Brandstoffen. Centrale Keuken 2 ronchitis-l ijders Abd ij siroop Loop, der bevolking te Ter Neuzen. 1 Menu Yoor de week van 10 tot 15 Dec. 1917. „HANDKOFFERS" „REISKOFFERS". JACS. DE KOK, Ter Neszen. Kerknieuws. Burgerlijken Stand. Hjogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiön. op Zaterdag 8 December 1917, en De stranding van de „Maorilauds". DA< Voorm. Nam. Zaterdag 8 Dec. 8.36 9.10 Zon iag 9 9.43 10.13 Maandag 10 10.42 11 9 11 11 33 11 55 VV oensdas 12 0.17 Donderdag 13 0.38 0.57 Vrijdag 14 1.17 1.37 DE COMMISSIE. Ter Neuzen. Nieuwe zending. Wilt Gij genezen begint dan dadelijk Uw borst te bevrijden van die prikkelende slijm dat zal Uw hoestbuien verlichten. Gebruikt de verzachtend slijmoplossend - hoeststillend veelgeprezen bij Bronchitis Kinkhoest - Influenza Asthma. stijging niet meer zoo groot als bij den aan vang, wat het bestuur er toe gebracht heeft naar de oorzaken daarvan te zoeken. Zonder bepaald uit te maken dat wij de ware oorzaak hebben kunnen vinden, oordeelde het Bestuur bet noodig toch eenige verbeteringen in te voeren. Opmerkelijk was het, dat sedert een kilo aardappelen voor een portie moest worden afgestaan, de afzet van de porties daalde en zich niet meer als bij den aanvang herstelde. Dit is zeer verklaarbaar. Immers door het te "klein broodrantsoen moet in vele gezinnen enkele dagen tweemaal aardappelen worden gebruikt. Dat kan niet gebeuren wanneer een kilo aardappelen per portie aan de keuken moet worden afgestaan. Het bestuur heeft besloten hierin wijziging te brengen en weder- terug te gaan tot wat bij de aanvang werd afgenomen, nl. om voor iedere portie een halve kilo aardappelen in te nemen. Met het oog op dit besluit verwijzen wij de belangstellenden naar de advertentie, waarin het menu voor de volgende week wordt aan gekondigd. Voorts zal worden gezorgd door aan- f vulling van verschillende groenten de por ties te vergrooten en dat er voldoende voor raad eten is, opdat niemand teleurgesteld naar huis behoeft terug te keeren. Wij zijn van oordeel, dat een en ander zal bijdragen tot een meerder gebruik, n.u boven dien gebleken is dat de smaak en de bereiding vau het eten goed was, en ons daarover geen klachten hebben bereikt. Tegen den Vee-smokkelhandel in Zeeuwsch-Vlaanderen. In den Veehandel* vinden we een verslag van een tocht door vier vertegenwoordigers van den Bond van Veehandelaren (de heeren N. S. Frenk, J. Gloude, Arnoldi en P. Teu- uisse) naar Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt om daar den smokkelhandel tegen te gaan. Het blad meldt daarover het volgende Oes eerste bezoek te Ter Neuzen gold den inspecteur der direct9 belastingen den heer Mulder. De hter Frenk ze^te het doel van ons bezoek uiteen, en legde er den nadruk op, dat de veehandel door de belemmerende be palingen den grond in werd geboord. De heer Mulder zeide, dat de smokkelhan del in Z.-Vl. een onrustbarenden omvang had aangenomen. Het gevolg was, dat een mili taire verordening werd atgekondigd, waarbij het vervoeren van vee in de richting van de grens, of in een richting evenwijdig aan de grens of schnin daarop verboden was, tenzij het vee gedekt was door een paspoort, dat wordt afgegeven, wanneer de dubbtle waarde van het vee wordt gestort. Dat dit een gpoote belemmering is, vooral voor de kleine veehandelaars, gaf de heer Mulder gaarne toe. Het is echter de schuld v«n de veehandelaars zelve. Door den smok kelhandel die reeds zooveeft treurige gevolgen heett gehad is de militaire verordm ing afge komen. De heer Frenk vroeg herhaalde maleD met klem, het paspoortstelsel eenigen tijd op te heffen. Hij verzekerde den inspecteur, dat op de dien middag te houden vergadering van veehandelaars, ernstig over deze zaak zou worden gesproken. Voorshands was de heer Mulder daar niet voor te vinden, doch na landurige discussie scheen bij eenig vertrouwen te krijgen in onze organisatie van veehandelaars, waar hem ook het besluit van het Hoofdbestuur, om leden zich schuldig maaktenaansmokköleri teroyeeren, werd medegedeeld. De heer Mulder heeft volgens, bovenge noemde militaire verordening het recht, vee zonder paspoort te doen vervueren. Voor een proeftijd wilde hjj nu van deze bepaling gebruik maken. Hij wees echter met nadruk op het riscante voor hem als inspecteur, om nu in dezen tyd faciliteiten te gaan verleenen. Dankzij de registratie van het vee in het grensgebied, dat in staat vao beleg, is, en de militaire verordening, is de smokkelhandel thans zoo goed als gefnuikt. Nu breekt echter de tijd aan van de lange nachten, en misschien zou de smokkelarij nu weer toe kunnen nemen. Desondanks wilde de heer. Mulder iets doen. Hij machtigde deu beer Frenk aan de verga dering mede te deelen, dat veehandelaars, lid van deu^ Zeeuwschen Bond, die hun handel doen in Zeeuwsch-Vlaanderen, zich schriftelijk tot hem kuDnen wenden, met het verzoek vee te vervoeren dat door hen in een andere rich ting dan die naar de grens toe wordt gebracht, Dif wordt hun dan toegestaan. Den heer Mulder zal een- ledenlijst van den kring Zeen wsch-Vlaar.deren worden toegezonden. Da heer Frenk dankte den heer Mulder voor zyu welwillendheid, en hoopte dat de veehan delaars huu belang zouden begrijpen. s Middags werd vergaderd. Het verslag daarvan kon wegens plaatsgebrek nog niet in dat nummer van „De Veehandel" worden op genomen, In een< bijschrift oder een ander bericht lezen we echter Van ambtenaarszijde zal men zeggen, dat het eigen schuld van de veehandelaars is, dat hun handel belemmerd word. In zekeren zin moeten we dat toegeven. Na de verhadering in "Ter Neuzen, hopen we echter, dat de vee handelaars den smokkelhandel den grond in zullen boren, omdat hun bedrijf als veehande laar er door in gevaar wordt gebracht. Hommen. Uit Sas van Gent wordt gemeld Donderdahnacht 12 uur hoorden we het zware geronk van een vliegtuig. Daarna rust. Oth halfvijf werden de inwoners verschrikt door twee hevige ontploffingen van bommen. Bij onderzoek bleek, dat een vlieger, uit het Noorden gekomen, twee bommen heeft ge worpen, respectievelijk "bij kilometerpaal 3.9 en 3.4 van de grens. De kom van Sas van Gent ligt 2.1 K.M. van de grens. Beide bommen vielen iD een stuk land nabij de hofstede van den landbouwer J. Ramondt. De eerste sloeg een gat van anderhalven meter in doorsnee en 80 c M. diepte in den bard bevroren grond, de andere maakte een kuil van ongeveer de helft dier afmetingen. De eenige aangebrachte schade bestond in het afknappen van een telefoondraad. Op de in volle werking zijnde suikerfabrieken, welke met hel verlichte kleuren de nationaliteit aanwijzen, werden onmiddellijk alle lichten gedoofd. Later is aan de grens een luchtgevecht waargenomen. Men meldt uit Bruinisse Dinsdagmiddag werd het ijzeren sleepschip van schipper Dickens v^n Deventer geladen met suikerbieten van Ter Neuzen naar Dintel aangevaren door een Manyheimer kast, gesleept door de stoomboot Hellegat van de fiirma Smit en Co. Het schip zonk zoo snel dat de opvarenden slechts hun leven konden redden en alles moesten achterlaten. Het gebeurde tusschen de peilschaal en de tramhaveu zoodat zij met hun roeiboot de tramhaven konden bereiken. Men schrijft uit Vlissingen Donderdagmorgen zijn twee sleepbooten naar Domburg vertrokken om te trachten de Zweed- sche bark »Maorilands«, die op het strand te Domburg zit, af te brengen. Dit werk is aangenomen door de firma L. Smit en Co. uit Rotterdam. Door de bekende Gebroeders Sperling is een onderzoek ingesteld naar den toestand van het schip en men heeft alle hoop, het nog te kunnen redden. Thans kan men bij laag water rond de bark loopen. De bemanning van dit schip heeft wel zeer bange uren doorgemaakt. De »Maorilands« ging in ballast (grind) van Dieppe naar Huil en werd gesleept, daar het schip in Engeland moest worden gerepareerd en alleen een hulp roer ten dienste stond om het schip te besturen. De storm sloeg het vaartuig van de sleep boot los en 40 uur lang was de bemanning in doodsgevaar, want behalve dat het schip door de woeste golven teugeloos werd heen an weer geworpen, geraakte men ook nog in het mijnenveld. Eenmaal had men eigendommen en scheepspapieren reeds in twee booten ge bracht, maar deze sloegen los emalles verdween in de diepte. De bemanning, bestaande uit personen van verschillende nationaliteit, onder wie een Neder lander, heeft zich o a. zes uur aan de ver schansing moeten vasthouden, toen men ieder oogenblik vreesde dat de bark zou omslaan. De stranding bij Domburg was dus werke lijk een groote uitkomst voor de mannen, die 40 uur lang den dood voor oogen hadden gezien. Van 28 Nov.4 Dec. zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondsheidsraad gekomen Typhus 1 geval te ierseke. Roodvonk 1 geval te Driewegen, Kloetinge, Middelburg, Oostkapelle, Schore, Serooskerke VV en Wolphaartsdijk, 2 te Vlissingen, 3 te 's-Heer-Arendskerke, 5 te Kortgene. Diphteritis: 1 geval (te Hulst en Ierseke, 2 te Groede en Zuidzaude, 3 te Schore en Wemeldinge, 4 te Colijnsplaats en Zierikzee. Zondag 9 December 1917. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 91/, u., en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman.» Sluiskil. Voorm. 9'/, u., en nam. 2 u. dhr L. Dek. Hulst. Voorm. 9'/a u„ Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam 2 u., ds. Groeneveld. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ier Neuzen. 9 u., 2 u., en öVa Ds. Ovcrduin. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/a Leeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Tor Neuzen. Nam, 5'/, u,( Evangelisatie. .In den loop dezer week hebben zich alhier de volgende personen gevestigd M. Th. C. Pauwels, dienstbode, Stationsweg 14 uit Amsterdam J. J A. L Beisterveld, handelsreiziger, Nieuwediepstr. 64 uit Utrecht J. J. G. Clarijs, boekhouder, Lange Kerk straat 31 uit Steenbergen C. J. de Mul, zonder, Javastr. 42 uit Rotterdam A. Dn- rinck. stuurman, Schoolplein 1 jut, Rotterdam C. Deij, timmerman, Noordstr. 101 uit Axel A. M. van Nieulande, directeur v/d Nationale Bank, Lange Kerkstr. 11 uit Hulst A. C. C. van Grembergbe, dienstbode, Lange Kerkstr. 11 uit Hulst L. Oppeneer, koewachter, Kerkhoflaan 15 uit Zaamslag M. B. Faas, zonder, de Jongestr. 5 uit Papen- drecht J. Jansen, dienstbode, O 224 uit Hoek. Vertrokken P. R. Durinck, zonder, Heerengracht 10 naar Sluis. AXEL. Huwelyks-voltrekkingen. 29 Nov. Aifons de Caluwé, 21 jjm. en Maria Verberkmoes, 31 j Jf Geboorten. 19 Nov. Pieter, z. van Arend Lenos en Krina van Meurs 20 Nov. Albert Theophile, z. van Auguste Oneseme Theophille Demanoz en Ju liana Maria Lambrechfs. 21 Nov. Maurice Pieter Mare, z. van Adriaan van Dixhoorn en Helena Johcinna Pieters. 23 Nov. Catharina, d van Hendrik den Hamer en Cornelia Koster. 25 Nov. Adriana, d. van Cornells Joos var? Liere en Jacoba Loof. 26 Nov. Cornells, z. van Petrus de Putter en Ja- comintje Dieleman. René Marie Albert, z. van Serahinus de Smet én van Maria Octavia Strobbe. 28 Nov. Wilhelmina Maria, d. van Pieter van der Burg en Hendrica Johapna van Bohemen. 29 Nov. Louis Hubertus, z. van Joseph Vereecken en Geer- truida van den Akker. Overlijden.' 20 Nov. Janneke den Beer, 1 m., d. van Johannes en Pieterflella Suzanna Deij. 1 LSj 11 11 i insj ig 11 11 11 11 De metselaarspatroons vereeniging BOUWKUNSTmaakt het geachte publiek van Ter Neuzen en omstreken bekend dat zij in hare vergadering heeft besloten op verzoek van alle knechten om het loon te brengen op 30 cent pep uur, teiVijl dan aan het publiek 35 cent per uur zal gerekend worden, wegens de duurte van alle levensmiddelen, ingaande I Janu ari f9i8. Namens de vereeniging voornoemd, W. P. NIEÜWELINK. W. REIN HOUD. P. RIJNBERG. GEBRS. DEIJ. GEBRS. KOLIJN. GEBRS. v. n. VELDE. P. SIMONS. De Commissie is in de gelegenheid Maan dag en Dinsdag a s. bons uit te geven voor 100 K G. steenkolen. Alleen op vertoon van de grijze stam kaart worden de bons afgegeven. Voor de bewoners van Driewegen enz. bij den heer JANSEN, voor Sluiskil bij den heer MEULBROEK en de overige kaartenhouders ten Gemeentehuize. De prijs der kolen is f 2,60 per IOO Kg. afgehaald. MAANDAG Erwtensoep, (in te leveren distributiebon erwten No. 10, 2de serie. DINSDAG Stamppot. Aardappelen, Vleesch en witte Kool. WOENSDAG Hutspot. DONDERDAG: Groentesoep, (zonder di stributiebon). VRIJDAG: Stamppot, Aardappelen, Vleesch en Andijvie. ZATERDAG Stpmppot, Aardappelen, Vleesch en roode Kool. Voor Hutspot en Stamppot moet per portie een bon voor J/2 kilo Aardappelen ingeleverd worden. HET COMITÉ. ten bate van het Hollaudsche en Belgische ROODE Kit LTS, bij C. P. DE REGT en H. P. RENSEN te Zaamslag, des namiddags ten 3 ure. Vooruit f50,— aan prijzen en geschenken gewaarborgd. Inleg f 1,per persoon. Inschrijvingen van 2 tot 3 ure bij C. P. DE REGT.. HET BESTUUR. Prijs per flacon van ocg. 230 gr. 1.25, van ong. 550 gr. 2.25, van ong. 1000 gr. f 3.75. Alom verkrijgbaar! Eischt rooden baud met onze'hand- teekening L. I AKKER, Rotterdam. Te Ter Neuzen by de Wed. A. VAN OVERBEEKE-Leunis Axel J. H. VAN DIXHOORN en L. B. A. ROLFF Lz. Huist, F. L. VER WILGHEN—v. d. Hooft Zaam slag D. RIEMENS—Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1917 | | pagina 3