Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland. Jle economische Boni De aap uit de mouw. No. 2860 Woensdag 13 Maart 1918. 29e Jaargang. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent, voor het buitenland met verhooging der bijkomende porto's. Advertentien worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No. 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letter naar plaatsruimte Redactie-adres: ï^oordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. »Het kan ons niet bommen, wat of het kost*!! aldus liet zich, in December 11., een vooraanstaand Economische Bond«'s-man, te Middelburg uit. Wanneer men de protzige advertentie leest, door het Katholieke Statenlid van Zeeland, de heer F. Hombach te Hulstin de Middel- burgsche Ct. en andere bladen van 7 Maart 1.1. geplaatst, komt men werkelijk tot de over tuiging, dat de »menschen met de duiten*, de »0. W.'ers* bij den Ecomischen Bond zijn te vinden maar gelukkig dat de kiezers er wel verre van zullen bljjven. In ons nummer van II Januari 1.1., wees de heer H. op de beginselen van den Econo- miscben Bond, naar aanleiding van het inge zonden stuk vau het Katholieken Statenlid F. Ilombach te Hulst. Zooals men zich zal herinneren wees de inzender er toen op, dat de heer Hombach zich daarin voordeed als wars te zijn van partij-politiek en dat hij als Katholiek Statenlid van de kleinste party- politiek heeft mede gedaan, om de zakenman Niftrik te Vljssingen uit het college van Gedeputeerde van Zeeland te dringen, zoodra de rechtsche Coalitie in de Staten in de meer derheid was. De vrijzinnigen zullen zich in Zeeland door den heer Hombach niet in de luren laten leggen, of de Katholieken zich dat wel zullen laten doen weten wjj niet. Dit laat ons ook koud. Eigenljjk zien wij liever dat de Katho lieken zich bij de E B. aansluiten, dan dat zij roomsch stemmen, maar het zij herhaald, bet laat ons koud Het is wel de moeite waard er op te wij zen, dat de »Economische bond's-man met voor Zeeland aan 't hoofd, de heer Hombach, die een zakenman is, zelfs in zijn eigen zaken de godsdienst mengt. In de Mid. delb. Crt. van 26 Januari 1.1. vraagt de heer b. Hombach te Hulst een chef de bureau boven de 30 jaar en Roomsch-Katholiek, Verder moet de chef de bureau ook kunnen boekhouden enz. Dacht de Economische bond werkelijk, dat de vrijzinnigen want van hen moet de E. B. het hebben zulke knullen zijn, dat zij met den millionair Hombach zullen mede gaan en hun partyorganisatie in den steek laten, omdat de Hulster rentmeester ('t heeft hem geen windeieren gelegd) ook wel eens aan breedere politiek wil gaan doen, ja? Wie weet zelf wel lid der Kamer wil worden. Dat zou nog de mooiste mop wezen, als ten slotte bleek, dat het geheele optreden van den heer Hombach zou blijken daarop uit te draaien, dat hij zelf'op de can- didateolijst van de E. B. wilde komen, met de werkelijke bedoeling om Kamerlid te worden. En dat in plaats van mr. van Kaalte en jhr. de Muralt. Zou de man, die nog pas by het nationaal wetsontwerp betreffende de drooglegging van de Zuiderzee zulk een uitnemende economische zakeljjkè en technische rede hield de plaat moeten poetsen voor de Hulster rentmeester KomaanDat kan geen ernst zijn. In de advertentie en den E. B. komt nota bene de volgende passage voor: „Verkeerswegen in binnen- en buitenland moeten onderhouden en geschapen worden, drinkwater en goedkoope beweegkracht dient alom door Nederland ter beschikking te wor den gesteld, door het droogleggen van de Zui derzee moet uitbreiding worden verkregen voor het nationale landbouwbedrijf; alle mis bruik van bezit ten schade van huurders, moet wetteljjk onmogelijk worden gemaakt". In de advertentie wordt de droogmaking van de Zuiderzee nog wel cursief gedrukt. Toch zal het blijken, dat zonder de E. B. dit vraagstuk tot oplossing komt. Het is toch bekend, dat de heeren de Muralt en teenstra een amendement hebben ingediend betreffende de Groninger dijken. De heeren Uuymaer van Twist en de Muralt dienden een amendement in om alle personen tegemoet te komen, die door de drooglegging der Zuider zee schade zouden ondervinden. De heer de Mwalt en Bongaerts dienden samen een motie in om de verhooging van de meerdijken te verkrijgen. Ook andere amendementen, be treffende de defensie werden door kamerleden, tot verschillende partyen behoorende, onder teekend. Wij zien dus nu reeds, waar het zakelijke kwesties geldt Viyzinnigen, Katholieken, An- ti-revolutionnairen samen werken. Daarvoor is dus geen Economische Bond noodig. Die zelfde mannen, zooals Bongaerts en Van Raalte zitten elkaar straks in 't haar als het een po litiek onderwerp geldt. Dat kan de E. B. toch niet voorkomen. Stel eens dat de heer Hombach Kamerlid werd. dan zou de zakenman, die in een ad vertentie op den voorgrond stelt, dat zijn chef de bureau roomsch moet zijn, als het er op aan komt, Dr. Nolens in de Kamer naluopen. Daar moeten wij niets van hebben In den oproep van den heer Hombach lezen wij nog het navolgende »Den onderwijzers moet een behoorlijk bestaan worden verzekerd, opdat geen buitengewone huiselijke zorgen beletten, zich met harf te kunnen wijden aan de opvoeding der jeugd Dacht de rentmeester, die zich nog het iets van de »schoolmeesters« zooals hij ze verder in de advertentie noemt heeft aangetrokken, dacht hij, dat de onderwijzers op dat gebral zullen ingaan De onderwijzers moeten het niet hebben van de heeren, die er stoombooten voor eigen pleziervaart op na houden en zich nooit iets vaD hun lot hebben aangetrokken. Verderop lezen wij in de advertentie: Belastingen worden naar evenredigheid van draagkracht geregeld.* Maar dit staat in alle vrijzinnige program ma's In het bijzonder de Liberale Unie-mannen (denkt aan Piersou met zijn inkomstenbe lasting en de afschaffing van accijnzen) hebben altyd in die richting gewerkt. Waarom hebben de mannen, die nu de E. B. gaan vormen ons nooit in die richting geholpen. De party van het Katholieke Statenlid Hombach beeft altijd geijverd voor tarief rechten en nu komt de heer Hombach daar geuren met het beginsel van alle vrijzinnige partyen en net doen alsof het een fonkel nieuwe uitvinding is. Dat mannen, die stoombooten „voor hun genoegener op na houden met heeren en damesbedieniug zoo te vertrouwen zijn op het gebied van belasting naar draagkracht gelooft immers niemand; werd dit werkelijk nauwgezet ingevoerd, dan kwam er van het heele spelevaren van den rentmeester niets meer terecht. Verder lezen wy in de advertentie deze brutale passage: »Gij nu, die u vereenigen kunt met deze gedachten van billijkheid voor allen, die van meening zyt, dat de Staten-Generaal niet moeten zyn de vergaderingen, waarin alleen «m godsdienstige kwesties wordt ge vochten, maar wel bijeenkomsten van lieden, die voorop stellen het verzekeren in maat schappelijke welvaart voor alle klassen en dit doen door korte, zakelijke besprekingen, gy die mannen daarheen wilt sturen uit de praktijk, der zaken kundig, en niet alleen advocaten of schoolmeesters, welnu, ver- eenigt u onder de vlag van den Economischen Bond*. Alsof er in de Tweede Kamer alleen over godsdienstige kwesties wordt gevochten. Ja in den tijd dat Dr. Kuijper aan het be wind was, leek het erop, maar is het niet onwaardig van den Hulster rentmeester het te laten voorkomen alsof de vrijzinnigen dien godsdienststrijd willen Zeer belangryke zaken heeft de Tweede Kamer onder Cort van der Linden tot stand gebracht. Allereerst de grondwetsherziening, welke bracht het Algemeen kiesrecht, de Evenredige Vertegenwoordiging, de verkiesbaarheid voorde verkiesbaarheid voor de vrouw in den Raad, I rov. Staten en Staten-Generaal. De finan- cieele gelijkstelling tusschen bijzonder en openbaar onderwijs kwam tot stand. Belang rijke economische wetten werden aangenomen als die betreffende de sluizen te Ijmuiden, de Rotterdamsche waterweg, de Dordtsche waterweg en nu de drooglegging van de Zuiderzee. Te Wageningen verrees een Hooge school voor den Landbouw. De Veeartsenij school te Utrecht werd ook een Hoogeschool enz. enz. Merkwaardig is de navolgende zinsnede in de advertentie: »Geen staatsmonopolie, maar vrije ont wikkeling den landbouwers moet zoo spoedig mogelijk hun vrijheid van handelen worden teruggegeven, vrije beschikking dienen zij te hebben in hun landbouwbedrijf, vrije beschik king over hetgeen zij voortbrengen* Het is bekend, dat alle vrijzinnigen par tijen o.a. de Lib. Unie, de V. D. en ook de V. L. wenschen, dat alle dwingende noodbe- palingen, die den landbouwer hinderen, moe ten worden ingetrokken zoo spoedig dit mo gelijk is. Maar het is ook bekend dat Treub de stichter van dan Economischen Bond, de man is, die het juist stuurt in de richtiug van staatsmonopolie en reeds het voornemen te kennen gaf om het Levensverzekeringsbedrijf te brengen in handen van den Staat. De oprichting van de Nederlandsche Uitvoer Mij. (de N. U. M.) is ook al het werk van Treub. Deze laat hiermede de boeren een verkapte belasting betalen. De export-winsten toonen in de Staatskas, waardoor in de naaste toekomst de prijzen van de landbouwexport-productea zullen worden gedrukt. Op zichzelf is daar niets tegen. Indien dit rechtvaardig geschiedt en niet alleen de boeren maar ook de Hulster rentmeester, door de belastingen even zwaar wordt gedrukt, zal geen enkele landbouwer zich daartegen verzetten. Maar zooals Treub optreedt, en noodwendig ook door Posthuma moest worden gevolgd, gaat de regeling den onbillijken kant op. En nu wordt getracht Treub. de man van de Economischen Bond voor te stellen als »de redder der boeren*, 't Is om te lachen. Zoo stom zyn onze Zeeuwsche boeren niet om daar in te loopen. Neen waarde heer Hombach, de opzet is aardig en er zullen wel van Uwe vriendjes zijn, ook van l afhankelijke mannen, die schijnbaar met U medegaan maar stelt U er niet te veel van voor. Het zal u gaan als de candidaat te Zeve naar, die met zijn kas 14 kiezers veroverde (hij mende zelf) naar het stembureau ter wijl hij ten slotte met 12 stemmen uit de bus kwam. Smijt met geld! t Kan uw partij immers „niet bommen wat of het kost" U zult net zoo bedrogen uitkomen als de candidaat te Zevenaar. U zult wel stemmen krijgen, die echter Treub in de Kamer helpen en U met de ge bakken peren in Zeeland laten zitten als Katholiek-Coalitie Statenlid. Een belangstellend landbouwer in Zeeland schrijft ons: Met belangstelling las ik hetgeen in Uw blad over de Plattelandersbond is gezegd. Doch ook de Akkerbouwersbond mag wel eens een beurt hebben. Ook deze bond heet neutraal; doch wat zien wij? Ellenlange advertenties om op te wekken tot aansluiting van Chris telijke Boeren- en Tuindersbond. Wie zit hier achter? De heer Colyn, lid der Tweede Kamer, A.-R. hoofd dezer beweging en dit zelfde hoofd is toevallig ook voorzitter van den Akkerbouwersbond. Begrijpen de landbouwers dan niet, dat, nu het tegen de verkiezingen loopt, men op hun grieven, op hun gemoed werkt en hun wil doen aansluiten bij allerlei politieke land bouworganisaties, die plotseling als padden stoelen uit den grond komen Allen beweren uwe eigen organisatie komt niet voor uwe belangen op, sluit u aan bij ons. Ik geloof, dat zij het werkelijk maar al te goed be grijpen, dat die organisaties, die in eens te voorschijn komen, na de verkiezingen en na den oorlog (als zij het tenminste zoo lang volhouden) het werkelijk belang der boeren niet zullen bevorderen doch alleen het poli tiek belang van hun voormannen. De landbouwers in Zeeland begrijpen het wel, want het succes, dat die vereenigingen hehben is maar bitter klein. Politiek is daar alles, de werkelijke belangen der boeren bijzaak En dan zien wij liberale voormannen en groot-landbouwers in het Hoofdbestuur van den Akkerbouwersbond zitten, den politieken bond van den A -R. heer Colyn In verband met het bovenstaande wyzen wij er op, dat de Plattelandersbond in de drie Noordelijke provincies van ons land vooral onder die boeren, welke linksche kie zers waren aanvankelijk tamelijk veel aan hangers had gewonnen; dank zy, natuurlijk, de slechte toestanden veroorzaakt door de crisis en het verlokkende, fantastische program van dezen bond. Al spoedig kwam er echter eenigen twjjfel op bij de aangesloten boerenof meD wel op den goeden weg was. Eu onlangs werd in een vergadering van een afdeeling van den Plattelandersbond er op gewezen, dat de leden nu toch per slot van rekening tot een poli tieke partij zullen gaan behooren. En tot welke partij dan? En met welke voormannen? Betere, dan die thans hun be langen behartigden Er werd gezegd, lezen wij in „DeFakl el", dat de Plattelandersbond hoogstens zal bereiaen, dat er Ersatz-candidaten zullen wordeD ge> steld, waaraan de kiezers evenveel zullen hebben als de Duitschers thans aan hun ersatz-koffie. En dat eventueel gekozenen van dat slag spoedig door gewiekste politici in de af- deelingen zoowel als in de openbare Kamer zittingen zouden worden doodgepraat. Ofschoon op bedoelde vergadering enkele aanwezigen den Plattelandersbond in zyn daaraan door de heeren Braat en Kruidenier gegeven karakter verdedigden, waren het toch de hier boven weder gegeven woorden, welke bijval vonden. TWEEDE KAMER. In de avondvergadering van Donderdag 1.1. tegen half elf is een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot af sluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee. Zooals men weet had een groot aantal bekende persoonlijkheden een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin verzocht werd het wetsontwerp ten spoedigste aan te nemen Requestranten waren van meening dat de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee voor ons land van bet allergrootste gewicht waren, zoowel wegens de aanwinst van vruchtbaren grond waarop duizenden Neder landers een welvarend bestaan zullen kunnen vinden en die ons land in de toekomst voor zijn voedselvoorziening minder van het bui tenland afhankelijk zal doen maken, als wel wegens de verbetering van den waterstaat kundigen toestand van een groot gedeelte van ons land, welke hiervan het gevolg zou zijn, en dat ook de aanneming van het bedoelde wetsontwerp door de S. G. er toe zal bijdra gen het aanzien van ons land tegenover het buitenland te verhoogen. En de behandeling werd geopend door jhr. De Muralt. Naar men weet, *zal de afsluiting en ge deeltelijken droogmaking der Zuiderzee ten gevolge hebben, dat ons land vergroot wordt met i 200.000 H. A. vruchtbaar land, d w. z. met vier polders, die te samen aanmerke lijk grooter zyn dan de geheele provincie Zeeland. Dit werk zal voigens raming 222, millioén kosten. De geraamde kosten worden echter meestentyd door de werkelijke cyfers verre overtroffen. De onkosten van het Man chester-kanaal waren bijv. op 70 millioén geschat, maar bleken werkelyk 195 millioén te bedragen bij het Suez-kanaal waren deze cijfers resp. 100 en 228 millioénbij het Panama-kanaal 150 millioén en meer dan een milliard. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 1