flaagscht grielen Provinciaal Nieuws. Cinema. Brand. vaak hebben bestaan. Er wordt in onze kringen zorgvuldig voor gewaaktom ver schillen, die zich openbarenmet dikwijls heel veel moeite bij te leggen. Er is in onze partij ruimte voor zeer veel verschillende meeningenwanneer zij maar op één enkel zelfde grondbeginsel rusten Precies Ieder woord van commentaar bij deze woorden van Dr. Bos, is overbodig. In iedere party zjjn verschillen, maar wat alleen bjjeen- houdt en bindt, is het program. En wat tenslotte het meest spreekt, is dit: de Unie heeft met haar politiek en haar tactiek goede en vruchtbare resultaten in de wetgeving bereikt. Iedere groote democratische maatregel is door de Unie gesteund En de Unie bevorderde krachtig het Staatspensioen, terwjjl de Vrijzinnig-Democratische Bond nog zat te scharrelen met de verouderde dwangverzekering. De heeren van den bond loopen nu te vrjjen met het roode meisje, waarvan ze vroeger geen kwaad genoeg wisten. In Am sterdam's Gemeenteraad, waar Sociaal- en Vrjjzinnig-Democraten altjjd potsierlijk tegeu elkander optraden, gaan ze nu samen in roerende harmonie. Bij de laatste Kamerver kiezing in Rotterdam II gaven de Vrijzinnig- Democraten aanstonds de voorkeur aan den Socialist boven den Unie-Liberaal. En in de Kamer hebben de heeren Marchant en Troelstra elkander staan aaien als twee verliefde poesen. Zeker, ze sputterden ook wel zoo'n beetje tegen elkaar, maar dan kwamen ze weer terug en gaven kopjes. Katten in Maart Het is ons goed. Wij, mannen van de Liberale Unie, zullen ons wel door het poli tieke leven slaan. Wij vertrouwen op ons program en op ons verleden, en al doet het ons leed, dat zjj. die om het kiesrecht bij ons zjjn vandaan geloopen en zich daarna met ons concentreerden, nu het kiesrecht er is onze partij in opspraak probeereo te brengen, de Hollandsche kiezer is tenslotte nuchter genoeg om over zulk optreden rechtvaardig te oordeelen. En het roode meisje zal den Vryzinnig-democratischen minnaar op den duur ook wel niet bevallen! XXII, De Haagsche bladen bevatten dezer dagen een mededeeling, dat ingevolge besluit van de Middenstandsorganisatie vastgesteld is, dat van 1 Januari j.l. af verschillende in het winkelbedryf voorkomende gebruiken worden afgeschaft. Zoo b.v. de 1 pCt. korting bij de betaling van rekeningen, de provisie anders dan aan erkende handelaren, de kortingen op cassabons enz. Ook zal niet meer geadver teerd worden in gelegenheidsprogramma's en zullen geen cadeaux meer aan fancy fairs worden gegeven. Nu willen wjj dere maatregelen op zich zelf niet gaan beoordeelen, ongetwijfeld zullen daarvoor voldoende redenen bestaan. Bovendien er verandert in deze tjjden zooveel, er worden zoo veel nieuwe zaken ingesteld en zoo veël oude instellingen afgeschaft, dat dit er ook nog wel bij kan of beter gezegd af kan, want het is al weer eeu vermindering, vooral voor de dienstmeisjes, die nu allicht minder happig zullen zjjn op het Detalen van een rekening dan vroeger. Afgescheiden dus van de nieuwe bepalingen als zoodanig, hebben wij de mededeeling daar van met genoegen gezien. Hieruit toch blijkt weer het goede van organisatie in het algemeen. De Haagsche winkeliers wilden een nieuwe regeling aan het publiek bekend maken. Zonder organisatie zou, daargelaten nog of het dan mogelijk ware geweest tot overeen stemming te komen, ieder afzonderlijk hier voor een advertentie hebben moeten plaatsen. Thans één bericht van de organisatie namens allen. Maar wij hadden al weer te vroeg gejuicht Eenige dagen later verscheen er weer een bericht over dezelfde aangelegenheid, ditmaal in de Roomsche bladen. Daarin kwam de Roomsch Katholieke Middenstandsvereeniging „De Hanze" verklaren, dat deze niet tot het nemen van bedoeld besluit heeft medegewerkt, zoodat hart leden als zoodanig daaraan niet zyn gebonden. Weg eenstemmigheid, weg eensgezindheid. Het zou dan toch ook veel te erg zijn, als daar Roomsche winkeliers met Joodsche vak- genooten of met vrij metselaars (men denke het zich in) samen in één vereeniging zouden moeten overleggen en beraadslagen inzakt geloofskwesties en politieke belangen pardon, over het afschaffen van kortingen by de betaling van rekeningen. De splitsiugszucht viert ook hier weer hoogtij. Wanneer winkeliers zich organiseeren ten opzichte van hunne vakbelangen, dan wil het er bij ons niet in, dat daarbij vragen van godsdienst of staatkunde in het geding behoeven te komen, Wat is het groote argu ment om de minder actieve elementen tot aansluiting te brengen Toch zeker het oud- Hollandsche spreekwoord, dat Eendracht Macht Maakt, Haast zouden we, gezien de verdeeld heid op schier elk gebied, moeten gaan denken, dat deze spreuk als verouderd dient te worden beschouwd. Gelukkig is het nog zóó ver niet, maar op vereenigingsgebied is hier te landè de eendracht verre te zoeken. Zoo is dan hier ter stede de antithese tusschen twee groepen van winkeliers ingeluid. Wanneer men in den vervolge een rekening gaat betalen, zal men tegelijkertijd een onder zoek naar de godsdienstige overtuiging van de betrokken winkeliers kunnen instellen. Men krijgt die enqruête als het ware op den koop toe. Wordt erggeen korting gegeven, dan is er groote kans, dat men aangeland is bij een paganistischen winkelier, iemand althans van de neutrale organisatie. Maar bij een Room- schen handelsman, die niet „gebonden" is1 (althans niet aan het meerbedoelde besluit,1 misschien wel in anderen zin), kan men wel licht de vroeger gebruikelijke korting nog krijgen. Wanneer aehterat tusschen de beide orga nisaties te dezer zake nóg overeenstemming komt, zullen wij de eerste zijn om ons daar over in het belang der zaak te verheugen. Is dit niet het geval, dan kan men nog eeu eigenaardige concurrentie zien ontstaan. De „vrije", de „niet gebondeo" winkeliers, zullen misschien trachten zich als zoodahig te doen kennen. Dat zjj daardoor zich teveris bekend maken als lid van de Roomsch-Katho- lieke organisatie, is geen bezwaar, integendeel, voor de gëloofsgenooten is dit een aanbeveling te meer. Ons hoofdbezwaar blijft het gebrek aan samenwerking. Vaak hebben wij de theore tische nadeelen daarvan in het licht gesteld, nu komen de practische bezwaren daarbij. Natuurlijk zijn er meerdere, maar niet steeds treden die naar voren. Erkent men de wenschelijkheid van orga nisatie, dan geeft men ook toe, dat deze zoo goed en zoo groot mogelijk dient te zijn. Waartoe zou het echter leiden, wanneer alle gelooven en richtingen het voorbeeld van separatisme volgden, te kwader ure van Roomsche zijde gegeven J. B. AMENT. Een lantaarn gegapt. Zaterdagavond werd een fietslantaarn ver mist van een rijwiel, dat in de gang van het Hotel de Commerce stond. De politie was spoedig deu dader op bet spoor. Deze had, toen bij den lantaarn niet kwijt kon bij een handelaar, hem in het kanaal geworpeu, waar hij werd boven gehaald. De dader, P. V. is enkele weken geloden wegens diefstal van koper, ook door de poli tie ingerekend. De cinemavoorstellingen van de onderneming WilhelmiDa hebben niet veel baten voor de ondernemers opgeleverd. Moesten ze eerst uitgesteld worden, tbans, nu ze doorgingen, was de opkomst niet druk. Gezegd moet worden, dat, wat te zien ge geven werd, de moeite waard was, zoodat de bezoekers tevreden huiswaarts keerden. Toonvel voorstel ling. Op de bovenzaal van Mej. de Zeeuw voerde de firma Bakker bet, tooneelspel >Roze Kate« op. Hier was het bezoek druk. Er werd goed spel te zien gegeven. Een bal, waaraan flink deelgenomen werd, besloot hier de uitvoering. Ter Neuzen. Dinsdagavond ruim 10 uur kon men het ongewone geluid hooren van de bel aan het station. Even daarna klepte de brandklok, wat velen, die reeds ter ruste wa ren, het bed deed verlaten. In Ter Neuzen zelf zag men van den brand niets. Buiten gekomen merkte men, dat er brand was in de loodsen nabij het z. g. huis van Stevens. Op den Baandjjk bevonden zich zeer vele toeschouwers, terwijl er ook velen in de on middellijke nabyheid waren. In de loodsen lag heel wat afval van vlas, dat lustig brandde, al sloegen de vlammen ook niet boven het dak uit De motorspuit, die niet veel moeite bij het terrein gebracht was, kon na eenigen tijd in rukken, zonder water gegeven te hebben, daar verplaatsing noodig was, omdat op het terrein zelf geen water was. De twee handspuiten waren trouwens vol doende, om het vuur meester te blijven. On der den morgen kon ook de wacht met deze spuiten inrukken. Een gedeelte van het dak is ingestort. Overigens zijn de loodsen blijven staan, al zyn ze er niet fraaier op geworden. -- Blijkens achterstaande advertentie zijn voor het groot gemaskerd bal in de Pays- Bas, te Ter Neuzen, nog eeu gering aantal toegangskaarten verkrijgbaar. Wij vernamen, dat de deelname dermate groot is, dat de uitgifte van kaarten moest worden beperkt. De feestcommissie beijvert zich het bal schit terend te doen slagen. Zaal en nieuw ge bouwde serre zullen prachtig versierd zijn. "Van 8-10 uur marschconcert, waarbij liet Neuzen8ch strijkensemble ouder leiding van den heer Goudstikker medewerking verleent. Na dien bahnuziek door de versterkte kapel Zeelaudia onder leiding van dhr. Huibregtsen. lu liet vrije Holland. Woensdag kor, men hier een vijftal Duit- schers zien, waarvan drie in uniform, wier het gelukt was veilig den draad te passeeren. Ze waren blijkbaar liever in het land van den vrede, dan in Vlaanderen. Het lokte hun niet aan naar het front ge zonden te worden. Zonder de zeer strenge bewaking der grens zou ongetwijfeld het aantal overkomers zeer toenemen. Het aautal aangevoerde loopvakens alhier was deze week minder. Toch bedroeg het nog 42j. In het begin der maand Maart a. s. zal te Amsterdam een examen worden gehouden voor de betrekking van telegrafist of kantoor bediende, bestemd voor den dienst der poste ryen en telegrafie te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. Aanmelding behoort schriftelijk te geschie den bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage vóór 23 Februari a. s. Inlichtingen zyn te verkrijgen bij den Di recteur van het post en telegraafkantoor te Terneuzen. k Philippine. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier uit een der lokalen van het Gemeenteraadshuis ontvreemd 45 kisten chocolade. Bij velen is een huiszoeking gebeurd maar geen spoor gevonden. Van de grens. Men schrijft uit Koewacht Deed reeds eenige dagen te Koewacht in de kom van het dorp het gerucht de ronde, dat eeu aantal hoofden van geziuneD van Belgisch Koewacht bevel hadden gekregen hun woning te ontruimen, dat gerucht is helaas gebleken geen valsch gerucht te zijn geweestmen ge loofde bet niet, omdat hier wel eens meer praatjes van over de grens worden rondgestrooid. Dit nu is inderdaad waar. Een 20-tal hoofden van gezinnen heeft bevel gekregen zoo spoedig mogeljjk hun woning te verlaten. Nu reeds zyn de meesten hunner, zij, die zoo gelukkig schijnen geweest te zyn hier of daar een on derdak te vinden, bezig hun boeltje bjj elkaar te pakken en te verhuizen. Allen moeten nog een 50 M. verder van de grens af wonen. De tweede draad zal nu op ongeveer 100 M. af stand van de electrische geleiding worden ge plaatst. Het is voor de betrokken personen wel treu rig en erg hun woning te moeten verlatsn tn niet te weten in welken staat zij die later terug zullen vindeD. De toestand der huizen vlak langs de grens, welke een paar jaar geleden moesten ontruimd worden, geeft te denken het zijn bouwvallen gewordeD, want aan het minste o'uderhoud denken de Duitschers natuurlijk niet. Integendeel, balken, zolders, ramen en deuren, alles wordt eruit gehaald. Deze wo ningen worden dan ook voor alle denkbare doeleinden gebruiktnaar gelang zij er meer of minder voor geschikt zyn, zijn zij herscha pen in een paardenstal, een smederij, een bergplaats voor stroo en hout, voor karren en wagens, een soldatenkeokeu, een stookplaats enz Ook de huizen die nu ontruimd worden, zullen de Duitschers wel tot hun voordeel en gemak weten te gebruiken. Is bet wonder dat die ongelukkige menschen noode hun woningen verlaten en dat men de laatste dagen door een der toevallig op eeu kier staande strooien poor ten, die in de straten geplaatst zijn, weenende meisjes en vrouwen zag? Waarom worden die harde maatregelen, die de meeste menschen in hun bestaan treffen ge nomen Vten beweert, hier, dat het is om ge vallen van spiotmage tot een minimum te be perken. Op welke wij:r,e er hier echter van spionnage sprake kan zjjn, is niet duidelijk. Brieven overreiken, praten met Duitschers eoz. zal toch wel gemakkelijker op afgelegen plaat sen, b.v. midden in eeu polder kunnen gebeu ren dan in een dorp. Men kan zich met den besten wil toch ook niet voorstellen, waarvoor deze barbaarsche maatregelen genomen worden. (Midd. Ct.) Middelburg. Gisteren zyn door de politie ■uit de watergang opgehaald rijwiel-onder- deelen, o.a. een frame, dat afkomstig was van een door den verleden week gearresteerden A. P. G.„ op 23 November 1917 voor bet Postkantoor weggenomen militair rijwiel. Het blijkt dus al meer en meer, dat de politie in dezen een goede vangst heeft gedaan. Gisterenmiddag geraakte alhier een bejaarde boerenvrouw uit Serooskerke by de Konings- brug te water. De 17-jarige Willem ('orstanje wonende aan de Vischmarkt, die juist per rijwiel passeerde, bedacht zich geen oogenblik, sprong van de fiets, trok de jas uit en sprong van da hooge kaaimuur in het water bij de drenkeling. Het mocht hem gelukken de vrouw boven water te houden tot op zijn hulpgeroep van den wal een touw werd toe geworpen, dat hij de vrouw om het lijt wist, te binden. Hierdoor kon de vrouw op het drooge worden getrokken, terwijl de jongen, wiens| krachten uitgeput geraakten, een roei boot, waarmede men te bulp was gekomen wist te bereiken, zoodat hij nu ook spoedig aan wal was gebrach t. Een woord van lof voor dezen heldhaftiger) jongen, die de vrouw van een anders wissen dood redde, is hier zeker op zijn plaats en gelukkig vernamen wij, dat reeds poginge.u worden aangewend om deze koene daad naar behooren te be- loonen. Smokkelaar. Te Middelburg zyn weder 600 stuks zeep in beslag genomen, die door een winkelier verzonden waren, waarbij hij een valschen naam als afzender opgaf. Scliore. Door den schaapherder S. werd een Duitsche proefballon in het weiland gevonden, voorzien van een electrische batterij. Op den ballon stond in het Duitsch te lezen. »Kan vernietigd wordenc. De ballou werd by den burgemeester gedeponeerd. Een vrouw bood 2 L. petroleum aan een seksegenoot aan. Deze nam gretig het aanbod aan en betaalde een goeden prijs. Toen de olie echter gebruikt zou worden, bleek het water te zijn. Toen de slager K. een rund naar zijn slacht plaats vervoerde, werd het beest zoo woest dat de slager zich geuoodzsakt zag, met hulp van andereu, het op den weg af te maken. Ilausweert. Dinsdag is de centrale keuken geopend met een bord erwtensoep te verstrek ken aan de kinderen der openbare en bjjzon- dere school. Men lieten zich »de sne/t« goed smaken en het lijdt geen twijfel of deze daad zal veel bijdragen tot het succes der onder neming. 's Gravenpolder. Woensdagmorgen had P. de K. het ongeluk een aambeeld op een der voeten te krygen, dat hjj bij den smid Zuidweg even zou helpen verzetten. Het ge troffen lichaamsdeel werd zoo ernstig gekwetst, dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De heer H. Bosland, rijksklerk 3e klas, tot voor kort belast met de tydeljjke waarneming van het kantoor der directe belastingen alhier, werd benoemd tot beambte bjj de gemeente belastingen te Dordrecht. Hem werd deswege met ingang van 1 Maart eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Woensdag geraakte de 17 jaiige J. K. alhier door uitgljjden met zjjn fiets onder een met boonen geladenboeren wagen, Hy werd, vrjj ernstig gewond, door een paar arbeiders op genomen en op een steekkar thuis gebracht. Goes. Volgens de nieuw vastgestelde kie zerslijst zyn er in deze gemeente ingeschreven 1732 kiezers voor de Tweede Kamer; 1684 voor de Provinciale Staten en 1645 voor den Gemeenletaad. Wegens den geringen aanvoer van varkens- vleesch is aan den heer J. de Vriend, met ingang van 17 Februari a.s. eervol ontslag verleend als controleur der vleeschdistributie. Dinsdagmorgen had de vrachtrijder M. v. 't V. te Oudelande het ongeluk zjjn veulenmerrie waarvoor hem enkele dagen van te voren de som vau f 1200 was geboden, dood in den stal te vinden, het was door een bvroerte ge troffen. Voorwaar een heele schadepost voor den eigenaar, daar het dier niet verzekerd was. Naar verluidt worden de varkens binnen enkele dagen van regeeringswege opgevorderd. Dat er veel gebrek aan spek en vleesch is, blykt wel hieruit, dat iedereen zich bejjvert, zyn gemest beestje te doen slachten. Sommigen boden den loonslager zelfs 4 en f 5 om hun varken binuen den gesteldeu tjjd te slachten. St. Maartensdijk. Woensdagmiddag trok ken enkele mannen per roeiboot uit, om een in het water geraakt varken in de haven te redden. Dat bet beest, dat flink zwemmen kon, op die redding allermiost gesteld was. bleek uit het bjjten naar de hand, die, ter bevijjdiug uit. den neteligen toestand, werd toegestoken. De kolennood is in onze, gelijk andere ge meenten zeer groot. Toch kon een koopman in zoogenaamde briketten, die deze week een groot kwantum daarvan onder de inwoners traentte om te zetten, zyn kooltjes niet kwjjt. De blauwe steeuen, door den volksmond alhier zoo genoemd, waren genoteerd tegen f 5,20 de 100 K.G. Voor de, door de gemeente, 10 nieuw te bouwen woningeu, zjjn tot op heden 26 aan vragen ingekomen. Voorkeur genieten zy, die door onbewoonbaar, verklaring hunner wo- uing de „Kleine Kaai" moeten ontruimen. De door ruim 70 leden bijgewoonde verga dering der Z. L. M. was voor velen een te leurstelling de aangekondigde tegenwoordig heid van den heer Regeeringscommissaris had niet plaats. Een besliste aanwezigheid van voormelde heer werd, op een binnen enkele dagen te beleggen vergadering, door den voorz. verzekerd. De toelage van den Secr.-Penningm. werd, onder dankbetuiging van dezen functiona ris, met f50 verhoogd. Een verbeterd reglement en statuten werden goedgekeurd. De heer C. G. Hage alhier besprak het contributiestelsel. Er werd voorgesteld een duplicaatbon voor den landbouwer-leverancier als houvast aan te vragen daar de tegenwoordige bon moet worden opgezonden. Ook wordt geinformeerd naar de zaaiplannen, die binnen 14 dagen en voor enkele gemeenten nog wel vroeger, zullen verschijnen. Voorgekiemde eigenheimers zullen dit jaar met gelden als vroege eetaardappelen. De vergoeding vervoer granen naar andere gemeenten werd behandeld.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2