Yan het Oostelijk oorlogstooneel. UIT ONZE OMGEVING. fll Oe vredesvoorwaarden. Oeweldadige iuljjviug vat) de tydens den In de Maandagmiddag te Axel gehouden spoedeiscbende vergadering van den gemeen Ik scheidene vjjendelijke verkenners voerden her baalde aanvallen uit op onze vliegeis, doch werden verdreven. Behalve het reeds gemelde vliegtuig keerden al onze machines terug. PETROGRAD, 26 Dec. (Reuter's bijz. dienst.) De Poetilof-werken, waar 30.000 werklieden, en de Petrograler mataalfabrieken, waar er 8000 we kzaam zijn, zijn begonnen hun ge ëmployeerden uit te betalen. De commissarissen verboden onlaugs aan de bladen het plaatsen van betaalde advertent ëo. Zij zijn beden gratis veispreid met blanco ad vertentiekolommen en melden dat de ro.de garde gisterenavond de redactie dwong alle advertenties weg te laten. Een telegram uit Tomsk meldt, dat te Ir- koetsk twee dagen met wisselend succes is gestreden tusschen kozakken, militaire kadet- ten en het garnizoen. De Centrale Rada van de Oekrainers bericht dat de Oekrainers op het Russische front zich hebben meester gemaakt van het hoofdkwar tier van den stat van het vierde en van het achtste leger en de maximalistische afdeelin- gen daarvan ontwapend zjjn. Wie weerstand boden werden buiten de grenzen van ds Oekrai- na gebracht. De vaandrig Koendvewesjken, commandant van het leger, en Rosjal, gewezen maxima- litische leider te Kronstadt, zjjn gearresteerd. Zij zullen terechtstaan voor de rechtbannk, in gesteld door de Oekrainsche republiek. De Oekrainers hebben zich zonder bloedver gieten ook meester gemaakt van het hoofd kwartier van den staf van het elfde leger aan het Z. W. front. Bij de ontwapening van de tegenstanders werden een aantal kanonnen en 10,000 geweren buitgemaakt. De Oekrainers hebben het station Brailof bezet en het 4e garde-inf. reg. ontwapend. Generaal Tsjerbatsjef bericht dat hij op besluit der Oekrainsche republiek het bevel over de troepen van het Z.W. en'het Roemeensche front heeft aanvaard. Er is last gegeven door het Snowlny-insti- tuut meer dan 40 kamers in een hotel te Petrograd gereed te maken voor de Duitsche en Oostenrijksche gedelegeerden die daarheen op weg zijn. Van Russischezijde is voorgesteld de onder handelingen te baseeren op de volgende punten. 1. Geen gewelddadige inlijving van gebied, dat in den loop van den ooi log is bezet, zal tuegpstaan. De troepen, die deze gebiedeD bezet houden, worden zoo snel mogelijk terug getrokken. 3. Aan nationale groepen, die vóór den oorlog niet politiek zelfstandig waren, wordt de mogelijkheid geschonken om de kwe stie, of zjj tot den eenen of tot den anderen staat willen behooren, (Zogehörigkeit zu dem einem oder anderem Staate ihrer staatlichen Selbsiandigkeit durch Referendum zu entschei den). Zoo'n referendum moet op een dusdanige manier worden ten uitvoer gelegd,.dat bij de stemming volledige onafhankelijkheid is ge waarborgd voor de ganscbe bevolking van het betrokken gebied, met inbegrip van landver huizers sn vluchtelingen. 4. Met betiekking op gebieden van ge mengde nationaliteit wordt het recht van de minderheid op haar nationale beschaving, en indien praktisch mogelijk haar recht op aulcDoom bestuur erkend ol gewaaiborgd. 5. Geen van de uorlogvoerende landen is verplicht aan een der andere landen zooge naamde oorlogskosten te betalen. Reeds inge vorderde htffingen moeten worden terugbetaald. Wat betreft de vergoeding van verliezen, door particulieren tengevolge van den oorlog geleden, deze worden bestreden uit een afzon derlijk fonds, waaraan door de oorlogvoeren den naar verhouding wotdt bijgedragen. 6. Koloniale vraagstukken worden met in- ach'neming van de in de punten 1 4 gefor muleerde beginselen opgelost. In aanvulling op deze vijf puuten deed de Russische regeering nog het voorstel, dat door de contracteeren partyen elke manier van ver dekte aantasting der vrjjheid van zwakke na ties door sterke als ongeoorloofd zou worden aangemerkt b.v. docr een economische boy. cott de economische overmacht van e6n laud over een ander te vestigen d ;or opgedrongen handelsverdragen door uitzonderingstarieven door het het belemmeren van de handelsvrij heid van derde landen door toepassing vao een marine-blokkade, welke geen rechtstreek- scha oorlogsdoeleinden nastreeft, enz, Czermn heeft^hierop geantwoord, dat de ver bondenen hiermee accoord gaan mits ook de bondgenooten van Rusland zich binnen een redelyken termjjn tot onderhandelen op dien grondslag bereid verklaren. Ia het byzonder bevestigde Czernin nog het volgende, dat vooral België van belang geacht moet worden. oorlog bezette gebieden, ligt nitt in het voor nemen van de Verbonden regeeringen. Het ligt niet in het voornemen van de ver bonden regeeringen, een aan de volken, die in dezen oorlog hun politieke onafhankelijkheid hebben verloren, van die onafhankelijkheid te berooven. Ten opzichte van de nationaliteiten blijven de centralen echter er bij, dat iedere staat, dat met zijn eigen volken heeft te regelen langs grondwettigen weg hetzelfde geldt voor de autonomie der minderheden. Met den eisch van geen schadeloosstellingen gaan de middenrijken mee. Naar hun opvat ting zouden voor iedere mogendheid, die aan den oorlog deelneemt, enkel de betaling van het onderhoud van haar in ki jjgsgesangen- schap geraakte onderdanen, en verder die in het eigen gebied door ontwettige daden van geweld aaD de onderdanen van de tegenstanders toegebrachte schade zijn te restitueeren. Het door de Russische regeering voorge stelde in het leven roepen van een speciaal fonds voor dat doel zou eerst dan kunuen worden in overweging genomen, indien de andere oorlogvoerende binnen redeijjken tjjd zich bij de vredes ouderhandelingen zouden aansluiten. Men ziet, dat de eischen der middenrijken zeer gemachtigd zijn. Behalve op het stuk van het uiteenvallen der Oostenrijksche mo narchie (waar de doorvoering van punt 3 prak tisch op uit zou loopen) betoonen zij een zeer sterke tegemoetkoming. Misschien echter slechts met de bijgedachten, dat de geallieerden zich toch niet tot ondethaodelen bereid zullen ver klaren. Aan die is thans het woord. WEENEN, 27 Dec. (Korr. Bur.) In het antwoord der Centralen op de Russische voor stellen wordt nog gezegd over punt 6 van het Russische program van beginselen (lui dende In koloniale vraagstukken wordt, met inachtnemiug der onder lo. tot 4o. aan gegeven beginselen, een beslissing genomen) Bij 6o. Van de vier verbonden mogend heden bezit slechts Duitschland koloniën. Door de Duösche delegatie wordt hierover, in volkomen overeenstemming met de Russi sche voorstellen, verklaard De teruggave van de tijdens den oorlog geweldadig in bezit genomen koloniale ge bieden is een wezenlijk bestanddeel der Duit sche eischen, waarvan onder geen voorwaarde kan worden afgezien. Eveneens is de Rus sische eisch lot spoedige ontruiming van zulke door den vjjand bezette gebieden, met da Duitsche plannen in overeenstemming. By den aard van bet Duitsche koloniale bezit schijnen de vroeger besproken door de dele gatie voorgestelde beginselen voor het oogen- blik niet uitvoerbaar. De omstandigheid dat de inboorlingen van de Duitsche kolonies, ondanks de groote moei lijkheden en de geringe vooruitzichten van den strijd tegen den zeer talrijken en over- machtigen tegenstander, wien steeds onbeperkt versterkingen van over zee ten dienste ston den, toch in nood en dood trouw aan hunne Duitsche vrienden bleven, is een bewijs van hunne aanhankeljjkhtid en hun besluit onder alle omstandigheden bij Duitschland te blij ven, een bewijs dat aan ernst en gewicht iedere mogelijke wilsuiting bij stemming verre overtreft. De door de Russische delegatie in aanslui ting aan de zooeven besproken zes punten voorgestelde grondslagen voor het economisch verkeer 7Ïnden de onbeperkte instemming der delegaties van de verbonden mogendheden, die steeds voor het verbod van iedere econo-" mische gewelddaad zijn opgetreden en die in het herstel van geregelde, met aller belangen rekening houdende economische ^betrekkingen een der belangrijkste voorwaarden voor de mogelijkheid en het uitbreiden van vriend schappelijke betrekkingen tusschen de oorlog voerende machten zien. Aansluitend bij deze verklaring zeide graaf Czermin verder. »Op grond der zooeven ontwikkelde begin selen zijn wij bereid met al onze tegenstanders in onderhandeling te treden. Om echter niet onnoodig tijd te verliezen zijn de bondgenooten bereid dadeljjk over te gaan tot beraad,-lrging over de speciale punten, waarvan de bearbei ding, zoowel voor de Russische regeering als voor de bondgenooten in allen gevalle noodig zal schijnen In antwoord hierop verklaarde de leider der Russische delegatie, met voldoening te kunnen constateeren, dat het antwoord der delegaties van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Bul garije en Turkije de beginselen van den al gemeenen democratischen vrede zonder anne xaties heeft aanvaard. Zij erkent de enorme beteekenis van dezen stap op den weg naar den algemeenen vrede zjj moet er echter op wjjzen, dat het antwoord een wezenlijke be perking bevat van punt 3. Met bevrediging constateerde de Russische delegatie in het ant woord der vierbands-mogendheden op punt 5o. de erkenning yan het beginsel »zonder schade loosstelling*, al wordt een voorbehoud ge maakt betreffende de schadeloosstelling van het orideihoud van krijgsgevangenen. Voorts verklaarde de Russische delegatie er vooral gewicht aan te hechten, dat burger personen, die door oorlogsdaden hebben, ge leden, uit een internationaal fonds worden schadeloos gesteld. De Rusissche delegatie erkent, dat de ont ruiming der door den tegenstander bezette Duitsche kolonies in overeenstemming is met de door haar ontwikkelde beginselen. Zij stelt voor, dat de quaestie of het beginsel der vrije wils uiting van de bevolking op de koloniën toepasselijk zal zijn, wordt onderworpen aan een bijzondere commissie. Voorts verklaarde de leider der Russische delegatie, dat deze, ondanks de hieraangegeven verschillen van meening, overtuigd is, dat de in het woord der vierbondsmogendheden op genomen openlijke verklaring dat deze geen agressieve plannen hebben, feitelijk de moge lijkheid biedt, om dadelijk tot onderhandelin gen over een algemeenen vrede onder de oor logvoerende staten over te gaan. Met het oog hierop, stelt de Russische de legatie voor, de besprekingen gedurende tien dagen te onderbreken, beginnend hedenavond en eindigend in den avond van 4 Januari 1918, opdat de volken, wier regeeringen zich nog niet bij de onderhandelingen hebben aan gesloten, de mogelijkheid zullen hebben, met de thans vastgestelde beginselen voor zulk een vrede bekend te worden. Na afloop van dezen termijn zullen de on derhandelingen onder alle omstandigheden worden voortgezet. De voorzitter, graaf Czernin, verzocht daar op aan de Russische delegatie dit antwoord schriftelijk te overhandigen, en stelde yoor over enkele speciale punten dadelijk de on derhandelingen voort te zetten, die in elk geval tusschen de Russische regeering en de regeeringen der verbonden mogendhedeu moe ten worden geregeld. De leider der Russische delegatie sloot zich bij dit voorstel van den voorzitter aan, en sprak zijn bereidwilligdheid uit..dadelijk over te gaan tot bespreking van de verschillende punten, die ook voor het geval vdn algemeene vredesonderhandelingen onderwerpen van bij zondere besprekingen tusschen Rusland en de vier bondgenooten zullen vormen. Op voorstel van den minister Kühlmann werd eenstemmig besloten, tot vermijding van ieder tijdverlies en het belang der te vervul len taal inziende, dat deze besprekingen reeds morgenvoormiddag zullen worden beginneD. In den nacht van 24 op 25 December ontdekte een surveilleerende politieagent alhier, dat iemand een aan de Heerengracht liggend beurtschip verliet, dragende een gevulden zak. Hij kwam nader en bemerkte, dat het Je knecht van den motorschipper A. de Meijer, die een zak haver meenam. Hij nam dezen in beslag. Uit een verder ingesteld onderzoek is gebleken, dat die knecht, A. J. D., dien nacht reeds 2 zakken tarwe van de lading had weggenomen en aan wal gebracht. De tweede Kerstdag bracht weer vele vreemdelingen in onze plaats. Allerwegen was gelegengeid tot dans. De verschillende lokalen waren voor het meerendeel druk bezocht. Vele neringdoenden hebben ongetwijfeld een goeden dag gemaakt, wat in deze tijden zeker niet te onpas komt. Over het geheel had alles zooals gewoonlijk een ordelijk verloop. De muziekvereeniging Crescendo gaf Don derdagavond onder leiding van haren directeur, den heer J. Bierlé een goedgeslaaagd concert. De verschillende nummers werden goed uit gevoerd en door de talrijke bezoekers waim toegejuicht. De heer A. de Laat vau Tilburg zorgde door zijne voordrachten voor de noodige af wisseling. De komische nummers deden hartelijk lachen terwijl eene dramatische schets niet naliet indruk op de aanwezigen te maken. Na afloop hield een geanimeerd bal velen nog lang bijeen. Eergisteren is de tram van Zaamslag naar Axel nabij de Ronde Putten ontspoord. Dé locomotief reed over de sneeuw in een sloot, bij der. Axelschen dijk. De wagons ontspoorden niet. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Tot ouderlingen der Ned. Herv. kerk te Axel zijn gekozen de heeren C. Sebiemac en Jac. de Feijter, in de plrats van do aftredende leden J. V nk en F. van Driel tot diakenen zijn herkozen de heeren H. Smies Cz. en P. de Feyter Wz. teraad. waarbij zonder kennisgeving afwezig was de heer W. Dieleman, was ingekomen een schrjjven van de vereeniging van gas- fabrikanten ;n Nederland met verzoek het salaris van de gasfabriek 'te herzien, welk schrijven werd gerenvoyeerd naar het college van Burg. en Weth. en de gascomtnissie om advies. an Ged. Staten was ingekomen een schrijven, inhoudende niet-goedkeuring van de tijdelijke geldleéning van f 10.000 er möet een'termijn worden bepaald, "binnen welken uiterlijk de aflossing der leening moet plaats hebben. Besloten werd deze leeniug in te trekken en overeenstemming genoemde voorwaarden en nieuwe leening groot f 15000, aan te gaan. Van Ged. Staten was terug ontvangen de regeling der jaarwedden der onderwijzers aan de o. 1. school met een paar wijzigingen. De gasprijzen werden verhoogd van f 0.15 tot f 0 26 per kub. M- voor alle soorten van gas met ingang van 1 Jan. 1918. De voorzitter deelde mede, dat de prijzen van cokes en gruis waren f 2 50 en f 1.50 per H L., eveneens met ingang van 1 Jan. De heer De Kraker stelde voor, den directeur en het overig personeel der gasfabriek een gratificatie te verleeneu voor de bewezen dien sten bij bet vallen van de bom bij de fabriek. Dit voorstel werd gerenvoyeerd naar Burg. en Weth. om advies. Bij den landbouwer N. te Boschkapelle heeft men des nachts een best schaap gestolen, dat in den stal tusschen de runderen stond. Bloedsporen toonen aan, dat men het dier heeft gedood, alvorens het verder te vervoeren. Maandag reden de ambtenaren te Koe wacht met hun rijwiel bijna op een hoop aan de grens op elkaar gestapelde gevulde balen. Zjj stapten af en bij onderzoek bleek dat er bruine boonen in de balen waren. Waren zij een oogen- blik later gekomen, dan waren de boonen waar schijnlijk wei over den draad geweest. Nu had den de smokkelaars bij hun komst zich snel verwijderd; althans van hen geen spoor. De boonen, c.a. 600 K.G., werden in beslag ge nomen. Dinsdag werden te Koewacht twee be kende smokkelaars aldaar aangehouden. Zij waren ia het bezit van een hoeveelheid manufac turen. De goederen werden in beslaggenomen en procesverbaal werd opgemaakt. Onder Cudzand zjjn in den nacht van Maandag op Dinsdag twee Duitsche marine- b ildatenjover de grens gekomen en aangehouden. Bjj huu verhior verklaa den zg, dat ze vei- dwnalü gerankt ^aren 6Q ZOO in OOS lanij waren gekomen. Daar zjj pertinent verklaar den niet geïnterneerd te willen worden zjjn ze Dinsdagnamiddag over de grens gebracht. In de Maandag j.l. gehouden raadszitting te Schoondjjke werd behandeld het schrjjven van Ged. Staten, behelzende de niet-goed- keuring van de verordening der onderwjjzers- jaarwedden, aangezien de raad had vastgesteld de verhoogingen om de 3 jaar te laten ingaan en tevens het onderwjjs buiten de gewone schooluren honoreerde met f 0.60 per lesuur. De raad besloot in beroep te gaan bjj de Kroon. Immers, Ged. StateD gaven een leid draad. Nu schijnt evenwel te blijken, dat het een bindend voorschrift was. Daar Burg. en Weth. waren gemachtigd eventueel een huis te koopen voor deu machi nist der centrale, zoo zich het geval voordeed, is uu van de gelegenheid gebruik gemaakt en een woonhuis in den achterweg aangekocht voor 1 2200. De raad keurde deu aankoop goed. Eene geldleening van f 2500 zal worden aangegaan a 4'/a °/o' 200 mogeljjk te plaatsen in de gemeente. Uit een 13-tal sollicitanten voor de be trekking van machinist op een jaarwedde van f 800 met vrije woning, werd met algemeene stemmen benoemd D. Zujjijerduio te Aarden- burg, met ingang van 15 Januari e.k. Met ingang van 1 Januari 1918 is het verbod van uitslag van alle ten uitvoer ver boden goederen en margarine ten name van E. F. de Bruyckere, .winkelier te Oostburg, voorwaardelijk opgeheven. In de raadsvergadering van Maandag jl. te Biervliet werd tot onderwijzer aan de Drie- weegsche school benoemd de heer M. Hoste te Oostburg, met ingang van Jan. a.s. Er waren vjjf sollicitanten. Zaterdag is te Kruiningen na langdurige ziekte overleden de heer J. Wondergem, anti- rev. lid der Provinciale Staten voor het dis trict Goes, presidentkerkvoogd der Ned. Herv. kerk, ouddjjkgraaf van het waterschap Krui ningen, oud-wethouder, voorzitter van de Ver eeniging voor de school met den bijbel. Mat ingang van 1 Januari is benoemd tot hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, de ingeneur eerste klasse van den Rjjkswaterstaat A. R. van Loon, te Breda.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2