Buitenland. Laatste Berichten. Provinciaal Nieuws. Oe algemeene toestand, Rijnschepen teruggeroepen. Luchtaanval op Darijs. 1 De heer De Muralt meende, dat de onkos ten veel hooger zouden blijken dan thans ge schat wordt, (men is voornemens eerst tot het aanleggen van een afsluiteljjk en tot in poldering van de twee Westelijke polders over te gaan) maar al kwam het plan dubbel zoo duur, ook dan Dog zou hij vöórr de droog legging stemmen. Te zamen met den heer Teenstra (v. d., Znid- horn) heeft de afgevaardigde voor Oostburg een amendement ingediend betreft het riseco dra gen voor het grooter gevaar, waaraan de af sluiting der Zuiderzee de zeeweringen van het N. van de provinciën Friesland en Gro ningen zou kunnen blootstellen. Het gevaar bestaat nml. dat de vloedstand daar hooger dan tot dusver kan worden, terwijl het tevens zeer wel mogelijk is, dat de hoogste vloed standen aldaar nu langer zullen duren. De heer De Muralt voorspelde ongelukken, als de dijken van Friesland Groningen tn N.Holland niet werden verhoogd. Mede onderteekend door den anderen deskundigen der Kamer, de afge vaardigde Bogaerts (r. k., Roermond) heeft de heer De Muralt een motie voorgesteld, welker uitvoering eenige millioenen zal kosten en hierop neerkomt, dat de djjken van alle in polderingen zoodanige afmetingen zullen moe ten verkrjjgen, dat zij in staat zijn den hoogst bekenden stormvloed, die ons in de Zuiderzee is ingekomen, volledig te keeren. Het was bijkans middernacht, toen de heer De Muralt over tal van punten en verschillende amendementen zijn meening nog zeide en o.a. betoogde, dat de drooglegging van de Zuider zee niet al te zeer ondergeschikt mag worden gemaakt aan h«t militair belang en in dit verband het amendement!-Jzerman aanbeval. In de vergadering van Vrijdag waarin zoo als wjj reeds meldden, de heer Troelstra (S. D. A P. Leeuwarden) het levensmiddelen de bat hervatte, werd nog door deze spreker ge zegd, dat, voor de omstandigheid, dat de re geling niet strekt voor den duur van den oorlog die welicht nog jaren kan duren, daar de vrede, welke thans ge-loten is, een oorlogsdaad is heeft vooral minister Treub de schuld. Spr. kan zich niet voorstellen dat min. Pos- tuma nu nog zou meenen, dat hij met de Kamer kan samenwerken. De minister moet gaan Wie hem moet vervangen weet spr. niet. Daardoor kan spr. zich evenwel niet later, weerhouden zijn meening te zeggen. In de vergadering van Maandag 1.1. werd, na voorlezing van een schrijven van den heer Van Berenstejjri inzake zijn beschuldiging van den heer Collot d' Escury, het levensmiddelen- debat hervat. De heer Beumer (a. r., Kampen) zet zijn rede voort. Hij verwijt aan de S. D. A. P. haar scherpe critiek op min. Posthuma. Tot het egalisatie-vraagstuk der kolen komend, acht spr ernstige bezwaren aanwezig tegen de samenstelling van het centraal verreken- kantoor voor brandstoffen en vraagt of de egalisatie van de prijzen van brandstoffen niet kan worden overgelaten aan een parti culiere naaml. vennootschap. De Kamer moet beter worden ingelicht omtrent de crisis-dienst. Het lidmaatschap der commissie voor de Ka merleden is niet gewenscht. Er moeten ko men ambtelijke commissies, met gelegenheid tot beroep voor de betrokkenen. Op de ad ministratie moet worden bezuinigd. Aan tal van maatregelen moet een wettelijke basis worden gegeven. De minister moet in het oog houden, dat hij de medewerking der boe ren niet kan missen. De heer Teenstra (v. d., Zuidhorn) wijstop het groote belang van de productie. Er moet daarin met omzichtigheid en deskundigheid worden ingegrepen. Spr. komt met nadruk op tegen het afgeven op de boeren, vooral door den heer Schaper. Spr. m9ent, dat het met de productie niet gunstig is gesteld tengevolge van vele ondeskundige maatregelen, genomen onder verantwoordelijkheid van de commissie van bijstand, Spr. behoort tot hen, die meenen, dat ernstig dient te worden over wogen of de minister niet.door een ander dient te worden vervangen. De heer Snoeck Henkemans (c.-h., Apel doorn) betoogt, dat zoolang de buitengewone omstandigheden voortduren, niet dient te worden gebroken met het stelsel van den minister, dat goede resultaten opleverde. Het moet evenwel zoo spoedig mogelijk worden verlaten, als de toestanden weer meer normaal geworden zijn. Spr. waarschuwt tegen dwang ten aanzien van landbouwers en is tegenstander van een afzonderlijk crisis departement. Beter is den minister te ontlasten door instelling van een departement van arbeid. De minister kan dan meer zelfstandig en direct leidend optredeu. Er moet meer overleg worden yepleegd met arbeidersorganisaties en de minister moet krachtiger worden gesteund door zijn ambt genooten. Nieuwe afdeelingen der Lib. Unie. Te Akersloot is een nieuwe afdeeling der Lib. Unie opgericht, aanvankelijk met 25 le den. De Lib. Kiesver. te Warnsveld sloot zich aan bij de Lib Unie. De afd. telt 20 leden Te Hardingsveld-Giesendam is een afd. der Lib. Unie opgericht, aanvankelijk met 41 le den De Vrjjz. Kiesver. te Hoogwoud besloot tot aansluiting bij de Lib. Unie. Aantal leden bedraagt 50. Alid-zomertijd. In een hoofdartikel raadt de N. R. C. aan, een mid zomertijd in te stellen, d.w z. gedurende Juni, Juli en Augustus de klok nog een uur vooruit zetten. De aanhangers van deze nieuwigheid zullen wel voornamelijk in de steden gezocht moeten worden. De Laudhoiiwhoogcschool. Te Wageningen is Zaterdag de Landbouw* hoogeschool officieel geopend door minister Posthuma. Vervoer van runderen per spoor. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat het verbod van vervoer per spoor in binnenlandsch verkeer van runderen met ingang van 11 dezer tijdelijk buiten werking wordt gesteld. De economische besprekingen. Het Ned. Corr.-bureau verneemt dat de onder handelingen betreffende het afsluiten eener economische overeenkomst met de geassocieerde regeeringen niet al te best vlotten. Dc 17 logger. De consul-generaal te Londen heeft aan het departement van buitenl. zaken medegedeeld, hij geen enkel bericht heeft ontvangen van het ophouden van 17 loggers en dat ook de admiraliteit er geen kennis van draagt, zoodat hij vermoedt dat het bericht geheel ongegrond is. Vervoer vau zand en grind. Officieel wordt gemeld, dat de Duitsche regeering bereid is voorloopig van den door voer van zand en grind naar België af te zien. Een algemeene ontheffing van de verbods bepaling ten aanzien van het vervoer en de aflevering van zand en grind is verleend ten aanzien van het dienstvervoer van de Mij tot Expl. v. S. S., H. Y. S. M., Ned. Centr. S. M. en N. Br. Duitsche S. M. Naar de N. C. verneemt is dezer dagen een regeling te verwachten, welke aan da bezwaren der belanghebbenden goeddeels zal tegemoet komen tegen het verbod van het vervoeren en baggeren van zand eu grind. Examen technisch ambtenaar Rijkswaterstaat De minister van Waterstaat brengt ter ken nis vaD belanghebbenden, dat in de maanden Februari en Maart en, zoo noodig, in April, van het jaar 1919, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor techn. ambtenaar van den Rijks waterstaat. volgens het in 1903 vastgestelde programma. Voor verdere bijzonderheden zie St.c. no. 55. De scheepvaart. Men meldt aan de N. R. C., dat het ver bod van schepen naar de Skandinaviscbe ha vens is ingetrokken. Verbod van uitvoer vau vulmateriaal. De uitvoer is verboden van vulmateriaal (veeren, erin végétal, alpengras, zeegras (zee wier) en varens, in eiken vorm) voor mat- trassen en dergelijke. (St. ct.) Logger door een vliegtuig beschoten. Zaterdagochtend werden door een logger van uit zee seinen om assistentie gewisseld met den vuurtoren te Scheveningen. Door het personeel van den vuurtoren werd de Haven dienst hiermede in kennis gesteld, waarop een sleepboot uit de haven naar den logger stoomde. Te elf uur keerde de sleepboot met den log ger op sleeptouw in de haven terug. Het bleek te zijn de logger K.W. 89, van de Hol land te Katwijk, schipper Dirk v. d. Plas. Het visschersvaartuig droeg de sporen van hevig te zijn beschoten en een der opvarenden was door een schot aan de zijde verwond. De bemanning deelde mede, dat het schip in zee door een vliegtuig van onbekende nationaliteit was beschoten geworden. Uit België. Met de grootste geestdrift en de diepste dankbaarheid heeft men te Brussel vernomen meldt cie N. R. C., dat, dank zij vooral de tusschenkomst van de ministers Loudon en Treub, de Nederlandsche regeering er in heeft toegestemd, aan het Belgische Steun en Yroe- dings Komiteit iedere maand een voorschot van vijf millioen gulden te doen voor den aan koop van eetwaren ten behoeve van de be proefde Belgische bevolking. Opgebracht. De Nederl. schoener Anny is 23 Februari door de Duitschers naar Borkum opgebracht. Het schip was bevracht met een lading ijzer naar IJ muiden en kwam vermoedelijk van Zweden. liet vervoer te water. Voor het vervoer te water zijn door den Min. van Landbouw regelingen gemaakt, waar bij het bevrachten der schepen over de z. g. beurtlijst moet geschieden. De uitvoering dezer beurt-regeling heeft bij den handel al gemeene ontstemming verwekt. De klachten betroffen, naar men aan de „Tel." meldt in het bijzonder de willekeurige handelwijzen en de terroristische houding van deD Alg. Schip- persbond Op een vergadering verleden Woens dag te 's Gravenhage gehouden op initiatief van den Bond van Hooi- en Stroohandelaren is door een 90-tal vertegenwoordigers van vereenigingen enz. een motie aangenomen, waarin o. a. gezegd wordt „Overwegende, dat naar het algemeen oor deel van alle belanghebbenden bij het vervoer te water in Nederland, heel het land door, de tegenwoordige regeling van dat vervoer tot onhoudbare toestanden voert en moet blijven voeren, besluit de algemeene onte vredenheid over de vigeerende bepalingen ter kennis te brengen van Z. E. den minister van Landbouw, en tevens eene commissie te be noemen, met opdracht om de grieven tegen de Alg. Bevrachtingsvoorwaarden te verzame len en te onderzoeken, en over dit onder werp op eene nader bijeen te roepen verga dering van advies te dienen." De in de bovenstaande motie bedoelde com missie werd samengesteld uit eenige heeren w. o. Boom, Wijnhaven 87, Rotterdam, als secretaris, bij wien men zijne klachten ter kennis kan brengen. Kunstmestcommissie. De kunstmestcommissie maakt bekend, dat, met ingang van 11 dezer, haar kantoren zul len gevestigd zijn Karei van Bylandtlaan 3, 's Gravenhage. (St.ct.) Zomertijd. Er is een wetsontwerp ingediend tot invoe ring ook in den zomer van den z g. zomer tijd. Voorgesteld wordt, dezen te laten duren van 1 April tot 30 September. De vleeschvoorziening. Het algemeen hoofdkwartier meldt, dat be halve de runderen, welke ingeschreven zijn in het Nederlandsch Rundvee Stamboek, ook van de vordering van rundvee van het leger zijn uitgesloten de runderen, welke in een der andere rundvee-stamboeken zijn ingeschre- Duitschland heeft thans ook met Finland vrede gesloten. Op het Italiaansch-Oostenrjjksch oorlogs- tooneel belemmerde het slechte weder elke vjjandeljjke onderneming ook van het Wes telijk front valt weinig te melden. Booar Low deelde dezer dagen in het En- gelsche Lage'huis mede, dat de Duttschers in de laatste maanden »slechts< 300.000 man van het O. front naar het W. hebben overgebracht. Van andere zjjde wordt medegedeeld, dat de Duitschers onlangs in het O. ruim 3600 vuur- monders en eenige millioenen geschutpatronen hebben buit gemaakt. De geallieerden beginnen dan ook zoo lang zamerhand in te zien dat zij met het aanne men van een uitsluitend defensieve houding tegenover Duitschland weinig uitrichten. Al mogen ook de diverse vredes door Duitschland den" laatsten tjjd in bet Oosten gemaakt niet als zeer duurzaam verondersteld worden de ceotralen hebben toch in het O de handen vrij gekregen. Wel zijn de geallieerden nog overtuigd, dat de Duitsche troepen hun fro t niet zullen doorbreken, tevens wordt zoo Iang- zamerheid hun meening, dat slechts een spoe' dige, krachtdadige hulpverleeoing van Amerika, de algeheele overwinning aan hun zijde kan brengen. Aan de andere kant mag niet uit het oog verloren, dat Duitschland buite n de vier vredes, verdragen, die dit rijk in het Oosten maakte, ook een oorlogsverklaring heeft te boeken nl. van Polen. Wel is deze tegenpartij van wei nig waarde te noemen, maar ook Pruisiscb- Polen sloot zich bij bedoelde oorlogsverkla ring aan. tusschen Duitschland en Rusland. Wij hebben er reeds op gewezen, dat de „vrede" tusschen Duitschland en Rusland niet zeer duurzaam zal blijken. Thans komt h«t bericht van het aftreden van Trotzky, de man, die de gelegenheid om den vrede te sluiten met de Ceotralen, op betere voorwaar den dat nu gesteld zijn, had laten voorbijgaan als volkse mmissaris voor buitenland che zaken, onze veronderstelling illustreeren. Lenin, op meer dan één gebied, de tegen stander van Trotzky, is van meening, dut de vrede noodzakelijk moest worden aanvaard, als voorbereiding voor bet volgende stadium van den uiet-geëindigden strijd. Hjj meent, dat de Duitschers door Napoleon I nog meer vernederd zijn, dan de Russen nu door Duitsch land. „Wjj hebben ouzen vrede van Tilsit gesloten en zullen, evenals de Duitschers, den eindvrede van 1814 bereiken waarsch jjnlijk zullen wij niet zoo lang wachten, daar de geschiedenis thans zoo veel sneller gaat.' Hij wil dus de vrede alleen in den hopo daardoor de eindoverwinning te behalen. Ondertusschen zetten de Duitschers aan den spoorweg naar Odessa den strjjd tegen de Russische ongeregelde troepen voort. De „vrede" 's Gravenhage, 12 Maart. Bij de behan deling der huuropzeggingswet, zegt de heer Lohmen in het ontwerp een aantasting te zien van het eigendomsrecht. De heer Visser van IJzerdoorn betoogt dat het contractenrecht mag worden aangetast, wanneer bet algemeen be lang dit vordert. De heer Mendels meent dat het ontwerp te laat komt. Door de huiseige naren is reeds veel misbruik gemaukt van den toestand. De onderhandelingen met de geassocieerde regeeringen. 's Gravenhage, 12 Maart. Naar wij ver nemen heeft de minister van Buitenl. Zaken een nota samengesteld, betreffende de stand der onderhandelingen met de geassocieerde regeeringen. Deze nota zal heden aau de Staten Generaal gezonden worden. 's Gravenhage, 12 Maart. Naar verno men wordt ziju de geruchten in de pers als zouden de onderhandelingen met de geassoci eerde regeeringen afgebroken zijn, onjuist. Er zijn slechts moeilijkheden gerezen, die vertraging tengevolge hebben. Ned. schepen het uitvaren belet. 's Gravenhage, 12 Maart. Naar wij ver nemen is bij bet departement van buit6nland- scbe zaken bericht ingekomen van den Ne- derlandschen consul-generaal te Singapore, dat aan verscheidene Nederlandsche schepen uitklaring wordt gew egerd. Het departemeut heeft zich tot de Britscho regeering gewend om opheldering. Amsterdam, 12 Maart. Naar wij verne men hebben de eigenuars van Rijuschepen van den minister van Landbouw aanzet ging ge kregen, hun schepen zoo spoedig mogelijk uit Duitschland terug te roepen. Deze maatregel zou verband houden met het feit, dat vele Rjjoschepen met ontduiking van het schepenuitvoerverbod aan Duitschland moeten zjjn verkocht, doch onder Ned. vlag zijn bljjven varen. Duitsche vliegers hebben een luchtaanval op Parijs uitgevoerd. Negen personen werden gedood en 39 gekwest. Eén der Gotha's werd neergeschoten. De politiek crisis in Spanje. Uit Madrid wordt d.d. 8 dezer gemeld De minister van Oorlog heeft zonder mede weten van den Minister-president, een nota uitge geven, waarin Toca, de ox-voorzitter van den Senaat hevig werd aangevallen. Alle ministers, behalve Laoierva, besloten op verzoek van den premier hun ontslag te nemeD. Soldaat-commies mishandeld. Venlo 15 Maart. Alhier hebben smokke laars een soldaat-commies verschrikkelijk mis handeld en hem daarna in een diepen kuil met water geworpen. Zijn toestand is levens gevaarlijk. De Duitsche smokkelaars zjjn aan gehouden. Luchtaanval op Darijs. Darijs 12 Maart. 60 vijandelijke vliegers zijn de linie gepasseerd. Er zijn bommen ge worpen, welke slachtoffers en groote schade maakten. Nadere berichten ontbreken. De toestand in Finland. Kopenhagen 12 Maait. „Politiken" ver neemt uit Wasa, dat een Duitsche afdeeling van 300 wieirjjders eu 2000 man infanterie met artillerie bjj Abo op de Firsche West kust zjjn geland. Dauselijke bemiddeling. Ziirich 12 Maart. „Neue Zii'icher Nacb- richten" verneemt uit Rome, dat Polen en Oekranië pauseljjke bemiddeling hebben inge roepen inzake de Cholmsche questie. De Duitsche Rijksdag. Berlijn 12 Maart. De Rjjksdag zal heden tezamen kojuen. De Finsche minister-president. Uerlijn, 12 Maart. De Finsche minister is na eeD avontuurljjke vlucht uit zjjn gevan genschap onder de Roode Garde alhier aan gekomen. Vee- en paardenmarkten in Zeeland. De commandant der stelling van de mon den der Maas en der Schelde, commando Zee land, heeft aan de burgemeesters meegedeeld dat met ingang van 6 dezer het houden van vee-, (w o. te verstaan rundvee, varkens en schapen) en paardenmarkten zonder zijne toe stemming verboden is. Aanvragen tot het houden van deze mark ten behooren, voorzien van het advies van den betrokken inspecteur der directe belastingen invoerrechten en accjjnzen, door de burgemee sters rechtstreeks bjj hem te worden ingediend. Oesters. In de maand Februari 1918 werden ver zonden uit Zeeland naar Nederland 610 000 oesters, België 3 753 000 Duitschland 3.952.000, andere landen 96 000, totaal 8.411.000 oesters. In dezelfde maand van het vorig jaar be droeg deze hoeveelheid 4.647 000 oesters. Reserve-le luitenant N. A. Scheers (arts), van het 10e reg. inf., is als tjjdelijk officier van gezondheid gedetacheerd in de stelling van de Monden der Maas en van de Schelde (commmando in Zeeland).

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2