Verkoudheid. ccrJSrcndiüló Circulaires en Maarten Pijn CONCERT Abdijsiroop, Buitenland. Yan het Westelijk ooriogstooneel, Verspreide Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Publieatiën. Advertentiën. Manufacturen. Maximumprijzen Zeeppoeder. Aanwijzing verKrijgbaar- stelling Levensmiddelen. gemeubileerde Zit- en Slaapkamer, „De Vereenigde Werklieden". Bij Bronchitis, De wrede met Roemenië gesloten 5 Maart 1.1. werd uit Boekerest geseind, dat dien avond te Buftea tusschen Duitschland, Oostenrjjk-Hongarije, Bulgarjje en Turkije eenerzjjds en Roemenië anderzijds het voor- loopig vredesverdrag was geteekend. Bezield door den gemeenschappelijken wensch den oorlogstoestand te beëindigen tusschen de Centralen en Roemenië en den vredestoestand te herstellen*, aldus luidt de tekst van het voorloopig vredesverdrag", is men overeengekomen, dat het op 9 December te Focsani onderteekende wapenstilstandsver drag op 2 Maart is opgezegd en den 5den Maart van dit jaar om 12 uur des middags is afgeloopen, er een nieuwe wapenstilstand van 14 dagen zal beginnen met een opzeg gingstermijn van 3 dagen.* »Tusschen alle gevolmachtigden van beide partyen heerscht volmaakte overeenstemming, dat binnen dezen termijn de definitieve vrede moet worden ge sloten*, meldt het bericht verder, en wel op 9 voorwaarden, waarvan de voornaamste zijn 1. Roemenië doet ten behoeve van de Centrale mogendheden afstand van de Do broedsja tot aan den Donau. 2. De grenswijzigingen van de Oostenryk- Hongaarsch-Roemeensche grens, welke door O.-H. worden geëischt, zullen door Roemenië in beginsel aanvaard worden evenals de uit den toestand voortvloeiende economische maat regelen. 3. Roemenië verplicht zich onmiddellijk minstens 8 divisies van het leger te demo- biliseeren. Zoodra de vredestoestand tusschen Rusland en Roemenië is ingetreden, moet ook het overig gedeelte van het Roemeensche leger naar huis gezonden worden. 4. De Roemeensche troepen moeten on middellijk het door hen bezette gebied ont ruimen. De beteekenis van dit vredesverdrag is moeilyk in enkele worden te schetsen. Een duurzame vrede meenen wij op dezen grondslag niet te mogen verwachten tusschen Roemenië en de Centralen. Vooral, omdat de verbonden mogendheden niet tevreden met een waar- aehtigen vrede met Roemenië, met het on- zydig-worden van een vyandelyken staat eischen. dat hun vroegere vjjand, hen thans by zal staan. Immers een artikel in het vredesverdrag bepaalt, dat Roemenië den troe pen der Centralen niet alleen doortocht moet verleenen in Woldavië en Bessarabië, voor de operaties in de richting van Odessa, maar dat het deze troepen zelfs bij hun doortocht over Roemeensch gebied technisch met al hun krachten behulpzaam moet zijn. Deze eisch had Duitschland niet mogen stellen. Zullen de Roemeniërs de doortrekkende O.-H. en Duitsche troepen werkelijk met al hun krach ten behulpzaam zyn Wat blijft hen over, wanneer zij hun land niet een tweede België willen zien Waarschijnlijk zullen de geallieerden dezen vrede al evenmin erkennen als dien met Rus land Rusland, de vroegere bondgenoot van Roemenië zonder welks verwonderlijke omme keer laatstgenoemde staat thans niet tot bo venomschreven afgedwongen »vrede« had be hoeven te komen. Wij zagen als eerste artikel der overeen- komslRoemenië doet ten behoeve van de verbonden mogendheden afstand van de Do- broedsja tot aan de Donau. Zooals men weet is de Dobroedsja het ge bied, tusschen Donau en Zwarte Zee, vanaf Kwarna tot den Donaumond. De oppervlakte bedraagt 18.00 K.M2., zonder de Donau- delta 14.500 K.M.8. Het klimaat is er ongezond zoodat de be volking, die uit Roemenen, Bulgaren, Tartaren en Tsjechessen bestaat, zeer dun is en slechts plm. 400.000 bedraagt. Het gebied is meermalen het tooneel van strijd geweestzoo o.a. in de Russisch-Turk- schen oorlog, toen de Dobroedsja nog Turksch was. Bij den vrede van San Stefano in 1878 stond Turkije het gebied af aan Rusland, dat het weer aan Roemenië schonk. Waarschynlyk zal de Dobroedsja thans aan Bulgarjje worden toebedeeld. valt weinig te melden. Reuter's bijzondere correspondent by het Fransche leger seint, dat de Franschen op 4 Maart dicht by Les Eparges een krijgsoperatie uitvoerden. Het doel was den vjjand te polsen. De infanterie ontmoette bij hun aanval geen tegenstand in de eerste en tweede linie. In de derde linie trachtten eenige Duitsche officieren den tegen stand te organiseeren, maar de Fransche namen den loopgraven met granaten en met de bajonet. De Duitsche officieren sneuvelden na dap peren stryd, maar hun manschappen kwamen uit hun schuilholen te voorschyn. terwijl ze hun wapenen boven hun hoofd zwaaiden en gaven zich over. De Duitschers deden daarna nog twee tegenaanvallen, die mislukten. Hun verliezen bedragen meer dan een bataljon, ter wyl de' Fransche verliezen minder dan een peleton zijn. Behale 156 gevangenen van 3 verschillende regimenten, brachten de Fran schen een belangrijke buit mee terug, waar onder 3 machinegeweren en mijnwerpers. Een Wolff-bericht uit Berljjn d.d. 6 Maart meldt, dat als gevolg van het verzoek der Finsche regeermg om militaire hulp, Duitsche troepen op de Alandseilanden geland zyn. Uii Stockholm wordt vernomen dat in Fin land een voUlagen paniek heerscht. Inbraak en mishandeling. Het parket van Assen is naar Westervelde (gem. Norg) vertrokken om een onderzoek in te stellen naar een aldaar gepleegde inbraak, 's Avonds terwyl de inwoners, reeds te bed waren is in de woning ingebroken. Het aan wezige zilvergeld is ontvreemd, doch de inbre kers hebben het papiergeld niet gevonden. De bewoner en zyn echtgenoote zyn door de daders vreeselyk mishandeld geworden en zyn later door de buren bewusteloos op bed gevonden. Beiden zyn naar het Ziekenhuis te Groningen vervoerd. De toestand van den man is hope loos, doch men hoopt de vrouw in het leven te behouden. Men is een der daders op het spoor. Antwerpsche schepenen gearresteerd. De liberale afgevaardigde voor Antwerpen, Louis Frank, en schepen Strauss, zyn gear resteerd, omdat zy bereidwilligen trachten te nopen het werk neer te leggen. Zy zullen zich voor den Duitschen rechter wegens inbreuk op de door den gouverneur generaal getroffen bepalingen te verantwoorden hebben. Diefstal van 1 65.000. 's-Gravenhage 8 Maart. Gisternacht hebben inbrekers zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot het gebouw waarin de bureaux van den Koninklijken Schouwburg zyn gevestigd en hebben daar uit een tweetal kasten zich van de inhoud van een tasch met diademen, briljanten en diamanten, toebehoorende aan de le chan teuse der Fransche Opera Mil. Luart, zoo mede van een tweetal geldkistjes, die gefor ceerd werden meester gemaakt. De daders, een 24-jarig man en een 15-jarige jongen, zyn spoedig na het plegen van de daad op straat aangehouden. Op hen werden de kostbaarheden van Mil. Luart ter waarde van /60.000, bevonden en er een bedrag van 5.000 aan bankpapier en goud geld. Moord te Uden. Maandagavond is de Belg J. Michielsen uit het Vluchtoord te Uden by de Oude Kerk vermoord gevonden. Het ljjk vertoonde mes steken in de borst. Daders onbekend. Geld te veel. By de militaire administratie te Leeuwarden is een belangryke som over, men spreekt van f 15.000. Er wordt een onderzoek ingesteld. Ernstig ongeluk met een handgranaat. In de granatenschool bij Waalsdorp is door het verkeerd wegwerpen van een tyd-hand- granaat een ernstig ongeluk gebeurd. Luite nant Phaff, sergeant Warning en twee mili ciens-leerlingen (jagers) zyn gewond, een der jagers zwaar, de overigen licht gewond. TWEEDE KAMER. 's Gravenhage, 8 Maart. De Tweede Ka mer heeft besloten ook Maandag te vergade ren en Dinsdag de huuropzeggingswet te be handelen. By de behandeling der levensmid- delvoorziening betoogde de heer Troelstra, dat uit het debat een concreet resultaat moet te voorschyn komen wil de Kamer zich niet onsterielyk blameeren. Spr. meent, dat de tegenstelling tusschen boeren en stedelingen niet onnoodig moet worden verscherpt, aangezien deze beide volks groepen elkaar noodig hebben. De heer Troelstra constateert verder dat de organisatie van de levensmiddeleuvoor- ziening algemeen is afgekeurd. De schuld mag echter z.i. niet alleen worden gegeven aan Minister Posthuma. Het heeft hier ont broken aan algemeen regeeringsbeleid. Middelburg 8 Maart. Door de rechtbank alhier werd heden in appèl behandeld de zaak betreffende het militair kapverbod, waarin de beklaagde, zooals men weet, door den kanton rechter te Ter Neuzen werd ontslagen van verdere rechtsvervolging. De officier van justitie vorderde vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot 5 gulden boete subs. 5 dagen hechtenis. Amsterdam 8 Maart. Gistermiddag te on geveer half vjjf had alhier in een lompensor- teerderjj aan de Sluiskade een ernstig ongeluk plaats. Terwyl de directeur der zaak, die in den meening verkeerde, dat, een op tafel lig gende browning ongeladen was, de baan over haalde ging plotseling het schot af met het noodlottig gevolg dat een kogel den boek houder in den borst trof. De getroffene overleed onmiddellijk. Het ongeluk is te treffender daar de ver houding tusschen patroon en boekhouder zeer vriendschappeljjk was. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 1 Maart. Karei Brackman, 25 j., jm. en SaraHartog23 j.,jd. Huwelijks-voltrek kingen. 28 Febr. Louis Oppe neer, 27 j., jm. enPieternella Verschelling, 24 j.,jd. Geboorten. 27 Febr. Jacobus Pieter, z. van Jacobus Jannis Utince en Janna Sara van Doeselaar Joseph Joris, a. van Alexander Schatteman en Maria Jo anna Buijck. 28 Febr. Florent z. van Johanna Lisa de Schepper. Overlijden. 25 Febr. Jannetje Los, 81 j.,d. van Sietse Oene en Antje van der Boom. 2 Maart. Maria Wauters, 76 j wed. van Livinus Hippolytus de Pauw. Willemina Maria Faas, 14 m. d. van Suzanna Cornelia Jaboba. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 14 Vrijdag 15 9 Maart 10 11 12 13 Voorm. 11.04 0.27 1.10 1.48 2.32 3.13 Nam. 11.35 0.06 0.54 1.35 2.17 2.58 3.4a De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter openbare kennis de volgende Ministerieele beschikking. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Gezien artikel 1 der Nood-Boschwet HEEFT GOEDGEVONDEN: tot bewaring van het natuurschoon, en ter voor koming Van het veilen van onrijp hout, met in gang van 6 Maart 1918 het vellen te verbieden van zes iepen, staande op deD oostefijken berm van den provincialen weg TER NEUZENAXEL, ka dastraal bekend gemeente TER NEUZEN, sectie D Nos, 542 en 543, aangeduid door bordjes met het opschrift: „Kapverbod ingevolge artikel 1 der Nood-Boschwet,,. Afschrift dezer zal worden gezonden aan a. den Inspecteur van het Staatsboschbeheer te Utrecht b. den'Burgemeester der gemeente TER NEUZEN ter kennisneming en bekendmaking in de Ter Neuzensche Courant ;en het Zeeusch Nieuwsblad, alsmede ter uitreiking, onder aanzegging van het kapverbod, aan den eigenaar of rechthebbende zijnde TRAJAN METIAN koopman te TER NEUZEN. '8 Gravenhage, 5 Maart 1918. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Voor den Minister, De Secretaris—Generaal, (get.) VERSTEEG. Voor gelijkluidend afschrift, De Secretaris—Generaal, VERSTEEG. De Burgemeester van Ter Neuzen J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN ves tigt er de aandacht op, dat venters in manu facturen, voor verkoop aan particulieren, voor- loopige vergunningsbewijzen kunnen bekomen ten kantore van het Levensmiddelenbureau, iederen werkdag van 9 12 uur v.m. Volgens mededeelingen van het Rijksbureau voor Manufacturen zullen later definitieve vergunningsbewijzen worden verstrekt. Ter Neuzen, 5 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester vaD TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 12407 dato 28 Febr. 1918, de navolgende maximum prijzen voor zeeppoeder: 'Groothandelprijs f 16 per 100 pak van 250 gram, netto. Tusschenhandelprys f 18,50 per 100 pak van 250 gram netto. Beide franco station van bestemming, spoor, boot of plaats van het veer, inclusief ver pakking, betaling a contant, zonder korting. Kleinhandelprys f 0,22 per pakje van 250 gram, netto. Ter Neuzen, 6 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NECJZEN maken bekend dat in de *eek 11-17 Maart 1918 geldig zullen zyn voor Aardappelen bon no. 5 en 6 7e serie. Bak-en Braadvet 1^ Groene Erwten NB Op bon No. 9 voor Bak- en Braadvet mag O.IOO K.G. worden afgegevem Op bon no. 2 voor Groene Erwt mag 0.250 K.G. worJen afgegeven. Ter Neuzen, 8 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WA BEK E, Secretaris. Oud-HollandscRe in de nieuwste modellen. JV1. DE JONGE. Electr. Druk-kerjj. Noordstraat 10-12. en in de ledematen, spierpijn, gewrichts pijn, rbeumatiek, stjjve hals, spit in den rug, in den rug, influenza, jicht, pijnlijke menstruatie, hoofdpijn, oor pijn, aangezichtspyn en kiespijn. Gebruik hiertegen SANAPERIN-tabletten. Deze werken genezend en pijnstillend. Per koker 60 ct., 3 kokers f 1,70. Let bij koop op den naam van den fabrikant A. MIJNHARDT, Phar- mac. Fabriek Zeist. By Apoth. en alle Drogisten. Zy die nog niet voorzien zijn van Liefdetranen, gelieve zich zoo spoedig mogelyk a.an te melden, EEN MATADOR. Gezocht door heep met of zonder pension. Brieven met prijsopgave enz. onder letter K., bureau van dit blad. MUZIEKGEZELSCHAP toegankelijk voor leden en donateurs op Don derdag 14 Maart 1918, des avonds 8 uur, in het Café >La belle vue*. GENERALE REPETITIE, toegankelijk voor de kinderen van leden en donateurs op Zondag a.s., des avonds 7 uur. By gunstig weer Maandagavond muzikale wandeling door de stad ter herdenking van hat 25jarig bestaan der vereeniging. gepaard met hoesten. Neem ANGA-bonbons. Doos 35 en 70 ct. luchtaandoeningen, slaapstorenden hoestprikkel, hoest by ouden van dagen, alsmede kink- en sljjmhoest by kin deren, gebruike men ANGA-siroop. Per flacon f 1,40, 3 flacons f 4, Fabrikant A. MIJNHARDT. Pharmac. Fabriek Zeist. Verkrjjgb. by Apoth. en Drogisten. \\X apotheek! A f f Geroemd b(j Asthma, KlnKhoesl en Influenza. oe.p< -rponeE welke ontstoken slijmvliezen heerlijk kan verzachten en prikkelende hoest* buien doet bedaren. Prijs p« tl.con 130 gr. 1 Ji. ..;±- 550 gr. MS v. 4; 1000 er. 3.75. Alom verkrijgtaaar! Eischt roodeo band met onze handteelcening: L- 1+Akker. Rotterdam.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 3