ffaagsche griMs BINNENLAND. Provinciaal Nieuws. gewenscbt, doch het buitenland kan er ons toe nopen. Ziet maar naar Engeland, dat op politiek gebied alle anderen te slim af is. De naam van ons land kan alleen houg ge houden worden door eerlijkheid en trouw. De regeling van het pacbtcontract is ook een algemeen belang. De landbouwer vestige hierop de aandacht. De locomotief trekt nti de pacht omhoog, maar straks gaat ze weer dalen. De boeren zullen eenmaal de dupe worden van deze historie. Daarom is het goed, dat de overheid een betere regeling maakt. Ten aanzien van het ec. leven moet ieder staatsman de bedrijven onderzoeken in hun aard. Er moet alom recht heerschen. De macht is in handen van enkele menschen. Er was eens een felle concurrentie, doch langzamerhand is er toch weer samenwerking gekomen, op verschillende bedrijven. Nu be rust de macht in enkele handen, dikwijls in die van zeer onbekwame menschen. Prullen krijgen nu reuzensalarissen, tot f12000 toe, en wel bij de distributie. Recht is er niet meer te krijgen. De boeten zijn wille keurig hoog gesteld. Men hangt geheel van het »toeval« af, Gezonde concurrentie is er nu in 't geheel niet meer. Laten wij nu wel inzien, dat de ellende van den tijd is, dat de macht te veel gecon centreerd is. Dit dient tegengegaan. De overheid moet ons veel meer de vrije hand laten, opdat niet alle volksenergie wordt gedood eu de immoraliteit niet nog meer toe neemt. Wij moeten sterk staan en de vrijheid op economisch gebied steeds opeischen. In het tweede gedeelte van zijne rede behan delt Mr. de Wilde de »sociale« kant van de politiek, die zich bezig houdt met de maat schappelijke verhoudingen. Op alle gebied heeft men tegenstellingen, ook die van kapitaal en arbeid. Maar er zijn ook vele andere een begaafd man en een on ontwikkeld man, een man en een vrouw. Al die tegenstellingen als zoodanig zijn niet ver keerd. Ook in den hemel is er ongelijkheid maar deze tegenstellingen moeten met kracht bestreden worden. De grootste fout der S. D. A. P. is deze, dat zij de schuld bij anderen zoekt en niet bij zichzelf. Zoekt men de schuld ook bij zichzelf, dan komt er eerst verbetering. Onze consciëntie spreke meer en meer. Het eigenbelang moet binnen bepaalde perken blijven. De liefde moet ons meer gaan leiden. Men make geen misbruik van de macht. Eenerzijds moet de macht niet geconcen treerd worden in enkele handen, anderzijds moet de overheid ellende en nood lenigen De vakorganisatie is een belangrijke zaak. Zeker, ze heeft veel op haar geweten. De wereld werpt zich meestal het eerst op de nieuwe dingen. De min of meer revolutionair aangelegde raenscb komt het eerst met nieuwe dingen. Nu is het onloochenbaar, dat men het eerst van die zijde de hand gelegd heeft op de vakorganisatie Daarom dienen wij ze in goede banen te leiden, want op zichzelf is samen werking alles zins gewenscht. Organisatie dient in de hand gewerkt. Gaat men dien weg uit, dan zal men op den duur ook komen tot betere ver houdingen tusschen patroon en arbeider, tus- schen kapitaal en arbeid. fliervaD prcfiteeren patroon en arbeider en ook het publiek. Allen, die in de vakorga nisatie werken, mogen niet alles van den staat eischen, ze dienen op eigen ontwikkeling aan te sturen. De overheid dient zich dan ook straks weer terug te trekken van particulier terrein. In staatspensionneering b.v. schuilt een groot gevaar. Zeker, ik voel veel voor de ouden van dagen, maar toch niet voor het valsche stelsel van staatsppnsionneering. Er dreigt een tweede gevaar. We leven in een tijd van democratie. Ik ben een zuiver democraat en ageer dan ook tegen alle on-democratische handelingen, maar er schuilt niettemin een groot gevaar in. De democratie moet in goede banen geleid worden door de pers. De S. D. A. P. spiegelt ons dingen voor, die schoon schijnen, maar inderdaad verderfe lijk zijn. We dienen met het vrouwenkiesrecht, reke ning te houden. Wij zijn er allen tegen, geloovende dat de vrouwen door kiesrecht vernederd worden, inplaats van veboogd. Toch moeten wij er mede rekenen. Bij vrouwen kiesrecht zullen de rechtschen zeker in aantal zetels winnen, doch het politieke leven zal er niet door verhoogd kunnen worden. Straks komen de anti-revolutionairen op eigen beenec te staan We hebben in coalitie goed samengewerkt, doch straks zal onze partij beter onder eigen banier kunnen optrekken. Hoe groot zal onze invloed zijn We zullen niet veel Kamerleden hebben, derhalve oogenschijnlijk weinig invloed Doch we zullen toch wel veel invloed kunnen uit oefenen. Aldus mr. de Wilde Als wij het strooizand van «zonde*, »Gods Woord* en dergelijke gewilde termen ten ge rieve van de a.-r. kiezers, waarvoor Mr. de Wilde sprak, weglaten, dan mogen wij ons geluk wenschen met de bekeering van dezen anti-revolutionairen voorman. Al onderschrij ven wij niet elke persoonlijke uitlating, de geest waarvan hij uitging, is zuiver vrijzinnig. Wij hebben er ooit aan getwijfeld of het ge zond verstand en de werkelijkheid zon ook bij anti-revolutionairen de overhand nemen, daarvoor zijn ze te veel zakenmenschen ik vrees, dat velen van hunne beginselrijders, dis het eenvoudige volk hebben opgestookt met zoogenaamde geloofsfrazen, bij evenredige ver tegenwoordiging het lootje er bij zullen leg gen 't geloof en godsdienst is een gemoeds zaak, die ieder voor zich persoonlijk dient uit te maken in den staat, de regeering, past de rede, het gezond verstand en het wereldsch overleg. T. H. S. XXI. Er zijn er onder de vrijzinnigen, die op andere en betere partijverhoudingen hopen en die spoedig verwachten tevens. Ja. er zijn er, die daarop zelfs vooruitloopen Zoo is b.v. een der liefste wenschen van d3 vrij zinnig-democraten, dat er komt een samengaan van alle democraten, zoowel van rechts als van links, de sociaal-democraten incluis. Maar evenzoo als het moeilijk is met on willige vrijzinnig-democraten in concentratie te gaan zou daardoor de democratie, niet alleen het woord, niet gediend zijn geweest eveDzoo is het lastig zich te vereeuigen met democraten, die niet willen. De vrijzinnig- democraten intusschen schjjneu het voor zeker te houden, dat hun ideaal, het democratische blok, spoedig bereikt zal worden en doen nu alvast maar »alsof«. De motie van de vrijz.- dem. kiesver. te Rotterdam, waarin »ter wille van ons democratisch beginsel* (wij citeeren) aan den soc.-dem. de voorkeur gegeven wordt boven den unie-lib. wijst zeker in die richting, terwijl de vorm, waarin in het weekblad der partij, den volke van de aanneming van die motie kond gedaan wordt, op bedenkelijke wijze getuigt van zielverwantschap met »Het Volk* en »De Notenkraker* Wjj althaDS hadden toespeliDgeu op het Kamerledenpen sioen op die plaats niet verwacht. Maar dat schijnt »democratisch« te zijn Wanneer er nu aan de hand van uitspraken zoowel in als buiten de Kamer, op gewezen wordt, dat men aan de Rechterzijde niet denkt over de nieuwe splitsing, maar dat in de partijen daar conservatieven en democraten broederlijk tezamen blijven, ja dat daar steeds nog het cement te bespeuren valt, dat de coalitie bijeenhoudt, wat hooreu wij dan V Dan zijn wij het, die de antithese willen doen voortduren. Zeker omdat Rechts bjjeen blijft Komen wij met uitlatingen van recbtsche sprekers, dan heet hetnu ja, dat zjjn de enkele felle elementen. Welnu, gaan we dan eens het oordeel na van Dr. De Visser, een gematigd lid van de gematigde Christelijk- Historische Unie. Volgens het verslag in het orgaan van die partij, in »De Nederlander*, heeft de heer De Visser te Naarden op 23 dezer uitgeroepen daarom, tegen ongeloof en revolutie moet onze leus blijven, voor den godsdienst en de vrijheid Het is weer duidelijk. Dit is de leuze van de Christelijk-Historischen, zoodat het voor een eenvoudige van harte vaststaat, dat de tegenstanders van die partij, b.v. de Unie liberalen, voorstanders zijn van ongeloof en revolutie en tegen godsdienst eu vrijheid. Weliswaar heeft Dr. De Visser er dit laatste niet bijgezegd, maar dat die gevolgtrekking gemaakt zal wordeu, staat vast, die ligt trouwens voor de hand. Tegen ongeloof en revolutie moet de leuze blijven, inderdaad het is een leuze, maar niet veel meer. De geachte afgevaardigde uit Katwijk hield volgens het verslag een politieke rede, had het dus over de politiek. En waar zijn nu de politieke partijen, die als zoodanig het ongeloof en de revolutie 'in hun program hebben geschreven Ja, men kan nu wel den indruk vestigen, dat de eliberalisten» dit zouden zijn, maar daarvoor zou het toch al heel moeilijk zjja feilen aan te voeren. Eer voor het tegendeel O ja, er bestaat een revolutionair-socialis tische partij. Maar deze heeft juist besloten geen deel aan de verkiezingen te nemen, zoodat wij ons voor alsnog niet bezorgd be hoeven te maken over het neerleggen van hunne denkbeelden in ons staatsstelsel. Meer vrees is gewettigd ten aanzien van het propageeren van de denkbeelden van die richting bij jeugdige personen, getuige de voorgenomen aanslag tegen het kruitpakbuis bij Amsterdam. Wanneer men daartpgen wil opkomen, goed, maar dan noeme men ook man en paard Voorts gaat het daar bij de Christelijk- Historischen voor den godsdienst. Alweer zoo algemeen, zoo vaag, weer een leuze. Want zoo zouden we willen vragen, gaat het ookvoor den Roomsch-Katholieken godsdienst Wanneer we dan het program der Christeljjk- Historische Unie opslaan, dan lezen we, dat Nederland bestuurd moet worden als een Christelijke staat in Protestantschen zin. Nu is er dezer dag>-n vanwege het Hoofd bestuur der Christeljjk-Historische Partij een verklaring gekomen, dat onder het nieuwe kiesstelsel geen nieuwe coalitie is aangegaan. Op ons maakte dit den indruk van een ad vertentie, waarin verzocht wordt »geen gelden of goederen af te geven aan mijne echtge- noote* men wil niets meer met elkaar te maken bobben, althans niet in het zakelijke, Maar wanneer wij nu een der voormanneu van de Christ. Hist Unie een lenze zien aan- hefien, die niet in de eerste plaats slaat op eigen partij of eigen program, maar die meer »beelden uit het verleden* ons voor den geest roept, dan rijst de vraag of de breuk wel zoo sterk is. Bovendien, van een uiteengaan van elk der Rechtsche partijen in conservatieven en democraten hebben wij nog heel weinig gemerkt, welnu, in de politiek moet men met de feiten rekening houden. Te Tilburg sloten zich op één dag 2000 (zegge en schrijve twee duizend) nieuwe leden bij de Roomsch-Katholieke kiesvereeniging ter plaatse aan. Dat duidt nu niet bepaald op splitsing. Voorbeelden trekken, leeringen wekken. Laten onze geestverwanten, ook in Zeeland, hun voordeel doen met 'wat om ons heen ge beurt en laat men ook onzerzijds zorgen voor een krachtige organisatie. Daarvoor- is het nü de tijd, straks komt de vuurproef! J. B. AMENT. A TWEEDE KAMER. In de vergadering van 30 Januari werd de begrooting van Binnenlandsche Zaken aange nomen met 63 tegen 5 stemmen. De tegenstemmers waren 4 unie-liberalen, t. w. De Muralt (men verzuime niet het artikel van dezen afgevaardigde in dit nummer te lezen Eerdmans, Otto, Van Hamel en de vrij-liberaal Ter Spill. Onder de vrijzinnige voorstemmers waren niettemin velen, die bezwaren hadden. Teekenend was het gelach aan de linker zijde, toen de leider der Katholipke staatsparty mgr. dr. Nolens verklaarde Ik denk er niet aan tegen te stemmen. Alsof hij dat nog behoefde te vertellen Het doet ons goed, dat het trio De Muralt Eerdmans Otto, dat zich zoogunstig deed kennen bij art. 192, hier weer nauw verbon den was. Zulke mannen zijn op het moment en voor de toekomst hard noodig. Door Kamerleden uit de verschillende linkerpartijen is ingediend een wetsvoorstel tot staatspensionneering, geheel gelijkluidend met dat, hetwelk in de Tweede Kamer is aangenomen, maar door Minister Cort v. d. Linden uit al te groote welwillendheid jegens de rechterzijde, niet op nieuw is ingediend. Onder de voorstellers is ook onze afge vaardigde Jhr. De Muralt. Eene vergadering. Woensdagavond hield de Unie-Liberale Kiesvereeniging »De Vrijheid* te Ter Neuzen eene goed bezochte ledenvergadering. De heer Geelhoedt. die voor het eerst presideerde, bracht een woord van hulde aan den heer J. de Feijter, die het vorige jaar als voorzitter bedankt had, nadat hij ruim 20 jaren in het belang der verteniging zijne beste krachten gegeven had. Door aansluiting bij de Liberale Unie was reglementswijziging noodzakelijk geworden. Het reglement werd in overeenstemming met de nieuwe formatie vastgesteld. Hierna trad het oude bestuur af, omdat thans eene bestuursverkiezing volgens het nieuwe reglement moest plaats hebben. Tot voorzitter werd door de vergadering met algemeene stemmen gekozen de heer Geelhoedt, die de benoeming aanvaardde. Als bestuursleden werdrn de aftredenden herkozen, t. w. de beeren R. Nolson, J. v. d. Peijl, C. de Smidt, L. J. de Vries. J. F. de Cooker, As Hamelink en N. J. Harte. In de plaats van den heer J. A. Donze, die wegens drukke bezigheden had bedankt, werd gekozen de heer G. de Ridder. Tot afgevaardigden naar de vergadering der Centrale Kiesvereeniging werden aange wezen de b. h. J. F. de Cooker, R. Nolson, J. v. d. Peijl, L. J. de Vries enM.de Jonge. Dinsdagmiddag werd door kommiezen uit Ter Neuzen even voorbij Bath op de Wester- Schelde achterhaald het tjalkscbip „De goede hoop", uit Krabbendjjke, schipper P. B. Bjj onderzoek bleek, dat in hit schip onge veer 1000 K.G. plantenvet was verborgen. De schipper werd gevangen genomen en zal naar Middelburg worden getransporteerd. Bij K. B. is met 1 Maart benoemd tot dir. van het post- en lelegr.kant. te Hulst, W. Brauckmann, comm. tel. Ie kl. Door een vergissing is Alphons Raes, 19 jaar wonende te St. Jansteen, wien op 24 Maart 1917 het verbljjf in Zeeland werd ont zegd, toen bjj 22 Januari jl. uit het Huis van bewaring te Middelburg werd ontslagen, aan gezegd, dat hij naar zjjrie woonplaats mocht terugkeeren. Integendeel bljjft zjjn uitzetting gehandhaafd. Overslag. Op Zondag en Maandag 1.1. hebben er op Overslag liefdadigheidsfeesten plaats gehad ten bate van het werk der »Bel- giscbu gewonden en krijgsgevangenen*. Spijts eenige tegenkanting mogen de feesten als uitermate wel gelukt beschouwd worden. De netto opbrengst der schietingen was f 61, die der bals t 274,45. Hetwelk aan bet feestcoraiteit toelaat, f 335,45 at te d-agen pen bovengenoemd liefdewerk. Maandag vermiste zekere D. van Draai brug (Aardenburg), toen bij zich te Sluis in een café bevond, op een zeker oogenblik zijn portefeuille, inhoudende eenige honderden gul dens, benevens nog enkele papieren van waar de. Spoedig kwam men tot de ontdekking, dat de portefeuille gestolen was. De politie stelde dadelijk eeu uitgebreid onderzoek in en, naar men zegt, is zjj de daders op het spoor. Dienzelfden dag schjjnt nog een ander per soon insgeljjks van geld, dat hjj bjj zich had, beroofd te zjjn. Hoofdplaat. .Op zondag 27 Januari werd er in de herberg van E. de Smit, een be spreking gehouden door den heer W. van de Vall uit Schoten bjj Haarlem. Het doel was de oprichting van een landbouw-arbeidersbood waartoe besloten werd. Er hadden zich 22 le den aangemeld. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een bestuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Cornelis, tot penningmeester de heer Joh. Zepgeis, tot leden P. van Vooren en Cb, Sjjjjnesael, tot bode werd uit een drietal geko zen Joh. Synesael. In de gemeenten Bier vliet en IJzendjjke werden eveneens vereeni- gingen opgericht en wel met 28 en 47 leden e spreker spoorde aan tot meerdere deelname, en sloot daarna de vergadering. Te Eede is den knecht van den land bouwer H. door een paard zulk een trap te gen het hoofd toegebrachl, dat hjj bjjna direct aan de gevolgen overleed. Middelburg. Door de justitie en politie is gisteren een huiszoeking gedaan in de woning van A. P. G. aan den 4.chtersingel, waarbij in beslag genomen werd eeu bruin valies in houdende rjjwiel onderdeelen, als stuur, banden, pedalen, zadel en ketting. Het stuur en bet zadel waren gemerkt Union. De onderdeelen we den berkend door den eigenaar van het Zaterdag hier ontvreemde rjjwiel als zjjnde zjjn eigendom. Vervolgens werd een huiszoeking gedaan in de woning van J. J. R. op den Sleeperssingel waar op den zolder het frame en de wielen van het bowuste rjjwiel werden gevonden. Bovendien trof men daar eeu rjjwiel van aan, waaraan een gestolen band zat. Tenslotte werd ook bet pakhuis vsn G. en zijn compagnon W. P., die te Koudekerke woont, doorzocht en daar werden nog meer rjjwielon- derdeelen gevonden, waarvan de herkomst nog moeten worden vastgesteld. Van een band is reeds bekend, dat hjj afkomstig is van een militair rjjwiel, dat eenigen tjjd geleden fcjj het postkantoor werd ontvreemd. Behalve G. R. en P. werd ook naar het bureau gebracht E. W. S., een los werkman uit Delft. R. werd na verhoor en opgemaakt proces verbaal op vrije voeten gesteld, doch de andere drie werden op last der justitie in arrest ge houden. In de aandeelhouders-vergadering van de huizen exploitatiemaatscbappjj Middelburg 1, werd besloten Da reserveering van een bedrag door storting in het reservefonds aan aandeel houders 8°/o dividend uit te keeren. Verder werd besloten om op te richten een maatschappjj Middelburg II met een zoo groot mogeljjk aan- deelenkapitaal, voor welke maatschappjj de iD- schrjjving zal worden opengesteld. Een voorstel om het aantal commissarissen met een te vermeerderen werd aangenomen en tot commissaris benoemd de heer A. van der Mjjle te Middelburg. Door den inspecteur van politie werden Woensdagavond drie mannen op heeterdaad op diefstal betrapt, zij gingen op de vlucht, maar een hunner werd door den inpecteur achterhaald en gearresteerd. Nog steeds schjjnt het stelen van koperen gewichten uit winkels voort te gaan. Weder is van zulk.een diefstal aangifte gedaan, ter- wjjl de politie een jongen aanhield, verdacht van zulk een diefstal eD in beslag nam twee koperen gewichten vermoedeljjk ook van dief stal afkomstig. Daar deze diefstallen bet meest in de schemeruren plaats hebben, worden de winkeliers aangeraden, daarmede rekening te honden. Goes. Bjj de op Woensdag gehouden ver kiezing vcor een lid van de Provinciale Staten (vacature Wondergero) is bij enkele candidaat- stelling gekozen de heer K. Brants (a.r.) alhier. Dinsdagavond werden alhier proeven genomen met een waarschu wingssignaal tegen eventueels nadering van vliegtuigen, zooals door den Burgemeester bjj publicatie was be kend gemaakt. Ongeveer 10 uur werd door de politie een roude gedaan met reusachtige houten ratels, die als signalen zouden moeten dienen. Hoewel binnenshuis hoorbaar, bleek toch in de praktjjk, dat vooral Inter in den nacht bjj het ter ruste zjjn der ingezetenen, deze alarm- makers niet aan de gewenschte eischen zouden voldoen. Dientengevolge kan deze proefneming als mislukt worden beschouwd. De aanbeveling als regentesse van het gasthuis, in verband met het verleenen van eervol ontslag aan Mevr. L. Duvekot van den Heuvel bestaat uit: 1 Mevr. L. J. O. Klejjn - Ratering en 2 Mevr. de Wed. F. LasonderHelmsing. Ged. Staten hebben met ingang van 1 Juni a. s. eervol ontslag verleend aan den heer W. Temperman Wz te Goes als bureel-amb tenaar der eerste klasse van den Provincialen Waterstaat. p- I f

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2