. op de candidateu der S. D. A.P. uitge bracht 144381 stemmen. Dit zou. wanneer deze partij slechts een evenredig aandeel van het nieuwe contingent kiezeis had ontvangen, thans moeten zyn 2 X 144381 stemmen 288762 stemmen, terwijl het in werkelijkheid is geworden 296151 stemmen geen noe menswaardig verschil dus. Bij de Katholieken zyn de cijfers 127058 en 403099. Hier moet dus nog een andere factor in 't spel zyn ge weest, en wel het feit, dat Noord-Brabant en Limburg by de jongste kiesrechtuitbreiding ruim 40 pCt. meer kiezers hebben opgeleverd. De Unie-Liberalen, die naar den maatstaf ^an 191 aanspraak hadden op 2 X 114811 In eene druk bezochte vergadering van de leden der atd. Zierikzee van de Mij. tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zee land werd met byna algemeene stemmen be sloten, als antwoord op de vragen, gesteld door den Minister van L., N. en H. aan de landbouworganisaties ten opzichte van het la ten van eigen verbouwd graan, zich geheel aan te sluiten bjj het betoog dat jhr. van Vredenburgh, algemeen voorzitter der Z. Mij. v. L. en V., heeft gegeven in het Zeeuwsch Land- en Tuinbouwblad van 26 Juni j.l., on der dit beding echter »dat aan de landbou wers en hun arbeiders 300 gram per hoofd en per dag zal worden gelaten onder ver plichting, dat het verlangde broodkoren door hen zal worden verbouwd Om tot die hoe veelheid te komen, zou de tarweprys verhoogd moeten worden «tot fS5,per 100 K.G., waardoor den verbouw zeker zal toenemen. De prjjs van bruine boonen daarentegen njoet blijven op f 31,terwyl die voor haver niet meer dan'f 25,— mag bedragen.* Axel- In verband met de bepalingen, betref fende de vlasdistributie, werd Donderdagmid dag in het Beursgebouw eene vergadering ge- houdeu van de „Vereenigde Vlashandelaren, welke door ongeveer 200 belanghebbenden werd bijgewoond. In deze vergadering werd het volgende be sluit genomen „De Vereenigde Vlashandelaren" in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, in ledenvergadering byeen en overwegende, dat zij bekend is met de bepalingen omtrent de distributie van vlas, besluit ten volle af te keuren het aankoopen van vlas te velde en geen medewerking te verleenen aan eventueele koopers." In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is men begonnen met het snijden van het koolzaad de opbrengst zal slechts matig zijn. Over 't algemeen staat het er met het vlas en de erwten niet goed voor het eerste gewas is veel te kortde erwten zyn weinig geladen en verdorren ten gevolge van de langdurige droogte. Het vorige jaar ging de levering van vroege aardappelen, die op de veiling te Goes moesten aangevoerd worden, met groot opont- hond gepaard. Om daarin verbetering te brengen, werd een vereeniging opgevicht te 's-Heer Arendskerke, om de groenten, die op monsters geveild mochten worden, te's-Heer- Arendskerke te laden. Op verzoek van boven genoemde vereeniging is nu heden de proef genomen door het bestuur der veilingsvereeni- ging „Zuid Beveland* om aan het station te 's-Heer-Arendskerke vroege aardappelen te veilen. Deze proef is uitnemend geslaagd. Aangevoerd waren 20.000 K G. vroege aard appelen. iie zeer goed gesorteerd waren. De lading kon op het ruime terrein snel plaats hebben. Voortaan zal Woensdag en Vrijdag 's morgens geveild wordeD. Het is te hopen, dat de kweekers aan de sorteering steeds even goede zoigen zullen besteden, v Een nieuwe mtsststof. Een Zweedsch geleerde, Radman, is het ge lukt een nieuw surrogaat te vinden voor de onmisbare kali, die Zweden grootendeels uit Duitschland betrok. Het nieuwe product wordt uit veldspaat bereid, een materiaal, dat in Zweden in groote hoeveelheden voorradig io. De hieruit bereide kalikalk moet volkomen gelijkstaan met het kalium-sulfaat en vooral op den korenbouw een gunstigen invloed heb ben. De bereidingsmethode moet zeer eenvou dig en goedkoop zijn. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat de verbouw van karwij is verboden. De minister behoudt zich het recht voor in byzonaere gevallen ontheffing van dit verbod te verleenen. Honing. Men schrijft ons uit Barneteld Ook de bijen, die in de maand Mei nog zooveel beloofden, hebben door het droge en koude zomerweder geducht geleden. In plaats van .in gewicht te zijn toegenomen, zyn de korven de laatste weken, zelfs heel wat lich ter geworden. Hierbij komt nog, dat het we der ook een allerongunstigsten invloed op de voortteling der nijvere diertjes heeft gehad. Tal van kolonies toch hebben hierdoor hun koningin verloren en zijn dientengevolge vrij wel waardeloos geworden. Thans worden de byenvolken naar de boek weit gebracht, doch slaat het weder niet spoe- dig ten goede om, dan zal ook hierop het honinggewin weinig te beteekenen hebben. Algemeen wordt dan ook verwacht, dat de pry zen der stokken, die dit voorjaar zoo ab normaal hoog waren, op de weldra aan De Nieuwen Weg te houden bijenmarkten, aan zienlijk zullen dalen. Bommen op Sluis. (Officieel.) Het Ministerie van Buitenland- sche Zaken deelt het volgende mede In den nacht van 11 op 12 Juni jl. te middernacht is door een vliegtuig, dat zich boven Sluis voortbewoog een bom geworpen, welke in het land terecht kwam, zonder schade van beteekenis aan te richten. Aangezien het onderzoek der gevonden scherven heeft uitge maakt, dat de bom van Britsch maaksel was, heeft Harer Majesteits gezant te Londen op dracht ontvangen met den meesten nadruk bij de Britsche regeering te protesteeren tegen deze nieuwe schending van Nederlandsch ge bied, welke bewijst, dat de Britsche vliegers of geen strenge orders ontvangen om het over vliegen van Nederlandsch gebied te vermijden, öf zich aan die orders niet storen. Ter Neuzen. Aan de H. B. S. alhier zijn bevorderd van de 3de naar de 4de klasse B. Goslinga en J. L. TJsebaert van Axel, G. Kaan, M. Klaassen, A. H M. Koch A. J. Lijbaart van Neuzen, voor enkele vak ken R. van Dixhoorn van Neuzen, herexamen G. J. M. Harte en A. A. L. Spruitenburg van Neuzen eïi A. Smies van Axel. Afgewezen 2 leerlingen. Van de vierde naar de vijfde klasseM. C. van Dis en G. de Regt van Zaamslag, B. A. E. Kramer, D. R. E. van der Moer, R. G. Rochat, S. J. Sonnevjjlle en D. de Vos, allen te Neuzen. Hoek. Schipper B. L. alhier kocht van een bewoner van de Bellevoystraat te Rotter dam vijf kisten zeep. Bij levering van de kisten hielden zij sleenen in. Axel. Zondag toog de voetbalvereeniging »Wil- helmina« alhier Daar Hengstdijk, teneinde al daar een wedsrrijd te spelen tegen Blauw wit* van Kloosterzandc. Niettegenstaande de tropische hitte werd door beide elftallen door tastend gespeeld. De uitslag was l l bij de rust was de stand 1 0 voor Wilhelmina.* Zaterdag werd alhier weer eenheidsworst gedistribueerd. Reeds vroeg in den ochtend stonden de menschen voor de velschillende slagerswinkels te wachten, om toch maar eerst aan de beurt te zyn wanneer de verkoop begon. Velen konden echter weer teleurgesteld huis waarts keeren. daar de voorraad lang niet voldoende wrs om iedereen te voorzien. Van zeepdistributie hooren we nog maar maar niets. Niettegenstaande de pogingen, welke door den burgemeester zyn aangewend om hier een voldoende hoeveelheid zeep voor de distributie te krijgen, schijnt deze nog steeds niet te zijn aangekomen. 't Gebrek aan dit artikel wordt ondertus- schen met den dag nijpender. Vooral bij de wasch wordt dit gebrek geducht gevoeld. Aller lei hulpmiddeltjes worden uitgedacht en het schijnt dat het gebruik van asch nog de meest bevredigende resultaten oplevert bij het was- schen. Zondagavond werd alhier eene vliegma chine waargenomen, die zich in de richting van de Belgische kust voortbewoog op aan zienlijke hoogte, zoodat de nationaliteit niet kon worden vastgesteld. Nader vernemen we, dat de machine, een Engelsche, nabij de »Sterre, even over de grens op Belgisch grondgebied, genoodzaakt was te landen. Sluis- Van den Duitschen gezant is be richt gekomen, dat de gaslevering van de Brug- sche gasfabriek aan deze gemeente met 10 Juli zal ophouden. Dit is voor ons een groote teleur stelling. Tot nu toe leefden wij onder de be nijdenswaardige omstandigheden steeds genoeg gas te hebbtn en dat tegen den ouden prijs van 8 cent per M3. Hengstdijk. De voordracht voor onderwij zeres) aan de O. L. School alhier bestaat uit L. Aarts te lJzendijke, M. Bom te Axel en A. v. Hytte te Hengstdijk. Sas van Geul. Alhier kwamen weer een viertal puitsche deserteurs over de grens. Twee er van zyn des nachts onder den draad doorgekropen, terwijl de andere twee, door hun superieuren aan het werk gesteld om het door de eerstbedoelde kameraden gemaakte gat te stoppen, dit werk aan anderen hebben over gelaten en insgelijks naar »das neutrale Hol land* zijn verhuisd. Breskeus. Zater ag is alhier een groote Engelsche mijn aangespoeld. Zondag middag is deze door de marine weggehaald. Aardeuburg. De heer C. M. v. d. Broecke van hier slaagde ala student te Wageningen voor het le gedeelte van het tuinbouwkundig examen. Goes. Spoedeischende vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 5 Juli 1918, onder voorzitterschap van den burgemeester G. A. Hajenius. Aanwezig waren alle leden. De voorzitt bedankte de wethouders en in 't bijzonder den heer D. D. van den Bout voor hun steun en medewerking tijdens zijn ziekte. Behandeld werden de navolgende ingekomen stukken a. Goedkeuring van 's Raadsbesluit d.d. 17 Juni 1918, No. 11, betreffende ruiling van grond aan de J. A. van der Goeskade. b. Goedkeuring van 's Raadsbesluit d.d. 17 Juni 1918, No. 12, betreffende verlengen geldlee.iing a i F. 50000. c. Goedkeuring van 's Raadsbesluit d.d. 17 Juni 1918 No. 14, houdende wjjziging der gemeentebegrooting voor 1918 d. Goedkeuring van 's Raadsbesluit d.d. 17 Juni 1918, No. 15,, houdende af- en over- schryving van posten op de gemeentebegroo ting voor 1917. iÈ* 'li:'1 11 T

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 1