Op Zee. BINNENLAND. UIT ONZE 0M3E7ING. Voor het Hoog Militair Gerechtshof. vallen en met ernstige verliezen tot wijken gedwongen. In het schitterende wapenfeit heeft bet derde bataljon van het 226ste regi ment infanterie (brigade uit Arrezzo) zich vooral onderscheiden. Langs het overige front de gewone acties van het geschutvuur. Het vijandelijk schieten won bezuiden Asiago aan kracht. Op den Col Beretta en in de streek van den Monte Tomba hebben onze batterijen hier en daar ophoopingen en bewegingen van vij anden bestookt. Een marine-batterjj, die zich had ingeschoten op de brug, door den vijand tusschen Vianello en Sacca geworpen, trof die ten volle en stoorde het drukke troepen- en wagenverkeer, dat daar aan den gang was. Een Frausch vlieger heeft een vijandelijk toestel geveld. Oe wapenstilstand mislukt? Uit Petrograd wordt aan »de Maandag Ct.« gemeld Volgens inlichtingen uit goede bron stelden de Duitsche onderhandelaars aan de Russische parlementairen dermate vernederende en on aannemelijke voorwaarden, dat de maximalisten er zelfs niet over wenschlen te beraadslagen en weigeren ze openbaar te maken. Ten einde een uitweg te vinden en tijd te winnen om de maximalistische regeering te raadplegen, stelden de Russische parlemen tairen een reeks voorwaarden, waarvan zij wisten, dat Duitschland ze niet kon aanvaar den," zooals de ontruiming van de Moon-Sond en het verbod om Duitsche troepen naar het Westelijk front over te brengen. Zoo werd een nieuwe opschorting der pourparlers ver kregen, en éfen uitstel van den voorloopigen wapenstilstand tot 12 December, ofschoon de Duitsche generaal Hofmann aandrong op het sluiten van een geregelden wapenstilstand. Deze mislukking van de pourparlers met Duitschland verwekte ernstige teleurstelling in maximalistische kringen. Trotzky zond een nieuw schrijven aan de gezanten der geallieerden, waarin hij hen uit- noodigt, definitief te antwoorden, of de geal lieerden tot 12 December wenschen mede te doen aan de Russische onderhandelingen. Hij verzoekt hun, in geval van een ontkennend antwoord, te verklaren, om welke belangen zij het noodig achten den oorlog voort te zettep. Oe revolutie in Portugal. LISSABON, 8 Dec. (Reuter.) Na een verwoeden strijd van drie dagen tusschen de regeeringstroepen en de revolutionairen, bij wie zich bijna het geheele garnizoen van Lis sabon had aangesloten, is de regeering afge treden en hebben de revolutionairen een voor- loopige regeering onder voorzitterschap van Sidonio Paes samengesteld. De leden van de afgetreden regeering zijn ondergebracht aan boord van den kruiser Vasco de Gama, die de stad bombardeerde, maar er mee ophield, toen de leider der opstandelin gen dreigde, van de forten uit té antwoorden. De geheele stad, waar nu de rust is weerge keerd, is in staat van beleg. De revolutionairen hebben een manifest uitgevaardigd, waarin de afgezette regeering als een gevaar voor de republiek voorgesteld wordt. Zij beloven een regeerstelsel op den grondslag van gelijkheid, vrijheid en verdraag» zaamheid. Het manifest verklaart verder dat de nieuwe regeering besloten is, aan de zijde van Portugal's bondgenooten te blijven staan en alle internationale verplichtingen, aangegaan in naam van de Portugeesche natie, na te komen. Het bureau van het clericale blad O Mundo is verbrand.' Een Amepikaansche torpedo- bootjager in den grond geboord. WASHINGTON, 8 Dec. (Reuter) De Amerikaansche torpedobootjager »Jacob Jones* is Donderdag in de oorlogszone getorpedeerd en gezonken. Een groot deel van de be manning verloor het leven. Tweede-Kamer Candidaten. Zaterdagmiddag werd te Goes de uitslag van de stemming voor de grosljjst van candi daten voor de Tweede Kamer vastgesteld voor de Liberale Unie in den kieskring Middelburg. In totaal werden uitgebracht 88 stemmen Met 75 stemmen werd de heer L)e Muralt als nummer 1 op de groslijst geplaatst. De gros lijst bevat 20 namen, in volgorde van voor keur, als volgt 1. Jhr. R. R. L. de Muralt te 's Graven- hage, 2 Mr. E. E. van Raalte te 's-Graven- hage, 8 Ds. T. H. Siemeliuk te Vlissingen, 4. Pfc. J, van Dixhoorn te Ajtel, 5. Ds. J. N. Pattist te Aardenburg, 6. A. van der Weijde te Ellemeet, 7. Jhr. J. van Vreden- burgh te Tholen, 8 J. N. Elenbaas te Krui- ningen, 9. Mr. D. Fock te 's Gravenhage, 10 Mr. P. Rink te 's Gravenhage, 11. Dr. B, D. Eerdmans te Leiden, 12, Mr.,H Smeenge te Amsterdam, 13. W. J. E. H. M. de Jong te 's Gravenhage, 14 P. Otto te Amsterdam, 15. J. B. Ament te 's Gravenhage, 16. A. Roodhuijzen te 's Gravenhage, 17. K. Eland te 's Gravenhage, 18 Mr. J. E, Heeres te Leiden. 19. Jac. Korthals Altes te Amster dam, 20. J. W. van Oeveren te Nieu werkerk. Oe memorie van antwoord. Aan de Memorie van Antwoord is het vol gende ontleend Wat betreft den FINANC1EELEN NOOD DERGEMEENTEN, aan Gedeputeerde Staten dei onderscheidene provinciën is, onder mededeeling van gestelde regelen te dezer zake, opgaaf gevraagd van de gemeenten, die naar hun oordeel en met in achtneming van den maatstaf dier regelen, voor steun in aanmerking komen en over het bedrag, dat aan elk der gemeenten ware toe te kennen. Intusschen zal de definitieve regeling bij de wet haar beslag moeten krijgen, zoodat deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk nogmaals ampel onder de oogen is te zien. De toestand betreffende de VOLKSHUISVESTING wordt in het Voorloopig Verslag te somber voorgesteld. Dusver zijn 151 voorschotten voor aankoop van grond verleend met een 75-jarige aflos singstermijn, totaal bedrag 3,294,500. Er zijn 20 voorschotten voor woningbouw verleend met langeren dan 50-jarigen aflossingstermijn, totaal bedrag 3,737,600. De regeering mist thans de bevoegdheid in te grijpen, wanneer eenjgemeente stil zit. De wenschelijkheid van dergelijke bevoegdheid heeft zich in den laatsten tijd voor zooveel der regeering bekend, eer minder dan sterker doen gevoelen. De minister acht het niet raadzaam, de hoogere kosten, thans verbonden aan den bouw van volkswoningen, als crisiskosten te" beschouwen, die het rijk geheel voor zijn reke ning zou kunnen nemen. De minister wendt zich thans tot zijn ambt genoot van Landbouw, enz. in verband met het aangeprezen denkbeeld, een centraal bureau voor den inkoop van bouwmaterialen in te stellen en surrogaten aan te wenden. De leden, die den noodtoestand voor een deel toeschrijven aan de hooge eischen, die de wettelijke voorschriften stelled, zoeken, naar de meening van den minister, de oor zaak van het kwaad niet daar waar zij wer kelijk is. Het kwaad zou alleen te ontgaan zijn geweest door een ander, door niemand gewild kwaad laten vallen van alle eischen en terugzetten van de volkshuisvesting op een peil als thans niet meer denkbaar ontoelaat baar is. LEERPLICHTWET. Het is den minister niet mogelijk de verzeke ring te geven, dat de regeering, voor zoover zulks van haar afhangt, er toe zal kunnen medewerken, de aanhangige voorstellen tot wijziging van de Leerplichtwet alsnog in dit zittingsjaar te behandelen. Intusschen zal wijziging van die wet tevens aan de orde moe ten komen bij de voorstellen tot uitvoering van het nieuwe art. 192 <jer Grondwet. Moge lijk zal tegelijk dan het aanhangig voorstel voor afdoening gereed gemaakt kunnen worden. SALARIEERING DER BIJZONDERE ONDERWIJZERS. Ook de minister betreurt het, dat op dit oogenblik verbetering van de onderwijzers- wedden bij het bijz. 1. o. nog niet gelijken tred houdt met de traktementsverhooging voor ve len hunner ambtgenooten, aan gemeentescholen werkzaam. Het een is zeker niet minder urgent dan het ander. Van deze ongelijkheid kan echter, naar billijkheid, noch aan de re geering, nog aan het schooltoezicht een ver wijt worden gemaakt. Verdubbeling van den laatsten termijn vaa den duurtebijslag over 1917 op salarissen be neden f 1500 zou niet uitsluitend voor de bij zondere onderwijzers kunnen worden bijgepast. Het initiatief tot een dergeljjke algemeei) geldende verhooging kan niet van den minister uitgaan. Religieuse onderwijzers en onderwijzeressen die tot een R.-K. kloosterorde behooren, vallen, ook naar de meeDing van den minister van Financiën, niet onder de regeling van den duurtebjjslag over 1917. De minister kan geen voorstel aanhangig maken, ten einde die regeling, nu het jaar nagenoeg is verstreken, thans nog te herzien, In de op Donderdag a. s. te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid van de com missie van toezicht op het lager onder wijs. Aanbevolen worden lo. G. de Ridder. 2o. P. L. Israël. 4. Benoeming van een lid van de com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Aanbevolen worden lo. G. de Ridder. 2o. P. L Israël. 5. Benoeming van drie leden van de com missie van fabricage. Aftredende zijn de raadsleden A. Visser, J. J. de Jager en M. Eijke. 6. Benoeming van een lid van het burger lijk armbestuur. Aanbevolen worden C. J. de Clerck (aftredend) en P. Mar tens. 7. Voorstel tot 'net verleenen van eervol ontslag aan mej. Bongers als leerares aan de gemeente hoogere burgerschool. 8. Verzoek van H. Koelmans e. a. tot be strating van de Jozinastraat en de Van Bovenstraat met klinkers. 9. Voorstel tot afwijzing van een adres van J. Ph. van Aerde e. a. om schade vergoeding. 10. Voorstel tot aanhouding van een ver zoek van P. J. Visser in zake aankoop van gemeentegrond. 11. Voorstel tot aanvraag van rijksgrond in erfpacht voor het stichten van een speelterrein. 12. Voorstel tot het verleenen van restitutie van kosten aan A. I. B. Schirris. 13. Verzoek van A. I. B. Schirris om ver- hoogiug van jaarwedde. 14. Voorstel in zake wijziging van de over gangsbepaling van *de verordening re gelende de jaarwedden der onderwijzers. 15. Voorstel tot verhooging van de jaar wedden van de werklieden in vasten dienst der gemeente. 16. Voorstel tot verstrekking van petro leum tegen verminderde prijs. 17. Adres van de afdeeling Ter Neuzen van S. D. A. P. in zake uitbreiding van de commissie van bijstand voor de distri butie van levensmiddelen. 18. Voorstel tot verhooging van het abon nement voor kleeding en schoeisel van den inspecteur van politie voor het jaar 1917. 19. Voorstel tot het verleenen van dispen satie voor een verloflokaal aan F. Lauret. 20. Voorstel tot wijziging der begrooting voor 1917. 21. Ontheffing van plaatselijke belastingen. 22. Behandeling van reclames tegen aan slagen in den hoofdelijken omslag. 23. Vaststelling van het eerste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1917. Herhaaldelijk werden alhier koperen machinedeelen vermist van de locomotieven die op het stationsemplacement opgeborgen staan. Thans is het aan de gemeente-politie gelukt, de hand te leggen op twee omstreeks 19-jarige jongens, zekere P. E. A. V. en P. M. d. R., van wie gebleken is, dat zij bij een opkooper van de vermiste machinedeelen hadden ver kocht. Alhier trok het de aandacht der mare chaussee, dat twee personen, een zekere A. C. B., afkomstig uit IJzendijke, en C de T., een Belg, die mede in die omgeving vertoefd heeft, en thans verbleven in een volkslogement zoo royaal in hun uitgaven waren. Een onder zoek werd ingesteld en een groot bedrag op hen bevonden. Bij het onderzoek bleek, dat dit geld afkomstig was van den verkoop eener koe, die zij eerst onder IJzendijke hadden ge stolen en daarna over de grens gevoerd. Zij zijn naar IJzendijke overgebracht ter confron teering. Voor het examen L. O. acte U, (begin selen der handelskennis,) is geslaagd de heer J. J. van Doeselaar te Hoek. Vrijdag, bij den gewonen uitvoer van versche visch aan de grens bij St. Anna ter Muiden, ontdekte de rijksambtenaar, dat som mige der manden een dubbelen bodem hadden, waaronder smokkelwaar verborgen was. Bij onderzoek bleek, dat onder de visch verstopt waren, een groote partij harde zeep, bussen gecondenseerde melk, buk, en 1600 stukken kwatta De uitvoerder, die reeds vele. maanden lang bjjna dageljjks met visch aan de grens komt, is door de marechaussees gevankelijk wegge voerd en paard en wagen en smokkelwaar zjjn in beslag genomen. - Maandagvoormiddag om 8 uur zijn te tadzand met een sloep de 3 Belgen Victor Vermael, Alexander Apére en Oscar Declerk aangekomen. Ze zijn tusschen Zondag en Maandag om 1 uur uit Heijst gekomen en hebben een avontuurlijke reis gehad. Meer malen zaten ze onder het zoeklicht en ook kort bij de rondvarende Duitsche oorlogsschepen, zoodat ze om i uur nog voor Knocke waren en om 8 uur te Cadzand. Waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen Men schrijft Aan het comité voor den aanleg en het in exploitatie orengen van een Z.-Vlaamsche Waterleiding (voorzitter de Hombach, secre- taris Mr. Dieleman) is vanwege den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht, dat de Minister zich bereid verklaart wegens de bij zondere omstandigheden waaronder Zeeuwsch- Vlaauderen verkeert met afwijking van de gebruikelijke regeling, te bevorderen dat van rijkswege een bijdrage van f 27 000 zal worden beschikbaar gesteld voor het opmaken der plannen, onder voorwaarde dat als de plannen tot stand komeu, het geld worde terugbetaald en dat de onderzoekingen worden opgedragen aan het rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning. Het comité heeft niets liever dan het laatste begeerd. Het besluit van Jen Minister is zeer gunstig, te meer waar de Provinciale Staten in (lie bijzondere moeilijkheden voor Zeeuwsch-\ laanderen geen termen vonden om af te wijken van het systeem, dat evenwel door de provincie zou gegeven worden als door de gemeenten. Langs dezen weg zal dan toch het noodige bedrag zonder al te groote financiëele opoffe ringen van hen, die hun werkzaamheid boven dien aan deze zaak geven, voortgang kunnen hebben tot heil van Zeeuwsch-Vlaanderen. Bericht aan de Belgen. Om na de bevrijding van het grondgebied in België te mogen terugkeeren, zullen de Belgen, die in Nederland hebben verbleven, in het bezit moeten zijn van verschillende identiteitsstukken. Daar het aantal uitgewekenen groot is, zal het opmaken dezer stukken veel tijd vragen. Diensvolgens worden alle Belgen die in Ne derland verblijven, dringend verzocht zich zonder verwijl te laten inschrijven op de be volkingsregisters der Nederlandsche gemeenten waar zij tijdelijk verblijven. Tevens worden zij verzocht zich eveneens te laten inschrijven op het Oonsulaat van het district waar zij zich hebben gevestigd. Deze Consulaten zullen te hunner beschikking eene inschrijvingskaart houden met aanduiding van alle noodige ge gevens Deze kaart zal op aanvraag, aan alle belanghebbenden ter invulling worden toege zonden. De Belgen, die aan dezen oproep geen ge volg zouden geven, stellen zich bloot aan on aangename gevolgen. Ernstig geval van dienstweigering. UTRECHT, 8 December. Voor het Hoog Militair Gerechtshof werd heden behandeld een ernstig geval van dienstweigering, hetwelk op den 2en September 1916 te St. Kruis heeft plaats gehad en waai aan een groot deel eener compagnie infanterie zich schuldig maakte als gevolg hiervan hebben drie-en-dertig soldaten in eersten aanleg voor den krijgsraad te 's-Her- togenbosch terechtgestaan beschuldigd, dat zjj op 2 September 1916 onder de gemeente St. Ivruis, toen de sergeant J. C. van B., die als commandant van den troep waartoe beklaagden behoorden, met dezen tro-p 'nmarsch maakte, onder welken marsch zij bij de voortzetting na de rust niet verder marcheerden, hen daarna te zamen gelaste om den marsch verder mede te maken, opzettelijk hebben nagelaten aan dez n last, gegeven door eco-meerdere in rang, te gehoorzamen eo na te komen. De^ krijgsraad had in zijn vonnis overwogen, dat deze feiten, met beklaagdes schuld daaraan wettig 6D overtuigend waren bewezen, doch dat bij de bepaling van de straf er rekening mede moet worden gehouden, dat de bevolen marsch geschiedde ouder zeer ongunstige om standigheden, daar de manschappen tengevolge van een voortdurend zwaren dienst vermoeid waren, de kleederen doorweekt waren van den regen en een wachtdienst in het vooruitzicht stond dat daarbjj het feit, dat de officieren niet zelf mede waren uiigerukt en het op wacht komend kader had mogen inrukken, het moreel van den troep moest drukken, terwijl de wijze, waarop de sergeant van B. optrad, den indruk van het gewicht der lastgeving licht kon ver zwakken en had met het oog hierop elk der beklaagden veroordeeld tot twee maanden ge vangen 8straf. Al de 33 beklaagden waren van deze nit« spraak by het Hof in appel gekomen,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 2