Sea nooit aVond. jtaagsctu Drieën Provinciaal Nieuws. Men trachte het echter niet voor te stellen, alsof de Economische Bond geen politieke partij is en plaatse zijn program niet in een Vakblad als het Landbouwblad. Het was ditmaal voornamelijk mijn doel om protest aan te teekenen tegen de opname van het stuk van den Heer Hombach in het Zeeuwsch Land en Tuinbouwblad. Ik hoop t. z. t. op den Economisehen Bond terug te komen en aan te toonen, dat deze beweging de vrijzinnigen nog meer zal verdeelen en de landbou warbeiders in de open armen van het Socialisme zal jagen. H. Met een enkel woord wenschen wjj nog terug te komen op den avond van 29 December, toen de unie-liberale kiesvereeniging uDe Vrij heid" eene welgeslaagde vergadering hield, toegankelijk voor alle vrijzinnige!). De volheid der feestelijk versierde zaal bewees de belangstelling. Velen konden geen toegang meer vinden en moesten onverrichter zake terugkeeren. En dat ondanks het feit, dat in Hoek dien avond de heer Ament had gesproken, waardoor de stroom der bezoekers beduidend werd ge broken. Leerzaam is de avond geweest. Duidelijk heeft onze afgevaardigde Jhr. De Muralt een beeld gegeven van de Evenredige Vertegenwoordiging, die voor velen zooveel onduidelijks inhield. De duidelijk, ook van achter uit de zaal waarneembare kieslijsten verhelderden het gesproken woord ten zeerste. De wijze, waarop de verschillende mogelijkheden bij evenredige vertegenwoordiging werden geïllustreerd, was ook voor den minder ont wikkelde bevattelijk. Het is ongetwijfeld eene goede gedachte geweest, aan de bezoekers een exemplaar te overhandigen van de gedrukte rede van Jhr. De Muralt, te Dordrecht gehouden. Daardoor kan het gehoorde na lezing van deze rede beter worden vastgelegd. Het is eene ge schikte repetitie in den buiselijken kring. Het was ongetwijfeld waar, wat Mevr. Van Balen-Klaar van Zeeuwsch-Vlaanderen had gehoord de belangstelliug voor Vrouwen kiesrecht is hier gering. Bij velen, van welke partij ook, werd en wordt het aangezien als een onwelkome gast. Wie de spreekster gehoord heeft, zal onge twijfeld milder in zijne gevoelens geworden zijn. De kalme, bezadigde en toch warme voor dracht van deze vrouw, met zoo innige over tuiging uitgesproken, oefende eene werkelijke bekoring op de aanwezigen, zoodat men een speld kon hooren vallen. Het viel in goede aarde, dat ze de taak der vrouw in het huis gezin niet over het hoofd zag, maar als voor naamste levensdoel van deze bleef beschouwen. Doch daarnaast kwam ze op tegen de eeu wenlange achterstelling der vrouw. En onvergetelijk is zeker de indruk voor ieder geweest, toen ze als haar meening uit sprak, dat geen gruweljjke oorlog zou ont ketend zijn, als moeders en zusters der geval len slachtoffers medezeggenschap hadden gehad. Want hierin toonde'ze juist de vrouw in het voortreffelijkste, dat zij bezit, in het gevoel. Eene krachtige opwekking richtte de heer Ament tot de jongeren. Want meer dan vroeger is politieke ont wikkeling noodig, opdat, zoo de oudereu ^yn heengegaan, andere krachten de taak van hen kunnen overnemen. Mogen zijne woorden in goede aarde gevallen zijn. Dan zullen de jongeren van dezen tjjd naast hun maatscbappelijken werkkring ook tijd en lust gevoelen, om zich voor te bereiden voor het politieke leven, leder staatsburger dient de noodige belangstelling te koesteren voor de ontwikkeling van onzen staat eu onze maatschappij. De mannen van thans blijven niet immer. Er moeten strijders en aanvoer ders ook zijn voor de toekomst. De voorzitter vau dezen avond de heer Sie- melink heeft niet het minst tot het welslagen medegewerkt. Het verdraagzaamheid brengende woord van hem, zijn wensch naar eenheid in de rijen der vrijzinnigen, het pakkende slotwoord vooral, hebben allen zeker het gevoel bijgebracht, dat er onnoodig scheuring en uiteengaan bij de vrijzinnigen is. Ze zullen het besef hebben bjjgebracht, dat ieder naar die eenheid en die samenwerking moet streven. Het was een mooie avond, een leerzame tevens. Bij den strijd, die voor de deur staat, zul len meerdere vergaderingen volgen. Deze zullen in het teeken van den strijd staan. Het zullen de toespraken zjjn tot de strijders aan den vooravond van den slag. Maar de avond van 29 December heeft de ge voelens ontplooid, heeft de bezieling gebracht, de geestdrift voor het ideaal gewekt. XVIll Door B. en W. is bij den Gemeenteraad een voorstel ingediend, dat weliswaar geen hooge principiëele strekking of diepgaande be- teekenis heeft, maar dat wij niettemin van harte toejuichen, bovenal om de practische gevolgen, welke de aanneming daarvan zal brengen. Het betreft het opruimen door ont eigening van stoepen en hekken in de oude binnenstad. Nu stellen wij op den voorgrond, dat wij oog en hart hebben voor het oud-Hollandsche stadsschoon in het algemeen en voor dat van onze goede stad 's-Gravenhage in het bijzonder, Maatregelen om zonder dringende noodzaak over te gaan tot het dempen van grachten, het albreken van oude gevels of het sloopen van ouderwetsche gebouwen, zij werden steeds door ons betreurd en vaak door ons bestreden. Ja, wij gaan zelfs nog verder en staan heel sceptisch tegenover die heel-grqotsche-en ook heel-dure-plannen tot het maken van nieuwe verkeerswegen, dwars door bestaande straten en bebouwingen heen. Het ontwerpen van dergelijke wereldstads wegen lijkt ons, wanneer met het bestaande weinig of geen rekening behoeft te worden gehouden, nu niet het allermoeilijkste. De daarvoor noodige geldmiddelen te vinden, en vooral die op te brengen, komt ons heel wat wat lastiger voor! Wanneer men kan vol staan met op een plattegrond in al dan niet breede ljjneu aan te geven, hoe het wel zou kunnen worden, och, dat is weer een kwestie van smaak en van fantasie. Maar wanneer men bij het ontwerpen van verbeteringen, die, we geven het gaarne^toe, met het oog op het zich steeds uitbreidende verkeer dikwijls noo dig zjjn, daarbij gehouden is rekening te hou den èn met den toestand van het heden èu met dien van de gemeentekas, dan is meer noodig dan 'n breede blik alleen. Juist deze uoodzakelijkheid, allerlei belangenjtejdoen we gen, maakt de voorbereidende en de uitvoe rende taak in een gemeente dikwerf zoo moeilijk. Zijn we dus niet maar dadeljjk geneigd in toejuichingen uit te barsten bij elk voorstel dat tot verkeer3verbetering gedaan wordt, het "voorstel, dat thans door B. en W. aan den Raad is voorgelegd, heeft onze algeheele in stemming. Of wij dan niets zouden gevoelen voor oude stoepen en hekken, als een gedeelte van de vroegere inrichting van huizen en steden, als herinnering aan de oud-Hollandsche bouworde en aan de oud-Hollandsche gemoedeljjkheid tevens Die oude hekken, ze dienden toch om een stukje straat of stoep af te scheiden van het algemeen domein, om een eigen hoekje te scheppen, waar men zomersavouds een bank of wat stoelen zette om daar eens rustig te kunnen zitten. En dan kwam men daar eens uitblazen van de vermoeienissen van den dag, zich vermeien in de rustige rust, welke de straat dan bood op zoo'n stillen zomeravond. Of ook, er werd wat gekout met een enkelen voorbjjganger, die niet in het gelukkig bezit van een »eigen« stoep, op de openbare straat de frisehheid moest gaan zoeken, welke zijn huis hem tevergeefs deed zoeken. En, mis schien, werd er in die tijden wel eens zacht gefluisterd, werd er weieens geminnekoosd daar op de afgesloten stoepen in rustige, zo- mer8che tijden. -- Maar thans niets meer van dat alles De Hagenaar zoekt nu niet in de eerste plaats, de rust en de kalmte, maar de drnkte en het vertier: de Pier en het Kurhaus zijn overvol en de stoepen blijven leeg. Ze liggen daar onbruikt en nutteloos. Maar dit niet alleen. Nu het verkeer zich vertienvoudigd heeft, schijnen de straten smaller te zijn geworden. Het rijvak wordt door trams en rijtuigen, automobielen, fietsen, karren en wat niet al, voor den voetganger onveilig en vrijwel on begaanbaar. Dies zocht hij toevlucht op de trottoirs en ziet, op verschillande punten staan ijzeren hekken en steenen palen om hem zelfs dien uitweg te verhinderen afgesloten stoep, particulier eigendom. Zoowel in de nauwe straten als op de drukke verkeerswegen wordt zulks als een hinderlijkheid als een gevaar lijkheid gevoeld. De gemoedelijke rust-stoe- pen van weleer, ze zijn tot lastige sta-in-den- weg's geworden. En door de schaarsche straat verlichting van deze dagen wordt de noodza kelijkheid van hun verdwijnen meer dan ooit gevoeld. De palen en hekken worden ver wijderd vóór de Hagenaar overredeu is Daartoe strekt het desbetreffende voorstel van B. en W. Het schijnt, dat door minne lijk overleg met de eigenaren weinig resul taten verkregen zijn daarom wordt thans de weg van onteigening ingeslagen. Onteigening ten algemeene nutte, deze uitdrukking is in derdaad hier op zijn plaats. Zoo zullen dus vallen de steenen palen, ver dwijnen de ijzeren hekken of kettingen, welke die stukjes eigen-grond afsloten. Over die palen hebben we vaak gesprongen, aan die hekken gehangen, op de kettingen geschom meld. Maar toch zien we dat alles niet met weemoeid heengaan. Want meer dan het be trekkelijke voordeel van ongebruikt bezit, meer dan de genoegens van de schoolsche jeugd, is toch de veiligheid van het verkeer en de gemakkelijkheid voor de voetgangers. Ook hier wijken bijzondere belangetjes voor het belang van het algemeen. J. B. AMENT. Tegen een tweetal personen te Oostburg is proces-verbaal opgemaakt wegens vermoede lijk gepleegde valscbheid in geschrift. Op eenige inslagbiljetten voor goederen, die in eene grens gemeente moesten afgeleverd worden, zijn na- menlijk verschillende goederen, voornameljjk cacao, zeep en chocolade bijgeschreven na tuurlijk niet de bedoeling, om die meerdere goederen aan smokkelaars af te leveren tegen hoogeren prijs, dan men van winkeliers kon bedingen, de winkeliers ontvingen dan de door hen bestelde goederen, terwjjl de meerdere goe deren, valscbeiijk bjjgeschrevem, hun weg dan wel vonden. Vlake. In het StationskofFiehuis van den heer Lnyk bevonden zich een zestal Duitsche deserteurs. Ze hadden tegen de Russen ge streden en waren nu naar het Westfront ge zonden om doel te nemen aan het offensief, dat daar in voorbereiding is. Het krijgsmans leven stond hen echter niet meer aan, ze wisten ongemerkt den electrischeu draad te naderen, knipten dien door en waren op neutraal gebied. Schore. In den laatsten tjjd komen er te Schore herhaaldelijk diefstallen voor. Nu weer werden er van den timmerman van K. 15 palen gestolen. Hansweert. Voor KruiningenHansweert en Schore is een Centrale Keuken in voor bereiding, die te Hansweert gestationeerd zal worden. Een zestal ketels zijn reeds gearri veerd, zoodat zeer spoedig met de verstrekking van eten zal begonnen worden. Kapelle. Dinsdagavond had alhier een bijeenkomst plaats van vrijzinnigen om te ko men tot de oprichting van een Liberale Unie- kiesvereeniging. Niettegenstaande de hevige sneeuwstorm was de vergadering goed bezocht. De heer de Muralt gaf een beeld van de politieke toestand, terwjjl de heer Siemelink een warm pleidooi hield voor aansluiting bij de Liberale Unie. Staaude de vergadering werd een Liberale-Uoiskiesvereeniging opge richt met aanvankeljjk 22 leden. Als voor zitter trad op de heer Van der Have en als secretaris de hser v. d. Bruggen, beiden van Kapelle. De vrijzinnigen zijn te Kapelle niet op één nacht over het ijs gtgaan. In de laatste maanden hebben verschillende vooraanstaande politici daar het woord gevoerd. Eerst de heer Ament, daarna de heer Snijders uit Middelburg, daarna Mr. Oud, het V. D. kamerlid, eu ten slotte de heeren de Muralt en Siemelink. Wel een succes voor de L. U. dat een krachtige kiesvereeniging van haar richting thans is opgericht Een poging, om een V. D. kiesvereeniging op te richten, scheen vroeger te lukken, maar al spoedig is gebleken, dat deze partij daar geen levensvatbaarheid heeft. De voormannen hebben zich bjj de L. U. aangesloten. 's Gravenpolder. De bevolking dezer ge meente bestond op 1 Jan. 1918 uit 1048 in woners n.l. 546 mannen en 502 vrouwen. Ze vermeerderde in 1917 door geboorten met 10 m. ec 15 vr., terwjjl 10 manuen en 4 vrouwen overleden. Op 1 Jan. 1917 was het bevol kingscijfer 546 mannen en 498 vrouwen, totaal 1044. Het aantal mannen bleef con stant, dat der vrouwen vermeerderde met 4. *s Heer AbtskerUe. De bevolking bedroeg op 31 December 1916 175 m. 193 v. totaal 368, Ze vermeerderde in 1917 door Geboorte 5 ai. en 3 v. Vestiging 5 m. en 5 v. 10 m. en 8 v. Verminderde in 1917 door Overljjden Vertrek 1 m. en 2 v. 5 m. en 14 v. 6 m. en 16 v. Vermeerdering 10 m. en 8 v. Vermindering 6 m. en 16 v. Totale vermindering 4 in. en 8 v. 4 m. en 8 v. Totaal 31 Dec. 1917 179 m. 185 v. 364. Huweljjkeu kwamen in 1917 niet voor. Spoorweg Tholeu Wesl-Braband. Deze week vergaderden commissarissen der N. V. Spoorweg-Maatij. „Tholen-West-Bra- band" te Bergen op Zoom ten Stadhuize, welk gebouw welwillend beschikbaar was ge steld door den heer Burgemeester. De fg. Directeur vroeg en verkreeg mach tiging om de aanvragen te doen ter verkrjjging van vourschotten door Rjjk en Provincie en zoo noodig van concessiën. Deze aanvragen geschieden alleeu voor Braband. Naar we hopen, zullen die voor Tholeu spoedig kunnen volgen. De heer Ankersmit, Ing. S. S. geeft een overzicht van het tracé in Braband en legt de geheel in onderdeelen uitgewerkte kaart van den Spoorweg over. Zoodra, naar verwacht mag worden, binnep n et te varren tijd, Ged. Staten van Braband bun arbitrage bekend gemaakt en de gemeenten geteekend hebben, ztl een vergadering vaD aandeelhou ders bijeengeroepen worden volgens de Sta tuten der Vennootschap. Ter sprake komt het hoog8tation te Tholen, waarbjj de heer Ankersmit er op wjjst, dat op zuiver tech nische gronden, de lijn onmogeljjk anders ge legd kan worden, dan ze nu geprojecteerd is, wat in verband staat met de hooge ligging der brug op de Kruinshoogte van den dijk. Tholen. Ds. A. Jansen, predikant bjj de Gereformeerde Gemeente alhier, is sinds eeni- gen tjjd niet meer in staat, als zoodanig op te treden. Een beroerte schjjnt hem het spraak vermogen bjjna geheel te hebben ontnomen. Oud-Vosmeer. Mej. Chr. de Wilde' vo lontaire aan de o.I. school alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o.I. school te St. Annaland. Poortvliet. Uit een negental solicitanten naar de betrekking van Secretaris-Penning meester der landbouwvereeniging alhier werd benoemd de heer B. Krijger Mkz. De aftre dende voorzitter, de heer J. de Wilde, werd herbenoemd. St. Maartensdijk. over 1917. Geboren in 1917 Gevestigd Vermeerdering Overleden in 1917 Vertroken Vermindering Loop der bevolking 40 m. en 38 v. 54 m. en 48 v. 94 m.^en 87 v. 23 m. eD 20 v. 73 m. en 63 v. 96 m. en 83 v. 1427 m. 1452 v, vermindering 2 m, vermin dering 4 v. Totaal op 31 Dec, 1917 2881 zielen. 24 Huwelijken werden gesloten. 4 Levenslooze aangiften. Voor ruim drie jaar van Krimpen aan de Lek naar hier overgekomen, als Pred. der Ned. Herv. Kerk, overleed Woensdagmiddag in den leeftijd van ruim 47 jaar de WelEerw. heer Ds. J. A. Braekers. De wed. D. v. d. R. alhier, had Dinsdagmorgen door de gladheid het ongeluk te vallen, inge roepen geneeskundige hulp constateerde boven armbreuk. De groote hoeveelheid gevallen sneeuw bracht in de verzending der post naar hier, en de naburige gemeenten Stavenisse en St. Annaland, een groote vertraging, De dag en nacht-postkar kon het niet verder brengen dan deze gemeente, terwjjl de ver zending naar de andere gemeenten van hieruit per voet moest worden ondernomen. St. Philipslaiul, 10 Jan. 1918. Gisteren avond had alhier een vergadering plaats van de vrjjzinnige kiezers. Als spreker trad op Jhr. de Muralt. Niet tegenstaande het noodweer en de sneeuw stormen Wiis de vergadering, die ook door menschen van buiten was bezocht, stampvol, zoodat velen zich met een staanplaatsje moes ten vergenoegen. De heer de Muralt, ver klaarde bjj den aanvang van zjjn rede niet meer dan 4 a 5 bezoekers verwacht te heb ben en het trol hem dat in een gemeente, waar z. g. het politiek leven dood wordt ge noemd, met zulk weer nog 125 bezoekers aan wezig waren. In een gloedvolle rede zette spreker uiteen het standpunt van de rechtsche partjjen tegen over dat van de vrjjzinnigen. Ook werd uiteengezet de toekomstpolitiek, de concentratie en de verwarring, onder de vrjjzinnigen ont staan door de opheffing van de concentratie. Het politiek leven te St. Philipsland is ont waakt. De Liberale-Uniekiesvereeniging telt thans ruim 30 leden. Brouwershaven. Voor lid van den ge meenteraad zjjn candidaat gesteld de heeren C. W. den Boer, P. D. Bos, C. Gast Jz. en D. de Kater. De stemming op 15 dezer zal gehouden worden volgens het oude systeem d i. volgens de bestaande kiezerslijst op dezelfde wijze als in de laatste jaren. Noortlgouwe. Het besluit vau den Raad dezer gemeente voor dezen winter geen her- halingsonderwijs te doen geveu is op een schrjj- ven van Ged. Staten van Zeeland ingetrokken. Ingeval de Raad niet tot intrekking overging, zou zjjn besluit ter vernietiging aan H. M. de Koningin worden voorgedragen. Renesse. Alhier is eene vereeuiging „Ons dorpsbelang" opgericht, ten doel hebbende de belangen van de ingezetenen in den uitge- breidsten zin te behartigen. Inzake benoe mingen en het vergeven van posten en be dieningen zal zij haar invloed trachten uit te oefenen. Seliarendijke (S.) Tijdens den h-evigen sneeuwstorm in den nacht van 8 op 9 dezer sloeg een uit zee aanspoelende mijn tegen de bazaltglooiïng van den zeedjjk onder deze gemeente Zij ontplofte onder geweldige ex plosie. Belaugrjjke 3chade werd aan gebou wen veroorzaakthonderden ruiten werden ingedrukt. Noorilwelle. Tot hoofd der openbare school is benoemd de heer W. H. Smits te Dubbeldam. Bruini88e, 8 Januari 1918. Maandag avond vergaderde alhier de Gemeenteraad dit jaar voor 't eerst. Zjj werd door alle leden bjjgewoond behalve de heer Krapel. De Voor zitter wenscht den leden voor zich en bunne gezinnen met eenige welgekozen woorden een gelukkig Nieuwjaar, hjj hoopte dat het voor de Gemeente in haar geheel een recht ge zegend jaar zou zijn. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een brief van den Comm. der Koningin houdende mededeeling, dat tot Secre taris van de Gezondheids-commissie was her benoemd de heer Mr. Polvliet. Ingekomen was een schrjjven van het hoofd der school, waarin kenuis werd gegeven, dat een der onderwijzeressen wegens ziekte af wezig was. Ingekomen was het goedgekeurd suppletoir kohier van den Hoofd. Ornsl. Bjj de kasopname was alles in orde bevonden en bleek er f 6806,66 in kas te zjjn. Ingekomen was eeu schrjjven van H. de Ronde waarin deze mededeelt, dat hjj zjjn Zate in de haven ingeeft. Naar aanleidjng daarvan was een schrjjven ingekomen van Iz. Jumelet Stz. waarin deze

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2