PAHAPLTJI verloren versche HAZEN. ft I* Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand.' Huogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Deze week wachtende BIJ DEN UITGEVERvan DIT BIAD De in IJmuidetr binnengekomen IJmuider motorlogger St. Jacob passeerde Woensdag 5 December in de vrije vaargeul .het wrak van een vliegtuig, oogenscbjjnljjk een Zeppelin, van welke de schuitjes reeds afgeslagen waren. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 12 Dec. 0.17 Donderdag 13 0.38 0.57 Vrijdag 14 1 17 - 1.37 Zaterdag 15 1.57 2.16 Zondag 16 2.38 2.58 Maandag 17 3.20 3 41 Dinsdag 18 4.2 4.24 PERR3MAANDEN85c{5.(frp.p.95cts) Voor 30- beklaagden trad als raadsman op mr. H. C. J. de Groot te Middelburg. terwijl de overigen werden bijgestaan door mrs. A. Ph. W. Alta, C. de Wilde Jr. en S. M. S. Furnée. Een deel der beklaagden werd door het "Hof gehoord, uit welk verhoor bleek, dat de manschappen der grenswacht, die 'smiddags moesten optrekken, des morgens vrij van dieust waren, totdat eensklaps dit door den detache- ments-commandant werd veranderd en die man schappen eveneens moesten uitrukken op den bewusteu dag was dit deel van het detache ment eveneens uitgerukt; ca drie kwartier in vluggen pas te hebben gemarcheerd werd er 10 minuteD rust gehouden en toen doorgemar cheerd moest worden traden de 33 beklaagden uit en bleven staan, omdat zij door vermoeid heid niet verder konden. Een der beklaagden verklaarde zelfs, dat zijn voeten stuk waren. Da sergeant-commandant der troep zou toen tot de beklaagden gezegd hebben »Ik vind jullie flinke kerels als je teruggaat, maar ik moet je gelasten om voorwaarts te gaan». Zij zijn toen niet doorgemarcheerd en naar het kantonnement terug gegaan er was iedereu dag zware dienst en daardoor waren zij zoo vermoeid, bovendien hadden zij tnaar één stel kleeding en dat was doornut. Toen zij in St. Kruis terug waren zijn zij niet door een dokter onderzocht omdat daar nooit een dokter is; wil men op ziekenrapport dan moet men eerst een uur loopeu naar Aardenburg en gebeurt het, dat daar ook geen dokter is, dan moet men drie uur kopen naar Sluis wuar een hos pitaal is. Als getuige werd hierop gehoord de reserve 2a luitenant W. v. d. H., commandant' van het detachement te St. Kruis. Getuige ver klaarde, dat door hem de last was verstrekt tot het maken van den bedoelden marsch onder leiding van den sergeant v. E. De president vraagt getuige waarom de offi cieren en het kader niet zijn uitgerukt? Getuige Omdat ik de eenige officier daar was en in het kantonnement moest blijven, terwijl het kader thuis bleef, omdat het maken van den marsch een gevolg was van het on- krjjgstuchtige optreden der manschappen in den laatsten tijd wanneer er 's morgens geen dienst was en waaraan het kader niet had medegedaaD. Door het maken van den marsch moesten zij worden geremd. De wachtdienst die vericht moest worden was zwaar. Van over vermoeidheid was echter geen sprake. Getuige had den indruk gekregen, dat het een relletje was. Voor den beklaagde met de gewonde voeten bestond wel eenige aanleiding _,m uit te vallen. Verder dient nog als veizachtende omstandigheid dat de menschen slecht in hun kleeding zaten, terwijl de Geneeskundige dienst aldaar de wenschen overliet. Een officier van gezondheid kan in ernstige gevallen niet da delijk aanwezig zijn. Als voorbeeld haalde getuige aan, dat toeu eenigau tijd geleden een man aan den draad was blijven hangen en hij oumiddölijk om geneeskundige hulp heeft ge zonden, het twee uur duurde eer die werd ver leend. Getuige heeft den indruk, dat de ser geant v. B. de dieustweigering in de hand heeft gewerkt. Tweede getuige was de reserve-le-luitenant C. G., die eenige verklaringen aflegde omtrent den sergeant Van B. Getuige meent, dat de sergeant juist gehandeld heeft. Mocht hij de hierboven bedoelde woorden hebben geuit, dan is dit mepr als sarcasme te beschouwen. Wel is dit dan niet tactvol, maar getuige kan niet gelooven, dat sergeant Van B. de manschap pen tot hunne weigering zou hebben aangezet, al is het optreden ran dieD sergeant overigens niet zooals het moot. Sergeant Van B. hierna gehoord, verklaarde dat de manschappen al begonnen te mopperen toen het kader mocht inrukken, en zij, die op wacht moesten komen en dus zwaarder dienst hadden niet. Toen hij na de rust comman- deeide »met vieren rechtsom», ging het eerst dubbel rot, juist «linksch om» en marcheerde terug; hij heeft toen den onwilligen laten uittreden en op twee gelederen gezet en opnieuw gecommandeerd. Het bovenbedoelde, dat aan hem wordt toegeschreven, heelt hij absoluut met gezegd; wel heeft bij gezegd': »Als jullie voor een korporaal of sergeant staan, heb je altijd een grooten mond, maar als je flmke kerels bent, dan moet je dat tegen een luitenant zeggen.» Dit zijn zijn woorden geweest naar getuige s indruk kon hij uiet anders handelen dan hij heeft gedaan. Ten slotte werden nog twee soldaten ge boord, één heelt de kapotte voeten van een der beklaagde gezien, terwijl de tweede den geheelen marsch medegemaakt en de sergeant de woorden heeft hooren zeggen, zooals door beklaagden wordt opgegeven. Mr. Groote, hierna zjj pleidooi houdende, voerde a3n, dat in verband met de allertreurig- 8 e streek, waar de beklaagden verkeerden (geen natuurschoon of plaatsen met eenig vertier) en P zwar«° en onaangsnaraen dienst de man schappen wel eenige aanspraak mpchten maken op tegemoetkoming. Hun vrijen morgen voor het op wacht gaan was hun zonder eenige voorafgaande mededeeling afgenomen. Er was dus al broeiï ig. Vervolgens waren zij alles behalve behoorljjk gekleed en was de genees kundige dienst met zooals die behoord te zün. Wij weten hoe het destijds in de groote steden b.v. Amsterdam met dien geneeskundigen dienst gesteld was, laat staan dus hoe het iu gehuch ten was. De manschappen hadden er geen vertrouwen in en dit heeft o.p hen een grooten psychoiogischen invloed gehad. Het is dus niet te verwonderen maar wel te verklaren, dat ztj verkeerden in een toestand, waar wei nig noodig was om het tot een uitbarsting te doen komen. Pleiter behandelt vervolgens de verklaring van den segeant Van B. en meent dat deze sergeant niet irreprochabel iswas door den sergeant anders opgetreden, dan zouden de beklaagden wel gehoorzaamd hebben. Pleiter concludeert ten slotte tot vrijspraak, subsidiair met aan haling van artikel &4 van het Crimineel Wet boek voor het Krijgsvolk te Lande tot het op leggen vao een geldboete. De overige verdedigers sloten zich in hoofd zaak. bij dit pleidooi aan. De adv caad-fiskaal voor de zee- en land macht, jhr. mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt, betoogde, dat de geheele zaak. wordt beheerseht door het feit', dat dit de eerste keer was, waar op 's morgens geoefend werd. De beklaagden waren ontevreden. Het verdroot de heeren, dat aan de gewoonte, om 's morgens vrij te hebben een einde was gemaakt. Er is gekan kerd, zooals men dat in dienst noemt. Men heeft elkander opgewonden en medegesleept, Gelet op het groot aantal menschen en uit militair oogpunt is hier een hoogst ernstig feit gepleegd en te verwonderen is het, dat beklaagden nu zij slechts met twee maandeo militaire gevangenisstraf zijn gestraft nog heb ben geappelleerd. De argumenten in het von nis genoemd zijn in het geheel niet alle houd baar. Dat zij nat waren, was b.v. juist een reden om fliuk door te loopen, dan zouden zij warm geworden zijn. Men moet niet vergeten, dat men in de mobilisatietijd is en hier met jonge mannen te doen heeft. Door luiheid vervalt men licht tot misdrijf. Hoeveel wordt er aan de grens niet gesmokkeld. Ledigheid is des du vels oorkussen, zegt het spreek woord en pleiter is dan ook van meening, dat de von nissen van den krjjgsraad zullen moeten wor den bevestigd, waartoe hij concludeert. Het Hof zal later uitspraak doen. Brutale inbraken. Eenigen lijd geleden had te Rotterdam een brutale inbraak plaats. Met een wagen, waar voor een paard gespannen was, kwam een tweetal personen voor een pakhuis in de Simonstraat, dat gehuurd is door den koopman de Z. wonende te Den Haag. Met valsche sleutels openden zij de pakhuisdeuren en droegen daarna 26 kisten lak en vernis op den wagen. Vervolgens sloten zij de deuren weder en reden weg. Door de brutale manier waarop zij te werk gingen wekten zij geen achterdocht op bij de voorbijgangers. De politie stond voor een vrij lastig geval. Men hoopte, dat de dieven zichzelf verraden zouden, wanneer zij het gestolene te koop zou den aanbieden. In deze richting werd dan ook het onderzoek voortgezet, met het resultaat, dat rechercheurs van het bureau Lange Toren straat gisteren te weten kwamen, dat een be langrijke partij lak te koop was aangeboden bij een koopman in verven, enz alhier. Van dezen koopman Ijreeg men een signalement, dat overeenstemde met dat gegeven door een ge tuige uit de omgeving vau de Simonstraat, die gezien had welke personen den wagen geladen hadden. Met deze gegevens gingen de recher cheurs andermaal op onderzoek uit wat tot gevolg had, dat gisteren twee personen gear resteerd werden, zekere H H D., 28 jaar en H. J. B. 31 jaar. Deze laatste was eenigfcn tijd als pakhuisknecht bij den heer de Z. in dienst geweest, terwijl de tweede gearresteer de ongeveer 14 dagen voor de inbraak plaats had in het pakhuis schilderwerk verricht had. Een groot gedeelte van het gestolene is te ruggevonden. De beide gearresteerden worden heden naar het Huis van bewaring overgebracht. Een inbraak, die in vele opzichten naar het voorbeeld van bovenbedoeld geval uitge voerd is, heeft Zondagnacht plaats gehad"in het magazijn van den heer Louis de Sterke, ïnanufacturenhandelaar, Oppert 141, aldaar. De inbrekers zijn vermoedelijk door insluiping in een ander pand op een plat dak gekomen, waarin zich een brandluik bevindt, dat uitkomt op een zolder van het bedoelde magazijn. Nadat de inbrekers zich door het luik op den zolder hadden laten zakken, zjjn^zjj binnen door het gebouw naar de voordeuren gegaan, waarvan zjj de grendels wegschoven. Inmid dels was een groote overdekte wagen bespan nen met een paard, voor het magazjjn gere den en werden groote pakken manufacturen, tricot goederen enz. in den wagen geladen. De eigenaar schatte de waarde van het ge stolene op pl.m. 4500. Ook hier was de brutale wijze van optreden oorzaak, dat men in hun handelswijze niets verdachts zag. Het magazijn bevindt zich in de onmid dellijke nabijheid van het politiebureau Lange Torenstraat. Een in de nabijheid wonende burger heeft gezien, dat de wagen geladen werd door vier personen, waarvan er drie als heer ge kleed waren en een als werkman. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Een vliegtuig verongelukt. Het gevaarte dreef half onder en half boven water. Personen werden niet meer waarge nomen. Groote brand te Halifax. Eea gedeelte van Halifax staat in brand ten gevolge van een aanvaring tusschen twee stoomscheper, waarvan het ééne, een Ameri- kaaDSch, mnnitie had geladen. Tengevolge van een ontploffing is de telegrafische ver bintenis met Halifax gestoord. Een later telegram omtrent de ramp te Halifax meldt, dat de schattingen van het aantal dooden uiteenloopen van 300 tot 1000, terwijl vele honderden gewood werden. De ontploffing had te acht uur rs morgens plaats in de haven tegenover Rockingham, een voorstad van Halifax. Een muDitieschip kwam in aanvaring met een Noorsch vaartuig, geladen met levensmiddelen. Door den schok ontplofte de munitie. De vlammen verspreid den zich over de pieren en de naburige ge bouwen, waarvan reeds vele* by de ontploffing vernield waren. Het munitieschip verwijderde zich van de pier, gereed om uit te varen, toen de aan- vaiing plaats had, die met zooveel kracèt ge schiedde, dat .er brand ontstond. D.e equipage werd snel bijeengeroepen en deed moedige maar vergeefsche pogingen om den brand te blusschen. Toen het vuur de ruimen naderde waar de ontploffingsmiddelen lagen, gal de kapitein van het schip order, de luiken te openen. Voordat het vaartuig eveuwe! zonk dreef het naar de pier en enkele oogenblikken later volgde de ontploffing, waardoor het sehip m stukken werd gescheurd. De helft van het district Richmond, waar de ramp plaats vond, werd verwoest en de brand woedt nog voort. De straten liggen vol slachtoffers, de hospitalen zjjn vol gewonden, terwijl tien tallen anderen, die, hoewel zij zwaar gekwetst zijn, geen logies kunnen vinden, hulpeloos door de straten der stad ronddwalen. Geen huis in Halifax zelf bleet ongedeerd. De materieele schade wordt op millioeuen dollars geschat. Üp het oogenblik van de catastrophe woedde in de haven een vreeselijke storm. De gewel dige schok vernielde de "telegraaf en. telefoon- installaties over een afstand van dertig mijlen rondom Hallfax. De pakhuizen langs de wa terwegen werden beschadigd tot op l1/' mijl afstands, terwijl tot op twee mijlen de goede renwagons van de rails werden geslingerd. Ook het dak van het spoorwegstation storte in. Uit alle gedeelten van Nieuw Schotland worden raedisc.ie artikelen, levensmiddelen, enz. na;r Halifax gevoerd, waar groote hoeveelheden voedmgsmidelen vernietigd moeten zijn. Er zullen waarschijnlijk vele dagen ver- loopen, voordat de telegiafLche vei binding hersteld zal zijn. Oumiddelijk na de ontvangst vau het be richt omtrent de ramp te Halifax zond het Arnerikaanscbe Roode Kmis huip. Speciale fcreiuen uit New-York, Boston en Portland (Maim) vervoeren reeds in allerjj! verplegers, medische en andere hulp naai Halifix. LONDEN, 10 Dec. (Renter.) Uit Montreal wordt geseind De laatste cijfers omtrent de slachtoffers te Halifax zijn meer dan 2000 dooden en 5000 g°wonden. Een sneeuwstorm verhoogde het lijden der geteisterde bevolking. Da lijken waarvoor men gepn berging heeft, zijn opgestapeld in de parken en in de door de opruiming der ruïnes ontstane open plekken. 'BERLIJN, 11 Dec. V. D. De «Berliner Lokal Anzeiger meldt Volgens dd »Djen« is Kerenski te Zaratof tot lid van de coustitueerer.de vergadering gé- kozen. BERLIJN, 11 Dec. Het «Berliner Tage- blattmeldt uit Stockholm De Chineesche troepen hebben onve-wachts Cbarbin bezet om de Ctaineesch i onderdanen te beschermen. Japansche troeppn zjjn Wla- diwostock binnengetrokken, BERLIJN, 11 Dec. V.D. Uit Genève wordt aan de «Telegraphen Union» gemeld, dat Trotzky aan Krilenko telegrafisch last hgeft gegeven ^terstond troepen te zenden in de rich ting van Moskou, Rostof en Orensburg om de auti-revolutionnaire troepen tegen te houden. Kornilof en Alexejef zonden zich bij Kaladin bevinden. KEULEN, 11 Dec. De „Kölnische Ztg." meldt uit Stockholm De bolsjewiki moeten door hun vijandschap tegen de sociaal-revolutionnairen en door de arrestaite van den vroegeren minister van landbouw Tsjernof de sympathie der boeren verloren hebben. Daarbij komt als bezwaar tegen de bolsjewiki de voortdurende werke loosheid in Petrograd. ^Verder kostte de ontbinding van de popu laire Petrograder stadsdoema de bolsjewiki veel sympathieën. De ontbinding van den Senaat is mislukt. De regeering weigert thans den senatoren hun salaris te betalen, doch een buitenlandsche bank betaalt hun uit, zoolang zij in hun ver zet volharden. De instorting van de regeering der bolsjewiki wordt spoedig verwacht. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 5 Dec. Al- bertus Martinus Gaasbeek, 30 j., jm. en Willemina Hendrika Johanna Bongera, 29 jjd. Arie Alex ander van Wijngaarden, 30 jjm. en Maria Eliza beth Kolijn, 23 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 6 Dec. Adriaan van Alten, 23 j., jm. en Wilhelmina Pieternella Wisse, 22 j., jd. Geboorten. 4 Dec. Marinus, z. van Cornelia Zegers en Adriana de Brujjne. Joos Jacobus, z. van Cor nells Josepfius van Dinteren en Marie Stephanie Geers. 5 Dec. Janneke, d. vau Martinus Maarten Rouw en Janneke Maria Elve. 8 Dec. Albert H(j- politus Marie, z. van Josephus Constantinus Duel- laert en Ludovica Constancia Van Daele. 1» IJ JJ JJ JJ JJ tusschen de aanlegplaats van «Ie boot en het station. De vinder wordt verzocht deze tegen belooning terug te bezorgen aan den eigenaar. Adres Bureau dezer Courant. Jd VAN LUIK, Noordstraat 47. Aanbevelend. r VERSCHIJNT IWEEM/13L PERMflflND GEW00NLUKIN16 R3G§ RIJK GEÏLLUSTREERD. IEDERE AFLEVERING BEVAT EEN GROOT AANTAL MODELLEN voor DAMESen KINDERKLEEDING.HAND: WERKEN en ON DERKLEEDI MG PRACTISCHE WENKEN en RAADGEVINGEN OP ALLERLEI GEBIED, ALSMEDE EEN UITVOERIG KNIPRflTRONENBEaD f m

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3