Rechtszaken. Kantongerecht te Ter Neuzen. Verspreide Berichten. DE OORLOG. De aigemeene toestand, Met ingang van 7 Januari 1918 ia alhier, evenals in vele andere gemeenten reeds het geval was, eene huurcomcnissie ingesteld, waar van als voorzitter is benoemd dhr. J. van Poel geest en als secretaris dhr. Mr. C. M Kegge, beiden wonende alhier. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn tot vaste werklieden aan de ge meente reiniging alhier benoemd H. Wijs en C. Rijn, beiden wonende alhier en zulks met ingang van 1 Januari 1918. In verband met uitbreiding van het politie personeel in deze gemeente zijn tot agenten van politie benoemd Joh. Bruinsma te Am sterdam R. van Maanen te Woudenberg en K. W. Snoep te Ierseke. Ierseke. Het aaDtal oesters, dat in de maand December 1916 werd verzonden, bedroeg 7.375000 In dezelfde maand van het jaar 1917 was dit getal 13.510000, waarvan 1.369000 naar Nederland, 6.571000 naar Belg 5.531000 naar uitscbland, 39000 naar Zweden en Noor wegen. Uit deze cijfers zou men licht de gevolg trekking maken, dat het met den oesterhandel nog al naar wensch gaat. De lage prijzen geven evenwel veel reden tot klagen. Middelburg. In de Maandag gehouden vergadering van de afdeeling van het Roode Kruis, werd medegedeelt dat in verband met het nieuw reglement der vereenigiug, kringen zullen worden gevormd in de verschillende atdeelingen in Zeeland en is aan bet comité te Middelburg opgedragen vóór 1 Februari de constitueerende vergadering voor den kring Mid delburg, waaronder alle comités in Zeeland vallen, te beleggen. Deze vergadering zal nu worden uitgeschreven op Maandag 28 Janu ari, des namiddags 1 uur. De roofmoord to llulst. e rechtbank te Middelburg heeft rechtsin gang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen F. T., 25 jaar arbeider te Ho tenisse, thans gedetineeid te Middelburg, verdacht van den roofmoord op den koopman Dhooge te Hulst, gepleegd op 31 December j.l. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring aan de gemeentebegrooting van Domburg onthouden. Omdat hierin niet is voldaan aan bun verlangen inzake de be zoldiging der onderwijzers. Niet gegund. Op 22 December j 1. werd te Middelburg aanbesteed het bedijken van buitengronden voor de Groote Isabella-, Philippine-, Mossel en Kleine stellepolders in den Btakman gemeenten Hoek en Philippine, benevens het maken van een haven en van een scheepvaart en suatie- kanaal naar het Pottegat. en werd het minst ingeschreven voor f 1.098 000 door J. Verstoop en H. Zanen Jz. te Gouderak en Gouda. Thans vernemen wij, dat het werk niet is gegund. Van 26 Dec tot 1 Jan. zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk-: 1 geval te Coljjnsplaat, Rilland- Bath en Serooskerke (W.); 2 gevallen te Mid delburg en Oostkapelle 3 gevallen te Kort- gene. Diphteritus 1 geval te Cadzand, Oostburg, Sehoondijke en Serooskerke (S 2 te Goes, Groede en Zierikzee3 gevallen te Ierseke. St. Maartensdijk. De Minister van land bouw enz. heeft verboden het vellen of rooien van ruim 600 canada boomen, staande onder deze gemeente aan den zoogenaamden derden dijk. Ook onder de gemeente Tholen is een der gelijk gebod uitgevaardigd, betreffende boomen, verkoeht voor werkhout staande aan den rijks straatweg. Zierikzee. 7 Januari. Maandagmorgen even vóór half zes vloog een vreemd vliegtuig weer dwais over onze gemeente. Door het lawaai van den motor werden velen uit hun slaap gewekt en vlogen verschrikt naar buiten. Eenige cogenblikken daarna werd een zware slag waargenomen, die ramen en deuren deed rinkelen. Stavenisse. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te de Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel alhier in 1917 niet minder dan 859 3 m.M. neerslag (in 159 regendagen), tegen 887 3 m.M. in 1916 (186 dagen) en 845 6 m.M. in 1915 (159 dagen.) Stavenisse. In 1917 werden alhier op het telefoonkantoor verhandeld 2721 berichten n.l. 1380 ontvargen, 1341 verzonden, benevens 9040 gesprekken. In 1916 waren deze cijfers resp. 2673 1300 1373 en 8020. Nieüwcrkerk. De heer D. A. de Bruin is in de vergadering van Woensdagavond door de anti rev kiesvereeniging tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld. Maandag, 14 Januari as. zal de stem ming plaats hebben ter vervulling van één plaats in den gemeenteraad. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1918 totaal 1833 personen. Op het bevolkingsregister van 31 Dec. 1917 kwa men voor 922 mannen en 911 vrouwen. Op 1 Jan. 1917 was het bevolkingscijfer 1812; Derhalve is het aantal met 21 ver meerderd. Vrijdag avond hield de landbouwver- eeniging, 0. A C. te Burgh in het Hotel Bom te Haamstede haar jaarvergadering, die door ongeveer 70 leden werd bezocht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar voor een bedrag van ruim f 28000 aan kunstmeststoffen en vee voederartikelen werd ontvangen. De rekening van de penningmeester sloot met een goed slot van f 60.34. Tot voor zitter en penningmeester werden respectieve lijk gekoztn de aftredende titularissen de heeren C. Blom en L. J. Blom. Inplaats van den secretaris, die ontslag uit deze betrekking had verzocht, werd als zoo danig benoemd de heer F. L. Jonker. Besloten werd, dat de vereeniging toetreedt als lid tot het gereorganiseerde Centraal Bu reau uit het Nederlandsche Landbouwcomite. Mocht later de Zeeuwsche Landbouw-Maat- schappij ook als lid toetreden, dan zou de vereeniging zich hierbij aansluiten, omdat zij dan indirect medezeggingsehap krijgt, hetgeen bij eene zelfstandige toetreding als lid niet het geval is. Met het Bestuur van het mus- gilde te Burgh zal worden geconfereerd inzake het dooden van musschen en het be- schikoaar stellen van eene premie daarvoor. Met een woord van dank aan den scheiden den secretaris sloot de voorzitter deze verga dering. Bandstichting. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsin gang met bevel tot gevangenhouding van be klaagde verleend in de zaak tegen den 27-ja- rigen werkman B uit Wemeldinge thans ge detineerd te Middelburg, die verdacht wordt brand te hebben gesticht te Wemeldinge op 27 December j.l. in een schuur van den land bouwer K. aldaar door een brandende lucifer door een gebroken ruit in die schuur te werpen. Zitting van 28 December 1917 Veroordeeld zijn ter zake van Overtreding der Leerplichtwet. J. A. d. K, veldarbeidster te Axel, t. b v. ƒ10, subs 10 d h.P. M. werkman te Ter Neuzen, t. b. v. 5, subs. 5 d. h.- H. D., arbeider te Axel, t. b. v, 5, subs. 5 d. h.; F. D., veld- arbeider te Axel, t. b v ƒ2, subs. 2 d. h. 0. Wwerkvrouw te Axel, t b.v 0 50, subs 1. d. h. Rijwieiovertreding. W. v. d. B., machinedrijver; J. L. v d. B., spoorwegbediende; J B., werkman; P. W. 't G., werkman J. K„ knecht allen te Ter Neuzen P. d. M., koopman D D monteurJ. v D., aannemerJ B.,C. D.,L. d. G., arbei- beidersI d. Z werkman allen te Hoek, E. S. D., landb en A. B werkman beiden te Sas van Gent, P Dtimmerman te Zaamslag en J. P.; schipper te St. Anneland allen t b. v. f 1, subs. 1 d. h. v i. C. S, arbeider te Axel, t. b. v. ƒ1, subs. 1 w. tuchtsch. C. H., arbeider te Hoek, t b.v. ƒ2, subs. 2d h.P. A. d' H schipper te Ter Neuzen, t. b. v. 1, subs. 1 d. h. Voertuig zonder licht. I. H Bmelkventer en C. Sstalhouder beiden te Axel, t. b. v. 1, subs. 1 d. h. Strooperij C. V., z. b te Philippine t. b. v. 10 subs. 10 d. h.I. I. d. R., z. b., te Ter Neuzen t. b. v. 1, subs. 1 w. tuchtsch. Openbare dronkenschap bij herhaling J. J. Vlandb.kn. te AxelC. M.. zwerver ieder tot een hechtenis van drie weken. N. d. Kz. b. te Hoek t e. b. v 15, subs. 15 d. h. I. O. d. M.. schipperskn. en L. J. schoenmakerskn. beiden te Ter Neuzen, t. b. v. 3, subs. 3 d. h. B. J. d. L., arbeider te Ter Neuzen, t. 2, subs. 2. d. h. Grensovertreding. M. d. W., z. b. te Sas van Gent, t. b. v. 20, subs. 20 d. h. Distributiewet. J. L. G., molenaar te Zaamslag, t.b. v. 2, subs. 1 d. h met teruggave der in beslag genomen tarwe. Te groote voorraad goederen in voorraad hebben, waarvan de uitvoer verboden is. C. S. z. b te Ter Neuzen, t. b. v. 2, subs. 2 d. h., met teruggave der in beslag genomen goederen. Het vervoeren van uitvoer verboden goederen zonder paspoort. J. H., vrachtrijder te Hoek, t. b. v. ƒ20. snbs 20 d. h., met terugg. der in beslag genomen goederen. Trekdier onbeheerd laten staan. J. v. H. voerman te Hulst, t. b. v. 1, subs. 1 d. h. Vee laten ioopen over bezaaiden grond. M. v. D., winkelier te Ter Neuzen, t. b. v. 1, subs. 1 d. h. Spoorwegovertreding. J. F. V., werkman te Axel en A. L. B. metse laar te Cadzand, t. b. v, 1, subs. 1. d. h. Overtreding Verord. van de Ter. Bevelh. A. M., en L. d. P., vlasbewerker beiden te Sas van Gent, i. t. b. v. 1. subs. 1 d. h. en 1 dag tuschtschool. Verord. van de Ter. Bevelh. en overtreding van het voetpaden reglement. 0. D. d. V., arbeider te Koewacht, t. 2 b. elk v- 1, subsi. 1. d. h. v. i. b. Te groote hoeveelheid van ten uitvoer verboden goederen in voorraad hebben. P. A. veekoopman en herbergier te Axel t b. v. 15, subs. 10 d. h., met bevel tot terugg. der in beslag genomen goederen. Vrijgesproken. M. d. P. koopman en winkelier te Zaamslag t. z. v. Ie. Overtreding der Verord. v. d. Commandant in Zeeland, met bevel tot teruggave der in beslag genomen goederen. 2e. Overtreding der Distributiewet, met teruggave der in beslag genomen stijfsel. Ontslagen van rechtsvervolging. F. d. F., landb te Koewacht, t. z. v. jachtwet- overtreding. Lloyd George heeft gesproken. Geen woord van benadering klonk uit zijn mond. Geen woord dat de vredesvooruitzichten beter, het einde 7an den strijd nader deed schijnen. De vervulling van hetgeen de En- gelsche minister-president wenscht, maakt de voortzetting van den strijd voor onbepaalden tijd noodig. Herstel van Servië, Montenegro, België, teruggave van de bezette gebieden van Frankrijk Italië en Roemenië, dat zijn eischen die door de Centralen onmiddellijk zullen worden in gewilligd. Maar daarmede zijn Engeland's wenschen niet geëindigd. Het vereenigt zich met Frank- rijks eisch tot teruggave van Elzas-Lotharin- gen, omdat deze beide provincies in 1871 door Duitschland hernomen zijn, nadat zij in 1680 85 door Lodewijk XIV aan Duitschland waren ontnomen. Maar daarbij blijft het niet. Duitschland moet evenals Oostenrijk, zijn Poolsche provin cies afstaan voor de vorming van een onaf hankelijk Polen. Oostenrijk moet niet worden verbrokkeld maar Roemenië moet een stuk van Hongarije, Italië van Oostenrijk krijgen, en voorts moet de rest worden verdeeld tusschen Servië, en een onafhankelijk Tsjechisch rijk, op grond van de toepassing der zelfregee- ringstheorie. De Üuitsche koloniën zullen niet worden teruggegeven, maar ter beschikking van de vredesconferentie worden gesteld, om bij refe rendum te doen uitmaken, hoe de toekomstige regeeringsvorm zal wezen. En Turkije zal worden opgelost in een aantal onafhankelijke staten; de Engelsche minister noemde Armenië, Arabië, Mesopotamië, Syrië, Palestina.... Dat wil zeggen de strijd wordt voortgezet. Sine die. Zonder eenige kans op vredr. Tenzij de geallieerden erin slagen Duitsch land en zijn boudgenooten in den strijd te verslaan, te onderwerpen, hun wil door wapen geweld op te leggen en een regeling te maken, die Lloyd George zelf noemde»een sterke illustratie van de dwaasheid en slechtheid van het gebruik maken van een kortstondig mili tair succes, om een internationaal recht te verkrachten*. Het vooruitzicht, door de redevoering van Lloyd George ontstaan, is uiterst somber. Drie-eu-een-half jaar duurt nu de strijd. Geen der beide groepen heeft een beslissende overwinning kunnen behalen, geen van beiden heeft een kaDS gehad om zijn wil op te leggen aan de tegenpartij Maar millioenen menscben- levens zijn opgeofferd millioenen ongeluk- kigen de beschrijving der uitwisseling van geïnterneerden die Rotterdam passeerden, geeft een klein denkbeeld van alle menschelijke ellende, die geleden werd zijn verminkt, levenslang ongelukkig geworden nog eens millioenen worden langzaam uitgehongerd, omdat dit nu eenmaal tot de beschaafde oor logsvoering wordt gerekend en het zijn oor logvoerenden en neutralen, die gelijkelijk worden behandeld, uit eischen van recht en billijkheid. Het geheele vermogen der menschheid wordt opgeofferd aan den oorlogsmoloch. Reeds spreekt men van vele staatsbankroeten, die onvermijdelijk zullen worden. Rusland be taalt zijn schuld niet meer en maakt daardoor millioenen bezitters van staatsfondsen tot be delaars En de gelegenheid, om eindelijk aan dien waanzin een einde te maken, door een vrede van verzoening en vergelijk, wordt op hoogen toon afgeslagen. Lloyd George heeft dit gedaan, in zijn re devoering. Dat heetde oorlog wordt voortgezet, zon der dat het einde te voorzien is. Wat baat het, onder die omstandigheden, hoop te koesteren op de resultaten der be sprekingen in het Oosten Het is mogelijk, het is denkbaar, dat daar een afzonderlijke vrede wordt tot stand ge bracht. Maar dat is dan slechts een begin. Het vervolg is nu reeds afgewezen. De onderhandelingen te Brest Litowsk worden hervat, of ook niet. Dat zal afhan gen van de besprekingen over de plaats waar de onderhandelaars nu zullen samenkomen. De Russische delegatie wil de besprekingen overbrengen naar een neutraal land, naar een neutrale omgeving. Zij heeft Stockholm aan gewezen, maar de Duitsche regeering maakt daartegen bezwaar. Deze quaestie zou het eerst moeten worden geregeld Aanvankelijk wilden de Russen, ondanks de gemaakte afspraak, niet naar Brest terug- keeren. De delegaties der Centralen waren op 4 Januari te Brest aangekomen, en zon den van daar een draadloos telegram aan de Russen, waarin zij er op wezen »Tien dagen zijn voorbijgegaan, en de geallieerden hebben van de gelegenheid, om zich bij de vredes onderhandelingen aan te sluiten, geen gebruik gemaakt. Nu zijn wij hier weer aangekomen, om de besprekingen met Rusland over een afzonderlijken vrede voort te zetten. De Russische delegatie heeft medegedeeld, dat zij vergezeld door den Russischen volks commissaris van buitenlandsche zaken, Trotz- ky, naar Brest zal komen, om de besprekin gen te hervatten, in de eerste plaats over het overbrengen der onderhandelingen naar Stock holm. Dit schijnt een klein incident, in vergelij king van het veel belanglijker, door de ver werping der Duitsche voorstellen in de Rus sische delegatie ontstaan. Scheidemann heeft in de centrale commis sie van den Rijksdag een redevoering gehou den, waarin hij krachtig opkwam tegen de diplomatieke kunststukjes, door de Duitsche delegatie vertoond. Er bestaat tegenspraak tusschen de verklaring der Duitsche onder handelaars over de erkenning van hot principe „geen annexaties en geen schadeloostellingen'' en de houding in zake Littauen en Koerland, tegenspraak tusschen het beginsel, dat de vol ken het recht hebben over hun eigen lot te beslissen, en de meening, dat daarover in die Russische provincies reeds beslist is. Het is de wensch der sociaal-democraten en en der meerderheidsgroepen in den Rijksdag, de resolutie van 19 Juli 1917 krachtig te handhaven; het is de wensch, om die niette beschouwen, zooals de Pangermaansche »Deut- sche Tages Ztg.« deed, als een ondoelmatige en gevaarlijke beslissing*. Integendeel, de Duitsche socialisten willen een eerlijke toe passing en handhaving van die resolutie, en zullen niet dalden dat daarmede door de re geering een spelletje wordt gespeeld. De Duitsche sociaal-democraten, zoo zeide Scheidemann, wijzen alle veroveringsplannen afzij bestrijden met kracht de veroverings politiek der Entente, maar even sterk die in het eigen land. Zij staan op het standpunt der erkenning |van het onbeperkte recht der volken zelf over hun lot te beslissen, zij wenschen den algemeenen vrede op den grond slag der Rijksdagresolutie. Is dit zuivere standpunt ook in overeen stemming met de wenschen der meerderheid Dat graaf Westarp, Heydebrand en hunne vrienden het niet goedkeuren, weten wij al, Maar staan de andere Rijksdaggroepen nog op het punt, dat zij in Juli 1917 innamen Men zou het kunnen gelooven, wanneer men de mededeeling in den »Lokal Anzeiger* leest, dat de meerderheidspartijen, met insluiting der nationaal-liberalen, verklaringen zullen afleg gen, waarbij ook de sociaal-democraten zich kunnen aansluiten. Wijl daarin een heel eind zal worden tegemoetkomen aan het so ciaal-democratische standpunt, inzake het recht der volken om zelf bun lot te bepalen.* En de »Lokal Anzeiger* meldt verder, dat bij de gehouden besprekingen tussshen den Rijkskanselier en de partijleiders gebleken is, dat geen reden tot ongerustheid bestaat. Hoe het verder verloop der besprekingen met Rusland nu wezen zal, kunnen wij wel afwachten. Het kan mogelijk leiden tot een afzonderlijken vrede, al ziet het er nog niet naar uit. Er zullen nog vele en ernstige moeilijkheden bij ter sprake komen, die slechts kunnen worden uit den weg geruimd, door veel goeden wil, veel eerlijkheid en veel loyau- teit. Poogt Duitschland de vredeswenschen zijner bondgenooten te exploiteeren ten eigen bate door annexatie-plannen, dan bederft het de vredesvooruitzichten voor langen tijd. Doch toont het zieh, in overeenstemming met een groot deel ran het Duitsche volk, bereid om een eerlijken en duurzamen vrede te sluiten, dan krijgt het tegenover de op annexatie en verbrokkeling beluste geallieerden een voor sprong, die niet gering te schatten is. Een lage diefstal. Een lage diefstal is Vrijdag gepleegd door een individu, dat ten nadeelen van een toilet- juffrouw van de American lunchroom te Am sterdam een aandeel in de Staatsleening 1914, groot 1000, hetwelk zij van haar moeder had meegekregen, met de opdracht het by de opengestelde nieuwe leaning te converteeren, wist te ontvreemden. De juffrouw had het aandeel in haar taschje geborgen en medegenomen naar haar werk, ten einde later op den dag naar het kantoor te gaan. In een onbewaakt oogenblik wist het individu blijkbaar goed met de particuliere bijzonderheden van de juffrouw op de hoogte het geldswaardige papier en het taschjs mede te nemen. Aangifte bij de politie is gedaan. Niet teruggekeerd. Te Opheusden verkeert men in groote on gerustheid over het lot van 5 arbeiders, die 17 Dec. jl. uaar Duitschland zijn vertrokken en Zaterdag 3 Januari stellig in hun woon plaats zouden terugkeeren. Een onderzoek door den burgemeester bij den Nederlandschen consul en bij de politie te Duisburg leverde geen resultaat op. lu beslag genomen steenkolen. B. en W. van Vrijenbaan hebben, in over lég met de Delftsche Brandstoffencommissie, 140 ton Duitsche en Engelsche steenkolen in beslag genomen, die zich bevonden op de plaats van de stoomolieslagerij »Het Schaap*, nabij Delft. De „Kurnland'' gezonken VLISSINGEN, 5 Jan. Hier is bericht ont- vangdn, dat de „Kurnland" van Dens Co., Oceanlijn, in begin van December onder de Franscue kust gezonken is, doch dat de gan- sche bemanning, waaronder zich pok Vlissin- gers bevonden, gered is. In de nacht werd de „Kurnland" door een Duitschen onderzeeër aangevallen. De eerste

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1918 | | pagina 2