Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeland. Jtsgezsaden. pe opgerichte economische Bond. No. 2843. Vrijdag 11 Januari 1918. 29e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent, voor het buitenland met verhooging der bijkomende porto's. Advertentien worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. U Telef. latere. No. 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letter naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Geachte Redactie Als vrijzinnige nog uiet aangesloten bij ten van de vrijzinnige fracties, kom ik u beleefd eenige plaatsruimte verzoeken naar aanleiding van het artikel van den Heer F. Homhach, katholiek Statenlid voor het dis trict Hulstvoorkomende in het Zeeuwsen Land- en Tuinbouwblad van 5 Januari j.l. dat ter aanbeveling van den Economischen Bond werd opgeêteld. Ik vraag in het bij zonder aan U eenige ruimte en niet aan de Redactie van voornoemd blad, omdat ik er niet toe wil medewerken om door de politiek, een vakblad, dat ik met zooveel genoegen steeds ter lezing krijg, in den aard te be derven. Hij voorbaat dank voor de plaatsing. Uw dienstw. dieri. H. Middelburg, den 8 Jan. 1918. Tot mijn groote verbazing en stellige af keuring nam ik kennis van een politiek artikel van de hand van den Heer F. Homhach katholiek Statenlid te Hulst voorkomende in het Zeeuwsch Land- en Tuinbouwblad van 5 Januari j.l. onder bovenstaand opschrift. De schrijver van het artikel heeft blijkbaar zelf gevoeld, dat het artikel een bijsmaak had en vangt dan ook aan met er op te wijzen dat het Z. L. en T.-blad zich dient te hou den buiten Godsdienstige kwesties". De schrijver had er ook gerust bij kunnen voegen, dat het Z. L en T.-blad zich moet, en ook zal hebben te houden buiten Poli tieke kivesties" Ons kwam reeds ter oore dat een voor aanstaand leider van de Vrijzinnig-Demo craten aan de Redactie van het Z. L. en T. blad ook een artikel zal aanbieden met een even beknopte uiteenzetting van het program van zijn partij, als die v. d. Heer Hombach. Vooral de nieuwe landbouwparagraaf van de V. D. Bond zal hierbij op den voorgrond worden gebracht. Verraoedeljjk, ik verwacht zulks althans, zal de Liberale Unie-partij en zullen ook de Socialistische en Rechter-partijen trachten zeer terecht artikelen in het zelfde blad geplaatst te krijgen. Ik wil de betrokken redactie van het Z. Ij. en T.-blad er nu reeds ernstig voor waar schuwen daar niet op in te gaan en alle verderp artikelen botweg te weigeren. Laat de redactie het bij den eenen blunder laten, die bet maakte dpor de opname van het artikel van den katholieken Heer Hombach. Het zij mi] vergund, aan de hand van enkele citaten uit het artikel, aan te toonen dat, al doet de Economische Bond het anders voorkomen, bij in wezen niet anders is dan een politieke partij, die de vrijzinnigen verder zal versnipperen en atbreuk Joen, ter wijl hij de katholieke partij en de antirevo- lutiounaire partpjdank zij de waakzaamheid van pastoor*n dominéniet zal deren. Ik lees o.a. in het artikel van den Heer Hombach het navolgende „De Economische Bond is er van over tuigd, dat het toekennen van Staatswege aan de arbeidende klasse en met Laar ge lijkstaande klasse, van stoffelijke voor- deelen, waar geen arbeidersprestatie tegen over staat, (staatsbedeeling) de volkskracht niet verhoogt, maar integendeel verslapt en ondermijnt, en dat zuike uitkeeringen in gewone omstandigheden alleen als armenzorg toelaatbaar zijn." Het is met dezelfde woorden, dat alle rechter •partijen plegen de Staatspensionneering af te breken. Nu kan de Heer Hombach zeggen ja maar wij zijn niet tegen de Staatspension neering, wij hebben meer het oog op de distributie van levensmiddelen. Maar is de Heer Hombach dan wèl voor Staatspension neering Zoo ja! dan brengt zijn artikel ijiem midden in de Godsdienstige kwesties". De antirevolutionairen, denk maar eens aan Br. Kuijper, noemen de Staatspension neering „een gruwel in het oog van den Heere" enz. enz. De staatspensionneering is zelfs door de anti-revolutionnairen zoodanig als politieke kwestie opgeblazen, dat de rechtsche Eerste Kamer geweigerd heeft de staatspension- neeringswet, die reeds in de Tweede Kamer was aangenomen, verder af te handelen en in bet Staatsblad te brengen. De Heer Hombachdie de Economische Bond bij de Zeeuwen introduceert als een Bond wars van politiek gedoe en wars van Godsdienstige kwesties, hielp nog kort ge leden als katholiek lid van dejjStaten van Zee land, zoodra de kans schoon bleek, den auti- revolutionnaireu heer Lucasse kLzen als lid van de Eerste Kamer en was als de kippen er bij. om in bel Gedeputeerd College van Zeeland de vrijzinnige zakenman Niftrik te doen vervangen door de katholieke zaken man Fruytiertoen de meerderheid rechts werd. En dit alles deed ZEd. omdat hij niet doet aau Politiek en wars is van Godsdien stige kwesties Is het niet te mal om los te loopen En zoo'n man gaat vóór in den Economischen Bond voor Zeeland. Als de vos de passie preekt„boer pas op je ganzen Uit het*volgend citaat uit het artikel van den Heer Hombach moge volgen hoe de schrijver, die wars is van politiek, ons er toch midden in brengt. De zakenman uit Hulst schrijft over zjjn Bond „Als een der eerste voorwaarden voor onpartijdige en onbevooroordeelde staats- werkzaambeid verlangt hij gelijke staats burgerlijke rechten voor alle klassen en groepen der bevolking en voor de vrouw, die dit verlangt, gelijken ?iuvloed£op het staatkundig leven als voor den man." Hier wordt niet meer of minder dan het geheele vraagstuk van het Vrouwenkiesrecht in zijn vollen omvang op het tapijt gebracht. Hoe staat de anti revolutionnaire zakenman daar tegenover Als zakenman kan het hem niet schelen of de vrouw al of niet het kiesrecht krijgt, maar als anti-revolutionnair kamerlid is hij er vlak tegen. Of verlaat hij weken aaneen de vergaderzaal der 2e Kamer, met alle an dere zakenmannen-kamerleden, wauneer de door den Economischen Bond zoo belangrijk geachte kwestie v. h. Vrouwenkiesrecht aan de orde komt, of gaat het Vrouwenkiesrecht er door zonder gepraat in de 2e Kamer? Hoe staat de katholieke zakenman, door den Economischen Boud in de Tweede Kamer gebracht tegenover het vraagstuk van het Vrouwenkiesrecht? Als zakenman laat het vraagstuk hem koud, maar als goed katholiek zegt hjj met mr. Jjoejj, dat hjj er niets van moet hebben en dat het al welletjes is, dat de vrouwen verkiesbaar zijn voor de beide Kamers der Staten Generaal, voor de Prov. Staten en voor de Gemeenteraden. Volgens den zakenman Hombachdie wars is van politiek, en Godsdienstig geharrewar, wordt door zijn Bond het onderwijsvraagstuk op den voorgrond gebracht. Ik lees in het artikel dat „niet het minst de betere salarisregeling van het onderwijzend personeel, onverschil lig van welke gezindheid," op den voorgrond moet worden gesteld. Ook hier zitten wij midden in den poli- tieken strijd. De onderwijzerssalarissen zullen eerst defi nitief worden geregeld bij de nieuwe schoolwet. Meent de heer Hombach werkelijk, dat hij als katholiek zakenman de vrijzinnige kiezers kan wijsmaken, dat het voor het openbaar onderwijs hetzelfde is of bijv. de katholieke zakenman ingenieur Boogaerts in de Tweede Kamer zit of dat de vrijzinnige zakenman ingenieur Jhr. de Muralt daar een zetel inneemt? Wij stollen natuurlijk het optreden van ingenieur de Muralt in de Kamer bjj de Indische aannemers-kwesties, bij het bevorde ren van de uitvoering van de havens van Terneuzen en Breskens, by het bevorderen van de totstandkoming van een weg tusschen het 4e en 5e district van Z. Vlaanderen, bjj het bevorderen van een inpoldering bij Hoek, bij zijn verdediging van het maken van een waterweg voor Dordrecht, bij tal van land bouwbelangen enz eDZ. als zakenman op zeer boogen prijs, maar wel degelijk prijzen wij niet minder zijn optreden in de 2e Kamer bjj de verdediging van de Staatspensionneering en bjj de behandeling van de grondwetsher ziening betreffende het onderwjjsartikel. Met de hoeren Eerdmans en Otto en ook rör. van Raalte h«eft de heer de Meeralt toen op de bres gestaan om voor het openhaar onderwjjs te redden, wat er te redden viel. Zou ingenieur Boogaerts dat ook doen, als hij straks als economische Bondsman in de Kamer terugkomt. Aan een zakenman zonder meer hebben wjj in de Kamer niets en aan een politiek man zonder meer hebben wjj nog minder, maar een Kamerlid moet nu eenmaal beideposities in zieli vercenigen, wil hij passen in het parlementaire stelsel, dat nu eenmaal niet door een Bond te veranderen is. In het bijzonder heeft rnjj onaangenaam getroffen dejjhiavolgende passage voorkomende in het artikel van den Heer Hombach. Zjj luidt „Wanneer men nagaat, wat afgedaan is geworden door de leden van de 2e Kamer in het laatste zittingjaar, waarin 118 open bare vergaderingen, met inbegrip van de 16 avondvergaderingen, 15 maal kon de vergadering niet doorgaan wegens onvoltallig- lieiden moest een uur worden verdaagd6 vergaderingen met gesloten deuren. 25 af- deeling8vergaderingen en 214 commissie vergaderingen werden gehouden, dat de redevoeringen in dB openbare vergaderingen zonder rekening te houden met de rede voeringen der verschillende Ministers een kolommenlengte hebben gevorderd van 96794 centimeter, welke door 25 gedeeld 3872 kolommen druk geven, dan moet men toch tot de overtuiging komen, dat het meer dan tjjd wordt daar minder gepraat wordt, maar meer afgedaan." Wanneer wjj nu nagaan, wat de Tweede Kamer de laatste jaren tot stand heeft ge bracht, dan is het onbegrjjpelijk, dat een zakenman als de Heer Hombach die laafste woorden heeft durven neerschrijven. In de laatste jaren werd tot stand gebracht het Algemeen Kiesrecht voor de mannen. De vrouwen werden verkiesbaar voor de beide Kamers der Stateri-Generaal, voor de Provin ciale Staten en Gemeenteraden. Ingevoerd werd de stemplicht en de Evenredige ver tegenwoordiging. De stuwadoorswet werd aan genomen, de eedskwestie opgelost en een zeer groot aantal wetten werden in verband met den oorlogstoestand in het Staatsblad ge bracht. Ook werd nog de landbouwbooger- onderwijswet aangenomen, zoo ook de wetten voor verbetering van de vaarwegen voor Amsterdam en Botterdam. De wet voor de verkrijging vau grond voor landbouwarbeiders werd in het Staatsblad ge bracht enz. enz. Voorwaar! welk verwijt ook den Kamerleden moge treffen, toch zeker niet, dat zjj de laatste jaren niet genoeg af deden. Indien de Heer Hombach met zjjn schrjj- verij wat meer gedacht had aan het spreek woord „de beste stuurlieden staan aan wal", zou zjjn toon in dezen bescheidener zjjn geweest. Al redeneert de Heer Hombach als wjjlen „Brugman", hjj zal geen enkele vrjjzinnige kunnen wjjsmaken dat het 't zelfde is of de vrjjzinnige zakenman Nifterik naar de Tweede Kamer wordt afgevaardigd of de katholieke zakenman Stulemeijer uit Breda. Vei rast heeft ons de, nog wel met vette letters geschreven, passage in het artikel van den Heer Hombach, die als volgt luidt „Voorts worde den landbouwers, zo» spoedig tie omstandigheden het zul len toelaten de vrijheid in de teelt hunner gewassen en in de beschik king over hunne producten terug gegeven." Ik herrinner my dat öf de heer de Muralt óf de heer Patijn, maar zeker een van beiden, en ook de vrjjzinnige landbouwer (V. D. partijman) Jakob Welleman ditzelfde op de groote protestvergadering van Landbouwers te Goes als nummer 1 naar voren brachten. Daarvoor hebben wjj waarljjk geen; Econo mischen Bond noodig. De Heer Hombach verzeilt geheel in de politiek, waar bjj over den Economischen Bond bet navolgende schrjjft „Hjj is van oordeel, dat de vraag welke bedrijven in het algemeen of plaatselijk volksbelang van overheidswege behooren te worden geëxploiteerd, naar omstandigheden moet worden beantwoord, doch dat het een romp voor het volk zijn zou, indien het streven naar monopoliseering van Staatswege zulk een omvang D im, dat aan het particuliere initiatief niet een ruim veld van vrije werkzaamhei 1 bleel gewaarborgd." Het monopoliseeringsvraagstuk zal in de naaste toekomst een deel van de politiek be- heerschen, (Dr. Kujjper en Ds. Brummelkamp zullen wel weer het christendom er bjj halen). Het is bekend dat de Socialisten en Vrij zinnig-Democraten daarin het verste gaan. De Liberale Unie en de Oud-Liberalen zjjn daarin voorzichtiger en denken in dit opzicht meer in de richting van den Economischen Bond. Treub, de Voorzitter van den Economischen Bond is daarin 't gevaarlijkste en gaat den kant naar ,t Staats-socialisme toe. Wjj weten al, dat het geheele verzekeringswezen door hem bij den Staat zal worden gebracht. En dat is pas een begin! De ontwikkelde zaken man-landbouwer Welleman uit Krabbendyke en de bekende Socialistische zakenman-tuin bouwer, Frans Kakebeke uit Goes zullen er wel een andere meening op na houden dan de rentmeester-zakenman Hombach uit Hulst of de zakenman. Burgemeester Baron Collot d'Escury uit Hontenisse eri diensaanhang. Ik zie al die 4 zakenlieden, gekozen dooi de Zeeuwsche boeren als Economische Bonds mannen, wars van politiek gedoe, zitten op de groene kussens 'op het binnenhof. Ik ver moed, dat, als het er op aan komt, Hombach 1 met Pater NolensKakebeke met generaal Troelstra, Welleman met den sarcastischen Afarchant en Collot d'Escury met den slim- men Dresselhuijs mede stemt. De groote politieke slimmeling in het ge doe van den Economischen Bond is de knappe Treub. Deze gare politicus is den Heeren Hombach c. s. te slim af. Treub, de man var, de Exportcentrale, die tegen Posthuma in, de zaak doordreef, wordt als een redder der boeren voorgesteld (sic Treub, die door de Exportcentrale de expor teurswinsten voor een deel terecht gaat brengén in de Staatskas en daardoor de prjj- zen gaat drukken van het vee, paarden, hooi, vlas, kaas en tal van andere landoouw-produc- ten wordt als een „weldoener der boeren" voor gesteld. Ik veroordeel Treub in dezen vol strekt niet, maar men neme in een Zeeuwsch Landbouwblad de boeren toch niet bjj den neus door het voor te stellen alsof door de zakenmensiiheu Hombach c. s. het den boeren beter zal gaan. Nu begrjjp ik wel, dat het niet de be doeling is van den Heer Hombach, om speci aal de Zeeuwsche Vrjjzinnige kamerleden te bestrjjden, waai van in 't bjjzonder de heer mr. van Raalte zich als een scherpzinnig jurist deed kennen en de heer de Muralt zich als een zakenman-ingenieur in de Kamer op zijne plaats heeft getoond. Ik begrjjp dat de heer de Muralt, die weinig in de Kamer sprak en het bijna alleen dan deed, wanneer het technische kwesties gold, in de flank valt van den Hombach. Maar een ver sterking van den Economischen Bond in Zee land versterkt toch die politieke partjj in het geheele land en doet kwaad aan de Vrijzin nigen. Inderdaad zullen alle partijen goed doen bjj het stellen van candidaten rekening te houden met het brengen van zakenman nen in de Tweede Kamer. (Ik denk aan mr. van Raalte bjj de behandeling van de Molest- risicowet). In zooverre zal de Economische Bond een goed werk verrichten, door de politieke par- tjjen daartoe te drijven.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 1