MILITI E. MILITIE. VRIJSTELLING VAN GEESTELIJKEN ENZ. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Publicatiën Hulst. Groede. Middelburg. Vlissingen. 's Gravenpolder. Tholen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 13 Maart 1.48 2.17 Donderdag 14 2.32 2.58 Vrijdag 15 3.13 3 43 Zaterdag 16 4 01 4.28 Zondag 17 4.51 5.18 Maandag 18 5.38 6.10 Dinsdag 19 6.28 7.08 Ter Neuzen. - Zaterdag 1.1. werd alhier van het uit- keeringsfonds by ziekte »Hulp in nood« een algemeeue vergadering gehouden. Uit de rekeniüg en verantwoording van den penningmeester stippen wjj aan dat van de laatste drie maanden aan contiibutie is ont vangen f 433.12, aan verdere inkomsten f 95 40 tezamen 1 528 52. Er werd uitgegeven aan ziekengeld f 187.97, aan bodeloon 1 45.46, terwijl de buitengewone uitgaven bedroegen 55 32, in totaal f 288.75. Over deze maan den valt er dus een batig saldo te boeken van f 239-77. In totaal is in kas f 3123 94. Voor de afd. »Steunkas« bedroegen de ont vangsten i 41.36, de uitgaven van zieken geld f 10 50, de extra uitgaven t 5, in totaal f 15,50. Er was alzoo een batig saldo groot 25.86. In kas is f 690.18 Met ingang van verleden Zondag is de dienstregeling van de Spoorwegmij. Mechelen Ter Neuzen gewjjzigd. Maandag, Woensdag, Zaterdag en Zondag zullen de middagtreinen weder rijdeD. Een jubileum. Men meldt ons Maandagavond had alhier ouder groote be langstelling een rondgang van het jubileerende gezelschap e Vereenigde werklieden* plaats. Hierbij werd meer dan eens ten gehoore ge bracht de »Recrutenmarsch<, waarmede het ge zelschap voor bet eerst, nu 25 jaren geleden, in het publiek optrad. Na den rondgang had een bijeenkomst plaats op de bovenzaal van Bellevue. Deze bijeenkomst droeg een eenigszins in tiem karakter. Alleen de werkende leden en hunne gezinnen benevens, eenige genoodigden hadden toegang. De voorzitter, de heer N. J. Harte, riep alle aanwezigen een hartelijk welk toe, in het bijzonder de oude werkende leden, die waren opgekomen. Hij herdacht wat ver schillende personen in het belang der ver- eeniging hadden gedaan. j De secretaris, de heer J. F. VerÜDde, gaf een beknopt overzicht van het werken en streven van het gezelschap vanaf 1893. Hartelyke woorden werden gewijd aan den eersten direc teur, den heer Borgman en den tegenwoor- digen, den heer V. d. Eekhout. In het Bij zonder werd aangestipt, wat de heer J. de Feyter, thaDS eere-voorzitter, als voorzitter van het gezelschap had gedaan. De avond werd verder gezellig doorgebracht met muziek, zang en voordrachten, waarop een geanimeerd bai volgde. Zooals men weet heeft Donderdagavond nog jpr t eene uitvoering voor de donateurs en buiteu- gewone leden plaats. Bij den ommegang werd medegedragen het fraaie vaandel, indertjjd vbd ingekomen bij dragen aangeschaft, benevens het oude bordje, een mooi stuk snijwerk van onzen stadgenoot, den heer Th. Bauwens. Later prijkten beide in de feestzaal. Door Gedeputeerde Staten van Zeelai d zijn ingevolge art. 33 3e lid der Kieswet, zooals die wet laatstelijk is gewjjzigd bij bet additio neel art. VII der Grondwet, voor den tijd van vier jaren, met ingang van 1 Maart j.l. in de heofdstembureaux benoemd in den kies kring Hulst tot leden: de heereu C. J. Burm, Hvp. M. F. Verwilghen, Joe, Maertens en G. Vogelvanger en tot plaatsvervangende leden: de heeren C. J. van de Walle, L. Wauters en A. C. M. Poppe, allen te Hulst. Axel. Geipeld wordt dat door eenige ingezetenen van Axel de voormalige Ger. Kerk is aange kocht voor vlasbeurs. Philippine. Bij Kon. besluit van 7 dezer is aan den heer P. F. Wijne, alhier op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als djjkgraaf van den Mosselpolder. St. Jansteen. In het rente district Vlissmgen (6), gem. St. Jansteen, in aangewezen als tusschen per soon ingevolge de Invaliditeitswet P. J. de Potter, brievengaarder te St. Jansteen. Oostburg. Bjj Kon. Besl. is met ingang van 20 Maart benoemd tot kanton^echter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg rnr. W. Ruitinga, adj.- inspect, dir. belast alhier. MfcV Door de Rijks-ambtenaren werden in de vorige week een viertal smokkelaars aange houden welke ongeveer 700 stukjes zeep bjj zich hadden. Zondag werd eeD heer en dame aangehouden welke met den tram uit de rich ting Breskens waren medegekomen welke beiden een gordel onder hun bovenkleeren droegen waarin bij ieder 108 stukjes zeep waren geborgen, een en ander werd in beslag genomeu en procesverbaal tegen hen opge maakt. Naar wjj vernemen zal door den heer J. M. van Oostrom Soede, Burgemeester, als zoo danig, wegens een benoeming in Ned.-Indië tot adjunct-Referendaris eervol ontslag worden gevraagd. Sluis. Ouder Sluis is een onontplofte granaat op gegraven, die reeds geruimeu tjjd in den grond heeft firelagpn 3'/ M. diep. De St.crt. bevat de acte van oprichting der N.V. „Fruitteeltmjj. Veere", alhier. Zjj heelt ten doel het kweeken en in den handel brengen van fruit- en tuinbouw^ewassen, in den ruim- sten zin genomen. Bjj Kon. besluit van 7 dezer is aan den heer A. W. Berdeuis van Berlekom, te Mid delburg, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als voorzitter van den polder Walcheren, provincie Zeeland. In een te Middelburg gehouden vergade ring van personen uit verschillende deelen van het arrondissement Middelburg is eene com missie gevormd om te komen tot eene re- classeeringsicsteling voor dit arrondissement. Zooals men weet schryft de »Tel.« bestaat er weinig hoop op behoud van een der scheeps- booten der »Heenvliet* en bjj dien slag wordt ook Vlissingen, dat nog rouwt over negen slachtoffer-, onlangs omgekomen, weer zwaar getroffen. De vermiste kapitein Roos en de tweede stuurman Dierendonk, zijn Vlissingers. Aan het verzoek van B. en W. om een crediet van f 175.000 bestemd voor den bouw van 15 perceelen met boven- en beneden woningen en 3 dubbele villa's, welke wo ningen huurwaarden hebben van f 250 tot f 500, werd door den iaad voldaan. Deze aanbouw wordt voornameljjk gewenscht in verband met de blijvende vestiging van een Marine-station alhier. Een ander crediet groot f 100.000 voor het verhoogen van een terrein om het in orde te brengen, voor sportterrein werd eveneens ver leend; alsmede nog eenige andere tezamen tot een bedrag van f 30.500. In de verordening op de heffing van een gemeentelijke inkomstenbelasting werd een wjjziging aangebracht, waardoor navordering mogeljjk wordt. Op het viertal van de Ned. Herv. kerk alhier zjjn geplaatst ds. C. M Briët Doetinchem, dr. J. de Groot UithuizermedeD, ds. W. C. Posthumes Meijes Goresbeek en ds. H. W. te Winkel te Nyehaske. Goes. Bjj Kon. besluit van 8 dezer is aan J. A. van Heel op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van lid van het col lege van regementen over de strafgevangenis te Goes, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, en is benoemd als zoo danig, mr. J. W. Goedbloed, advocaat en pro cureur, wonende te Goes, Bg Kon. Besl. is met ingang van 20 Maart benoemd tot kantonr.-pl.v. in het kantoD Goes, mr. J. W. Goedbloed alhier. Dank zjj het prachtige voorjaarsweder ziet men allerwegen de werkzaamheden weer in vollen gang. Uien, paardeboonen, haver enz. worden gezaaid zaad juin en peen gepoot, ja zelfs hebben velen reeds aardappels in den grond. Als nu de beruchte staart van deze maand maar niet al te erg meer gaat kwis pelen. Hoedenskerke. By een zekere I B. alhier is eenige dagen geleden zonder zyne toestemming een hoe veelheid zeep en kwaita gebracht, ongeveer 200 K.G. vermoedeiyk om uitgesmokkeld te worden. Daar genoemde persoon deze waren niet bp hem in opslag wilde houden zyn de goederen buitenshuis verborgen. Toen de eige naar naderhand kwam opdagen was een en ander spoorloos verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Vlake. Op het station Vlake aan de lyn Vlissin gen - RoozeDdaal beerscht, volgens de »Tel.« tegenwoordig groote drukte. Daar komen van Tholen, Ier9eke en andere plaatsen de Zeeuw- sche mosselen aan. Eiken dag vertrekken er 6 a 7 wagons mosselen naar Duitschland. Een Duitsche dame heeft het er zeer druk mee. In vredestgd was België de groote klant van den Zeeuwschen mo>selbandel. Nu vaien slechts schuitjes met kleiue mosselen naar Antwerpen, maar al de groote, vette mosselen zyn voor de Duitachers bestemd. Schore. Schending der Neutraliteit. Vrydugmiddag 1.1. even twaalf uur bewoog zich op zeer groote hoogte een vliegmachine boven Schore, die af en toe met hel bloote oog zichtbaar was. Door een kyker waarge nomen bleek het een Duitscher te zyn de kruizeo op de vleugels waren duideiyk te onderscheiden. Ze verdween in Zuidelyke richting. In de gister gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd het salaris van'den tijdelyken onderwyzer Devolder gebracht van f500 op f600. De heer S. de Visser werd herbenoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim. De heer M. in 't Anker werd benoemd tot lid van het B. Armbestuur Aan de arbeidsbeurs te Middelburg wordt l/2 cent per inwoner subsidie toegestaan. Aan den metaalbewerkersbond wordt een subsidie van f2 per lid en per jaar in de gemeente woonachtig, verleend. Besloten wordt den wegwerker f 50 duurtetoeslag f 50 voor /yn drie kinderen t,e geven. Op verzoek van den telefoonhonder om salarisverhooging wordt afwijzend beschikt. Het maximum van den hoofdelyken omslag wordt gebracht van 16500 op f8500. Na geheime zitting deelt de voorzitter mede, dat het ontwerpkohier hoofd, omslag wordt teruggenomen en dat eefl nieuw ontwerp zal worden vastgesteld. In verband hiermede zal f2000 kasgeld ge leend worden a 5°/0.' Zaterdagavond kwam een telegram te Hansweert met bevel Se schepen, geladen met zand en grint, aan te houden. Een tiental schepen, op weg naar Antwerpen wachten op nader orders. Zierikzee. Te Leiden is tot docter in de rechtsweten schap bevorderd de heer G. H. Kronenberg, geboortig uit Zierikzee. Het personeel van de firma Jongmans en Zn. sigarenfabrikanten alhier heeft de aan- zegging gekregen, dat bijaldien binnen enkele dagen geen tabak wordt toegezonden, zy ont slag zullen ontvangen, waai door een 16 a 17 personen werkloos zullen worden. Het fiasco van den Plattelandersbond van eqne definitieve oprichting van eeD afdeeling van den Plattelandersbond en het verkiezen var een zoodatiig bestuur, waartoe alhier Don derdag eene vergadering was belegd, is Diets kunnen komen wegens gemis aaD voldoende belangstelling. Op militair gezag is den uitvoer van vee verboden van het eiland Schouwen-Duive- land. Doordat veehandelaren iti alleryl den boer opgingen om vee te koopen en dit over het zijpe naar Holland vervoerden, waardoor het aan inbeslagoame van den étappe onttrok ken werd, is dit krasse besluit genomen. „Nut en genoegen" vergaderde Vrydag- avond in de „Sociëteit- CoDCordia." Na opening door den President, de heer J. vaa der Vliet, bracht de Secretaris A. J. Ribbens verslag uit en deed tevens als penningmeester rekening en verantwoordiög. De rekening sloot met een batig saldo van ƒ377.04. Getracht zal worden dezen zomer het traditioneele zomer feest te doen doorgaan. Vrydag werd de heer C. W. Snyder geïn stalleerd als burgemeester van Oud-Vossemeer. Een commissie, onder voorzitterschap van den heer Wiskerke, had zich gevormd en het dorp vierde feest door het houden van een aardigan optocht met versierde wagens. In den namid dag werden verschillende volksspelen gehouden, welke door mooi weer werden begunstigd. De Huurcommissie in deze gemeente is samengesteld als volgt: de heer Mr. P. van Sonsbeek, voorzitter, de heer P. J. Poulusse, vice-voorzitter, de heeren Z. van de Velde, S. Guliker, J. A. Stantjesdyk, leden, de heeren R. H. Lanting, M. J. Scheffelaar, M. van Es en W. M. Geluk, plaatsvervangende leden, secretaris de heer P. J. Blaas en als plaats vervangende secretaris de heer C. Holtestelle. St. Maartensdijk. Door den iuspecteur der belastingeu alhier, zyn by inwoners van St. Maaitensdyk in beslag genomen. 980 pond thee 40 liter olie en een party kwatta, voorts nog 2 emmers ryst, 8 H L. witte booneu 70 K.G. tarwemeel 12 H.L. bruine boonen 6 H. L. tarwe en 80 K.G. tarwemeel. Toezegging van beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, is gedaan aan ds. Lut- torveldt te Driesum en niet te Driewegen (Fr.) zooals abusievalyk werd gemeld. In de Vrydagavood gehouden algemeene vergadering der boerenleenbank alhier werd de balans over 1917 in orde bevonden. De rentewet spaargelden werd bepaald op S»/io„ en die der voorschotten op 5°/0. Als kassier werd herbenoemd met algemeene stemmen de heer A. W. Vermie, wiens salaris met 100 werd verhoogd. De aftredende bestuursleden van den raad van toezicht werden herkozen, zynde de heeren H. C. Snnke als voorzitter en M. J. Molterwyl als plaats vervangende bestuurs- en raad van toezicht- leden dhrn. A. L. Hage en I. Hage Jz. even eens werden herkozen. De heer J. van Be- zooyen werd afgevaardigd naar de alg. verg. te Utrecht. Op 31 Dec. 1917 bedroeg het ledental 94 en de omzet over 1917 ƒ150.000 met een batig saldo van f 475. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wy dat de heer N. Polderman, burgemeester dezer gemeente met ingang van 1 Mei a.s. zyn ontslag als zoodanig zal vragen. De fokvereeniging ^Vooruitgang zy ons Streven* alhier, heeft de Koninkiyke goed keuring op hare statuten ontvangen. Door dezelfde vereeniging is een request verzonden aan Z Ex. den Minister van L. N. H. inzake de opvordering van rundvee. Stavenisse. Mejuffrouw M. J. de Jager, onderwyzeres alhier, is als zoodanig benoemd aan de open bare school te Oostdyk (gem. Kruiningen.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 9 Maart- W. J. de Regt, 42 j., jm. en C. de Rijke, 30 jjd. Huwelijks-voltrekkingen 6 Maart. J. P. de Doelder, 28 j., jm. en J. H. Deij, 26 j-, jd. 7 Maart. J. Jansen, 21 j., jm. en G. Paulusse, 22 j., jd. Geboorten. 3 Maart. Jan, z. van A. van Haneg- hem en L. J. van Aalst. 4 Maart. Janna Cornelia, d. van J. P. van Doeselaar en L. van Wijck. 5 Maart. Cijta Johanna, d. van G. Snap enT.A. van der Klooster. 6 Maart. Louisa Germaine, d. van F Allonsius en M. P. Herman. 7 Maart. Agatha Elisabeth, d. van M C. JTouw en P. C. van der Zee. Overlijden. 4 Maart. T. C. de Doelder, 65 j., echtg. van W. F. van Drongelen. P. de Koeijer, 66 j., echtg- van J. J. van Driel. n 11 i» iï De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden ingeschreven voorde lichting 1919, dat vrijstelling van den dienst bij de militie wordt verleend lo. aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendeling-leeraar, den broeder- diakoon van een godsdienstige vereeniging en den Roomsch-Katholieken ordebroeder, die tot een bin nen het Rijk gevestigde kloosterinrichting behoort 2o. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die aan een bij alge- meenen maatregel van bestuur aangewezen in richting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den godsdienst of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid en aan den proefbroeder, die tot broeder- diakoon van een godsdienstige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanigheden te bezitten, is omschreven in een tweetal tabellen, die door belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente kunnen worden geraadpleegd. Door of vanwege dengene, die op grond van een dezer hoedanigheden vrijstelling verlangt moet een 'verklaring, waaruit het bezit dezer hoedanigheid blijkt, worden ingeleverd bjj den Burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven. De verklaring moet zijn ingericht overeenkom stig een model, waaromtrent ter secretarie der ge meente inlichtingen kunnen worden verkregen. De inlevering moet geschieden voor 1 April a. s ingeval de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 Maart a s. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst later, dan is het gewenscht de inlevering te doen zoodra mogelijk nadat de reden is ontstaan. Voor hem, die op 21 Maart een der voornoemde hoedanigheden bezit, moet de verklaring op ge noemden datum worden afgegeven of moet althans uit de verklaring blijken, dat de toestand, die grond tot vrijstelling oplevert, op dien datum aanwezig was. Voor hen, die eerst later een van bedoelde hoe danigheden verkrijgt, moet in de verklaring de toe stand worden vermeldt, gelijk die is op het oogen- blik der aangifte. Wat geldt voor hen, die voor het eerst zijn ingeschreven, geldt ook voor hen, die voor de lichting van het volgend jaar opnieuw zijn in geschreven. Tot dezen behooren o.a. zij, die het vorig jaar tijdelijk zijn vrijgesteld bij een uitspraak van Gedeputeerde Staten, die vóór 1 Juni 1917 onherroepelijk is geworden, of bij een Koninklijk besluit, dat vóór dien datum is ge nomen op een ingesteld beroep. Omtrent de vrijstelling van de hierboven bedoelde personen wordt beslist door Gedeputeerde Staten, zoo de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 MAART van het jaar, waarin het inschrijvingsre gister gesloten is; anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts TIJDELIJK en wel ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vjjfden male te nemen beslissing nog aanwezig .blijkt, VOORGOED verleend. Ter Neuzen den S Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Vrijstelling wegens woonplaats of toe- komtige woonplaats in de Koloniën enz. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die zijn in geschreven voor de lichting der militie van 1919 en woonplaats hebben in de koloniën of bezittn- gen des Rijk in andere werelddeelen, op dezen grond vrijstelling van den dienst bij de militie kunnen aan vagen, doch dat omtrent het aanvragen van vriistelling wegens toekomstige woonplaats in die koloniën of bezittingen mettertijd nadere bekend maken zal geschieden Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens woon plaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen moet worden overlegd een verklaring, waaruit blijkt, dat de dienstplichtige, om een andere reden dan ter zake van krijgsdienst, zijn woonplaats in bedoelde koloniën of bezittingen heeft. Deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur der woonplaats van belanghebbende. Het bewijsstuk moet door of vanwege den belang hebbende worden ingediend bij den burgemeester der gemeente, voor welke hij voor de militie is in geschreven Het verdient aanbeveling de indiening te doen, zoodra belanghebbende daartoe in staat is. Het bewijsstuk mag niet eerder zijn afgegeven dan twee maanden vóór de indiening ervan bij den Burgemeester. Omtrent het verleenen van de hierbedoelde vrystelling wordt beslist door de Koningin. Deze vrystelling wordt, zoolang de woon plaats in de koloniën of bezittingen gevestigd blijft, telken jare opnieuw verleend. Ter Neuzen, 8 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 3