Provincie Nieuws Landbouw. Visscherij. Uechtzaken. Oeconomische en Financieele mededeelingen. (iemengd Nieuws. Indien 6rgens, dan was er Jus hier alle re den tot krachtig ingrijpen. Onjuist is even wel, dat het optreden der militairen van dien aard is geweest, dat aan de landbouwers zelfs voor eigen onderhoud niets zou zyn gelaten. In één enkel geval is dit per abuis geschied, maar toen is nog denzelfden dag de vergis sing hersteld. Evenzoo is het onjuist, dat de regeerings- commissaris een bedrng van f 2500 ter be schikking zou hebben gesteld om te verdeelen onder de onderofficieren, die de meeste pro ducten inzamelen. Daarvoor zijn geen premies uitgeloold. Uit Oost-lndië. In 1917 hadden plaats 32 aanslagen op assisten, waaronder één met doodelyken afloop. Voor de laatste jaren ziet het lijstje er aldus uit: 1912: 40 aanslagen, één doode- ljjk 1913 41 aanslagen, éen doodelyk 1914 32 aanslagen, twee doodelijk 1915: 26 aan slagen, twee doodelijk 1916 34 aanslagen, drie doodelijk; 1917: 32 aanslagen, ééu doo delijk. (De Planter.) Een patrouille onder luitenant Luteyn legde in Serbüdjadi den 18en Januari twee mannen, vier vrouwen en negen kinderen neer. De vervolging wordt voortgezet. (Deli Ct.) De commandant der monden der Maas en der Schelde heeft wegens het betrokken zijn by den smokkelhandel het verblyf in zyn ge- zagsgebied ontzegd aan Lucien Tach geboor tig uit Moerkerke wonende te Sluis, Leopold de Taije geboortig uit Maldeghem wonende te Eedq» beiden Belgen en aan de Nederlanders Karei Rjjkhals geboortig Bergen op Zoom wonende te llansweert, Achtel Standaert ge boortig uit Eede wonende aldaar en Foort Stevens geboortig uit Hansweert wonende aldaar. Aan de navolgende, indertyd uitgewezen personen, is thans vergunning verleend weder in Zeeland terng te keeren C. Bres Hulst, J. Ie Lobel, P. J. Louwagie, Ph. J. Wage allen Sluis, P. de Moor Nieuw Namen. G. v. d. Pluym Rotterdam, C. J. Poppe St Jansteen, M. Thuy Clinge, en M. G. A. Blankers Duitsch vice-consul te Ter Neuzen. Schore. Maandagmiddag vergaderde de raad van Schore. De voorzitter feliciteert den heer In 'tAnker met zyn benoeming en hoopt, dat by trouw de belangen van de ge meente zal bebartigen, Mjjn vader beeft deze plaats verlaten met da woorden Ik hoop dat de raad steeds de belangen van de gemeente zal behartigen in vrede. Deze woorden maak ik tot de myne. Ik hoop mijn krachten in 't belang der gemeente te stellen. Ingekomen is een verzoek van de atd. van den Bond van Ned. onderwijzers om uitbeta ling van hetgeen den onderwijzers volgens het wetje van 23 Febr. 1918 toekomt over 1917 en in termjjnen van Vu over 1918. B. en W. stellen voor over te gaan tot uitbetalen als de gemeentekas het toelaat. De heer Ver- haage stelt voor een terrnyn te bepalen, want moeten de onderwijzers wachten tot de kas bet toelaat, dan moeten ze wachten tot St. Juttemis. De heer Glerum vindt dat het niet aangaat uit de gemeentekas een voorschot te geven voor het rijk. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Een verzoek van C. v. d. llepe om ver hooging jaarwedde als telefonist wordt aan gehouden Tot lid van het B. armbestuur wordt benoemd de heer B. Nieuwenhujjze. Bjj een voorstel van B. en W. om f 300 in de begrooting op te nemen voor een distri butieambtenaar vindt de heer Verhaage dezen post te hoog als ze gegeven wordt aan een ambtenaar, die aan zyn dienst wordt onttrok ken en te gering als het betreft een niet- ambtenaar. De heer In 't Anker wil dit be drag aan den directeur van het distributie kantoor geven en hem dan het werk laten doen. Dit blykt echter onmogeljjk. De post wordt goedgekeurd en B. en W. zullen een ambtenaar benoemen. Benoemd tot wethou der wordt de heer Jobs. Glerum met 5 stem men, 1 stem op Karelse en 1 blanco. By de rondvraag informeert de heer Ver- hage of bij de woning van L. Willebroer niet een zinkput gemaakt kan worden om te voor komen, dat by het schuren het water over de geheele straat loopt. Dit zal onderzocht worden. Door den burgemeester van Schore is 10 H.L. steenkool van J. W. in beslag genomen, afkomstig van schepen in het kanaal. Zierikzee. - - Woensdagmiddag 3 are is in tegenwoordigheid van alle leden van den gemeenteraad, de gemeente secretaris, da ge meentebouwmeester en commissaris van politie, benevens zeer vela belangstellenden, de nieuwe brug ii gewyd, die de nieuw aangelegde Drie- koningenstraat, welke parallel loopt met de Lange Nobelstraat, met het station van de Rotten tramweg-mij verbindt. In een prachtige rede die de burgemeester dezer gemeente hierby hield tot Mr. J. P. Can, den schenker van deze fraaie rustique brug, wees deze er op hoe de naam der familie Gau reeds eeuwen aan Zierikzee is verbonden reeds in 1500 is één zyner voorvaderen uit Westerschouwen in onze gemeente gekomen en heeft de familie Gau steeds tot dc magistraties-en regenten-familiëu van Zierikzee behoord. De laatste afstamme ling van baar, die dezen npam draagt zeide spr. heeft deze brug ten geschenke aangeboden en het is den Raad aangenaam dit geschenk ta kannen aanvaarden en stelt het ook daBr- oor des te meer op prys, aan deze brug den naaur te mogen geven van »Mr. J. P. Cau- brngc, opdat den naam van Gau, aan de ver getelheid ontrukt wordt. Nadat de heer Can bedankt had voor de tot hem gerichte woorden, bracht hy hulde aan de vervaardigers der brug de firma Imming en van Tongeren te Zeist en aan ben die hadden medegewerkt tot vervol making van het geheel. Vervolgens verbrak den schenker de laatste koorden die no.; voor afsluiting dienden, en was de brug door Mr. J. P. Cau officieel geopend en trok de gansehe stoet over de brug door het nieuw aangelegde gedeelte van het wandelpark en bezichtigde vervolgens de mooie Driekoningenstraat met z'n nieuwe villa's, waarna de plechtigheid was afgeloopen. Uruiaisse. la de Maandag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad die door alle Lden werd bijgewoond, werd na voorlezing en goedkeuring der notulen rnededeeling gedaan, dat waien ingekomen een tweetal goedgekeurde raadsbesluiten in zake wyziging begrooting en af er. overschiy- ving op de begrooting vau 1917. Medege deeld werd het proces-verbaal der kasopname Blies werd in orde bevonden en in kas was ƒ4210,795. Ingekomen was een brief van Ged. Staten inhoudende, goedkeuring rektniDg 1916 en een dito behelzende goedkeuring van het cohier der hondenbelasting over 1918. Medegedeeld werd de uitspraak van Ged. St. inzake bet beroep door W. van deD Berg D2. Noordstraat, ingesteld, tegen r.jjn aanslag in den bootd. Omslag. Appellant is terugge bracht tot de 31ste klasse. Voorlezing werd gedaan van het veislag der commissie tot wering van schoolverzuim over 1917. fngp- komen was een verzoek van M. Otte, om af schrijving van havengeld over 9 mnd. het welk veileend wordt. Ook was er een ver zoek van D. van den Berg Dz. om afschrij ving van zyn vaartuig voor een heel jaar en teiuggave van het te veel betaalde ad. 7.20. Dit wordt evenzeer loegestaao. De staten van oninbare posten hootd. Omsl. en hondenbel. resp. ad. 142,84 en f 3 worden goe'gekeurd. Daarna wordt een overzicht gegeven van bet levensmiddelenbedryf. Hier uit blykt dat over 1917 is ontvangen ƒ32918,275 en uitgegeven 36867,58" dus een nadeelig saldo van 2649,31. Naar aanleiding van een adres om subsidie voor de Prins Hendrik- school te Vreeswyk voor schipperskinderen, werd besloten wegens den finaccieelen toe stand der gemeente daaiaan niet te voldoen. Een adres uit Krommenie om adbaesie in zake het adres betreffende de gruanvoorzie- ing, wordt voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld wordt de verordening op de kaas en weeggelden en wordt het abonnementsgeld gebracht van 0,60 op ƒ0,80. Besloten wordt de begrooting 1918 te wyzigen en de post hoofd. Omsl. met f 2000 verhoogd. Door den voorz. wordt de wenschelykheid besproken hier een bouwrereeniging op te richten we gens den hier ook heerschenden woningnood. Dit denkbeeld vond bij de meeste leden in stemming. De voorz. zal de i nodige inlich tingen ter bevoegder plaatse inwinnen, terwijl in een volgende zitting deze zaak nader z;l worden besproken. Als nu wordt de verga dering geschorscbt, en gaat over tot eene beslotene ter behandeling van den hoofd. Omslag. Ter Neuzru. In de gister gehou den vergadering van den gemeenteraad waren afwezig de heeren J. de Bruyne, H. J. van den Ouden en R. Scheele. Na voorlezing en ongewijzigd vaststellen >an de notulen werd het bekende adres van den gemeenteraad van Krom menie aan 11. M. de KoniDgin niet in beban- ling genomen als zynde oi gezegeld. Voor notificatie werd aangenomen een schryven van Ged. Staten goedkeurende de wijzingen van de begrooting 1917. De verslagen van da plaat selijke commissies van Toezicht op het Lager en het M. O. over het jaar 1917 werden ter visie gelegd voor de leden. Bduoemd werdeo tot leden van de steinbureaux voor de as ver kiezingen vau leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generual in bet stemdistrict 1 (ge meentehuis) de heereu burgemeester, voorzitter, J. J. de Jager, R. G. E. Nolson en L. CH. van Hasselt en L. J. Geelboedt. In het stem- distiiet 2 (school B) de heeren E. H. T. van Borssum Waalkes, voorzitter, G. de Ridder, U. J. van den Ouden, en J. J. Huyssen, tot plaatsvervangend lid de heeren W. Bedet, H. W. R. Kramer en L. Moes. In het stemdi- strict 3 (Java) de heeren M. Eyke, voorzitter, J. de Bruyn# A. Moggre, en J. P. Trijsburg, tot plaatsvervangend lid de heeren 1. de Groot, O. F. C. Hamelinck en L. de Feyter Huys sen. In het stemdistrict 4 (Sluiskil) de heeren D. Scheele, voorzitter J. de Feyter, A. K'O- man en A. P. de Vos ledeD, tot plaatsver vangend lid de heeren J. Risseeuw, A. de Koeyer en K. Uit den Bogaard. De voorgestelde wjj- zingen in de begrooting voor 1918 werden goedgekeurd. Vergunning werd verleend tot aansluiting aan het gemeenteriool, terwyl be sloten weid tot uitgifte in erfpacht van een stuk grond aan de Jongestraat aan den heer L. de Feyter. Het voorstel tot uitbreiding van den omvang van het onderwjjs op de scholen A B en C wordt aangenomeu met overgroote meerderheid van stemmen. De rekening van het Burgerlyk armbestuur over 1917 werd goedgekeurd terwyl het school geldkohier van m. u. I. o. en m. o werden vastgesteld. De vergoeding voor het gereed maken en leveren van geneesmiddelen voor armen werd verhoogd. Na rondvraag sluiting. Hoofdplaat. Als bijzonderheid kan gemeld worden dat door den heer Gam. Tbo- nmes landbouwer te Hoofdplaat Maandagavond een arend werd geschoten. De vogel had een vlucht van circa twee meter. Inzameling ten plattelande. Naar aanleiding van persbeiichten over dat onder we-p v«n het Bureau voor mededeelin- gen inzake de voedselvoorziening, schrijft jbr. J. van Vredenbuich, voorzitter der Z. L M. in het Z L en T. bl. „Bovei staande mededeelingen mogen niet stilzwijgend woideu opgenomen. Het is niet de esrste rnaal dat tegenspraak van dit offi- cieele bureau meer dan noodig is. Waar tiet bureau spreekt, dat het niet moeilijk zal zyn voor de goedgezinde lard- bouwers te bewijzen, dat bjj hun alles in orde is, zij opgemeikt, dat de goedgezinde land- bouweis en zeer terecht ni9t alle kracht prrtesteeren tegen onderzoek op huu boerde rijen. Indien niet streng de hand gehouden wordt om alleen hy slechte ufieveraars huis- zoekiug te doen (naar ik verneem hebben er wel eens vergissingen plaats) dan wordt op goedwilligeu een blaam gewo/pen die zeer ernstig is. Verder schiijft bet buieau, dat do goedge zinde landbouweis moeten bedenken, dat zij ljjdeD onder de verdenking die op den ge- heelen boerenstand is komen te rusten. Ik wit protesteeren dat van officieele zjjde zulke hsweiingen worden geuit, niemand beter dan de regeeiirg weet welke groote medewerkiug zy van het grootste gedeelte vun de boeren en hare organisaties ondervindt (o.a. liet op stellen van het zauiplun, vorderingen, veelelling erw„). Het gaat niet aan terwiile van eene inindeiheid den geheelcn boerenstand als onder verdenking te beschouwen. Indien door eene per file campagne in sommige pers-organen ons volk tegen het platteland is opgezweept dan past het zeer zeker niet aan het offic.ëele bureau van mededeelingen om in haar stuk zulke beweiingeu te stijven. Ven bedenke wel, dat alleen door mede werking vau de boeren en van hunne organi saties iets te bereikeu valt. Indien tydig by de kwaadwillige landbouweis goede controle had plaats gehad dan was de geheele militaire huiszoeking absoluut ounoodig geweest. Geconserveerde oesters. Men schiyft ons uit Zierikzee: Nadat proe ven zyn genomen gedurende eenige weken en deze schitterende resultaten hebben opgeleverd, is men er hier toe overgegaan tot het cooser- veeren van een party (20.000) oesters, welke binnenkort in den handel zullen worden ge bracht en zeer zeker by gebrek aan vleesch- soorten en andere, een zeer grootere aftiek zullen vindeu vooral in hotels, restaurants enz. De smaak er van moet zeer delicieus zyn en in smaak gelyk zyn aan de versche. Zierikzee. Door dé arr.-rechtbank zyn 14 Mei veroordeeld Distributienet. A. J. B., korenmolenaar Moriaanahoofd, tot 500 b. subs. 3 m. h. wegens een veiplichting, voorgeschreven bij de distributieregeling als bedoeld in art. 3 distributiewet 1916, opzet telijk niet nakomen (het verkoopen en doen afleveren van 900 K.G. tarwebloem); H. A. v. d. S„ molenaar te Ouwerkerk, tot f 25 b, subs. 1 m. h., wegens idem, (het vervoeren van 100 K.G. tarwebloem); A. G. landbouwer te Oud-Vossemeer, tot 10 b., subs. 14 d. h. wegens idem, (het verkoopen van 7'/a K.G. boter); M. D., molenaar, te Nieuwerkerke, tot 25 b., subs. 1 m. h. wegens in voor raad hebben van graan dat uiet gedekt was door een factuur als bedoeld in art. 3 enz. der bekendmaking van den Minis'er van L. N. en H.M. W., korenmolenaar te Eikerzee tot f 10 b., subs. 14 d. h., wegens idem M. VV., voornoemd, tot 10 b subs. 14 d. h. wegens idem. Wegen» diefstal. R. H., land bouwer te Nieuwerkerk, tot f 50 b., subs. 1 m. h. Wegens eenvoudige beleediging aan gedaan aan een ambtenaar gedurende de uitoefening zijner bedieningG. G. T., metselaar te Zie rikzee, tot 15 boete, subs 1 m. h.Wegens mishandeling: A. B., losarbeiler, te Zierikzee tot f 15 b, subs. 1 m. h. Wegens diefstal W. H., landbouwersknecht te Nieuwerkerk, tot 1 m. gevang. Idem J. H., en M. v. D veldarbeiders te Oud-Vossemeer, ieder tot ƒ15 b., subs. 1 m. h. Idem: M. C. K., en C. W. V., beiden zonder beroep te Poortvliet, i. t. e. voorw. gevang, v. 1 w., met proeftijd van 1 jaar. Voorts werd de zaak tegen M. v. d. H., Jz. te Kerkwerve landbouwer, beklaagd van overtreding der distributiewet, geschorst om een nader onderzoek opgedragen aan den rechter-commissaris. Stoomtram Hust-Walsoorden. Het verslag van bovengenoemde tram meldt De ontvangsten der exploitatie bedroegen aan Personenvervoer f 29.949.89s (f 29.026.065) Goederen- en Bagagevervoer f 30.825.54® (f 29.427.83)Postvervoer f 2180.95 (f 2201.97) Buitengewone ontvangsten f 848.73 (f731.63*); samen 63 305.12 (f 61.387.50). In het ge heel werden 131.124 (in 1916 145.430) per sonen vervoerd of gemiddeld ongevper 359 per dag (in 1916 398). Door den oorlogstoestand was wederom het personen- en goederenver voer veel grooter dan normale jaren, waar door de ontvangsten veel hooger waren. De opbrengst van net vervoer van militairen be- droeg f 2727,02 hetgeen een gunstigen in vloed had op de inkomsten. Het vervoer van suikerbieten wag dit seizoen minder dan het vorige doch gaf nog een goede bate. De ex ploitatiekosten beliepen f475'J2 tegen f40233.86 in 1916. De exploitatie-rekin-r wijst een voor deelig saldo aan van f 12 900 62 (in 1916 f 18 251 14). Niettegenstaande alle tarieven met ingang van 16 Februari met 20 pCt. en met ingang van 16 November met nog 30 pGt, werden verhoogd zijn de ontvangsten slechts met f 1917.62 gestegen, terwyl de exploita tiekosten met f 7264 14 zyn vermeerderd. De exploitatiekosten bedragen ongsveer 75 03 pCt. van de ontvangsten uit de exploitatie verkre gen. Het kolenverbruik bedroeg, 6 6 K.G. per K. M. Het groote kolenverbruik is te wijten aan de slechte kwaliteit, welke werd ontvangen in maanden Februari en Maart. Zooals reeds gemeld is het dividend bepaald op 5'/a pEt. Kcii verwaarloosd grafmonument. Men sehryft de M. C. In verband met wat overgenomen werd omtrent de verwaarloosde tombe op het graf vaD Floris van Borsele in de Llerv. Kerk te St.. Maartensdijk, mag nog wel vermeld wor den, dat niet alleen de tombe geschonden is, maar dat ook het inwendige daarvan niet ie gespaard door schendende hand. De oudheid kundige A. Hollestelle onderzocht in 1880 het inwendige en het resultaat daarvan is weinig bekend, maar zeker mede even merk waardig als de rnededeeling omtrent het uiter- lijk. De zware deksteen werd van zyn plaats geschoven, die blijkbaar nimmer van zijn plaats was geweest, want de sponning waarin lijj langs de achterzijde buiten de aanrazee- ring in het muurwerk stoot droeg daarvan de onmiskenbaarste blyken. Het ongeschon den metselwerk kwam evenals de ronde ope ning tot toegang zichtbaar. De gleuf voor den deksteen schijnt gemaakt te zyn by de opmetseling van het muurwerk van het koor, hetgeen doet vermoeden dat. 't maken van het graf en de aanbouw van het koor samen vielen. De ruimte van 't graf werd opgemeten. In den voormuur was blijkbaar lang na de stichting een gat geslagen, dat in plaats vau met hier vervaardigde baksteen met lJsel- vorm en van den buitenkant was dicht ge maakt. Het bewys lag voor de hand, dat die opening van de buitenzjjde was gemaakt, maar wanneer en met welk oogmerk, daarom trent lichtten de ruw verbroken en gebrekkig aanheelde muren niet meer in. Een gissing makende, dan zou de opening zyn gemaakt bij het tot stand komen van den grafkelder vaD der. in 1771 overleden Drost De Jonge, onmiddellijk tegen het graf van Van Borsele. De ambachtslieden, die naar men verhaalt, ook 's nachts aan den nieuwen grafkelder hebben gewerkt, kunnen door nieuwsgierig heid of hebzucht gedreven, het stevig muur werk hebben verbroken. Dan, of bij die ver breking ook de looden kisten, welke de over levering zegt, die in het graf zyn geplaatst geweest, weggenomen zyn, kan worden ver moed, niet verzekerd. In den kelder vond men nevens twee tame- ljjk gave schedels eenige andere deelen vau geraamten. Houten, ijzeren ol andere voor werpen werden niet aangetroffen. Al het ge beente lag in een hoek van den kelder opeen, zoodat bet duidelyk was, dat dit in zyn rust moest zyn gestoord. Ligt het graf uit- en inwendig in verwaar loosden staat, voorheen was dal geenszins liet geval, want jaarlyks werd betaald door den Rentmeester voor de Hervorming een bydrage tot voorziening in het onderhoud voor het »dagelijks< branden van »de lamp voor de tombe*, zoodat ook die tombe zelf wel be hoorlijk zal onderhouden zijn ook voor de rust der afgestorven zielen was gezorgd, want tweemaal per jaar had uitdeeling van brood aan de armen plaats door de Kerk. Levensmiddelenwoeker. Een lezer van de N. R. C. schryft aan dit blad Als illustratie van de vrijmoedigheid, waar mee de handel in allerlei ook aan de distri butie ontrokken levensmiddelen geschiedt en de piyzen, die men durft te vragen, dienne de volgende aanbieding, die een mijner bekenden een dag of wat geleden van een winkelier in de provincie ontving. Da leverancier in kwestie bood hem aan macaroni h f 2.25 per pond bij op zyn minst 20 pond tegeljjk maizena f 1.25 per pond, (min. 80 pond), gemalen tarwe f 1.50 per pond (min. 100 pond)groene erwten f 1 per pond (min. 100 pondj; bruine boonen f 1 20 per pond (min. 100 pond)vermioelli f 2.25 per pond (min. 20 pond)cacao f 3.50 per bas (min. 10 bussen)gort f 1.25 per pond (min. 100 poad), boter f 2.25 per pond (min. 100 pond), gerookte ham f 5 per pond (min. gewicht per ham 8 pond)rookvleesch f 3 per pond (min. gewioht per stuk 7 pond) kwattareepen f 17 per honderd; koffie f5 per

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2