Provinciaal Nieuws. Graanaanbieding wan Duitsche zijde. Uil Suriname. Seliore. ambtenaren. Spr. haalde het geval aan van iemand, die met medeweten van den burge meester zeker artikel kocht, en dat een week later tegen de helft van zijn inkoopsprijs in beslag genomen zag door dienzelfden burge meester. Dergelijke gevallen moet hij sig- naleeren. De burgerij krijgt het gevoel, dat men hier te doen heeft met bevoorrechting. Spreker heeft het gevoel, dat de Minister in de keuze van zijn adviseurs volstrekt niet altijd geluk kig is. Het was hierbij, dat de heer v. Beresteijn ter sprake bracht het geval van den burge meester van Hontenisse, baron Collot d'Es- cury, iemand die 27 betrekkingen bekleedt, en die zich niet geschaamd heeft om, toen zijn zoon in den landstorm moest, een mid deltje te bezigen, dat spreker als corruptie kwalificeert. De Voorzitter roept den spreker tot de orde. De heer v. Beresteijn handhaaft zijn kwali ficatie. Toen deze zoen in den landstorm moest, heeft deze burgemeester misbruik ge maakt van zijn positie als lid van den raad van commissarissen in de tram Hulst Walsoorden, om dezen zoon tot waarnemend directeur van dit prutstrammetje te benoemen, en toen deze zoon moest opkomen, heette bet, dat hij werkzaam was bij een spoorwegbedrijf. 7'oen de zoon eindelijk moest execeeren, heeft de minister hem aangesteld tot graancommis- saris in Zeeland op een tractement van f 6000 (groote beweging) (Geroep dat is een schande Heel Zeeland spreekt er schande van. Spre ker heeft het geval dadelijk ter kennis ge bracht van den Minister van oorlog Deze bedankte hem daarvoor en de Minister van van Oorlog is thans bezig dit jongmensch van 28 jaar te vorderen" (gelach). De feiten, door spreker medegedeeld, zijn bij verificatie volkomen juist gebleken. Spreker hoopt, dat dit jonge mensch spoedig in zijn pakje rechts omkeert op de plaats zal releen maken. Omtrent de mogelijkheid dat onze brood voorziening zal worden bevorderd door het afstaan van belangrijke partijen graan van Duitsche zijde, verneemt het Handelsbl., dat dit denkbeeld reeds is geopperd, toen de Cen- tralen het voordeel hadden te kunnen beschik ken over graan van het bezette deel van Roe menië. 't Lag in de bedoeling dit te bezigen als een massa-artikel, waarmee van ons land andere economische voordeelen zouden kunnen worden verkregen. Nu de vrede tusschen de Centralen en de aan granen zoo rijke Oekrajine is gesloten, waardoor ook Duitschland in staat zal zijn belangrijke graanhoeveelheden te ontvangen, wordt het. naar wij van doorgaans goed inge lichte zijde vernemen, zeer waarschijnlijk ge acht, dat ook de graanaanbieding een belang rijke rol zal vervullen bij de onderhandelingen, ter verlenging van einde Maart afloopende economische overeenkomst tusschen Duitsch land en Nederland. (Officieel.) Blijkens van den Gouverneur van Suriname ontvangen draadbericht hebben alle pogingen om de kolonie van rijst te voorzien tot aanvulling van den binnenlands geteelden voorraad gefaald. De Gouverneur doei thans maïs aanvoeren uit Curagao en Venezuela. Hjj noemt den toestand, waarin de voedsel voorziening der kolonie verkeert, ernstig. Bij de Koloniale Staten werd een ontwerp-veror- dening aanhangig gemaakt, ten doel hebbende ledig-gangers te dwingen tot landarbeid in het belang van de voedselvoorziening. Bedankende Kamerleden. Thans hebben reeds een tiental leden der Tweede Kamer te kennen geven dat zij niet meer voor een candidatuur in aanmerking wil len komen, nl. de heeren De Beaufort, v.-I. Patijn en de Jong beiden u.-l. Van Leeuwen, s.-d-Brummelkamp, Van Vliet en v. d Velde, alle drie a.-r.Duynsfee en Janssen, beiden r.-k. -- Door God. Staten van Overjjsel is be noemd tot Bureel-ambtenaar 1ste klas in vasten dienst, de heer P. J. Visser thans tijdelijk opzichter bij het bureau vau den boofd-ingenieur te Zwolle. Hoek. Donderdagavond gaf de muziek-vereeniging »Elk naar zijn Krachten* alhier hare jaariijk- scha uitvoering, voor een flink bezette zaal, zoowel de muzieknummers als de tooneelstuk- jes werden vlot gespeeld. Een woord van lof aan den humoristische voordrager v. Doeselaar voor zijn prettig op treden. Het bestuur kan met genoegen terug zien op het goedgeslaagde concert en wij hopen dat de vereeniging zeer in bloei moge toene men. De Minister van L., N. en H. heeft be paald, dat de gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen, bedoeld in art. 10 letter C, van het BiDnenvisscberijreglement, in dit voorjaar zal aanvangen op 15 Maart, in plaats van op 1 Maart, voor de nagenoemde kreken in Z.-Vlaanderen d9 Othenerkreek onder Zaamslag, de Zestig- voetkreek onder Graauw, de Vlaamsche kreek onder Graauw, de Graauwscbe kreek onder Graauw, de Vest onder Hulst, de Groote Vogel onder Kuitaard, de Eerste en Tweede Hoeksche kreek onder Hoek, de Canisvliet onder West- dorpe, het Groote Eiland onder St. Jansteen, de Axelsche kreek onder Axel. Ontspoord. Men meldt uit Sas van Gent Donderdagmor en is een machine van de lijn Ter NeuzenSas van Gent bij de Belgische grens gederailleerd. Geen persoonlijke onge lukken. De toch al slechte correspondentie met het noorden is heden onmogelijk. iJzendijke. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school te Oostdjjk, gemeente Krui- ningen komt o.m. voor Mej. S. P. Beerens, sedert 1 October 1917 alhier in een tijdeljjke betrekking. Twee veelbelovende jongelui van 16 a 17 jaar hebben dezer dageu getracht bij deu brouwer W. iu te breken. Nadat zjj reeds door geweld een raam aan den achterkant hadden opengemaakt, werden zij in hun verdere plannen gestoord, doordat een der buren tus- schenbeide kwam. De bewoners van het huis wareD afwezig. Schoondijke. In de vergadering van de Vereeniging tot geldelijke steun bjj ziekte en uitkeering bjj overljjden ,,Hulp en Nood" werd de rekening orer het afgeloopen jaar overgebracht in ont vang op f 979.16 in uitgaaf op f 541.45 Goed slot f 427.71. Aan ziekte werd uitgekeerd f 543. Het reservefonds bedraagt f 2100; het getal leden beloopt 97. Tot bestuursleden werden herkozen de heer J. Akke, J. d'Hout en I. van Male. Op voor tel van het bestuur werd besloten de leden 2 maanden vrij te stellen van de belasting der contributie. Hliddelhurg. Alhier heeft een diefstal plaats gehad, gepaard izaande met grafschennis. Dinsdag avond ontmoetten de inspecteur van politie van den Delder en de hoofdagent Petrie op de Vlasmarkt den 17jartge J. S. en den 13 jarigen J. C., eerstgenoemde droeg een blijk baar zware zak. Bij onderzoek bleek deze zak een koperen gedreven grafzerk van een kindergraf te bevatten. De jongens bekenden den zerk te hebben weggehaald van een grafje op de R K. begraafplaats met dot bedoeling hem te verkoopen. De politie bljjkt een goede vangst te hebben gedaan, want de jongeDs blijken nog mee»1 op hun geweten te hebnen. De oudste was reeds een paar zoek dageD geweest Zij hebben ook twee rijwielen ontvreemd. Het eene werd teruggevonden in de woning van den 43jarigen J. J., die wegens heling werd aangehouden. Ook werden de banden van bet, andere rijwiel daar gevonden en de wielen en bet frame werden uit de graht bij de Beeu- houwerssingel opgevischt. Bovendienn blijken de jongens nog debet te zijn aan diefstal van verschillende straatoosters en van kooper van sttraatlantaarn8. De drie aangehoudenen werden aan de justitie voorgeKid. S en J. werden naar het huis van heWaring overgebracht, terwijl C. weder op vrjje voeten werd gesteld. Op verzoek van de politie te Dordrecht is alhier in beslag genomen een zware kabel, die aldaar was ontvreemd. Toen de politie aanhield zekeren A. J. V., die met een zak vodden liep, bleken onder de vodden een zak boonen en een zak gerst te zitten, die in beslag werden genomen. Bij de te Souburg ten huize van het raadslid J. gehouden huiszoeking werd ver leden week door de politie in beslag genomen een groote koperen bel. Thans is gebleken, dat deze bel ontveemd is uit de gang van het Stadhuis alhier. Een verder onderzoek zal moeten uitmaken, boe de bel van plaats ver anderde. Bij de politie.zijn weder tal van aan giften gedaan van diefstallen, zoo noemen wij van chocolade uit een winkelvan twee rij wielen, waaronder een militair van jjzeren roosters, van ongeveer 100 koffiebonnen uit een winkelvan een looden buis van een woning en van een trommel met koekjes van een bodeswagen. Bij een controle inzake de ijkwet zijn door de politie 21 personen verbaliseerd, ter wijl tal van maten en gewichten en meters in beslag werden genomen. De tjalk »Sophia Maria*, die Maandag roor de haven van Vüssingen is gezonken, is door midden gebroken. De lading drijft op het water en spoelt ten deele aan, terwijl ook reeds eenige scheepsluiken te Vlissingen zijn aangespoeld. De stoomloodsboot 14, die op 15 Fo- bruari tig Westkapelle op een mijn liep is nog dieper in het zand geraakt. Een marine- pet van een der opvarenden is op zee opgevischt. Ongenoode gasten hebben Zondagavond, terwijl de bewoners naar de avondkerk waren, een bezoek gebracht tip de hofstede van den landbouwer N. Br. te Col jjnsplaat. Eerst Maandagmorgen ontdekte de boerin, da? uit een kamer een uiardje met 30 eieren was weggenomen. Toen ze verder ging onderzoe ken, bemerkte ze, dat uit een linnenkast., waar op de sleutels waren blijven zitten, 5 klossen garen waren weggenomen. Het linnengoed was onaangeroerd gebleven. Een andere lin nenkast was ook opengemaakt, wat te be speuren was aan verleggen van linnengoed en doosjes, maar hieruit was niets ontvreemd, hoewel daarin gouden en zilveren voorwerpen lagen. Geld was gelukkig niet te vinden, daar de man dit toevallig bij zich droeg Uit een kist op den zolder waren 7 pakjes thee ont vreemd. Iu den kelder gekomen, bemerkte de vrouw, dat de spekkuip, waarin ongeveer 40 K.G. varkeusvleesch was geweest, haelemaal was geledigd. De dieven waren daarbij zoo voorzichtig te werk gegaan, dat zelfs geen druppel pekel op den vloer was te bespeuren. Brutale inbraak te Domburg. Men schrijft uit Domburg Alhier heeft een zeer brutale inbraak plaats gehad nameiijk in de villa van den heer J. H. Blum, lid der Ged. Staten van Zeeland. In den nacht van Woensdag op Donderdag, terwijl de heer en mevrouw Blum en ook de dienstboden in huis waren, heelt men zich door het uitsnijden van een ruit toegang tot de woning verschaft. De tot nu toe onbekende daders hebben voornamelijk hun slag geslagen in een kamnr grenzende aan die, waarin de heer B. en zijn echtgenoote te bed lagen. Ont vreemd werden tal van kostbare voorwerpen als c Uiers, broches, armbanden, tafelzilver, te samen voor duizenden guldens. Bij hun ver trek namen de daders ook nog een rijwiel van een der dienstboden mede. Nadat des morgens reeds door gemeente- en rijkspolitie een onderzoek was ingesteld, kwam Donderdagmiddag de justitie uit Middelburg vergezeld van eeD inspecteur van politie uit Middelburg JenJ stelde ook harerzijds een on derzoek ter plaatse in. Goes. Dinsdagmiddag had alhier de ter-aarde- bestelling plaats van den heer J. Z. Risch iü leven rijks-veearts, lid van den gemeenteraad en secretaris der gezondheids-commissie. Op de begraafplaats waren vele belangstellenden aanwezig, waaronder de heeren an den Bout, waarnemend burgemeester; Fransen van de Putte, wethouder Hajenius, gemeente-secre taris Jhr. von Schmidt aut Alienstadt, raads lid Stieger en Van der Hoek, als leden der gezondheidscommisse, de heeren d'Hont en Vermeulen, bestuursleden der vereeniging tot bevordering der veeartsenijkunde te Utrecht en een afgevaardigde van de veterinaire studen ten-vereeniging de heer Van Rijssel. Gesproken werd aan het graf door den heer van den Hoek, uit naam der gezondheids-commissie en de heeren d'Hont en Ds. de Vries, Een broeder vbd den overledene bedankte voor de hem bewezen eer. Aangesteld tot redacteur van d6 „Goesche Courant" ingaande 1 April a. s. dhr. N. Oosterbeek, thans Redacteui-buitenland aan de „Nieuwe Courant'' te 's-Gravenhage. Bij de Woensdagmiddag gehouden pu blieke aanbesteding voor het bouwen van 34 woning en een winkelhuis voor de wouing- bouwvereeniging »Nieuw Goes* alhier, werd ingeschreven door S. W. J. Kok, Rotterdam f207665; J. W. v. d Weert en Zonen en A. de Bruijue, Goes f 19666, met voorwaarden P. Proper, Moerdijk f 172900 Gebr. Schudde- boom, Utrecht f 167240 Cbamuleau-Groosman, Goes-Ovezande f185000; Ch. Cbamuleau, Kw dendamme f185810; A. M. Kuyper, Heinkenszand f 179000 H. Snijder, Naarden 183000, met voorwaarden A. Lucas, Moerdijk f 174300; Buitendijk en van Rist, Goes f 183850, met voorwaarden Sidelis, Bergen op Zoom f 186900 J. van Dun, den Brsch, 217000, met voorwaarden. Gebr. Schuddeboom te Utrpcht zijn dus de laagste inschrijvers voor f 167240. Hoodekenskerke. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat er hier op een dorpje van -j- 700 zielen, biunen 5 weken tij Ja 9 huizen publiek en 7 onderbands zijn verkochtde meeste tegen zeer hooge prijzen, één zelfs, dat ongeveer 10 jaren geleden voor f 1000 werd gekocht, werd nu voor ruim f 1500 van de hand gedaan en van één gebouw, dat gesloopt is, bracht de afbraak meer op, daD vroeger de bouwsom bedroeg. Er heerscht hier gewooti-weg een drang om huizeu te verkoopen, terwjjl er altijd nog een tekort bestaat. Een rijksambtenaar heeft zelf zich genood zaakt gezien om verplaatsing aan te vragen vanwege den woningnood. Jammer, dat hier geen bouwvereeniging is, die in die leemtö kbn voorzien. In de j.l. Zaterdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad te Baarland, vacature J. J. Hoogvliet, waaraan door 131 kiezers werd deelgenomen, werden 126 geldige stemmen uitgebracht en wel op den heer A. Burger (lib.) 63 en 63 op den heer C. Dekker (a. r.). Zoodat in dit geval de oudste in jaren, de heer Burger gekozen is. De raad krijgt hier nogal eens nieuwe leden, want ongeveer 3 jaren geleden moest de Ond- Biirgemeest.er A. Biuggrman (lib), wetshalve, aftreden, daar hij nog secretaris was. Toen werd in diens plaats dhr. P. Henbaas (ant.) gekozen ruim één jaar geleden moest ook deze aftreden en werd dhr. Hoogvliet (lib.) ge kozen laatstgenoemde heeft ook weder een korte zitting gehad en moest no, daar hjj kort geleden tot gem.-ontvaDger werd benoemd, zijn ontslag nemen en r.u|z-J dus deze zetel door A. Burger worden ingenomen. Hansweert. De douane-beambten te Hansweert hebben op het Duitsche sleepschip »Fmdel 54* een groote partij chocolade, cacao en harde zeep ontdekt, bestemd voor verboden uitvoer naar België. De knecht is gevankeljjk naar Middelburg ge bracht. Op het «deepschip »Dr, Falck* werd een groote partij kwatts-chocolade ontdekt en ook een partij harde zeep, eveneens bestemd voor België. Ook van dit schip is de krecht ge vankelijk naar Middelburg gebracht Nadat het Duitsche sleepschip *Max Her schel* de groote sluis alhier gepasseerd was op weg naar Antwerpen, dreven er in'de sluis een paar zakken, waarin zich na onderzoek bukvet bevond onmiddellijk werd naar Bath getelefoneerd, dat het schip naar Hansweert moest terug keeren. Na aankomst onder zochten duikers, of zich onder het schip nog smokkelwaar bevond, daar men vermoedde dat de zakken met buk onder het schip hadden gehangen, en bij het passeeren van den drempel van de groote sluis daaronder vandaan waren geraakt. Er werd echter niets meer gevonden. Een en ander bracht veel nieuwsgierigen op de been. Door de Marechaussee van Hansweert is bij den heer J. W. een geslacht varken in beslag genomen. Stavenisse. Veiling op bed^n, Woensdag 27 Februari alhier van land- en tuinbouw producten. Aan geboden werden werden, 21 monsters groote bruine uien tot de prijs van f 18 2 tot f20 per 100 K. G. De melkprijzen zijn alhier thans gesteld op afgehaald 14 cent en thuisbezorgd 15 cent per L. Alhier is ingericht een Coöperatieve Vereeniging tot het verduurzamen van land en tuinbouwproducten als afdeeling van den Bond van dergelijke fabrieken. Ziei-ikzce. Door het Bestuur der afd. Schouwen-Dui- velard van den Bond van Nederl. Onderwjj- zers is aan de Kroon een adres verzonden, inhoudende het verzoek, de beslissing van Ged. Staten van Zeeland iu zake de salaris- regeling van onderwijzers der gemeente Zie- rikzee, te willen handhaven. Ged. Staten heb ben, zooals bekend, de regeling van deze ge meente afgekeurd, en de Raad is van deze beslissing in beroep gegaan bjj da Kroon. In het adres wordt vooral de aandacht gevestigd op de verslechtering der vprlofsregeiing bij ziekte, en wordt er teveDS in geprotesteerd tegen de motiveering daarvan door B. en W., welke aanvoeren dat deze maatregel wensche ljjk is gebleken wegens voorgekomen gevallen van simulatie. Adressanten protesteeien hier tegen, omdat daardoor een totaal onverdiende blaam wordt geworpen op 't onderwjjs-corps en er slechts verlof is en wordt verleend overeenkomstig schriftelijk advies van den ge neesheer, zoodat volgens hun meening simu latie is buitengesloten. Volgens kennisgeving van den Burge meester dezer gemeente zal Zaterdag 2 Maart en volgende werkdagen de uitbetaling plaats hebben ten kantore van de Nationale Bank- vereeniging alhier van de scbade, aangericht door den bommenaanval op 30 April 1917. Een nieuwe industrie zal alhier in het leven geroepen worder. Opgericht wordt nl. een fabriek voor vervaardiging van bagger- blokken en kolenbriquetten. Binnen vier we ken hoopt men de fabriek te doen aa'nvangen. Haamstede. De burgemeester M. Bolle Lz. heelt van zjjne gpmeente afscheid genomen. Als hoofd hepft hij 36 jaren, zijn beste krachten gewjjd aan bare belangen. Namens den raad, den secretaris en den gemeente-ontvanger werd hem een stoffelijk bljjk van waardeering aan geboden, zijnde een gedenkpenning, waarop aan (ie eene zjjde het wapen van Haamstede, aan de andere zijde de woorden: »Hulde en waar- deering aau M. Bolle Lz., Burgemeester 1 Maart 1882 -1918 alsmede een album, be vattende de namen der gevers. Zichtbaar aan gedaan dankte de burgemeester voor de groote waardeering en innige belangstelling. El leut eet. De besmettelijke keelziekte breidt zich in de gemeente uit. Tot heden waren er tenge volge dier ziekte twee sterfgevallen. Itiirgli. (Z.) Ook van dezb gemeente heeft de heer M. Bolle Lz. als burgemeester afscheid genomen. De Raad en de Secretaris Jnoden hem aan eeD fraaie foto, geplaatst ih eikenhouten lijst, voorstellend» de leden van den Raad tjjdeus een gemeenteraadszitting. Het is slechts voor de geschiedenis, dat wjj kunnen melden dat het burgemeester ambt sedeit 200 jaar door de familie Bolle bekleed werd.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2