Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland, jhr. R. R. L. de Muralt. Min. posthuma's jongste kVenstniddelenVordering No. 2878 Zaterdag 18 Mei 1918. 29e Jaargang. LIBERALE UNIE. CANDID ATENLIJST blNNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden.75 cent, voor het buitenland met verhooging der bijkomende porto's. Advertentien worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No. 37. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letter naar plaatsruimte Redactie-adres: Westkolkstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Dinsdag a. s. zal in verband met bet Pinksterfeest onze courant niet verschijnen. der Liberale Luie voor de gecombineer de kieskringen middelburg, Tilburg, 's llertogenboseh eu Utrecht (de provincies Zeeland, Brabant en Utrecht.) vermeldt 1. jhr. R. R. L. de Muralt te 's Hage. 2. mr. E. E. van Raalte te 's Hage. 3. G. L. Breed velt te Halsteren. 4. mr. dr. A. F. baron van Lijnden te Baarn. 5. ds. T. H. Siemelink te Vlissingen. 0. Ph. van Dixhoorn te Axel. 7. ds. T. Kielstra te Zeist. 8. M. 1. W. J. Bjjleveld te 's Hage. 9. mevr. F. 3. van Balen- Klaar te 's Hage. 10. J. B. Anient te 's Hage. In de j 1. algemeene vergadering van de Liberale Unie, gehouden te Amsterdam werd met algemeene stemmen de navolgende motie aangenomen „De Algemeene Vergadering acht het wen- schel(jk, dat door de officieele organen der Libe rale Unie de propaganda gevoerd worde voor de lijsten in haar geheel, in dier voege, dat als den kiezers wordt geadviseerd, den eersten naam der lijst te- stemmen, uitdrukkelijk worde ver meld, dat het den kiezers vrij staat van hunne voorkeur voor een anderen candidaat der lijst te doen blijken." In verhand met bovenstaande motie verzoe ken wy de kiezers dringend, bjj de verkiezing voor de Tweede Kamer, op 3 Juli aanstaande, hun stem uit te brengen op ingenieurjhr. R. R. L< de Muralt. Door aldus te stemmen, kan worden bereikt, dat de twee bekwame aftredende kamerleden jhr. B. R. I.. de Muralt en mr. E. E. van Kaalte in de nieuwe Tweede Kamer wederom zitting zullen krygen. De kiezers behoorende bij deliberate Unie zijn geheel vry om ook in plaats van den candidaat jhr. H. H. L. de Muralt, een van de andere candidaten der L. U. Ijjst te stemmen. Tooh waarschuwen wij ten sterkste tegen een versnippering van stemmen, die inderdaad tot verwar ring aanleiding knn geven. Stemt daarom als één man op Elke kiezer mag maar één can didaat stemmen. Maakt hjj meer dan ééu witte stip zwart dan is het stembillet ongeldig. van uit rechtsstandpunt bezien. Dezer dagen reden, gelijk bekend, militaire wielrijders, de boerenhofsteden af ten einde huiszoekingen te verrichten, met de bedoeling al hetgeen aan bepaalde goederen aanwezig werd bevonden in bezit te nemen, krachtens opdracht van Minister Posthuma. Verscheidene rustige particuliere woningen, alsmede cafes en hotels ontvingen een soort gelijk bezoek. Vry algemeen wordt geprotesteerd tegen „in beslag Demingen, en tegen den gepleegden huisvredebreuk, terwijl toch "de grondwet (art. 158) de onschemdbaarheid der woning als beginsel uitspreekt. rwee korporaals, voorzien van een volmacht welke ten laste van ministes Posthuma scbjjnt te zyn, waren in deze streek aangewezen om de onaangenamen taak boven vermeld te vol brengen. Het publiek spreekt van »inbeslagnemingen«. Dit is evenwel onjuist. Bjj inbeslagneming is er sprake van een bestaand ot vermoed Btratbaar feit, hetwelk leidt tot huiszoeking, ten doel hebbend de justitie iu de gelegenheid te stelten voorwerpen, die zjj in het belang ▼an haar onderzoek meent noodig te hebben in beslag te nemen. Huiszoeking kan plaats hebben by ontdek king van bepaalde categoriën van strafbare feiten, zonder verlof der rechtbank. Buiten bet geval van ontdekking op heeterdaad is, behalve bij dringende noodzakelijkheid verlof van de rechtbank vereischt en geschiedt huis zoeking slechts bij gerechtelijke instructie. Wij laten thans terzyde de gevallen van bijzondere huiszoeking van art. 42 lid 2 wet boek van strafvordering, ten doel hebbend het in bewarende hand stelten van weggenomen goederen alsmede huiszoekingen en inbeslag nemingen in geval van verboden nederlage of voedselnood in het in staat van beleg ver klaarde gebied. Wy hebben in ons geval te doen met in bezitneming, welke alleen kan steunen op de distributiewet 1910. Deze wet kent tweeërlei soort van opgaven, door de burgers te doen. Volgens art. 4 is ieder, die levensmiddelen, grondstoffen van levensmiddelen, brandstoffen of huishoudelijke artikelen anders dan voor gebruik door hem zelf of zyn gezin in voor raad heeft, verplicht van hoeveelheid en aard dier goederen op de door den minister van L. N. en H. bekend te maken tijdstippen de door dezen verlangde opgaven naar waarheid te doen bij den burgemeester der gemeente, waar die goederen zich bevinden. Deze op gave betreft derhalve de goederen van de soort welke uitdrukkelijk in art. 5 wordt genoemd en strekt zich niet uit tot die goederen welke men voor zich zelf en zijn gezin heeft. Daaren boven is dit een opgave van goederen die men in voorraad beeft, zoodat er buiten vallen alle waren die men voor een ander in bewaring houdt. Art. 5 ziet bljjkbaar op neringdoenden. Eeu andere soort opgave kent art. 9 lid 1. der distributiewet, dat ieder verplicht naar waarheid te doen alle opgaven, welke van hem in verband met de distributie vun goe deren worden verlangd bjj eene schriftelijlee vordering, gedaan door den minister van L. N. en H. of op diens last door den burge meester van eeuige Nederlandacbe gemeente. Nu heeft de minister van L. N. en H. de bevoegdheid alle goederen, waaromtrent op gaven var. de eerste of de tweede soort boven vermeld, worden gevorderd, in bezit te nemen, waarbjj hjj de bepalingen moet in acht nemen der YVet van 3 Augustus 1914 S. uo. 351 tot aanvulling der onteigeningswet, ter voor koming van vasthouding en prijsopdrijving van waren. Indien thans minister Posthuma goed leest, zal hij zien dat die inbezitneming geschiedt na bijzondere öf algemeene machtiging van hem, door of op last van den burgemeester, zoodat de minister onbevoegd is rechtstreeks hetzy in eigen persoon, betzij door middel van personen door hem van eene schriftelijke volmacht voorzien tot de inbezitneming over te gaan. Steeds zal hij zich moeten bedienen van den burgemeester, zoodat wanneer de inbezitneming of een hiertoe strekkende huis zoeking geschiedt zonder uitdrukkelijk optre den van den burgemeester de huiszoeking en inbezitneming in volslagen strjjd met de wet zyn, daar de minister zelf niet hiertoe be voegd is. Art. 355 wetboek van strafrecht, bepaalt dat met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren, (met of zonder ontzetting van het actief- en pasief kiesrecht bjj krachtens wet- teljjk voorschrift uitgeschreven verkiezingen) worden gestraft de hoofden van ministreëte departementen »die beschikkingen nemen of bevelen geven of bestaande beschikkingen of bevelen handhaven wetende dat daardoor de grondwet of andere wetten worden ge schonden.* Minister Posthuma geeft bevelen welke eene schending inhouden, naar onze meening, van art. 158 Grondwet en art 9 lid 2 Distri butiewet in verband met de genoemde wet van 3 Augustus 1915 S. no. 358. Wjj begrjjpen dat krachtige maatregelen moeten genomen worden tot verkrjjging eener verdeeling van bepaalde soorten goederen op billy ken grondslag en wenschen gaarne de rechtmatig optredende machten in de uitvoe ring van wettige maatregelen te steuuen. De heer Posthuma zal op de medewerking der Nederlaudsche juristen kunnen bouwen, indien hjj zich door vakkundige rechtsgeleerden laat voorlichten. »'tGaat intusschen niet aan militairen rond te zenden, voorzien van materieel en formeel onwettige machtigingen of lastgevingen, van stukken welke, naar in de dagbladen geschre ven wordt, met eens een onderteekening dragen. Zijn het ltolsjewiki welke de woonsteden onveilig maken De inbeslagnemingen. Op een te Hoofddorp in de Haarlemmer meer bijeengeroepen vergadering van land bouwers is zeer uitvoerig gesproken over de huiszoekingen, en werden tal van klachten geuit over het onoordeelkundig optreden der militaireu. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen waarin de vergadering, gehoord de besprekingen, overweegt dat de opvordering en inbezitneming van allerlei landbouwge wassen, zooals thans in de Haarlemmermeer en de omliggende gemeenten op bevel van den regeeringscorumissaris door controleurs en militairen geschiedt, op geen enkele wets bepaling steunt en daarom onrechtmatig is dat het aanwezig hebben van de opgevorderd wordende producten, zelfs al behooren deze tot producten waarvan inlevering bjj het graanbureau is bevolen, geen strafbaar feit is en derhalve geen strafbepalingen als de artt. 19 en 20 der Distributiewet mogen worden toe gepast, veel minder op alle burgers zonder onderscheid of zij nog wat aanwezig hebben of niet; dat een akkerbouwer een natuurljjk recht heeft om bij voorkeur met zijn gezin en zija arbeiders te eten van hetgeen zijn arbeid heeft geproduceerd, voor het vee voorzoover de voedselvoorziening daardoor niet in het gedrang komt eveneens voedsel beschikbaar moet bljjven en ook de distributiewet 1916 het beginsel huldigt, dat door den Minister nooit mag worden afgenomen wat een burger in Nederland in huis heett, onverschillig ot hij het zelf heeft geteeld of op andere wjjze verkregen, voor zoover die goederen noodig zjjn voor het onderhoud van zich en zjjn gezin; overwegende, dat een akkerbouwer in deze gemeente de teelt van zijn gewassen niet be hoorlijk kan verzorgen wanneer zyn mede producenten, de arbeiders, onvoldoende voed sel ontvangen en hierdoor de grootst mogelijke productiviteit en intensieve cultuur tot schade van ons geheete volk wordt in gevaar gebracht overwegende verder, dat hetj een plicht is van iederen Hollandschen boer om ook zyn deel te dragen van de testen van den ttgen- woordigen tjjdeu, erkennende de noodzake lijkheid om by, hen, die niet voldoende hebben afgeleverd, onderzoek in de schuren te doen naar den aanwezigen voorraad besluitbij de regeering met alle kracht te protesteereu tegen de wjjze, waarop de boerderyen eu vooral de boerenwoningen thans door de militairen op menigmaal ruwe en onpractische wjjze worden ouderzoeht, omdat in vete gevalen zelfs de laatste korrel graan wordt meegenomen, waar door het den landbouwers en hunnen arbeiders onmogelijk gemaakt wordt den a.s. oogst naar behooren mede in 's lauds belang, te behan delen, en bjj de regeering aan te dringen op het geven van de verzekering aan de betref fende landbouworganisaties 1. dat de visiteerende controleurs bevoegd zulten zijn om aan iederen landbouwer ten behoeve van zyn gezin en zijn vaste en vreem de arbeiders te laten minstens twee hectoliter tarwe, één Jl.L. bruine boonen en één H.L. groene erwten, zoowel als voldoende voeder voor paarden, vee en kippen, naar evenredig heid van de grootte van het bedrjjf 2. de tot nog toe toegepaste inbeslagne ming te veranderen in inbezitneming met on middellijke taxatie en spoedige uitbetaling van den geschalten prys, voorts de tot nog toe dan volgens deze nieuwe regeling te veel in beslag genomen waren aan de betrokken eigenaars otijxiiddellyk terug te geven met schadevergoeding voor zoover reeds geheel of gedeeltelijk mochten bedorven zyn; 3e de landbouwers aan te jsporen ouverwyld in te leveren aan het graanbureau bjj den burge meester, hetgeen zy meer bezitten dau waarop zy volgens bovenstaande mogen rekenen 4. den landbouwers te adviseeren niets weg te stoppen, de meest mogelijke medewerking te verteenen tot een spoedige inzameling en daar toe vrjjwillig toegang te verteenen tot inspec tie van hun woning aan één controleur, des- gewenscht vergezeld van één militair. Voor het aannemen dezer motie was door burgemeester Slob namens den regeeringscom- missaris voor Noord-Holland (die verhinderd was aanwezig te zy d) het volgende meege deeld lo. dat aan de controleurs en de mi litairen opdracht is gegeven met tact en wel willendheid tegenover de landbouwers op te treden 2o. dat zy hun instructie moeten uit voeren met dien verstande, dat aan ieder ver bouwer, naar redelijke behoeften, tarwe, ha ver, peulvruchten en kippenvoer moet worden gelaten naarmate de behoefte van zyn bedrjjf 3o. dat deze bepaling niet beteekent dat vry vervoer is toegestaan of het graan mag wor den vermaten 4o. dat nu' voortaan gerekend wordt op volledige medewerking tot inlevering van het meerdere, terwjjl proces-verbaal cal worden opgemaakttegen hen die achterstal lig blijven en aan deze geen voorraden zulten worden gelaten. Tusschen het bestuur van den Boerenbond, afdeeling Haarlemmermeer, en de minister van justitie zyn inzake de inbeslagnemingen door militairen in de Haarlemmermeer, de volgen de telegrammen gewisseld. De minister seinde het volgende telegram Na gehouden overleg met het departement vnn landbouw, heb ik den indruk, dat geheel overeenkomstig de wet telijke bepalingen vanwege het departement van landbouw instructies zjjn gegeven. Mocht volgens uw oordeel iu eenige bij zondere gevallen niet overeenkomstig de wet telijke voorschriften gehandeld zyn, dan ver zoek ik u mjj de desbetreffende gevallen met namen te noemen, teneinde in de gelegenheid te zyn deze te onderzoeken. Hierop is hedenochtend het volgende telegram verzonden door het bestuur van den Boeren bond aan den minister van justitie. Naar ou- ze rneening wordt beslist in strjjd met de wettelijke bepalingen gehandeld, daar geen voldoende onderscheid wordt gemaakt tusschi a de inbezitneming krachtens artikel 9 der Distriebutiewet en de strafrechtelijke inbeslag neming van artikel 20 dier wet. Wy zyn tot onze groote teleurstelling daar om door uw overigens vriendelijk antwoord niet overtuigd, noch ook gerustgesteld. Wan neer zoudt u onzen voorzitter met onzen rechtskundigen adviseur, mr. Monnik in par ticuliere audiëntie willen ontvangen, of iemand van uwentwege aanwijzen, met wieu de zaak kan worden besproken Met het oog op de steeds toenemende ontstemming onder de land bouwers wordt spoedig antwoord dringend verzocht. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar aanleiding van de scher pe protesten uit de Haarlemmermeer tegen de inzameling van landbouwproducten met medewerking van de militaire macht kan, op grond van te bevoegder plaatse ingewonnen inlichtingen, het volgende worden medege deeld Gelijk men zich zal herinneren, heeft de minister van landbouw reeds in de volksver tegenwoordiging gewezen op de nalatigheid in de inlevering, waarmede men met namfe in de Haarlemmer meer had te kampen. Reeds toen achtte de minister militaire hulp noodig, die nu verkregen is en waarover ten onrechte wordt geklaagd. De toestand toch in deze streek is van dien aard, dat de algemeene opdracht om de landbouwers, die hun ver- plichtingen zyn nagekomen, niet lastig te vallen, in de Haarlemmermeer wei niet of slechts zelden zal kunnen worden gevolgd. In de Haarlemmermeer heeft de inlevering inderdaad alles te wenschen over gelaten. Dit moge bljjken uit de hier volgende gegevens. Volgens de laatste opgaven waren nog niet ingeleverd van de vermoedelijke opbrengst, na aftrek van wat voor de zaai en, van som mige artikelen, voor veevoeder kon worden gelaten tarwe 39 percent, haver 43 percent, veldboonen 60 percent, grauwe erwten ruim 83 percent, andere boonen 57 percent, kooU zaad 69 percent. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 1