Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. regen het nieuwe wetsvoorstel. ftet Kaasconflict. jtaagsche gricVen. DRANKWET. Commissie van Bijstand. Rantsoen Thee Koffie en Petroleum. No. 2836. Zaterdag 15 December 1917. 28e Jaargang. Inbezitneming, aflevering, vervoer en maximumprijzen van klaverzaad enz. Aanwijzing verkrijgbaar- stelling Levensmiddelen. ABONNEMENTSPRIJS: Per B maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzeo. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 sent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschijnt eiken Woeastiag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. ƒ3,- 2,70 2,30 2- 1,70 1,40 1,10 ƒ4,- 3,50 3- 2,50 2- 1,50 ƒ3- 2,60 2,30 1,90 1,50 1,10 ƒ2- 1,75 1,50 1,25 1,— 0,70 vIttS668'61, en Wethouders van TER REUZEN maken bekend, dat gedurende het Eene poging om ook de kaasexporteurs een Telef. latere, No 15. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgende heeft bepaald. De aflevering en het vervoer van rood klaverzaad, wit klaverzaad, Zweedsch klaverzaad, lucer- nezaad, hopperupszaad, lupinenzaad, wikkenzaad en seradellazaad is verboden. Het verbod geld met voor partijen, geadresseerd aan of vervoer op last van een Regeeringscom- missaris, belast met de rijksgraanverzameling, of voor partijen, waarvoor een vervoerbewijs is afgeven door den Voorzitter der Distributiecommissie voor landbouwzaderi, met uitzondering van granen. Landbouwers, bandelaren en andere houders van genoemde zaden zijn ingevolge art. 9, eerste lid, der Distributiewet 1916 verplicht binnen tweemaal vier en twintig uur aan den Burgemeester opgaaf te doen van de hoeveelheden van genoemde zaden, die zij, anders dan ten behoeve van den zaai op ei gen landerijen, onder zich hebben. Formulieren daarvoor zijn ten kantore van het Levensmiddelenbe- drijf verkrijgbaar. De bedoelde hoeveelheden worden in bezit genomen. De Minister heeft de volgende maximumprijzen vastgesteld Maximumprijzen per KG. Groep 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Witte klaver. Roode Klaver. Inlandsche Buiten- landsche. 2,80 2,50 2,20 1,90 1 60 1,30 1- Zweodsche klaver Lucernen. Hopperups Serradella. f 3,25 2,80 2,40 2- 1,60 1,20 De qualiteits-indeeling in groepen zal zijn als volgt Imleeling der groepen. ƒ0,81 0.72 0,64 0,54 0,45 Lupinen. ƒ0,45 0,42 0,39 0,36 0,33 0,30 Wikken. ƒ0,50 0,47 0,43 0,40 0,37 0,34 0,30 6de groep71 tot en met 75 pet. gebruikswaarde. Jde 61 70 8de 51 60 9de B 41 B 50 lste groep 96 tot en met 100 pet. gebruikswaarde. 2de g 91 95 3de 86 90 4de 81 85 5de g 76 g 80 De gebrukswaarde zal worden berekend door aftrek van 1"9 pet. voor eiken korrel warkruidzaad, die in 50 gram witte klaver-, roode klaver- en Zweedsch klaverzaad, lucerne- en hopperupszaad aanwezig is! Rood klaverzaad, waarin méér dan twee warkruidsz'aden per 50 gram aanwezig zijn, zal als buiten- landscbe roode klaverzaad worden beschouwd en betaald. De maximumprijs van witte klaverzaad, roode klaverzaad, Zweedsche klaverzaad, hopperupszaad en lucernezaad, waarvan de gebruikswaarde miuder dan 51 peten serradellazaad, lupinen- en wikkenzaad, waarvan de gebruikswaarde minder dan 41 pet. bedraagt, zal 50 pet. bedragen van den voor de 8ste groep vastgestelden prys. Het is verboden de genoemde zaadsoorten eenigerlei bewerking of vermenging van welken aard ook te doen ondergaan, waardoor de gebruikswaarde tot beneden de onder e genoemde minima zou kun nen worden verlaagd. Ter Neuzen, 12 December 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis, dat de raad dezer gemeente tot leden van de commissie van bijstand heeft herbenoemd de hoeren A. VISSER, M. EIJKE en J. J. DE JAGER. Ter Neuzen, 13 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank van ANTHONIE SIMON VOGEL AAR werkman, wonende te Tér Neuzen, i„ het rechterom- lokaal van het perceel kadastraal hekend gemeente Ter Neuzen sectie L no. 1573, plaatselijk gemerkt 85 en gelegen aan de Dijkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 11 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. tijdvak van 16 tot en met 31 December 1917 door detaillisten aan verbruikers mag worden afgeleverd Op bon No. 9 eener koffiie- en tbeekaart i/2 ons thee. Op bon No. 10 eener "koffie- en theekaart 1 ons koffie. Op bon No. 5 eener petrolenmkaart 2 Liter petroleum. Ter Neuzen, 14 Dec. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in de week van 1723 Dec. geldig zullen zyn voor Aardappelen bon no. 1 en 2 5e serie. idem 3 6e Bak- en Braadvet bon no. 18 2e serie. Bruine Boonen 8 le Havermout io le Op bon No. 18 voor Bak- en Braadvet mag O.KM) K.G. worden afgegeven. Op bon No. 10 voor Havermout mag slechts O.IOO K.G. worden afgegeven. Ter Neuzen, 14 December 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUJZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. i Waar in het vorige nummer van ons blad een beknopt artikel gewijd werd aan de pro testmeeting van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers tegen het aanhangige wetsvoor stel tot zoogenaamde verbetering der onder wijzerssalarissen, mogen wij niet verzwijgen, dat in den Gemeenteraad van 'Zaandam door den Wethouder Duys eene motie is ingediend, waarin volle sympathie wordt betuigd met de actie van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers. Ook in deze motie wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat de overgroote meerderheid van de openbare onderwijzers niet van dit wetje zal profiteeren en dat het eene premie is aan die gemeenten, die bun onderwjjzers het slechtst betalen en eene verkapte subsidie aan de hunne onderwijzers eveneens slecht be talende schoolbesturen. Deze motie is tot de volgende week uitge steld op voorstel van etnige rechfsche leden, die te kennen gaven, dat ze de draagwijdte der motie niet onmiddellijk konden bepalen. Zaandam behoort tot die gemeenten, welke indertijd eene behoorlijke salarisregeling in voerden. Zaandam en alle andere gemeenten, die niet t-o esbriel waren, zullen volgens het aange vochten wetsvoorstel niets ontvangen. Die gemeentebesturen, welke het hoog noo- dige aan hun onderwijzers onthielden, die hun beurs gesloten hielden ten koste der onder wijzers, zij mogen de beurs openen, om eene gift van den Minister te ontvangen. Als dit niet de averecbtsche methode is, welke is het dan wel Men zou dit wetsvoorstel gerust mogen noemen wetsvoorstel tot drukking der sala- rissën, tenzij men de voorkeur geeft aan den naam voorstel tot achteruitzetting van het openbaar onderwijs. Kaas is een bekend Hollandsch aitikel, in bet buitenland zeer gewild, waar de beste soorten dan ook heengaan. We behoeven niet den lot vaD de kaas te zingen goede waar prijst zichzelf. Weinigen zullen evenwel gedacht hebben, dat het smakelijke product een conflict tusschen twee ministers zou doen ontstaan. En toch is het gebéurd. De minister van Financiën, Treub, gaf telegrafisch aan onze kommiezen last, partijen kaas aan de grens tegen te houden, die door minister Posthuma voor uitvoer bestemd waren. Het Kamerlid De Jong hield over deze zaak eene interpellatie, al was volgens Minister C. v. d. Linden het conflict reeds opgelost. Na de korte inleiding van den beer De Jong verdedigden beide Ministers, Treub en Posthuma, ieder hun standpunt. Het bleek, dat de heer Treub, zooals deze royaal erkende, formeel een fout gemaakt bad. Toch zal zijne houding in deze kwestie bij het overgroore deel van ons volk de meeste sympathie vinden, omdat bij het landsbelang op den voorgrond stelde. Te meer zal dit bet geval zijn na derede, die de heer Van Beresteyn hield over de toe standen, die bjj landbouw heerscben. Hoe na de rede van den heer Van Beresteyn Mr. Troelstra met eene motie tegen Minister Treub kon komen, is ons onbegrijpelijk. Ze werd dan ook met 55 tegen 8 stemmen verworpen. Deze interpellatie heeft overigens veel ge leerd. Zoo was de minister-president niet op de hoogte van het conflict. gedeelte van hun tegoed in papier te doen aanvaarden slaagde niet, omdat de rechterhand van Posthuma, Schimrn van der Loeff dit kernachtig had afgeraden. Een vaste gang zit er bij Landbouw niet in. Dit is reeds meer geconstateerd, maar thans na de rede van Van Beresteyn in dub bele ma'e. Toch blijven wij de groote fouten bij Land bouw niet uitsluitend aan den Minister wijten, maar veeleer aan zijne helpers en raadgevers, die door allerlei belangen en belangetjes aan hem verbonden en gebonden zijn. Tot schade van het belang van het alge meen, zooals reeds zoo vaak gebleken is. XIV. Woensdag 12 December 1917 een hi- storiscbe dag, de afkondiging van de Grond wetsherziening. Daardoor krijgen wij au Al gemeen Kiesrecht, Stemplicht, Verkiesbaarheid van de Vrouw, Evenredige Vertegenwoordi gd Waar zoo vaak uiteengezet is, wat van al die veranderingen te wachten is, willen wij thans eens nagaan wat dientengevolge ver dwijnt, afgedaan heeft. Niet dus een blik in de politieke toekomst, waartoe ook nog wel eens gelegenheid zal bestaan, maar een terug blik, zij het ook maar naar den tijd, die gis teren nog het heden was. W ij krijgen Algemeen Kiesrecht - de kie- zerskweek met den aankleeve van dien behoort tot het verleden. Nu niet meer in de dagen van 1 tot 15 Februari de jacht op aanstaande kiezqrs en hun examen voor de kieswet. De vraag of iemand al dan niet een zeker aantal maanden bij eenzelfden patroon of bij niet meer dan twee patroons in dienst geweest is (wanneer het er toevallig drie geweest waren deugde de man niet, althans niet voor kiezer), de kwestie hoeveel huur iemand verwoont (een kwartje in de week te weinig ontnam alle hoop, althans op de kiesbevoegdheid), al deze en dergelijke vraagstukken behoeven niet meer te worden behandeld. En evenmin zal het in den vervolge behoeven, af te hangen van de meer of mindere activiteit van een kies vereniging of de een wel en de ander (mis schien veel meer geschikt) geen kiesrecht krijgt, de willekeur die daarin ontegenzegge lijk gelegen was, heeft afgedaan. Stemplicht zal worden ingevoerd het op jagen van kiezers is niet meer noodig. Niet de toestand van de kas eener kiesvereniging en het daaraan evenredig getal tijtuigen, fietsen en automobielen zal beslissen 'wie ter stembus komen voortaan geldt de plicht daartoe voor allen. Het is in het belang van den iStaat dat de. stembus-uitspraak die zij van alle daarvoor bevoegden, hier moet niet het toeval of welke andere omstandigheid van dien aard heerschen, doch de Wet. Alleen dan kan werkelijk worden gezegd, dat de Nederlandsche kiezers en niet slechts een deel van her, hebben aangegeven de richting, in welke zij het land wenschen bestuurd te zien. Stemmen is niet een daad van eigen belang, doch van gemeenschapszin. Dien aan te moedigen is reds een daad van algemeene strekking. - De I erkiesbaarheid-van de vrouw, hetz.gn. passieve vrouwenkiesrecht. Hierdoor wordt de mogelijkheid geopend dat vrouwen in de vertegenwoordigende colleges (Eerste en Twee de Kamer, Provinciale Staten en Gemeente raden) zitting krygen. Wjj voor ons hadden liever het actieve vrouwenkiesrecht, bet recht voor de vrouw om haar stem by verkiezingen uit te brengen, doen vóórgaan en ook in de ryen van de vrouwenbeweging denkt men schier algemeen zoo. Maar in elk geval ia de nieuwe bepaling er een van groot gewichtj

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 1